No. 20063. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Augustus Derde Blad. Anno 1926. UIT DE RUNSTREEK. Voor Forteeriug, kwaliteit en uiterst Lage Prijzen het Speciaal Adres UIT DE OMSTREKEN. Alphen. De heer C. P. Jongenburger, alhier, is te Utrecht geslaagd voor 't .xamen Fransch L. O. Een kleintje van den hoer v. <L B. al hier haalde zich gisteravond een kan met kokende melk over het lijfje. Hel bekwam brandwonden aan het onderlichaam, doch dr. W. die spoedig aanwezig was achtte ze niet van ernstigcn aard. Onder directeurschap van den heer M. J. Marx alhier behaalde de Harmonie- vcreeniging „St. Sicilia" te Boskoop op het zang- en muziekconcours te Schoonhoven een eersten prijs in de marschwedstrijden en een derden prijs met den concerlwedstrijd in de 4e aid.: de St. Jans fanfare te Zevenho ven in de 2e afd. fanfare 'n tweeden pr. en de Gom. Zangevereen. „Amicitia" te Nieuw koop in de aid. Gem. koren een len prijs. Alkemade. Burger 1. Stand. Gebo ren: Adrianus Tilus, Zoon van A. C. Boxce en C. van der Zwet Cornelia Frederics Ignatia, Dochter van J. J. van der Meer en C. J van der Valk Overleden: Cornells Franciscus Loos 5 jaar Gehuwd: Franciscus van Rijn jm 38 j. en Adriana Maria Slingerland jd. 81 j. In den loop der maand Juli werden Ier Secretarie aangegeven de volgende slachtin gen: Bedrijfsslachtingen: 13 koeien, 15 var kens en 1 kalt Noodslachtingen: 3 kalveren en 8 varkens. Ingevoerd werden 853 K.G. vleesch uit ge meenten buiten den centralen keuringsdienst van Leiden Het netto-bedrag ontvangen keurloon is f 197.50. Bodegraven. Het muziekcorps „Soli Deo Gloria" is druk bezig met de studie voor de Koninginnefeesten. Bij de repetities, hoort men allerlei vaderlandsche en volks liederen schallen. Ter afwisseling wilde men nu ook eens op het water spelen, tegelijk om er aan gewend te zijn bij de gondelvaart op 31 Aug. Daarom werd Woensdag een boot tocht naar Katwijk gemaakt. Men heeft daarbij het nuttige aan het aangename ge paard en dien dag niet vergeten de instru menten te bespelen. Woensdagavond vergaderde het feest comité. Waar de opbrengst der collecte nog niet bekend was, konden nog slechts voor- loopige besprekingen worden gehouden. Echter vernamen we wel dat de opbrengst der collecte niet voldoende is voor de afwer king van het programma. Er zal dus meer gegeven moeten worden. Per spoor vertrok Woensdagmorgen de Clir. Knapenvereen. „Obadja" naar Rotter dam om haar jaarlijksch zoraerreisjes te gaan maken. Hoewel dat nu juist niet de meest ge schikte stad daarvoor is, werd toch een ge notvolle dag doorgebracht. Bezoeken srerden gebracht aan de Diergaarde, aan het vlieg veld, terwijl natuurlijk ook eon boottocht op de havens werd gemaakt Een vrachtauto der iirma F. E. D. y. A. K. reed ais gewoonlijk met groote vaart langs de Noordzijde, ioen er een defect ont stond aan de stuurinrichting, waardoor een verkeerde zwenking gemaakt werd en juist aam den grens der gemeente de vragen in een diepe sloot terecht kwam. De „Fordson" tractor van den heer Van Bunningen moest er bij te pas komen om de kapotten wagen weer op het droge te brengen. De chauffeur kwam er zonder letsel af. Het is voor een motorrijder aitijd erg gevaarlijk om naar amdere dingen te zien dan naar zijn stuur en zijn weg. Dat onder vond Woensdag iemamd, die, toen hij zijn aandacht liet afleiden, met motor en ai in een sloot aam de Noordzijde terecht kwam, Voortaan zal hij wel beter oppassen. Kerkelijk bericht voor Vrij dag: Geref. Gemeente, 's avonds hadfacht, ds. R, Kok van Gouda. Voor Zondag: Ned. Herv. Kerk 10 uur en halfzeven, ds. Langhout van Mijdrecht. Geref. Kerk, 10 uur en halfzeven, dn. Houtzagers, bar. pred. te Reeuwijk. Geref. Gemeente, preek lezen. Burgerlijke Stand. Geboren: