AGENDA» Nieuwe Sorteering BAflKS BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Zoroerzorg: Tuinconcert van hel Don Ko- yakkenkoor Kwart over acht nam. Zaterdag. Den Haag: (L. de Colignystraat 27): Jaarlijksche vergadering Straatweg van het Schouw van Duivenvoorde naar Kat wijk aan Zee; 3 uur nam. Zondag. Zomerzorg Tuinconcert van het muziekgezelschap „Orpheus". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Augustus a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 562. De apotheek van do „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. 1822 b.v. waar het geldt voor bebouwing, die ge acht wordt van blijvenden aard te zijn, b.v. Ben kerk. Een veel geopperd bezwaar tegen erfpacht is, dat de hypotheekbanken weinig geneigd zijn om hypotheek te verleenen op wonin gen, die onder den last van erfpacht ge bouwd zijn. Dc gemeente 's-Gravenihage heeft, om aan dit bezwaar tegemoet te ko men, een gemeentelijke hypotheekbank in gericht Voor kleinere gemeenten is dit ech ter wat bezwaarlijk. Vergissen wij ons niet, dan betaalt de eigenaar van de woning in Den Haag ook grondlasten, terwijl' hij toch eigenlijk den grond huurt Een groote last voor de gemeenten is de zorg voor verbetering en stelselmatige uit breiding der bebouwde kommen. Dat is het gevolg van de vroegere toestanden, toen te weinig of in 't geheel geen regel in de bebouwing werd gevolgd; toen de straten te smal werden aangelegd bij het zeer be perkte verkeer; toen aan de toetreding van het lioht en lucht achter de woningen te weinig aandacht werd geschonken en betere bebouwing onmogelijk was, doordat de stad besloten lag tusschen de oude veslingwal- \en. Men kan nu een bouw verbod op enkele terreinen leggen of tot onteigening over gaan, als dat noodïg blijkt, maar die moge lijkheden zijn van den laats ten tijd. Meestal bedient men zich, om tot verbetering te komen, van het stellen van nieuwe rooi- iijnen, zelfs van achter-rooilijnen, maar dat heeft alleen effect in geval van verbou wing, waarop echter weer meer kans is, sedert in menige binnenstad de woonhui zen in winkels worden veranderd. Nu en dan zal echter de gemeente vaster moeten ingrijpen on nieuwe verbindingen moeten scheppen tor wille van het drukkere ver keer; dan zal van onteigening gebruik moe ten worden gemaakt; onze groolc steden Amsterdam, den Haag, Rotterdam en Utrecht gaven daar voorbeelden van. Het woningvraagstuk heeft in de laatste jaren heel wat zorg gehaard aan die ge meen lebesturen. Slechte woningtoestanden zijn verderf olijk; zij strijden met de hygiëne, zij bevorderen de uithuizigheid; zij leiden tol onzedelijkhejjd en misdaad; zij zijn een belemmering voor levensvreugde en levens genot. Daarom is opruiming van krotwonin gen en onbewoonbaarverklaring noodzake lijk; de duurte van den grond heeft verleid tot het bouwen van woonkazernes, die wel tegemoet kwamen aan enkele bezwaren, vooral aJls zij gebouwd werden aan ruimere straten met inachtneming van de bepalin gen der moderne bouwverordeningen, maar "menig bezwaar bleef bestaan. Hier en daar Is men er aan tegemoet gekomen door den aanleg van tuindorpen maar dan vc r wijder- do men zich vaak om aan de prijsstijging yan den grond be ontkomen, te zeer van het centrum, waar de bevolking haar werk had Op de gemeente rust dan de plicht om voor ihei onderhouden van de gemeenschap tus- echen nieuwe wijken en de eigenlijke stad le zorgen, voor zoover de fiets niet voldoen de was. Meermalen spraken wij al van de bouw verordeningen," die veel goeds hebben ge daan. In vroeger tijd was alles, wat be paald werd omtrent inrichting en samen stelling van woningen, omtrent afvoer van rook en vuil .cn meer dergelijke bij de poli tieverordening geregeld. De invoering van |öe bouwverordening heeft ook de instelling yan bouw- en woningtoezicht veroorzaakt. Maar in de laatste jaren is men wel eens tot de overtuiging gekomen, dat niet alle bepa lingen van de bouwverordening gehand haafd konden worden, toen de woningnood Hot bouwen dwong en te duurte van grond )en materialen en te stijging der loonen lot gevolg moest hebben, dat strenge bandha- ying van de overigens uitstekende bouw verordeningen de woningen zoo duur zou den maken, dat de exploitatie te veel zou eisohen van de beurzen dor bewoners. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen heeft men enkele bepalingen der bouwver ordening buiten werking gesteld en heeft men voorgesteld om normalisatie in te voe ren; herhaling van uitgevoerde bouwplan nen; het versohaffen van goede woning typen en onderdcelcn van wonipgenhet geven van voorlichting bij het voorbereiden .van bouwplannen, en meer andere. Op die wijze kon tevens Yotdaan werden aan zekere eieohen der aesthetic*. DE ALGEMEENE TOESTAND. Londen geieed om Briand te ontvangen. Gelijk te verwachten was, heeft het En- gelsche Lagerhuis ten slotte den steun aan de mijnindustrie goedgekeurd, men zie on der Engeland voor bijzonderheden. Morgen zal het parlement nu wel inder daad op recès gaan en krijgt de Engelsche regeering de handen vrij voor andere din gen, gelijk in de eerste plaats voor het praten met Briand, die Maandag te Londen zal arriveeren. Een nieuwe stap voorwaarts, zij het van bescheiden omvang. BELGIE. De moord op luitenant Giafi. Naar uit Brussef gemeld wordt, heeft de Belgische regeering uitgemaakt, dat de zaak Graff onderworpen zal kunnen wor den aan een gemengde Belgisch-Duitsche rechtbank, daar de moord op luitenant Graff, in het bezette gebied, door een zekere heimzinnigheid is omringd gebleven. DUITSCHLAND. Interpellatie over de Dnit- f schers-uitzetting nit Polen Besprekingen met Spanje In den rijksdag werd een interpellatie nopens de oplanlenquaestie behandeld. De rijksminister van buitenlandsche za ken Stresemann gaf een overzicht van de voorgeschiedenis der aangelegenheid en deelde o.a. mede, dat bericht i6 ontvangen, dat de Poolsche autoriteiten aan de optan ten, die nog niet waren vertrokken order gaf, binnen 48 uur Polen te verlaten. Daar op, aldus spr., hebben wij onverwijld de zelfde maatregelen genomen tegenover de nog in Duitsehland verblijf houdende Pool sche optanten. De bespreking der interpellatie, waarbij alle partijen aan het woord kwamen, ge schiedde zander incidenten. Alle sprekers uitten den wensch, dat den Duitse bon op tanten ten spoedigste gelegenheid zou wor den gegeven zich te vestigen. De linksche spreikers verweten de rech terzijde de quaeslie te hebben gdbrudkt om een actie tegen den Pruisischen minister Severing op touw te zetten. Zij verklaarden, dat het ingrijpen van Severing onmiddellijk tot een verbetering in den ell-endigen toe stand in het kaïmp^van Sdhoeidenmühl heeft geleid. Alle sprekers keurden het optreden van Polen scherp af, hetwdfk zij een beschaaf den staat onwaardig noemden en uitslui tend in slaat om haat te zaaien. De noodige represailles tegen Polen wer den algemeen goedgekeurd, waarbij do lin kerzijde eahter verlangde, dat niet alle in Duitsohland wonende Poten daardoor wor den getroffen, doch alleen de „parasieten en bloedzuigers". Onze verontwaardiging is niet gericht tegen het Poolsche volk, zoo werd verklaard, maar tegen de Poolsche re geering. Ten slotte werd een interfractiomeele re solutie aangenomen, waarin tegen het op treden van Polen werd geprotesteerd. De onderhandelingen over een herziening van het Duitsch-Spaanscbe handelsverdrag zijn vooreerst geschorst, daar Spanje de Duitsohe voorstellen ongeschikt verklaarde a'ls basis le dienen van bespreking