DS NATI01 ALS RAMP. No. 20071. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 17 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. FEUILLETON. De Reisgenoote Stukloopen UIT DE OMSTREKEN. Een gilt van de Koningin. H. M. de Koningin heeft een bedrag van f 10.000 ter beschikking gesteld van het door den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gevormde Nationaal Steuncomité ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp op 10 Aug. Verdere hulp. Algemeen blijft verder de hulpverleening. Het is ondoenlijk om op te noemen al wat er gebeurt. In Den Haag is echler Zaterdag ruim t 28.000 gecollecteerd en in Zutphen geeft de Oranjecommissie de gelden voor het feest van 31 Aug. aan Boreulo en om geving! Vrijstelling belasting gevraagd. De burgemeester van Boreulo heeft den Minister van Financiën verzocht het daar^ heen te leiden, dat door toepassing van de betrokken bepalingen, de inwoners van liet sledelijk deel van Boreulo. dus zonder de buurlschappen, zullen worden vrijgesteld van betaling van personeele belasting over het loopende belastingjaar, aangezien het voornaamste belastingobject is verdwenen. Eervolle vermelding. De adjunct-commies bij den P. en T.- diensl 'R. G. B. J. Tiihmer te Arnhem P. en de kantoorbediende le klasse W. Raayen te Doesburg, beiden tijdelijk werkzaam te Bor eulo. zijn er, ondanks bijzondere moeilijk heden, in geslaagd, om in den nacht van den llen Augustus, elders gevestigde auto riteiten omtrent omvang en béleekenis van de ernstige ramp, welke vóór enkele uren die gemeente had getroffen, in le lichten. Zij hebben daardoor in belangrijke mate bijgedragen tot bespoediging van de maat regelen tot hulpverleening, en zich der- I halve tegenover de gemeenschap zeer ver dienstelijk gemaakt. De wederopbouw van Boreulo. Zooals reeds voorloopig is gemeld, zal de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage de leiding van.den wederopbouw.te Boreulo in handen nemen. Naar wij thans vernemen zal van.heden af een bouwbureau van dien dienst te Boreulo worden gevestigd; het zal beslaan uit den heer Westerhout, architect bij den Rijksgebouwendienst, en vier tech nische ambtenaren. Dit bouwbureau zal zich uitsluitend belasten met de technische lei ding van den wederopbouw, het ontwerpen van plannen, het verstrekken van afwij zingen e. d. De uitvoering van de hersteL lingsworken zal echler zooveel, mogelijk die nen te geschieden door middel van particu liere bouwondernemers en met gebruikma king van de particuliere werkkrachten, die te Boreulo en omgeving beschikbaar zijn. Zoo noodig zal los rijkspersoneel worden toe gevoegd. Met het inslaan en aanvoeren van de voor den opbouw benoodigde materialen wordt eveneens reeds heden begonnen. Zoo veel mogelijk herstellingswerken zullen te gelijkertijd borden ondernomen om onbil lijkheden tëvefmijden. Ter voorkoming en beslechting van even- lueele geschillen, die omtrent de volgorde en den aard der werkzaamheden zouden kunnen rijzen, heeft de Minister van Bin nenlandsche Zaken, jhr. mr. De Geer, een commissie benoemd, welke tevens met de algemecnë leiding van de werkzaamheden en het toezicht op de besteding van de voor den opbouw beschikbare gelden zal belast worden. Deze commissie zal bestaan uit mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in alge- meenen dienst; J. C. E. baron Van Lijnden, chef van den Rijksgebouwendienst, ir. Bre mer, rijksbouwmeester; benevens eenige ambtenaren van de afdeeling Landbouw van Het ministerie van Binnen) andsche Za ken en Landbouw, voor de landbouwaan- gelegenheden, en van de generale