AGENDA. Leidsche Begrafenisonderneming UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTRFKEN. BUITENLAND. f Vrijdag. Stadazaal (foyer)Dancing, georganiseerd door „Bappho". ten bate van de geteister de streken; halfncgen nam. Zaterdag. Leger des HeilsMarscb met muziek. Halfacht. Samenkomst. 8 uur. Stadszaal (foyer): Dancing, georganiseerd door „Sappho", ten bate van de geteister de, streken; halfnegen nam. Dagelijks. „Gasino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's Rijks Elbnogra/iscb Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineescke platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Scala, Den Haag: Acht uur nam. V ariété-progranuna. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug) a.s. waargenomen door de apotheek van den heer O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon no. B23. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-reccpten. Alleen voor leden van dat fonds. ook Duitschland, dat thans één der voor naamste afzetgebieden voor de Hollandsche haring vormt, verliezen. In Hamburg bjjv. moet men nu al niets meer van Hollandsche haring hebben en koopt men liever van Schotten. Is het wender, dat zeer veel reeders aandringen op een strenger toe zicht van Staatswege op den haringhaodel ea een officioele Staatskeuring van de haring voorstaan? O.i. wordt het ook meer dan Ijjd, dat hier het Rjjk gaat ingrijpen, n'en déplaise de handolaars, die ook reeders zijn. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TKLEB'OORI 801 - LEIDEN 7797 Boskoop. De inzameling tob leniging van <len nood in do geteisterde streken heeft f 2245 opgebracht. Bodegraven. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland heeft benoemd lot lid dor Gezondheidscommissie alhier den heer B. Batelaan, lid van den raad der gemeente, in de plaats van den heer D. Turkenburg, die op 11 Juni j.l. is overleden. Leiderdorp. De „Sts.crt." bevat de sta tuten van de N.V. Fabricage van en handel in chemicaliën dr. Graeff en Co., alhier. Leimuiden. Do collecte voor het Natio naal Comité „Stormramp" heeft alhier f 489.45 opgebracht. De raad dezer gemeente zal a.s. Dins dag 25 Augustus des n.m. 8 1/2 uur bijeen komen. Punten van behandeling. Notulen. Ingekomen stukken. Adree Oranjecomité, betreffende subsidie. Ingebruikgeving loca- liteit in do openbare lagere school voor het houden van wintercursus in landbouwboek- houden door den accountant Verhulst te Lei den. Vaststelling van eene nieuwe verorde ning op de heffing eener hondenbelasting. Comptabelbesluit. Bijnzaterv/oude. De collecte voor het Nationaal Comité „Stormramp" heeft alhier f 173.58 opgebracht. De Raad is bijeen geroepen op Donder dag 27 Augustus a.e. der voormiddags tien uur n.t. Punten van behandeling: Notulen. Ingekomen stukken. Vaststelling kohier be treffende de verlichtingabela8ting. Voorstel iot uit breiding van het electrische net langs de Leidsche vaaTt. Comptable besluit. Woubrugge. De kerkeraad der Gercf. Kerk alhier heeft, na vergaderd te hebben met de manslidmaten, tot leeraar beroepen de eerw. heer E. L. Smelik cand. te Sant poort. Kerkelijk bericht voor Zondag Ncd.-Herv. Kerk. voorm. 10 uur Doopsbe- diening 's avonds half acht ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk, voorm. 