No. 20067. WOENSDAG 12 AUGUSTUS Anno 1926. BERICHT. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. UIT DE OMSTREKEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTEEN: 80 Cto. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnje. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postreebt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplelo Telefoonnummers voor Olreotle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 67055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden 236, per week 0.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week .v „0.18. Franco per post 2.85 portokosten. Dit nummer bestaai uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. 0E RAMP IN OOST-NEDERLAND. Gezien den ontzettenden omvang van de ramp, die Borcnlo en andere plaatsen in ons land heeft getroffen, meenen wij goed te doen om, in afwachting van het vormen van een Steun-Commissie hier ter stede, aan ons B!ad de gelegenheid te openen om giften te storten ter leniging van den nood. Laat ook Leiden meedoen om, wat een nationale ramp mag heeten, nationaal te verzachten, voor zoover dit mogelijk is. Veel is er noodig! Wij znllen de bij ons gestorte gelden dage lijks verantwoorden. DE DIRECTIE. Heden ontvingen wij reeds van: de L.A.W.E.T. Verg. te L. f50.Verg. van Handeldrijvende en Neutrale Middenstand te L. f 25N.N. te L. f 25.—. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.1310.25, SCHOL f 0.15—10.32, dn GEH KABEL- JAIT.V a f 0.35 per pond. AUG. L. REIMERINGER, Wetfh. lo.-Burgemeesler. 1982 Leiden, 12 Aug. 1925. Op de gisteren te Amsterdam in „Ar- tis" gehouden maandelijksohe keuring van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, wérden de navolgende onderscheidingen behaald: Dahlia „Secretaris Voors", J. G. Ballego en Zonen, certificaat le klasse. Dahlia Zaailing 5. H. Buurman, certifi caat van verdienste. Dahlia „Notaris de Bruin", H. Buurman, certificaat van verdienste. Dahlia „Clown'A. v. Kloot, Zoefcer- woude, certificaat van verdienste. Dahlia „Bordeaux", J. G. Ballego en Zonen, certificaat van verdienste; Dahlia „Mad. Victor Cayeux", id. id.; Dahlia, „An dreas Hofer". id. id.; Dahlia „Amun Ra' id. id.; Dahlia „The Prince", id. id.; Dahlia „Edith Page id. id. Vooral in het buitenland en speciaal Amerika zijn de variëteiten met groote bloe men zeer in trek. De tentoongestelde Neder- landsche aanwinst „Bordeaux' had een doorsnede van 26 c.M. en de Amerikaansche aanwinst „Amun Ra" had een doorsnede van 31 c.M. De kpollen van deze laatste soort golden in 1923 de, fabelachtige prijs van honderd dollar per stuk. Gisteravond omstreeks halfacht zakte midden op de Breestraat mej. van H. door haar rijwiel, doordat van haar karretje plot seling do voorvork bezweek. De Eerste- Hulpdienst, spoedig ter plaatse, bracht haar naar haar woning aan den Nieuwe-Rijn, waar een nader onderzoek uitwees, dat zij geon ernstig letsel bekomen had. Koninklijk bezoek aan Friesland. Het ligt, volgeus de „Stand." in de be doeling^ dat H. M. de Koningin op Maan dag September om 10.39 van Leeuwarden per auto zal vertrekken over Jlardegarijp, V eeuwouden, M.uerwoude, Dokkum, Metslawier, Oostcr-Xijkerk naar .Wierum. In Wierum zal H. M. de dijkwerken in oogenschouw nemen. Vervolgens gaat de veis over Ternaard naar Holwerd, waar H. M. in haar salonrijtuig bet noenmaal denxt te gebruiken. Om half twee zal de tocht van Holwerd naar Ameland worden onder nomen. Stenn aan mobilisatie-slachtoffert. De Minister van Oorlog beeft d.d. 3 Aug. 192.) aan den Voorzitter dér Kamer