No. 20080. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. GEMEENTEZAKEN. WEES SLIM U KB RU IK OI.I.M BINNENLAND. FEUILLETON. De Reiscgenoote Benoemingen. Ter benoeming van een lid van het be duur der Stedelijke Werkinrichting, aftre dend lid de heer dr. J. G. van der Sluys, worden voorgedragen: lo. dr. J. G. van der Sluys; 2o. J. Heringa; ter vervulling van een vacature in de Commissie van Toe licht op het M 0. worden aanbevolen: lo. mej. dr. L. C. Bolle, arts (aftredend), 2o. mej. dr. C. Hovens greve, arts. Aan de beurt van aftreding als leden der Commissie voor het Stedelijk Museum zijn de heeren prof. dr. J. A, J Barge, dr. G. J. Boekenoogen en J. A. van HameL Ter voor ziening in de hierdoor ontstane vacatures, worden met de aflredenden in de eerste plaats, re9p. aanbevolen de heeren prof. dr. L. Knappert. Ir. M. C. F. J. Cosijn en prof. dr. B D Eerdmans. In de vacature ontstaan in de Commis sie van Beheer over de gestichten Voor geest en Rhijngeest, ontslaan ten gevolge periodieke aftreding van mevr. H. W. B. van IlallieVan Embden, worden aanbe volen: lo. mevr. H. W B. van IlallieVan Embden. 2o mevr. H DietrichDe Roo'y. Ter voorziening in de vacature, in lint Bestuur der Vereen, tot bevord. van den Bouw van Werkmanswoningen ontstaan door het aan den-heer mr. E. Schotman ver leende eervol ontslag, wordt de navolgende aanbeveling aangeboden: lo. Mr. F. J. J. Trapman, advocaat en procureur, alhier; 2o. Mr. G. H. E. Nord Thomson, advocaat en procureur, alhier. Verhuring van land. Ingevolge Raadsbesluit van 22 Maart 1920 werden voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Januari 1921, met vijf optie jaren, aan de N.V. Vereenigde Bloembollenculturen v.h. Gebr. de Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co., te Noordwijk, tegen een jaarlijk- •chen huurprijs van f 5000, verhuurd de perceelen teelland met schuren en huis onder de gemeente Oegstgeest nabij „Ende geest". Vermits de N.V. heeft te kennen gegeven van haar recht van optie niet gebruik te maken en de huur dientengevolge J den 81 en December 1925 eindigt, ligt het in het voornemen van B. en W. het land c.a. voor het volgend vijfjarig tijdvak in het openbaar te verpachten. In verhand met het in de zitting van 9 Maart 1925 te berde gebrachte met betrek king tot de openbare verhuring van de vei- lingloods aan de Boommarkt schijnt het ge- wenscht, dat de practijk, volgens welke sedert lal van jaren de dezer stede de open bare verhuringen vanwege hun College ge schieden, door een afzonderlijk daartoe door de Vergadering te nemen besluit wordt ge- ♦anctioneerd, teneinde alle twijfel aan de bevoegdheid van B. en W. in deze, ook te genover derden, af te snijden. In het door den Raad be nemen besluit, dat trouwens geheel in het systeem der ge meentewet past zien B. en W. derhalve slechts formeele beteekenis; eenige veran dering in gedragslijn toch wordt niet be oogd en evenals tot nog toe zat den Raad ook in hot vervolg bij voorkomend geval op eigen initiatief lot on-derhandsche verhu ring kunnen besluiten. B. en W. geven mitsdien in overweging hun College te machtigen de voor verhu ring in aanmerking komende eigendom men der gemeente, tenzij naar hun oordeel önderhandsche verhuring de voorkeur ver dient, in het openbaar le verhuren, de voorwaarden der verhuring vast te stellen m tol gunning van de huur over te gaan. Onbewoonbaar verklaarde woningen. Unt een ingesteld onderzoek is B. en W. «ebleken, dat een groot aantal onbewoon baar verklaarde woningen, die moeten wor den ontruimd op 3 September a.s., door de bewoners nog niet zijn verlaten. Aangezien het den bewoners van deze woningen tol nog toe derhalve niet is mo gen gelukken een andere woning te vinden, beslaat er naar het oordeel van hun Col lege aanleiding den termijn van ontruiming te verlengen tot 8 Maart a s. Het zijn er in het geheel 131. Ten slotte deelen B. en W. nog mede, dal hun College voornemens is zoodra mo gelijk voorstellen te doen inzake het bou wen van een aantal woningen, speciaal bestemd ter ontruiming van daarvoor in aanmerking komende onbewoonbaar ver klaarde woningen. Woningbouw door de Woningbonwver. „Ons Belang". Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werden reeds geruimen tijd ge leden voorschotten in uitzicht gesteld, ten behoeve van den bouw van een aantal wo ningen door de vereeniging „Ons Belang". Het door deze vereeniging in verband daar mede ingediende bouwplan beoogt de stich ting van 33 beneden- en 36 bovenwoningen j en 3 winkel woningen op een terrein benoor den den Maresingel, grenzende aan haar tweede complex De bouwkosten mogen, buiten den grond, niet meer bedragen dan f 2-100, alles inbe grepen, zoodat een bouwvoorschot van ten .hoogste 72 X f 2400 f 172.800 kan wor den beschikbaar gesteld. Het bouwterrein werd aangekocht bij raadsbesluit van 28 Februari 1921 legen pl.m. f 0.80 per vierk. M. Mede met het oog op het sindsdien geleden renteverlies komt het B. en W. voor, dat de verkoopprijs van den grond kan worden gesteld op- f 1 per vierk. M., d. i. dus met inbegrip van het voor straat bestemde terrein, dat de vereeni ging eveneens moet betalen, doch, zooals bekend is, aan haar niet in eigendom wordt overgedragen. Daarenboven moet de vereeniging, zooals gebruikelijk is, voor hare rekening nemen de kosten van ophooging, rioleering en bestra ting. Ingevolge het door den Raad op 4 Juni 192# genomen besluit werd het terrein, waar van de thans benoodigde grond deel uit - maakt, reeds in dat jaar gerioleerd en opge hoogd. Aangezien de uitvoering van dit werk mede dienstbaar werd gemaakt aan de be strijding van de weikloosheid, waardoor de kosten meer hebben bedragen dan anders het geval zou zijn geweest, is het billijk, dat 1 slechts dat gedeelte van het aangewende be- 1 drag ten laste van de vereeniging wordt ge bracht, hetwelk onder normale omstandig heden benoodigd zou zijn geweest. In ver band daarmede zal, voor zooveel het onder- werpelijke bouwplan betreft, een bedrag van f 1450 voor rekening van de gemeente moe- ten blijven Met inachtneming van deze om- I slandigheid kan het grondvoorschot worden j geraamd op f 53.625. Blijkens de stichtings- en exploitatie-be grooting zal de gemiddelde huurprijs per week en per woning op f5.11 moeten worden ge steld. I De gebruikelijke voorwaarden, aan het verleenen van voorschotten te verbinden, zullen eenige wijziging ondergaan, teneinde het toezicht van de gemeente beter lot zijn recht te doen komen. Met deze veranderingen gaat het bestuur der vereeniging accoord. Voorschot aan bijzondere scholen. Hefc bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Roomsch Katholieken en het bestuur der R.-K. Parochiale Jongens scholen onder R.-K. Parochiaal Kerkbe stuur, welke besturen aan elke der na te noemen scholen met ingang van 1 Septem ber a.s. een vakonderwijzer in de lichajne- lijke oefening hebben aangesteld, hebben aan B. en W te kennen gegeven, dat zij, met ingang van dien datum, aanspraak maken op vergoeding, als bedoeld bij arti kel 101, 9e lid, der Lager-Onderwijswet 1920, in de kosten van salarieering dier vak onderwijzers en daarbij overgelegd verzoe ken om een voorschot op die vergoeding, als bedoeld bij art. 103 dier wet. Onder mededeeling, dat de gemeente over 1924 voor het vakonderwijs in de lichame lijke oefening voor het lager en het uitge breid lager onderwijs respectievelijk f 119.2ö en f 115.51 per wekelijksch lesuur heeft uit gegeven on dat gemiddeld per schooi en per week in het genoemde vak les is gege ven aan