No. 20069. VRIJDAG 14 AUGUSTUS Anno 1925. BERICHT Offlcieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. UIT DE RIJNSTREEK. LEEDSCH DAGBLAD PRUS DER AD VERTE NUEN 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnje. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags .en Katerdags 60 Cts., bij een manmum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ÏO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telafoonnumme» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 67055 Postbus No. 54 PRIJS. DEZER COURANT: maanden ƒ.8.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' .Trrr~ 0.18, Franco per post f 2.36 portokosten. 5H nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Steunt de geteisterde Streken. Nogmaals wekken wij op, om gitten te te zenden voor de zwaar getroffenen. Elke gift, groot oi klein, is welkom. DE DIRECTIE. Wij ontvingen nog WDJ J. G. Tr. f2.50: mej..J. v. E. f2.50; E. y. P. f20; D. 3. B. f 2.50; N. N. f10; M. t. G. S. f 16; De Kooi f 10; dr. K. f25; J. E. f 10; M. C. fl; N. ~N. f2; J. W. f 1.50, H. W. T. f 5, G. de B. 11, Personeel en Di rectie Ned. Rot. Mij. f 111.20. en L. D. f50. Allen te Leiden. Samen f 269.20. In totaal ontvangen f 458.20. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken v is ch winkel, iVischmarkfc 18. tel. 1225 is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.13—f 0.26, SCHOL a 0.14 en GEH. KA BELJAUW a f 0.32 per pond. 2072 AUG. L. REIMERINGER, Weüh. lo.-Burgemeesfèr. Leiden, 14 Aug. 1926. Bij K. B. is lijdelijk benoemd lot ieerarcs aan de Rijks Hoogcre Burgerschool te Hei-mond, mej. C. M. de Haas van liier. De heer A. W. Christiaanse alhier is le 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs, acle N. E. Het passagiersvervoer op de lijnen Schc- veningenLeidenKatwijkNoordwijk (in clusief Hooge RijndijkEndegeest) en Lei denHeemstede heeft in de afgeloopcn maand respectievelijk opgeleverd f 153.783 en f 10.837 tegen f 139.997 en f 11.308 in de zelfde maand van het vorige jaar. Het goe derenvervoer leverde op deze lijnen in de maand Juni respectievelijk op f 3.744 en f 1.816 tegen f3.408 en f 1.883 in Juni '24. Ter gelegenheid vam de sluiting van thet Dorus-Rijkers-feestpark zal morgenmid dag „Werkmans Wilskracht" een rondgang met muziek door de stad maken. Het ver trek is bepaald om 3 uur vanaf de Lammer markt, terwijl de te volgen route luidt: Turfmarkt, Haarlemmerstraat, Heerengracht Nieuwe-Ri>n, Kraaiers treatHoogewoerd, Steenschuur, Rapenburg, Breeslraat, Water- sleeg, Hooigracht, Haarlemmerstraat, Rijns- burgersingel naar het feestterrein, waar een concert zal worden gegeven. Hel aantal bezoekers bedraagt tot nu toe 40 50.000. De leider van het feesbpark verzekerde ons zeer tevreden te zijn over de houding van het Leidsche publiek. Alles had een ordelijk verloop, terwijl vrijwel geen enkele wanklank weid vernomen. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 13 Augustus be droeg 563, tegen op 13 Aug. 1924 619. Hedenmorgen omstreeks 9 uur ge raakte een paard van den expediteur van aan de Heerenstraat, dat aan een boom gebonden was nabij het Galgewater le wa ter, doordat het dier achteruitliep. Het was alles behalve gemakkelijk den drenkeling op het droge te helpen, daar de walkant ter plaatse te hoog bleek. Zwemmende werd het dier onder de Blauwpoortsbrug gevoerd naar een betere „aanlegplaats". Natuurlijk trok het gevalletje veel bekijks. Gisteravond