10 uur ds. van Hei pingen van Ter Aar, 's avonds half acht preeklezen. Zwammerdam. Kerkelijkbericht Remon9trant9ch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, dr. C: E. Hgoykaas, van Rot terdam. In October a.s. zal het een halve eeuw ®eleden zijn, dat aan dein Overtocht al/hier de St. Jozeph-stóchting, uitgaande van de .Vereeniging der Zusters Franciscanessen Werd gebouwd. In den loop der jaren is deze stichting door aankoop van naastge legen panden belangrijk uitgebreid. De Ka tholieken te dezer plaatse willen het feit der stichting niet onopgemerkt laten voor bijgaan en willen ter herinnering aan deze gebeurtenis de eerw. zusters een geschenk aanbieder)waarvoor thans onder de paro chianen wordt gecollecteerd. Overeenkom stig den wensch der eerw. zusters zal ech ter dit geschenk niet van sboffelijken, doch /van religieuzen aard zijn en zullen de op gehaalde feldem bestemd worden voor een tabelnakel in de R.-K. Kerk. Onder de paro chianen wordt nog de wensch gekoesterd een geheel nieuw altaar op te richten. Aan gezien hieraan echter zeer groote kosten vehbonden zijn zal het van de opbrengst der collecte afhangen, of dit plan verwe zenlijkt kan worden. De Vereeniging St. Vinoen Li us van Pauilo en de afd. v. d. R.-K. Volksbond hebben zich met de inzameling der gelden belast. De eerw. heer Adr. Kramer, kapelaan der St. Willebrordus-kerk alihier, heeft we gens gezondheidsredenen ontslag aange vraagd. Z.eerw was reeds eenigen tijd niet meer in staat zijn dienstwerk te verrichten en is geruimen tijd verpleegd in het sana torium „Dekkerswald" te Nijmegen. Haailemmeimeei. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje Jacoba, d. G. van Essen en J. van Doorn. Theresia Dingena, dochter van L. G. P. Rijnders en C. A. Noordhuizen. Marijtje, dochter van G. Bien'.ans en A. M. Granneman. Her- manus, zoon van L. Buis en J. A. Groenen- daal. Aart Jacobus, zoon van A. Alders en II. M. J. Vis. Apolonia, dochter van F. Meijer en A. Verhoog. Andries, zoon van M. Bras en P. Smits. Johanna Adriana, dochter, en Willy Marijtje, doch ter, tweeling van P. Groenveld en T. de Vos. Dirkje, dochter van L. Hennink en J. G. van Aken. Arie Lambertus, zoon van J. C. Bax en C. Guldemeester. Rein- dert, zoon van G. Elsinga en N. van Tuin. Maria Theodora, dochter van Ph. Phi- lipse en W. van der Hulst. Ondertrouwd: II. van Meurs, 32 j. en G. M. Vertegaal, 27 j. Gehuwd: P. den Breejen, 30 j: en N. de Boer, 23 j. J. P. C. G. Hetem25 j. en W. van der Tol, 23 j. J. de Kluiver, 25 j. en H. Luijlen, 23 j. Overleden: Antje Koster, 54 j., ongehuwd. Dirk van Bekkuni, 71 j., gehuwd met G. Dekker. In een gehouden vergadering van hel bestuur en den raad van toezicht van de coöperatieve Boerenleenbank Haarlemmer meer is met algemeene stemmen besloten uit het reservefonds der bank een bedrag van 1 1000 beschikbaar le stellen voor de noodlijdende leden van de bij de Rafaissen- bank aangesloten Boerenleenbanken in het bij den stormramp geteisterde gebied in den Achterhoek. Verder schijnt de Voorzitter van de af- deeling Haarlemmermeer van het Ned. Roode Kruis na overleg met het dage- lijksch bestuur van deze gemeente voor nemens te zijn om een bestuursvergadering bijeen te roepen, teneinde van dit bestuur het initiatief te laten uitgaan tot het hou den van een algemeene collecte bij de in gezetenen. De arbeider K. alhier, had bij het ver richten van landbouwwerkzaamheden bij den Hoofdweg het ongeluk van een wagen te vallen en een arm te breken. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Naar wij vernemen, zal het eervol ont slag van den heer A. v. d. Spiegel als Evan gelist bij de Ned. Herv. Kerk te Abbenes alhier, dal aanvankelijk was bepaald op 1 Juli, ingaan op 1 Oct. a.s. De heer v. d. Spiegel hoopt Zondag 27 September a.s. in het kerkgebouw aldaar zijn afscheidspredikatie houden. De arbeider B. aan den Kruisweg al hier, kwam Woensdag bij 't dorschen zooda nig met een zijner handen met de raderen van de machine in aanraking, dat twee vingers nagenoeg geheel werden afgerukt. De man werd onmiddellijk onder genees kundige behandeling gesteld. Mej. H. M. E. Wille te Aalsmeer is te Utrecht geslaagd voor het examen Fransch L. O. Hillegom. De Hoofdstraat heelt een extra beurt om met opgegraven straten te zitten. Eerst weid er tusschen het Postkan toor en de Meerstraat in het trottoir een electrische kabel gelegd. Toen dat klaar was, kwam de tram om nieuwe rails te leggen. Donderdagmorgen was het verkeer her- haaldolijk gestremd. Door afsluiting van den weg voor voertuigen, welke door de van den Endelaan moesten rijden en door optreden van de politie kwam er wat orde. Er wordt thans in de gemeente druk gegravende Endelaan, Meerstraat en Hoofdstraat tot de remise krijgen een ondergrondschen kabel. Bij Villa Hemina i9 een gedeelte van den kabel in de tuinen gelegd. Mej. M. Wanjon alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen Fransch L. O. Ds. J. Herksen alhier slaat met ds. G. de Jager te Doornspijk op een tweetal voor de Geref. Kerk te Kampen. Katwijk a. d. Rijn. De werkman Zw., werkzaam bij de wed. v. T. viel van den wal in de kolenschuit, waardoor hij zich zooda nig bezeerde dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hij zal eenige dagen rust moeten houden. Het te houden Oranjefeest, aanvanke lijk vastgesteld op Dinsdag 1 Sept. a.s. is thans, omdat ook te Katwijk aan Zee op dien dag Oranjefeest gevierd wordt en aldaar den wensch uitgesproken was het feest hier te verzetten, nu definitief vastgesteld op Don derdag 3 September. Als feestterrein is geko zen een perceel duingrond gelegen ten westen der Nieuwe Commandeursweg te genover de huizen der Woningbouwvereni ging. De gisteren gehouden collecte voor de stormramp op 10 Aug. 1.1. heeft te Katwijk a. Zee opgebracht f 1436.33 cn te Katwijk a. d. Rijn de som van f 610.60. Katwijk-aan-Zee. Hedenavond verga dert de Oranjevereeniging in „Casa Cara" Ier vaststelling van het feestprogramma voor de Koninginnefeesten op 1 Sept. a.s. De ver tegenwoordigers der verschillende commis sies zullen mede deze vergadering bijwonen. Gisleren hield de slrandevangelisatie „Het Vischnet" weder een samenkomst op het strand. Er was buitengewone belangstel ling. Als eersten spreker trad op de heer J. Versteegh van Groote Lind. Hij liet zin gen Ps. 25 2 en ging voor in gebed. Daarna ontwikkelde hij een rede naar aanleiding van de natuurkundige stelling „Een ledige ruimte is de meest ontvankelijke ruimte op aarde", waarmede hij in verband bracht het woord van den Heere aan de Lacdiceusen: „Zie Ik sta aap de deur en lk klop". Vervol gens werd gezongen Ps. 68 10 waarna de heer P. Siderius alhier de schare toesprak over het motto: Oud en arm en eenzaam, en tot onderwerp daarvan koos het leven van Lot den neef van den aartsvader Abra ham. Tot slot werd gezangen Gez. 96. Naar men ons meedeelt hebben zich reeds 17 corporaties aangemeld voor den allegorischen optocht op 1 Sept. a.s. De wegvérbetering KatwijkWasse naar is in zooverre gevorderd, dat de weg nu van af den weg naar de Leidsche Duin waterleiding vanaf heden wederom berijd baar is. De Kaag. Kerkelijk bericht. Ned.-IIerv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. G. de Wijk, van Kamperland. Lisse. De gisteren alhier gahoudsn collecte tot leniging van dea nood in-de geteisterde streken heeft opgebracht f 4114,65. Noordwijk. Als gevonden voorwerpen zijn aangegeven: 1 schakelarmband. 