AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Zocnerlust: Tuinconcert N.Z.H.T.M. 8 our Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hooge woerd: Voor stellingen ie 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en farailie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en 'e Zaterdags matinée te 2 uur. 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Batineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uui. Schuttersveld: Yan 815 Aug.: Vermake lijkheden voor het Dorus Rijkersfonds. Do avond-, nacht- en Zondagdieost der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Augustus waargenomen door de apotheken van de H.H.D. J. v. Driesum, Mare 70, telef -406 en W. Pelle, Kort Ra penburg 12,fcelef. 694 Do apotheek van de „Hulp der Mcnsch- beid", Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-reccpten. Alleen voot leden van dat fonds. Donderdagavond kwam ens fanfare corps vol blijdschap uit Bennekom; zij had den op 't concours den lsten prijs verkre gen, zijnde een zilveren medaille en f 100. Door J. Zwetsloot is een aanvrage in gediend om vergunning tot hot plaatsen van een electro-motor van 4 P.K. voor bemaling van den Biespolder, zulks ter vervanging van de oude watermolen. Kerke 1. bericht. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 en 's avonds halfacht uur ds. Joh. Kijne. Gcref. Kerk, voorm. 10 uur de heer Van den Marei van Koudekerk; 's avonds half acht preeklezen. Burger!. Stand. Geboren: Johanna Margarctha, dochter van J. West maas en M. van Wijk. Petnis Marlnus, Z. van B Yan der Pouw Kraan en H. W. G. van der Post Annegien, D. van K. de Jong en M. A. Domburg. OverledenM. A. van Kuilenburg, wed. D. van Teijlingen, 72 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het accoord van Londen De schulden-kwestie. Briand en de hem vergezellende deskun digen zijn te Parijs teruggekeerd en in een kabinetsraad heeft de Fransche regeering het accoord van Londen goedgekeurd. Ook in Engeland heeft hel kabinet hetzelfde ge daan. De tokst van het antwoord aan Duitsch- land is reods medegedeeld aan do Itaüaan- sche, Belgische en Japansche regeeringen ter goedkeuring. Uit de perscommentaren blijkt overigens meer en meer, dat te Londen inzake het ved- lighcidspact zelf heal weinig overeenstem jning is bereikt, al toont men* ach officieel natuurlijk tevreden. Over den loop der besprekingen meldt de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" nog. dat Briand verscheiden Gritsche opvattingen bestreden heeft, en dat Chapiberlain hetzelfde heeft gedaan ten op zichte van Fransche opvattingen. Desniettemin is een „niet geringe hoeveel heid mogelijke overeenstemming, speciaal met betrekking tot de Westelijke grenzen van Duitschlaod bereikt, zegt het blad even raag als het communiqué. Ten opzichte van het Westen is het gelukt een duidelijke om schrijving te geven van wat „klaarblijke lijke overtredingen" zullen zijn, die hetzij lan Frankrijk of aan Duitschland het recht zullen geve® over te gaan tot het doen van militaire stappen, zonder eerst do goedkeu ring van den Volkenbond af te wachten, en in wdke gevallen de Britsche waarborg in werking treedt. Deze gevallen zijn: tert eerste het over schrijden van de grens door Duitschland; ten tweede: het binnenrukken van Duilsche .roepenafdeclingen in de gedemililairiseerde Rijnland-zone, ten derde: het samentrekken yan belangrijke troepenafdcelingen door Duitschland in de buurt van deze zone, waardoor het vermoeden van een offensie ven aanval kan ontstaan, ten vierde: het bouwen van vestingen en het aanleggen van versterkingen, die een militair karakter dragen. Wat overtredingen van minder ernstigen aard betreft, heeft