een ncf gericht betreffende de wijze van steun verleening aan de z.g. mobilisatie-slacht offers. In dezen brief wordt medegedeeld, dat ij de toepassing der steunverleening, voor e vaststelling van het bedrag, dat zou worden toegekend, rekening werd gehou- en met de mate van maatschappelijke hulp behoevendheid .terwijl de mogelijkheid werd geopend steun toe te kennen aan degenen, die zich geldelijke offers hadden moeten getroosten voor de verpleging of verzor ging van de gewezen militairen, die sinds dien waren overleden. De uitkeeringen bedroegen f 1300, f 1000, f 800, f 600, f 400, f 300 of f 100. Nadat op alle verzoeken om steun een beslissing was genomen, kwamen reclames in en werd een commissie (van nader ad vies) ingesteld, wier taak bestoud in het onderzoeken van de 'ngekomen klachten. Aan de adviezen der commissie^werd steeds gevolg gegeven. Toen de werkzaamheden der commissie nagenoeg waren geëindigd, werd zij ontbonden en werd de verdere af wikkeling der werkzaamheden opgedragen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienèt der landmacht. Omtrent voorwaarden, bedrag en duur van de herhaalde steunverleening aan z.g. mobilisatie-slachtoffers wordt nog het vol gende medegedeeld. Voor herhaalden steun kunnen die ge wezen militairen in aanmerking komen, van wie de commissie bovenbedoeld voor steun verleening adviseerde, zoomede zij, van wie nadien is gebleken, dat zij in overeenkom stige omstandigheden verkeerden. De toe kennen bedragen varieeren tusschen f 200 en f300 s jaars, afhankelijk van de mate van invaliditeit en de maat schappelijke hulpbehoevendheidin het meerendeel der gevallen wordt laatstge noemd bedrag toegekend. Het ligt in de bedoeling aan belangheb benden telken jare, p overeenkomstige wijze, steun te verleenen, nadat het naar hun physieken en financieelen toestand in gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat verdere ondersteuning gewettigd is. In buitengewone gevallen zal op overeen komstige wijxe eveneens bij herhaling steun worden verleend aan de weduwen van de e.g. mobilisatie-slachtoffers. In totaal werden ten laste van de dienst jaren 1921, 1922, 1923 en 1924 resp. de vol gende bedragen toegekend: dienstjaar 1921 f 957.297.05 1922 f 184.178.25 1923 f 33.601.20 1924 f 29.500.00 De Minister heeft de Kamer voorts doen toekomen een opgave betreffende den ver leenden steun aan de door den heer K. ter Laan, tijdens de mondelinge behandeling der oorlogsbegrooting^l925 genoemde per sonen. - Nederland en Portngal. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft bij brief d.d. 8 Aug. 1925 aan de Ka mer medegedeeld, dat met de. Portugeesche Regeering is overeengekomen de voorloo- pige regeling der handelsbetrekkingen, wel ke 27 Febr. 1924 werd getroffen en die laat stelijk tot 1 Sept. 1925 werd verlengd, op nieuw en onder dezelfde voorwaarden te verlengen voor een tijdvak van één jaar. Het bezoek van Znid-Afrikaansche landbouwers. De Koningin heeft gistermiddag ten pa- leize Het Loo ontvangen het gezelsohap Zuid-Afrikaansche landbouwers, dat deze week in ons land vertoeft. Het gezelschap werd rondgeleid door een comité, bestaande uit de heeren Loudon, Obreen en Roosegaarde Bisschop. De Zuid-Afrikaanders bezichtigden het Oude Loo en het park en de boerderij van Het Loo, waarna H. M. het gezelschap een thee aanbood. De heeren waren ^net den trein van 12.42 te Apeldoorn aangekomen en begroet door den voorzitter en secretaris der V.Y.Y. Apeldoorn Vooruit de Leeren J. T. Wege ner en J. H. Steghgers H.Jz. In *wee ge meentelijke autobussen reden ~ze naar hotel 'Bloemink, waar zij het noenmaal gebruik ten. Daar wachtte hen op de heer J. ter Borg, die bij het bezoek van Paul Kruger en staatsprocureur Jorissen in 1877 adju dant van den president der Transvaalsche republiek is geweest. Aan ffet noenmaal werd het gezelschap toegesproken door den heer J. F. Wegent* namens de Y.Y.Y. De heer P. J. Kleinhans dankte namens het gezelschap voor de vriendelijke ontvangst.' Bevestiging van den Pensioengrondslag. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Ohr. Ambtenaarsbond verzoekt plaatsing van het volgende Vele ambtenaren, beambten of werklie den in Overheidsdienst rijn van meening, dat artikel 150 der Pensioenwet gelegen heid biedt den pensioensgrondslag, welke in 1924 gold thans te bevestigen. Door de salarisverlaging op 1 Januari jl. is hun wedde gedaald beneden den in 1924 gel denden pensioensgrondslag, en om nu recht te verkrijgen op pensioen, berekend naar dien grondslag, wenschen zij gebriiik te maken van de gunstige bepaling in artikel 150 der Pensioenwet. Zij vergeten evenwel, dat artikel 150 slechts gelegenheid open laat den pensioensgrondslag, welke voor of op 30 Juni 1922 gold, te bevestigen. Was t.oen die grondslag hooger dan de thans genoten wedde, dan is bevestiging op haar plaats. Bevestiging van den in 1924 gelden den grondslag heeft geen zin, aangezien in dat geval artikel 151 van toepassing is, en berekening van het pensioen naar de wedde in plaats van naar den grondslag geschiedt. Spoorwegpersoneel. Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: ls de minister bereid mede to deeien op grond van welke overwegingen noodig wor den geacht het groot getal ontheffingen van de voor het spoorwegpersoneel geldende bepalingen betreffende de dienst- en rust tijden, waarbij zelfs op groote stations mot veel personeel voor beambten de dienst ruimte op Zondag tusschen twee rusten van 14 uur tot 16 uur wordt uitgebreid! Wil de minister er toe medewerken, dat voortaan het oordeel der vakvereenigingen wordt gevraagd, voordat deze ontheffingen worden aangevraagd en verleend Geen forensenbelasting van den Kroonprins. In October 1923 heeft, bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor het vol gende jaar, de gemeenteraad van Wieringen besloten nogmaals te trachten den ex-kroon prins, die toen nog niet naar Oels was ver trokken, te doen bijdragen in de gemeente- lijke^nkomstenbelasling. Door den overgang der heffing naar het rijk, was de raad ech ter niet meer bevoegd zelf een aanslag op te leggen, waarom aan den inspecteur der directe belastingen een desbetreffend ver zoek werd gedaan. Daar een aanslag wegens hoofdverblijf reeds vroeger was vernietigd, meende genoemde inspecteur dat deze ook thans om dezelfde redenen, welke vroeger hadden gegolden achterwege behoorde te blijven, maar wel kon een aanslag worden opgelegd als woonforens. Het gemeentebe stuur heeft hiervoor de noodige opgaven in gezonden, waarna de prins werd aangesla gen over de dienstjaren 1922-'23 en 1923-'24 De kroonprins ging hiertegen in beroep en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben thans bericht, dat beide aanslagen door hun college zijn vernietigd. Tegemoetkoming in de huishuur. Bij de behandeling der begrooting voor 1925 werd 'door de soc.-dem. raadsfractie te Almelo voorgesteld, aan de huurders der met overheidssteun gebouwde woningen een tegemoetkoming in de huishuren te verlee nen. Zij raamde het gezamenlijk bedrag de zer tegemoetkomingen op f 10.000. Een berekening van B. en W. toonde coh- ter aan, dat dit bedrag op ongeveer f 32.000 geschat moest worden. Op grond van deze groote kosten en de bezwaren, die zij bij de uitvoering voorzagen, meenden B. en W. de aanneming van het voorstel der s.