Dl MTIOHALi RAMP. fjo> 20073. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. KUNST EN LETTEREN. H. P. H. KEEREWEER, FEUILLETON. Oe Reisgenoote Het Koninklijk bezoek aan Brabant. Gistermorgen te 11.13 uur arriveerden de Koningin en Prins Hendrik per extra- trein aan het station te Guyk. Het gevolg bestond uit den adjudant van den Prins, jhr. Laman Trip, den adjudant der Koningin, De Vos van Steenwijk, freule Van Swinderen, hof dame van H. M., en jhr. Verheyden, or- donnance-officier. Te Nijmegen had zich hierbij gevoegd kapt. Werner, commandant van de maréchaussée in het district Nij megen. Aan het slalion te Guyk werden de Ixooge bezoekers verwelkomd door den Commissa ris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, baron van Voorst tot Voorst, en den heer J. van Mortel, burgemeester van Cuyk. Met de koninklijke auto's werd over Beers, Mill de (ocbt naar Langenboom aanvaard. Aan de grens der gemeente Escharen voegde zich de burgemeester dier gemeente, baron Van Hövel tot Westerftier, bij het •gezelschap. In Langenboom werden vijf totaal ver woeste boerderijen bezichtigd, waarbij H.M. zich met de eigenaars onderhield en woor den van troost sprak. Daarna werd lret klooster der Paters Do minicanen bezichtigd. De praeses van bet klooster, pater Wennekendonk, hield hier een toespraak tol H. M., waarbij spr. zweeg van het eigen leed en een schels gaf van de ramp, die de arme bevolking heeft getroffen. Spr. zeide, dat de menschen dezer streek als intens geloovigen de ramp aanvaarden uit Gods band, maar dat de onrust ben bezig houdt over de vraag: Moet er opgebouwd worden en uit welke middelen? Hij sprak het vertrouwen uit, dat hulp geboden zal worden. H.M. dankte voor de tot haar gerichte, woorden. Daarna werd de R.-K. kerk be zichtigd. Nadat nog een paar boerderijen in oogen- scliouw waren genomen, vertrok het ge zelschap naar Zeo'and, waar de burgemees ter, de heer J. Doedens, zich bij het gezel schap voegde. Graspeel, Trent en Oventje werden grootendeeh te voet bezocht, wat door het mulle zand een moeilijke tocht was. H M. werd niet moe de geteisterde boer derijen te bezoeken, en zich door de getrof fenen zelf te laten voorlichten. Roerend was het onderhoud met den heer Van der Heuvel, die vertelde, hoe hij zijn penigen zoon had verloren. Het jongste dochtertje bood H. M. een prentje van haar broer aan. H. M. troostte zichtbaar aan gedaan met het leed van dit gezin,, waar van de moeder zwaar gewond in het zieken huis verpleegd wordt. Ook met den heer branders, wiens dochter bij de ramp is omgekomen en wiens zoon ernstig werd gewond, onderhield H. M zich geruimen tijd. H. M. prees meermalen de gewaardeerde hulp van den Boerenbond, dia gratis werkkrachten alom in actie heeft ge steld tot redding van den oogst. Verschillen de noodwoningen, waarvan hier 30 gebouwd worden, werden door H. M. bezichtigd. Tenslotte bezocht H. M. het ziekenhuis te Zeeland, waar de gewonden van de ramp verpleegd worden en waar een 30-tal kin deren uit <?e getroffen gezinnen liefderijk is opgenomen. Duizenden belangstellenden volgden den koninklijken stoet. De bevolking was zeer dankbaar voor de koninklijke- deelneming. Te ongeveer drie uur vertrok de stoet per auto's naar Uden, waar per koninklijken trein de terugreis werd aanvaard. Oproep van den Bond van Nederlandsche predikanten. Het hoofdbestuur van den Bond van Ne derlandsche Predikanten heeft aam de le den-de volgende circulaire gezonden: Geachte Collega. U weet dat Borculo ver woest is. Regeermg en particuliere Iiefda- dikheid maken zich op om dezen nood te lenigen. En het is bekend, dat zoo iets in Nederland ook gelukt, als men het aanpakt. Maar toch zal daarbij de medewerking van de verschillende maatschappelijke'groepen en organen niet gemist kunnen worden. En het zou goed zijn, wanneer te midden van den