No. 20076. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. OP HET KOORD. Door den. lieer E., Ie Heem- is aangifte gedaan, dat tijden^ zijn uitstedigheid zijn twee Duitsohe dienstbo den zijn vertrokken met mod ene men van verschillende aan bem ioebehoorende goe deren. De politie stelt een onderzoek in. In een weide a. d. Noordpolder- kade is het paard van den heer A., groenten- handelaar aan den Trekweg, in Den Haag, door een hond aangevallen. Het paard, dat kreupel was, kon zich niet voldoende tegen 2£ü aanvaller verweren. Zwaar gewond en hevig bloedende vluchtte het opgejaagde dier door het land. De toestand was van dien aard, dat het ter plaatse afgemaakt juoesc worden. De eigenaar van den hond ia bekend. Reeds maanden geleden had de Haarlemsche recherche een belangrijke zaak in onderzoek tegen een handelaar in gedistilleerd te Haarlem. Betreffende deze zaak vallen thans de volgende bijzonder heden te melden. Bij het onderzoek inzake geheime bran derijen was gebleken, dat een groot deej van het gemaakte gedistilleerd aan een der Haarlemsche handelaars was geleverd. Deze handelaar ontving ook groote partijen uit de Oostelijke grensstreken. Dit deed bedrog vermoeden. Als n.l. Nedcrlandsche distilla teurs alcohol naar het buitenland zenden, moeten zij wel eerst het volle accijnsbedrag betalen, maar is de aloohol eenmaal de greDS gepasseerd, dan worden aan de ver zenders alle acoijnsgelden weer terugbe taald. Vermoed werd nu, dat dezelfde al- jx>hol, als die pas in Duitschland was aan gekomen, weer op geheime wijze naar Ne derland werd gesmokkeld. De smokkelaars hadden dan den vollen accijnsprijs ver diend. Bij het onderzoek bleek, dat de al cohol naar den handelaar te Haarlem werd I verzonden, verpakt als manden appelen en peren. Bij dit vervoer deden eenige tus- sohenpersonen dienst, o.a. een pakjesdrar ger uit Amsterdam. Op het kantoor van den handelaar werd een inval gedaan. Het bleek, dat voor den geheimen handel een afzonderlijke boekhouding was aangelegd, waarin de leveranciers onder valsche na men voorkwamen. Op deze manier werd ongeveer 2£ ton te weinig belasting betaald. Het Rijk heeft nu volgens de wet driemaal dat bedrag, dus 7% ton, te vorderen. De bedoelde handelaar is inmiddels naar Duitschland vertrokkenzijn zaak ging in andere handen over. De belastingautoritei ten hebben op tal van eigendommen van hem beslag doen leggen. Verwacht wordt, dat deze zaak binnen korten tijd - oor de Haarlemsche rechtbank zal worden behan deld. Eender dadersvan den bra nd- kastdiefstal bij de American Petroleum Company op het Phoenixterorin te Haar lem is nog steeds voortvluchtig. De man is, nadat hij des nachts aan de techerche wistf te ontkomen, den volgenden dag nog in een café aldaari gezien. Hij zou daar het verhaal gedaan nebben van zijn ontsnapping. Toen de rechercheurs hem en K. wilden arresteeren, liep hij op een kop pel koeien in een weiland in de nabijheid toe, in de hoop, dat die beesten door het leven, dat hij maakte, zenuwachtig zouden .Worden. Deze toeleg gelukte, zoodat de re chercheurs, die hem volgden, hem niet da delijk achterna gingen. De vluchteling kon toen in donker in 'n moddersloot springen, waarin hij bleef staan, alleen met het hoofd boven water. De rechercheurs dachten niet anders of de gezochte was over do sloot ontkomen en gaven de vervolging op. Dezer dagen ge beurde het te O verve en, dat een aanrijding plaats had tusschen twee met paarden bespannen wa gens. De gevolgen waren, wat de paarden en voertuigen betreft, niet ernstig. Een der