Engeland zich, naar de ,„Matin" meldt, op het standpunt gesteld, dat sancties slechts op grond van een scheidsrechterlijke uitspraak kunnen worden genomen. De Fransche onderhandelaars hebben zich hiertegen aanvankelijk verzet, doch ten slotte is het toch gelukt een formule t© vinden, die ochter nog geheim wordt gehou den. Men neemt aan, dat deze formule ook de instemming van Duitschland zal vinden Wal de arbilragcvordragen van Oost- Europa betreft, schijnt men het eens te zijn geworden over de formule, dat deze verdra gen gemeenschappelijk door Frankrijk en den Volkenbond zuilen worden gegaran deerd, welk compromis, naar men hoopt, ook dcor Duitschland zal worden aanvaard. Do Daily Telegraph" vult ten aanzien van het Westen nog aan: Chamberlain heeft zich het recht voorbe houden, do feiten zelf te beoordeelon of te indien het noodig mocht zijn aan den Volken bonds raad voor te leggen. Engeland heeft in het bijzonder verschil gemaakt tus schen een feitelijken en een techniechen aanvaller. Terwijl dus de weg tot overeenstemming opengesteld ie, kan het met betrekking tot de houding van de Franschen niet gezegd worden, dat deze overeenstemming ook is bereikt in de kwestie van een troepenbe weging in de gedemilitariseerde zone. Al wat ten opzichte van het verdrag over bet Rijn rand bereikt is, is onderworpen aan twee voorwaarden, n.b de toestemming van de Britsche regeering, die het noodig zou kunnen achten den regeeringen der Brit sche aeJfbestureDde gebieden te raadple gen én het recht dat Duitschland zal heb ben om zoo spoedig mogelijk bij de bespre kingen, tussehen Berlijn-en de geallieerden te beginnen, in volle vrijheid te onderhan delen. Men ie het er over eens, dat het antwoord aan Duitschland verzoonend zal rijn en ge- eigend, om de zaak verder te brengen. Daar over zegt de „Daily Telegraph": De Fransche minister is van oordeel dat de onderhandelingen, welke thans staan te beginnen, zullen bestaan uit een reeks mon delinge gedachten wisselingen tusschen de gezanten der betrokken staten. Daarop dient overleg te volgen tusschen de juridi sche deskundigen van alle i rtijen. die natuurlijk alle in de gelegenheid scdleo zijn, nieuwe denkbeelden to opperen en nieuwe voorstellen te doen, om tot een ver gelijk te komen over het veiligheidspact en zijn arbitrage-annexen. Men acht het te Londen zeer goed moge lijk dat tegen het einde van deze maand vertegenwoordigers van de geallieerden en Duitschland zullen bijeenkomen voot de verdere onderhandelingen. De „Times" schrijft: Het kenmerk van de besprekingen te Londen is, dat Cham berlain en Briand niet hebben getracht de deelneming van Duitschland aan bet ver dere overleg te beperken of te bemoeilijken, maar de deuren voor Duitschland'a deelne ming op voet van volkomen gelijkheid zoo wijd mogelijk open te zetten. Dit ia de zin van de volkomen overeenstemming waarvan het officieele communiqué gewaagt. De nota door Frankrijk aan Duitschland te zenden is zoo ingekleed dat zij Duitsch land zal aanmoedigen voort te gaan op den weg, dien het in Februari heeft gewezen. Hetgeen een Engelsche overwinning in deze materie beteekcntl Opnieuw verluidt, dat de aanstaande con ferentie, waaraan ook Duitschlaod deel neemt, te Brussel zal worden gehouden, het geen de^publicico mecning van België zou moeten bevredigen, dio eenigszins gefrois- öcerd is, omdat Vandervelde niet werd uit- genoodigd aan de besprekingen te Londen deel te nemen. Maar ook Londen en Ostende worden ge noemd. Aan deze conferentie zuilen uitsluitend Duitschland, Engeland, Frankrijk en België deelnemen. Van do deelneming van Polen en Tsjecho-Slowakije is tot dusver geen sprake. De Italiaansche regeering zou