sanatogen Fa. Wed. E.J. WIJNTJES frZn. KOLENHANDEL BUITENLAND. H. K H. KEEREWEER, TELEGRAMMENc j Slapeloosheid AGENDA. Woensdag. K a I w ij k, Gemeente zaal. spf. de heer Spijkhovcn. 8 uur. K a l w ij k-a a n-Z e e. Orgelbespeling Oude Kerk. S uur. Donderdag. K a t w ij k a. d. II ij n. Vergadering ten huize van den heer J. Hueling der N. V. Zanderij dfe Ridder. 3 uur. Vrijdag. Zomerluèt: Tuinconcert N.Z.H.T.M. 8 uur Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 'a Zaterdags matinée te 2 uur. 's Rijks Ethnografisch Museum. Rapen burg 67: Tentoonstelling van Baiineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Schuttersveld: Van 815 Aug.- Vermake lijkheden voor het Dorus Rijkersfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met* Zondag 16 Augustus waargenomen door de apotheken van de H.H.D. J. v. Driesum, Mare 76, telef 406 en W. Pelle, Kort Ra penburg 12,éelef. 594 De apotheek van de „-Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-rcccpten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. HAVER !4 - TELEFOON No. 6 Munten uit door nette Bediening en go8de verzorging der producten Hendriks en F. H. T, Emans. Jobs. Stephs. Canisiue, Z. v. J. J. Wessels en J. H. M. Bomert. Arie, Z. v. A. de Vogel en N. v. d .Water. Antje, D. v. O. Be- kooy en A. Robbers. GEHUWD: A. H .M. Janssen jm. en P. O. M. Westen jd. H .G. Massaar jm. en J. M. Susan jd. O. J. Kleyn jm. en M\ W. Plantinga jd. J. Doesburg Lanooy gesch. en H. M. Cantera gcach. P. Selier wedr. en J. v. d. Lelie jd. A. J. v. d. Kwartel jm. en M. J. Langezaal jd. J. v. Egmond jm. en M. J. v, d. Zeeuw jd. A. y. d. Kwaak jm. en.M. H. Schouten jd. C .v. d. Veer jm. en G. M. Looving jd. P. v. d. Pompe jm. en J. E. Wassenaar jd. J. O. v. d. Berg jm. en J. E. Wendt jd. H. Th. Coppens jm. en A. Af H. Schim mel jd. OVERLEDEN: J. Fles, z. '64 j. - H. Meyeraan, wedr. 72 j. A. Noest, m. 34 j. S. Mizec—De Kier, wedr. 81 j. G. v. d. Lip wedr. 82 j. A. Verloop, m. 40 j M. Schlagwein, d. 23 m. W. Vuur pijl, wedr. 81 j. H. M. Wijnbeekv. d. Wijngaard, wedr. 46 j. J. v. d. Blom, d. 2 m. P. J. Huebe», wedr. 84 j. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. J. Vermeulen, kok, Brecstraat 84. W. Bonders en gez., Hoefstraat 30. Dierks en- gez., Morsohstraat 40., Nd Blaas, apoth.-ass., Rapenburg 63. A, v. der Velden en gez., Pioenstraat 40a. J. J. Spruit, dienstbode, Steenstr. 18. R. M. Arnold, apoth.-ass., Vrccwijkstr. 13, G. J. S. Onvlee, dienstbode, Heinsiusstr. 6. W. J. Mulder, dienstbode, Parkstraat' 63a. G. J. M. Noordstar, verpleegster, Acad. Zickeahui8. A. M. Grupper, id. A. Boschma, Langebrug 4. A. Nieuwenhui- zen en gezin, Lange Zandstr. 15. M. A. W. van Itexeon, dienstbode, Zijlsingel 49a. W. J. Mulder, verpleegster, Acad. Zie kenhuis. M. Boshuijer, buffetjuffrouw. Stationsweg 11—13. J. O. van Oven en gez,, hoogleeraar, Cobctstr. 28. Wed. A. M. DrapersVan der Wolf, H.-Rijndijk 81. J. C. J. de Graaf, R.-K. Priester. Haagweg 13. J. H. Janssens, ordebrbeder, Haag- weg 13. B. J .Wittenberg, winkelchef. Haarl.str. 299a. O. W. Brandt, bloemist- knecht, Prinsenstr. 69. A. van Haaster, Saiid, Boerhaavestr. 26. J- G. Hotz, Ga- renmarkfc 36. M. Verhoeven, le luit. inf., Nieuwstr. 42. L. do Bruin, dienstbode, Rapenburg 21. J. A. Lemaire en gez., hoofdinspecteur Verzekeringmij., 'Heerenstr. 6. G. O, Harsvelt en gez., sergeant inf., Kompcr8tr. 5. H. J. Verwaijen en gez., Steenhouwer, Haven 16. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. A C. Franck' (vr.), Noordwijk, Egb. de Grootslr. 20 Raden Soemanhie Koesoemah •Den Haag, Isle v. d. Bosohstr. 87 J. de Vries (vr.), Haarlem, Ripperdastr. 4 J. Ballin, Wassenaar, Schouwweg 29 P. L. den Hollander, Haarlem, Woonschip 54 K. Halbmeijer, Goes, Kleine Kade 45 M. Bultje (vr.), Groningen, Walslr. 10 M. J. Wijnbeek, Den Haag, Potohefstr. 14 J. ten Buig, Wagcningen, Hoogstr. 14 J. C. Zwiers, idem, idem M. M. Neüenkoler (vr Aallen, De Pol G. Mak (vr.), Rot terdam, Voorburgslr. 134b J."Spoelma (vr.) Winterswijk, N. H. Ziekenverpleging D. van Schaik, Den Haag, Houtrustweg 446 J. Jongman, Zwolle, v. Rossumstr. 22 Fr. Ch. v. d. Donk, Rolleidam, Couverne- slraal lila Johs. Herben, Schiedam, Ver brande Erven 3 M. Polak, Amsterdam, Smilslr. 34huis A. v.. d. Helm, Uithoorn, Molenkade 45 A, J. Plug, Bleijswijk, wede. Ruijs J. Jansen, Nieuwerhagen, VeMslr. 28 - B. Moene, Alkmaar, Astersbr. 11 J. M. Neomagus', Amsterdam, Breedeweg 41 huis N. Priem, Moodrecht, Westeinde H 108 a D. Fuchs, Zoeterwoude, Utr. Jaag pad bij Paats A. M. Los (nr.). Den Haag, Kaiserstr. 53 M. de Wit, Voorschoten, Rijndijk 12 J. A. BerreisVos, Den Haag, Mayslr 88 H. A. A. M Cranenburgll, Oegstgeest, Julianalaan 6. DE ALGEMEENE TOESTAND. Briand te Lenden. De ont ruiming der sanctiesteden. De schuldenkwestie. Gistermorgen le 10 uur werd Briand door den koning ontvangen. Het onderhoud, dat 40 minuten duurde, was zeer hartelijk. De koning sprak zijn vreugde uit over de ont moeting en uitte den wensch, dat de mi nisters van beide landen er in zouden sla gen, een schikking te vinden voor de kwesties, welke nog tusschen beide regee ringen dienen te worden geregeld. Vervol gens begaf Briand zich naar het Foreign Office voor zijn eerste bespreking met Cham berlain. De Fransche minister bereikte het departement van Buitenlandsche Zaken door een achterdeur, zoodat de menigte, die was toegestroomd, hem niet te zien kreeg. De besprekingen, die tot half twee duurden, werden na het noenmaal te 8 uur hervat Gisteravond was Briand de gast van Cham berlain aan een maaltijd, waarbij ook de Fransche ambassadeur en minister Chur chill aanzaten. Er zullen geen communi- qué's over de besprekingen worden uitgege ven. De bladen herhalen echter, dat het doel van de onderhandelingen tweeledig is, n.K de opstelling van hel" antwoord aan Duitsch- land en de bespreking van het door Frank rijk opgestelde ontwerp Yoor het veiligheids pact. Van Engelsche zijde werd nogmaals ver klaard, dal de Britsche regeering de voorstel len, die in Februari werden gedaan, heeft aangegrepen als een gelegenheid om Engc- land's bereidwilligheid te toonen om mede te werken aan de beveiliging van West-Europa cn tevens de rechtmatige wenschen van Frankrijk te bevredigen. Beide regeeringen zijn het er over eens, dat het antwoord aan Duitschland zoo spoedig mogelijk dient te worden verzonden, en zij hopen dat het niet moeilijk zal vallen het eens te worden over den tekst van dit antwoord. .Deze tekst zal geheim worden gehouden tot na de overhan diging van de nota te Berlijn. Wat het ontwerp Yoor het pact betreft, bestaat er thans een toenadering tusschen do •Fransche en de Engelsche regeering, maar de vraag waar het thans voornamelijk om gaat is, in hoeverre de Britsche regeering, met het oog op de openbare meening in het land, de voorstellen van Frankrijk kan aan vaarden. Engeland blijft nog steeds van meening, dat de regeling zich