No. 20080. DONDERDAG 27 AUGUSTUS Anno 1925. BSRIGd T' Officieele Konnisnevinaen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonneraent belangrijk lageren pnj9. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week 'f, 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week .iWk „0.18. Franco per post 1 2.35 portokosten. OH nummer bestaa uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Voor de Slachtoffers. Eenige dames doen ons toekomen een bedrag van f3.40 zijnde de inhoud van den spaarpot van Vosje, hun hond. Uit dezen sjfAarpot geeft Vosje op verjaardagen ca deautjes, enz. Thans deed hij een flinken greep en schonk dit bedrag als een bijdrage .voor verwoesto hondenhokken,, enz. Komt aan, wie Uwer volgt dit bewijs van honden-naastenliefde ten opzichte van zijn ongelukkige medemenschen De nood is groot en spoedige hulp drin gend noodig. Heden ontvingen wij van: J. S. f2.50; een naaiclubje f 1.50A. N. B. f2.50; uit de spaarpot van Vosje f3.40 en van G. S. f 1, allen te Leidentotaal f 10.90. In totaal ontvingen wij f 2795 en 10 M. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver- kriigbaar: SCHELV1SCH a f 0.13—f 0,2-1-, SCHOL a f 0.13—f 0.24 en GEIL KABEL JAUW a f 0.25 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden. 27 Aug. 1925. 2524 YNDERING AANVANGSUREN VAN DE VEEMARKT EN DE VETTE VARKENSMARET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 3, laatste lid, van de veror dening op de Veemarkt, brengen ter kennis van belanghebben den, dat in afwijking van de bij genoemde verordening vasLgeslelde aanvangsuren, de veemarkten op 4. 11, 18. 25 September a.s. en de Vette Varkensmarkt op 8, 15, 22 en 29 September a.s. zullen aanvangen des voorm. 7 uur. 2522 N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STR11EN. Secretaris Leiden, 27 Augustus 1925. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeenc kennis, dat door hen, (en aanzien van de door de Leidsche Algemeenc Winkelétalage Ten toonstelling van 11 tot en met 20 Septem ber a.s. in de Stadsgehoorzaal te houden tentoonstelling, ontheffing is verleend van hot sluitingsuur voor winkels. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 27 Augustus 1925. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DINSDAG 1 September 1925, des namiddags te twee uur. Da vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen; lo. Benoeming van drie leden van de Tommissie van Financiën en uit dezen van ien Voorzitter, (aftredend: dc IJ.II. B. J. Huurman, H. W. Spendel en J Splin ter Gzn.). 2o. Benoeming van twee le(ten van de Commissie van Fabricage, (aftredend: de II.H. J. Splinter Gzn en A. J. Oosldam). 3o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor hel Openbaar Slachthuis, (aftredend: de heeren J. Wilbrink en Th. M. W. Bergers). 4o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor hel Marktwezen, (aftre- lencT: de heeren J. Wilbrink en T-. Groene- vcld). 5o. Benoeming- van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, (aftre- i.nd: de heeren J. A. van Hamel en A. J. jstdam). 6o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verorde ningen en uit dezen van den Voorzitter, (aftredend, ds heeren K. Sijtsma, Mr. D. A. van Eek en Th. B. J. Wilmer). 7o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen, (aftredend: de heeren Mr. D. A. van Eek rn P. P. Dcumer). So. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. (aftredend: de II.H. Eikerbout, Mr. D A. van Eek, B. J. Huurman en H. W. Spendel). 9o. Benoeming van een lid van de Com- Missie van Beheer over de gestichten «Endegeest", ..Voorgeest" en „Rhjjngeesl", taf tredend: Mevr II. W. B. van Itallie— van Embden), (205) 10o. Benoeming van twee leden van de AKimayssie van Beheer over het Grondbe- £'jr, (aftredend: de H II. J. Splinter Gzn. IM A. J Co-.dam). llo. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (aftre dend: de II.H. B. J. Huurman, Th. B. J. Wilmer, T. Groeneveld en Mevr. H. Die trich—de Rooy). 12o. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in het Vergun ningsrecht en uil dezen van den Voorzatter, (aftredend: de H.H. Th. B. J. Wilmer, Dr. B. D Eerdmans en E. J Coster). 13o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", (aftredend: de H.H. Dr. J. A. J. Barge, Dr. G. J. Boekenoogen en J. A. van Hamel). (206) 14o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad, (aftredend: de heer Dr. J. G. van der Sluys). (203) 15o. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Re glement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredend: de H.H. P. Heemskerk en F. Eikerbout). 16o. Benoeming van een Voorzitter en van een plaatsvervangend Voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechts toestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, (aftredend: de H.H. A. J. Oostdam en K. Sijtsma). 17o. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs. (204) 18o. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. (207). 19o. Voorste! in zake de openbare verhu ring van daarvoor in aanmerking komende eigendommen der gemeente. (209). 20o. Voorstel in zake het verleenen van een voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager Onderwijswet 1920, aan een tweetal besturen van bijzon dere scholen. (212) 21o. Voorstel tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van verschillende on bewoonbaar verklaarde woningen. (210) 22o. Voorstel: a. lot verkoop aan de Woningbouwver- eeniging ,,Ons Belang" Van een terrein ge legen ten Noorden van den Maresingel, Sectie N, Nis 134, 135 en 136; b. lot hel aanvragen en aanvaarden van een voorschol uit 's Rijks kas in verband met de uitvoering van een plan der sub a genoemde vereeniging lot den bouw van 33 beneden- en 36 bovenwoningen en 3 win- i keiwoningen; c. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van het voorschot sub b bedoeld; d. tot vaststelling van den desbetrelfen- den begrootingsslaat. (211) 23o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.- blad No. 18), op het Rijden. (213) 24o. Bezwaar- en verzoekschriften in zake schoolgeld Middelbaar en Hooger On derwijs, dienst 19231924 en 19241925. (298) 25o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. Jubilea. Heden herdacht onze stadgenoot, de heer J. M. van der Heyden, den dag, waarop hij 25 jaren geleden in betrekking kwam als incasseerder hij de N.V. Naaimachinehan del v.h. A. Lewenslein, Haarlemmerstraat alhier. J. M. VAN DER HEYDEN. Hoewel hij reeds eenige jaren te voren werkzaam was in de schoenenfabriek van de firma Van Koolbergen alhier, was hij nog een jonge man, toen hij den niet ge- makkelijken werkkring van incasseerder van gelden voor de bij de eerstgenoemde firma gekochte naaimachines, aanvaardde. Het is een betrekking, waarvoor veel tact noodig is en nog meer geduld. Maar deze eigenschappen heeft de jubilaris getoond te bezitten terwijl hij als het noodig is, ook met kracht kan optreden. Dat de firma dit weet te waardeeren. bleek hedenvoormiddag, toen de jubilaris was uitgenoodigd in het Leidsche filiaal aan de Haarlemmerstraat te komen, waar hij door den directeur der Maatschappij, den heer Herman van Hessen, uit Amsterdam, den chef van het filiaal te Leiden, den heer II. M. van den Bos. en hei talrijk personeel der zaak, waaronder twee dames, werd ont vangen. Allereerst werd de heer Van der Heyden toegesproken door den heer Van Hessen, die hem namens de directie van het hoofdkan toor hartelijk geluk wensthle met dezen dag cn met waardeering sprak van het werk, dat hij presteert. Hij vergeleek den incasseerder bij een buldog, die goedig en vriendelijk is voor wie goed willen, maar die ook kan bijten en niet loslaat wat hij eenmaal in zijn tanden heeft. Toen de firma 25 jaar bestond, heeft de oprichter der Mij., de heer Lewenstein, het personeel de keus gelaten lusschen de stich ting van een pensioenfonds of een feest. Het personeel koos helaas het laatste. Toen spr. 10 jaar directeur was, heeft hij echter weten te bewerken, dal de grondslag voor dat fonds werd gelegd, waarvan, naar hij hoopt in de toekomst het personeel