No. 20075. VRIJDAG 21 AUGUSTUS Anno 1925. BERICHT Voor de Slachtoffers. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. DE HARINGVISSCHERIJ. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!!: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags én Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! voor Oiraetla en Admlnlstrafla 2500 Redaotle 1507. Postchèqua- an filrodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; .Voor Leiden per 8 maanden Z 2.36, per week Ï0.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week .ïrrsv^ „0.18, Franco per post 8.36 H- portokosten. Bit nummsr bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. a*——— I Heden beeft het slechts giften gedruppeld. Kom, laat het weer een stroom worden; het Is noodig. DE DIRECTIE. Wij ontvingen heden vanA. v. d. G. f 10, collecte Openb. Slachthuis f7.31; gecollec teerd op den Jubileum-feestavond v. d. Reis- en Zangclub „De Oude Acht" f 7.56, allen te Leiden, en van J. J. S. te Oegstgeest f 10. .Totaal f 3487. In totaal hebben wij ontvangen f 2233.53 en 10 M. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, IVischmarkt 18, tel. 1225 Is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH en SCHOL a f 0.12 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 21 Aug. 1925. 2315 Het Stormramp-Comité. Bij den Penningmeester van het Storm ramp-Comité zijn nog de volgende giften ingekomen: Ambt. R. van A. f 85.50; Mej. J. J. de H. f 10; Dames B. f 10; H. O. f 10; Mevr. E. II. M.—v. D. 100; Fam. W. f 100; H. C. V. N. f 10; Mej. C. v. V. f 10; Alg. Bond van Politiepersoneel, afd. Leiden f25; D. A. H. v. E. f 10; Mevr. J. C. Z.—V. f25; J. C. A. B. f 100; P. W. L. f25; Prof. dr. C. S. H. f50; A. L. R. f25; M. A. M. V. N. f25; H. D. M. K. f 10; Mr. M. B. V. f5; Prof. dr. L. v. I. f25; Dr. J. C. M. T. f 10; H. M. S. f60; Jb. S. Jb. f 10; Dr. II. H. J. f5; A. A. A. A. f 2.50; J. D. f 25. Giflen worden gaarne nog ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Tuinfeest in „Zomerzorg". Voor het uiigaande publiek onzer goede oude Sleutelstad blijkt „Zomerzorg", in z'n nieuwe gedaante, waarlijk een uitkomst te zijn. Niet alleen toch dat het een heerlijk zitje biedt, maar de directie draagt tevens iederen Donderdagavond zorg voor het op treden van te goeder naam en faam bekend staande artisten in den tuin, waardoor, naar wij meenen te mogen aanneme.,. stellig aan den wensch van zeer velen wordt voldaan. Ook gisteravond werd er weer een dergelijk tuinfeest gegeven, en de belangstelling was opnieuw heel bevredigend, hetgeen trouwens weinig te verwonderen viel nu de familie Speenhof, die, zoo zij in October niet naar Indië gaat, een tournée door Duitschland zal maken, haar liedjes zou komen zingen. ,Want hoe bekend deze familie ook mag zijn populair blijft zij toch altijd in de hoogste mate. Het weer werkte daarenboven in ieder opzicht mede, zoodat het een wel geslaagden avond mag worden genoemd. Men zat daar prettig in den aardig aan- gelegden tuin van „Zomerzorg", welke keu rig was verlicht met lampions, die als even- zoovele sterren fel afstaken tegen den diep zwarten hemel, en daarbij vonden de liedjes van Speenhof natuurlijk een gretig en wil lig oor. De familie was uitstekend op dreef, boeide haar auditorium van de eerste tot de laatste minuut en zorgde er voor dat de lach bijkans niet van de lucht was. Inder- daad, Speenhoff, als causeur en liedjeszan ger, kan zeer onderhoudend en geestig zijn, en hij wordt als zoodanig door vrouw en zoon afdoende gesteund. Zóó werd het een daverend succes, dat herhaalde malen uit lokte tot applaus. Het uitvoerige repertoire hier te bespre ken lijkt ons een- onbegonnen werk, en bo vendien onnoodig. Veel was er dat wij, en menigeen met ons, reeds kenden, maar toch werd er ook heel wat nieuws gebracht. De liefde was weer een dankbaar onderwerp, waarover