No. 20074. DONDERDAG 20 AUGUSTUS Anno 1925. BERECHT Voor de Slachtoffers. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DSCH DAGBLAD FRUS DGR AD VERTENTIEN SO Cl$. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren pnjs. Kleine Advertentiên, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ÏO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week .trif" 018, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week Vrr.~ 0.18, Franco per post ƒ.8.85 H". portokosten. Dit nummer bestaat u-STWEE Bladen EERSTE BLAD. Gelukkig komen de giften nog altijd bin nen. Laat dit zoo voortgaan! DE DIRECTIE. Heden ontvingen wij nog van: Mevr. R. f 10| MevT. B. I 10; dr. W. S f 10; 10 pCt. winkelontvangst firma v. Kloeten, Breestr. 65 26; G. D. J. f 3 50; wed S. f 1; J. C. R. f 20; J. W. II. f 40; Souper Bram f 15; V. D. H. f 100; op den trouwdag van Ilenk en Jans 1 3; allen te Leiden; E. W. W. R. f 10; L. W. f 4; M. d. G.—J. 5, allen te Ocgslgeest; gecollecteerd op het zilv. brui loftsfeest der fam. v. D. te Rijnsburg f 38.40. Totaal f 335.16. In totaal ontvangen f 2198 66 en 10 M. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, [Vischmarkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.12—f 0.15— 0.26 en SCHOL a f 0.12f 0.23 per pond. AUG. L. REJMERINGER, Weth. Loco-Burgem. Leiden, 20 Augustus 1925. 2276 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen .vergunning verleend aan de firma A .Die ben en Zn. en rechtverkrijgenden, tot uit breiding van de waschinriehting in het J.er ceel Witte Singel No. 3, kadastaal bekend Gemeente Leiden. Sectie M. No. 1939. AUG. L. RE1MERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris Leiden, 19 Augustus 1925. 2277 VERGADERINC van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op Maandag 24 Angnstns 1925, des namiddags ie twee unr. Do vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwon n lo. Benoeming van een lijdelijk iecraar in de Hoogduitsche iaal aan liet Gymnasium, voor den cursus 19251926. (193) 2o. Benoeming van een lijdelijke leerares in het Nederlandsch aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus, voer den cursus 1925—1926. (187) 3o. Benoeming van een tijdelijke leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool gerschoot met 5-jarigen cursus, voor den 1925—1926. (187) 4o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jaarigen cursus, voor den cursus 1925—1926. (198) 5o. Benoeming van negen leden der Com missie tot wering van Schoolverzuim. (188) 6o. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst'1924, van .het Grondbedrijf. 7o. Rekening, dienst 1924, van het Bur gerlijk Armbestuur. 8o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting,- dienst 1924, van den Districts^ Keuringsdienst van Waren. 9o. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1924, van den Districts-Keuringe- dienst van Waren. lOo. Voorslel tot overbrenging van het dienstjaar 1924, op dat van 1925 van gelden in verband met de voldoening van onbe taald gebleven vorderingen en liet nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credielen, alsmede tot overbrenging van ver schillende ontvang- en uitgaafposten van den Kapitaaldienst. (199) Ho. Rekening van de Ontvangsten en uitgaven der gemeente over liet jaar 1924, met inbegrip van die der Hsarlemmertrek- Vaart. (185) 12o. Voorstel lot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedeputeerde Staten vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoogspan ningslijn, uitgaande van een hoogspannings kabel in de gemeente Zevenhuize, ten be hoeve van de levering van draaistroom aan ue gemeenle Moerkapelle, alsmede aan den Polder „De Honderd Morgen of Wilde Yee- Den" (189) 13o. Voorslel: a. tot goedkeuring van de bedragen over het jaar 1924 besteed voor normale uitbreidingen der Gasfabriek en der Electrieifeitsfabriek h. tot aanvulling vair het uiLbreidingska- pitaal der Eïectricileitsfabriek c lot vaststelling van den desbetreffenden begroolingsstaat. (190) 14o. Voorstel lot bet aangaan van een overeenkomst betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Noordwijkerhout, door de Stedelijke Eïectricileitsfabriek te Leiden. (196) i 15o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Koudekerk, door de Stedelijke Eteetricileitsrabriek te