Spanje heeft een uitvoerig tegenvoorstel gedaan. Ongeveer midden September verwacht men voortzetting der besprekingen, FRANKRIJK. De strijd in Marokko De Bankstaking De onder- wijzeis bij het Vakverbond. iVan de meest diverse zijden blijft bet opgaven regenen over de vredesvoorwaar den door Spanje en Frankrijk aan Abdel Krim gesteld. We zullen er niet verder op ingaan, want officieel worden al deze op gaven gedesavoueerd. In Engeland en Italië hebben deze proef ballon-opgaven intusschen al kwaad Woed gezet en achterdocht gewekt! Van het front weinig nieuws. Nanlin heeft geconfereerd met Lyautey. Men gelooft, dat ar hoogst belangrjjke operaties zullen plaats hebben die weldra zullen worden uitgevoerd en die van groote» invloed zullen z'rjh op het verdere verloop van den toestand. Dc minister van arbeid heeft aan de betrokken bankinstellingen een lijst doen toekomen van de eischen d^r stakende be ambten. Hij nitto den wensch, dat een spoedige regeling tot stand zal komen. Afgevaardigden van het nationaal syndi caat van onderwijzers in Frankrgk spraken ach met 18.096 stemmen en drie onthou dingen uit voor aansluiting bij de Oocfé- dératkm Générale du Travail. ENGELAND. De debatten over den stenn v aan de mijnindustrie De steun goedgekeurd Een nieuwe aanvrage. Het debat over het mijnconflict heeit gis teren in het Lagerhuis plaats gehad. Baldwin diende de begrooting in ten be drage van tien millioen pond sterling als bijdrage uit do schatkist ten behoeve van de loonen der mijnwerkers. Hij verklaarde, dat toen de onderhandelingen tusschen de mijneigenaars en arbeiders op het doode punt waren gekomen, er slechts twee alter natieven waren: slaking of een middel om uit de impasse te geraken. De toestand van het bedrijf liet te wenschen over en hij vroeg zich den avond vóór de opzegging der werkgevers van kracht werd af: was het thans tijd om in le grijpen In een strijd, die het verlies van honderden millioenen na zich zou sleepen? Zou men op eervolle wijze uit de impasse geraken? Hij meende dat dit in de gegeven omstandigheden het geval was. Het verheugde hem dat zijn col lega's het met hem eens waren, dat hef beste wat gedaan kon worden was een on derzoek te doen houden, waarbij de groot ste vrijheid zou zijn toegestaan, en intus schen aan de industrie tijdelijk hulp te ver leenen. Hij was er van overtuigd, dat deze wijze van handelen verstandig was. Hij ge looide dat het respijt dat door de regee- ringsvoorstellen zou worden verschaft, van ontzaglijke waarde zou zijn. Hij gaf toe, dat de regeering een zeer ernstig besluit nam met het verleenen van deze subsidie. Zij bleef van meening, dat er zeer ernstige be denkingen waren tegen subsidies tot steun hetzij van de prijzen, hetzij van de loonen. Overgaande tot de opmerkingen dat hij was gezwicht voor de uitdaging van het bondgenootschap der vakvereenigingen, zei- de de premier dht het veel gemakkelijker was in den strijd gejaagd te worden dan den vrede te bewaren. Vrede was een quaeslie van wil en de wil tot vrede kon den vrede brengen even goed alB de wil tot staken stakingen kon brengen. Er was geen ander middel om de nood lottige staking te vermijden dan tijdelijke regeeringssteun. De regeering Btond hier tegenover een groot bondgenootschap van vakvereenigingsmannen, die met een alge- meene stopzetting van den arbeid dreigden. Indien deze politiek door de geheele Arbei derspartij werd ondersteund, kon hij zich niet voorstellen hoe een constitutioneele re geering kon bestaan. Slechts bij een toestand van vrede kon Groot-Britannië voor zijn dichte bevolking produceeren. Hij ging als volgt voort: „Indien wij opnieuw voor een dergelijke uitdaging komen te staan, laat mij het Huis er dan aan herinneren, dat geen minderheid