talrijke liedjee ten beste weiden gegeven. Hoe geestig werd _daarnevens den draak gesloken met de „shimmy-huivering" van den modernen tijd, het apenproces te Tenessy, de Plaatselijke Keuze (motto: het zijn de slechtste kerels niet, die slappe catzjes drinken I) en het verwerpen van het Olympisch millioen door de Tweede Kamer! Zoonlief vertelde daarbij eenige anecdotes, mevrouw zong met haar mooie stem een tweetal Fransche liedjes Ziedaar het ver- léop van den avondl Wij hebben ons bes! Beamuseerd. Het Stadhuis-carillon. Reeds sedert eenige weken lieett Set carillon van den Stadhuistorén opgehouden ®ijn welluidende klanken over de stad uit te jubelen en alleen de klokslag bij de heele en halve uren heeft den Sleutelstedelingen Waan herinnerd, dat de tijd zonder ophou-. •v"® voortspoedt, Wij hebben ons daarom eens gewend tot den stads-klokkenist oflewei beiaardier, den heeir R. H. Th. van Leeuwen, die ons mededeelde, dat deze tijdelijke stopzetting het gevolg is van eenige reparaties, die door slijtage hoogst-noodzakelijk waren gewor den. Eenige ijzeren staven waaraan de klokken zijn opgehangen behoefden al drin gend vernieuwing, daar het gevaar van in storting anders lang niet denkbeeldig zou zijn. Tevens wondt van deze gelegenheid gebruik gemaakt om eenige nieuwe draden aan te leggen van het klavier naar het eigenlijke klokkenspel. Woensdag j.I. heeft de heer Van Leeuwen reeds een proef ge nomen, doch bevonden, dat aan nog^twee klokken verbeteringen nloesten worden aangebracht. Binnen afzienbanen tijd zal men dan echter met het werk gereed zijn en zoo doende zal de heer Van Leeuwen reeds ver moedelijk op Koninginnedag vanaf zijn hooge zitplaats de klokken weer blijde doen zingen. Zooals wij reeds eerder mededeelden zal op de halve uren in plaats van het „16 Vivat" dan gespeeld worden Coebergh's „Koninginme-Cantale". Voor het examen Fransch L. O. is te Utrecht geslaagd do heer H. H. Frekevoor het examen Nijverheidsonderwijs in Den Haag (Nj) de heer B. W. Hoek, beiden alhier. De Ministsr van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis, dat in September en, zoo noodig, in de volgende maanden van dit jaar gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen der examens, vernield in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Stsbl. No. 222), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 24 November 1922 (Stsbl. No. 613), en artikel 13 van het Kon. besluit van 12 Februari 1879 (Stsbl. No. 36), zoo als dat artikel luidt volgens het Koninklijk besluit van 11 Maart 1914 (Stsbl. No. 148), ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-assistent. Zij, die tot die examens wenschen te wor den toegelaten, worden uitgenoodigd daar van schriftelijk vóór 15 September e.k. te doen blijken aan de voorzitters der examen- commissiën en wel o.a. aan dr. L. E. Goes- (er, buitengewoon hoogleeraar alhier. De heer G. H. Lens, oudste firmant van de firma G. H. Lens en Co., Nieuwe Rijn, wo nende Zoelerwoudsche Singel 3, tot voor kor ten tijd diaken der Ned-Herv. Gem. alhier, welk ambt hij 26 jaren bekleedde, thans nog regent van het Konings- en het Jeruzalems- hof en bestuurslid der Chr. Wijkvereeniging „Irene", hoopt morgen zijn zevenligsten ver jaardag te herdenken. Gistermorgen omstreeks acht uur reed mej. E. van E. per fiets op de Steenstraat, toen haar rakelingB in snelle vaart een vrachtauto van de firma P. V. alhier pas seerde. Door den luchtdruk werd de juf frouw met fiets en al omgesmeten, waar door zij. een bloedende wonde aan de rech terknie bekwam en ook haar kleeren be schadigd werden. Gistermorgen reed op den Nieuwe-Rijn een sleeperswagen, waarop een geraamte van een stuk vuurwerk werd vervoerd. Toen de heer L. met zijn luxe-auto den wagen wilde passeeren, hield hij geen rekening met het feit, dat dit raam buiten den wagen uitstak