halfzeven is de 73-jarige C. van H. op de Binnenvestgracht van een wagen beladen met hooi gevallen, met het gevolg, dat de man eenige niel-ernstige kwetsuren aan achterhoofd en aangezicht bekomen had, die door den E. H, D. werden (verbonden. Toen gistermiddag de wielrijder J. v. K. op de Breeslraat wilde uitwijken voor een auto, welke met een groote snelheid op hem afkwam, kwam hij daarbij in onzachte aanraking met een vierwielig voertuig, (waardoor zijn rijwiel gedeeltelijk vernield len zijn neus licht verwond werd. Door de weduwe De G. is bij de politie aangifte gedaan, dat te haren nadeele een handwagen is ontvreemd, terwijl mej. J. S. Kich heeft beklaagd over mishandeling door Kekeren C. S. Mevr. K. S. uit de Charlotte de Bourbonstr. te den Haagw liep gisteravond op 't Rijsw. plein bij de Granjelaan met de fiets aan de Land, toen een individu, op de fiets, haar een Landtaschjo ontrukte en er mede van door ging. Toevallig werd dit op gemerkt door een voorbijgaand heer, die op de fiets van de dame den dief achterna zet te. Ongelukkigerwijze werd dit opgemerkt door een agent van politie, want de man reed zonder licht en werd aangehouden en bekeurd. De dief had door dit oponthoud voldoende tijd om te ontkomen. Mej. de weduwe F. L. Glarie geb. De Winter te Utrecht, die onlangs den 101-jarigen leeftijd bereikte, is overleden. Gisteravond heeft in de ge- meente Hoevelaken een motorongeval plaats gehad. De motorrijder K. uit Utrecht werd van zijn motorfiets geslingerd toen hij, uil wij kende voor een paard, dat plotseling uit een zijweg van den hoofdweg verscheen, uit alle macht trachtte te remmen. De motorfiets kantelde, de vader van den motorrijder, de politie-agent K. uit Utrecht, die op de duo zat en de moeder,- die een plaatsje in den zijspan had, weiden even eens over de straat geslingerd. De motorrij der K. werd vrij ernstig en de politie-agent K. licht gekwetst. De moeder kwam mei den schrik vrij. Het duurde pruimen lijd eer een arts ter plaatse was. Ooggetuigen deelden mede dat dr. Morren uit Amersfoort geweigerd heeft assistentie ie verleenen omdat niet gegarandeerd kon worden dat de gemeente Hoevelaken de kos ten zou dragen. De onwettige loting. Een dertig lotelingen te Gorcum hebben thans protest aangeteekend tegen de jongste loting voor den dienstplicht. Zij hebben zich tot den minister van Justitie en den burgemees ter gewend met een schrijven, waarin de toedracht van de loting is medegedeeld, namelijk, dat er slechts 67 loten voor de 68 lotelingen in de kom voor de trekking waren zoodat er voor den 68sten geen lot meer was. Toen gistermiddag de Kin der- en Onlspanningsvereoniging Voor waarts uit Delft met de Volharding V te Haarlem gekomen was, schoot ter hoogte van den Iieyühuizerweg plotseling een onge veer 12-jarige jongen onder de leuning van het hek door en het Spaame in. OnmiddeLlijk werd de politie gewaar schuwd, dde spoedig met oen sleepdreg ter plaatse was en trachtte den drenkeling te vinden. Echter zonder resultaat. Een 2-jaric dochtertje van den heer De Vr. te Velsen, wonende op een woonschip, liggende in hel Noordzeekanaal, zou op den wal naar vader uilzien. De kleine trapte met de voetjes op een electri- schen kabel, die niet voldoende geïsoleerd was en was dadelijk dood. Even later vond de moeder de kleine over den kabel liggen. In h e t S t.