begeleiders die van den bok getuimeld was, bleef liggen, niet in staat om op te staan. De consternatie was groot, vooral toen de man opmerkte zijn been gebroken te heb ben. Ontdaan stond men toe te keken. Het medelijden veranderde echter in grooten schrik 'toen de man poogde op te staan m toen dal niet lukte, recht op ging zitten en aan zijn gebroken been begon te draaien. Een allerakeligst geluid werd gehoord kraken, piepenin één woord een afgrij selijk geluid, waarvan zelfs de paarden onrustig werden. Toen kwamen de omstanders den man te hulp. Het kon niet anders, hij moest ook wel op zijn hoofd gevallen zijn om zooiets te kunnen doen. Men wilde hem aangrijpen en den armen man -heietien zichzelf nog meer te verminken. Juist toen men hem aangreep, gebeurde het ontzettende, met een ruk scheurde de man een half been los. Stijf van schrik stond men daar, met groote wijd geopende oogen het halve been aanstarende.... bet was van hout, een kunstbeen. Aotie in de Houthaven te Am sterdam, Yanwege de af deeling Amster dam van den R.~K. Bond van Transport arbeiders, de Amsterdamsche Federatie van Transportarbeiders en de afdecling Amster dam van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, is d.d. 22 Juni en 7 Juli een brief gericht aan het hoofdbestuur van de Scheopvaartvereeni- ging Noord, ton einde een bespreking toe te staan, naar aanleiding van de daarbij gevoegde voorgestelde wijzigingen omtrent enkele tarieven en aanvullingen, op de be staande loon- en arbeidsvoorwaarden. Tot op heden is deze brief door het bestuur der Scheepvaartvereeniging Noord ni^t be antwoord. Na mondelinge inlichtingen daar omtrent werd mondelinge mededeeling ge daan door den directeur der Scheepvaart vereeniging Noord, dat beantwoording niet zal plaats vinden. In verband hiermede is de onrust in de Houthaven groot. De ar beiders zien in de houding van de Scheep vaartvereeniging een negeering van hun organisaties. De besturen der organisaties zullen met hun leden den stand van zaken bespreken, en hun houding daaromtrent nader bepalen, Omtrent het vreemde geval, waarvan reeds door ons is melding ge maakt, verneemt .,Hefc Volk" Het waa Woensdagnacht omstreeks kwart voor drieën, toen de aandacht van een nachtwaker van den Amsterdamschen Ge- controleerden Nachtveiliglicidsdienst ge trokken word door het hulpgeroep van een vrouw. Met een in de buurt zïjnden agent van politie begaf hij zich naar de Lassus- sfcraat, waar het geluid vandaan kwam en voor perceel 5 troffen zij hevig gillend de bewoonster aan, die ernstig uit den mond bloedde. Zij deelde mede uit haar woning te zijn gevlucht, waar zij kort te voren door een persoon, dien zij dokter noemde, was overvallen en die de bedoeling had haar te vergiftigen. De man was langs een ladder, die hij aan den voorkant van het huis tegen den gevel bad geplaatst, tot de bel-étage geklommen en was vervolgens door hét openstaande raam in de kamer der dame gekomen, een gescheiden vrouw, met wie hij reeds geruimen tijd in relatie stond. Daar moet hij althans volgens het ver haal van het slachtoffer haar hebben vastgegrepen, een paar vingers in haai mond hebben gestopt om daarin vervolgens den inhoud van een klein fleschje, waarin een vloeibaar vergif zou zijn geweest uit te gieten. Dit kwade voornemen is slechts ten deele tot uitvoering gekomen, want de aangeval len vrouw heeft zich hevig verweerd en h^ar aanvaller in de vingers gebeten. Het is gebleken, dat de dader, een voor eenige jaren tot arts gepromoveerd medisch student, geen fleschje met vergif