tot het Rijnland dient te beperken. Het is mogelijk, dat ook de moeilijkheden in SyriC en in Marokko tijdens 't bezoek van Briand ter sprake zullen komen, en er ver luidt thans, dat wellicht na beëindiging der andere besprekingen ook nog de kwestie der schulden zal worden behandeld. In elk ge val zal Briand met verschillende Britsche ministers besprekingen voeren. Zeer opvallend is ongetwijfeld, dat de at mosfeer zeer optimistisch is. Zelfs zoo, dat er daarom reden tot ongerustheid is. Wan neer alles zoo vlot verloopt, moet één van beide partijen groole concessies hebben ge daan. Wie en hoever.... De gezinnen van de Fransche militairen te Dusseldorf en Duisburg hebben aanzegging gekregen deze Steden voor den 20sten Aug. te verlaten. Na hun vertrek begint de mili taire ontruiming, die op 28 dezer haarTt>eslag zal hebben gekregen. Dus eenig uitstel, maar toch nog ontrui ming in deze maand 1 De „Daily Telegraph" schrijft over de Bel- gisch-Amerikaansche onderhandelingen over de schulden aan de Ver. Staten, dat men er in Washington van overtuigd is, dat het voor de Amerikaansche commissie moeilijk zal zijn, de Belgen te overtuigen van de juist heid van het Amerikaansche standpunt, dat n.l. onmiddellijk door België dient te worden begonnen met een jaarlijksche betaling hoe klein die ook zou wezen. De Belgen willen n.l. een moratorium. België zal waarschijn lijk do$r een beroep op het Amerikaansche volk te doen kunnen verkrijgen dat het be tere voorwaarden verkrijgt, dan aan een der andere landen worden toegestaan; want het zal de taak zijn van de Amerikaansche on derhandelaren, dat een regeling tot stand komt die ook door het Congres kan worden aanvaard. De Belgische commissie zal waar schijnlijk zeer den nadruk leggen op de z:g. Wilson-overeenkomst, krachtens welke de Ver. Staten bereid waren de Duitsche ver plichtingen voor de betaling door België te aanvaarden. Indien het aan België gelukt een regeling le treffen, gelooft men, dat Frankrijk en Ita lië spoedig zullen volgen en dat de voor waarden zullen afhangen van het vermogen der. betrokken landen om te betalen. Moch ten echter de besprekingen zonder resultaat blijven, dan zullen zoo vreest men de te verwachten besprekingen der Amerikaan sche commissie met Frankrijk en Italië ach terwege blijven. DUITSCHLAND. Gxondwetsdag. Uitsluiting te Berlijn. De plechtige viering van den dag, waar op de Duitsche grondwet door de Natio nale Vergadering te Weimar werd aange nomen, heeft gisteren in den Rijksdag in tegenwoordigheid van rijkspresident von' Hindenburg>plaats gehad. Dc communisten en de Duitschvölkischen waren niet verschenen en er waren slechts twee Duitschnationale parlementariërs. De rijksregeering waa met uitzondering van den minister van financiën volledig versche nen. Op de regeeriDgsbank zat ook de Prui sische minister van binnenlandsche zaken Severing. De zittingszaal was eenvouding en stem mig met bloemen en sparregroen versierd. Nadat het Pbilharmonisch orkest de pré lude van de eerste symphonie van Brahms ten gehoore had gebracht, hield prof. Plat* van de universiteit te Bonn de feestrede. Rijkskanselier dr. Luther bracht een drie werf hoch uit op „het in de republiek ver- eenigde Duiteohe volk", waarmee ook Hin- donburg driemaal krachtig instemde. Met het zingen van het volkslied werd de plech tigheid besloten. Op het plein vóór deD rijksdag inspec teerde Hindenburg vervolgens de daar op- gestolde eerecompagnie van