Krabbels uit Zwitserland. RECHTZAKEN. SPORT. VRAGENRUBRIEK. nagaan, is alles in de besle harmonie en goede orde verloopen. Wij aarzelen dan ook niet om namens de badgasten en vele ingezetenen aan de dames en heeren van het comité een tot weerziens en een „weer zoo" toe te roepen. Van de haringvisscherij kwam te IJmui- den binnen de. logger KW B2 met 9 last pekelharing. Mej. C. den Duik alhier is te Rotterdam geslaagd voor de akte nuttige handwerken. Door een buitengewoon groot aantak belangstellenden werd gisteren de Strand- evangelisatie van „Het Visclmet" bijge woond. Ds. L. Boer, van Vriezeveen, liet ziogen Psalm 73 vs. 13, waarna nij in gebed voorging. Vervolgens ontwikkelde nij een rede naar aanleiding van Jon. 5 vs. 39 en aan het einde daarvan liet hij zingen Gez. 64 vs .5. Toen trad de heer J. Baas van Amsterdam op, dio de schare toesprak met een rede, die tot onderwerp had het foto toestel, dat heit werkelijke beeld des men- schen weergeeft Elk mensch beat zijn eigen portret, n.T. als zondaar of zondares. Tot slot werd gezongen Gez. 120 vs. 1. Bij de strandfeeEten en strandevange- lisab'e kwam gisteren nog het jaarlijks terugkeerende evenement brandspuit-probeo- ren. Oni 7 uur in den middag werd de steembrandspuit uit zrjn rustplaats te voor schijn gehaald en naar het P. H. Kanaal achter de gasfabriek gereden. Binnen enkeie minuten zag men een flinke straal water de lucht ingaan, kort daarna nog twee daarbij, die allen een aanzienlijke hoogte bereikten. Het materiaal was over het al gemeen goed in orde, behalve een paar oude slangen, die vernieuwing eisohen. De demonstratie werd door den burge meester, wethouder Ouwehand en de op- ziohters der gemeente bijgewoond. Dat er de lieve jeugd een gezellig halfuurtje mee maakte, behoeft zeker geen betoog. Velen gingen met een nat pak naar huis. Maar, 't was zomerdag. De Kaag. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, "van. 10 uur d9. G. de Wijk, van Kamperland. Noordwijk. Bij het alhier gevestigde Correspondentschap voor arbeidsbemiddeling waren deze week ingeschreven p personen n.l. een timmerman en een metselaar Burgerl. Stand. Geboren: Antonius Gerardus, z. v. A. G. v. Asten en W. v. Duivenboden. Cornelis Gerardus, a v. J. J. Zonneveld en Th. M. Jansen. Wilhelmus Hendricus, z. v. H. W. de Kaas en A. Schelvis. Hubertus, z. v. G. Smit en HL Zuidhoek. Jacob, a v. T. Noppen en A. Haasnoot. Geertruidh Maigaretha Maria, d. v. A. 0. W. Alkemade jn J. M. M. v. d. Berg. Overleden: Maria Helena Koelewrjn, 25 ongehuwd, d. v. P. Koelewrjö en J. v. Nobelen. Petronella Zuidhoek, 29 j., ta Leiden, gohuwd met J. Zwirs. Iwon dert Steanvoorde, 69 j., gehuwd met J. Steenvoorden. Noordwijk aan Zee. Kerkelijk be richt voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, v.m. 10 uur ds. van Limburg van Amsterdam en nam. 5 uur ds. E. van Baaien van Kage. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur de. Koers. Woensdag waren eenige jongens van 12 en 13 jaar in de helm een vuurtje aan het stoken; de helm vatte reeds vlam. Door een agent van politie, die de jongens betrapte en het begin vaD brand met moeite nog wist uit te trappen, zijp deza jongens Over het onvoorzichtige van hun daad ernstig onderhouden. Noordwijk Binnen. Kerkelijk be richt. Ned.-Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. A E. van Baaien, van Kage. Het bestuur der Oranjevereeniging alhier meldt ons, dat eenige harer fedai evenals het vorig jaar, bij de inwoners eenige financieele steun zullen komen vragen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen alk schoolkinderen tijdens de in September tt> houden feesten te kunnen onthalen. Dus kan toen genoemde heeren verwachten. Op den weg naar de Leidsche vaart onder de gemeente Voorhout waren eenige wegwerkers van den Rijkswaterstaat bezig met een schop genoemden weg met water to besproeien. Een auto met twee inzittende he6ren passeerde, vermoedelijk nit balda digheid werd een schop met water op d& beide inzittenden geledigd; deze hierover zeer ontstemd, werden door genoemde be ambten nog uitgelachen ook. Deze erge- Hjke baldadigheid zal thans door de politie ernstig worden onderzocht en van 't ge beurde proces-verbaal worden opgemaakt. Nocrdwijkeihout. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. tien uur de heer Siderius, Godsdienstleeraar te Katwijk. Oegstgeest Burgerl ij ke Stand. Geboorten: Petrus Wilhelmus z. van J. P. van Leijden en J. A. Hogervorst Dirkje Bendrika, d. van W. Mulder en A. C. Uit- tenbogaard. Ondertrouwd: J. R. Veldhorst te Wisch pn C. M. Servaas te Oegstgeest. Gemeenteraad. Voorzatter de heer J. G. M. van Griethuij- pen. Afwezig de heer Van Egroond. De vporzitter opent do "vergadering waar na de Holulen worden voorgelezen, welke Onveranderd worden goedgekeurd. De ingezonden stukken worden voorgele den en voor kenmsgevmg aangenomen. De gemeenlerekening 1924 wordt aange boden en zal in handen gesteld worden van de commissie van onderzoek, beslaande uit de heeren: Zandbergen, Schoondenvoerd en Uitenbogaard. Omtrent de onderhandscKe aanbesteding grind en basalt deelt de voorzitter mede dat de laagste inschrijver is de heer Wilbrink Se Leiden. B. er. W, stellen voor de levering te gun nen aan den heer Wilbrink, waartoe wordt besloten, Eenige voorstellen comptabiliteit worden goedgekeurd. .Voorgelezen wordt een aanvraag van Set bestuur der Chr. H. B. S. te Leiden om bij drage in de kosten voor leerlingen uit Oegstgeest. Er blijkt dat 86 leerlingen deze school bezoeken, waarvoor gevraagd wordt f 26.26 per leerling. B. en W. stellen voor dit goed te keuren waarloe met algemeene stemmen wordt be sloten.' Ook wordt voorgelezen een aanvraag om' bijdrage in de kosten van slootdemping Ter- weeweg Gebleken is o. m. dat het jaarlijks schoonhouden dizer sloot niet afdoende blijkt zoodat demping noodzakelijk is ge worden. Uit een gehouden inschrijving is geble ken dat voor demping noodig is f 1996. Ver zocht wordt nu door belanghebbenden om een bijdrage van 1/3 dezer kosten. De heer Bakker juicht deze slootdemping van harte toe. De toestand daar ter plaatse is onhoudbaar geworden. Verschillende leden stemmen hiermede in, waarna met algemeene stemmen wordt beslptep deze bijdrage toe te staan. Vastgesteld wordt nu de verordening om trent ontslag van onderwijzeressen bij hu welijk of hoogen leeftijd. Gevraagd wordt vervolgens door de Oranjevereeniging een subsidie van f 300 voor de viering van den Koninginnedag. De heer Schoonderwoerd pleit om bij het ver- leenen dezer subsidie te bepalen dat de be- noodigdheden voor dit feest zooveel moge lijk gekocht worden bij ingezetenen. De voorzitter acht het doel wel goed, doch het is hem bekend dat dit zooveel mogelijk gedaan wordt. De heer Rubenkamp licht nader toe, dat de subsidie gevraagd wordt voor het kin derfeest en dat de benoodigdheden hiervoor uitsluitend uit deze' gemeente betrokken worden. De heer Bakker acht het bepalen van een voorwaarde zeer gevaarlijk hoewel hij be tuigt dat er sterk naar gestreefd wordt. De beer Schoonderwoerd is het cr niet mede eens en geeft nadere toelichtingen. Eenige discussies worden gehouden Hierna wordt het voorstel aangenomen. Een reclame schoolgeld wordt behandeld. Rondvraag. De heer Uitenbogaard juicht van harte toe de demping der sloot aan den Terweeweg, maar brengt nogmaals in het midden den onmogelijken toestand aan den „Bazar". Alle vuil wordt daar in de sloot gedeponeerd. Is het niet mogelijk de gezondheidscom missie te machtigen of te verzoeken een grondig onderzoek in te stellen op dat er yerandering komt. Do voorzitter stemt den slechten toestand volkomen toe, doch de oorzaak ligt hier bij de bewoners. Alle rioleering verstopt en de stank wordt onverdraaglijk. Zoo hierin ver andering komt, zal de toestand beter wor den. Langdurige besprekingen volgen. Uit een en ander blijkt dat de eigenaren der gronden en huizen de eigenlijke schul digen zijn. Zoo die een goede gelegenheid scheppen voor het dagelijks bergen van vuil en strenge maatregelen nemen tegen het in de slooten werpen van vuil zal de toestand spoedig verbeterd zijn. Een