thesaurie van het ministerie van Financiën voor de comptabele zaken. De dagelijksché compta bele regelingen zullen .loopen over den Rijks gebouwendienst, onder controle van den accountantsdienst der Rijksbelastingen. De bedoeling van de regeering is, dat er getracht dient te worden den .wederopbouw zooveel mogelijk uit hei, uit particuliere bij dragen -te vormen fonds van het Nationale Steuncomité te financieren; mochten deze niet toereikend zijn, dan zal het Rijk natuur lijk moeten bijspringen Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld zal het Rijk voor loopig speciale eredielen ter beschikking stellen. Het Nationale Steuncomité zal heden door Minister De Geer worden geïnstalleerd. Enorme belangstelling. Verrassend snel hebben de genietroepen en de burgerwerklieden orde gebracht in den chaos te Boreulo. Toen Zaterdag de troepen voor het week-end per extra-trein huis waarts gingen, was dat verlof meer dan ver diend. Duizenden en nog eens duizenden be zochten Zaterdag en Zondag het verwoeste stadje. Een voor deze streek ongekend groote politiemacht is op de been gebracht om er voor le zorgen, dat het verkeer in deze om geving geen stagnatie ondervindt. Van heinde en' ver komen auto's en auto bussen, volgepropt met menschen, om de gevolgen van de ramp te zien. Ook tal van Kamerleden zijn ter plaatse geweest. De vele duizenden bezoeker» zien er rus tig rond en geven blijk van hun deelneming ook in klinkende munt. Er kan nu ook gemakkelijker dan in de afgeloopen week tegen diefstallen worden gewaakt. Door dichtspijkeren van ramen en deuropeningen kreeg men iets meer vei ligheid. De collecten, in het stadje gehouden, brengen gelukkig veel op. Het aanzien van de bouwvallen prikkelt de milddadigheid van het publiek. De kerkruïnes trekken het meest de belangstelling. In die van de Her vormde kerk heft men entreegeld en het loopt er storm, ook al moet men door een nauw poortje binnentreden en dan over puinhpopen en balken in het middenschip geraken. Natuurlijk moeten nog ontzaglijke hoe-, veelheden puin en balken worden wegge ruimd, wil men aan ordelijken herbouw kunnen beginnen, maar, naar verzekerd wordt, zal het bouwplan energiek worden aangepakt. Verwondering baart liet ook, welke reus achtige hoeveelheden bier en andere dran ken worden aangevoerd om zooveel duizen den bezoekers van het verongelukt stadje den dorst te lesschen. De brouwerij—wagens zijn telkens meer dan gewoon bevracht. Maar al hebben misschien enkelen het daarmee goed, n.l. de caféhouders, de andere neringdienden lijden nog grooet schade, zegt 3e „Tel.". Vele winkeliers kunnen bun za ken nog niet openen cn moeten daarvoor gunstiger omstandigheden afwachten. Men is het er wel algemeen over eens, dat de schade voor de middenstanders wet het zwaarst1 zhl zijn te dragen, omdat zij een bijna niet te Bbrekenen verlies lijdén in hun winkelzaken. De meeste huizen in het stadje zelf zijn wel is,.waar te herstellen, maar de vraag doet zich voor of het, met het oog op den tookomstigen welstand van Boreulo, niet beter ware, ook ten behoeve der stratenver- breeding, sommige huizen, die nog wel te repareeren zijn, af te breken en meer ach teruit opnieuw op te .bouwen. Zoo is het ook met ta! van slecht ingerichte woningen, die, haar men hoopt, maar niet zonder mëer zullen worden opgelapt. v Er is in den heelen Oosthoek van het land bijna geen auto of autobus meer te krijgen. Alles wat op wielen staat, is, naar het schijnt, aan 't rijden naar Boreulo. In vrachtauto's maakte men de vreemdsoortig- ste betimmeringen om ze toch maar voor passagiersvervoer