/i No. 20067. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 12 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. 2'Aspirin UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. De Reisgetioofe RECLAME. W tabletten Buisje met 20Tabletten 7/ 1912 Alp hen. Gistermiddag kreeg de arbei der v. N., werkzaam bij de N.V. Oosthoek ff Zn. alhier een persblok op de voeten, fwee zijner teenen werden verbrijzeld. Dr. JV. verleende de eerste geneeskundige hulp. In een Maandagavond gehouden leden vergadering der Vereeniging voor den Han- deldrij venden en industrieelen Middenstand Ïerd besloten aan de gondelvaart op 31 ug. deel te nemen. Een commissie werd be noemd om het plan nader uit te werken. De motorboot der fa. Bogaard is voor dit doel beschikbaar gesteld. Alkemade. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig 9 van de 11» raadsleden. Afwezig met kennisggeving de hoeren P. de Jong en Dr. van Dooren. Na opening der vergadering met het ge- i>r u ilcelijloe gebed worden de notulen van de yorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde de agenda: 'lo. anbieding van de gemeentereten ing, enstjaar 1921, sluitende in gewone ont vangsten met een bedr. ad f 181.605:46'/» en in uitgaaf met een bedrag ad f 154.593.28'/» alzoo een batig saldo van f 27,010.18. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor fjeae rekening in handen te stellen van de opmmissie tot het nazien der rekening lot het uitbrengen van rapport. 2o. Benoeming van een lid der commis sie tot hat nazien van de rekening dn ge- fiteentebegrooling, wegens periodieke aftre ding van den heer J. N. Los, Nadat een viertal stemmingen hierover gehoudien zijn wordt benoemd <le heer J. Van dier Geest, die op een desbetreffende KTaag van den Voorzitter de benoeming üanneemt. 3o. Vaststelling raadsbesluit tot verlen ging van den ontruimingslermijn voor de woning gemerkt D 164 en bewoond door hei gezin P. Zoetemelk. Na voorlezing van het schrijven van de gezondbeddscommissie en het door B. en JV. naar aanleiding van dit punt uitge bracht prae-advies wordt z. h, s, besloten den termijn van ontruiming met zes maan den te verlengen gerekend vanaf 22 Juli 1925 4o. Vaststelling van oen verordening tot regeling van het ontslag aan onderwijze ressen en onderwijzers aan de openbare la gere scholen in deze gemeente in verband met de wijziging van de wet op het Lager Onderwijs De Voorzitter zegt dat in verband met de wijziging van de wet op het lager ondierwijs bij de wet van 28 Mei 1925 Stbl. 207 aan de gemeenteraden de bevoegdheid om onder wijzeressen die in het huwelijk treden voor het bereiken van hun 45-jarigen leeftijd te ontslaan even zoo de onderwijzers die den leeftijd van 65 jaren bereiken. De Voorzitter leest de ontwerp-verorde ning artikelsgewijze voor. waarna deze z. hi, s. wordt vastgesteld. 5o. Voorstel van B, en W, om over. te gaan tot den aankoop van eien motorbrand spuit. De Voorzitter leest naar aanleiding hiervan een door B. en W. uitgebracht prae- advies voor, waarbij zij voorstellen tot aan koop van een motorbrandspuit bij de N. V, Brandspuitenfabitok voorheen A. Bikkers en Zn. ie Rotterdam voor den prijs van f3638. Ben demonstratie van genoemde spuit door B. en W. te Rotterdam aan de fabriek bijgewoond heeft aangetoond dat deze spuit aan alle eisohan van betrouw baarheid en geschiktheid voor deze ge meente voldoet De Voorzitter leest de offer te van de firma voor. De heer Rotteveel vraagt of deze spuit, die een capaciteit heeft van 700 liter per minuut ook op halve kracht kam werken met het oog op het wei nige water dat in sommige «looien staat De Voorzitter kan hierop geen