zich door een offioieuzen waarnemer laten vertegen woordigen, terwijl de Amerikaanache regee ring haar gezant te Londen, Houghton, naar de conferentie zóu zenden. De „Tag" meldt omtrent het Gtandpunt der Duitsche regeering het navolgende: Wanneer in bet Fransche antwoord de destijds in de Duitsche nota verlangde spoe dige oplossing der ontwapeniogskwestie, dè ontruiming der eerste Rijnlandzóno en de opheffing der volkenbondscontréle niet wor den ingewilligd, ral de regeering met de ach ter haar staande partijen in een moeilijk parket komen. Dit zal ook het geval zijn, in dien het antwoord geen algemeene interna tionale conferentie der toonaangevende be trokken staten m uitzicht stelt. Naar men zegt, interesseert men zich in Duitsche toonaangevende regecringskringea ten aan zien der politieke kwestie voornamelijk voor de pTineipicele vraag, of Frankrijk aan En geland de conceesie hoeft gedaan, dat de aangevallen partij voor een eventueelen doormarsch door de gedemilitariseerde Rijn- landzöne arbitrale uitspraak zal afwachten. Mocht de nota van Briand een gunstig ont haal vinden, dan zal althans volgens ge noemd blad de voorhereiding der interna tionale conferentie toch in elk geval, zéé- veel tijd in bcelag nemen, dat deze véór eind September in geen geval zal kunnen plaats vinden. Naar verluidt zullen binnenkort Fransche financieele deskundigen opnieuw naar Lon den vertrekken ter bespreking van de quaes- tie der schulden. Caillaux zou zich n.l., na den toestand nogmaals in zijn geheel te hebben onderzocht, bereid hebben verklaard de besprekingen te hervatten. De besprekingen over de Belgische schuld te Washington zijn onderbroken om de Bel gische commissie gelegenheid te geven met Brussel van gedachten to wisselen. Men verwacht, dat de commissie gemachtigd zal worden nieuwe voorstellen te doen Do Ame rikaans cho commissio zal ook met nieuwe voorstellen komen. Het schijnt, dat België minder dan 4 1/2 procent zou willen betalen als achteiwtallinge rento. DUITSCHLAND. De tariefwettcn Wie van de amnestie genieten Uitsluiting tegen 15 Sept. geproclameerd. De Rijksraad heeft alle wetsontwerpen, die de Rijksdag de laatste dagen had aan genomen. goedgekeurd. Alleen tegen het tariefontwerp werd door Saksen protest aangetcekend, omdat z. i. dit ontwerp een machtiging voor de regeering inhield, welke met een meeredrheid van 2/3 had moeten worden aangenomen. Hessen, de Pruisische provincie Saksen, Berlijn en Lübeck sloten zich bij dit protest van Saksen aan. Het bleef echter zonder uitwerking, «laar de ge noemde landen en sleden niet over een vol doend stemmen aantal in den rijksraad be schikken. Naar verluidt zullen de uitvoerverboden voor graan en meel op 20 Augustus aan staande worden opgeheven. De invoerrechten op rogge, tarwe, gerst, haver, hop, maalderijproducten, rundvee, schapen, varkens, versch vleesch en suiker treden waarschijnlijk tusschen 29 Augustus en 2 en 3 September in werking, op welken datum is nog niet precies vastgesteld. De invoerrechten, alsmede die op de nijver heidsproducten, treden reeds 20 Augustus in werking. O Van de aangenomen amnestie-wet zullen pl.rn. 500 gevangenen profiteeren. Ij. de eer ste plaats zullen de vier tot nog Ua onvind bare leiders uit «ie dagen van eer staats greep van Kapp. namelijk het b wen land schuil houden, weer naar hun vaderland kunnen terugkeeren. Voor het overige zal er ongeveer 2/3 van alle politieke misdadi gers, die in de laatste jaren zijn veroordeeld, thans in vrijheid worden gesteld. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, b in opdracht van het departement van justitie het vooronderzoek geopend tegen den geschorsten gevangenis-dokter Thiele, die naar men zich herinnert den oud-minis ter van posterijen dr. Höfle in het huis van bewaring le Moabit heeft behandeld en die verantwoordelijk wordt geacht voor diens dood. Het „Chemn. Tagebl." meldt: In de ge houden leven vergadering van den bond van werkgevers in de Saksische textielindustrie, waarop meer «lan duizend firma's verte genwoordigd waren, werd met algemeene stemmen besloten lot uitsluiting van alle arbeiders, in West-Saksen en Thuringen, in gaande op 15 September, aangezien alle on derhandelingen om tot een compromis te geraken met de arbeidersorganisaties zijn mislukt. Er worden 200.000 arbeiders door dit besluit getroffen. FRANKRIJK. Wijzigingen tn de leiding 7 Allerlei wijzigingen in de Fransche leger leiding etc. worden voorspeld, als gevolg van den strijd in Marokko en Syrië. Sarrail, de militaire gouverneur van Syrië, staat bloot aan scherpe aanvallen van rechte, waar hij door zijn politiek verleden als anderszins geen persona grata is. Het heet dan, dat Sarraut, Fraosch ge zant bij de republiek van Angora, tot civiel- gouvernc'ur van Marokko zal worden be noemd en dat maarschalk Lyautey zal wor den opgeofferd. Sarrail zou daarop naar Pa rijs worden teruggeroepen, om tot militair gouverneur aldaar te worden benoemd, ter wijl of Gouraud of generaal Weygand naar Syrië zouden worden teruggezonden. Wat het militair gezag betreft zou maar schalk Petain in Marokko de opperste lei ding krijgen. In Mkrokko opercercn Franschen en Span jaarden nog gezamenlijk. ENGELAND. De commissie voor de mijn- Industrie Voorgestelde de fensie-wijziging. Het kabinet heeft de samenstelling en de bevoegdheden besproken van de koninklijke commissie, die een onderzoek zal instel-]en naar «Jen toestand van de mijnnijverheid. De regeering heeft den edsoh van de mijn werkers om een vertegen woordtger in de commiesao te krijgen van de hand gewezen, daar in dit g*?val ook-de mijneigenaars een vertegenwoordiger diendon te hebben, zoo dat het gevaar zou ontstaan, dat de com missie in drie groepen verdeeld zou zijn, hetgeen het zeer moeilijk- zou maken, lot overeenstemming te geraken. Bovendien wenscht «3e regeering, dat de rapporten van de commissies - S a nke y en -Buckmaster als basis voor het onderzoek zuHcn worden be schouwd. Daarentegen beeft de regeering wel voldaan aan den wenseb van de mijn werkers om het onderzoek uit ie strekken tot de kw-ostie van de nationalisatie en van de royalties, evenals tot die van den tus- sch en-handel en den kleinhandel en tot de kwestie van de bijproducten. De mijnwer kers zijn n.l. van meening, dal vele mijn eigenaars, «tie beschouwd worden als met Yeriies te werken, met hun bijproducten toeh winst maken. De commissie zal uit negen leden be staan, met een jurist als voorzatter. Waar schijnlijk zuilen de meeste leden zakenlie den zijn, die voldoende op de hoogte zijn van het kolen bedrijf in het algemeen. Men verwacht, dat de commissie verscheiden weken Yoor baar onderzoek zal noodig heb ben. Nadat hel hoofdbestuur van de mijnwer kers met den minister voor het mijnwezen had geconfereerd, verklaarde Gook, dat het bestuur kennis had genomen van de voor stellen van de regeering aangaande de com missie. Hij zeide, zeer tevreden te zijn over het voornemen van «ie regeering om alle kwesties, welke het bedrijf betreffen, door de commissie te laten onderzoeken. Woensdag zal er een bijeenkomst van alle gedelegeerden van de mijnwerkers le Lon den plaats hebben. Men verwacht, «Jat Bald win, voor hij met verlof gaat, nog een on derhoud zal hebben met het hoofdbestuur van den mijnwerkersbond. De Commissie voor marine-aangelegen heden uit de conservatieve fractie, «tie uit 50 leden van het