de jijksweer. Hij werd door het publiek, dat niet zeer talrijk was, stormachtig toegejuicht. Overal in de stad werdf druk gevlagd en men zag er talrijke zwart-rood-gouden vlag gen wapperen, heel wat meer dan nog slechts kort geleden ter gelegenheid van de presidentsverkiezingen. Klaarblijkelijk be gint zich in den vlaggenstrijd de verhou ding steeds meer ten gunste van den repu- blikeinscben invloed te verschuiven. Sinds eenigen tijd hadden partieele sta kingen plaats in de Berlijnsche meelfabrie ken. Maandag werd weer gestaakt. De ver- eeniging van meelfabrikanten heeft daar op verklaard, dat als gistermiddag do be trokken arbeiders niet het werk hervatten, alle arbeiders der Berlijnsche meelfabrie ken zouden worden ontslagen. Hetgeen in derdaad geschied is. In het Roergebied zijn weer iOOff" arbei ders ontslagen wegens stopzetting der be drijven. FRANKRIJK. De strijd in Marokko. Uit Marokko komt nog altijd hetzelfde weinig-zeggende nieuws. Of een Franscb offensief nu inderdaad op komst ia? De Spaansche koning heeft Painlevé heb grootkruis van de orde van Karei III ver leend. ENGELAND. Na het mijnconllict. Gisteren hebben de vertegenwoordigers van de mijneigenaars en de mijnwerkers af zonderlijk vergaderd ter bespreking van den toestand. Waarschijnlijk zullen beide partij en heden een bespreking hebben met den minister voor bot mijnwezen. Cook, de secretaris van den mijnwerkers- Ibond, heeft verklaard, dat er wellicht een bijeenkomst van gedelegeerden der mijnwer kers zal worden bijeengeroepen ter beoor deeling van de voorstellen. De kwestie waar het om gaat is de regeling van het onder zoek en do bevoegdheden van de commissie, welke zioh, volgens Cook, waarschijnlijk veel verder zullen uitstrekken dan die van de, vo rige commissie. Het conflict tusschen Cook en Ramsay Mac Donald echijnt onherroepelijk te zijn gewor den Cook heeft in een intervieuw verklaard, dat de vakbeweging haar handen al vol ge noeg had met den strijd tegen het georga niseerde kapitalisme om gesteld te zijn op aanvallen van menschen, die zich leiders der arbeiders noemen. Mao Donald heeft door zijn aanvallen op dte leiders der vakbewe ging aan die beweging veel schade berok kend, zeide hij. Blijkbaar is hij naijverig op onze suocee6en. Het ie echter te hopen, dat de arbeiders thans zullen inzien, aan welke zijde hunne ware vrienden te vinden zijn. Het is niet voldoende bij de verkiezingscam pagnes groote woorden te gebruiken, een crisis, als die der afgeloopen weken, is eerst de proef op de som. Wij staan nog voor groote moeilijkheden, die slechts kunnen worden overwonnen door een sterke bewe ging, welke den moed heeft de feiten onder de oogen te zien en te erkennen, dat het kapitalisme bankroet is en dat een bevredi gende loonregeling niet mogelijk is zoo lang hét particulier bezit blijft bestaan. Vernomen wordt dat als gevolg van de be- slissing der regeering om subsidie te verlee- nen aan de mijn industrie, soolong naar haar eoonomische positie een onderzoek wordt in gesteld, Sir Philip Cunliffe Lister, presi dent van den Board of Trade, zijn ontslag in handen van den premier heeft gesteld. Gebleken is dat Cunliffe Lister, door zijne eehtgenoote, belangen heeft in zekere ko lenmijnen en dat hij voelt dat dit de regee ring in verlegenheid zou kunnen brengen. Verder wordt vernomen dat Baldwin hem heeft overreed aan te blijven totdat de Kroon uitspraak zal hebben gedaan in hoe verre zijn (Lister's) positie