beslist ant woord geven daar hij niét ter zake deskun dig is. De heer Van Andel vraagt of deze spuit beter is dan die in Leimuiden. De Voorzit ter antwoordt dait deze spuit zwaarder is gebouwd en meer water geeft. De heer Van Andel vraagt hoeveel paardenkracht de spuit in Leimuiden heeft, daar een motor van 20 P.K. volgens hem asg licht moet zijn. Voorts vraagt spr. of aan de fabriek de verplichting is opgelegd tot het steeds voor handen houden van reserve-omlerdeelen. voor de spurt. De Voorzitter antwoordt hierop dat hij niet weel hoeveel P.K. de motor m Leimui den heeft, ioc-h dat de te leveren spuit in verband met de meerdere capaciteit zeer zeker wel meer P.K. zal hebben dan de spuit van Leimuiden. De heer De Vette vraagt den Voorzitter naar het 'onderhoud j van de spuit, waarop de Voorzitter ant woordt dal het onderhoud van een motor brandspuit minder zal zijn dar. van de handspuit dat de bediening door ongeveer 11 man kan geschieden, terwijl bij de handspuit altijd een kleine 100 man noo- dig is. De heer Rielöroek zegt, dat hij niet tegen de aanscholfing van een motorbrandspuit is, doch merkt op. dat er nog wel andere zaken in de gemeente zijn die meer urgent zijn dan deze Met het oog dat de buurt schap Kaag door deze aanschaffing voor zien zal worden van een brandspuit zal hij voorstemmen, anders ware hij er beslist op togen geweest. Hierna wondt z. h. s. besloten tol aan schaffing van deze spuit te leveren door de firma Bikkers uit Rotterdam. 6o. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot de aanvrage om concessi» voor het heffen van een bruggeld voor zoover be treft de brug over de ringvaart van den llaarlemmcrmeerpolder te Nieuwe-Wete- ring. De Voorzitter doet voorlezing van heldoor B. en W. hierop uitgebracht prae-advies, waaruit blijkt dat in verband met de hooge exploitatiekosten van de brug het weusche- lijk is over te gaan lot de heffing hiervan. Do gemeente komt jaarlijks te staan voor een uitgaai van f 5232.80, waar tegenover slechts staat een ontvangst van f 500 als bijdrage van den Haarlemmermeerpolder. Bovendien wordt in het prae-advios betoogt dat deze gemeente bij de aanwezigheid van die brug zeer weinig belang heeft, daar deze brug is gelegen buiten de gemeente en slechts een verbinding is tusschen de ge meente Haarlemmermeer en deze gemeente. Voorgesteld wordt het yolgende bruggeld te heffen: voor een vaartuig van 20 ton en daaronder (0.10; van 21 tot en met 40 ton f'0.15; van 41 tof ein met 60 ton f 0.20; van 01 tot en met 100 ton f 0.25; van 101 lot en mei 150 ton f 0.30 en van 151 en daarboven f 0.35 Volgens gehouden telling gaan er gemiddeld per dag door de brug 100 vaar tuigen waarvan de opbrengst wordt geraamd op f 16.75 alzoo per jaar op pl.m. f 5000. De heer Rotteveel zegt dat door deze rege ling het moest worden getroffen degenen die het minste belang hebben bij de aanwezig heid van deze brug. Spr. zou het beter vin den als bruggeld werd gegeven van de per sonen die over de brug gaan. De Voorzitter anlwoordf dat zulks niet kan, in verband met het indertijd door den Polder gemaakt contract met deze gemeente, waarbij een geregelde en vrije communicatie moest ge geven worden over weg en brug. De heer Riotbroek vraagt of er ook ge meenten zijn die die vrijstelling verleenen aan haar ingezetenen bij het heffen Van een dergelijke belasting. Spr. is tegen het heffen van alle indirecte belastingen. De Voorzitter antwoordt dit volgen3 de Öe- meentewot geen privilegiën op het gebied van belastingen mogen worden verleend, doch dat de gevallen welke de heer Riet broek op het oog heeft zeer weinig zullen zijn. Bovendien is hel bedrag