de scholen voor lager onderwijs gedurende 4.25 uur en aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs gedurende 11.35 uur, geven B. en W. in overweging: a. aan de besturen der na te noemen scholen voor het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1925 een voorschot te verleenen op de vergoeding, bedoeld bij art. 101, 9e lid, der lager-onderwijswet 1920, in de kosten van salarieering van vakon derwijzers in de lichamelijke oefening, tot een gezamenlijk bedrag van f 1448. Strengere bepalingen op het rijden. Het toenemende aantal aanrijdingen en ongevallen, veroorzaakt door bestuurders van rijtuigen en voertuigen, niet zijnde mo torrijtuigen en rijwielen, heeft den Com missaris van Politie aanleiding gegeven tot het voorstellen van een wijziging der ver ordening op het Rijden, strekkende tot het strafbaar stellen van bestuurders, die door hun manier van rijden de vrijheid of de veiligheid van het verkeer in gevaar bren gen. B. en W. kunnen zich met dit denkbeeld volkomen vereenigen, omdat inderdaad het aantal aanrijdingen hier ter stede groote afmetingen heeft aangenomen. In de eer ste helft van 1925 toch hebben niet minder dan 43 aanrijdingen, veroorzaakt door be stuurders van met paarden bespannen wa gens en van handkarren plaats gehad. Hierdoor bekwamen 15 personen lichamelijk letsel, waarvan 1 ernstig, terwijl in 28 ge- j vallen alleen materieele schade werd aan- gericht. In verreweg de meeste gevallen waren deze aanrijdingen en haar gevolgen te wijten aan het roekeloos, onvoorzichtig of achteloos rijden door de bestuurders. Het komt B. en W. voor, dat er, gezien deze cijfers, alle reden is om de verorde ning op het Rijden aan te vullen met een bepaling, welke de onderscheidene bestuur ders zal nopen bij hun rijden de in het ver keer noodzakelijke voorzichtigheid te be trachten en die hen, ingeval zij zich daar aan niet mochten houden, met straf be dreigt. De bestaande bepalingen van genoemde verordening zijn niet voldoende. RECLAME n 69 Crematie H. H. van KoL Op Westerveld heeft gistermiddag de verassching plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. H. van Kol, oud-lid der Eerste en Tweede Kamer. De belangstelling was zeer groot. Vóór den stoet uit gingen tal van deputaties met banieren, waaronder de partijvlag dei S.D.A.P., die door den partij-secretaris, den heer W. Drop, gedragen werd. 'Twee baren met bloemstukken, waaronder er waren van de S.D.A.P. en de Socialistische Internationale te Londen, werden vóór den stoet uitgedragen. Onder de aanwezigen waren de leden der Eerste Kamer mr. H. Slingenberg, prof. mr. D. van Embden, J. M. Lindeyer en ir. O. C. Cramer, de leden der Tweede Kamer mr. O. W. Sannes, R. Stenhuis, W. van der Sluis en P. Hiemstra; namens de Bel gische Socialistische Partij waren er mi nister Wouters, de heer Fischer, algevaar digde van Brussel, en de heer MarteL Ver- de merkten wij op de heeren A. W. Michels lid van Ged. Staten van Noord-Holland, J. A. van Zutphen, J. F. van Zadelhoff, J. H. Bergmeyer, Ed. Polak, wethouder van Am. sterdam, M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem e.a. Nadat de kist op de katafalk was ge plaatst, nam de voorzitter van het partijbe stuur der 6.D.A.P., de heer W. H. Vliegen, j het woord. Hij zeide, dat men hier stond bij hefc stoffelijk overschot van hem, die in 1871 het communistische manifest ondertee- kende, hoewel hij geen proletariër was, i geen ketenen te verliezen en geen stoffe lijke dingen te winnen had. Als jong, idea^ listisch 6tudent voelde hij zich tot de so cialistische beweging aangetrokken en hij is haar 55 jaar lang trouw gebleven als een strijder met het echt-inenschelijke karakter. Hij schet3te de beteekenis van Van Kol voor bet socialisme van 1870 af tot heden