in een vrij land ooit de heele samenleving heelt gedwongen. Ik ben er van overtuigd, dat wanneer het tijdstip zou aanbreken, dat de gemeenschap zich zou moeten beschermen met de algeheele kracht van de regeering achter rich, het antwoord der gemeenschap de machten der anarchie in de geheele wereld zou verba zen." (Langdurige toejuichingen. Ontken ningen bij de arbeiders). Lloyd George, de leider der liberalen, le verde critiek op het feit, dat terwijl het La gerhuis werd gevraagd om een bedrag van tien millioen pond voor subsidie te bewil ligen, diende le worden begrepen dat indien dit bedrag onvoldoende bleek, toestemming voor een verdere som zou worden gevraagd. Hij verklaarde dat zulk een onbeperkte sub sidie aan de steenkoolindustrie zonder dat een oplossing daarvan deel uitmaakte, een ernstig voorstel was. Hij meende dat een groote unificatie van de steenkoolindustrie, die kosten zou uitsparen, de eerste voor waarde had moeten zijn voor zulk een leening. Subsidie was nationalisatie in haar erg- sten vorm, omdat zij loonen en winsten waarborgde zonder regeeringscontróle. Hij zeide, dat het lot der democratie was beze geld, wanneer de regeering zwichtte voor dwang van een minderheid. Ramsay MacDonald, de arbeidersleider, verklaarde rich- vóór de voorgestelde com missie van onderzoek en hij uitte de mee ning, dat de toestand alleen kon worden ondervangen door een regeeringssubsidie, ofschoon hij verklaarde dat van deze sub sidie, die werd genoemd ale een ondersteu ning van de loonen, een aanzienlijk gedeelte zou worden gebruikt om de eigenaars op de been te houden. Hij hoopte dat gedurende de volgende zes maanden het beste gebruik zou worden gemaakt van de gelegenheden, die zich voordeden voor een oplossing van de quaeslie. Hij betoogde, dat de buitengewone manifestatie van de eenheid onder de in dustrieels arbeiders ter verdediging Van de mijnwerkers gedurende de jongste crisis door de omstandigheden van de zaak vol doende was gerechtvaardigd. Mac Donald zeide le gelooven, dat wan neer het door de regeering gelaste onderzoek zou zijn afgeloopen, men tot de bevinding zou komen, dat er nationale contróle en ten slotte nationalisatie van de mijnen moet komen. Clynes (arbeidersafgevaardigde) zeide, dat de redevoering van den premier een totaal ongemotiveerden laster inhield aan het adres van de arbeidersklasse. De arbeiders der spoorweg-, transport- en andere bonden waren van gevoelen, dat de loonstandaard der mijnwerkers moest worden gehandhaafd wilde niet hun eigen levensstandaard om laag gaan. De mijnwerkers zouden lafaards rijn geweest, wanneer zij zich tegen deze Joonsverlagingen niet hadden verzet, en de rest der arbeiders zou den naam kameraad niet waard rijn geweest, wanneer zij niet achter de mijnwerkers was gaan staan. Churchill verklaarde, dat de vrees totaal ongegrond was, dat door de subsidie aan den mijnbouw de groolhandelprijzen zooda nig zouden dalen, dat zij beneden bet economische niveau zouden vallen. Wel licht zou de subsidie vijftien millioen be- loopen, maar er moest voor worden ge zorgd, dat de daardoor verkregen tijdruimte goed werd besteed. Churchill verklaarde volkomen op de macht der regeering te vertrouwen en de orde in het land te hand haven en om elke groep, hoe machtig ook, die zich aan het staatsgezag zou vergrij pen, te onderdrukken. Ingeval van een conflict zou de staat zegevieren. Nieuwe belastingen zullen niet worden voorgesteld en de subsidie zal op de begrooting van het volgende jaar worden gebracht Churchill geloofde niet, dat er over het algemeen onder de mijnwerkers een geest bestaat van verzet legen den staat. Het verzet gaat uit van een macht, wier stre ven er op is gericht, den bestaanden maat- echappelijken toestand