voor derge lijke schepen zoo miniem dat deze belasting niet zwaar drukt. De heer Bouwmeester vraagt of het de bedoeling is om des Zondags ook bruggeld te heffen, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt De heer van Andel vraagt of de brug wachter die belast wordt met het innen van deze belasting ook voor de gelden aanspra kelijk is. waarop de Voorzitter antwoordt dat hij hieromtrent nog een en ander zal mededeelen in geheime vergadering. Hierna wordt z. h. st. besloten aan de Kroon concessie te vragen om op grond van het Keizerlijk Decreet van 21 October 1811 over te gaan tot het heffen van een derge lijk bruggeld. ,7o. Bij het voorstel van B. en W. om over te gaan tót publieke verhuring van de drie perceelen tuinland te Roelofarendsveen, waarvan de huurtermijn 1 November a s. afloopt worden B. en W. door den Raad ge machtigd om tot dié verhuring over te gaan en wel voor den tijd van zes jaren. 8o. Op voorstel van B. en W. worden na voorlezing van de ingekomen geneeskun dige verklaring besloten de tijdelijk aange stelde wegwerkers R. J de Jeu van Oude- Wetering en C. J. van Haastrecht van OtsjU Ade voor vast aan te stellen en wel met in gang van 22 September 1922. 9o. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot het stellen van f 600 cautie, in verband met de arbitrage van de brug over de ringvaart te Nieuwe-Wetering. De Voor zitter doet voorlezing van het door B. en W. hierop uitgebracht prae-advies waaruit blijkt, dat bij uitspraak van de rechtbank te Haarlem is beslist geworden dat deze ge meente gehouden is een arbiter aan te wij zen, ten einde het geschil met den aanne mer- M. Broersma te Apeldoorn op te lossen. Usance is dat door beide partijen cautie wordt gestort. Z. h. s. wordt na deze toe lichting het gevraagde bedrag beschikbaar gesteld. lOo. Vaststelling raadsbesluit tot bepaling van de vergoeding als bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet over het dienstjaar 1924. Deze vergoeding bedraagt per leerling f 11.45. Z. h. s. vastgesteld. llo. Het le suppletoir kohier Hondenbe lasting over 1925 wordt z. h. s. door den Raad vastgesteld op een bedrag ad f 63. Eveneens wordt de wijziging van de begroo ting dien9t 1925 vastgesteld. Een tweetal reclames tegen den aanslag in het school geld van Th. Bakker en L. Dobben te Roe lofarendsveen worden overeenkomstig voor stel van B. en W. gehandhaafd. Tot de in gekomen stukken behoorden o.m. het jaar verslag betreffende de werkzaamheden van den Keuringsdienst van vee en vleesch over 1924. Een adres van G. Koek uit Roelofarends veen om een bijdrage uit de gemeentekas in dj kosten van verpleging van zijn zoon tje in het idiotengesticht te Udenhout, werd op voorstel van den voorzitter behandeld in geheime zitting. Op het adres van bet bestnnr der Christelijke Hoogere Burger school om een subsidie ad f 20.26 voor het bezoeken van een leerling uit doze gemeen te op die school werd goedguhstig be schikt.. Door den Voorzitter werd vervolgens voorlezing gedaan van het rapport der com missie tot onderzoek naar de v.erkcersver- betering aan den Noprdhoek te Boelof- arendsveen. Uit dit rapport bleek dat van de vijf ledeo 4 leden waren die in verband met de goede conditie waarin de brug ver keert nog wilden wachten met de verbete ring aldaar, totdat de tijd gekomen is tot algebeele horstelling van de brug aldaar. De beer Rietbroek zegt dat het rapport van de commissie hem zeer heeft telenrgo- steld. Spr. vindt deze zaak te urgent en daarom ondersteunt hij het voorstel van den heer De Koning, die alleen voor de verbe tering is en noodigt B. ni W. uit ten spoo- digste een onderzoek te doen