-A ntonio Zieken- liuis te Terborg is overleden R., wonende te Elten, die te Silvolde onder de tram was geraakt en daarbij ernstig aan het hoofd werd gewond. De man was eenigszins in zijn geestvermogens gekrenkt. T.e Papenburg hebben gis teren aan de glasfabriek 159 arbeiders het werk gestaakt. De eisch is hooger loon. Ook alle arbeiders in het veenbedrijf al daar staakten om dezelfde redenen het werk De opgezegde leeningen van Aineide. Van bevoegde zijde verne men wij. zegt de „N. R. Ct.", dat de door H.H. Bestuursleden van de Nulsspaarbank opgezegde leeningen van deze gemeente, groot f 1500 4l/t pOt. en f 1600 4'/i pCt., door het gemeentebestuur volledig zijn af gelost n.l. kapitaal en interest Van verschil lende zijden zijn het gemeentebestuur van A^ieide aanbiedingen gedaan, louter uit sympathie voor den burgemeester en het kapitaal is nu gefourneerd tegen 4 pCt. rente. T e eda is gisteren het b ak kers- en bezorger8personecl van de R.-K. Arbeiderscoöperatie. De Volkswil in staking gegaan, onder leiding van den R.-K. Bak- kcrsgezellenbond. Aanleiding tot de 6taking is loonsverlaging van eon der gezellen en het ontslaan van andere personeelsleden. Gistermorgen omstreeks halftwaalf gebeurde op de nieuwe papierfa briek nabij de Philips glasfabriek in het Philipsdorp te Eindhoven een ernstig onge luk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een vijftal werklieden was daar bezig met het ophijschen van een zwaren langen balk, Plotseling, door 'n tot nu toe onbekende oor zaak, raakte deze balk los en viel van een hoogte van ongeveer 10 Meter met donde rend geraas naar beneden. De werkman S., die op de balk zat, bekwam een ernstige vleeschwonde aan het been. Hij werd on middellijk naar de polikliniek van Philips overgebracht, waar de fabrieksdoktoren ge neeskundige hulp verleenden. De vier ande re werklieden bekwamen lichte verwondin gen. Op verzoek van don com- missari9 van politie to Eindhoven is te Nij megen gearresteerd de 26-jarige kantoorbe diende T. H. woonachtig en werkzaam tö Eindhoven, ter zake van oplichting van een bedrag van f 300 en diefstal van een gouden dames horloge ten nadeele van zijn meisje. Het horloge is door de recherche bij een^ horlogemaker te Eindhoven in beslag geno men. De verdachte is na bekend te hebben in hechtenis gesteld. Te Horn wilde gisteren de voerman N. uit Grathem van een met kisten eieren volgeladen kar springen. Hij geraakte daarbij in de leidsels van hei paard verward en viel van de hooge kar op den harden gritnweg. Hevig bloedend en met een gebroken been werd hij opgenomen en naar het Ziekenhuis te Roermond overge bracht. De arbeider E. uit Maas tricht, die op de fabriek de Sphinx aldaar bekneld raakte tusschen een machine is Donderdagochtend in het hospitaal over leden. Tusschen Venloen Kal- denkirchen geraakte op den openbaren weg een vrachtauto in brand. In een oogenblik was de auto in vlammen gehuld. De chauf feur kon met moeite het leven redden. De auto en zijn kostbate lading verbrandde ge heel. De schade wordt op f 20.000 geschat Te Venlo heeft een hond zich door het graven van een onder grond1- sche gang toegang tot een kippenren ver schaft en daar 53 kuikens doodgebeten. De schade wordt op ruim f 100 geschat. Zieke boomen. Men schrijft aan de „Tijd": Hel is bekend, dat bier le lande duizend1- tallen iepenboomen aan de zoogenaamde „iepenziekte" zijn ten grond© gegaan. Nog voortdurend moeten massa's dezer boomen vroegtijdig worden gerooid, ten doode ge doemd als zij zijn door deze verraderlijke boomenkwaal. Naar thans -uit Mierlo (N.