parlement bestaat, hoeft een voorstel ingediend lot opheffing van de Admiraliteit zoowel als van het departe ment voor de luchtstrijdkrachten. De com missie wil deze beide departementen ver vangen dooi een njksverdcdjgingsraad, aan het hoofd waarvan een kabinetsminister zou* komen te slaan, die als Eerste Zeelord voor verdediging zou optieden. Twee afzon derlijke lichamen voor marme en. lucht strijdkrachten zouden onder hem komen te staan. Tevens stelt de commissie voor, d© opheffing van het departement voor de civiele luchtvaart; zij wenscht «ieze afdee- üng onder het departement van koophandel te laten ressorteeren, zooals dit reeds met de* koopvaardijvloot het geval is. TURKIJE. Moestapha Kemal gaat scheiden. Moestapha Kemal Pasja, de president der Turkecïïe republiek, heeft aan de Turksche regeering medegedeeld, dat hij uit hoofde der hem toegekende eouvereine staatsmacht heeft besloten, rijn huwelijk met rijn vrouw, Latifeh Hanoem, als ontbonden te bes<Jhou« wen. Het huwelijk yan Kemal baarde ctefitljdi groot opzien, omdat, zijn vrouw (die than9 eerst 22 jaar oud is) tijdiens den oorlog met Griekenland zich als man had verkleed ea aldus als vrijwilliger aan den strijd had deelgenomen. Latifeh Hanoem heeft haar opvoeding te Parije en Londen ontvangen en heeft tij<leos haar huwelijk in ieder opzicht het leven van een West-Europeesche dame uit de groote wereld geleefd. Als bruidsschat ontving zij van haren vader, een groot zakenman uit Smyrna, een 'bedrag van anderhalf miilioen gulden. Moestapha Kemal 2eIf bezat geen vermogen. In sommige kringen wordt deze scheiding toegeschreven aan „het streven der moderne Turksche vrouwen naar mede zegge nahap en haar verlangen, zich met aangelegenheden te bemoeien, die buiten haar werkingssfeer liggen". PERZIE. Grensincident met Turkije. Een Turksch detachement heeft de grens overschreden,en Perzisch gebied bezet. De Perzische regeering heeft te Angora geprotesteerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Gistermiddag omstreeks 2 uur heeft er weer een ernstig spoorwegongeluk op de lijn ParijsBoulogne-sux-Mer plaats gehad. Wegens het drukke vervoer van vacanlie- reizigers was er een extra-sneltrein inge legd, die den gewonen trein een kwartier later uit Parijs volgde. Of ds machinist ten onrochte meende, dat hij ongeveer le gelijk met den gewonen trein te Boulogne moest zijn, of dat hij zonder bepaalde instructies vertrokken is, staat nog niet vast, maar in elk geval reed hij even voor Amiens veet te hard, ten gevolge waarvan de locomotie! in een bocht uit de rails liep en drie wagens meesleurde. Uit de stad kwam spoedig hulp opdagen, waardoor de vele gewonden spoedig verbon den en vervoerd konden worden. Desniette min ramen de eerste berichten het aantal dooden reeds op 10, onder wie de hoofdcon ducteur, en het aantal gewonden op 50, van wie 7 zeer ernstig. De trein, waarmee Briand uit Boulogne terugkeerde, moest over een ander spoor ge leid worden elf de minister kwarn pas om halfzeven in plaats van om 3 uur te Parijs terug. De slachtoffers zijn bijna alle Franschen, «tie naar de badplaatsen vertrokken. De meeste reizigers voor Engeland waren met den vorigen trein vertrokken. Br bevinden zich echter twee Engelsche darn co onder de gewonden. MEI.11 .TiA, 14 Aug. (V. D.) De vijand viel een convooi aan nabij Issemlahiscn, doch werd teruggeslagen. Hij leed ernstige ver liezen. De Spanjaarden verloren dertien dooden en gewonden. PARIJS, 14 Aug. (Havae). De „Matin'i, sprekende over de geruchten dat Lyautev zou worden vervangen door een burger- resident zegt: Lyautey's doctoren dringetf er bij hem op aan, dat hij zijn jaarhjksche kuur in Yichy zal gaan houden, maar