grooten nood de schade door de kerk geleden, door de kerken werd gedra gen. We hebben hierover gesproken met de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten ter plaatse en besloten, voor zoover 't het kerk gebouw en de diaconie betreft, de aandacht hierop te vestigen van het bestuur der Ver- eeniging van Kerkvoogdijen en van de Fe deratie van Diaconieën. Voor de vergoeding van de schade door onzen collega aam zijn meubilair geleden en voor de herbouw van de pastorie meenden we een beroep te moe ten doen op de predikanten om tezamen de kosten daarvan te dragen. We behoavearu den toestand niet nader te beschrijven. We hebben ons overtuigd, dat de kerk een rufne is, de pastorie in puin ligt en de inboedel van collega Ort vernietigd is. Daarin kan hij slechts gehol pen worden. Het zij ons een eer en een voorrecht dat onze collega door eigen ambt- genootem afdoende geholpen wordt, buiten de algemeene steun verleening om. Deze zaak verdraagt geen uitstel. We doen het nu terstond of we doen het niet, Indien wij allen, die in den stormnacht be houden bleven, f 10 geven, komen we er, Velen onzer zullen dus, omdat zij het kun nen, meer moeten geven. Anderen zuilen, omdat zij het zelf niet hebben, dit bedrag binnen of buiten hunne gemeente moeten vragen. Maar „ieder moet het zijne doen, wil het welslagen verzekerd zijn. Het hoofdbestuur nam deze zaak ter hand met kennisgeving aan de Synode en pan het Provinciaal Kerkbestuur en het zal openbare verantwoording doen zoowel van die ontvangsten als van de uitgaven. Hoe de dieren zich hielden. Een correspondent van de „Tel." schrijft aam zijn blad: Temidden van alle verhalen over het leed der menschen, ook dat der dieren. Ze leven zoo te midden van hun vee die boeren vam den geteisterden stillen Achter hoek, en het land bezuiden-en-beoosten- ffrave, ze gaan er voo volkomen in op, dat ook naast de verhalen over eigen schrik en angsten, steeds weer die komen over hun koeien, paarden en andere dieren. Daar staat het kleine boerken bij Bor culo voor de ruïne van zijn huis. De zolder- last van oogst is gestort in zijn huiskamer, de stallen gekraakt! En hij vertelt: En toe docht 'k iniems am de bieste. In stal stond 't peerd. Hij ging zien. Binten, bal ken, sleenen, ponn-ra. oteoo, con Soodech zwijgen. En 't peerd is doed, docht'k.En 'kwee niet wèrom maor 'kroep intens: PietlEn hoor ik gelaik vanunder de stienen Piet,, die net as smorrges teuge me hinnikt! Ik g'leufde me ooren nie. 'k roep nogereis Piet!.en weur hinnikt het stomme biest. Noe, ge begraipt, wij mit alle mam en macht'an 't rumentö we bie 'om waore, en na een uurken, je zei 't noodt niet gleuven, haolden we 'm eruit, en-ie had oek niet maor zóó'n wondje 1 En een andere boer vertel!: Het was net een miraokel, of die biestem het weten hên, maor ik zien de kat ze'n jongen voor dé-we zeivers nog Jès wisten, ien voor ien de wei in draogen. Det mot moe 't instinct wezenik heb er nte meer an gedocht, en kalkdaor eens Te midden van den chaos van balken, sleenen en hooi, heeft de poes zich weer genesteld, ligt met gevouwen pootjes rustig en- tevreden te spinnen, met nu reeds kijkende jongen krioelend om haar. Zij had de jongen, als wist ze dat het huis zou instorten, naar de open weide gebracht, en daar de tornado afgewacht, de jongen onder haar. Opmerkelijk daarnaast het viik herhaal de verhaal over menschen. die versuft en totaal verward van angst, de kinderen gre pen, naar het open veld droegen, ze daar neervlijden, en, op handen en voeten, ge bogen er over ze tegen den moordenden or kaan trachtten te beschermem. Voorbeeld hoe, waar bij den mensc-h in angst en schrik het verstamd even ophield te wer kenhet instinct onmiddellijk de plaats innam. Steeds weer die varhalen van boeren die nog v66r het losbarsten vam het natuurge weld in verbazing hadden gezien, hoe