met geweld te ver nietigen. Het parlement zal onafgebroken zijn aandacht moeten wijden aan de pogin gen der vakvereenigingen, om de geheele gemeenschap te beheerschen, met de bedrei ging de vitale bedrijven stop te zetten, Als politiek wapen komt deze bedreiging de laatste jaren meer en meer in zwang. Ten slotte werd de subsidie aan de steen koolindustrie met 35116 stemmen goed gekeurd. Op het eerste schaap volgt echter al een ander. De Raad voor den Landbouw, die in tegenwoordigheid van den minister van Landbouw vergaderde, heeft aangedrongen op een subsidie van 2 p. st voor ieder acre braak lizgënd te11 d hetaeen de. regeering 6 millioen p. st. zou kosten Van andere zijde werd aangedrongen op afschaffing van ver schillende lasten, die op den landbouw drukken, zoodat de boeren het zonder rg- geeringshulp zouden kunnen stellen Wie volgt In antwoord op verschillende vragen werd in het Lagerhuis medegedeeld, dat de mijn- werkersstaking van 1920 aan de schatkist 2 1/4 millioen p. st. heeft gekost en die van 1921 ruim 3 millioen p. sL Verder werd medegedeeld, dat op het oogenblik normale onderhandelingen gaande zijn over loonen en arbeidsvoorwaarden in het machinebedrijf, het scheepsbouwbedrijf en de ijzerindustrie. De regeering acht het echter niet noodig, voor deze bedrijven ge meenschappelijke conferenties te beleggen. EUITENLANDSCH GEMENGD. Collins, het hoofd van de politie te Chi cago, heeft de hulp ingeroepen van de ver- eeniging van rechters en advocaten, aange vuld met eenige bekende burgers, om den strijd tegen de misdadigerswereld gezamen lijk aan te binden. Aan het slot van zijn te dezer zake gepubliceerden oproep deelde Collins mee, dat van 1 Januari tot 1 Juli, een periode van 211 dagen, niet minder dan 227. moorden en moordaanslagen in Chicago gepleegd waren. Het aantal diefstallen en minder ernstige vergrijpen is aan deze cij fers volkomen evenredig. Te Ollerton in Bet Woud van Sherwood, in Nottinghamshire, ie op 620 yarde onder het maaiveld een steenkolen laag aange boord, waarvan de dikte loonende exploita tie mogelijk maakt. Men waa op die plaats al een jaar of twee aan het boren. Op de plaats waar de ontginning zal geschieden komt een dorp van modelwoningen voor de mijnwerkers te staan. In den afgeloopen nacht is te Frofond- sarte, in België, een ledige trein ontspoord en in brand geraakt. Een remmer werd ge dood. Het groote Duitsche luchtvaart-proefsta tion te Adlershof bij Berlijn is in den af geloopen nacht geheel door brand ver woest. De politie te Boedapest arresteerde in den afgeloopen nacht verscheidene perso nen, die haar reeds geruimen tijd als be ruchte cocaïnehandelaars bekend waren Het cocaïnemisbruik heeft den laatsten tijd in de Hongaarsche hoofdstad schrik wekkende afmetingen aangenomen. De gearresteerden zijn een scheikundige, een werklooze kantoorbediende, een keil- ner en een werklooze apothekersbediende. Te Fano bij Pesaro is, volgens een bericht uit Rome, de bliksem ingeslagen in een boerenhofstede, waardoor 4 zonen van den pachter gedood werden. Woensdagochtend viel in de KasinoEtras- se te Koblentz een 3i-jarig kind uit een raam van eeo vierde verdieping en bleef roet verpletterden scbedel op straat liggen. Vlak daarop viel de grootmoeder van het kind uit hetzelfde raam. De vrouw lesfde nog, doch is na een halfuur overleden. De Madrileehsche bladen melden dat mén drie personen van onbekende nationaliteit heeft opgesloten, die het geestelijk gewaad droegen en beweerden Syrisbhe priesters te zijn en die in Spanje geld wilden inzame len voor de Syrische kinderen, die door de Turken en Koerden worden vervolgd. Zij waren ruim voorzien van papieren en aanbevelingsbrieven altemaal valscb -i en bedrogen niet alleen het gewone pu