Maarten, z. van W. Goudkuil en J. P. Hof land. Simom, z. vam W. van Hemsbengen en Th. M. de Vlieg. Ondertrouwd: A. Jongeneel 23 j. en H. J, de Koogel 19 j. Getrouwd: J. H. Janmaat 28 j. en G, M .Voordouw 25 j. Leiderdorp. Ter Secretarie zijn in de maand Juli aangegeven als bedrijlsslachting 13 runderen en 12 varkens als noodslachting 2 schaper^ 1 varken, 1 nuchler kalf, 1 gras- kalf en 1 lam. Afgekeurd zijn: 1 schaap en 1 graskalf. Aan keurloon is onlvangen f 160. Hoe gevaarlijk het is als kinderen ach ter een rijtuig aanloopen, bleek gisteren in da Dorpstraat, toen de 10-jarige B. door een motorrijtuig werd gegrepen, juist toen ze achter een rijtuig wegliep. Gelukkig liep het ougeval voor kind en bestuurder goed af. Met eenige ontvellingen aan handen en bee- nen en den schrik liep het af, en gingen beiden hun weg. Oud-Ade. Op Donderdag 27 Augustus a.9. zullen alhier wederom de traditioneele Oranjefeesten worden gehouden. Er heeft zich een comité gevormd dat bij de ingeze tenen zal rondgaan, ten einde voldoende in kas le krijgen om de feesten, speciaal de kin derfeesten, een aangenaam verloop te doen hebben. Er zal wel geen twijfel bestaan of de bewoners van ons dorp zullen het comité m zijn lofwaardig streven op alle mogelijke wijze en niet het minst op financieele wijze steunen. Zwammerdam Kerkelijk bericht voor Zondag. Rem. Ger. Gom., voorm. hall ef! ds. Rappold. Een dar fitters van de Gasfabriek al hier, sloeg bij het werken in een kuil zich zoodanig boven de rechterknie dat genees kundige hulp moestworden ingeroepen. Hij meel vonrloopig strikte rust houden. Daar de filler v. d. H. door een ongeval aan de hand reeds eenigen tijd niet kan werken, mist het bedrijf thans 2 werkkrach ten. De heer C. van Muiswinkel Mzn., wet houder dezer gemeente, komt door de volgor de op de lijst van candidaten in aanmer king voor de vervulling der komende vaca ture in de Provinciale Staten wegens benoe ming van het lid dier Staten,'den heer mr. V. H. Rutgers tot minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. RECLAME. voor 1805 Haarlemmermeer. De heer T. v. d Weij te Vijïnuizon alhier, is benoemd tot onder wijzer aande bijzondere sctiool te Nieuw- iVeimep. Tot kantoorhouder aan het hulp-post- au telegraafkantoor te Vijfhuizen is benoemd de heer J. Schrper te Limbricht en zulks in do plaat3 van den heer W. Drooger, aan wien als zoodanig eervol ontslag werd verfeend met toekenning van pensioen. De timmerman G. had Donderdag alhier het ongeluk met zin linkerhand in aanraking- le komen met een in beweging zijnde cirkelzaag, waardoor een der vingers nagenoeg geheel werd afgesneden. Genees kundige hip werd onmiddellijk ingeroepen. Mej. L., te Vijfhuizen, viel van een trap, die uitgleed en kwam zoo te vallen, dat ze inwendige kneuzingen opliep. Dr. N. ver leende de eerste hulp. Donderdagmiddag sloeg een paard, bespannen voor een met karwjjstroo be laden boerenwagen van P. W., te Hoofd dorp, nabij weegbrug bij het station aldaar op hoL Het paard helde door den den Stationsweg den Krnisweg op, den wagen achter zich aan slingerende. Nabj) hotel „De Beurs" botste de wagen tegen een boom, kantelde daarna omver en kwam in de Kruisvaart terecht. De bestuurder wiet intijds van zijn zitplaats te springen en bekwam geen letsel. Hen groote hoeveelheid pakstroo kwam echter in het water terecht. Burgerlijke Stand. Geboren: Pie ter, z. v. W. Kolle on S. Poortvliet. Emma Cornelia, d. v. D. Marbns en A. Q. de Rijk, Neelfcje, d. v. J. Vlaandering en L den Dekker. 