en een aanrijding was het gevolg. Van de aulo werd het portier ernstig be schadigd, terwijl ook het raamwerk niet zonder letsel er af kwam. Door een waker van den gecontroleer- 'den particulieren nachtveiligheidsdienst is in den afgeloopen nacht nabij de Geverstraat in Oegstgeest een rijwiel onbeheerd aange troffen. Inlichtingen hieromtrent te beko men bij den Directeur van dien dienst, Breeslraat 43. Hedenmorgen omstreeks 7 uur wilde een luxe-auto, gemerkt H 16683 de brug bij den Morschweg op rijden. De bestuur der nam daarbij den draai te kort, waar door de wagen tegen de brugleuning op reed en met een voorwiel boven het water bleef hangen. Een paar gemeentewerklieden vijzelden den wagen op en duwden hom weer in het rechte spoor, waarna de auto de reds ver volgde. Gevolg gevende aan een desbetreffend verzoek, ingediend door een groep in Den Haag wonende personen, die alhier hun werkkring hebben, zal met-ingang van de winterdienstregeling op 4 October a.s. door de Directie der Ned. Spoorwegen een trein worden ingelascht, vertrek Den Haag v.m. 9.10, aankomst alhier v.m. 9.28. Wij herinneren er nog even aan, dat heden- en morgenavond het II. S, „Sappho" een dansavond organiseert, waar van de opbrengst ten goede zai komen, van de stormramp-slachtoffers. Het belooft er werkelijk recht gezellig te worden. Diverse firma's zorgden geheel Be- langenloos voor een keurige zaalversiering, terwijl door weer andere firma's prijzen ter beschikking werden gesteld voorNeen, wij vertellen het niet; genoeg zij, dat het er ongetwijfeld lustig zal toe gaan, mits het Leidsche publiek ook medewerkt, door in grooten getale foyer-waarts te trekken. Blijkens een advertentie in dit Blad zijn de prijzen van de zgn. seizoenkaarten voor de voetbalwedstrijden van A. S. C, eenigszins verlaagd en vanat Zaterdag as. bij den heer B. A. Dévdlé, Nieuwe-Rijn 26, verkrijgbaar. Voor bijzonderheden leze men de adver tentie. Hedenavond opent de heer Joh. Bleijie in het perceel Mor9chstraat 21 een nieuw bloemenmagazijn „De Lelie". Tot voor kor ten tijd was in dit pand een soortgelijke zaak gevestigd van den heer Blansjaar. De nieuwe bewoner heeft het geheele huis te gen den grond doen gooien, waarna onder de kundige leiding van den heer M. de Tombe Jr. aan den wederopbouw werd be gonnen. De heer De Tombe, die met dit pand zijn intrede in de bouwwereld doet, legt met zijn proefstuk veel eer in. Het ge heel ziet er uitstekend, welverzorgd en so lide uit en verwierf dan ook de volle goed keuring van den heer Bleijie. Alle onder- deelen zijn goed verzorgd, wij noemen hier slechts het stucadoorswerk van den heer I. Verhoef, het schilderswerk van de fa. M.' Ziegetaar en Zn., de granietvloer in den winkel van de gebrs. Candido, het loodgie- terswerk, inclusief gas- en waterleiding van den heer D. Kret, enz. De frissche winkel bevat een keur van vaste planten, zoowel als van snijbloemen. Verder belast do heer Bleijie zich met den aanleg en het onderhoud van tuinen, het opmaken van bloemstukken, enz. Waar de heer Bleijie een veeljarige ervaring op dit ge bied heeft, zal hij menigen planten- of bloe menliefhebber van de vaak zoo gewenschte voorlichting kunnen voorzien. Ongetwijfeld is deze nieuwe zaak een groote aanwinst en een sieraad voor dit stadsgedeelte. Nederlamdsch-Belgisch tractaat Naar „De Stand." verneemt, hebben in gezetenen van Utrecht, doordrongen van de overtuiging, dat liet tot-stawd-komen van de aan de Staten-Generaal voorgestelde wijzi ging van het in 1839 met België gesloten tractaat, voor ons land groote politieke en economische gevaren zou doen ontstaan, het initiatief genomen tot de oprichting van een commissie, welke, in samenwerking met zuster-commissiën in het geheele land, deze gevaren in het licht zal stellen en zal trach ten het daarheen te Leiden, dat het inge diende ontwerp alom zal herzien