bliek, maar ook de wereldlijke en geeste lijke overheden. De schelmen werden overal goed ontvan gen en hebben menigmaal in kerken en openbare kapellen op hun manier „de Mis gelezen". Het mooie trio zou reeds 50.000 pesetas bijeen geBtolen en dat geld Daar het buitenland gezonden hebben. De valscbe pristers behooren waarschijn lijk tot een bende internationale afzetters. Een hunner noemt zich Charles Simon, de tweede Zacharius Dimitrius, en de derde Joannes Sima. Uit de ondervraging van de gevangenen is gebleken, dat niet één hun ner priester is. Het drietal heeft, behalve genoemde geldinzamelingen, nog verschei dene andere oplichterijen op den kerfstok. Bij het verdiepen van mijnschachten bij Horde heeft men in de nabijheid van de Schondellebeek op een diepte van ongeveer iïtj Meter een uit eikenhout gebouwde brug gevonden, die, blijkens de samenstelling van de grondsoort, waarin zij werd gevon den, moet dagtcekenen uit bet tusscben- ijstijdperk of uit den aanvang van den laat sten ijstijd, eenige honderdduizenden jaren geleden, zegt de „Westf. Heimat". Ook vond men bier een kies van den wolharigen neushoorn, die in den ijstijd in -Europa leefde. Gisteren heeft de prins van Wales een olijfboom geplant bij de villa Longwood op Sint Helena op de plek waar het lijk van Napoleon voor de overbrenging naar Parijs eenige jaren begraven is geweest. Uit Indianapolis komt een curieus be richt. Ook daar eischt het ruwe en onge breidelde automobielverkeer slachtoffers en beschikte men niet over voldoende midde len om roekelooze en brooddronken mo torfietsers en automobielbestuurders een weinig binnen de perken te houden. Maar nu hebben de vToede vaderen in Indiana polis er iets op gevonden. Er is bevolen, dat de motorfietsers en chauffeurs, die iemand doodrijden, voortaan gedwongen zullen zijn om in het lijkenhuisje een vol uur in eenzaamheid door te brengen met het lijk van hun slachtoffer. Daarmee is natuurlijk de doode niet ge baat; maar de wijze mannen te Indianapo lis verwaohten, dat de schuldigen dan zoo onder den indruk zullen komen van de be- teekenis yan bet onheil, door hen aange richt, dat zij het verdere van hun leven op behoorlijke manier zullen rijden. Uit Tokio wordt gemeld, dat een m«| twee officieren bemand vliegtuig tengevol ge van een verkeerde manoeuvre is opga, botst tegen een kabel van een waarnemers- ballon, waarin zich 3 man bevonden. Het vliegtuig stortte omlaag en de offioierea werden op slag gedood. De kabel yan Jé obse.-vstieballon werd doorgesneden, zoodat' de ballon wegdreef naar den Stillezf Oceaan. Het veiiigheidspact. PARIJS, 7 Aug. (Havas) Briand had een onderhoud met den Duitschen gezant von Hoesch. Volgens de bladen liep dit onder* houd inzonderheid over 'de onderhandeling gen aangaande ontwapening en veiligheids* pact Von Hoe9ch uitte daarbij zijn voldoe* ning over de beslissing van den gezanten* raad inzake de ontruiming van Ruhrort Dus* seldorf en Duisburg. De „Petit Parisien" zegt dat men met het oog op een nauwkeurige bestudeering der Fransche ontwerp-pacten de bedoeling heeft om nevens de besprekingen tusschen Bri* and en Chamberlain een vergadering tel doen houden van Fransche deskundigen en rechtsgeleerden, waaraan eventueel ook een Belgisch jurist zou deelnemen. Wat het aan Duitsehland te geven antwoord betreft, staai het vast dat de Quae d'Orsay niet kan toe* geven op de hoofdzaak der beide voornaam* ste punten, n.l. Duitschlands onvoorwaar* delijk toetreden tot den Volkenbond en Frankrijks actie, tengunste zijner Tschechl* sche en Poolsche geallieerden. Wanneer ten aanzien van dat antwoord overeenstemming met Londen is bereikt, zal Frankrijk met België Italië en Japan van ge* dachten wisselen en zich vervolgens mei Polen en