7- Sophia Johanna, v. H. M. v. Buijfen Sa T. A. v. Rijswijk. Anneke, (L v. C. H. v. Driel en N. Tim- man. Oornelis Josephns Barthoiomaus, z. v. H. v. Dongen eo W. Knjjff. Mar tinne a v. G. Roos em L. v. d. Spek. Jan Willem a v. W. M. de Koter en 'A. J. v. Hees. t— Jacoba, d v. R v. Niftrik en J. Spaargaren. LevenL z. v. J. v. Veen en M. Rejjnders. Ondertrouwd: P. den Breejen, 30 j. en N. de Boer, 23 j. J. de Kluiver, 25 j. en H. Luglten, 23 j. l Overleden: Adriana Elizabeth de Krijger, 65 j., echtgi v. C. Snijders. Cornelia Eist, 40 j., eohtg. f. Ram. Jan iWillem Boterman, 76 j., weduwn. v. P. van Dam. - Hillegom, De afdeeling Hillegom en om streken van den R.-K. Bond van P. T. en T.- personeel heeft haar jaarvergadering gehou den. Dé voorzitter; de heer J. Heemskerk, gaf in het kort de gebeurtenissen der laatste 6 jaar weer. Het jaarverslag van den secretaris werd met een pittig dankwoord bekroond. De boeken van den penningmeester wezen o.m. het volgende aan: ontvangsten f 461,40, uitgaven f 426,71, batig saldo f 37,68. Bij de Bij de mededeelingen werd naar aanleiding van het daartoe ingekomen schrijven der afd. Baarn besloten- aan een door zware ziekten in armoede verkeerend ambtenaars gezin onderling steun te verleenen en een inteekenlijst onder het personeel te laten circuleeren. De voorzitter memoreerde verder het zilveren ambtsjubileum van den heer C. Floris te Heemstede. De heer F. C. van Lierop Jzn. werd al9 secretaris herkozen, terwijl in de vacature De Wit te Bennebroek gekozen werd de heer Floris te Heemstede. Het bestuursvoorstel om 25 ct. per kwartaal en per lid verplicht te storten voor 't Vaan delfonds werd uitvoerig gesproken. Op de eerstvolgende vergadering zal hierover wor den gestemd. Katwijk. De heeren van Paridon alhier kwamen te Lisre met hun vrachtauto in botsing met de stoomtram. De auto werd zeer beschadigd. De heeren y. P, kwamen er met den schrik af. Gemeenteraad. Aanwezig IS leden. Afwezig met kennis geving do heeren Kruyt en Wouda. Voorzitter: de heer De Waal Malefijt, burgemeester, die de vergadering met ge bed opende. De notulen der vorigo vergadering war- don goedgekeurd. Hierna deed de voorzit ter mededeeling van de ingekomen stuk ken. waaronder disposities van Ged. Sta ten, houdende goedkeuring van in de vo rige vergadering genomen besluiten, als mede de goedgekeurde rekening en de be grooting dienst 1925 der gemeente. Tevens een mededeeling van dit College dat het kennis heeft genomen yan het be sluit van den Raad, waarbij bepaald werd dat het vermenigvuldigingscijfer over 1925 is bepaald op 2 pCt. Voorts was ingekomen een verzoek van den telefoonhouder te Katwijk aan den Rijn, den Leer A. van Sprang, om vermin dering van de huur van een door hem be woond huia, toebehoorende aan de gemeen te, van f 400 tot f 300. lm een uitvoerige toelichting deelde adressant mede, waar om er reden tot vermindering van huur be staat. Er werd eeD commissie tot onder zoek dezer zaak benoemd, bestaande uit de heeren Grimbergen, Van Beclen en Van der Perk, allen te Katwijk aan den Rijn. Ingekomen w voorts de balans met de winst -en verliesrekening der Spaarbank. In 1916 werd door den heer O. de Haan een stuk grond gekocht van de gemeente aan de Mr. C, Eockstraat, onder «bepaling dat deze grond zou worden bebouwd. In dien dit vóór December 1920 niet zou zijn geschied, zou de kooper elk jaar f 100 boete betalen. Daarvan werd eenige malen ont heffing verleend. Ook thans geschiedde dit en werd verlenging van den termijn ver leend tot Aug. 1926. Door den heer Van Duyn was ingediend een voorstel om bij aanbestedingen van wege de gemeente de bepalingen van het minimumloon en het collectief contract toe te passen. Nadat de heer Van Duyn dit voorstel had toegelicht en er op gewezen dat B. en W. zich niet aan de genoemde bepalingen hiel den, werd het in handen gesteld van B. en W. om praeadvies om in de volgende ver gadering te worden behandeld. Na eenig debat waaraan deelnamen de heeren Van Duyn en