Leiden en lot wijziging van de met de gemeente Koudekerk gesloten overeenkomst, betref fende de levering van gas in die gemeente door de Stedelijke Gasfabriek ie Leiden. (191) 16o. Traoadvies op het verzoek van de Nederlandscho Vereeniging van Fabrikanten van Timmerwerken, in zake de wijze waar op de aanvragen en de toewijzing van tim merwerken geschieden. (191) 17o. Voorslel: a. lot nadere regeling van het verhaal van bijdragen voor inkoop van diensttijd ingevolge de Pensioenwet 1922; b. tot het verleenen van een tegemoet koming in de bijdrage voor inkoop van diensttijd voor pensioen aan thans in dienst der gemeente zijnde aambtena- ren, die vóór 1 Juli 1925 een verzoek tot inkoop van diensttijd voor pensioen ingevolge de Pensioenwet 1922 hebben ingezonden. (194 en 195) 18o. Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen: a. tot den aankoop van een aulomobiel- motorspuit met afneembare ladder, in plaats van een automobicl-reddlngs- ladder; b. tot den verkoop van niet meer voor de brandweer geschikt of benoodigd materieel. tl 92) 19o. Voorstel: a. lot beschikbaarslellig van gelden voor de vernieuwing en verplaatsing van de Janvossenbrug en de demping van de Volmolengrachl; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitdieping van den Nieuwc-Rijn tusschen het Rijn-Schie- kanaal en de Singelbrug en de daarmee gepaard gaande vernieuwing van de walbcschociing; c. in zake de jaarlijksche uilvoering va"h diepwerken; d. inzake het adres van de Kamaer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land betreffende den toestand van de wateren en bruggen in deze gemeente. (158) Dit nummer is nog niet opgenomen onder de Ingek. Stukken. Stormramp-Comité. Bij den penningmeester van het Storm ramp-comité zijn weder de volgende giften ingekomen: Th. L. J. Z. f 10; Dames P. f 400; W. M. I f 10; Wed. W. v. E. f 25-, Dr. W. T. M. W. f 10; Prof. P. J. B. f 50. W. C. f 50; K. v. i W. f 25, A. M. T. f 25; Mr. H. M. A. C. f25; Dr. G. M. R. f 10; Commissarissen v. h. voormalig St. Jozefs of Timmermans- en Metselaarsgilde f 100; N. N. Katwijk a. d. Rijn f 5; F. M. v. d. M. f 25. Toegezegde giften per giro worden eerst na inkomen verantwoord. Dr. P. J. Montagne. f Gisteravond omstreeks zes uur is in het Diaconessenhuis alhier in den ouderdom van 57 jaar overleden dr. P. J. Montague, in leven conservator aan het Organisch Chemisch Laboratorium der Rijksuniversi teit alhier. Pielor Johannes Montagne werd in 1S68 geboren le Ter Aar, waar zijn vader predi kant der Ned. Herv. Gemeente was; hij be zocht het gymnasium te Middelburg, waar na hij zich als leeraar te Zaandam vestig de. Hier bleef hij slechts twee maanden om vervolgens voor den tijd van zes jaar als zoodanig te Deventer te gaan wonen. Doch in Leiden studeerde hij; daar was hij van 1 November 1896 tot September 1902 assistent van prof. Franchimont en naar Leiden keerde hij ook in Juli 1908 te rug om er hel ambt van conser\#or te ver vullen, helwelk hij tot zijn verscheiden heeft bekleed. Er is evenwel nog een aifflere band, die dr. Montagne aan Leiden bond en wel de Leidsche Chemische Ivrmg, die door dr. G. L. Voerman en hem den 16den December 1908 is opgericht en dien hij tot Mei 1917 al? voorzitter heeft geleid. Zijn benoeming tot eerelid bij 't tienjarig bestaan van den Kring, wa9 dan ook een alleszins verdiende belooning voor zijn on vermoeid werken. Do voornaamste resultaten van zijn we tenschappelijke onderzoekingen weiden se dert 1902 gepubliceerd in het „Recueil de travaux chimiques", terwijl vele zijner ver handelingen ook werden opgenomen in „Die Berichte der deutschen chemischen Gesell- schaft". In 1917 werd dr. Montagne benoemd tot secretaris der Ned. Chemische Vereeniging, waar hij aller bewondering afdwong door zijn groote kennis van zaken, zijn rustig zelfstandig oordeel en zijn algeheele toewij ding aan het werk, dat hij op zich genomen had. Hij promoveerde in 1899 op een proef schrift, getiteld: ,,De inwerking van reëel salpeterzuur op de drie isomeere chloor- benzoëzuren en eenige derivaten", waarna hij zijn studiën vooral richtte op de intra- moleculaire aloomverschuivingen. Doch het is niet alleen het edgen onder zoekin gsgebied dat Montagné's belangstel ling trok: dit bewijzen zijn talrijke lezin gen over onderwerpen er builen, bijv. die over sferische hindering, structuurchemi- sche probjemen in de organische chemie, enz. Zij, die dagelijks met hem in het labo ratorium in aanraking kwamen, welen het best, hoe groot zijn belangstelling in alles en hoe groot zijn kennis was. Het aantal verhandelingen en weten schappelijke beschouwingen van zijn hand is legio. Zijn overlijden zal In wetenschappelijke kringen en vooral bij hen, die dagelijks met hem in aanraking kwamen, diep betreurd worden. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Maandag a.s., 's middags te twaalf uur op de alge meene begraafplaats „R'hijnhof". Jubilea. Heden is het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot W. F. de Ridder als smidsgezel bij de firma A. Alt aan de Mare in dienst trad. Toen de zaak eenige jaren terug werd uitgebreid en omgezet in een fabriek van de Nclson-rijwielen, ging de Ridder mede over en werd hij als magazijnbediende aange steld, welke functie hij tot op heden met kennis van zaken vervult. Geen wonder, dat de heer Alt zu'lk een trouwe plichtsbetrach ting op prijs stelt cn dezen dag niet onop gemerkt voor zijn bediende voorbij liet gaan Hedenmorgen werd de jubilaris op het kan toor ontboden, waar de patroon hem met eenige hartelijke woorden toesprak, heigeen hij vergezeld deed gaan van een enveloppe met inhoud Den verderen dag werd den jubilaris vrijaf gegeven, zoodat het heuglijk feit in den familiekring naar hartelust ge vierd kon worden. Zooals wij reeds eerder mededeelden, her dacht heden onze stadgenoot A. Brouwer den dag, waarop hij voor 25 jaar als loop knecht in dienst trad bij de N. V. Leidsche Goud- en Zilverhandel v.h. W. van Rossum du Chattel. Breestraat, alhier. Waar de ju bilaris bij zijn superieuren bijzonder goed aangeschreven staat, was het le verwach ten, dat deze dag voor hem niet onopge merkt voorbij zou gaan. A. Brouwer. Reeds hedenmorgen vroeg kwam bij de woning van den jubilaris aan .den Haarlem merweg een rijtuig voor, waarna deze met zijn echlgenoote en vergezeld van den oud- sie van het personeel, den heer Bruinen berg, naar de zaak werd gereden. Hier werd hij allereerst toegesproken door den direc teur der vennootschap, den lieer Bakker, die in zijn toespraak gewaagde van de groote plichtsbetrachting en accuratesse van den jubilaris. Als blijvende herinnering aan de zen dag bood hij lrem een gouden horloge ketting aan. Namens het personeel werd vervolgens het woord gevoerd door den heer Bruinen berg, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een prachtige leunstoel, aangeboden door het gezamenlijk personeel, daarbij de hoop uitsprekende, dat de jubilaris er nog heel veel gelukkige, rustige uurtjes "in zou mogen doorbrengen. Ook van andere zijde gewerden den ree^s bejaarden jubilaris nog vele sympathiebetuigingen in den vorm van bloemstukken, gelukwenschen, enz. Tengevolge van een ongeval den jubilaris kortelings overkomen was hij momenteel niet in staat zijn gewone werkzaamheden te verrichten, zoodat ook verder deze dag voor hem een, zij het ock gedwongen, rust dag werd. Maar of er nu werkelijk veel van rusten vandaag zal komen, betwijfelen wij sterk; integendeel wij gelooven, dat het in de wo ning van den jubilaris een voortdurend ko men en gaan zal zijn vaÜi personen, die den kranigen loopknecht persoonlijk de hand willen drukken. Heden herdenkt onze stadgenoot de heer D. Bergman den dag, waarop hij voor 25 jaar in de Waagwerker3-Gilde werd opge nomen. De jubilaris heeft dezen dag vrij ge nomen om hem ongemerkt in huiselijkem kring door te brengen. Maar het zal hem toch zeker aan belangstelling niet ontbreken. Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland. Bovenstaande instelling vergaderde gister middag in de bovenzaal der sócieteit „Amicilia" aan de Breestraat, alhier. Aanwezig waren 18 ledende vergade ring werd geleid door den voorzitter, den heer W. ten Cale Brouwer, uit Alphen aan den Rijn. Na de opening las de secretaris, mr. G. P. Knibbe, de notulen van de vorige vergade ring, die daarop onveranderd werden vastge steld. Ingekomen waren de volgende stukken: Van het Ministerie van Financiën een schrijven betreffende de invoerrechten op verglaasde cn onverglaasde dakpannen. Van het ministerie van Justitie en van mr. dr. H. J. D. van Lier, le Rotterdam, een