Heerensokken, effen 29 ct. Fantasie 39 ct. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TU8NBQUW. florlensius f -400, Rademaker 1 380, J. van Beek 1310. Lood- en zinkwerk: 11111018 1304,85, Eimerd 1 385. Kerkel ij k bericht. Ned.-Herv. Kerk, Zondagmorgen 10 uur en 's avonds hallzeven, ds. Batelaan, uit Utrecht. Waddinnveen. Toen mej. V. zich van de stoomboot de „Vooruitgang" op den wal wilde begeven, had zij het ongeluk haar handtaschje, waarin haar geldbeursje met inhoud en haar horloge, te laten vallen, zoo- dal alles in De Gouwe terecht kwam en in de diepte verdween. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een rookverbod in autobussen enz., werd door den Raad met algemeene ■temmen aangenomen. De volle zoete melk is gisteren alweet yerhoogd en gebracht op 16 cent per liter. Kerkelijk bericht voor Zondag: Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur leesdienst, nam. hallzeven de. H. A. de Geus. Gcref. Kerk: voorm. 10 uur en nam zes our preeklezen. RECLAME. 2073 Haarlemmermeer. Naar wij vernemen ie do vanwege do Harddraverijvereeniging, „Haarlemmermeer' op het gemeentelijk sportterrein to Hoofddorp to houden hard draverij nader bepaald op Woensdag 23 Sep tember a.s. Donderdag ia een zoontje van den ar beider R. op den Hoofdweg alhier, door een vrachtauto van den koopman H. overreden. Het knaapje werd door een der spatborden gegrepen en geraakte er toen onder. Met een gebroken sleutelbeen eti aan het hoofd verwond werd 't kind opgenomen en de ouderlijke woning binnengedragen. Genees kundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen. Do heer B. nabij Vijfhuizen alhier, werd zoodanig door een auto aangereden, dat hij Inwendig zwaar gekneusd werd opgenomen. De ontboden geneesheer achtte overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Do hear A. Visser, ouderwijzer alhier, is vau do bijzondere school aan den Sloter- weg overgeplaatst naar do bijzondere school te Nieuwvennep. (hoofd do heer) J. A. van Arkel). Tot onderwijzer aan laatstgenoemde school werd benoemd de heer F. van der Weij to vijfhuizen. Hillegom. De Herv. Geref. en Chr. Ger. Jongelingsvereenigingen hebben over leg gepleegd over het houden van winterle- zingen. Dczo werden vroeger elk voor zich gehouden en kwamen niet altijd tot hun recht. Thans is er een Chr. Comité van Win tertezingen gevormd en besloten dat de plaatselijke .Tongelings-Vereenigingen geen winterlezingen meer zullen houdenwel echter het nieuwe comité. Het bestuur be staat uit do hoeren: W. Kijne, voorz. A. Boomsma, seer., J. Aangeenbrug, penn., N.V. Veldhuis, D. van Egmond Jr., H. Ver meulen, J. Marinus, A. van der Woude en J. R. Siehesma, Het ontslag dat aan den kassier van do Rarffaisenbank is gegeven, en zijn daarna- volgend persoonlijk faillissement, zijn na tuurlijk druk besproken. Vele geruchten loopen er waarvan enkele op waarheid kun nen berusten, maar waarvan de meeste ge fantaseerd zijijn. Naar wij uit goede bron vernemen, werden deze week de bank zoo wel ais de particuliere administraties ge- gecontroleerd; die werkzaamheden zijn nog niet zoo ver gevorderd dat een juist oordeel gevormd kon worden. Er moeten eenige za- kenmenschen bij het faillissement betrokken lijn. Voor kleine lieden moet een gunstig be ticht niet onmogelijk zijn. Over het alge meen schrijft men het faillissement toe aan een te groot vertrouwen en optimisme. Do Raiffaiseen bank is, naar bovoegden zeggen, safe. De betalingen hebben gewoon plaats. Geld voor 'n jaar vast neemt men nu zelfs niet aan. Er is zeer weinig geld door spaarders opgevraagd (ongeveer 3 pet.) waaruit blijkt dat de bank het vertouwen heeft gehouden. De leden zijn trouwens hoof dclijk mot hun geheele vermogen aansprake lijk voor de bank, en waar die leden geza menlijk zeker eenige millioenen bezitten, Wordt er aan do soliditeit der bank niet ge twijfeld. Kerkelijkbericht, voor Zondag Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. Nauta van Katwijk aan Zee. 