Van Beelen, werd zon der hoofd, stemming besloten tot vaststel ling der verordening tot heffing van school geld voor L.O. en U.L.O., welke verorde ning geheel overeenkomt met de tot dusver geldende verordening. Aan mej. H. H. G. Meerburg werd met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als onderwijzeres eeoer openbare school, en eveneens aan de heeren A. Kuyt en J. Schaap, waarvan de earste hjjna den 65-jarigeh leeftijd heeft bereikt en de laatste ziekelijk is en reeds geruimen tjjd ziekte verlof heeft Het aantal leerlingen der be trokken school voor L..0 en U.L.O. is tot gemiddeld 150 gedaald, zoodat het Rijk slechte voor 6 leerkrachten vergoeding geeft, terwijl er nu acht aaa verbonden zijn. Er zijn nu nog 6 over. Aan de andere school behoeft door het gevraagd ontslag van mej. Meerburg geen ongevraagd ontslag te worden gegeven. Na eenig verzet van deo heer Van Duyn weid besloten om gunstig te beschikken op het verzoek van het bestuur der Chr. il.B.S. te Leiden, om over 1923 een bijdrage te verleenen van f245.88, zijnde f26.26 per leerilng, welke uit Katwijk over dat jaar de school hebben bezocht B. en IV. hadden op dit verzoek gunstig geadviseerd op billijke gronden. De heer Van Duya plaatste zich op het standpunt dat de oïtlers het schoolgeld zelf behaoren te betalen. De heer Van Leeuwen sprak zich ten gunste van het voorstel uit. Zonder discussie en hoofd, stemming werd besloten tot vaststelling eener verordening op het financieel beheer van den Vleesch" keuringsdienst Hierna kwam aan de orde het verzoek van de Slagersvereeniging te Katwijk om lo. verlaging van keurioocen, 2o. om de gelegenheid te openen ook in Katwijk a. Zee aangifte tot slachten te geven, 3o. den tijd voor aangifte te verlengen. B. en W. merken in hun prasadviee op, dat het laatste punt alleen tot de compe tentie van B. en W. behoort, terwijl zjj voorstellen voorshands op de andere punten afwijzend to beschikken. De afwijking betreffende het eerste punt motiveeren B. en W. met er op te wpzon, dat in andere plaateen in de omgeving de keurioonen even hoog of hooger zjjn, De heeren Van Leeuwen en Grimbergen voelen wei iels voor het verzoek, met name de verlaging van de keurioonen. De heer Van Tongeren treedt in een uitvoerige beschoujring over deze kwgstie. Hij heeft zjjn licht opgestoken bjj de be langhebbenden zelf en bestrijdt de meening van B. en W., dat de prijzen van het vleesch sinds de oprichting van den Keuringsdienst zouden zgn gestegen. Verder wraakt hij het, dat hier winst wordt gemaakt. De kosten moeten worden vergoed, doch verder mug men niet gaan. Bj meent dus ook, dat er wei reden tot eenige verlaging bestaak vooral als hjj bedenkt, dat in verschillende gemeenten de keurioonen lager zijn, wat hij met de cijfers aantoont De voorzitter, den heer Van Tongeren beantwoordende, staat in principe ook op het Btandpunt (lat de dienst geen winst mag maken. Maar men kan dit niet op een goudschaaltje wegen. In 1924 heeft de dienst f 1100 meer opgebracht dan de uit gaven bedroegen. Had men het keurloon der runderen met f 1 verlaagd, zou deze winst reeds gereduceerd zijn tót nihiL En nu zijn de salarissen van den veearts-keur meester en den adjunct-keurmeester nog niet eens op hun maximum Men blijft met deze verordening aan den veiligen kant en verder mag men niet gaan. Blijkt later dat de dienst meevalt dan zullen B. en W. gaarne tot vermindering overgaan, op het oogenblik echter nog niet. De heer Van Tongeren, repliceerend, wijst er nog op dat de slagers die van het Blachtbuis te Leiden gebruik maken ook de beschikking hebben over het koelhuis. De voorzitter ontkent dit. Hem is offi cieel medegedeeld dat daar de slagen van buiten voor een halve Sóe f 1 moeten be talen. De heer Van