hij heeft-, met het oog op de huidige gebeur, tenissen, nog geen beslissing dienaangaam de genomen. PAHUSr 14 Aug. (Mayas). Uit Rabat wordt aan de „Petit Parisien^ gemeld dat het commando voornemens is alvorens het offensief te beginnen, het front weder te herstellen in den staat waarin het verkeer de voor den aanval der Riffe. Wat de na men betreft der generaals die in de ver- schillende sectoren zullen optreden, wat dienaangaande wordt gezegd is voorbarig. Lyautey zal terstond naar Fez gaan om deze kwestie met Naulin te bespreken. Dau- gan zal onmiddellijk weder het commando in «Je streek van Marakech op zich nemen. De toestand in China TIENTSIN, 1-1 Augustus. (Reuter). Een aantal leiders der studenten hebben hun toevlucht tot de buïtenlandsche concessie genomen. Bij de onlusten werden 20 oproerlingen en 9 politic-beambten gewond en *in het hospitaal opgenomen. Vijf van dc eersten zullen weinig kans op -herstel hebben, terwijl eenigc politie beambten er ook het leven bij in zullen schieten. Het schijnt, dat #ele gewonden naar het binnenland zijn gevlucht uit vrees voor een arrestatie Er gaan geruchten onder de Chineezen, waarbij dc vreemdelingen zullen worden be schuldigd de oorzaak van de onlusten te zijn. SHANGHAI, 14 Augustus (Reuter). Alk werf arbeiders leggen het werk neer alsook degenen «tie aan de Chinecsche schepen werkzaam waren. TIENTSIN, 14 Aug. (Reuter). Woensdag werden tijdens «le ongeregeldheden een Ja- panschc katoenspinnerij geheel en een Chi- neesche spinnerij gedeeltelijk verwoest. Er hadóen dien dag geen verdere ongeregeld heden plaats. Een dertigtal arbeiders meldde zich bij de fabrieken aan, maar het zal nog wel verscheidene maanden duren voordat het werk weder kan worden hervat. De gendarmerie welke door Cbanglsolin van uit Moetóen werd gezonden arriveer de gisteren. Vijf oproermakers benevens ocnige pobtiebeambten werden zoodanig ge wond. dat voor hun leven gevreesd wordt. Ontploffing in een stikstoUabriek. LUIK, 1-4 Aug. (V. D.) hl een st&staf- fabriek ie Lutk heeft een onthulling plaats gehad. Een arbeider werd gedood, ierwijleï .■verscheidene gewonden zijn, Gisterochtend heeft er in een groote olic- en meelfabriek te Cleef een ontploffing plaats gehad, waardoor een groote brand ontstond. Er zijn meer dan 15.000 centenaars koren verbrand. Geen der arbeiders werd gewond. In den Rijn is het lijk van een- meisje van naar schatting 5 a 6 jaar oud gevonden, dat in een" zak genaaid was en op het hoofd een gapende wonde had, waaruit men af leidt, dat hel kind de schedel ingeïilagen is. Vermoedelijk bevond het lijk zich reeds i a 5 dagen in het water. Van defnj daderis) fa nog geen spoor ontdekt. Te Gelsenkirchen is een gemeente-ambte naar op bet bureau van werkverschaffing door een weftlooze doodgeschoten. Dc doode laat een vrouw en negen kinderen na. De dader is gearresteerd. Te Honiemon (Rusland) zijn 6 personen tijdens een onweer door den bliksem gedood en een zesde levensgevaarlijk gewond. Men meldt uit Tokio, dal ten gevolge van zware regens gedurende de laatste 5 dagen West-Korea dooT een overstroomingsramp ls geteisterd. Reeds worden meer dan 20 doo den gemeld. De spoorwegdiensten zijn ge deeltelijk versierd. Negen ijzeren bruggen zijn ineengestort. De Volkenbondnaai. GENEVE, 14 Aug. (Zw. Tel. Ag De Vol kenbondsraad zal op 2 September onder voorzitterschap van den Franschen verte genwoordiger zijn 35ste zitting beginnen. Op de voorioopige dagorder staat op de eerste plaats de Mosoel-kwestie; verder «ien toe stand van Oostenrijk. De rapporten van Zim merman, Layton en Rist zullen worden on derzocht. Ook de kwestie der Grieksche vluchtelingen komt aan de orde en die der Nationale