1 rij- wielbelastingmerk, 1 huissleutel, 1 munt biljet, 1 vulpenhouder, 1 potloodhouder, 1 rozenkrans, 1 dekentje, 1 sjaal, 1 taschje met inhoud, 1 dames-horloge, 1 étui met inhoud. Inlichtingen aan het polilie-bureau te Noordwijk-Binnen uitsluitend Zaterdags v.m. van 121 uur. Nooidwijk-Binnen. Door de Oranje vereeniging alhier zijn alle winkeliers uit- genoodigd deel te nemen aan den door ge noemde vereeniging tijdens dc oranjefeesten georganiseerden étalagewedstrijd. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. W. W. Siddré van Oude-Wetering. Noordwijk-aan-Zee. Woensdagmiddag had een formcele achtervolging plaats tus schen auto en motorfiets. Een Fordvracht wagen reed met een dusdanige snelheid dat het verkeer in gevaar gebracht werd. Eenige agenten van politie trachtten op verschil lende plaatsen den woesteling, die voor autorijden veel de jong scheen te zijn, te doen stoppen, doch hij reed door. Per motor- iiels is een agent hem achterna gegaan en in Piet Gijzenbrug wist men hem te achter halen, waarna het bleek een15-jarige jongen te zijn, die op eigen initiatief aan het toeren was. Proces-verbaal wordt tegen den woesteling opgemaakt. Een twaalfjarig meisje, dat alhier in een Pension was gelogeerd, was plotseling spoorloos verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat zij le Den Haag bij haar grootmoeder was aangekomen. Gistermiddag reed de chef-kok van het Oranje-Hotel alhier per rijwiel op den Ouden Zeeweg. Doordat een voor hem rij dende wielrijder plotseling voor een pas- seerende auto zwaar remde, kwam hij zoo danig te vallen, dat hij bewusteloos met een gapende hoofdwond en hevig bloedend bij den heer Kaldoor moest worden binnen gedragen. Een alhier logeerend geneesheer verleende de eerste hulp, waarna hij naar zijn woning kon terugkeeren. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. Joh. W. Groot Enzerink van Leiden; nam. 5 uur de eerw. heer L. v. d. Meer. Ger. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. Noordwijkerhout. Op het nationaal con cours te De Meern (U.) behaalde de Chris tel. muziek-vereen. „Harpe Davids", direc teur de heer C. van Velzen, te Leiden, een laten prijs in den marschwedstrijd en een 3en prijs in de late afd. fanfare. Oegstgeest. Burgerlijkestand. GeboortenGerard, z. van A. Rijsdam en C. de Geus Johannes, z. van J. van Hork en A. Hoogendoorn. Gehuwd: J. R. Veldhorst te Wiech cn O. M. Servaas te Oegstgeest. OverledenD. J. van der Laaken 26 jr. Ma. Admiraal 6 weken H. Werkman 45 jr. A. Staphorst 78 jaren, wedr. 0. van der Ham. Rijnsburg. Naar wij vernemen is door het gemeentebestuur alhier een oproep ge richt aan1 verschillende ingezetenen, om ook alhier een comité op te richten, teneinde gel den in te zamelen voor de slachtoffers der stormramp in het Oosten de6 lande. Sassenheim. Kerkelijk bericht. Chr. Geref. Gem., Kerklaan: Zondagmorgen, te tien uur, en avonds, te vijf uur, de heer B. Oosthoek, theol. student te Apel doorn. Valkenburg. Kerkelijk bericht, N9d.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, de heer Siderius, te Katwijk-aan-Zee; 's avonds, te vijf uur, ds. Van Baaien, van De Kaag. Voorschoten. De collecte voor de storm ramp op 10 Aug. zal worden gehouden a s. Zaterdagavond. Een aantal dames en enkale heeren hehben zich voor den rondgang be schikbaar gesteld. Het comité hoopt, dat de inwoners van Voorschoten, doordrongen van den grooten nood in de geteisterde streken, hun giften in ruime mate zullen schenken. Wassenaar. De heer J. O. Beuk alhier heeft dezer dagen te 's Gravenhage het di recteurendiploma der Ned. St. Gregorius- vereeniging behaald. Zooals gisteren onder „stadsnieuws" ia medegedeeld zal de autobusdienst den Haag