instellen naar de kosten van het door den heer De Jong ontworpen plan. Spr. vraagt den Voorzat ter. Moeten we hier wachten tot het kalf verdronken il i De Voorzitter antwoordt neen, doch de menschen moeten zich aan het drukke ver keer aanpassen, door niet te roekeloos te rijden. Spr. wijst op het verkeer op de Haarlemmerstraat te Leiden en vindt het gevaar van ongelukken aldaar grooter dan hier. De heer Rotteveel zegt dat hij gaar ne van den heer Van Andel als automobilist zou vernemen of het verkeer aan den Noord boek gevaarlijk is te noemen, waarop de heer Van Andel antwoordt dat ongelukken aldaar bijna niet voor kunnen komen, om dat men om in de Veen te rijden uiterst langzaam moet rijden. De heer Rietbroek zegt dat de Voorzitter tóeh niet consequent 8, daar wanneer bij zijn voorstel om de brug geheel te doen ver vallen er door had kunnen krijgen ook zeker voor deze verkeersverbetering zou zijn. De Voorzitter zegt dat van een drijven van hem geen sprake is en spr. laat het gezegde van den heer Rietbroek zich nicl aanleu nen. De heer De Vette zegt dat in Oude-We- tering het verkeer veel gevaarlijker is. De heer Rotteveel merkt op dat wanneer men het verkeer aan den Noordhoek verbetert er dan wel een verkeersagent mag aange steld worden. De Voorzitter brengt hierna het voorstel van de commissie in stemming hetwelk wordt aangenomen met 7 tegen 2 stommen. Tegen do heeren De Koning on Rietbroek. De rondvraag leverde niets be langrijks op. waarop do Raad overging tot geheime sitting. Bodegraven. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier de heer G. Boos. Oude-Weterlng. De A. Vroeken alhier is te 'e-Gravenhage geslaagd voor het oxa- mon hoofdacts. Waddingsveen. De heer J. O. Rooij- rnana is benoemd tot hoofd der R.K. School alhier. Wonbrugge. Maandagmiddag ontlastte zich een zwaar onweder boven ons dorp. Van een boom staande in bet laantje achter het weeshuis, werdb de kruin geheel afge slagen terwijl de boom verder tot de wor tels aan splinters werd geslagen; ook een tweede boom aan dat laantje op 20 motor afstand word beschadigd. z Katwijk-aan-Zee. De heer en mevr. Rotowsky hebben gisteravond een viool- on piano recital gegeven ten huize van Jac. Pronk, „Lunchroom Noordzee" alhier. Het resultaat was dat de eerste steen pl.m. f 30 kon worden gezonden voor den wederop bouw van Borculo. Aan het postkantoor alhier zijn de volegnde brieven enz. terug lo bekomen, welke onbestelbaar waren. Brieven: R. de Boer, Hazcrswoude (Dorp); Officier v. Justi tie bij de Arrondissementsrechtbank le 's-Gravenhage; heer on mevr. Dirkzwager. Rotterdam; H. do Rooy, Oostvoorne en Cecil W. Coq Vila? Briefkaarten: G. de Groot, Rotterdam; A. Guck, Apeldoorn; R. Kool mans, Delft; N. Mouthaan, Haag en Wedde- pohlHaksteen. Bergen-a.-Zee Als een zeldzaamheid kan toch wel het volgende voorval dienen. Do heer Jb. Inthorn Zuidslr. 45 E heeft in 1872 geloot voor de nationale militie en trok no. 50. In 1920 deed hij dit voor zijn zoon Jacob en trok no. 50. Gisteren haalde hij een lol uit de llesch voor zijn zoon Arie on wederom trok hij nümmer 50. Zulke voorvallen zul len toch zeker zeer zelden voorkomen? De Annastraat en omgeving word gis teravond omstreeks halfelf in beroering ge bracht doordat een meisje van B. van Dijk in brand geraakt was. Het kiDd vroeg om iete en toen de moeder het haar toereikte stootte deze per ongeluk tegen een bran dende petroleumlamp, die op een eenpils petroleumstelletje stond, hetwelk van de ta fel rolde en welk3 vloeibare inhoud over het kind uitgestort werd. Dadelijk vatten haar kloeren vlam en ofschoon alles in het werk gesteld werd om verder onheil te voor