zal kunnen profiteeren. Zich nogmaals tot den jubilaris richtend, bood hij dezen namens de directie een fraai en degelijk gouden horloge aan. De chef, de heer Van der Bos, sprak vervolgens den jubilaris toe, met wien hij nu 16 jaar als chef tot wederzijdsch genoe gen samenwerkt en van wiens tact en toe wijding hij eenige treffende voorbeelden noemde. Hij wees er op, dat hij deze gaven heeft ontvangen van God, en sprak de hoop uit, dat hij ook in het vervolg alles wat hem wedervaart als een geschenk uit Gods hand zal kunnen aanvaarden. Namens het geheele personeel voegde hij aan het horloge een gouden ketting toe, dat door de oudste winkeljuffrouw, mej. C. Botermans, met een vriendelijk woord, te gelijk met een bloemenmand, den jubilaris werd aangeboden. De zoons van den chef de heeren II. M. van den Bos Jr. en J. S. van den Bos die Van der H in den omgang hebben leeren kennen, sloten zich met hunne waardeering voor den jubilaris bij hun vader aan, waar na de oudste van het personeel, de heer K. Muusse, die verleden jaar het zilveren jubi leum vierde ten slotte uit naam van alle collega's op hartelijke wijze hun kameraad toesprak waarna Van der II. in eenvoudige woorden dankte voor de hulde hem ge bracht alsmede voor de stoffelijke blijken van waardeering en vriendschap hem ge schonken. Hierna werden eenige versnaperingen aangeboden waarna allen de werkzaamhe den van den dag weder hervatten. Gisteren was hel vijf-en-lwinlig jaar gele den, dat de heer J. Plu als klerkje bij de Leidsche Duinwater-Maatschappij in dienst kwam; waar hij nu, na verschillende rangen doorloopen te hebben, als boekhouder werk zaam is. Van de zijde van patroöh en personeel is dit jubileum niet onopgemerkt voorbij ge gaan. Nadat de heer Plu met zijn vrouw op het kantoor ontvangen waren, werden zij aller eerst door den directeur den heer Ch. van Spall, toegesproken; hij bood den jubilaris een enveloppe met inhoud aan en een prach tig gouden horloge. Namens het kantoorpersoneel sprak de heer Blok een woord van waardeering en hij uitte den wensch, dat een aangeboden gou den ketting nog vele jaren een gedachtenis zou zijn aan de goede samenwerking. Ook van het fitterspersoneel kwamen ge- 1 lulcwenschen binnen, waarbij een mooie barometer diende als tolk voor de uitsteken de gevoelens. Mevrouw Plu werd namens het gezamen lijk personeel een bouquet aangeboden. Na nog een poosje gezellig bij elkander geweest te zijn, toog men huiswaarts, waar den heer Plu nog verrassingen te beurt vie len. Teraardebestelling J. M. Relijk. Hedenmiddag twaalf uur had onder groote belangstelling op de begraafplaats „Rhijn- hof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Ja cobus Martinus Relijk, in leven eerste boek houder aan de meelfabriek der firma de Koster Co. alhier, welke functie hij gedu rende meer dan veertig jaren onafgebroken bekleedde. De werkzaamheden aan deze fa briek waren gedurende een groot gedeelte van den dag stopgezet, waardoor velen van het kantoor- en fabriekspersoneel van de ge-, legenheid gebruik maakten om hunnen zoo- onverwacht-overleden makker de laatste eer te bewijzen. Vele kransen en bloemstukken, %waaron-. der een van het kantoor- en een van het fabriekspersoneel, dekten de baar. Nadat de kist, geheel bedekt met bloemen, in de groeve was neergelaten en alle aanwe zigen nog losse bloempjes in het graf ha*L den geworpen, trad één der firmanten, de heer A. de Koster naar voren om in een korte grafrede zijn overleden boekhouder te her denken. Spreker gewaagde allereerst van de jaren lange toewijdinfe, door den overledene steeds betoond. Steeds zal de firma tem dankbaar blijven yoor het vele, hetgeen de heer Relijk gedurende 40 jaren in het belang der firma heeft verricht cn steeds zal de firma ook met eerbied herdenken zijn goede karaktertrek ken en zijn grooten wilskracht, dio hem ook in de laatste jaren, toen zijn gezondheid hem af en (oe wel eens in den steek liet, niet verliet. Gij waart sedert jaren de nestor van onze firma en gij waart reeds de rechterhand