heeft ge bruikt, maar een injectiespuit als wapen heeft gehanteerd. Tegen halfdrie in den nacht heeft hij zich in een der omliggende straten bij een waker van een bouwwerk vervoegd en dezen om een ladder gevraagd, voorgevende dat hij anders zijn woning niet kon binnen gaan De waker heeft, daar de jongeman een correcten indruk maakte, de ladder zonder argwaan verstrekt. Deze heeft zich daarop naar het bewuste perceel in de Lassusstraat begeven, waar hij, in de naohtelijke stilte onopgemerkt., de woning binnen drong. Hij overviel de vrouw slapende en had de bedoeling haar in dien toestand een injec tie in den mond toe te dienen. Op het oogenblik dat hij de spuit in haar mond bracht ontwaakte zij echter en, tengcvolgo van den schrik onmiddellijk klaar wakker, verweerde zij zich krachtig. Als gevolg daarvan werd zij door den scherpen me talen naald van de injectiespuit bloedend verwond. Toen de aanvaller zijn poging om de vrouw te dooden mislukt zag. nam hij de vlucht. Op welke wijze hij do woning heeft verlaten 6taat niet vast. De vrouw is zooala reeds gemeld, luid gillend de straat op gevlucht en voor de deur ineen gezakt, waarna zij door den nachtwaker en een agent van politie, naar de Vale- riuskliniek werd getransporteerd. Zij is daar ter verpleging opgenomen. De dader is tot op dit oogenblik voort vluchtig. Niet onwaarschijnlijk is het even wel, dat hij een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Enkele weken geleden, toen zijn verhouding tot de gescheiden vrouw bekend werd en ook hij deswege in een echtschei dingsproces gewikkeld werd, moet hij reeds een poging tot zelfmoord hebben gedaan, dm toen evenwel mislukt is De aanslag op de vrouw moet dan ook als een poging worden beschouwd om sar men of kort na elkaar dit leven te verlaten. Naar het schijnt voelde het slachtoffer van dezen aanslag zich sinds korten tijd niet geheel veilig meer. Zij heeft-zich althans een dag of twaalf geleden bij den nacht bewakingsdienst aangesloten en den waker om een signaalfluit gevraagd, voor het ge val zij hem ter hulp mocht willen roepen. Te Scherpenisse (Z.) li e e f t de Raad besloten, dat de O. L. school in de toekomst eerst mag gesloten worden bij een warmte van 90 graden Fahrenheit. Thans is dit 85 graden. Wederom een moord te 0 o s t e r- hout Gisteravond zjjb te Oo^terhout twee personen, reep. vap 63 en 50 jaar, met elkaar uitgegaan, tot het houden van z.g. nakeinris. De hoeren schenen daarby wat te diep in het glaasje te hebben gekeken, waarop zft ruzie kregen. Eén van hen heeft toen zijn mes getrokken eo ziju kameraad zoodanig gestoken, dat deze aan de gevol- igen is overleden. De dader, een zekere Vissers, 50 jaar, en de verslagene, Mook, 63 jaar, hadden, de een met een tent, de ander met een kraam, op de kermis ge staan. 's Avonds halfelf moet het tussc'aèn beiden, tengevolge eener oude familievette op de z.g. voor heide tot een hevige woorden wisseling zijn gekomen, waarbjj Vissers Mook zoodanig met een mes in de borst stak, dat deze onmiddellijk dood was. Toen dit gebeurde was er geen meosch bij. Intusschen is V. in hechtenis genomen. Door aanplakking is bekend gemaakt, dat De Wit en Co.'s dekenfabne- ken te Helmond heden worden stopgezet. To Reuver is'Donderdagmiddag de 30-jarige leidekker S., uit Roermond, die werkzaam was aan de in aanbouw zijnde fabriek, van een hoogte van 15 Meter ge vallen. Met ontwrichten schouder, een vy'f- tal gebroken ribben en een op twee plaatsen gebroken been werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Hij verkeert