en zeide, dat Van Kol een sieraad zal blijven in de geschiedenis der Partij. Namens het te Marseille vergaderende internationale congres bracht spr. ook een woord van hulde aan den overledene. De heer Drop las een telegram van deel neming voor van mr. P. J. Troelstra, die in Zwitserland vertoeft. Minister Wauters sprak in het Fransch namens de Belgische Sosialiatische Partij. Hij schetste de beteekenis van Van Kol ook voor de Partij in België, waar zijn naam hoog vereerd wordt. Van Kol waa< niet alleen bekend te Brussel, maar ook in de Borinage, waar hij de mijnwerkers her haaldelijk steunde bij hun strijd, in do Ar dennen en in Vlaanderen. Ir. G. Chr. Cramer sprak namens de soc.- dem fractie van Eerste-Kamcr-leden en namens de Indische Soc.-Dem. Partij. Spr. zeide zeker te zijn ook namens het Tndiscne volk te spreken, als hij dank bracht voor wat Van Kol voor Indic heeft gedaan. Namens het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen sprak de heer R. Stenhuis, die Van Kol roemde om zijn pioniersarbeid voor het socialisme. De heer Voogdgeest sprak namens de Twentsche arbeiders, waarna ir. W. H. van Sandick herinnerde aan het werk, dat Van Kol als ingenieur in Indic heeft verricht. Ir. Otto de Vries sprak namens de Ver eeniging van Watcstaatsingenieurs in Ned.-Indië. Daarna daalde de kist onder de tonen van ,,Aan u strijders", waaröa de schoonzoon, ir. M .E. H. Schaank, dankte voor de groote belangstelling. Het conflict in de metaalindustrie. Naar het „Hbld." verneemt, staat het nog niet vast, dat neutrale en confessioneele arbeiders-organisaties in de metaalindustrie bereid zullen zijn met den Metaalbond in onderhandeling te treden over een oplos sing van het Rotterdamsche conflict, als de moderne bond niet aan de onderhandelin gen zou deelnemen. In de kringen der neutralen stelt men zich op het standpunt, dat ten aanzien van de staking bij de ,,De Nieuwe Waterweg" en de „Rotterdamsche Droogdok-Maatschap pij" de vier organisaties steeds hebben sa mengewerkt. Verschil van inzicht bestaat alleen over het standpunt, dat moet worden ingenomen tegenover de overwerkvergun- ningen in het algemeen; maar deze kwestie staat feitelijk buiten het Robterdamscho conflict. Niet onwaarschijnlijk is het daar om, dat de neutrale en confessioneele orga nisaties, alvorens den Metaalbond to ant woorden, eerst nog met de modernen zullen confereeren. Van de zijde der neutralen merkte men ons nog op, aldus het blad, dat in het Rot- terdani8che conflict de modernen den mees ten invloed hebben en dat een oplossing bui- I ten hen om op practische moeilijkheden zou I stuiten. Vanwege den modernen bond wordt aan „Het Volk" medegedeeld dat, nadat oor spronkelijk een conferentie met den Rijksbe middelaar op Vrijdag was vastgesteld, thans vanwege den bemiddelaar bericht is ont vangen, dat bedoelde conferentie niet zal gehouden worden. De extra-uitkeermg aan ambtenaren. Bij gelegenheid van de audiëntie, dpor den Minister van Waterstaat verleend aan het bestuur van den Ned. Fedcratieven Bond van personeel in openbaren dienst, informeerde het federatie-bestuur tevens bij den Minister, hoe de Regeering stond tegenover den reeds eerder door de Fede ratie ingedienden eisch van een maand extra-salaris met een minimum van f 100 en of het bericht in ,,Het Volk" dat de Re- i gcering aan het Departement van Finan- I cicn opdracht, heeft gegeven na te gaan of een maand dan wel twee weken extra salaris kan worden uitgekeerd als een be drag ineens juist was. De Minister kon, naar ,,Het Volk" meldt op de eerste viaag geen bevestigend ant woord geven, terwijl hij verklaarde, dat hem van een opdraoht aan het Departe ment van Financiën niets bekend was. De exploitatie-rekening van de Posterijen en Telegrafie