als particulier persoon, belang hebbend bij een industrie welke speciaal door de regeering wordt be gunstigd, zijn positie als lid dezer regeering aantast. BUITENLANDSCH GEMENGD. Nader wordt over den bramd ie Emmerik gemeld: In den nacht-vaoa Zondag op Maandag brak tegen half één brand uit in de Pelro- leuniraffinerie te Emmerik; de distillalie- afdeeiing stond in vlaroroön. Het ontplof fingsgevaar voor de rest der labriek was, in vorband met de .vele brandbare sloften, groot, zoodat zioh eene groote opwinding van de bevolking meester maakte. Dank zij het krachtig ingrijpen van de vrijwillige brandweer met haar nieuwe mo- torspuil kon men het vuur beperken en wa9 de brand na twee uur. hard werken ge- bluscht. Deze brand heelt nog een oiler getischt; de werkman Spekking (afkomstig uit 's-IIée- renberg) was boven werkzaam em kon het brandende gebouw slechts met moeite ver latten. Hij ligt thans zwaar, gewond in het ziekenhuis te Emmerik, In Noard-Duitechland zijn vele plaatsen, boerderijen, huizen, enz. door den bliksem getroffen en in dn asch gelegd. Xe Uejersen zijn vele personen gewond. Een knaap werd door het Instorten van een fabrieksschoor steen in zijn woning gedood. Te Berlijn was het gisteren 35 gr. Oeisdus. De warmste dag van di t ja-ar I Gislerochtend heelt in een filmfabriek te Wiesbaden een ontploffing brand veroor zaakt. De fabrikant en vier vrouwen zijn in de vlammen omgekomen. Het Oosten en Zuid-Oosten van Engeland is gistermiddag opnieuw getroffen door he vige onweersbuien, die vooral in Great Yarmouth en verder langs de kust lo< Grimsby groole verwoestingen hebben aan gericht. Te Hex tor,, in het graafschap Kent in Nieuw-Brunswijk, zal een gcdenkteeiken worden opgericht voor don overleden Engel se hen staatsman Bonar Law. Het zat ge plaatst worden nabij de Preebyteriaansche pastorie, waarin Law geboren is, en, tar herinnering aan zijn Sohoteche afkomst, de vorm hebben van een Scholsche grafsteen hoop. Uit Parma wordt aan de „Corriere d'lta- lia" geseind: Een autobus, waarin 18 men schen zatjn, is hij Moneio in een ravijn ge vallen. Er zijn vier dooden cm verscheidene gewonden. De dooden zijn nog niet gevon den. Volgens een bericht aan Duitsche bladen is het Italiaansehe stadje Ceriglia, dat onge veer 2500 inwoners telde en nu sedert ver scheidene weken voortdurend aardschokken to doorstaan heeft, door de geheele bevol king verlaten. De,huizen slaan er zoo wan- kt-1dat elk oogenbl'ik instorting gevreesd kan worden. Dat het departement in London, hetwelk belast is met het vereffenen der schulden yan den vijand en dat ressorteert onder de „Board of Trade", soms voor laslige proble men komt te staan, hoofdzakelijk tengevolge van de teruggave van défa Elzas aan Frankrijk, wordt, zegt het „Vad." wel ge il lustreerd door het volgende voorval: Ongeveer Iwirilig jaar geleden huwde een zekere Engelsche dame met een iBwoner van den Elzas, die zoo verknocht was aan Frankrijk, dat hij véór Augustus 1914 Straatsburg verliet, om de Franschen en Engelschen le gaan helpen. Gedurende den geheelen oorlog streed hij dan ook aan de zijde der geaHieeiden mee. Maar, aangezien hij geboren was in het Zwarte woud, toen zijn ouders zich daar met vacaiïtie bevonden, was hij feitelijk een' Duilscheir en daarom werd op zijn eigendom in Engeland van regeermgswege beslag gelegd. Als hij in den Elzas geboren geweest was, zou dit hem na hel Verdrag van Ver sailles direct weer teruggegeven