in ernstig levensgevaar. Gisteravond is de autobus der ondernemers Groenen en Mallcns to Tilburg bestuurd door Z.M.T., doordat de chauffeur het stuur kwijt raakte, tegen den winkel van den slager F., in de Van-Ho- gendorp-straat gebotst. Dc voorgevel werd zeer beschadigd. Het winkelraam werd •vernield en de étalage gehavend. De zes passagiers bekwamen geen letsel. Een inwoner van Amersfoort ontving eenige dagen geleden een dreig brief uit Den Haag, waarin gelast werd, per aangeteekenden l^rief een flink bedrag te storten. Op verzoek van de politie te Amersfoort is in Den Haag nu aangehou den de zwerver A. J. S., uit Brabant ge boortig. Deze is naar Amersfoort overge bracht en zal ter beschikking worden ge steld van den officier v. justitie te Utrecht. De arbeiders bij de grond wer ken in het 4de en 5de veendistrict te Hee renveen hebben het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon. De kantonrechter te Zuid broek heeft een aantal kiezers uit verschil lende gemeenten, die zonder geldige rede nen hun kiezersplicht op 1 Juli j.l. niet hebben vervuld, ieder tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis veroordeeld. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Aug. in Nederland uitgesproken 76 fail lissementen tegen 85 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot- en met 20 Aug. 1925 2725 faillissementen tegenover 2853 over hetzelfde tijdperk van lyjt vorige jaar. Het nieuwe biljet van tien gulden. „Tom de Rijmer" rijmt in „Haarl Dagblad": Ach ja, het stelt ons weer teleur, y Die dooie donkerblauwe kleur. Die uitgespaarde witte plek, Van 't watermerk, precies een vlek. En dan dat Zeeuwsche vrouwsportret. Symmetrisch onderaan gezet, Alsof de waarde heusch nog stak, In dat steeds meer verdwijnend pakt Tot overmaat, aan d'achterkant, Die zeester, met dien raren rand. Precies 't patroon van een behang Maar dan niet algemeen in zwang. Het vreemd geblokte .daaromheen. Dat wel een kinderteekening scheen. Kortom, de eene helft niet fraai En de andere helft bijzonder saai. Zoo iets gaat nu de wereld in, Als blijk van onzen kunstenaars-zin, Waar is de Nederlandsche artist, Die eindelijk eens wat beters wist. Dan wat men ons zoo naar en vlak, Voortdurend thuis* tuurt op ons dakl En toch toch dient rpnd en oprecht Tot slot nog dit er bij gezegd: Hoe slecht je bent, Biljet van Tien, 'k Hoop je nog vaak, heel vaak te zient Z ij: „Ik geloof, dat je met mij wilt trouwen, alleen omdat ik een huis van mijn tante geërfd heb." Hij: „0, volstrekt niet. 'tZou me precieft hetzelfde zijn, als je het van iemand ander» had geërfd?" BUITENLANDSCH GEMENGD Gedurende het jaar 1924 werden in do Vereenigde Staten 41 passagiers gedood bjj j spoorwegongelukken, wat ongeveer hetaeifde aantal is als in 1923. Onder spoorweg- ortgelukken dient hier verstaan to worden een ongeval, aan den trein overkomen. Op alle spoorwegen werden in 1924 in het geheel 153 passagiers gedood bjjl spoor- wegougevallen, waar de schuld geheel of gedeeltelijk aan de reizigers lag; een ver meerdering van 7 pet., vergeleken met 1923. Van het spoorwegpersoneel werden 1479 personen gedood in 1924, tegen een totaal van 1940 in 1923, of 23.7 pet minder. Tijdens het oversteken van den spoorweg werden in 192-4 2621 personen gedood, tegen 2819 in 1923, een vermindering van 7 pet By ongevallen op spoorwegen werden 2149 personen gelood, tegen een totaal van 2268 in 1923; een vermindering van 5.2 pet Het totale aantal doodelgko ongevallen op alle Amerikaansche spoorwegen bedroeg I 6617 tegen 7385 in 