het vee zich plat in de wedde legde, paarden zoowel ads koeien, den kop afgekeerd van de zijde vanwaar de tornado zou aansnel len. En smartelijk geleden is er ook door dieren, die opgesloten waren tusschen in eenstortende muren, of getroffen werden door vallende boomen in de weiden. Of an dermaal, ondanks hun liggende houding, door den orkaan werden meegesleurd en gekwakt tegen de prikkeldraad-hekken en aldus het lichaam zwaar verwondden. Den dag daarop heeft mem nog koeien gevonden met ingewanden uit het lijf gescheurd of geperst, die er met de hoeven in liepen te trappen, zoodat ze moesten worden afge maakt. In contrast met de katten, weer de verba len vam honden. De menschen kropen dicht bijeenWe hielden elkaar maar vaat (de algemeene uitlating) en wachtten af". De honden kropen bijna steeds dicht bij hum meesters. Ats was dé&r de eenige toe vlucht. En keerden de katten terug in de ruïnes, de honden volgden hun meesters naar de nieuwe tijdelijk» woningen bij buren. Een aantel boeren heeft, zoodra de da ken begonnen in te storten, zooveel moge lijk het zomer-stalvee, als paarden, stieren en varkens, naar buiten geleid of gejaagd. Waar zou een goede boer, als hij eenmaal zijn gezin in veiligheid weet, verder amders aan denken? Maar er zijn vete bouwvallen, waarbij men de plek aantoont, waar nog een paard, of ander dier onder begraven moet liggen, dat soms een en zelfs twee da gen nog had liggen steunen. En daar was boer Broekman in Mailden, die ons zijn huis rondvoerde, het groote „Jachthuis", datearande uit 1652. Vóór, nog een kamer betrekkelijk gaaf. Achter een groote chaos van zware eiken balken, steenen en stroo.waar eenmaal stallen en oogstscburen hadden gestaan: 't.Was nle maor niks, licht hij in, tweu peerde, tweu stieren en een honderdjarige mins naor bflten te krieg'n. Maor het peerd ls doed! En treurig kijkt hij naar de plek, waar het nog liggen moet. Karakteristiek die volgorde. Mogelijk ook heel toevallig. Er is oen „schijn" van zakelijke hardheid in, en tóch, als ik bulten den rijksveld wachter daarover vraag, zegt hij: Ja, de oude man is 99 jaar. En het paard wae bijna even oud Vier en twintig jaar. Het kon niet meer werken, maar ze hielden het toch maar, omdat ze het zoo lang had den gehad. En de veldwachter, aarzelend, als bang iels géks te zeggen, verklaarde het nader 'Ziet u. ap hielden van dat «nrt peerd. Veilig bij buren is de oude man onder gebracht, de bijna hondordjarige, die niet wist, dat hij nog zou overlevenhet oude nog zoo stoere huts, en i het grijze trouwe peerd. De „dikke boom" in Oele. Dr. J. G, van Stee schrijft aan de „N. R. Ot." uit Diepenveen: Naar aanleiding van het bericht omtrent den „dikken boom" in de buurtschap Oele, kan ik u mededeelen, dat ik er dezer dagen van uit Delden ben heen gewandeld. Het was toen nog niet bekend of hij van den wervelstorm geleden had. Ik zag toen dat de enorme breede kruin er was uitgeslagen, maar de stam van 7 8 meter omvang stond nog ongeschokt 8 h 10 meter hoog; zware takken waren afgescheurd en lagen in 't ronde, deels nog van den stam afhan gende; dunnere takken staken nog met hun gebladerte uit den kruin naar boven. Abso luut vernield ia de boom dus niet, hoe erg ook geschonden. De dikke boom kan als levend natuurmonument nog best in stand blijven, als men niet besluit hem verder om 1e hakken. De sieanverleening. Bij de Nationale Bankvereeniging, kan toor Borouto, whs tot 16 dezer eet» bedrag van f 32.286.09 ingekomen. Van de gedetineerden in de gevangenis te Zntfen. De waarnemend directeur van de strafge vangenis te Zutpken heeft aan den burge meester vkn Borculo geschreven: De gedetineerden in het gestioht onder mijn direotie, diep getroffen door mijn me- dedeeling van het vreeselijk gebeuren van 10 dezer, waardoor uw stad zoo ontzettend zwaar getroffen is. wenschen allen iets