WassenaarLeiden binnen enkele dagen worden stopgezet. Ten gerieve van de be woners van den Haagkant zal de H.T.M. echter te zelfder tijd een autobusdienst ope nen tusschen de Kerkdom en bet yiaduet. De bussen zullen op het heele uur van den Kerk- dam en op het halve uur van het viaduct vertrekken, terwijl het tarief gelijk zal zijn aan dat van de tram. Ongetwijfeld zullen de Haagkanters deze mededeeling met instemming ontvangen 1 De Electr. Maatschappij is dezer da gen begonnen met het plaateen van palen voor de electrische verlichting van verschil lende wegen. Zoeterwcnde. Kerkelijk bericht Ned.-Herv. Gom.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. Tichelaar, van Leiderdorp. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ. Het beste en soliedste adres voor het omlijsten van plaatwerk, toto's, enz. Levering onder garantie. HAARL.STR. 62, to. Volksh. Geen filialen. 1875a DE ALGEMEENE TOESTAND. Nogmaals Veiligheidspal en schuldenkwestie. Heden zal te Berlijn het Fransche antwoord aan Duitschland worden overhandigd. En kele Duitsche bladen doen reeds net, of zij den inhoud weten, doch waar daarvan geen sprake kan zijn, zullen we op deze vooroa- rige beschouwingen niet ingaan, die slechts de jprhoudingen kunnen vertroebelen. De Belgische bladen oordeelen verschil lend over het accoord ter consolideering der schuld aan Amerika. De nationalistische „Nation Beige" b.v. is van meening, dat Amerika Shylock nog overtroffen heeft. De socialistische „Peuple" en die katholieke bladen, welke de tegenwoordige regeering steunen vinden do regeling daarentegen zeer billijk. In. Frankrijk hoopt men op eenzelfde be handeling in Washington, doch er is vol doende vanuit Amerika gewaarschuwd, dat daaraan niet te denken is. Amerika heeft ten aanzien van België ingelost de beloften van Wilson. Anders zou het tegenover Bel gië ook niet zoo welwillend zijn geweeei. De Temps" kan al niet nalaten ietwat bitter te zijn. Dit blad acht het nogal vreemd, dat Amerika, zoowel als Engeland zoo weinig vertrouwen in de Duitsche be reidwilligheid toont om zijn vergoedings verplichtingen na te komen en dat bij alle financieele regelingen de oerste zorg, zoo wel in Engeland als Amerika schijnt te zijn zich te dekken tegen de mogelijke gevolgen van een in gebreke blijven van Duitschland. Voorts wijst het blad er op, dat Amerika bij de Belgische schuldregeling er zorgvul dig voor schijnt te hebben willen waken Engeland geen enkel voorwendsel aan de hand te doen om een herziening te vragen van de regeling van zijn schuld aan de Ver. Staten. DUITSCHLAND. De werkloosheid. Het aantal steuntrekkende werkloozen in Duitschland bedroeg op 1 Augustus 197.000. Het aantal personen, dat zonder inkomen is, is aanmerkelijk hooger, daar slechte een deel der werkloozen steun trekt. Blijkens de cijfers der arbeidsbeurzen staan tegen over 1.100.000 verzoeken om werk, 646.000 vacante plaatsen. Er blijft dus een overschot van werkloozen van 455.000. De crisis in de steenkolenmijnen van het Roergebied dwingt de directies nog onge veer 10.000 man gedaan te geven. Het rijks- ministerie van arbeid zal trachten de ont- slagenen elders werk te verschaffen. In de Saksische steenkolenmijnen, de bruinkool industrie en de kalimijnen kunnen bijvoor beeld nog werkkrachten geplaatst worden. FRANKRIJK. De aangehouden Bulgaren. G-een vrede in Marokko. Vijf van de Bulgaren, die in verband met den aanval op den president en vice-presi dent van de Bulgaarsche Kamer aangehou den zijn en wier deelneming aan den aan slag vaststaat, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Vijf