1923; een vermindering van 10.3 pet Vergelykt men deze vermin- I dering van doodeljjke ongevallen door de spoorwegen veroorzaakt met de automobiel- ongelukken, dan blyfkt duidelijk, dat de „safety-first'-veldtocht, welke sinds jaar cu dag door de spoorwegen met alle energie wordt gevoerd, resultaten begint op te leveren. By automobiel-ongevallen werden o.I. in 1924 in het geheel 17.345 personen gedood, of 47Vs per dag. Dit beteekent een vermeer dering van 5.4 pot, vergeleken met 1923, toen het totaal een eindcijfer bereikte van 16.452. De Herfstraanoeuvres van bet Engclsclie leger zullen belangwekkend worden om al lerlei moderne proefnemingen, die er bij zul len plaats hebben. Men heeft o.a. een nieuw apparaat ontworpen voor het verwekken van rookgordijnen, die naar de militaire auto riteiten vertrouwen een scherm zullen Door H. BUYS. (Nadruk verboden). Toevallig bad Hans, de koorddanser, een bbk opgevangen, dien roode Julie Max, die achter hein aankwam, had toegeworpen. Jaloezie vlamde in hem op. Onopvallend maar scherp observeerde hij beiden. Hij werd gewaar, dat onuitgesproken woorden tusschen hen op en neer gingen Een afgrond soheen zioh voor Hans te openen. Maar hij wilde niet gel ooven, wat rijn oogen hem zeiden. Droomerig-, peinzend liep hij langs den straatweg voort, naast den wagen, die de schamele bezittingen van het reizend cir- ous vervoerde. De zon blakerde. Eindelijk maakte men balt aan den rand van een bosbh. Hans en een jonge, blonde jong9n, die fran zijn ouders was weggeloopen, om met bet circus de wijde wereld in te trekken, gingen 'vooruit naar de naburige provincie stad, waar zij de volgende dagen dachten te spelen ,.Wat zeg je weinig", zei de blonde jongen ,.Hf>ud je mond", blafte Hans hem aan. Maar toen hij het verschrikte gezicht van den jongen zag, streek hij hem vergoelij kend over het haar. ,,Het was niet kwaad gemeend." gedachten van den koorddansen dansten om het onbegrijpelijke. Hcd Julie hem geen trouw gezworen 1 Rad hij haar niet vertrouwd als geen an der ter wereld? En nu bemoeide zij zich mot een ander, met iemand, dien zij kort heden onderweg hadden opgepikt en die "Ij hen als clown zijn brood verdiende...... Neen Het was niet mogelijk! Het waren he rschen schimmen. Dc onrust, dreef hem vroeger, dan hij go- dacht had, terug. De circusmensohen lagen hog altijd in de schaduw van het geboom te. De meeste» sliepen. Else, het kind van den koorddanser, *tond hij den wagen te wachten. Zij danste *^1 haar vader toe en kuste hem. Hans keek haar in de donkere oogen. Dóe herinnerden hem altijd aan zijn 7*öuw, dde ergens in Noord-Brabant be- lag. Mas* hot andere doezelde deze herin no- «MfWH weg. „Waar is Jullie?" vroeg hij haastig aan het kind. ,,In het bosch." Nieuw wantrouwen kwam bij Hans op. Hij keek naar de slapenden en wierp een blik in den wagen, waar het magere paard voor stond te grazen. Max, de clown, was er niet... Toen ging Hans het bosch in. Zachtjes sloop hij tusschen de struiken dooT. Koorts joèg hem voorwaarts. Zijn bloed kookte. Tusschen het groene gewas plotseling een rood schijnsel... het roode haar van Julie... waar de avondzon over stoeide... Op handen en voeten, kroop de koord danser naderbij. Hij hoorde fluisteren... herkende de stem van Julie en van den clown... En zag, op een afstand van mis schien honderd passen, dat zij elkaar om helsden. Hij beet op zijn lippen, om het niet uit te schreeuwen. Zijn vingers woelden in het En toen Jufie later ook kwam, sprak oineerd naar do plek, waar zijn geluk in scherven lag. Onhoorbaar