's Avonds geen dienst. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. Bakker van Lutten (coll. Hulpbet. Ker ken). Chr. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. uur ds. Zwiep (H. Avondmaal). Katwijk. Om zitting to nemen in een comité, dat zal trachten gelden in te zame len voor de door do stormramp in Neder land getroffenen zijn uit-genoodigd de navol gende personenA. E. van Daalen, directeur der Gasfabriek, Mevr. D. B. van Dorp- Beuoker- Andreae, mevr. M. L. H. Olaassen, dr. J. Hueting, L. Kruit, wethouder, pastoor H. J. Maas, P. Meerburg, ds. Meijering, tnevr. J. M. Ouwehand-Parlovliet, R. Ouwe- hand, wethouder, ds. 1. Voorsteegh, dr. A. J. van Walsem. BurgorlijhoStand, Geboorten Helena Johanna Maria, d. van N. H. Fennee en J. Meijer Pieter, 2. van J. van Beien en D. Ping Catharina Martina, d. van E. If. van der Plas en C. P. P.hilipeen Hele na Arie, d. van A. Rommelzwaal en L. van Rhijn Ina Margareta, d, van, J. R. Jans sen en H. K. Kuipers Haartje Jacoba, d. van G. van der Plas en G. van Duijn Ma ria Thercsia, d. van H. A. F. Wesseling en G. O. O. Aarts Huig Nicolaas, z. van O. Hoek en Haasnoot. OverlijdenAloysius Theodorus v. Kleef, oud 66 jr., z. van M. O. van Kleef en 0. Zijdenboech Dirk Durieux, oud 6 mnd., z. van J. Durieux en A. D. Haasnoot Huwelijks aangiftenJac. van Duiji èn K. de Jong A. Hascnoot en W. Violar,d K. Ouwehand en J. de Best. Huwelijken: A. J. van der Meij eh A'. P. van Rossum. Katwijk aan den Rijn. Naar we verne men zal binnenkort worden begonnen met den bouw van do nieuwe Cantine bij de Schietbanen. Kerkelijkbericht, voor Zondag Ned.-Herv. Kerk (in het zaaltje) v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur ds. Bailee. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur ds. Meijering. Katwijk-aaa-Zee. Van de haringvis- scherij kwam te IJmuiden binnen do logger KW. 82 met 7 last pekelharing. Aan het gemeentelijk bureau voor ar beidsbemiddeling stonden ingeschreven 6 pereonen, n.l. 3 visschers en 2 kuipers Aan het bureau van jpolitie zijn om trent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtingen Ie verkrijgen: een wollen muls, een gekleurde muts, eon gouden dameshor loge, een gouden broche (sleutelvormig) sn een kinderschoentje. Dinsdagavond om 7.30 zal voor de strandevangelisahe „HetVischnel" optre den ds. C. N: Impeta van Kampen en ds. Simon van Gouda. Donderdagmiddag 4 uur de heer J. Ver- slcogt van Groote Lind en de heer Siderius alhier. Gisteravond werd wederom in de zaal voor Chr! Prot. Belangen een uitvoering ge geven ten bate van het vacantiegebóuw „Ons Zonnehuis" te Amersfoort. De heer II A. C. v. d. Kraan, directeur, opende de verg. met het uiteenzetten van het doel dezer samenkomst. Wederom werden verschillende muziek- en zangstukken ten gehooro gebracht en waren het weer de dames v. d. Kraan en Gerrelsen, die met de heeren, Gerretsen Jr. en.G. Elfers Jr. veel schoons len gehoore brachten. Ook de heer W. Barnard (viool) was een gewild artist die zelfs „Rondo Alia Ongaresse" herhalen moest. Het leeuwenaandeel vqn dezen avond komt echter den heer Gerretsen Jr. toe zóó wel voor zijn 'muzikalq preslatiep als voor zijn luimige voordraehlen. Voor zijn bege leidster op de piano, mej. v. d, Kraan heb ben wij ook niets dan tof. Jammer was dat de zaal niet weer zoo vol was als den vorigen keer zoodat er nu van een