anderen, die tot revo lutionaire organisaties behooren, zullen over de grens worden gezet. Een Bulgaar is weer in vrijheid gesteld. Tegen Kostes, de aan stichter van de Bulgaarsch-Communistische beweging is een bevel tot aanhouding uit gevaardigd. Wegéns vervalpohing van identiteitsbe wijzen is nog "een Bulgaar aangehouden. Twee diplomatieke agenten, een Span jaard/ en een Franschman, hébben zich wekenlang te Melilla en Tandzjer opgehou den met de bedoeling in contact te komen met afgezanten van Abd-el-Krim. Deze zijn echter niet komen opdagen, waaruit de onverzoenlijkheid van het Rif- fijnsche opperhoofd blijkt, aldus Parijs. De twee ambtenaren hebben last ontvangen naar hun gewon© post terug te keeren. SPANJE. Een aanslag op den koning? Volgens berichten uit Valencia is te San tander een aanslag op koning Alfonso van Spanje gepleegd. Door onbekend gebleven personen zouden zeven schoten zijn gelost op den auto, waarin zich de koning bevond, die licht aan den arm zou zijn gewond. De chauffeur en een adjudant zouden zijn ge dood. Officieel e bevestiging van dit bericht is evenwel niet te verkrijgen. De Spaansche minister van Arbeid, die zich in Valencia bevond, heeft deze geruchten echter niet tegengesproken, doch weigert ook eenige vaidere inlichtingen ter zake te verstrek ken. Een feit is het evenwel, dat koning Al fonso Woensdag in Santander is geweest, vanwaar hij naar San Sebastiaan is terug gekeerd, ter bijwoning van de oefeningen yan Spaansche torpedojagers. Naar „Havas" uit Hendaye meldt, heeft ©en uit Madrid aangekomen reiziger mede gedeeld, dat door een politieagent San- tander in de menigte ©en individu weid op« gemerkt, dat bij het passeeren van den kö-t ninkdijken auto en-el de hand naar den zakj bracht. Op het oogenblik dat hij zijn hand wilde terugtrekken, maakte de agent hemj onschadelijk en nam een revolver van zwaar kaliber in beslag. De nationaliteit van bedoeld individu is onbekend, doch de Spaansche politie vermeent inderdaad, hieu met een samenzwering te doen te hebben. Het Spaansche gezantschap te Parijs spreekt categorisch de geruchten tegen, voli gens welke op den koning van Spanje een' aanslag is gepleegd. AUSTRALIe. Weer een staking. Nauwelijks is de zeeliedenstaking geëin digd of een nieuwen is er al. Op een massa- vergadering te Sydney besloten zeelieden en stokers van alle overzeesche schepen te staken op grond van de loonsverlaging. Naar gemeld wordt, zullen de beman ningen van overzeesche 9chepen in andere havens heden in staking gaan. CHINA. De moeilijkheden nemen nog toe. Minister Chamberlain is onverwachts uit Sussex te Londen teruggekeerd in verband met de moeilijkheden in China, speciaal wat betreft de boycot van de Engelsche en Japansche schepen door de regeering te Kanton. Hongkong lijdt door deze boycot groote schade Vele buitenlandsche onder nemingen te Hongkong zijn reeds begonnen hun personeel in te krimpen en men schat de schade op ongeveer 240 000 p. st per dag. De grootste moeilijkheid is. dat de En gelsche regeering zich niet rechtstreeks tot dc regeering te Kanton kan wenden, omdat zij deze niet heeft erkend. Voor aangelegen heden van ondergeschikt belang zou een erkenning de facto wellicht mogelijk zijn, doch in een belangrijke zaak als deze dient men den diplomalieken weg te volgen en zich tot de regeering te Peking te wenden, wier bevelen echter niet meer door Kanton worden opgevolgd. Intusschen is te Kanton de voornaamste bolsjewisten-leider Liaotsgoentsa vermoord. Twéé Russische vliegtuigen zijn te Sjanghai geestdriftig ontvangen. Zij hadden een span doek bij zich