Minderheden, alsook de kwestie «Ier postbussen te Danzig. Elf Staten zullen volgens de bepalingen van het pact een zetel innemen, daar kwesties, welke hen betref fen, worden behandeld, waaronder wen, <üe geen lid is van den bond, n.l. Turkije. De strijd ln Marokko. FEZ, 14 Aug. (Havas). Tengevolge van de operaties in do streek. Ouessan hebben de volksstammen van Sarsar en Alheerif zich onderworpen. Wij brachten den vijand zware verliezen toe en houden de verbinding tusschen onze voorste posten te Zitouna en dc eerste Spaansche posten open. De vlocht van do opstandige volksstam men duurt voort Voor een onzer troepen- die Sarsar binnenrukten sloegen de opstan delingen op de vlucht naar het Noorden. In de streek van Benimtara hebben de volksstammen geweigerd aan Abd-el-Krim manschappen te leveren. Onze vliegtuigen bombardeerden de verzamelplaatsen in de streken Babtage, Matief en Haute Bene. Generaal Dan gin is naar Marakech ver trokken teneinde het bevel over gehéel Zuid-Marokko op zich te nemen. Communisten veroordeeld. ANGORA, 13 Aug. (Belg. Tel. Ag.). De onafhankelijksrechtbank deed uitspraak in het proces der communistische propagan- «tistcn, beschuldigd van het in gevaar bren gen der rust- en sociale orde. Bij verstek werden vier aangeklaagden veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Zes anderen werden veroordeeld tot 11 jaar, en nog zes lot 7 jaar dwangarbeid. Drie beschuldigden wer-. den vrijgesproken. De Prins van Wales naar Znid-Amerika. BUENOS AIRES, 14 Aug. (Reuter). Pro sident Alvaer ontving van den Prins van WalOs een draadloos telegram, waarin de presi«ient bedankt werd voor de draadlooze begroeiing, naar aanleiding van het aan slaande bezoek en waarin tevens gewag werd gemaakt van de eeuwenoud^» vaste vriendschap, welke tusschen Argentinië en Engeland beslaat Het Belgische koningspaar op reis. BRUSSEL, 14 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Vol gens de bladen zal het Belgische konings paar over veertien dagen België verlaten om een reis te ondernemen door Engelsch- indsc. Zij zullen niet voor October in België terugkeeren. Het spoorwegongeluk in Frankrijk. AMIENS, 14 Aug. (B«*lg. Tel. Ag.) Vol gens een juist ontvangen telegram zijn er thans elf personen omgekomen bij het spoorweg-deraillement dat gisteravond in het station alhier plaats had. Yan de ge wonden is de toestand van vijf zeer ern stig. Vechtpartijen in Amerika. REANING MAAS, 14 Aug. (N. T. A. draad loos). Leden der KuKlux Klan en tegen* standers dezer vereeniging ten getale van in het geheel 1000-a 1700 man, zijn gister avond hier slaags geraakt. Er werden scho ten gewisseld en met stecnen en stokken ging men elkaar te lijf. Ook werden volgen» ooggetuigen teergasbommen gebezigd. Gevangenis-oproer. SALEME OREGON, 14 Aug. (N. A. A. draadloos). ïn de staatsgevangenis alhier i* oproer uitgebroken. Twee wachters werden doodgeschoten. Een bekend uitbreker werd gedood. Drie gevangenen wisten te ontvluch ten, nadat zij zich Yan vuurwapenen had den weten meester te maken, waarmee zij de wachters aan de poort uit den weg ruim den. Con»il doodgeschoten ROME, 13 Aug. (Belg. Tol. Ag.) De Griek sche consul te Tripolis is in het consutaats- gebouw door oen revolverschot gedood. De dader was een van zijn ondergeschikten* Economische geschillen zouden hier in hel spel zijn. Bazar afgebrand. PARIJS, 14 Aug. (V. DJ. In den afgeloö- pen nacht is bazar tyA Reaumur" afge* brand. De nachtwaker wordt vermist en i* waarschijnlijk in de vlammen omgekomen, Bij bet blusschingswerk weid een brand* weerman ernstig gewond. De schade bedraagt meer dan twee mih» lioen francs.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2