worden; dat de bepalingen, die voor ons land scha delijk zouden zijn en die de wrijvingspunten met België zouden vermeerderen, gewijzigd zullen worden. Het voorloopig comité, waar van prof. C. A. Verrijn Stuart voorzitter ie, heeft tegen Maandag as. in het Jaarbeurs gebouw een vergadering belegd, waartoe het vooraanstaande personen van verschillende politieke richting heeft uitgenoodigd. De Nationale Giotinsherdenking. Bij verschillende Volkenbondvereenigin gen in andere landen en ook bij andere in ternationale organisaties op pacifistisch ge bied bestaat het voornemen afgevaardigden te zenden naar de nationale Grotius-hexv denking, die op Vrijdag 28 dezer a.s. des namiddags te lialfdrie. in het Koor der Nieuwe Kerk te Delft plaats heeft De En- gelsche League of Nations Union, de Griek- sche Volkenbondsvereeniging en de Iersche Volkenbondvereeniging zullen op die wijze vertegenwoordigd zijn, terwijl de interna tionale vereeniging van vrouwen voor vrede en vrijheid twee afgevaardigden zal zenden, n.l. dr. Anita Augspurg en mej. Gobat. Regeering en Pers. De Minister van Birmenlandsche Zaken On Landbouw, jür. mr. De Goot, heeft, naar ons net Nedarlandsch Correspondentie- bureau meldt gisteren in bjjtoondere audiëntie ontvangen de hoeren D. Hans, voorzitter. IA. Voogd, vice-voorzitter, en Wj. N. van der Hout secretaris, te zamen vermende het dageTriksch bestuur van den Nederland. Bchen Journalistenkring^ De Knngvertegenwoordigers hebben den Minister medegedeeld, dat hun bestuur en hun Vereaaiging volgaarne bereid ajjn mede werking of tusschenkomSt te verleenen in ai die gevallen, waarin dit nuttig kan zjjtn en waarin door de Regeering een beroep op hen wordt gedaan. Zij herinnerden er aan, dat ook op het verzoek van vorige Kabi netten of Ministers de Kring herhaaldelijk regelend en inlichtend is opgetreden, zoo wel bij de binnen- als buiteniandscbe pers als bij het publiek en bij belangrijke ge beurtenissen. De Minister heeft geantwoord, dat hij deze verzekering ten zeerste waardeerde, dat bi) met vreugde gezien heeft, dat er in latere jaren een betere verstandhouding is gekomen 'tussohen de overheidsorganen jen de pers en dat ook h(j een goede samenwerking op den hoogsten prijs stelde. Bij heeft naar vele jouxnalistisohe aange legenheden belangstellend geïnformeerd. Bi) den loop van bet onderhoud hebben de bestuursleden herinnerd aan de onder het ministerie-Ruys ingestelde, en door den toenmaligen Ministerraad uitdrukkelijk er kende pdbliciteitscommissie van den Kring, die de Rsgeering kan adviaeeren omtrent bepaalde aangelegenheden in het openbaar ffiededeelingeh 'te doen. Het is da bedoeling van het Kriagbestuur, om ook bij den Minister-President een onder houd aan to vragen, zoo dra hij van vacantia terug is. Oud-minister Bijleveld, thans voorzit ter van den Octrooiraad, zal, wanneer hij het ambt van lid der Tweede Kamer heeft aanvaard, aan de Regeering verzoeken, als voorzitter van den Octrooiraad op non-acti viteit te worden gesteld. („Hdbl.") Na een ongesteldheid van ruim een halfjaar hoopt dr. E. J. W. Posthumus Meijes, a_s. Zondag weer in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage op te treden. Bij Kon. besluit ia benoemd tot offi cier van justitie bij de rechtbank te Tiel mr. I. G. J. Toutenhoofd, oud-officier van justitie bij de ontbonden arrondissements rechtbank te Heerenveenis aan A. M. de Kruyff, te Tricht. opzichter in dienst van de familie Hijmans, de zilveren oere-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau toegekendis toegekend do aan de orde van Ornaje-Nassau verbonden eere medaille, in zilver, aan J. Nieuwenhuison, baas-opzichter bij de Goudsche Biroopfa- briek te Gouda. -Een telegram van ds. Biberauer aan het Hollandsche Comité meldt, dat het zie kenhuis „Bethesda" te Budapest gedeeltelijk is afgebrand. Nadere bijzonderheden