over-1924. Naar gemeld wordt, sluit de exploitatie rekening van de Posterijen en Telegrafie over 1924 voor het eerst sinds 1916 weer met een voordeelig saldo en wel van rond f 5.6 millioen. Het winstcijfer van den post dienst, met inbegrip van den post-, chèque- en girodienst bedraagt rond f 5.1* millioen dat van de telefonie rond f 4.9 millioen. D* telegraafdienst wijst een nadeelig saldo aan van rond f 4.4 millioen Tot dit voorloopig saldo van 1 5.6 mik lioen heeft in de eerste plaats bijgedragen de vermeerdering van inkomsten ten gevol ge van uitbreiding van alle takken van den dienst. (Alleen het binnenlandsch telegram verkeer liep ceDigszins terug). Daarnaast heeft de bezuiniging op de exploitatie-uit gaven haar invloed doen gelden Christelijke Nationale Werkmansbond. Gisteren is te Utrecht de 31ste jaarlijksche vergadering begonnen van den Chr. Natio- nalen Werkmansbond, onder voorzitterschap van den heer P. J. Nahuiscn, uit Utrecht Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal 11.646 bedraagt (o.w. 138 vrouwen), ver deeld over 163 afdeehngen. De rekening van ontvangsten en uitgaven sluit met f 15,109, met een saldo van f 2841. Het vermogen van den Bond is tot f 9818 ge stegen. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 11,700 aan ontvangsten en uit gaven. Uit het verslag van het Tondsuitkcer»ug bij overlijden bleek, dat het aantal deelne mer bedraagt 21.768 met een verzekerd kapi taal van f 1,713,111. Het vermogon bedraagt f 307.701. Het aantal weduwen dat uitkee ring genoot bedraagt 401. In totaal is aan weduwen f 84,988 uitgekeerd. Alle verslagen werden goedgekeurd. Besloten werd een telegram van huldë aan H.M. dc Koningin te zenden. De heer Kruithof herinnerde cr aan. dat de Bond steeds naast het vakverbond heeft voortgeleefd. Hij sprak de hoop uit, dat daarin verandering zal komen. Vervolgens hield de heer Joh. van Megge- len, uit Rotterdam, een referaat over: De Ned.Herv. Kerk, de Chr. Nat. Werkmans bond en het opkomend geslacht. Na uitvoerige besprekingen werd besloten dit onderwerp in het bondsorgaan te be handelen en dat aan predikanten, kerke- raadsleden en jongelingsverccnigingen toe te zenden. Na afdoening van eenige huishoudelijks zaken werd de vergadering verdaagd. Ned. Tramweg-Mij. De directie van de Ned. Tramweg-Maat schappij heeft aan de personeelorganisatiej medegedeeld, dat zij bereid is cr toe mede te werken, dat de pensioenregeling voor haa7 personeel in hoofdzaak gelijk gemaakt wordt aan de Rijksregeling, onder voorwaarde, dat de stortingen in het pensioenfonds gelijk worden aan de stortingen in het Rijkspen sioenfonds, d.w.z. 15 1/2 pet. van den pen sioensgrondslag, waarvan te betalen door het personeel 8 1/2 pet. en door de Maat- 8chppij 7 pet. Als overgangsmaatregel wil zij dan, even als bij de O. S. M. het geval ia, vaststellen, dat het personeel, hetwelk bij invoering van het nieuwe reglement in dienst is een bijslag zal ontvangen van 1 pet. zoodat de storting van de maatschappij voor het personeel der N. T. M. gelijk blijft aan de tegenwoordige storting. De directie wil echter niet overgaan tot het samenstellen van een nieuw reglement, vrfordat zij de overtuiging heeft dat het per soneel een dergelijke regeling, zal aanvaar den. Bij Kon. besluit is op verzoek eervo' ontslagen als burgemeester van Hulst, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, F. J. L. M. v. Waesberghezijn benoemd tot burgemeester van Bennebroek mr. K. CUit 't Fransch van GUY CfLANTEPL.EURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 19) Villa „De Golven", 2o Augustus. „Dank je wel, beste Korjean, voor je friet, waarin je met me praat, waarin je ®e beknort en waarin je toont van me te houden. een brief, heeiemaal zooals je zelf bent. Hij heeft