kroop hij terug. Hij ging naar de anderen, alsof er niets gebeurcf was. En toen Jullie later ook kwam, sprak hij met haar over onbeduidende dingen. Alleen Else, zij» kind, keek dien dag dikwijls naar haar rader. Zijn stroef gelaat boezemde haar vrees in. En het gebeurde vaak, dat zij bij hem kwaan en zijn hand greep. Dan zag hij haar met starende oogen aan, alsof hij zijn kind niet meer kende. Op het Marktplein van de kleine stad hadden tij hun schamele tent opgeslagen. Hoog in de lucht hing het touw. Al voor de eerste voorstelling waren er veel toeschouwers, die geestdriftig het op treden van de cirucusmenschen volgden. Het meest bewonderden zij Hans en roode Julie die, afzonderlijk of te zamen, zich op het koord vertoonden. Na het avondeten zat Julie voor den wa gen. Else, het kind van den koorddanser, kwam naar haar toe. .Julie, ik zou zoo graag weer eens op het touw willen Roode Julie keek opzij, waar de olown ee$ sigaret zat te rooken. ,,Je weet, dat je vader dat sedert Je moeder gestorven is niet meer wil hebben !'i antwoordde zij bits. Het meisje hield vol. ,,MaaT ik zou het zoo graag willen! Vroe ger deed ik het zoo graagEn ik verlang er zoo oaarl" ,,Het gaat niet!" De oogen van het kind schitterden. ,,Het is zoo heerlijk, wanneer je zoo hoog 6taat, de mensohen diep onder je, hun stemmen hoor je als uit de verte... Roode Julie plukte aan den doek, dien zij coquet over net haar droeg. Zij zweeg. ,,Laat mij morgen in jouw plaats dan sen zeurde het kind. ,,Je vader wil het niet!" klonk het onge duldig. Ging het kind maar wegJulie keek naar den clown. Een schittering in de oogen van het kind. ,,Weel je, hoe we het doe»? Wanneer vader zich laat blinddoeken, om je langs het koord tegemoet te gaan, klim ik gauw j in jouw plaats op het koord en wanneer ik dan voor hem sta en hij mij aan mijn stem herkent, dan zaJ hij tooh zeker blij zijn, denk je ook niet?" Roode Julie stond op. Het meisje zou haar zin hebben. Anders ging het tooh niet weg. En daar verderop wachtte toch Max, de clownHans zou haar uitschelden. Maar wat deed dat er toe. Zij ging er toch over een paar dagen vandoor..." Toen de anderen sliepen, stond Hans op van den stoel, waar hij zwijgend had ge zeten „Wat is cr aan de hand?" vroeg roode Julie, slaapdronken. „Het touw was vandaag niet strak ge noeg. Ik zal het eens nazien." „Nu... in den nacht?" „Ja. Andera ligt misschien morgenoch tend de heele zaak op den grond. „Alleen kun je toch niets begonnen „De jongen moet mij helpen." Hij stootte den blonden jonge» aan. Ver schrikt stond hij uit zijn slaap op. „Vooruit! Kom mee!" Toen de jongen in het maanlicht stond, dat zacht over het plein en over de grilli ge boom en sproeide, toen kwam het heim wee, dat hem do laatste dagen al gekweld had, met macht over hem. Zaoht begon hij te snikken. „Het touw is niet strak. Ik moet naar boven, om te zien wat er aan mankeert", had de koorddanser hem gezegd. De jon gen had de woorden echter slechte ale ran verre gehoord. Het kwam hem voor, dat hij verdwaald waa onder de mensohen/ Waarom was hij van vader e» moeder weg geloopen 1 Door een floers van tranen zag hij, dat Hans naar boven op het touw ging... hij verbaasde zich er eéfi beetje over, waarom de koorddanser in het midden zoo lang bukte... ook zag hij iets blinken als het schijnsel van een spiegel of een mes... De koorddanser was alweer bij hem. „Nu is het in ordezeide hij tot den jongen. Zijn stem was hard. Er klonk iets onheilspellends in. Daar zag hij de betraande oogen van den jongen. „Ga slapen I Morgen