ont breken nog. iOnder deo titel „Averechtsche be- Buiniging" betreurt het „Hand." de inge voerde bezuinigingen bij don dienst van het Centr. Bureau voor de Statistiek, die zich vooral ten opzichte van de werkloosheids- Btatistiek doen gevoelen'. Eerst nu, zegt het blad, publiceerde hel Bureau de indexcijfers hier te lande over Maart(0 Het behoeft geen betoog, dat die cjjfers op deze wjjze hun beteekenis ter beoordeeling van den loop der conjunctuur vrijwel geheel verliezen cn dat alle geld aan het bijeenbrengen er van besteed, thans als vrijwel weggegooid kan worden be schouwd. .Wij bedoelen hiermede) natuurlijk niet, dat de publicatie van dit materiaal voor hel vervolg wel achterwege kan blijven, maar juist net tegendeel. De bezuiniging op den Staatsdienst wordt te ver gedreven, althans l in verkeerde riohting gezocht, wanneer zij ar toe leidt, dat belangrijke conjunctuur- eegevens niet meer op tijd gepubliceerd kunnen worden en wanneer daardoor handel en njlverheid een uiterst belangrijk richt snoer wordt onthouden. Nu de financieels toestand niet meer tot dergelijke excessen dwingt, is het o. i. urgent, dat het Centraal Bureau weder onverwijld in staat worde rteld om Zjjta nuttige taak naar behooren vervullen. In de Raadsvergadering te Harmeien is het voorstel van B. en W. om den voort- vluchtigen ontvanger, in velband met de gepleegde verduistering van f 12.000, te entslaan, aangenomen. Ongunstige resultaten Hooge prijzen door geringen aanvoer Groote vraag van nil Dnitsch land Komt de naam van het Hollandsche piodnct in discre- diet? Strenger toezicht van Staatswege vereischt. j (Van een bijzonderen medewerker). In de minder gunstige berichten, die uit Katwjk kwamen, hebben wij aanleiding ge- vonden om met enkele reeders eens te gaan praten over de vooruitzichten der hariug- visscherj) van dit jaar. Bij vergelijking der vangstresultaten blijkt reeds dadelijk, dat •wjjl op het vorige jaar heel wat ten achter zijn. Tot 12 Aug. j.I. werd n.l. 45.822 ton haring gevangen. De offers tot dien zelfden datum in 1924 en 1923 waren resp. 156.966 ton en 89.191 ton. De ongunstige resultaten van dit jaar komen nog sterker naar voren, wanneer men in aanmerking neemt, dat er thans meer schepen in de vaart zijn dan verleden jaar. Nu was de eerste reis in 1924 wel bijzonder goed, ter wijl dit jaar de haring zeer schraal bleek op de eerste reis. Dit blijkt vooral ten duide lijkste uit het feit, dat alle schepen dit jaar de geheele reis door, dit is ongeveer 8 weken, uitblijven. Wordt er in andere jaren om dezen tijd door de Katwjjksche visschers alleen op de 59ste breedtegraad gevischtin de buurt van de Shetland- eilanden, en komt de Engelsche walvisscherij en die op Doggersbank eerst later, de schaarschte van de haring is oorzaak, dat men het overal moet probeerec om voor een nog eenigszins Ioonende reis te zorgen, zoodat de Katwrjksche visschersvloot thans van 54 gr. tot 60 gr. 30' verspreid ligt. Op het meerendeei der Katwijksche sche pen worden eiken nacht 120 netten uit gezet van ongeveer 30 M. lang en pl.ia 13 M. diep. Het moet dit jaar geen zeld zaamheid zijn, dat er 's ochtends brj het inhalen sléchts enkele haringen zijn ge vangen, of dat zelfs de geheele vleet „zwart" is (geen enkele haring gevangen). De oorzaak van de haringschaarschte is moeilijk te zeggen. Sommigen schrijven het toe aan -de warrotej anderen weer aan te BINNENLAND. -X De Regeering en de Pers. De resultaten der haringvisscherij. Brand in de artillerie-inrichtingen fa Zaandam. Het drama te Oosterhout. BUITENLAND. Heden wordt te Berlijn het Fransche antwoord inzake hét veiligheidspact over handigd. De werkloosheid in Duitschland. De ontwikkeling van den toestand in China. veel of te weinig regen. Hoe het ook zr), uitgeput zal de „groote haringvijver" wel met zijn, al merkte één der reeders, dia "wp