me goed gedaan. ,,'t' Is dus waar? Je bent dus ongerust, niet maar zoo'n beetje, maar heel, heel frg? Nu, daar.ben ilt 'ij oml Ja, ik Begrijp je; ik begrijp best, „at je me moed Inspreekt en dat je me zegt me niet over geven aan onverschilligheid en verge telheid. Misschien heb je gelijk, mis- tehien hebben we niet het recht ons te verlustigen in doodsvizioenen, omdat het >nze plicht is te levenJe zegt: „Het «ven houdt oras vast, sleept ons mee; we moeten voorwaarts, onzen weg vervol pn en al is het ons niet geoorloofd Jang bij graven le verwijlen, wij nemen toch on23e herinneringen daaraan mee als Wn schat en onze dierbare afgestorvenen olijven leven in onze harten." ..Je zegt: „Op jouw leeftijd is hopen, nopen trots alles, ook een plicht".Maar M voegt er aan toe: „Voor jou, mijn arme, kleine MélLsande, is de kracht, die gevergd wordl, wel heel groot 1En je beklaagt 01 Keirjean, ik vind het zoo heeriijk noor jou te worden beklaagd. „Ik weet niet ot ik hoopvol ben, maar ik u on de dagen gaan voorbij. De eine Liliane is allerliefst. Haar woorden, 1311 tochtjes, haar kussen zijn me lief. We spoten samen aan het strand. Ik ben niet zoo, of ik vind het wel genoeglijk om met haar zeldzame schelpen en steentjes, waar aan wij den naam geven van edelgesteen ten en haif-edelgcsteenleB, te verzamelen om garnalen en smelten te vangen, om bij eb een kotesale vesting van zand te ma ken, waarvan de eerste de beste golf een land maakt, aan alle zijden door water om spoeld „Ook vertel ik haar mijn verhaaltjes van vroeger, de verhalen van den Reuzen- Bizuth, die bij mijn leerling de moest harts tochtelijke belangstelling wokken. „Mijn leerling! Helaasl Ik vraag me wol eens af wat ik, behalve de heldendaden van den Reuzen-Bizuëh, haar eigenlijk wei leer.Zij ie zoo lui als een slakje.en 'l is zoo warml 1 Is zoo hard een kind va cantia werk op te geven. Ik heb niet eens den moed om haar slechte aanleekeningen te geven. Gisteren, toen Liliane maar dertig fouten in haar dictée had gemaakt, heb ik haar zeer goed gegevenDen vori- gen dag waren er zes en vijftig inMe vrouw Vatois vond mijn toegevendheid over dreven en heeft er me een verwijt van ge maakt. Zij is nogal hooghartig en bevalt me niet. Haar mooie gezicht, haar keurige ma nieren. haar prachtige woorden zijn aller vervelendst en zoo geesteloos als je je maar kunt voorstellen. Ik krijg soms lust haar (e zeggen: „Wees minder mooi, wees zelfs leelijk, incorrect, wanluidend, maar ver ander een beetjeI Of ik haar aan ae of hoor, mevrouw Valois verveelt meIk geloof, dat zij haar man ook verveelt, maar hrj is heel geduldig met haar. „Tot weerziens, mijn trouwe vriend, ik word geroepenIk beloof je dapper te zijn. „Je zeer toegenoegene PBYLMS Vii'la „De Golven", 27 Aug. „Wat bon je goed me zoo (rouw te ant woorden. Ik zou je zoo graag interessante brieven willen schrijven, maar ik ben alleen 's avonds vrij en de dingen, die dage lijks gebeuren, schijnen me altijd zoo onbe- leekenend toe, dat ik, moe door de zeelucht, er maar van afzie ze je te vertellen; als een klein kind ga ik om negen uur naar bed.. „Het strand zorgt voor de grootste pretjes voor Liliane en mij We baden in zeeik zwem als een visch, moei je weten. Dat heb ik al heel jong en zonder de minste moeite geleerd; het is een instinct van me. Als ik in z§e ben, dan stijgt me een vreugde naar het hoofd en ik voet me in een ver trouwd element, dat zich volkomen aanpast aan mijn geheele wezen, aan mijn lichaam en ziel. Mijnheer Valois gelooft, dat ik, heel ver in mijn stamboom, een zeemeerminnetje het», van wie ik die mysterieuze eigenschap heb overgeërfd. „Zeemeermin if niet, ik tracht Liliane in te wijden in de kunst, waaraan ik deze poëbsche onderstelling te danken heb. en het en het suoces