van onzen vader. Uw groote werkkracht en goede eigenschappen zullen nog lal van ja ren in dankbare herinnering bij ons voort leven. Voor de jongeren waart gij steeds een voor beeld van nauwgezette plichtsbetrachting. Ook het wee is U niet bespaard gebleven, doch onder alle omstandigheden hebt gij U de man betoond, die met hart en ziel aan de zaak verbonden was Moge dit den nabestaanden tot troost strek ken. Hij ruste in vrede. Nadat de zoon van den overledene, de heer J. S. Relijk uit Rotterdam bedankt had voor de laatste eer zijn vader bewezen, verliet de talrijke schare, diep onder den indruk, den doodenakker. De heer D. Scheer, alhier, is in den Haag geslaagd voor het examen Nijverheids onderwijs akte Nb. Men deelt on9 mede, dat de heer Joh.s Kok, op 1 September a.s. veertig jaar als godsdienstonderwijzer alhier werkzaam zal zijn. Naar wij vernemen zal over de Haar- lemmerlrekvaart alh. op het baanvak van deoi spoorweg LeidenAmsterdam, een nieuwe spoorbrug worden gelegd. Behou dens wijziging zal dit geschieden in den nacht van Zondag op Maandag, 6 en 7 September, lusschen 12 en 6 uur. In dien tijd zal de bestaande brug moeten zijn ver wijderd en de nieuwe gelegd. Natuurlijk is de nieuwe brug in haar on derdeden reeds geheel klaar. Toch zal het nog hardwerken zijn om in zulk een kort lijdsbeslek de oude brug weg te nemen en de nieuwe te leggen, zoodat zij dadelijk in gebruik kan worden genomen. Tot dusverre waren in den toren van de Pieterskerk twee klokken. Een der klok ken, die in de eerste plaats in aanmerking kwam om daar geplaatst te blijven is in ver band met de werkzaamheden aan het kerk gebouw geheel gerestaureerd onder leiding en toezicht van den heer Pahling en heeft weder een plaats in den toren gekregen. De andere klok die een gewicht heeft van 159 K.G. en voorzien is van eenige op schriften is in het Stedelijk Museum De Lakenhal geplaatst. De feestelijke herdenking van den ver jaardag van II. M. de Koningin door de Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging in den tuin van „Zomerzorg" op Maandagavond a.s. zal bestaan in een feestrede door ds. G. H. Beekenkamp, alhier; muziek van de Chr. muziekvereeniging „Polyhymnia" en zang van de Chr. Zangvereeniging ,,L.e.d.a.g.o.h.,L Op het gehouden nationaal concours te De Lier, op Woensdag 26 Aug., behaalde do Chr. Muziekvereeniging „Pholyhymnia", alhier, dir. de heer M. Kouprie, den eersten prijs in de derde afdeeling met 328 punten; aantal te behalen punten 300. Het volgend jaar komt „Pholyhymnia" nu uit in de tweede afdeeling. Men verzoekt ons het publiek erop altent te maken, dat brieven voor den bur gemeester dezer gemeente, dienstaangelegen heden betreffende, gezonden moeten worden aan: „Den Heer Burgemeester, Raadhuis, Leiden". Het komt n.l. in den laatsten lijd veel vuldig voor, dat behalve de titel van den Burgemeester, ook diens familienaam in het adres wordt vermeld. Het gevolg hiervan is, dat deze stukken bezorgd worden ten huize van den burgemeester aan .het Rapenburg, die hierdoor verplicht woFdt van al deze stukken inzage te nemen en ze vervolgens naar de verschillende bureaux moet ex- pediêeren, hetgeen voor hem een zeer tijd- roovende nuttelooze taak is. Stokken, voor den Burgemeester bestemd, moeten dos alleen bovenstaand adres dragen. Men vergete toch niet, dat de Burge meester in het Raadhuis zetelt en dat jhr. de Gijselaar op het Rapenburg woont. Door de directie der Alg. Assurantie- Associatie, Heerenstraat 148, die in den Reclame-Optocht op 3 October a.s. met een reclame-praalwagen zal uitkomen, is aan het bestuur dér 3 October-Vereeniging ter hand gesteld een zilveren medaille, met bestem ming voor den fraaisten Leidschen deelne- menden reclame-wagen. Gisteravond omstreeks lialftwaalf pas seerde een schuit, die bevaren werd door den schipper W. v. d. Z. en den schippers knecht W. v. I. de Blauwpoortisbrug. Opeens bemerkten de schipper en de brugwachter, dat de knecht in het water lag. Door middel van de reddingshaak werd hij spoedig op het droge