batig 'saldo geèn sprake köH zijn. Men deelt ons mede dat er op de lijs ten die oirculeeren voor de ramp in Borculo, door de badgasten en .burgers goed getee- kend wordt. Hedenavond zatmen trachten er mee klaar te komen. De collecte voor de Oude Kerk in de Keido diensten der beide kerken, gehouden op j.l. Zondag heeft opgebracht 1 349.eC. De orgelbespeling in de Oude Kerk door den heer Nic. van Beelen is in hooge mate in den smaak van het publiek geval len en wel zoodanig dat hem schriftelijk door enkele aanwezigen is verzocht, om hetzelfde programma nogmaals te geven en de opbrengst daarvan disponibel te stelten voor de ramp in Borculo. Ltsse. Kerkelijk bericht, voor Zondag: Ned.-Herv. Kerk, 10 en B uur ds. G. van Dijk. Geref. Kerk, 9.30 en 4 uur ds. J. D. Speel man, van Sellingen. Ghr.-Geref. Kerk, 9.80 en 6 uur, ds. 0. S. v d. Ven. Geref. Gem., 10 en 4 uur leesdienst. Burgerlijke St'and. Geboren: Lein, Z. van J. de Visser en C. van Dreu nen Cornelia Anna, D. v. W. P. Heems kerk en J. A. Rotteveel Simon Hendrik, Z. van J. van der Voorl en E. M. Hoog kamer. Overleden- Anthonie Wilhelmus van der Meer, eclitg. van P. Barnhoorn, 81 j. Loop der bevolking. Vertrokken: P. J. Scholte naar Leiden A. Opdam en gezin, naar Noordwijkerhout F. van Rooy-an naar Breda A. de Kooker naar Hillegom J. Broekhof naar Noordwijkerhout J. B. J. Grunljes naar Haarlem Ch. v. d. Drift naar Warmond L. Heemskerk nrai Noordwijkerhout T. A. W. in 't Veld naar Heemstede H. M. Zwart naar Leidon G. J. Russcher naar Rotterdam M. C. Dorrepaal naar Alkmaar J. van Klink naar Bennebroek J. G. A. Sundonnan naar Elshout J. J. v. d. Mee naar Leiden A. M. Vink naar Rosmalen L. van Blitterswijk naar Katwijk C. M. v. Schoo- ten naar Voorburg W. Stiefel naar Rot terdam J. H. v. Lunenburg naar Haar lem G. Wenschot naar O. en N. Gastel J. C. Spaargaren en gezin naar Amerika Baron C. L. van Hardenbroek van Look horst naar Wassenaar J. v. d. Gugten naar 's-Gravenihage. Ingekomen: A. Opdam en gezin van Ubach over Worms C. A. Duin geb. De Liefde van Amsterdam F. W. H. Aangeenbrug geb. Van der Pot van 's-Gravenzande H. F Selier geb. Klein van Leiden J. A. Mittelmeyer en gezin naar Leiden E. Pie- terse van Zoelerwoude G. Dam van Alk maar A. Wowijs geb. Kortekaas van Hillegom J. J. Kloot van 's-Hertogen- bosch F. W. Hulsbosch van Herwen en Aerdt C. van Til van Bussum J. W. Buyck van Rotterdam G. van der Meent van Amsterdam A. van der Velden van Veen A. Ketelaars van Rotterdam P. Passchier en gezin van Nooidwijk A. Snoeboer van Leiden C. M. Huyg van Beverwijk. Nooidwijk. BurgerI. Stand. Gebo ren: Helena, D. van L van Roon en I. Haasnoot Wilhelmus, Z. van P. Rolverq en M. v. d. Valk Leuntje, D. van L. v. d. Deijl en T. Duindam Adriana Alra Johanna, D. van J. Commandeur en J. A. Nieuwenhuizen Adrianus Ignatius, Z. v. Q. A: Sluijs en J. J. Koelewijn. Ook in onze gemeente worden thans den inwoners lijstpn aangeboden, ten einde giften in te ,zame|én ten behoeve van de noodlijdende bevolking te Borculo en om streken. Hiervoor h|eelt zich een comité ge vormd, bestaande uit de herren L. Graat v. Limburg Stirum van Noordwijk, Jhr. W. C. v. Paphuys, E. Cfemers, J. v. Beelen, T. Urlüs, én G. J. Goedhart. r-r Hedenmorgen ontving onze redactie een brief met het poststempel „Nooidwijk uw zomerverblijf". Klaarblijkelijk zijn wij een der allereerslen geweest, die een brief met dit poststempel hebben mogen ontvangen. Do „Noordwijker" meldt ten. minste, dat deze reclame gedurende een jaar zal worden toegepast en dat er mee begonnen zal wor den op.16 Augustus, terwijl onze kalen der heden pas 15 Augustus aanwijst. Wij hebben dus een voorproefje gekregen. Aan „Tante Pos" daarvoor onzen dankt Nooidwijk-Binnen. ®Een huiseigenaar liet gistermorgen de fam. v. d. II. -alhier wtgeno achterstallige huurschuld gerechte lijk uit hun woning zetten. Da meubelen enz. weiden op den Heiligen Geeatweg aan den kant nedergezet Tot op heden had het gezin nog geen onderdak. Oegstgeest. Omtrent den dielstal aan den'Lejdschen Straatweg deelt men ons nog mede, dat in totaal tot een bedrag van ruim f 1300 wordt vermist. Sazseaheim. Burgert. Stand. Geboren: Hendrikus Wilhelmus, Z. v. Th. Elberse en A. Groenen. Berendina Jo hanna, D. v. J, Th. v. Schie en G. J. van Steijn. Engelina Withelmina Maria, D. v. J. Waasdorp en M. A. Noordermeer. Ondertrouwd: J. H. J. de Groot 23 j. en 0. M. M. v. d. Kamp 24 j. Loop der'bevolking. Gevestigd: Th. v. Leeuwen, van'Katwijk; mej. G. J. Vonk, van Katwijk; mej J. G. M. Rotteveel, van Woerden; mej. M. J. M. IJsselmulden, van Weesp; mej. M. J. Logher—v. Duin en ge zin, van Den Haag; A. WeyersLangeveld, van Lisse. Kerke I. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. N. T. Limburgh, Amsterdam; n.m. 6 uur ds. N. v. Schouwenburg, Amsterdam. Ger. Kerk, voorm. 9'/» uur en nam. 6 u. ds. Rulman. Utrecht Even voor ,de Poellaan kwam een jon gen per -fiets uit een zijpad naar den Rijks straatweg. Juist passeerde een auto, die de fiets i greep. Deze werd erg beschadigd. De jongqn bekwam geen letsel. Midden in het dorp had een botsing plaats lusschen twee wielrijders, waardoor het achterwiel van de eene Kets werd ver nield Een jongen op de fiets botste tegen een bakkersrijwiel. De jongen, het 18-jarig zoontje van Oudshoorn, smakte zoo tegen de kelen, dat geneeskundige hulp van dr. Quant moest worden ingeroepen. De dokter achtte het noódig den jongen naar de „Ber- nardus" te vervoeren. Bij het kistenladen kreeg een knecht een kist op een zijner beenen, wat zoodanig aankwam, dat de man per motor naar zijn woning to Katwijk moest worden gebracht. Een wielrijder hield zich aan een auto vast. De chauffeur wenkte meermalen, dat hij zulks niet verkoos. Toen de wielrijder zich er niet aan stoorde, stopte de auto plot seling, waardoor de wielrijder op de auto reed, wat hem ben beschadigd rijwiel be zorgde. Voorschoten. Nog korten tijd, slechts enkele dagen, en de familie van Kempen zal Voorschoten verlaten en zich in de omge ving van Den Haag gaan vestigen. Met de familie' van Kempen vertrekt een stuk geschiedenis uit ons gemeenteleven, ge tint door opgewekte, maar ook droevige episoden. Door den raad dezer gemeente is van den wethouder J. M. van Kempen reeds afscheid genomen. De Voorzitter herinnerde er aan dat de ingezetenen van de familie Van Kempen eveneens afscheid zouden nemen, waarvoor de gelegenheid zich nog wel zou voordoen. Men heeft gemeend aan deze pe riode een herinnering te moeten verbinden in den vorm van een geschenk, en Zater dag a.s. 22 Augustus, 's namiddags 3 uur zal op huize „Berbiee" de aanbieding plaats hebben van het geschenk van Voorscho- ten's ingezetenen. Alle gevers en geefsters vinden dien middag op „Berbiee" een open deur en de commissie uit de burgerij heeft den wensch te kennen gegeven dat zooveel mogelijk allen hierbij tegenwoordig zullen zijn Waar de Zaterdagmiddag bij uitstek zich hiervoor leent, twijfelen wij er ook niet aan of zeer velen zullen hieraan gehoor geven en tevens persoonlijk afscheid nemen van de familie. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. H. P. Fortgens; 6 uur geen dienst. Wassenaar. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van de heeren Drop en Versteeg. Voorzitter de heer J. Mansvelt, wethouder- loco burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zluk- ken: i Aan den burgemeester is een verlof toe gestaan tot 26 Augustus. Van Ged. Staten omtvangstbericht betref lende wijziging Alg. Politie-verordening. Bericht tot goedkeuring der verordening tot hefting van keurloon. Brief vam Ged. Staten dat het aandeel ln de kosten van den Keuringsdienst van Wa ren f 828,94 bedraagt. Proces;verbaa'I van opneming der boeken en-kas van den Gemeente-Ontvanger. De heer Huijb'regtse dankt voor zijne be noeming tot hoofd der U. L. O. school en- deelt mede, dat hij op 1 September a s. in functie zal treden. Ingekomen is een schrijven van P. de Jong, huurder van een gemeenlewoning, waarin wordt gevraagd, de huur van zijn woning niet (e willen verlengen, Jaar hij een huis gekocht heeft, en waarbij hij vraagt te niogen blijven wonen totdat de te- genwoordigo bewoner het huis zal hebben ontruimd. Wordt goedgevonden. Voorstel van drie raadsleden, om een sub sidie toe te kennen aan P. H. Goemans in de kosten vam exploitatie ziekenauto van 11000 per jaar oi tot een bedrag gelijk aan het nadeelig saldo op de exploitatie onder voor waarde dat een goede controle wordt gehou den enz. De Voorzitter stelt voor hierover praead- vies uit te brengen. De heer Th. H. Vogels spijt dit voorslel. Hij vindt het jammer dat hel zoo lang duurt. Hij hoopt, dal in elk geval in de vol- gende vergadering een beslissing zal vallen. De Voorzitter betuigt sympathie met de instelling en zegt spoedig'praeadvies toe De heer Prins voelt veel voor de zieken auto, is er echter tegen dat zulk een voor slel komt in den geest van dokking van hét jaarlijksoh tekort. De heer Rooyakkers heeft de vergadering van de besturen der Vereenigingen mede gemaakt en had verwacht, dat van die zijde een voorstel zou zijn ingekomen. De heer Van Barneveld heeft niet begre pen, dat eén voorstel door de.veréenigingen zou worden ingediend. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aa-ngenomep. Wijders is ingekomen een adres van de ontginningsmaatschappij „Drente". In dit adres wordt hét doel dér vereeniging om schreven, hetwelk beslaat in ontginning van woeste gronden en bestrijding werkloos heid. Gevraagd wordt in het adres -een scheepslading mest van den reinigings dienst B. en W. staan gunstig tegenover dit adres, op welke wijze aan dit verzoek zou kunnen worden voldaan is nog moeilijk te zeggen en de Voorzitter zou gaarne het oor deel van den Raad vernemen. De heer Prins zegt, dal het doel van der gelijke Maatschappijen goed is. Is men er mei het zenden van wat oompost af, dan vindt hij zulks goed. Wenscht men een bij drage, dan dient men eerst te onderzoeken of de Mij. financieel gezond is. De heer Rooyakkers wil de vuilnisbelt ter beschikking slelibn. Na eenige bespreking wordt het adres in hanjen gesteld van B. en W. om advies. Thans komt ter tafel een brief van Ged. Staten, waarin in overweging gegeven wordt eenige wijzigingen in debegrtioting aan te brengen, waardoor de linineieele verhou ding tusschen gemeente- en gasbedrijf juis- -ler wordt omschreven. De in verband hiermede noodige wijzigin gen worden goedgekeurd. Voorts is ingekomen een adres Van bewo ners van den Buurtweg, waarbij om ver lichting van dien weg wordt gevraagd. B. en W. hebben besloten een paar lichtpunten aan te brengen, hetwelk wordt goedgekeurd. De heer Provo Kluit klaagt er 'over, dat zoo lang met het uitvoeren van1 de plannen tot verlichting van wegen wordt gewacht. Hij heeft gehoord, dat de reden is de lange levertijd van de lantaarnpalen. Hij acht zes maanden veel to lang. De Voorzitter zegt, dat hij vernomen heeft, dat binnenkort alle palen geplaatst zullen worden. In behandeling komt een reclame van den