sturen wo je naar huis! Je past niet bij ons!" Toen de koorddanser later zijn slapend kind voorbijging, legde hij zijn hand op het hooge, heldere voorhoofd va» het meisje. Dat kalmeerde den stroom van zijn ge dachten een beetje zijn gedachten, die nlle op één doel cirkelden. Hij klom de touwladder op en dacht daarbij heel koelbloedig en doodkalmnu komt de afrekening! De ander kan zijn weg gaan. Maar Julie moet haar schuld betalen De blonde jongen, die hem den doek voor de oogen deed, zei bezorgd: „U beeft!" ,,Hou je mond! Maak voort!" Nu was het donker om hem heen. Hij tastte met den voet op het koord Hij hoorde, dat het publiek be»eden stil werd. Nu zou Jullie uit den wagen komen, aan den anderen kant van de touwladder op klimmen... dan zouden zij elkaar tegemoet gaan tot bet midden van het koord... En dan... Een schor gekreun ontsnapte aan zijn borst. Maar waarom was het zoo lang still Waarom kwam Julie nog steeds niet? Jaloezie vlamde in hem op. Zou zij ook nu weer bij den ander... Stommen drongen tot hem door. Uitroe pen van verwondering van blijdschap, van ep aiming. De koorddanser zette zioh in postuur. Hij wist: nu komt ze. Beneden was het weer stü geworden. Boven, aan den anderen kant beefde het koord. Toen wist hij, dat zij boven was. Zijn linkervoet zette hij op «het. fiouw, de rechter volgde. Een duiseling scheen hem aan te grij pen, maar snel had de staaf, die hij in de handen droeg hem weer in evcrwicht ge bracht. Beneden: uitroepen van bewondering. En daar tusschenplotsel ing.tegenover hem... een zachte, ingehouden kreet, zoo als kinderen uitstoote», wanneer zij ge lukkig zijn... En flu wéér... De voet van den koorddanser aarzelde. Het bloed klopte hem in de slapen. Plotse, ling drong het tot hom door, dat het touw niet zoo strak aantrok als gewoonlijk, wan neer roode Julie er op liep. Zijn handen lieten de» staaf los, die naar beneden suisde. Hij rukte den blinddoek van de oogen. Daar aan den overkant op het touw... stond zijn kind... Roode wolken joegen voor zijn oogen op en oeer. Waa dat het werk van don duivel? Hoo kwam zijn kind daar? Julie moest daar toch staan, moest naar het midden loopcn... met hem in de diepte vallen, dood, de doodr dien zij verdiende... En nu stond daar zijn kind... in het roo de, opgelapte jurkje den stoof in de smal le, bleeke handen lachend, een juichkreet op de lippen „Terug!" gilde de koorddanser sohor. Dc glimlach verdween van de lippen van het meisje, toen het de huiveringwekkende klank in de stom van vader hoorde. Ver- eohrikt, angstig, tastte het weer terug. Hans rende over het touw, alsof hij het zoo voorliet gevaar kon behoeden. En zag niet anders dan do vroolijke, donkere oogen... die hem aan zijn vrouw herinner den... die ergen3 in Brabant lag begroe ven. Een kreet ontsnapte aan de toeschou wers. Do koorddanser waa in de diopte ge stort. Men meende, dat hij was uitgegle den... Maar toen ontdekte men, dat hef dikke touw was gebroken... door midden gebro^ ken... aan beide zijden hingen de stukken neer. Boven stond het kind van den koorddan ser en staarde, schreiend, in de diepte. Max, de clown, klom snel de touwladder op en droeg het kind naar beneden. Hij wilde het naar roode Julie brengen die mocs4 het kind onder haar bescherming nemen. Maar roode Julie hoorde niet wat hij haar zeide. Zij stond als verstijfd en lachte plotseling als een krankzinnige... Den volgenden morgen was roode Julie verdwenen. Ook Max, de clown, wist niet, waar zij was heengegaan. H. BUDS.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5