gebracht Vermoedelijk met behulp van een vïilschen sleutel hebben dieven zich in den afgeloopen nacht toegang verschaft tot de wonjng van den heer R. R., waar zij uit de gang een rijwiel ontvreemdden. BINNENLAND. De crematie van den heer H. H. van Kol. Geen extra-nitkeering aan Rijksambte* naren. De exploitatie-rekening van de Posterijen en Telegrafie over 1924 slnit voor het eerst sinds 1916 weer met een voordeelig saldo. Indologische studiën te Utrecht. BUITENLAND. Het Fransche antwoord aan Dnitschlanf is gepubliceerd. Het Duitsche antwoord al naar Parijs. Een bijeenkomst van juridische deskundi' gen over het veiligheidspact volgende week. Een laatste Engelsche bod aan Frankrijk inzake de schuldkwestie. Conrad von Hoetzendorff. f Bij de politie alhier is een heeren- rijwiol gedeponeerd, dat in de nabijheid van de Vischmarkt onbeheerd is aangetroL fen. Inlichtingen verstrekt de Commissarlë van Politie. Naar ,,H et Volk" meldt, i s de politie van het J. D. Meyerplein te Amster dam, nadat daartoe door B. en W. was be- 8loteu, overgegaan tot sluiting van hot café van Gerritje van B., gevestigd in per ceel Amstel 113, en heeft zij daarvoor een vasten post geplaatst. Uit het aan den ge vel aangeplakte bevelschrift tot sluiting blijkt, dat tot dien maatregel ii overge gaan, wijl in deze bar gelegenheid werd ge geven tot het plegen van ontucht. De bar wordt de laatste tien jaar telkens door een ander geëxploiteerd en het is gebleken, dat men er meisjes in dienst heeft om bezoe* kers te trekken. Ook tegen den vorigen caféhouder is al eens proces-verbaal ter zake van hetzelfde feit opgemaakt. De exploitatie van het met zooveel enthousiasme opgezette openlucht» theater te Zaadvoort is op een fiasco uit- geloopen. Het theater heeft slechts één be hoorlijke voorstelling beleefd en wel de openingsvoorstelling. De belangstelling n^ dien was van dien aard( dat de artistiok'e leider, de heer Louis de Vries, zich geheel heeft teruggetrokken. Een poging van do commissie van beheer, om het theater in dit seizoen nog door Haarlemsche dilettan ten te laten bespelen, mislukte eveneens. Het is niet te verwachten, dat in dit open luchttheater het volgend seizoen nog voor stellingen zullen worden gegeven, zegt „Het Volk." Gisterochtend is een auto, waarin de eigenaar de heer 6. Wierdsma, uit Velp, en de heer en mevrouw Pahud de Mortanges, uit Arnhem, gezeten waren, op het Janboerswegje onder Kamperveen, bij de Zuiderzeestraatweg, na het passco ren van een hondenkar tegen een boom ge reden, met het gevolg, dot de heer YVierd- sma op den weg geslingerd werd, en me vrouw Pahud in een sloot terecht kwam. De heer Pahud kwam onder den auto en eveneens in de sloot. De heer Wierdsina kon mevrouw Pahud redden, en met behulp van een juist passeerenden wachtmeester der marechaussee en den veldwachter van Kam-* peFvecn, Mondriaan, is ook de heer Pahud uit de kap van den auto gehaald. Hij bleek echter reeds te zijn overleden. Een onwettige loting. Bij de loting voor de nationale militie, die op 10 dezer te Gorkum ten Raadhuize plaats had, bleek, zooals reeds gemeld is voor den laatsten loteling geen lot meer in de kom aanwezig te zijn. Later is dezen loteling No. 16 ter hand gesteld en op dat nummer werd hij ingeschreven. De loteling protesteerde en 41 lotclingen met hem. Het zeldzaam voorkomende geval heeft het go- volg dat de Commissaris der Koningin uit spraak gedaan heeft tot vernietiging van deze loting. Er zal dus opnieuw geloot moe ten worden, tot#ergemis 'van hen, die hooge nummers hadden getrokken. Gistermiddag is de 17-j arige C. de Koning op de slooperij van den heer K. Zegelaar, te Papendrecht, door een uit. de electri8che zaagmachine losschietend stuk hout getroffen. Binnen een kwartier is hij aan inwendige verbloeding overleden. Een dienstmeisje van den heer B., te Kerkrade, ging voor haar pa» troon belasting betalen en kreeg 28 zilver* bons ,van f 2.50 mede. Toen zij aan het loket kwam, bemerkte zij tot baar groQ-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1