komen, kon men niet beletten, dat de klee- ren van het meisje geheel vernield werden. Vooral aan de linkerzijde van het lichaam had het kind vreeselijke brandwonden be komen. Ook de moeder kreeg bij de pogin gen tot redding en blussching brandwonden aan de handen Haar kleeren begonnen ook te branden, doch een buurvrouw wierp er spoedig een emmer water over, waardoor de vlammen gelukkig gedoofd weiden Een pleegzuster, in betrekking "bij mevr. Kleve- ringa 3Choot op het eerste hulpgeschreeuw toe en verleende met dr. de Ruiter Zijlker de eerste hulp. Het kind is nog gisteravond naar het Rijks Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het gevoelde absoluut geen pijn. bestaat geen direct levensgevaar. Ongeveer een 10-tal bewoners van een zijstraat in Duinoord zijn over de gemaakte verordening op het hebben van duinwater leiding dermate gepikeerd, dat ze besloten hebben, zich tegen dien dwang te verzetten. Of hen dit helpen zal', is een vraag die wij niet te hunnen gunste durven beantwoorden Een algemeene maatregel van voorzorg, door den gemeenteraad ingevoerd en door Ged. Staten bekrachtigd, kan men zoo maar niet negeeren. Er zal dan ook wel proces-verbaal volgen. Hoe noodzakelijk het is dat ouders goed toezien dat kinderen niet met vuur spelen, bleek eergisteren weer toen eeulge jongens in het „De Ridder-plantsoen" met luficere speelden. Plotseling vatte een dennentak vuur en misschien zou het plantsoen en wie weet wat nog wel meer, een prooi der vlam men geworden zijn, ware het niet dat eeiiige badgasten met vereende krachten het vuur doofden. Gisteravond ludlaclit had wederom een samenkomst op het strand plaats voor „Het Vischnet", welke samenkomst op 25 Aug. a.s. eindigen. Er was weer veel pu blick. Ds Meyering als eerste spreker liet de saamgekomen schare zingen I's. 25 2, waarna hij in gebed voorging. Vervolgens sprak hij de menigte toe naar aanleiding van het schriftwoord uit Eleze 2 12 waar het Paulinische woord handelt over „ver vreemde vreemdelingen". Spr. bracht dit over in verband met de vele vrc -indelingen hier aanwezig. Na het zingen van Ps 119 10 dat niet zoo algemeen bekend scheen als de voor ganger wel meende, beklom ds Jansen Schoonhoven hel spreekgestoelte en iprak naar aanloiding van het Goddelijk wuoid tot Abraham: .Zie nu op naar den hemel" Gen. 15 5 het middelste gedeelte. Na de rede die veel indruk scheen te maken werd gezongen „Er ruischt langs de wolken" en „Nu buigt zich ook alles voor Jesus in 't stof'. Spr. eindigde met dankgebed Op den hoek VoorstraatRoest vau Limburgstraat had een ongeluk plaats, dal ochter goed afliep De heer C. v. Duiiven- bode Dzn., die per fiets "naar huis ging, werd plotseling door oen auto, die onverwachts de R. v. L.str. inreed aangereden Zijn tiets werd groolendeels vernield, doch hij kwam er zelf bijna zonder eenig letsel af. De auto was van een Duilsch arts on deze was direct bereid de schade te vergoeden. Noordwijkerhont. De Bisschop vau Haarlem heeft benoemd tot kapelaans alhier de heeren N. Th. J. v. Scliaik (noomysl) en F. S. Wolft. Voorhout. De gcinccnterekcniug over 1924 luidt als volgt: ontvangsten 64.095; uitgavan f 59.246; balis saldo f 4849; kapj- laaldienst: ontvangsten 3664; uitgaven f 258. batig saldo 1 3406 Voorschoten. Burgerl. Stand. Ge boren: Dieuwke, D. van A. Ooslerlee en P. A. Postmus Adrianus Johannes, Z. van M. den Hollander en M. P. van Boheemen Catharina. D. van Th. L Langeveld eq F. Boekkooi. Ondertrouwd: C Zwaan 27 j. en M. G. van de Wetering 25 j. M Laken 30 j. on A. J Waayer 22 j. A Vcrtioog 24 i. on C. Boon 23 j. Getrouwd: P. G. Dam en J. M. Hoogweg J. de Boer en I. 