mijner leasen bewijst, dat Liliane en ik, de een als leerling, de andere als professor, veel meer aanleg hebben voor zwemmen dan voor grammatica. „We maken ook lange wandelingen, dwars door het terrein, en volgen den een of anderen verrukkelijk mooien landweg Soms, als hij niet vischt of op jacht is, gaat mijnheer Valois mei ons mee. Hij mist be slist alle distinctie, maar ik verkies hem toch boven zijn vrouw, omdat hij eenvoudig en hartelijk is en altijd een goed humeur heeft. Hij heeft heel wat menschen gekend, politici en letterkundigen. Zijn dikke hoofd zit stijf vol met grappige herinneringen tnN zijn verhalen zijn heel levendig en zijn manier van vertellen is vermakelijk. Die vriendelijkheid doet me on adem komen van al dat waardige gedoe van mevrouw Valois. En ik geloof, dat het om een reden is, die hiermede zeer veel overeenkomst heeft, dat de arme drommel het prettig vindt om bij Liliane en mij te zijn. „De Valois' zien, om zoo te zeggen, nie mand. Zij hebben geen kennissen te IIoul- gate, waar zij dit jaar voor het eerst zijn; bovendien is mevrouw te koud en le veel op oen afstand en wordt mijnheer te veel in beslag genomen door zijn jacht- en visch- liefhebberij om zich een kennissenkring le vormen. 'sAvonda, als mevrouw niet voor stelt om naar het Casino te gaan, roept Li liane haar vader en we spelen met z'n drieën ganzenbord of een ander spelletje. „Zoo is nu mijn leventje, mijn beste Kerjeanl Het jouwe is misschien nog rus tiger, maar je brief i3 een hymne, gewijd aan den arbeidI Ik zie je in gedachte daarin geheel opgaan.het „zoeken" is je zulk een behoefte geworden, dat, wanneer de toovermacht om alles te vinden je verleend werd, je zeker de ongelukkigste van alle menschen zoudt zijn. Voorts doe je, zooals je me schrijft, eiken morgen een kleine „hoogtekuur", die goed slaagtHeerlijk om vleugete le hebben I Zeemeerminnen hebben er helaas geenMijn beste Ker- jean, wat zou ik je graag eens zien. „Ik houd veel van je. Je PHYLLEKE. 29 Augustus. „Mijn beate Korjean, wat denk je well Werkelijk, mannen hebben zonderlinge ge dachten I Je denkt, dat mijn gezelschap mijn heer Vatois te goed bevalt. Je recom mandeert me voorzichtig te zijn.en zelfs wantrouwen en weel ik wat nog meer Mijn brave Bizuth, je bent niet wijsl Be denk toch, dat mijnheer Vatois een ernstig mar» is geTrouwd, dat hij minstens tien jaar ouder is dan jij en' dat hij mijn vader zou kunnen zijn!. Denk je, dal zoo iemand me 't hof zal maken? OnzinI „Ik geloof, dat hij werkelijk goed is, hij lijkt me vriendelijk en vroolijk. in tegen stelling van zijn vrouw, die ongelooflijk ver velend is. Maar ik zweer je, da! ik voor hem niete meer ben dan een kind, dal nauwe lijks iets ouder is dan Liliane, en dat hij voor mij bijna een oude heer is. Daar be hoef je je heusch geen zorgen om le maken I „Liliane is schattig; ze houd! van me is in bewondering over me en ze vindt, dat ik „hel mooiste en liefste meisje van de we reld" ben Zoo liel, die ah'nlule bewon dering van kinderen! ,,'t Is me onmogelijk dat kleine ding te beknorren, zonder er bij te lachen of te huilen, naarmate ze mijn standjes hartelijk lachend of wel met groote tranen in haar oogen, die mij zoo'n verdriet doen, in ont vangst neemt Overigens is het me nog on mogelijker haar te laten werken I ,,'t Is steeds maar mooi weer. zoo vol maakt mooi, dat ik soms een gevoel van in stinctieve vreugde krijg, de vieugde van een jong en gezond diertje.... en dan kan ik lachen, hard loopen, zonder eenige bijge dachte pret hebben met Liliane en bijna mijn verdriet vergeten. ,,'s Avonds, als ik weer alleen ben, is 't of ik er mij een beetje over schaam. „Tot ziens, mijn waarde vriend, veel liefs van je PHYLLIS. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5