spraken, op, dat het feit, dat er thans veel ïnterser wordt geviscöt dan vroeger, en er tnans veel kleinere mazen worden gebruikt, niet bepaald tra goede komt aan de baringteelt. Zijn de resultaten van de eerste reis dus minder gunstig, beslissend voor de naring- visscnerii was zij echter niet. Hot is meer voorgekomen, dat de eerste maanden slecnt waren, en September en volgende maanden (Er wordt tot in December- op baring ge- visent) het jaar goed maakten. Maar noo de resultaten van de volgende reizen ook mogen zijn, reeds tnans kan inet eenige zekerheid worden gezegd, dat 1925 zooal geen ongunstig, dan toch zeker geen buitengewoon gunstig jaar zal worden voor de reeders. Door den zeer geringen aanvoer zijn de prjjzen thans zeer hoog; desondanks bestaat er van uit Du.tschland een zeer levendige vraag, waaraan de rern- del bij lange na niet kan voldoen. (Wjj wezen daar reeds eerder op. Red. L. D.) Slechts een zeer overvloedige vangst in de volgende maanden kan de minder gunstige resultaten over Juli en Augustus voor de reedergen goed maken. Het is echter zeer de vraag of de handel voldoende afzetgebied zou vinden voor een zeer overvloedige vangst En wanneer dit niet het geval is, zouden de baringprjjzeo natuurlijk sterk terug- loopen en zou er voor de reeders althans weinig kans zijn om een nog eenigszins be hoorlijk jaar te maken. Een voordeel is, dat de voorraden naring van de vangst 1924, waarvan in Engeland t>.v. 220.000 tonnen aanwezig was, door de. groote vraag en schaarschte vrijwel ge heet zjn opgeruimd. Bijzonder veel zal ook afhangen van het weer in de eerstvolgende maanden. Ruw weer, waardoor veel netten verloren gaan, kan oorzaak z'ya van ernstige verliezen voor de reeders, waarvan mcu de groote eenigs zins kan overzien, als men in aanmerking neemt, dat de vleet van elke schuit onge veer f1000 kost Een slecht jaar kunnen de reederijen thans allerminst velen. Men is nauwelijks bekomen van de na-oorlogscne misère (1924 was eigenlijk net eerste be hoorlijke jaar). Daarbij komt nog, dat de exploitatiekosten thans liooger zijn aan ooit te voren, ook al als gevolg van het feit, dat men in de voorgaande slechtere jaren weinig of in het geheel geen vernieuwingen liet aanbrengen, waartoe men thans nood gedwongen toen moest overgaan. Hoewel er dus over net eind-resultaat van de haring visscherij nog niet) met zekerheid te zeggen valt, ziet de toestand er tnans toch niet bepaald rooskleurig uit. Er is ten slotte nog een andere kwestie, die in verband met de nariogvisscheri) de aandacht vraagt, en dat is wel dé „zwendei", die enkele Holi ndscbe haringhandelnren als volkomen geoorloofd schijnen te beschouwen. (Het Hollandsche product heeft altijd een zeer goeden naam gehad, voornamelijk te danken aan het feit, dat op Hollandsche schepen de haring onmiddellijk wordt ge kaakt, terwijl de haring, op Engelsche schui ten gevangen, na twee of drie dagen aan der. wal gekaakt wordt Die goede reputat o var, het Hollandsche product intusschen is, dank zij de zwendelpraktjjken van sommige Hollandsche vischhandelaren (gelukkig zijn het er maar weinigen) danig aan het tanen. Zoo is Noorwegen, dat voor ons land een goed afzetgebied was- voor de z.g. „maatjes haring (gevangen vóór half Augustus) ge heel voor ons verloren gegaan en wordt than3 voor het overgroote deel door Schotten bediend. Het moet dit jaar zi> voorgekomen, zoo werd ons van reederszjjde medegedeeld, dat door Hollandsche haringhandelaren in Duitschland „nieuwe Hollandsche haring" werd geleverd, die voor het grootste deel bleek te bestaan uit „1924-ers", in Enge land opgekocht Ook schijnt thans herhaal delijk te worden geknoeid met het tonnen- gewicht Op deze wijze voortgaande zal men den naam van het Hollacdsche product heelemaal in discrediet brengen en zal men

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1