Czechoslovak je verstaan. De ontrniming van het bezette gebied. BERLIJN, 7 Aug. (V. D.). Volgens het „Berliner Tageblatt" zal Keulen door de En- gelschen in October ontruimd worden. De Engelschen zullen dan in Koblenz gesta* tionneerd worden. Het mijnindustrie-debat. LONDEN, 7 Aug. (Reuter). Baldwins uib eenzettimg der feiten in zijn gisteravond ge houden rede in het Lagerhuis, is zoo over tuigend dat zij de pers weinig grand tot kri tiek biedt. De voornaamste conservatieve bladen achten zijn verklaring bevredigend, de kritiek van de bladen der andere rich tingen is mild. Het begin der enquete in de mijnindustrie wordt niet voor den herfst verwacht, met het oog op het vac an tie* seizoen en de waarschijnlijke onderbande* lingen met de voornaamste partijen aan> gaande hun voorwaarden. Volgens een ge rucht zal lord Summer voorzitter dier en- quete-commissie zijn. Interview met Krassin. PARIJS, 7 Aug. (Havas). Krassin ven klaarde in een interview dat hij met Dal- biez van gedachten had gewisseld over de kwestie die de bedde landen interesseeren. en hij hoopte dat hierdoor de onderhanden lingen zouden worden bespoedigd. Hij ver> klaarde dat tengevolge van den goeden oogst Rusland in staat zou zijn eenige mil*- lioenen tonnen graan uit te voeren raaaë het zal ook e'en groote hoeveelheid buiten* landsche goederen moeten invoeren waar» naar die boeren en de fabrieken met verlan* gen uitzien. Wat Marokko betreft de sovjet* regeering mengde zich nimmer en zal zicÖ ook nimmer mengen in deze aangelegen heid en zij onderhoudt geenerlei relatie met Marokko. Ook kan noch wil de sovjet* regcering eenigerlei druk uitoefenen op Duitsehland inzake hel veiligheidspact en het toetreden van Duitsehland tot (ten Vol kenbond. Hij voegde er echter bij dat zoo- wet dc Russische regeering als het Russi sche volk deze beide kwesties niet dan met leedwezen kan aanschouwen welke niet anders zijn dan pogingen om Rusland te isoleeren. Tenslotte gaf hij een uiteenzet ting van de economische herleving van Rusland waar niemand oorlog wenscht of daarover denkt maar waar men verlangend uitziet naar het weder aanknoopen van vriendschappelijke betrekkingen met allé volkeren. Ui! Portugal. LISSABON, 7 Aug. (Bel. Tel. Ag.). Dé Kamer heeft een door de nationale partij ingediende motie van wantrouwen in dé rogeerir.g met 6-t29 stemmen verworpen* De Fianschen in SyriS. JERUZALEM, 7 Aug. (Reuter) De Frant schen ondervinden moeilijkheden in Syri(b In gevechten met de Drusen verforen zij wie tanks en machinegeweren, terwijl vete vliegtuigen werden neergeschoten. Het Zuidu gc-deeMe is door hen ontruimd. J Kerkencongres. STOCKHOLM. 7 Aug. (V. D.)". 30 natie* waren vertegenwoordigd bij de opening vajj de Conferentie van het Wereldverbond ter bevordering van Internationale Vriendschap door de Kerken. Dr. Nehemias Boynton werd gekozen tot President der Conferentie. ij Ernstig ongeval in een kruitfabriek. RAVENNA, 7 Aug. (V. D.>. Door een onto ploffing in de kruitfabriek te San Martineni go zijn negen personen gedood. J Een sensaüoneele jacht. 1 NEW-YORK, 7 Aug. (V. D.) Een zeer rustig stadsdeel van New-York is gistere® op stelten gezet door een pistoolgevecht, dat ontstond tusschen politie en bandieten, dat eindigde in den dood van een bandiet, ter- wijt twee anderen zeer ernstig gewond werden.. Ook een politieman liep verwon dingen op. De bandieten ontmoetten de po litie toen zij een apartement verlieten, waar zij 70 man hadden gedwongen zich te laten fouilleeren en hen van alles berooiden. Een der slachtoffers ontsnapte echter en riep. om hulp, waarop de politie arriveerde «0 een spannende jacht ontstond met het vool de bandieten zoo ongunstige resultaat, L

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2