te kunnen bezigen. De belangstelling van de vele duizenden, die thans hier komen, werkt ongetwijfeld er loe mee, het geld te doen toestroomen ook voor den wederopbouw. Maar toch blijft het wat jammer, dat het reisgeld, nu besteed om Boreulo en omgeving te bezoeken, niet zonder meer aan de comité's wordt afgedra gen. Wat heeft men ten slotte nog aan den troosteloozen aanblik van deze stad? Niet temin, het publiek denkt er blijkbaar anders over. (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 10) Tweehonderd francs, mevrouw. Zij glimlachte en nam het lichte pakje tttee. Men houdt me voor je vrouw, Ker- jean, wat grappig!Die kraag is mooi, nietwaar? Ik houd meer van kant dan van JuweeleoO, stel je voor mijnheer De Mauve heelt mjj verteld, dat hij te Brugge kant had gekocht in een oud houten huis, "aarin men zegt, dat Memling heeft ge woond:... Mijnheer De Mauve heeft me weel van Brugge, verteldEn nog zoo Wel andere mooie dingen! Ben jij in Brugge BéWeest, Kerjean? Ja. - Ik zou er zoo graag heen willen! Dat f' het land van mijn droomenl.Kijk, 't j* 31 elf uurl We moeten naar huis... Maar eerst ga ik bloemen voor mijn pleeg moeder koopen Zij gingen bij een bloemenverkoopster vinnen. Het jonge meisje liet een groolen 8 rozen samen binden, waaraan zij vilten en wat donkere irissen toe- Maar toen zij haar kleine porte- snare opende, begon zij le lachen, mei y^^'img-centimes-slukje tussohen haar Ouk wat moois 1 Dit is mijn heele for- B? en ik moet vijftien francs heb- Kerjean, die ook moest lachen, had al be taald. Den winkel uitgaande, bedankte zij hem met een vriendelijk woord. Wat vliegt dat geld tooh door je vin gers, Kerjean, besloot zij, pret hebbende in het geval. Ik had vanmorgen vier biljetten van honderd francs meegenomenen je zoudt het niet gelooveai. Maar, merkte Kerjean op, je hebt al honderd francs uitgegeven voor den collier uit Au verge en tweehonderd bij de kant- verkoopster. Dat is waari an veertig bij een confi- seur.En zestig bij" een antiquair en ik heb nog tien francs aan een arme vrouw gegeven, die verwelkt» bloemen verkocht... 't Was zoo'n stumperden Totaal vtehhonderd dertig francs! Dus, dan had ik meer dan vierhonderd francs. Phyllis lachte, waardoor haar hoed met bloemen op en iiécr ging. Een roos viel uit en de bloemblaadjes fladderden als een zwerm pas wakker ge worden vlinders. Ik zei het je welZóó reken ik nu met geld.en mijn pleegmoeder kan het mij niet leeren, zij kan het zelf niet.Zij is zoo goed O, Kerjean, bedenk eens, zonder haar zou ik een arm meisje zijn, dat moest werken om te leven!.Hoe zou ik dat hebben moeten doen? Zij I ach te nog en de zwerm rose vlinders deed nog drukker en uitgelaten er. Haar vroolijkheid was kinderlijk en lief. Kerjean vond deze uiting van zorgloos heid bedenkelijk Hij herinnerde zich den twijfel en de vrees van Lecoulteuxen hij vroeg zich in stilte nu zelf plotseling af, wat Phyllis Boisjoli wel zou moeien doen, Dee controle op de gitten. Het blijft postwissels en geldswaarden naar Boreulo toestroomen. Het beheer van het financieele gedeelte is uitstekend gere geld. Elke ontvangst is of wordt gequiteerd door twee handteekemingen, van Burge meester en gemeente-ontvanger, zoodat elke fraude is uitgesloten. Ook de schaiem, waar mede bij de nieuwsgierigen wordt gecollec teerd, hrengan steeds meer op. Zoo werd den 12en en 13en Augustus ontvangen f 12.950 en op 14 Augustus f4100. Tallooze vrachtauto's' met reddangsmate- riaal, en vooral dakpannen en asphalt, zijn reeds aangevoerd en der burgerij ter be schikking gesteld. Deze werkt ijverig mede om eigen