Tongeren stelt nu voor het keurloon per koe, thans f 7 te brengen op f 6 en dat van een varken van f 8.B0 op f ft' De heer Grimbergen steunt dit voorstel. De heer Van Tongeren wil ook het tweo- de verzoek toestaan, waartoe ook de uee- ren Houwaart en Van Leeuwen gaarne mee werken. Veel meer behoeft dit niet te kos ten als men maar aan zakenmenschen de regeling overlaat. De voorzitter bestrijdt het voorstel Van Tongeren met nadruk en in het belang der gemeente. De heer Houwaart meent dat de heer Huisman, die hier do administratie voert, ook wei een uurtje naar Katwijk aan oee kan gaan, wat volgens den voorzitter niet mogelijk is. Een voorstel van den'heer Van Tongeren om ook do aangifte in Katwijk-aan-Zee te doen plaats hebben, trekt de voorsteller, ter wille van ujn eerste voorstel in. Hierna wordt in principe geBtemd over het voorstel van den heer Van Tongeren. De voorzitter merkt op dat de goed keuring van de Kroon noodig is. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Van Tongeren, Houwaart, Van der Zwan, Parlevliet, W van Beelen, Grimbergen, en Van Duyn Tegen de heeren Van Leeuwen, Ouwehand, Van Walsum, Van der Perk en Meerburg. Zonder hoofd, stemming wordt besloten tot aanvaarding van het aangeboden ac- coord betreffende de procedure van het Centraal Verrekenkantoor van Brandstof fen. Hierna kwam ter tafel het voorstel om een nieuwe straat te Katwijk-aan-Zee te noemen de Jan Varkevisserstraat, naar den vorigen secretaris der gemeente. De heer Meerburg meent dat deze naam aanleiding tot verwarring kan geven, om dat er meer personen van dien naam in Katwijk wonen of gewoond hebbon. Hij zou het woord secretaris er voor willen voegen. De heer R Ouwehand zou daar tegen zijn. Dit raadsbesluit legt de persoon vast. De heer Van Tongeren zou den naam van een reeder aan de straat willen verbinden. Ten slotte wordt het voorstel zonder hoofd, stemming aangenomen. Na een opmerking van den heer Grim bergen wordt zonder hoold. stemming al- wijzend beschikt op het verzoek van W. 1 an Lau en 9 andere kioskhouders aan het strand, om Zondags geopend te blijven en te mogen verkoopen. Een der aanwezigen op de publieke tri bune verlaat nu boos de zaal. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Van Tongeren tot wijziging van art 6 der verordening op het bouwen en sloopen, bepalende, dal in z.g. hofjes geen woningen mogen worden gebouwd, wordt druk van gedachten gewisseld. Nadat enkele leden daarover eenige opmerkingen hebben ge maakt, wordt het voorstel met nadruk be streden door den wethouder, den heer Ouwe hand. Hij noemt dit voorstel bedroevend. De verordening heeft reeds 20 jaar beslaan, er is nooit aan getornd en hij had dit zeker niet meer in 1925 verwacht. Het zou eqn groote stap achteruit zijn. Hij wijst er op welke toestanden bijv. in Lombok heer- schen en dit zou men weer terugkrijgen. De heer Houwaart stemt den heer Ouwe hand toe, dat men met deze wijziging een stap achteruit gaat. Maar als hij er vóór is dan komt dat met het oog op den woning nood. De voorsteller verdedigt zijn voorstel ook op deze gronden. Hij wijst er op, dat de ge noemde toestanden in de practijk reeds be staan. In dat verband wijst hij op de z.g. houten zomerhuisjes, die permanen bewoond blijven. En dat zijn houten huisjes. De heer Van der Zwan steunt ook nood gedrongen het voorstel. De heer Van der Perk zou aanneming zeer betreuren. Men mag den Raad geen meer dere vrijheid geven. Met dezen Raad zou dit geen kwaad kunnen, maar men weet niet wie er later komen. Na een korte weerlegging van den heer Van Tongeren der aangevoerde bezwaren, wordt het voorstel aangenomen met 6 tegen 6 stemmen. Vóór stemmen de heeren Van Tongeren, Houwaart, Van der Zwan, Van Duyn, Parlevliet en D. van Beelen. Tegen