zijn, maar nu werd hij beschouwd als een vijand. Na vergeclsche pogingen le Londen, wendde hij zioh le Berlijn met de vraag of zij hem, daar hij toch beschouwd werd als Duitscher. niot konden helpen om zijn eigendom terug te krijgen. Het officicete antwoord van de Duitsche regeering was, dait hij behoorde tot den Elzas, de Elzas was Fransch en zij trokken zich niets aan vam degenen, die nu Fransche onderdanen waren. In wanhoop klopte hij nu te Parijs aan en het officieele antwoord vroeg hem, waar hij getrouwd was. Hij berichtte, dait dit te Londen gebeurd was. De volgendo officieele vraag was, of de Fransche consul tegen woordig was geweest bij het huwelijk. Op deze vraag antwoordde hij ontkennend, daar het, zooals ihij zei, een gewoon Engelsch huwelijk had betroffen Nu volgde voor hem en zijn vrouw een donderslag bij hel deren hemefl, want oen officieele roededec- ling kwam verkondigen, dat, volgens do Fransche wet, zij in 't geheel niot getrouwd warenI Dat verder, daar zij te zamen leef den, zij niot in aanmerking kwamen voor de vermindering van belasting, welke aan getrouwden word toegestaan. Afgewezen, zoowel door Berlijn als door Parijs, hebben zij zich in wanhoop tot den president der Britsche „Board of Trade" gewond, die nu, na maanden lange onder handelingen, er voor gezorgd hoeft, dail hun eigendom aan hen teruggegeven is. RECLAME. AALMARKT 10 - TEL. 801 MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE REPAKATIEN. 9809 De Belgische scholden aan Amerika. WASHINGTON, - 12 Aug. (Reuter). Het eerste Belgische plan lot het lundeeren der oorlogsschulden is onaannemelijk verklaard. De Amerikaansch-Belgische commissie heelt dc beraadslagingen hervat teneinde lot voor beide partijen aannemelijke voorwaarden le geraken. De Deensehe delegatie voor de Volkenbondsvergadeiing. KOPENHAGEN, 12 Aug. (V. D.). De Deen sehe gedelegeerden voor de Volkenbonds- vergadering, die in September le Geneve wordt gehouden, zijn de hoeren Herluf ZaJile, Deensch gezant te Berlijn, voorzitter der delegatie, Borgbjerg, Deensch Minister van Arbeid en Dr. Mollenen, lil van het Folketing. Plaatsvervangende gedelegeerden zijn de heeren Oldenburg, Deensch gezant te Bern, dr. Munch, vroeger minister van oorlog, Holger Andersen, lid van het Folke ting en Georg Cohn, afdeelingschej van het Ministerie van buifenlandscbe Zaken. De uitzetting dei Duitzcheis. WARSCHAU, 11 Aug. (Poolsch Tel. Ag.)'. De Poolsche gezant te Berlijn heelt Zater dag aan den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken een uiteenzetting over handigd van de verdragsbepalingen, volgons jyelke de Duitsche optanten in Polen uil dit i tseengevolgvan „zenuwen"*. Sterk Uw zenuwen met Sanatogen dan zult gij reeds zeer spoedig weer van> een normale verkwikkende 'nachtrust kunnen genieten, Sanatogen bevat de bton der zenuw-' kracht plantaardige phosphorus en albumine. Het verdooft de zenu* v/en niet zcoala „slaapmiddelen" tnaar bouwt ze op en sterkt z<* Het Zenuwsterkend foedsel Vanaf/T,*p«r bu» bij alle opoth, tn dtog: 1940 land werden gezet. De Poolsche regeering verklaart zich echter bereid, gelijk zij reeds meermalen te verstaan gaf, zich met de, Duitsche autoriteiten in verbinding te stelt len om den belreffenden personen zoo wei-« nig mogelijk moeilijkheden te bereiden. Dreigende uitsluiting. CHEMNITZ, 12 Aug. (V. D.). De Vereent ging van Textielfabrikanten heeft met een uitsluiting gedreigd. Hierbij zouden 150.000 arbeiders