daken voorloopig te herstellen. Onder overlegging van gewaarborgde kwi tanties zullen hun later alle kosten voor het voorloopig herstel worden gerestitueerd. Te Aalten collecteerde een persoon voor de ramp te Boreulo, terwijl dit den plaatse lijken autoriteiten onbekend was. Men vreest dan ook dat het ingezamelde geld aan een verkeerd adres komt. Uit Zeeland, enz. Rondom Zeeland is alles een groote chaos, ofschoon reeds een week door de genie aan het opruimingswerk gearbeid is. De militai ren hebben hier schitterend werk verricht; zij hebben ook barakken gebouwd voor de dakloozen. Voorloopig is ieder hier nu on derdak. Het mooie weer en het vlugge op- ruimingsweik hebben daartoe dan ook wel medegewerkt. Op de wegen naar Langenboom en Zee land was het oen enorme file auto's en fiet- sen.Tlet zijn er geen honderden, maar tien duizenden, die -van alle kanten uit Brabant en Gelderland toestroomen. Vrachtauto's met boeren uil den omtrek, nieuwsgierigen uit Tilburg, Eindhoven, en Den Bosch, de vrouwen meestal met de typische Brabant- sahe muts, volgen elkaar in stofwolken in een eindeloos trage file op. Er tussohen boe renwagens en gewone auto's. Bij het veer te Grave een opstopping, die eindeloos schijnt. Er staan hier geregeld een dertig k veertig auto's te wachten, met honderdtallen fiet sen. Een vergelijking met Boreulo. Toevallig is Donderdag juist een nieuwe pont, met plaats voor tien auto's in dienst genomen, anders was alles "totaal vaslgeloo- pen, zegt de „Tel." En dit aan beide zijden van de Maas. Het is moeilijk, om de orde te bewaren. De weinige marechaus9ées zijn er niet toe in slaat. Nog grooter chaos heerspht in Zeeland. Er is hipr geen doorkomen aan. Lange rijen auto's moeten hier uren lang stapvoets voor uitkomen. De zeer gebrekkige verkeersrege ling steekt scherp af met die te Boreulo. Langs den weg is het verkeer niet te ont warren. Men weet wel. wanneer men hier aankomt, maar nog nfet, wanneer men er Weer wegkomt Bij Boreulo, met de handig opgezette verkeersregeling, is veel meer ge legenheid, een zeer duidelijke herleving waar te nemen; een energiek het hoofd opheffen; men herkent er de vaste hand, in alles en speciaal de leiding, die de burgemeester in alle3 geeft. En dit schijnt hier te ontbreken. Hier ook maar zeer weinig herstel van woningen, en opbouw van nieuwe daken. Ook hier draagt de bevolking gelalen hel zware lot. Ieder is blij, dat hij het leven er afbracht, en dat de nachtmerrie voorbij is. En dan verwacht 1 men, dat alles weer zal worden opgebouwd. Dat Nederland de slachtoffers niet in don steek zal laten. Dat met royale hand door het Nederlandsche publiek zal worden door gegaan met geven. Anders zou de toestand stellig hopeloos zijn. Thans spreekt ieder er over en hoort men steeds: „Nederland vergeet ons niet" En dat geeft troost en rnoed. RECLAME van de huid en voeten. Doorzitten bij Wielrijdten, Schrijnen en Smetten der huid verzacht en geneest men met 2134 30-60-90 ct. PUROL 'als zij eens verplicht was, om te werken voor haar brood. Maar hij had niet gedacht dienzelfden dag nog woorden te hooren spreken, die zijn bezorgdheid tot kalmte zouden doen komen. Mevrouw Davramgay bad zich in den ta melijk talrijken kring van haar vrienden dde trouwens voor het meerendeel maar ma tig van haar hielden beroemd gemaakt door haar uitvallen en brommerigheid, maar todh had zij een zacht gemoed, dat snel in vuur gebracht werd. 