stemmen de heeren Grimsbergen, Ouwe hand, Van Walsem, Meerburg en Van der Perk. De heer Van Leeuwen had zich even verwijderd. Aan de orde kwam nu een voorstel tot bestrating van den Achterkekweg en Wees- huisstraat, waarloe een verzoek van inge zetenen is gekomen. De heeren van Duyn en Houwaart be strijden het voorstel. Als de Raad met voor stellen komt, om oen straat te verbeteren dan willen B. en W. er niets van weten. En nu zijn ze dadelijk klaar. Er is trouwens nog genoeg te doen. Het voorstel lot bestrating van de Wees huisstraat wordt verworpen met 7 tegen B stemmen, die van de heeren van Leeuwen, Van Duyn, Meeeburg, van der Perk en R. Ouwehand. De heer van Duyn verklaart bij vergis sing voor gestemd te hebben. Ton aanzien van het voorstel met betrek king tot den Achterkerkweg stelde de heer Meerburg voor de behandeling uit te stellen tot de begrooting. De heer Van der Park verdedigt als der Commissie van Fabricage het voorstel tot bestrating, waardoor de verbinding met Noordwijk zeer zal worden verbeterd, waar bij de voorzitter zich aansluit. Men zal de onkosten over 10 jaar verdeelen. De heer Meerburg trekt nu zijn voorstel in. In de vergadering van de Commissie van Fabricage waartoe lot de bestrating werd geadviseerd is en hij niet tegenwoordig ge weest De heeren Van der Zwan en Van Tonge ren gelooven niet dat deze weg ooit een groote verkeersweg worden zal. De wethouder Ouwehand verdedigt hel voorstel waarna het wordt aangenomen met 8 tegen i stemmen die van de heeren Hou waart, van Tongeren, Parlevliet en Van Duvn. De voorzitter zeide dat het voorstel van den heer Van Tongeren om in de laatste straat borden te plaatsen in de volgende zit ting behandeld zal worden. Hierna werden eenige wijzigingen aange bracht in de begrootingdienst 1925, waarna hel koliier der Staalbelasling 1925 weid vastgesteld op f 30.700. Hierna werd door den voorzitter meege deeld dat de N.Z.H.T.M. niet bereid is op 't verzoek van den gemeenteraad in te gaan om op het emploicment van de tram te Katwijk aan Zee een urinoir aan te brengen. De directie acht dit niet noodig. Hierover zijn sommige leden slecht spreken. Vervolgens wordt de Raad na een drukks rondvraag waarbij verschillende zaken aas de orde komen gesloten. Katwijk aan den Rijn. 14 Aug. a.«, is het voor den brugwachter bij de tram- Brug der N. Z II. T. aan het Overrijn, den heer J. Sosef, een bijzondere dag. Dan Sri het nl. 25 jaar geleden zijn, dat ds heer Sosef als zoodanig werd aangesteld. Voor dien tijd reed de train, toen nog stoom tram, langs het Overrijn en over de klap- brug. De toestand van die brug was toen over die brug gevaar opleverde. Tevens al van dien aard, dat het rijden der tram moest de tram verschillende bochten ma ken. Een 11 iyuwe draaibrug werd door da N. Z. 11. T, M gemaakt en de heer Sosef, voordien reeds 9 jaar in dienst bij weg en werken, werd op 14 Aug. 1900, op den dag van in-gebruik neming, aangesteld. De heer S. heelt zich al dien tijd doen kennen als een ijverig en stip! beambte. Zeer velen, niet te vergelen de tuinders, dia voor de groentenveiling steeds door de brug moeten, kunnen geluigen, dat de heer S., indien maar eenigszins mogelijk, allen (en dienste was. Bij een druk verkeerspunt de vraagbaak voor velen, altijd bereid de ge- wenschle inlichtingen te verstrekken. Vlak bij de brug een tramhalte, waarvan de pa ters, broeders, leerlingen enbezoekers van het St. Willibrordus-College veel gebruik maken, was S. steeds de levende dienstrege ling, die geraadpleegd werd. Het zal S. dien dag ongetwijfeld niet aan belangstelling van alle zijden ontbreken. Bij de gisteren gehouden vergadering van Kerkvoogden en nolabelen der Ned.