0. Bins J. H. Wil- tomsen en C. M. van Leeuwen. Zoeteiwoude. Onder hel vee van den veehouder M. va Leeuwen alhier is mond en klauwzeer uitgebroken. Burger 1. Stand. Goboren: Cornelis, Z van W. Roret en van A. v. Diemen. Catharina Theresia Adriana, D. V. L. v. d. Hoeven en H. M. Elderhorst. Nicolaas Jozef, Z. v. M. Vink en C. Laurier. Ondertrouwd Paulus Frederik Sanding en Anna van Bemmelen.Petrus Thomas de Boer en Gerarda Johanna Elisabeth Ma ria van Leeuwen. RECLAME 1942 (Uit 't Fransch van GUY OHANTEPLEURE). Geaaloriseerde vertaling van W. H. C. 8) Korjeam keek Phyllis aan. Hoe kan ik iegelijk, een vriend van de duisternis en van jou zijn? zei hij. Je ziet er uit als. een kleine fee van den dageraad, die voor de grap zich heeft gehuld in het ntoaiste schijnsel van schemerdonker.. Je bent heel galant, Kerjoan, en ik fen blij met je complimentje. Ik zou graag heel mooi willen zijnje weet wel zoo- Jls zoo'n vrouw in een roman, van wie je, Tan af haar eereten blik, de slaaf bent en die je daarna nimmer meer kunt verge len. Dat is niet gering!Zoo'n onheil brenger,de vrouw? Misschien Zij waren weer op hun stoelen gaan zit ten, onder de boomen, dicht bij de omhei- hing Kerjean was in bewondering van de schoonheid, die van af de uitgekozen plaate, het ver li drie Casino bood. Daken, muren, Vensters schenen zich aan den anderen kant van de lange rijen kleine, kleurige tampen te verliezen in de duisternis en ont beenden daaraan vreemde omtrekken. Van gJheele groote gebouw bleef niet meer an een verwonderlijke, rechtlijnige teeke- over. een schitterend geraamte van een met bloemen getooid, rooskleurig lucht- feleel In d' trillende stilte rees, als een klacht l?»n heimwee, oen lied op van Grief Waarom heb j* je sigaret weggegooid, Kerjoan?Geef er liever een aan mij Ik heb lust me vanavond een beetje te be dwelmen, zei het jonge meisje en plotseling begon zij te lachen op een wijze, waarin (een vreugde log en anders dan zij gewoon lijk deed. Neen, Heve londl Jawel I geef nu Ik houd van die blonde pacha-tabak van jou, die een droom- geur heeft.en weet ik wat nog meer. Vroeger gaf je me toch ook wel van je siga retten 1 In het salon van je pleegmoeder we! en daar zal je er nog meer krijgenmaar hier, dat weiger ik beslist Ik zie niet graag, dal een vrouw en nog minder een jong meisje in 't openbaar rookt. Er kwam een stilte; Kerjean vroeg naar mevrouw Davranpay, maar zonder er op aan te dringen. Hij wist, dat zij op dit uur „baccara" of „ohemi-n de fer" zat le spelen, geheel aan liaair demon toebehoorde, en dat Phyllis, hoewel maar al te goed zich bewust van de gewoonten van haar pleegmoeder, altijd bang was -een woord te hooren of te neggen. Ik dacht, hernam bij, dat je vanavond niet in het Casino zoudt komen, Phyllis? Wie heeft je dat verteld? Een bewonderaar van je noodlottige bekoorlijkheid. Een bewonderaar?Welke? Welke! Merk je die grootspraak op? Hij heet Talloos, nietwaar? De l)iaze hoed bewoog zich geprikkeld. Plaag me niet. KerjeanI..„Welke" beteekenl heel eenvoudig: Is 't dokter Sor- bier of mijnheer Lecoulteux?Daar is toch niets aanmatigends in. „Kijkt dacht Kerjean, PbyMelrê vergeet één naam, geloof ik. Maar hij "onthield zich van zelfs de ge ringste toespeling op dien, welke hem niet wend genoemd. Het schijnt, dat je een beetje minach tend doet, zei hij. Staal hij je niet aan, die dokter Sorbier? Veel erger: hij verveelt meiHij is to veel doordrongen van zijn hooge moreele waarde, van zijn 9choone verleden, met stu- die doorgebracht en van het schitterende van zijn toekomst, gewijd aan de weten schapHij behoort tol die intelligente mannen, die mij zouden doen verlangen