-d. raadsfractie te moeten ontraden. Naar aanleiding van een en ander is in de vergadering van 24 November 1924 een raadscommissie benoemd, om een onder zoek in te stellen, op welke wijze huurders van met overheidssteun gebouwde wonin gen een tegemoetkoming ware te verstrek ken. Deze commissie heeft een rapport uitge bracht. Naar het oordeel der commissie blijkt uit de door de besturen der woning stichtingen overgelegde lijsten, dat ver schillende gezinnen met behoorlijke inko mens 'woningen betrokken hebben, waar van de huurprijzen aanmerkelijk lager zijn, dan die van andere woningen, bewoond door huurders met betrekkelijk lage inko mens. Dat verschijnsel doet rich in die mate voor, dat de commissie eenstemmig meent het college van B. en W. te moeten adviseeren tot de besturen der stichtingen een krochtigen brief te richten, hiertoe strekkende, dat door onderlinge ruiling der bewoners zooveel mogelijk aan de bezwaren der huurders tegen te hooge huurprijzen tegemoetgekomen wordt. Yoor het geval de bewoners met behoor lijke inkomens de woningen met lagere huurprijzen niet wenschen te verlaten, geeft de commissie in overweging hen de huren te doen betalen, die voor de duurdere wo ningen moeten worden opgebracht. Een en ander zou in een tijdsverloop van 3 a 5 maanden zijn beslag kunnen krijgen. Verder stelt de commissie in overleg met de besturen der stichtingen voor bijslagen te verleenen tot een totaal bedrag van on geveer f 9000. B. en W. konden zich met den inhoud van dit rapport wel vereenigen en stelden in de raadsvergadering van 14 Mei j.L voor, aan de huurders der met overheids steun gebouwde woningen van gemeente wege tegemoet te komen tot ten hoogste f 7100 voor de woningstichting Aknelo en f 2300 voor de woningstichting St, Joseph. Het voorstel werd toen echter aangehou den. opdat de raadscommissie deze aange legenheid nog eens nader onder de oogen kon zien. De commissie'heeft thans een nader rap port uitgebracht, waarin de meerderheid haar aanvankelijk ingenomen standpunt handhaaft, met dien verstande, dat de on derlinge ruiling van huurders op langeren termijn zou moeten worden toegepast en overigens voor zoover de besturen der wo ningstichting die ruiling mogelijk achten. B. en W. kunnen rioh met de strekking van dit nader rapport vereenigen en stel len den raad voor aldus te besluiten. Het is hun bedoeling de tegemoetkoming van 1 September a.e. af te doen verstrek ken en de kosten van die verstrekking, over 4 maanden geraamd op f 3500, te vinden door afschrijving van den post onvoorziene uitgaven. Op V5-jangen leeftijd overleed te Breda de heer dr. J. F. Corstens, gemeen te-archivaris en oud-conrector van het ste delijk gymnasium aldaar. Ingevolge besluit van de algemeene ver gadering van den Nederl. bond van radio- handelaren, gehouden op 29 Juli te Amster dam, is een gemengde commissie benoemd, bestaande uit de heeren: C. B. Goedvold, te Rotterdam Heybroric, te Amsterdam Pooch van Baggen, te Amsterdam; A. van Santen, te Amsterdam, en W. G. Water man, te Eindhoven, die het bestuur van advies zal dienen omtrent de bijzondere be langen van de groepen grossiers, fabrikan ten en handelsagenten. De Bond van Dedrijfsautohouders in Nederland heeft een adres gezonden aan de Koningin, waarin verzocht wordt, de tol aan den Haagweg bij de Hoornbrug (ge meente Delft) in het belang