schrijven betreffende het niet-benoemen van verladers in de Commissie tol herzie ning van de Binnenvaartswetgeving. Van de Kamers van Koophandel le Nij megen, Tilburg, Hoorn en Breda adhaesie- beluigingen inzake het adres van de Leid sche K. v. K. aangaande het benoemen van verladers in bovenstaande Commissie. Van den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland een schrijven betreffende den aankoop en onteigening van terreinen door de Provincie ten behoeve van den vaarweg AmsterdamGoudaRotterdam. Medegedeeld werd, dat men in begin 1917 met de uilvoering hiervan zal beginnen. Van de K. v. K. te Nijmegen een afschrift, van het door die Kamer aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verzonden adres inzake het door de Duilsche regeering voorgestelde nieuwe tarief van invoerrech ten op land- cn tuinbouwproducten. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Leman op, dat hij den datum van ingang van dit tarief gaarne bekend zag gemaakt, daar de kaas- en bolerprijzen hier te lande reeds meermalen verhoogd zijn geworden, door dat men dien datum elk oogenblik ver wachtte. Van de Ned K. v. K. van Zwitserland een verzoek lot toetreding als lid of steun door donatie. Besloten werd. dienaangaande een subsidie toe te kennen van f 10. Van de Leidsche-Algemeene-Winkel - Elalage-Tenloonstelling een verzoek tot ver lenging van het donatriceschap. Hierop werd met op één na algemeene stemmen, afwij zend beschikt (legen de heer Van Zonne veld uit Sassenheim). Van dezelfde vereeniging een verzoek om een medaille beschikbaar te stellen voor den eerstvolgenden étalage-wedstrijd. Aldus besloten met op één na algemeene stemmen. (Tegen de heer van Ginkel). Van het Proefstation van Maalderij e n Bakkerij te Wageningen eveneens een ver zoek om subsidie. Reeds eerder was deze aanvraag in de Kamer behandeld en toen werd er afwijzend op beschikt. Van diverse zijden o.a. van de Leidsche Bakkerspa- troonsvereeniging „Ons Belang" werd er echter op aangedrongen deze subsidie alsnog toe te« staan. Het Bureau van de IC! v. K. stelde daarom voor een subsidie te verlee nen van ten hoogste driemaal f35; d. i. het cursusgeld voor drie leerlingen, mits uitge zonden door liet district Rijnland. De lieer v. d. Laan kan nog steeds geen reden vinden om dit verzoek in le willigen. Zijns inziens wordt hierdoor de weg ge opend voor andere inrichtingen voor vak onderwijs, zooals bijv. de Tuinbouwschool te Hillegom. Na eenige discussie werd het voorstel van het Bureau in stemming gebracht en aan genomen met 10 tegen 8 stemmen. Van den heer Leman een schrijven, be handelende de flesschentrekkerij (hel betreft hier een faillisserhenlskwesüe, waarhij sprake is van een vermoedelijk gefingeerde schuldbekentenis; van rechtswege scheen een oplossing ten dezen niet te krijgen le zijn). Naar aanleiding hiervan ontspon zich een uitvoerige discussie over de vraag, op welke wijze stappen kunnen worden ge daan om te komen lot wijziging van de faillissementswet. Besloten werd een grens geval af te wachten en om den belangheb bende dan een subsidie le verleenen, ten einde een beslissing van boogerhand uit te lokken. Van het lid, den heer Arnold Smits een schrijven, waarin hij mededeelde als zoo danig le bedanken. Op een desbetreffend verzoek van hel be stuur was de heer Smils echter bereid voor- loopig aan te blijven tot de nieuwe verkie zing plaats kon vinden. Een klacht over de dure nellen, die ten behoeve van de visseherij noodig zijn. Naar aanleiding hiervan had het bestuur zich tot een deskundige gewend en vernomen, dat dit hoofdzakelijk het gevolg is van de hooge prijzen der grondstoffen, de vezelstoffen, waarvan de Havana-vezel bij voorkeur ge bruikt wordt. Proeven worden genomen om te zien of het mogelijk is om van hennep vezels, die veel goedkooper zijn, goede netten te vervaardigen. Uit besprekingen, die de voorzitter ge voerd had met diverse dakpannenfabrikan- ten wa3 hem gebleken, dat de Belgische fabrikanten bij vervoer op de lijnen der Ned. Spoorwegen van ten minste 5 millioen K.G. dakpannen over een minimum-traject van 50 K.M. een rcduclie krijgen van 10 pro cent. De voorzitter opperde het plan om docr combineeren ook een dergelijk kwantum te gelijk le vervoeren om vervolgens te pro- BINNENLAND. Overleden is