bij te dragen als blijkt van hun meegevoelen. Het bedrag ad f 17.06, dat ik u hierbij per postwissel toezend, moge niet groot zijn, wanneer echter daarbij fn aanmerking wordt genomen, dat vele gaven, waaruit het bedrag is gevormd, het loon van één en meer dagen arbeid vertegenwoordigen, dan geloof ik wel, dat do bedoeling van de gift op de juiste waarde zal worden geschat. Een vriendelijk geschenk. De N. V. sigaretten- en tabaksfabriek A N. Bagdanoff en Co. hebben 10.000 Kibari- sigarotten verzonden aan den burgemeester der gemeente Borculo, zoomede 10.000 Ki- bari-sigaretten aan don burgemeester der gemeente Zeeland (Noord-Brabant), ten ein de deze aan de slachtoffers van de storm ramp te doen uitdeelen. Gif* Dnibclüand. Hot stadsbestuur van Frankfort a. 31. heeft ten bate van de noodlijdenden door de stormramp in ons land een som van 10.000 Mark toegestaan. Het conflict in de H. 0. V. Nadat verschillende conferenties gehou den waren, is het conflict in de Haarlem^ sche Orkestvereeniging opgelost. Het be stuur van den Toonkunstenaarsbond neemt thans het standpunt in ,dat de regeling van de salarieering van mej. Samnels niet met het orkest als zoodanig te maken heeft en een zaak is, die het bestuur met mej. Sa muels moet regelen. Het bestuur had reeds als bemiddelingsvoorstel zich bereid ver klaard aan mej. S., die tegen 1 October ontslag gevraagd heeft, tot dien tijd de helft van het salaris uit te betalen. De heer W. Dyserinck heeft om per soonlijke redenen ontslag genomen als voor- zitter van de H. O. V. NIEUWE UITGAVEN. Hoden verscheen de vierde aflevering van „De Bijbel", opnieuw vertaald door en onder leiding van dr. H. Th. Obbink, hooglceraat aan de rijksuniversiteit te Utrecht (verkorte uitgave), en „Het Nieuwe Testament", ver taald door_dr. A. M. Brouwer, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. SCHEEPSTIJDINGEN. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KAWI, iritr., 18 Aug. van Marseille. SLAMAT, tbuisr., 19 Aug. bij Perim ver- wacht. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MOERDIJK, 16 Aug. van R'dam te Seattle GROOTENDIJK, 16 Aug. v. R'dam te Bal- timore. NOORDERDIJK. Pacific Kust- n. R'dam, 17 Aug. te Los Angelos. LOOH KATRINE, R'dam n. Pacific Kust, 15 Aug. te San Pedro. KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. VAN RENSSELAER, vertr. 19 Aug. van Barbados n. Amst. AMERSFOORT, 18 Aug. v. Amst. n. Chili* KON. NED. STOOMBOOTMIJ. ADONIS. 17 Aug. v. Palermo n. Algiers. FAUNA, arr. 18 Aug. te Salonioa. VESTA, arr. 18 Aug. te Triest. HOLLAND—AFRIKA LUN. ALBIREO, uitr., 19 Aug. te Bordeaux ver wacht. SPRINGFONTEIN, 18 Aug. v. Amst. n. O.- Afrika. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. VECHTDIJK, thuisr., 18 Aug. v. Port Said. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJITAROEM, 17 Aug. v. Japan te Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI. thuisr., pass, 17 Aug. Bonavista* ALCYONE, thuisr., 16 Aug. v. Montevideo* NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. ELLEWOUTSgTJK, B.-Airos n. Hamb-, 17 Aug. van St. Vincent. PROOYON, San Pedro n. Las Palmas, 18 Aug. van St. Vincent. NEW-YORK, 16 Aug .v. Philadelphia naar Rotterdam. TJSELDIJK, 16 Aug. v. B.-Aires te Rosa- rio. THUBAN, Cardiff n. B. Aires, pass. 16 Aug. Fernando Noronha. - SIRRAH, 16 Aug. v. Rosario n. Las PalmaS AMELAND, 17 Aug. v. Harstad. LEONORA, 17 Aug. v. Sevilla te Brixham. TYNE, 16 Aug. v. R'dam to Tonnay Cha- rente. SASSENHEJM, Mesane n. Londen ,pas9. 15 Aug. Lodingen. HILUEGOM, 15 Aug. v. R'dam te Hamb.- ALBLASSERDAM, 15 Aug. r. Harburg n. Mesane. RECLAME. AALMARKT 16 - TEL. 861 MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE REPARATtER. 