-Br.) wordt gemeld, doen zich soortge lijke verschijnselen voor in de kersenboom gaarden onder die gemeente. Boomen van 8 A 10 jaar, in fleurigen opbloei, worden van bovenaf door een dorheid aangetast, welk verschijnsel zich in benedenwaartsche richting op de boomen voortzet. Branden enz. In ver schillende plaatsen van ons land heeft het onweer wederom ongelukken veroorzaakt. Zoo werden tijdens een hevig onweer te Schaik bij Oss drie boerenwoningen, n.l. van G Zeven, W. Jans en J. van Tummeren. door den bliksem getroffen en zijn geheel afgebrand. Het vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Rilland-Bath is de bliksem geslagen in de woning van den heer A. Kloet en in die van den beer J. F. Ogier. Vooral in de eerste woning werd groote schade aangericht, een <ïeel van het dak werd weggeslagen, een naaimachine, die dicht bij de schoorsteen stond werd door de kamer geworpen, en ook verder werd veel malerieele schade aange richt, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Te Angeren gem. Bemmel, is de landbou wer J. v. O. dóór den bliksem gedood. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Te Bargercompa9cuum is het achterge deelte van de woning van L. de Groot afge brand. Ook kwamen 2 geiten om. Vermoedelijk als gevolg van hooibroei is de boerderij van den beer C. Zander te Zijpe (N.-H.) afgebrand. Door hooibroei is de behuizing van den veehouder W. Tjeerdsma te Strijp afgebrand. In het perceel Viljoenstraat 100' te Den Haag, is een wieg in brand geraakt, waarin een kind van 31/? maand lag. De oorzaak was het te dicht bij zetten van een petro leumstel. Het kind kreeg ernstige brandwon den aan het gelaat en werd verbonden in de wijkverpleging aan de Schepersstraat al daar. Bij den bakker D. te Bem mel is f 1500 gestolen. De vermoedelijke da der, de bakkersknecht J. R., die bij D. werkte, is spoorloos verdwenen. Nog een'slachtoff er. Te Staphorst is vrouw H. T. door een windhoos opgenomen en tengevolge van den val over leden. Nabij de Prinsensluis te Amsterdam ia gisteravond het lijkje van het 0-jarig meisje, dat in de Prinsengracht te water is geraakt, opgehaald. Een 8 1 e c h t vertegenwoor diger. De rechtbank van Charlottenburg beeft gisteren een Nederlandsch veehande laar, P. M.. tot 500 Mark boete veroordeeld. M. wilde onlangs voor een kennis in het station te Charlottenburg een plaats reser veeren in den sneltrein naar Amsterdam, hoewel dit verboden is. Toen de conducteur hem daarop opmerkzaam maakte, sloeg M. hem in het gezicht. Hij 9chold den man bo vendien uit en gebruikte daarbij woorden, die volgens den voorzitter vermoedelijk op Nederlandsche veemarkten thuishoorden. Met d of t. Moderne Jantje had een autoped Als ideaal op zijn verlanglijst gezet De verjaardag is daar,f maar... och arme i Hier, Jan, tfegt Mama,'je cadeau: ].t Is 'n yarmel Katwijk-san-den-Rijn. Als regel neemt de aanvoer van aard appelen in de maand Augustus aan de vei ling af. De massa aanvoer bestaat dan uit bloemkool en -bospeen die voornamelijk aangevoerd wordt op 3 dagen in de week. Om deze reden zal de Tuinbouwver. K. en O. vanaf Maandag a.s. driemaal per week gaan veilen in plaats van 5 maal. Ons overzicht van den tuinbouwhan- del in deze week kan gunstig luiden. De prijzen der bospeen bleven vrijwel statio nair, vertoonden zelfs neiging naar hooger voor de goede kwaliteit terwijl de bloem- koolprijzen deze week buitengewoon