van handel, industrie en toerisme zoo spoedig mogelijk op te heffen, subsidiair zorg te willen ara- gen dat het tarief zoo spoedig mogelijk ver laagd wordt, of het overschot van de op brengst wordt besteed aan verbetering van dezen weg, ,,die bekend staat als een der gevaarlijkste en slechtste wegen in Europa" UIT NED. OOST-INDIE. Door den stroom gedood. PEK ALONG AN, 11 Aug. (Aneta). De heer Hommes, eerste machinist bij de suikerfa briek Bandjaratma, toebehoorende aan de Koloniale Bank, is geëlectrocuteerd. Op last van de justitie is aangehouden zekere S. ie Haarlem, de eige naar van de 'schuur in den Waarderpolder, waarin de brandkast van de American Petroleum Cy. verborgen was. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid. Onwettige loting voor de militie? Bij de loting voor den dienstplicht (nalionalle militie), Maandagochtend ten raad'huize te Gorinchem, waren 68 lotelïn- gen. Toon de laatste aan de beurt kwam om te trekken, was er geen lot meer in den glazen kom. Later werd bij den lobeling thuis door een ambtenaar ter secretarie, een lot no. 16, gebraoht De minister van justitie is met'het geval in kennis gesteld. Toen gistermorgen het Engelsohe stoomschip Whitwood, bestemd voor Hull, van Amsterdam vertrok, moesten de luiken nog over de ruimen gelegd wor den. Hieriaij had een der matrozen het on geluk in het ruim te vallen, met het gevolg, dat d»e dood onmiddellijk intrad. Daar de man uit Engeland afkomstig was, heeft het schip het lijk meegenomen naar Engeland. Bij nader onderzoek zijn in de Ned. Herv. pastorie te Overschie, waar Zaterdag is ingebroken, vele voorwerpen van waaide teruggevonden, die men eerst meende te missen. De diefstal heeft niet dieor omvang, welken men in het begin dadhit. In de gemeente Ede geldt een verordening, waarbij het vloeken op den .openbare® weg is strafbaar gesteld. Ter zake van overtreding dier verordening is een kapitein der veldartillerie verbaliseerd, dié tegenover zijn manschappen aan den Stationsweg bedoeld verbod zou hebben overtreden, zegt de „Msbde." De veertienjarige dochter van den veehouder V. d. Lee te Weesper- karspel werd, toen zij'koeien opdreef, die gemolken moesten worden, door een der dieren aangevallen, die haar op den grond wierp en een been stuk tripte. Een belangrijk legaat. Do Maatschappij van wéiüadigheid ontving gis teren bericht, dat nu wijlen jonkvr. J. C. C. van den Bosch aan die Mij. een legaat heeft vermaakt, groot f 25.000, vrij van rechten en kosten. Vechtpartijen. De laatste dagen is-Kerkerade het tooneel geweest van vechtpartijen. Bij de eerste bewerkte een mijnwerker een ketellapper zoodanig met een bijl, dat men voor zijn leven vreest. De dader is in arrest gesteld. Verder hebben twee broers met hun re volvers een man aangevallen. Hij werd in den bulk getroffen. Ook voor zijn leven wordt gevreesd. Dat helpt ook al niets, Hij was een yerwoed tegenstander van vacci natie. „Waar dient 't toe", zei hij in 't vuur van zijn dispuut, „ik heb een kind gekend, mooi als de dag, en de familie heeft 'fc Ia- ten inenten...... Twee dagen later was 't dood". „Wat, twee dagen later?" ï,Ja, 't raakte onder een auto en was in één slag morsdood. Laat jij je kinderen nu maar inenten I" BINNENLAND. Nadere bijzonderheden over den omvand der ramp te Borcnlo en elders. De Znid-Afrikaansche boeren door H. M de Koningin ontvangen. v BUITENLAND. V De besprekingen tnsschen Briand en Chamberlain. De Grondwet van Weimar in Dnitschland herdacht De Belgische schold aan Amerika. Haarlemmermeer. Te Rijk en Nieuw* Vennep