980S (Uit't Fransch vain GUY OHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. G, 12) Sedert die aanzienlijke verbetering van* ziJn positie, had Kerjean van zijn moeder weten gedaan te krijgen, dat zij Fougères ^verlaten, om bij hem te komen wonen. Hij had in een oud huis, dat er klein- sÜ 111 'es Batignolles, door een oud hek gescheiden van de rue Bowesault en gelegen buiten de rooilijn tusschen bin nenplaats en tuin, een bescheiden, maar voor Parijs nogal ruime éiage gehuurd. -"en had er uit Fougères een deel der meubelen van het ouderlijk huls heen ge zonden, de kamers van mevrouw Kerjean, aar mooie Bretonsche kamer uit de eerste jaren van haar huwelijk, de kasten met oeren-porselein, souvenirs van zijn groot eer van vaders kant, een boer, die rijk geweest, voorts het salon van mahonie- ouv met groen fluweel, waarop de lieve °uw trotsch was, zonder zich misschien 'e zijn, dat die honderd jaar oude noil?- va.n .Z9er zniveren stijl, die stoelen diepe zittingen, die groole ronde tafel, s secretaire met sloten, die lichte stoeltjes, nijen waren gebeeldhouwd, door de t J91® kenners mooi en kostbaar zouden "omen gevonden. alle 'j'8m de meubelen geschikt met ih«r T°r.e' noodiB was om aan elke ka- rou-.w®! uiterliik te «oven van het te res daarmee overeenkomende vertrek. hij had zelf gezorgd voor de gordijnen voor de ramen, de geschilderde portretten en oude gravures in goed licht opgehangen, op nieuw behang, alle nog naar lavende! rie kende linnenkasten in orde gebracht en in de porselein kasten het servies van oud aar dewerk uit Limoges, eerbiedwaardige voor werpen van zilver en tin. geschikt en, zij het ook zonder veel smaak, alle vazen met bloemen gevuld en een mooie rose horten sia in de jaidinière van het salon geplaatst. Maar mevrouw Kerjean mocht niet het genot smaken van die ontvangst te midden van al die bekende voorwerpen, die de ge liefde zoon haar had bereid. Op den dag, vóórdien, welke voor het verrek uit Fougè- „res was vastgesteld, werd zij door bronchi tis, gepaard gaande met pleuritis, op wreede wijze ontrukt aan de lieve zorgzaamheid, de manlijke en feedere bescherming van haar zoon, die had gehoopt haar een lieflijk tehuis, een langen, gelukkigen ouden dag ie bereidenEn het had Willem toege schenen, dat hij, die zijn vader reeds sinds zijn kinderjaren had moeten missen, eerst nu de smart leerde kennen. Zes jarèn waren voorbij gegaan. Niets was er veranderd in de woning, waar me vrouw Kerjean nooit was binnengetreden en waar toch alles van haar getuigde. Willem bleef de minst mooie van de beide slaap kamers gebruiken en ook de kleine hoekka- mer, waarvan hij zijn werkkamer bad ge maakt. Het salon, waar zelden iemand kwam, behield de koude deftigheid, waarin de oude bekenden van het huis te Fougères een bewijs van goeden smaak zouden heb ben gezien, en de mooie kamer van me vrouw Kerjean 9cheen nog steeds te wach ten op de moeder, die niet meer komen zou Anaïk, een oude dienstbode uit Fougères, die nog de muls uit de streek droeg, be roemde er zich op, dat ztj alles zoo vol maakt goed onderhieldGeen smetje, geen stofjeMen kon zich In den vloer spiegelen. Alles was netjes, keurig, hoewel er door den tijd hier en daar wel het een I en ander verschoten was; alles was door trokken van een lekkeren geur van zinde lijkheid, boenwas en lavendel. De fabriek van Patain, te Lavallois, was herbouwd en zeer uitgebreid. Van af 's mor- gens ging Kerjean er heen, ten minste als er geen proeven met vliegtuigen te Issy-les- Moulineaux moesten plaats hebben. Hij bleef den ganschen namiddag weg. Maar tegen den avond kwam hij thuis en bét oude Bretonsche nest. onder het dak van het Parijsche huis, scheen hem in zijn een zaamheid dan zoo lieflijk en gastvrij toe. Hij hield van zijn vrijgezelleninterieur. van de maaitijden, die bij er in de eetkamer met het porselein van den boerengrootvader liet opdienen; van de avonden, die bij er met studeeren doorbracht. Zelfs op Zonda gen, als hij 't 's soms druk