't Was jammer, dat zij soms zoo vreemd en daardoor onhan dig kon doen! Dat eenigszins manlijke en, eerlijk ge zegd. onbevallige uiterlijk van groote vrouw van te stevigen bouw, met zware beende ren, te ruwe trekken, le hooge kleur, te driftige bewegingen ging gepaard met een kiesche en diepe gevoeligheid, die zich' gaarne verborgen hield en ook met aller lei bijgeloovigheid, zwakheid van wils kracht en ka rabterz wakhedendie men ge neigd zou zijn zeer ten onrechte uit sluitend toe te, schrijven aan vrouwen van brozer en fijner weefsel. Na de volgzame slavin, diie veel had gele den, te zijn geweest van een echtgenoot, die haar om haar geld had getrouwd en die haar genegenheid op den, koop toe had ge nomen, was zij de gelukkige slavin gewor den van een liefhebbend en oprecht zoon, die haar echter niet altijd had begrepeit De dood van dien zoon, waardoor zij eerst tót de afschuwelijkste wanhoop was gebracht, had haar daarna overgeleverd aan een hevige neiging, die weldra een ondeugd werd, waarover zij zich wel schaamde, maar waarvoor zij toch niet genoeg angst had. om die niet tot middelpunt van haar nieuwe leven te maken. Hiilegom. B. en W. deelen mee, dat er in den loop van deze week aan de huizen der ingezetenen een collecte zal worden ge houden tot leniging van de ramp in het Oosbeai van ons land. De opbrengst dezer collecte zal worden afgedragen aan het Nationaal Comité tot Steunverleening. B. en W. rekenen op den liefdadigheidszin der in gezetenen en verwachten, dat een ieder naar vermogen zal bijdragen. Het Noordelijk gedeelte van de Wee- resteinstraat is reeds ve-rbneed en met nieuwe hekken afgezéL Thans zijn roode paaltjes uitgezet voor de doortrekking der yerbreeding in de richting van het dorp. Het is te hopen, dat de veihreeding spoedig tot stand komt. Ds. A. Zwiep alhier staat met ds. J. A. Riekel, te Maarssen, op een tweetal voor de Geref. Kerk te- Soest. Katwijk-aanden-Rijn. Dit jaar was het Oranjefeest te Katwijk-aan-den-Rijn en ook te Katwijk-aan-Zee vastgesteld op 1 Sept. wat volgene sommigen niet wenschelijk is. Naar we vernemen, zal daarom getracht worden op een der plaatsen dezen datum veranderd te krijgen. Dan zou men in beide dorpsgedeelten aan het feest kunnen deel nemen. Katwijk aan Zee. De heer A. den Haan 40 jaar onderwijzer. Welke Katwijker, zoowel aan liet Rijn dorp als dat aan zee gelegen, kent iiiet „meester" Den Haan? Hij en Kétwijk zijn één geworden. In velerlei opzicht. Wat nader zal blijken. Geboren te Gorihcliem den '2den Janbari 1865, bezocht hij aldaar de lagere schóól, èen z.g.n. tusschenschool, overeenkomende met de tegenwoordige' M. U. L. 0. Hij volgde de Normaallessen B (onderwij zersopleiding talen en wiskunde) en slaagde op 13 Mei 1885 voor. het ondeiwij- zer3-examen. In datzelfde jaar werd hij te Katwijk-aan-Zëe benoemd als onderwijzer aan de eenige hier bestaande openbare school voor gewoon lager onderwijs, hoofd de zoo zeer bekende heer K. Boórsma.. Dit was op Maandag 17 Augustus. Tot 1 Januari 1910 bleef de heer Boorsma hoofd dier 9choöl, waarna de heer Üen Haan korten tijd kwam te staan onder het hoofd, den heer Bakker, en na diéns benoeming tot hoofd der openb. school No. 2, onder den heer J. J. Kraal. Sinds diens in-funclie-lreding is de 9chool er een voor U. L. O. In deze veertigjarige loopbaan heeft de heer Den Haan zeer veel blijken van sym pathie, zoowel van zijn directe superieuren als van zijn collega's mogen ontvangen. Hij was dan ook niet. zoozeer de ondergeschikte en de ambtsbroeder; hij was van allen den goeden kameraad en dat is hij van hen. die met hem in dezelfde schoof werken, nogl Gezellig, vriendelijk, hulpvaardig, vaak een snuifje humor schenkend, is het een lusbom. met hem een gesprek le voeren. Dat open