heer Doogaerdt tegen zijn aanslag in het schoolgeld. Overeenkomstig het rapport van den Con troleur der Gemeentebelastingen wordt ont- helting toegestaan. Aan de orde is thans de vaststelling van de pensioensgrondslagen vam enkele amb tenaren. Op adressen van A. van der Loos en H. Duijnstee, vragende restitutie van belaald vergunningsrecht, wordt gunstig beschikt. Op enkele aanvragen om ontheffing van voorschriften der bouwverordening wordt gunstig beschikt. De Voorzitter deelt mede, dal besloten is het oude Raadhuis tijdelijk als U. L. 0. School te bestemmen. Het lag in de bedoe ling de benedenverdieping te gebruiken, doch de Inspecteur wil hiervan niet hooren. De oudé Raadzaal zou dan moeten worden gesplitst hetgeen een uitgaaf van f750 zou vorderen. Het komt B. en W. voor, dat deze uitgaaf te hoog is en daarvoor zou ze de be schikking willen zien te verkrijgen van de oude Ohrislelljke School. Hel schoolbestuur wil die verhuren tegen een prijs van f 15 per week. B. en W. zullen gaarne den geest van den Raad vernemen. De heer Provo Kluil is er voor, dat de oude Chr. School wordt gehuurd. Aldus wordt vervolgens besloten. De heer Wouters vraagt of het oude Raad huis zal worden verkocht. De Voorzitter zegt, dat dit in de bedoeling ligt. Ingekomen is een schrijven van den Hoofd der 0. L. School No. 1, houdende mededeeling, dat er 12 nieuwe banken noo- dig zijn voor zijn school. De Voorzitter deelt mede, dat de levering is opgedragen aan de firma Gebr. De Wit alhier voor f 34 per stuk. Voor inrichting van de U. L O. School is ruim 16000 noodig. Getracht zal worden deze uitgaven een weinig te besnoeien om dat enkele posten te hoog voorkomen. Het gevraagde crediet wordt aan B. en W. toegestaan. Thans is aan de orde de bepaling van de plaats, waar de nieuwe U. L. O. School zal moeten komen. Door deskundigen is een plaats gekozen in hel park De Dri« Pape gaaien, groot 1600 M2. en gelegen aan de Z O. zijde van een nieuwen weg. De heer Wouters wil rekening houden met eventueele uitbreiding van het gebouw. Da Voorzitter deelt nog mede, dat de In specteur voorsteH een gymnastieklokaal bij te bouwen em dirt voo» alle scholen te be stemmen. De heer Prima is er niet voor, omdat de jeugd builen schooltijd gelegenheid genj» heeft tot lichamelijke ontspanning. Met algemeene stemmen wordt besfdlJ tot aankoop van-het lerrein groot 1500 Ml legen 18. 3' De in'verband met de invoering van (J L. O. Onderwijs noodig geachle wijziging,^ in de verordening op de regeling van het Lager Onderwijs worden goedgekeurd. Aangeboden wordt de rekening van ia. komsten en uitgaven der gemeente ovtz 1924. Inkomsten gewoon 11,088,844,29, builen, gewoon 11,052,293,58. Uilgaven gewoon (941,132,54, buitenge woon 1919,694,03. Balig saldo gewoon 1 147,711,76, buiten gewoon f132,599,55. Tot leden belast met hel nazien der reke ning en die van het Gasbedrijf worden be noemd de heeren Provo Kluit, I. J. Vogels en Gussekloo. De heer Prins vraagt enkele inlichtingen omtrent den linancieeïcn toestand der ge. meenle met name of de toestand gezond is. De heer Prins krijgt ten antwoord, dat de finanoiéele toestand zeer gunstig is. De aan koop van het nieuwe Raadhuis en enkele voorname werken werdeD uit den gewonen dienst betaald, en niettegenstaande dat is er een batig slot. Aan de orde is thans een voorstel tot wij- ziging der Bouwverordening ten opzichte van bovenwoningen. Het ligt in het voor nemen de bouw van woningen welke een ot meer bovenwoningen bevatten te verbie den. De heer Wouters is er 'niet \our om den bouw van alle étagewoningen te verbieden. Spreker zou bepaalde plaatsen willen aan wijzen, waar bijv. flatwoningen kunnen