dr. P. J. Montagne, conser* vator aan het organisch-chemisch laborato rium der Rijksnniversiteit te Leiden. De vaartverbetering van den Onden Rijn is behandeld in de vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland te Leiden. Intrekking van crisiswctten. Het conflict in de metaalindustrie. Onze landgenoot Snoek plaatste zich. gis teravond in de finale der wedstrijden om het wereldkampioenschap wielrennen achter groote motoren. BUITENLAND. Italië en België keuren het antwoord van Duitschland in hoofdzaak goed. Diverse arbeidsconflicten in Duitschland. Uommunisten mishandelen Bulgaarsche politici te Parijs. becren ook voor de Nederlandscho fabrikan ten, een dergelijke reductie te verkrijgen, het geen' een aanzienlijke besparing zou oplc-t veren op dc zoo hooge vrachtprijzen. Ten slotte was van liet Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie een schrijven binnengekomen, waarin medege deeld werd, dat de bestelling op Zondag zal komen te vervallen in Leiden, Katwijk, Noordwijk, Sasscnliciin cn een groot aantal andere plaatsen in de omgeving. Op een nader le bepalen uur zou ten postkantore dc gelegenheid worden geboden op die dagen de post af te halen. Naar aanleiding van het verslag van de actie van Loden en schippers vraagt het Bureau van de K. v. K. machtiging om gel den te voleercn voor dc uitgave van een lijst, waarop alle door de Kanier erkende boden en schippers in het district Rijnland, die dan aan zekere cischen van de K. v. K. moeten voldoen cn aansprakelijk blijven voor de hun toevertrouwde goederen, zullen voorkomen. Nadat de heer Heringa nog gevraagd heeft of het wel' in het belang van de industrie zou zijn, dat de boden en schippers zich vercenigen, verklaart de Kamer zich voqr het voorslel van het Bureau; de heer He ringa wil niet nalaten nog even dc aandacht te vestigen op het gevaar, dat z. i. schuilt in het artikel, waarin gesproken wordt van een uniform tarief. Hoe licht kunnen de prijzen niet opge voerd worden. Over het agendapunt: Makelaarsbenoe- mingen wordt tot in den treure gesproken, zonder dat nochtans lot iels definitiefs wordt besloten. Afwijzend wordt vervolgens door de Ka mer beschikt op een verzoek van de Veree niging „Nederlandsch Fabrikaat" om een j garanlic-som van f 800 le verleenen lot het opnemen van een industrie-film. Een voorslel van het Bureau der K. v. IC. om lid te worden van de Vereeniging tot Vaartverbetering van den Ouden Rijn wordt aangenomen met dien verstande, dat jaar-, lijks een bedrag van f5 hiervoor ter be schikking zal* worden gesteld. Over de plannen tot verbetering- van dit vaarwater deelde de voorzitter nog het vol gende mede: Tusschen de provincies Utrecht' en Zuid-Holland zijn besprekingen gaande om (e komen lot verbetering van den Ouden Rijn. Ontworpen is een plan, waarbij de sluis le Bodegraven,-de Haamvijkcrsluis en de sluis aan den Hcldam zullen vervallen, ter wijl de sluis aan den Sladsdam vernieuwd zal worden met een doorvaartwijdte van 7.50 Meter. De vaart zal omgelegd worden builen Bodegraven, Woerden en Harmelcn. De bruggen zullen zoo noodig verwijd worden tot 8.50 Meter. IJe Rijn zal zoo noodig ver breed en verdiept worden en van een oc-ver- verdediging worden voorzien. Uit de rekening en verantwoording over 1924 bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen 122.913.70 eri de uitgaven f 26.431.18 zoodat er een tekort was van f 3.517.48, welk tekort zal worden gedekt rnct de overgehou den gelden van het vorige jaar. De voor zitter deelde nog mede, dat dit tekort hoofd zakelijk was le wijlen aan de hooge on kosten aan de Beurs verbonden. Na goedkeu ring door de vergadering werd de belieer-» der der gelden gedéchargcerd. De ambtshalve opheffing van eenige in geschreven handelszaken, waarvan de voor zitter mededeeling deed, stuitte bij geen der aanwezigen op bezwaren. Ook de rondvraag vermocht niet nieuwe gezichtspunten naar voren te brengen. De heer van Zonneveld uit Sassenheim wees nog'op de Ireurig-slechte toestanden in het telefonisch verkeer in de bloembollen streek en drong met klem "aan op verbete ring daarvan. Hierna, le ruim vijf uur, kwam het einde van deze niet zeer belangrijke vergadering en ging de Kamer over in huishoudelijke vergadering.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1