in deze gemeente zullen de feeste lijkheden ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin plaats hebben op resp. Woensdag 2 en Donderdag 3 Septem ber a.s. Een vrachtauto van J. S. te Hillegom, waarvan de chauffeur het stuur blijkbaar nog niet al te best meester was, geraakte 's avonds in den langs den Venneperweg in de Haarlemmermeer gelegen tocht. De bestuurder wist zich intijds uit z'n benarde positie te bevrijden. De auto liep eenige averij op en kon met vereende krachten Weer op het droge worden gebracht. Naar wij vernemen, is het wet te ver wachten, dat de aanbesteding voor den bouw van een jeugdkapel annex nieuwe kosters- woning naast de Nod.-Herv. Kerk te Hoofd dorp spoedig zal kunnen plaats hebben. Het moet in de bedoeling liggen te trachten vóór den a.s. winter met het werk, waarmede een groote verbetering tot stand zal worden gebracht, gereed te komen Maandag wilde de bestuurder van een uit de richting Leiden komende auto, die een verkeerden weg was ingeslagen, bij den Hoofdweg ^alhier omdraaien. Hij reed daar bij echter te ver achteruit, met het gevolg; dat.de auto in de wegsloot terecht kwam. De inzittenden, een heer en dame, kwamen met een gedeeltelijk nat pak en den schr:« vrij. De bestuurder van een vrachtauto ver leende z'n hulp om het motorrijtuig, dat nog berijdbaar bleek te zijn, weer op den weg te trekken. Na eenig oponthoud kon de reis weer worden voortge-zet. Een knecht vap den smid B. te Hoofd dorp, kreeg Dinsdag een klap van een paard tegen het lichaam. Ernstig gewond weid hij opgenomen en bij J. H. binnengedragen. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk in geroepen. De heer J. G. Bakker te Nieuw-Vennep is te 's-Gravenhage geslaagd vow het akte^ examen Nijverheidsonderwijs. Tijdens het hevige onweder, dat zich Maandagavond boven Aalsmeer ontlasttel sloeg de bliksem in een hooge "schoorsteen pijp op de kweekerij van den heer T. tg Aalsmeer Oost. Tot op een paar meter boven den grond werd deze schoorsteen 2 heel vaneen -gespleten. Burgerlijke Stand v. Leiden. GEBORENWillem, Z. v. D. Kleih en J. Fasseur. Johannes Hendricus, Z. v. J, H. Smits en E. Jansen. Nicolaas Johann, Z. v. N. Leget en J. S. Etienne. Neeltj® Hermina Majüa, D. v. B. v. Houwelingen en J. Baar£ Hcndrica, D. v. G. N. de Ru en E. Planje. Antonia Christina, D, v. C. Spanheim en C. Balkenende. Eli sabeth Joha. Maria. D. v. H. Heyne en A. T. Esman Gijsbertus Lconardus Jaco bus, Z. v. J. Kloos en J. M. Zaalberg. Johanna, D. v. H. v. d. Doe en A. v. d. Wieion. Clementine Philomena, D. v. P. E. Plouvier en M. P. C. Wytenburg. Theodorus Josephus Berns., Z. v. H. P. M Bosman en H. M. J, Haan. Johannes, Z. v. J. v. der Linden en A. D. Vogelenzang. Maria Theodora, D. v. P. Pielanen eD A. v. d. Fluit. Johanna Jacoba, D. v. L den Os en A. den Oude. Jannetje, D. v. P. de Wekker en J. M. A. Tiele. Dirk, Z. v. J. P. v. d. Blom en H. v. Strater. Boudewijn, Z v. B. ten Haken en C. M. Lasschuijt. Pieter Gijsbertus Mathius, Z. v. L. J. v. Velzen en W. M. v. Leeuwen. Maria Elisabeth, D. v. J. J. Laman en M P. Sjardijn. Lijntje Margje. D. v. K, Sterk en H. Kalshoven. Jacob Hendrik. Z. v. G. J. Blonken en L. M. Westerbeek. Petronella, D. v. A. Beij en M. Taverne, Cornelis, Z. en Maria, d. v. C. Linschotcn en J. v. d. Wijngaard. Adriana, D. v. A* Ketteois en M. M. Arnoldus. Judith, D v. D. L. v. d. Berg en J. Duyn. Bruin* Z. v. T. S. W. v. Leeuwen en O. M. Son- neveld, Sara, D. v. W. Nieuwenhuys et K. Blitfcerswiik Wilhelmina. D- v. G»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1