wor den gesticht. Spreker vindt een absoluut verbod te ver gaan. Het is niet direct strij dig met de schoonheid, dat behoorlijke flat woningen worden gesticht. De heer Huibers, ingenieur in algcmce- nen dienst, in dc vergadering toegelaten, wijst er op, dat ontheffing van het verbod mogelijk blijft. De heer Prins voorziet, dat de gemeento bij opeenhooping van groote gebouwen voor meerdere groote uitgaven zai komen. Dit motief doet hem huiverig'zijn om flaibouw toe te staan. Spreker zou een dergelijke opeenhooping, speciaal aan de grens der gemeente, willen bemoeielijken. Met de wijziging verklaart spreker zich overigens accoord. De heer Huibers wijst er op, dat een be paling als voorgesteld Doodig is. Een ver zoek is ingekomen, hetwelk een plan voor 1200 woningen bevat. Een dergelijke stich ting zal tot. ongewenschte toestanden lei den. Hierna wordt met aigeuieene stemmen tot de voorgestelde wijziging besloten. Rondvraag. De heer Provo Kluit vraagt of het op den weg ligt om iets te doen tot leniging van den nood in de geteisterde streken van ons land. De heer Prins zou willen, dat de gemeen te een bedrag voteerde voor het Nationaal Comité. Do Voorzitter kan er zich mede vcrecni- gen, doch zou direct nog geen hoog bedrag willen toestaan. De heer Prins zou f 2ÖQ a i 300 voorshands willen geven en later, wanneer het blijkt, dat zooveel noodig is, als in de pers wordt genoemd, nog een schepje er op te leggen. De Voorzitter zou liever f 600 a f 1000 wil len geven. Op het oogenblilt dringt de nood het ergst. De heer Prins is van meaning, 'lat het op het oogenblik nog moeielijk te beoordee- len is, en wil thans slechts laten ziea, dat Wassenaar tot helpen bereid is. De heer Provo Kluit wil wat meer geven. Andere gemeenten nemen dit tot maatstaf. De hoer Ruys deelt mede, dat het in de bedoeling ligt volgende week een collecte van het Roode Kruis te houden en vraagt of het plaatselijk Comité h toe te stane bedrag zon mogen ontvangen. De heer Wouters is van meening, dat men niet te karig moet zijn, vooral in den beginne. Het wekt anderen op, om ook flink in den zak te tasten. Hij stelt daar na voor f 1000 te votceren. Meerdere heeren voeren hieromtrent nog het woofd. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van den heer Wouters daarop aange nomen. De heer Tb. H. Vogels zou gaarne zieD, dat bij de Drie Papegaaien een bordje werd geplaatst, aangevende de richting, welke naar het dorp wijst. Hieraan zal worden voldaan. De heer Van Barneveld voelt ach ge roepen om een woord van dank te spreken tot-den heer Ruys, die het initiatief nam tot de groote gift voor de armen, bij gele genheid van do opening van het nieuwe raadhuis. Met applaus worden deze woor den onderstreept. Hierna sluiting: Fluimsea De kam als gezondheiilsmeter. Bij de beoordeeling van de conditie van een haan of hen wordt allereerst de aan dacht gericht op den kam en de andere naakte kojxleelen. Of de kam in zijn ondtr- deelen al of niet aan de slandaard-eisc'n'n beantwoordt, blijft hier voor dit oogenblik buiten beschouwing. We letten dus alleen op de natuurlijke gesteldheid van dit kopver- siersel. Evenals een trissche blozende gelaals- kleur bij den mensch doorgaans op c;9 goede gezondheid wijst, zoo duidt ook h" frissche rood van den kam op een normalen gezondheids-toestand. Maar evenals bij d,e [rischheid van 't gelaat toch een ongenees lijke kwaal aanwezig kan zijn, zoo kan oos een haan of hen, voorzien van den P1'"10 1 tigst rooden kam in een kritieken vorkeeren, bijv. hersenaandoening ot hennen gebreken in de legorganen. Voor de geslachtelijke ontwikkeling i'

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6