had met ver schillende bezigheden, of als een nog op te lossen moeilijkheid hem niet losliet, nam hij er zijn toevlucht, om rustig te werken. Wie hem slechte in zijn goed geregelde omgeving en bij zijn huiselijke gewoonten had waargenomen, zou hem voor een schu wen vrouwenhater hebben kunnen aanzien. Nooit was er een vrouw binnengedron gen; zelfs niet zijn vriendinnetje. Colette Mouche. Zijn leven van arbeid hield bij streng gescheiden van het andere. Uit de ramen van zijn werkkamer nam hij de gedaanteverwisselingen waar van den tuin. die even klein was als die te Fougères, met een heel grooten boom, die door de jaargetijden bij toerbeurt werd gehuld in bleekgroen kantwerk, donkergroene zijde met goudbrokaat, grauwe wol of wit bont. De meubelen, die hem in zijn stille woning omringden, eenvoudig als zij waren en zon der werkelijke schoonheid, maar solide en deugdelijk in het gebruik, had hij altijd ge kend en spraken zoo vertrouwelijk lot hem. De portretten, waarvan hij de personen, die ze voorstelden, niet allen had gekend, sche nen tegen hem te glimlachen, als hij zijn oogen ophief. En Jap was altijd bij hem, Jap, een klein hondje van geen bepaald ras, dat Willem eens op een avond had gevolgd, en dat door niemand was opgeêischt. De fijn gebouwde Jap was een gracieus dierlje. Het bad een blond vachtje, zwarten staart en snoet, zwarte ooren, handige pootjes, een soepele tong als een lapje rose zijde, doordringende oogen, die ook bijna zwart waren en die met een geel schijnsel konden lichten of in donker smaragdgroen glansden. Jap wist met die oogen, tong, poo len en staart, die zoo aardig stonden, de meest ingewikkelde en meest verrassende maniertjes ie verzinnen om zich uit te druk ken. Jap hield van Anaïk, maar Willem was de baasde god van zijn rudimentair hondezieltje. Zoodra Willem thuis was, volgde Jap hem op den voet, schoof zich onder zijn stredende hand, keek hem met een vertrouwelijke innigheid aan, en scheen hem, als hij tot haar sprak, te verslaan en er soms onder te lijden, zelf niet le kunnen spreken Willem was zeer gesteld op die zwijgende tegenwoordigheid van het hondje. Als hij aan zijn schrijftafel of teekentafel wcrk'.e. lag Jap, opgerold, op het rood» kussen le slapen cn haar rustige ademhaling maalde een deel uil van de zachte, onmerkbare, be kende geluiden, die de vertrouwelijke stille in een kamer, vormen en waarvan wij ons eerst bewust worden, dat zij er waren, als zij plotseling zwijgen. Achter in de kamer slond een oude bruin houten pendule, die langzaam, met oen la gen, diepen klokkcklank de uren sloeg en aan den anderen kant van den muur, in het salon, was een verguld-bronzen pendule, die de uren met hoog en 'muzikaal timbre zong, luchtig als een harptoon. Ilreds als kind had Willem die pendule, onderling ge scheiden door een muur. gehoord, de eens ernstig, de andere vroolijk. Het scheen hem toen alsof elke slag een uur was, dal ont snapte om weg le vtiegen en alsot hij de uren kon zien Uit de houten van- genis kwamen kabouters, zoo log en bruin als hommels, uit de vergulde gevangenis kwamen kleine, gouden, iiclile feeen ie voorschijn, vlug als bijtjes...: Dan werd het overal weer ordelijk en aan weerszijden van den muur hoofde men alleen maar hc-t rhythms van slechts één slinger. Hoewel de lijd van die herinneringen al lang voor bij was, behield Willem er een heerlijken indruk van. Iels van een mysterie, van een droom, iels niet onder woorden te brengen onzichtbaars en ongrijpbaars bleci voor hem 't gevleugelde trillen van voorheen in de lucht voortduren, waar, als twee meer dan honderdjarige en nog altijd kloppende harten, de twee pendules voortgingen de al tijd nieuwe uren te lellen, de een slaand* na de andere, hel gouden stemmetje, ant woordende op het sombere geluid. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5