- Herv. Kerk is besloten het kerkgebouw doof centrale verwarming te verwarmen. Voor zeker een zeer goede verbetering, zoodat men dus 's winters als het koud is niet uit de kerk behoett te blijvens wegens dg koude. Katwijk-aan-Zee. Het strandfeest had ook gisteren weer prachtig weer. Op dezelfde wijze als den vorigen dag, doch nu iets later, trok de stoet strandwaarts en begon men al spoedig aan de afwerking vaD hel programma. Een gedeelte ging „flesschenloopcn'een ander „ri.igslcken met strandkarren", waar bij heel aardige momenten le zien waren. Een derde groep was bezig aan den „fortbouw", d. i. een groote hoop zand bij elkaar schep pen, die zooveel mogelijk verstevigen, opdat de zee er straks zoo min mogelijk kracht op kan ontwikkelen, want die het langste in tact blijft, krijgt den eersten prijs. Een vierde groep was bezig figuren le maken van zand, We hebben ons verwonderd, dat betrekke lijk zulke jonge kinderen zooveel tact bezaten voor de uitvoering van dit werk, want er wa9 prachtig werk bij. Vooral werd on9 oog bekoord door de artistieke uitbeelding van hel wapen van Utrecht, dat prachtig mooi uitgevoerd was. Verder waren er eenige auto's, 2 ballenbanen. kunstig in elkaar ge zet, de attributen van Geloof, Hoop en Liefde, een Sphinx, de Katwijksche Vuurtoren, de Oude Kerk, een schip, een motorboot, een schildpad en ja zelfs het wapen van Katwijk was getrouwelijk nagebootst. Wie der iigurenmakers den eersten prijs heeft gekregen, weet schrijver dezes niet, maar als een feit der vermelding overwaard, kunnen we melden, dat 5 kleintjes elk van 8 jaar oud, voor den forlenbouw met den eersten prijs gingen strijken. Nu moeten we, om der waarheidswille er bij zeggen, dat dez» kleintjes gewerkt hadden onder toezicht van den heer Schouten, sergeant-kampwachter, in den Koestal alhier. Geen wonder dus, dat zoo'n veteraan op krijgskundig gebied goede raad gegeven had. Om 5 uur zou het „hoog water" zijü. Al de moeizame arbeid zou worden temet1 ge daan door die groote, ruslelooze, vijandige zee. Maar wat beleefden ze een pret als'een groole nijdige golf legen het fort en er om heen sloeg en dan zichtbaar!I) zoowat nietf had medegenomen. Maar ook aan die vreugle kwam een einde, want de zee ruslle niet, voordat alle lorlen en figuren door haar al» een groote slokop waren verzwolgen. liet dagteest was hier zoowat mede ge daan, maar nu moest het avondfeest nog volgen. Bij de school aan den Sluisweg waz verzamelen geblazen. En daar stonden om haltnegcn uur een massa menschen, die niet te tellen waren. Honderden kinderen met lampions en fakkels, die het terrein en aan stonds den stoet zouden verlichten, warrel den hier door elkaar. En daar ging men op stap. Voorop een troep spes palria, die el steeds den moed in wilden houden en daar achter, met de muziek voorop, de stoet van leiders en leidsters bij de verschillende spe len, gevolgd door de kinderen en vele Kat wijksche en lijdelijke inwoners. Al zingend en hossend trok de stoet het dorp door. Op de Zuidstraat voor pand 49 waar de faro, Buurman tijdelijk woont, werd halt gehou den om aan den heer B. een oratie le bren gen voor het deze week met levensgevaar redden van een badend meisje, dat in doods nood verkeerde. Een welverdiende buidel Daarna ging men weer verder cu aldoor speelde do muziek en sleeds maar hoste de menigte en was er vroolijkheid, toldat ein delijk de stoet werd ontbonden. Daarna bleef het nog een poosje rumoerig op straat, doordat de jongelui hier en daar nog eca rondedansje hielden, maar eindelijk om half- elf, keerde de gewone rust weer terug en behoort 't feest van de badgasten weer tot het verledene. Zij echter, die met de leiding belast waren, kunnen met voldoening op dit feest terug zien, want voor zoover wij hebben kunne*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9