gelaat, die tintelende oogen en die vrien delijke mond passeti zoo geheel bij zijn ka- Te midden van dit vreemde en gewild eenzame leven van rijke nomade en van aan een gewoonte verslaafd, scherpzinnig mensch, had Phyllis Boisjoli, de aangeno men dochter van haar naar liefde dorstend gemoed, haar nooit teleurgesteld. En Phyllis zou met het hart, evenals mei hel leven en het fortuin van haar pleegmoeder, hebben kunnen doen wat zij wilde. Maar Phyllis was zich niet bewust van haar macht; zij dachf er nooit aan. Alle wenschen van haar pleegmoeder, lot zelfs de kleinste, waren haaT dierbaar en zij be schouwde de lieflijke wijze, waarop die wenschen die zij zoo gemakkelijk had kunnen veronachtzamen werden ken baar gemaakt, al3 de eenige macht, waar voor zij boog. Na het dejeuner, dal in een der kamers, die mevrouw Davrangay in het hotel „Ex celsior" bewoonde, was opgediend, trok juf frouw Ribes zich terug; toen ging Phyllis de kamer uit, om zich le verkleeden, en bleef de oude dame alleen met Kerjean. Haar verrukte oogen hadden Phylleke ge volgd, tot de deur weer dicht was. Wat is zij mooi geworden, nietwaar, Kerjean? En wat heeft zij een graciel O, die kleine tooverhekslIk heb heusch geen gebrek aan goede apostelen, om mij hun lof over haar te verkondigenen lieve gezichten te trekken.... Maar zij is te jongen veel te jongen ik wil niet, dat men haar nu al van mij' afneemt. Ja, zei Kerjean, zij is te jongEn toch. Hij viel zichzelf in de rede, zorgvuldig het geheim, dat zij hem zoo graag had laten raden, niet willende verklappen. Mevrouw Davrangay lachte: Fabrice de Mauve, nietwaar?Hij rakter en hebben hem dan ook in al die jaren niet alleen de harten der kinderen doen winnen, die vaak als klitten aan zijn armen hingen, maar ook liet oudere publiek hoeft hij ingepalmd Hoezoo? vraagt ge misschien. Op 22 Januari 1899 kwam hij in zijn vrijs uren als- klerk op het kantoor van wijlen Notaris mr. D. van Riessen te Katwijk aan den Rijn en als er een is, die geleerd heeft dat liet publiek meorendecls naar zulk een functionaris toegaat als de nood-daar-is, dan is het meester Dep Haan. Hij was- daar de rechterhand van zijn patroon, omdat deze al spoedig de eerlijkheid en de rechtschapen heid van zijn „jongste bediende" (de cand.- notaris was iels ouder) waardeerde en daar de heer Den Haan le Katwijk-aan-Zee als de beste Katwijker ingeburgerd was, kende hij haas! iedereen en wist ook „hoe zwaai iedereen woog". Dit was voor den notaris een niet le onderschatten gemak. En zonder nu iets te kort te willen doen aan anderen,, mag het van algemeene bekendheid heelen, dat „Meester Den Haan" d e vraagbaak der goede Katwijkers was. Menigeen ging eer9l naar Duinoord een praatje maken, alvorens naar den notaris te gaan on velen gingen niet naar liet kantoor als ze wisten er hem niet (e zullen aan treffen. Hoe leefde hij altijd mede met, d© financieele nooden der kleine lieden, die im mer vol verirouwen hun belangen aan hem toevertrouwden en nooit werd dat vertrou-» wen beschaamd. Hij vervulde zoo vaak de taak van bemiddelaar voor hen en nadat alle contact met het notariskantoor opge houden had, vonden nog immer èn vinden nog veden den weg naar Duinoord 9 om daar raad of hulp te zoeken, wetende er op de meest nauwgezette, belanglooze en vrien delijke wijze te woord gestaan en geholpen te worden. Toen notaris Eerdbeek, na het overlijden van mr. D. van Riessen in begin 1917 de praktijk van dezen overnam, ging op 19 Februari van dat jaar de heer Den liaan in den dienst van dezen notaris over. Op 1 Maart 1923 evenwel meende de heer Den Haan zijn