waarop stond: „Schrapping van de eenzijdige verdragen" De Engelsche bisschop in China, zijn vrouw en zes andere Engelsche zendelin gen, van wie vier vrouwen, zijn door roo- vers bij Tsjegtoe in de provincie Tshtsjoean ontvoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het Zionislencongres heeft een motie aan genomen om voor den opbouw van Palesti na een internationale leening te sluiten door bemiddeling van den Volkenbond, mitsga ders een motie tot stichting van een inter nationale bank voor Palestina. Het luchtschip R 33, dat ernstige schade opliep tijdens de stormreis in April over Nederland, toen het schip van dc meerpral was geslagen is voorzien van een nieuwe „neus", welke gebouwd ie van metaal en grootere kracht zal geven voor het meren van het schip. Een Londensch ingenieur, William C. Wor ry, heeft een nieuwe locomotief uitgevonden. De tractie-kracht van deze machine moet die van de bestaande aanzienlijk overtref fen, zoozeer, dat zo een passagierstrein een snelheid kan geven van bijna 200 K.M. per uur. Men stelt veel vertrouwen in deze uit vinding, omdat de uitvinder zich reeds een" gTooten naam heeft gemaakt met stoomma chines voor scheepvaart. Na proeven, die vele jaren hebben geduurd, heeft hij met succes deze stoommachine gebouwd, voort gedreven door cylinders voorzien van twee" stangen die in tegenovergestelde richting werken. De zuigers der stangen beginnen hun slag tegelijkei tijd in het midden van den cylinder en worden uit elkaar gedreven in tegenovergestelde richtingen door dent' stoom; elke zuigeistang drijft haar eigen" kruk. De locomotief heeft twee cylinders, gemonteerd in het midden der machine. Elke cylinder is dus door twee stel zuigers, stan gen en krukken verbonden met een voor- en achterwiel, waarop de^ stoomkracht wordt overgebracht. De twee cylinders doen dus het werk van vier van het gebruikelijke type De stoomkracht, werkend in tegenoverge stelde richting, werkt in gelijke mate in bei de richtingen, zoodat het krachtevenwicht op de drijfwielen precies gelijk is. Slinger bewegingen van de locomotief, hoe hoog ook de snelheid, zijn aldus uitgesloten en deze kan niet uit de rais springen. Er is groote besparing aan gewicht ,en wrijving. Een van' de voornaamste locomotiefbouwers van het land heeft teekeningen gemaakt voor een groote passagierelocomotief, geconstrueerd op de door W. C. Werry aangegeven manier. Wanneer de machine gereed is, zal zc laten zien wat ze tegen de bestaande modellen ver mag. Te Azil, niet ver van Foix leefden twee boerenfamilies reeds een halve eeuw in vij andschap. Eergisteren is de lang smeulende veete uitgebarsten in doodslag. Er was twist ontstaan over het recht, dat de eene familie zou hebben om over den grond van de an dere den weg te bereiken. Dol van drift heeft toen de boer van de eene hoeve met een bijl de boerin van de andere hoeve den schede gekliefd. De moordenaar is zich ver volgens bij de politie gaan aangeven. Naar de „BörseD-Couricr" meldt heeft de Finsche ingenieur J. Savonicus een nieuw en verbeterd type van rotorschip gebo'uwd, dat het gebruik van ander motoren over bodig maakt. Te Breslau zijn ook reeds- 60 gevallen van lyphu9 geconstateerd, waarvan 3 met doodelijken afloop. De oorzaak zou zijn een slechte watervoorziening. Te Uelzen, aan de lijn HamburgHan nover hebben zich eenige gevallen van pa- ratyphus voorgedaan, die naar de meening der doctoren aan het gebruik van onge kookte melk te wijten zijn. Er zijn omvang rijke maatregelen genomen om eaa uitbrei ding der ziekte te beletten.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2