naar den omgang met domooienIk heb hem gezegd, dat hij me niet op het Casino zou zien, wat niet eens een leugen was Overigens verveelt iedereen me vanavond, Kerjeanalle mannen bedoel ik. Wil je soms, dat ik wegga J vroeg Kerjean, half vroolijk. half geïntrigeerd door deze uiting van menschenhaat. Jij? Wat 'n ideet.Jij, mijn waarde Kerjean, jij bent niet iedereenJij bent geen manje bant mijn vriend, mijn oudste broer, mijn oom.weet ik 't? Mijn Reu- zen-Bizuthl.Jij telt nooit mee bij de menschen, die mij vervelen. Kerjean boog op koddige wijze. Ik gevoel me zeer gevleid. Dat was misschien niet absoluut "juist. Hoe vriendschappelijk, hoe oprecht onbaat zuchtig zijn genegenheid ook moge zijn, een man is nooit bijzonder gevleid als hij door een mooi, jong meisje, aan wie hij heete- maal niet verwant is, ats oom wordt behan deld. Dus, 't is dokter Sorbier geweest, die je vandaag hebt ontmoet. Kerjean? Neen. Lecoulteux Roro?Arme Rorot Arme Roro! Die weet best wat hij doelt.Je wilt misschien zeggen, dat hij oen van die domooren is, die je zouden doen verlangen naar dan omgang met intelli gente mannen, nietwaar? Je writ toch niet hebben, dat ik Roro Lecoulteux zal trouwen? Noch Lecoulteux, noch iemand anders voor 't oogenbiik. Je bert te jong. Phylteke! Phyllis zweeg met een droomerig gezicht; toen begon zij le lachen, nu heel vroolijk, en die lach, zoo muzikaal zuiver, was z56 hef, z66 heerlijk ongekunsteld, dat Kerjean rn stilte de woorden, die hij zooeven sprak, herbaaldeJa, zeker, zij was te jong Kerjean, ik moet je een erg onbehoor lijk geschiedemisje vertellen. Op een keer, in den wintertuin van ik weet niet welk Casino (i'k was toen vijftien of zesti-n jaar), heb ik een man gezien, die een vrouw wilde zoenen Te duivel 1 Zij was heel mooi.iIk weet niet of hij knap of leelijk was Maar op dat oogenbiik geleek hij opvallend op den wolf van „Roodkapje" uit mijn vertelselboek. als die zegt; ,,'t Is om je beter te kunnen opeten, mijn kindt" En (oen voelde ik mijn grooten angst van vroeger I Ik verzeker jé, dat het niet lang duurde of ik liep weg. Daar heb je goed aan gedaan. Toen mijn pleegmoeder boorde wat er was gebeurd, heeft zij mij een beetje be knord; daarna lachte zij en zei: „Dat i» een goede les, kleintje. Later als men je over trouwen zat pralen, vergeel dan niet aan je verliefden mijnheer de gelaatstrek- kien van den wolf uit je vertelselboek te ge ven. en vraag je zelf dan oprecht at, of je 't prettig zoudt vinden te worden opgege ten Je hart zal het je wel lastig maken, maar antwoorden zal het toch.Als het neen zegt.trouw dan niet.I" Zou jij aan Roro de trekken van den wolf uit mijn vertelselboek kunnen geven, Kerjean? Ik vind, dat hij meer overeenkomst hoeft met bet lammetje uit mijn fabelboek Dat nog niet gespeend is? Juist. Phyllis lachte, denkende pari dc kinder lijke afhankelijkheid van Lecoulteux Goede Rorot Zoo zacht, zoo onderwor pen. Maar ik kan hem nooit als ernstig beschouwennog minder van hem hou den. Als ik ooit liefheb, Kerjean. zal ik innig liefhebben.... te veel, zooals je dat zegt, als je nog heel klein bent: Te veel? Ik hoop vqn met Waarom? Omdat dal pijn doel. Heb jij al te veel liefgehad, Ker jean? O, neen. nooill Phyt had pleizier in den toon van over tuiging, waarmee hij dat zeide. Heb je nooit verlangd om te trouwen? Tot liu. neen. En ik geloof., dat het haantje van vrijgezel mij Ie goed bevalt, om daarin verandering te brenge. antwoordde Kerjean, zonder dat bet jonge meisje wist, dat hij ten opzichte van haar dien-zeilden dag reeds een soortgelijke verklaring had afgelegd. 'vÏWordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5