waren en de f 40 zeer dicht naderden. Alleen de 3de kwaliteit, die ingezouten wordt, brengt weinig op. Dé uitkomst is ook voor de tuin ders, die geen al te beste gewassen hebben, toch nog zeer goed, voor de goede gewassen best. Met de aardapplen loopt het steeds slechter. Niet alleen de vroege doch ook de Eigenheimers gaan voor zeer lage prijzen. Gelukkig wordt dit product hier niet in zeer groote massa's geteeld. Kroten zijn zeer goedkoop en ook de boon en zijn niet hoog in prijs. Een 25-jari{j jubileum. De heer J. Sosef. Heden herdenkt de heer J. Sosef alhier den dag, dat hij 25 jaar geleden, bij de in gebruikneming van de nieuwe brug voor de electrische tram KatwijkLeiden alhier als brugwachter werd aangesteld door de N. Z. H. T. M. Vóór dien was de heer Sosef, van wien wij onlangs al een levensbeschrijving gaven, reeds 9 jaar in een" andere tak van dienst bij de N. Z. H. T. M. werkzaam. Met de verbetering van den Wasse- naarschen weg wordt de laatste dagen goede vordering gemaakt. Hierbij werkt het weer ook goed mede. Thans wordt ongeveer 1000 M2. per dag afgewerkt. Waarschijnlijk komt het gedeelte ten zuiden van Katwijk- Rijn volgende week klaar (als het ten min ste goed weer blijft) over ongeveer 4 weken komt het gedeelte ten Noorden van Kat wijk-Rijn aan de beurt. Thans is men met de voorbereidende werkzaamheden aan dit gedeelte bezag doch nog lang niet gereed. IM zal een pracht verbetering worden. Nergens in de omgeving ligt op zulk een langen m afstand dan zoo'n prachtige ver keersweg. Noordwijk. Bij het alhier gevestigde correspondentschap voor arbeidsbemidde ling waren deze week als werkzoekende in geschreven 3 personen n.l. 2 timmerlieden en 1 metselaar. Gevonden voorwerpen1 bruin langh. hondje, 1 blouse, een huissleutel, 3 porte znonnaies met inhoud, 1 papieren zakje met inhoud, een duimstok (defecfc)J een rozen krans in étui, 2 brillen, een zakmes in étui, een gouden broche met porces. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden ver strekt aan het politiebureau te Noordwijk- Binnen, alleen des Zaterdags van 12 tot 1 uur. Noordwijk aan Zee. K e r k e 1 ij k be richt, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur de. Joh. W. Groot - Enze- rink, van Leiden en nam. 6 uur de cerw. heer E. L. de Witt. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. Laatst hebben wij reeds melding ge maakt van de hoogst vreemde manieren van een 8-jarig meisje, dat overal ongevraagde bezoeken aflegt en zich dan bij haar onbe kende gastheeren zelf bedient. Gisteren heeft zij weer eenige bezoeken gebracht op een paar villa's en zich daar snoepgoed en eenig kleingeld toegeëigend. Er worden pogingen aangewend om het meisje in een of ander inrichting te plaat sen. Noordwijkerhout. Met ingang van 15 Aug. a.8. is de eerw. heer W. H. Polder, ver plaatst, van hier naar Delft. Aan Piet- Qijzenbrug staan zeven wa gons met boonen gereed voor Duitschland, meest heerenboonen dubbele en enkele, zon der draad. De fabrieken koopen de snijboo- nen op. De prijzen blijven hoog en de aan- yoer groot. .Gisteravond waren 8000 zakken ter veiling BINNENLAND. Verdere berichten over het herstel in en de hulpverleening aan de geteisterde streken De auto van H. M. de Koningin is heel licht aangereden. Ontslag aan mijnarbeiders. BUITENLAND. Beschouwingen over het accoord van Londen. Besloten tot een uitsluiting in de Sak sische en Thuringsche textielindustrie. De Tnrkschc president gaat echtcchciden. Ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk. Als protest, tegen het feit, dat de Oram je-Vereeniging steeds te Amsterdam prijzen gaat koopen voor de verschillende wedstrij den op het aanstaand volksfeest, teekenen de winkeliers en neringdoenden op de aan geboden lijsten geen van allen, voor een geldelijke bijdrage, zooals de gewoonte was. Dit jaar goven ze allen iets, dat ze zelf ver- koopen. Zoo beschikt de feestcommissie thans over de meest uiteenloopende zakenj veel luxe- en huishoudelijke artikelen, doch ook over, eierkolen, vetleeren schoenen, tul band, ham, spek, en zelfs over een kruik met bitter. Oegstgeest. Burger 1. Stand. Ge boren George Cornells, Z. van J. P. Blonl en A. J. Köhnc. Gehuwd: G. F. F. Pieck le Leiden en A. L M. Crcijghton te Oegstgeest. Overleden: A. J. Selier wede. G. Bavelaai J. G. van Rijn, echtgenoot C. Overdevc-st -De heer W. Linck alhier, sergeant- leerling aan den Hoofdcursus te Breda, is aldaar geslaagd voor 2e luitenant hij infan terie in Ned.-Indië. Door de politie zijn weer vijf rijwielen in beslag genomen, omdat deze niet voorzien waren van een rijwielplaalje. Hedennacht is ingebroken bij den heet A. Nederburg", Leidsche Straatweg 12 alhier., Er zijn gestolen 2 rijwielen, zilver en klee-^ dingstukken. De familie was afwezig. Dc heer C. J. Sikkel, candidaat alhier, heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Oosthem (Fr.) aangenomen. Sassenheim. -- K o r k e 1 ij k bericht, voor Zondag. Chr. Geref. Gem., Kerklaan, voorm. 10 uur en nam. 6 uur, leeskerk. De burgemeester heeft een uitnoodiging gezonden aan eenige personen uit de ge meente, om een commissie te vormen, ten einde te bespreken, wat er moet gedaan worden om den nood te lenigen van de door den storm geteisterde streken. Valkenburg. Kerke lijkbericht voor Zondag, Ned.-Her v. Kerk, voorm. 10 uur, dr. Van Wijngaarden, uit Voorschoten; nam. 5 uur geen dienst. Zoeterwonde. K e r k e 1. bericht. Ned. Ilerv. Kerk, 's morgens geen dienst. Namiddag 3 uur (N. T.) Ds. 11. J. Honders, afscheidsprediking. Woubnigge. Het comité ter herdenking van den dood van Jan de Bakker alhier, is met haar plan gereed gekomen. De groote gedenksteen zal D.V. den üïden Septem ber a.s. worden onthuld, waai bij ds. J. W. Gunst van Woerden een gedenkrede zal houden De gedenksteen is van zwart mar mer met witte letters, het opschrift luidt: „Toegewijd aan de eerbiedige nagedach tenis van Jan de Bakker (Piscorius), geboren te Woerden in 1499, als pastoor werkzaam te Jacobswoude in 1522 om zijn trouwe be lijdenis van het Evangelie van Godsgenade te 's-Gravenhage levend verbrand den 15en September 1525. Hij sprack zijn broeders soo lief lick aen: „Ik gae U voren, volcht ghij mij na". Zij antwoorden met ghesanghen: „Och, broeder, strijdt vroom en vreest U niet: Christus sal U onlfanghen". Woubrugge (Jacobswoude) 15251925. Om in de ko3len le voorzien zuilen a.s. week eenige dames in ons dorp rondgaan. Indien voor die gedenksteen ook oud-Wou- bruggers iels willen bijdragen, de secreta ris-penningmeester van het comité O. C. v. Hemessen zal gaarne die gaven in ont vangst nemen. Donderdag werd van d<? scheepswerf alhier het grootste 9chip dat hier gemaakt is .afgeleverd, het. was 525 ton en is ge naamd „Goede Hoop".'IIet schip is gebouwd voor rekening van den heer W. de Waardt te Ouderkerk aan den IJsel.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1