ontslag le moeten nemen en voor zoover wij meenen te weten, zeer tegen den zin van zijn patroon in Wij gelooven, dal het hemzelf ook leed deed, doch bijzondere omstandigli/eden dwongen hem zijn eens genomen besluit uit le voeren. De heer Den Haan is trouwens niet iemand van het ka'liber zooals zijn naamgenoot, die men vaak op de spits onzei kerktorens- ziet, d.w.z. meegaande met alle winden. Was de heer Den Haan in zijn drukke bezige laven bijna van alle verenigingsle ven uitgesloten, na zijn ontslag als notaris klerk nu ruim 2 jaar geleden, kon hij zijn schade eenigermale inhalen cn neemt hij dan nu ook meer intens deel aan Katwijks vetebmgings- en kerkelijk leven en h sedert 'doi oprichting penningmeester van de Chris, telijke Oranje-Vereepiging. Opinitiatief van de commissie voor het strandfeest, is onder de badgasten en overige burgers een inzameling gehouden voor de noodlijdenden te Boreulo. Vooral heeft hier z'n medewerking verlcond de z-g-n. „blauwe bende", die ook bij het strandfeest zooveel heeft gepresteerd om dit goed te doen slagen. Deze blauwe bende" bestaat meeren- deels uit jongelui van hier vertoevende bod- gasten. Te zamen is er gecollecteerd f 1133.3^. We zouden evenwel der waarheid te kort doen als we niet melden dat de heer Ikc bij de gasten, op het stille strand aan de over zijde van Rijnl. Uitw.-kanaal f 136.86 had opgehaald, welk bedrag in het bovenge noemde is begrepen. Uit een -der dorpen uit de Rijnstreek was een boot in het P.H.-kanaal gekomen met strandbezoekers. Onder hen was iemand, die op het stille strand aaa pea meisje van circa 12 jaar een guiden gaf. naar het scheen met niet direct eerlijke bedoelingen. De heeren Burger en De Best vonden deze handelwijze (en vele anderen met hen) niet in den haak, waarom ze dan ook den miiden gever vastgrepen en hem in op tocht van vele nieuwsgierigen haar het po litiebureau brachten Na ëenigen tijd in verhoor te zijn geweest, is heel aardig, die dichter.Maar ik doe net of ik blind ben en doof. Ik ben al tijd wat bang voor die fortuin jagers. En Phyllis zal rijk, heel rijk worden. Ker jean Ik heb geen familie meer. Mijn nicht, Laura Arguin, een vrome, verbitterde oude vrijster, die ik niet kan uilslaan en die ik verzoek je dit wel te gelooven dit verhaalt op Phyllis, zal gedurende haar verdere leven het inkomen, dat ik haar nu reeds uitbetaal, behouden, omdat zij arm is en alleen staat.... Voor het leven, dat zij leidt, en de behoeften, die zij heeft, zal dit bescheiden inkomen meer dan voldoende zijn.... Maar, Phyllis, dat is wat anders .Als ik niet meer op de wereld zal zijn, Kerjean, krijgt mijn Phylleke ,.la Peuplière" .en alles, wat ik thans bezit.alles! Mevrouw Davrangay was blij met de in stemming, die Kerjean haar met woorden vol eerbied betuigde en die zoo duidelijk op zijn oprecht gelaat stond te lezen. Zij sprak nog lang over Phyllis. Kerjean, ik zal van Phyllis mijn erfge naam maken, omdat ik het wensch, omdat ik hel van ganscher harlo wil en ook, om dat ik het verplicht ben. Toen ik die wees, wier vader gestorven was als slachtoffer van zijn verknochtheid aan ons, lol mij nam. heb ik tevens de verantwoordelijk heid voor haar lot aanvaardEn Phyllis is door mij niet voorbereid tot een leven van middelmatigheid en nog minder van strijd. ....Heb ik haar eigenlijk wel voorber-'id voor het leven. Zij is mijn troost.-mijn hoop. mijn geluk. Nooi^ werd haar iets moois, iets goedfc geweigerd: nooit kwam zij ook zelfs maar even in aanraking met iets leelijko, iets ruws, iets .ge meert* (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5