betrokken zijn. Staking. LONDEN, 12 Aug. (V. D.). Uit Tunis wordt gemeld, dat de dokwerkers in staking zijn gegaan. De strijd in Marokko. PARIJS, 12 Aug. (-Havas). Volgens de bladen zullen Frankrijk en Spanje geen gevolg geven aan den eisch van Abdel Krim om eerst de onafhankelijkheid van het RifL gebied te jerkennen, alvorens onderhande lingen te openen. Het politieke statuut van Marokko werd door een internationale over eenkomst geregeld. Geen van beide landen is voornemens met Abdel Krim onderhandé- lingen onder de onafhankelijkheid van het Riff te openen. De Matin" zegt, dat Frankrijk en Span je de waarschuwing van Abdel Krim be schouwen als een nieuw bewijs dat hij de vredesvoorstellen zal ncgeeren. De „Excelsior" constateert dat het een groote fout is van Abdel Krim geen acht te slaan op de vredesvoorstellen. Weldra zal het uur van clementie voorbij zijn en zal Abdel Krim als een gewone rebel behan deld worden. PARIJS, 12 Aug. (Havas). De „Echo do Paris" meldt, dat het Marokkaanscho Lont voortaan in drie sectors *al worden verdeeld. De westelijke sector komt onder bevel van generaal Pruneau, het midden onder generaal Billotto en het oosten onder bevel van generaal Boichu. In de laatste sector zal een massa-manoeuvre worden uit gevoerd, waarbij een nieuw machinegeweer van zeer groote capaciteit zal worden ge bezigd. Maarschalk Pétain zal naar Marok ko terugkeeren om de diverse maatregelen te sanctionneeren. Spanj'c cn Portugal. LISSABON, 12 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Uit Villa Real de Santé el Antonio wordt ge meld dat twee Spaansche kanonneerbooten, een torpedoboot en een lichte kruiser voor Ayamenle nabij de Portugeesche grens voor anker gingen wegens een visscherii-incident aan de Guadiana-monding. Staat van beleg afgekondigd. BOEKAREST, 11 Aug. (Belg. Tel. Ag.)\ De ministerraad heeft den slaat van beleg afgekondigd in het departement Ferscani teneinde de anti-semietische agitatie te be teugelen die naar Talaresco verklaart, is aangestookt door de derde internationale. 75 leden der Ku-Klus-Klan gearresteerd. NEW-YORK, 11 Aug. (V. D.).'75 leden van de Ku-Klux-Rlan zijn gearresteerd, in verband met de^te East Sudbury in Massa chusetts plaats 'gehad hebbende onlusten. De Klan-aanhangers hielden een bijeen komst op een boerderij, doch de menigte verzamelde zich in de omgeving en maakte beleedigende opmerkingen. De leden der Ku-Klux-Klan werden woedend en vuurden, waardoor vijl personen werden gewond. Zij werden daarop door de militairen omsingeld en gearresteerd. De toestand in Chinc. TIENTSIN, 12 Aug. (Reuter). Gisteren heeft Chineesche politie gesteund door troe pen op stakende fabrieksarbeiders geschoten waarbij 8 stakers meest beenwonden op^ liepen. HANKOW, 12 Aug. (Reuter). De Chinee* sche en Britsche autoriteiten hebben een bespreking gehouden waarbij overeenslem- ifaing werd bereikt inzake de verdediging van de buitenlandsche concessie en'de sa menwerking met de Chineesche politie voor dit doel. SHANGHAI, 11 Aug. (Reuter). Vocrldu* rend hervatten meer stakers den arbeid. Het dienstpersoneel der buitenlanders verricht weer op normale wijze zijn bezigheden, de trams en autobussen hebben der. volledigen dienst hervat. Alleen de stoombooten varen nog niet. De Japansche vloot. .TOKIO, 11 Aug. (Reuter) Gemeld word| dat het Japansche ministerie van marip© voornemens is gedurende de eerstvolgend®

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2