ingrijpen door de gezondheidscom missie acht de voorzitter niet mogelijk. Hierna wordt de vergadering gesloten. Rijnsbnrg. Gemeenteraad. Afwezig: dr. Jonker, M. Brussce en J. den Haan. De Voorzitter opent op de gewone wijze de vergadering. Er worden geen notulen gelezen. Ingekomen is de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooling 1924. De aanbieding volgt van de gemeente- rekening 1924. De cijfers zijn: inkomsten (gewoon) f 141.664,89; uitgaven (gew.) f 106.392,68; saldi f 35.272,20. Kapitaaldienst: inkomsten f 17.549,40 uitgaven f5007,44; saldo f 12.541,76. Tot het nazien der rekening worden door den Voorzitter bij toerbeurt aangewezen de heeren P. Kort, H. G. Jonker en J. Schone- veld. Aan de orde is het punt: conversie geld- leeningen. De Voorzitter deelt mede, dat' B. en W. geslaagd zijn in het aangaan van een geld- lecning, groot f 116,300.00 a 5 pCt. voor den zelfden tijdsduur als de ai te lossen leenin gen. De raad gaat hiermede accoord. 't Is voor de gemeentekas een jaarlijksch rentevoordeel van ongeveer f 1200. Ér was geen „liefhebberij" voor de rond vraag. Te kwart over achten begonnen, sluit de voorzitter even halfnegen de vergadering. De leden blijven nog wat na, om niet den gemeentebode alleen met de kofiie te laten zitten. Sassenheim. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Chr. Ger. Gemeente (Kerklaan) vooTm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Joh. Jan sen, van Leiden. De campagne in bet bloembollen- fcedrijlf is deze week begonnen. Reeds zjjn een aantal kisten naar Rotterdam ver scheept. De groote drukte begint de volgende week. Ten behoeve van het telefoonnet wordt een kabel gelegd van het postkantoor tot Ter Leede, waardoor de palen langs.het nieuwe trottoir zullen verdwijnen. Vreemd, dat zulke opgravingen altijd gebeuren, als er abnormaal veel gereden wordt. Valkenbnig.- Kerkelijk bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, v.m. 10 uur de heer Van der Meer (Noordwijk a. Zae) en nam. 6 uur de heer Siderius van Katwijk aan Zee, Voorschoten. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur, ds. Rutgers van Katwijk aan Zee, nam. 5 uur geen dienst. Gistermiddag had aan biet - Haagsche Schouw een ongeval plaats dat gelukkig nog goed afliep. Schilders waren bezig de brug te verven en één hunner had juist zijn ladder yer- laten toen een auto de brug passeerde, en te gen deze ladder aanreed. Enkele ruiten van de auto werden verbrijzeld en van de inzit tenden bekwamen er enkele kwetsuren doordat de ladder op hen neerviel. Zoeterwoude. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente 24 personen gevestigd, terwijl er 26 naar elders vertrok ken. Er hadden 4 geboorten en 4 overlijdens plaats, zoodat de bevolking met 2 personen is verminderd. Gedurende de maand Mei werden bij liet correspondentschap der arbeidsbemidde ling 5 werkloozen ingeschreven, ni. 3 tim merlieden en 2 los arbeiders. Door den cor respondent kon één timmerman in de ge meente geplaatst worden. A. van de W. alhier die enkele dagen geleden uit zijn worting werd vermist is daarin wederom teruggekeerd. Vanmorgen vroeg geraakte van den veemotor van schipper Windhorst uit Bo degraven in den Rijn alhier een koe ie water. Het dier wist zwemmende den oever te bereiken, waarna het weer opge vangen en' scheep genomen werd. 0 Juli 1925- Feestdag aan het Leman, dit maal uitsluitend voor de Hollanders. ,,La Journee Neerlandaise", gehouden op juv tiatief van onzen gezant ,réunie en geza menlijk bezoek van landgenooten aan Le Comptoir Suisse et Foire (Joloniale te Lau sanne. Het consigne luiddeaantreden om 11 uur in de Grill-Room, Halle I. Yoor degenen die niet in Lausanne ver blijven, dus vroeg uit de veeren. Kwart na zes in den motregen op stap naar de eer ste tram voor Genève. Aan t station ont ving jo gelijktijdig met de plaatskaart een plan van Lausanne en de tentoonstelling. Biljet enkelo reis ditmaal geldig voor re tour, mits afgestempeld op de expositie. Een gunst allen bezoekers tijdens den ge- heelen duur van de foire door de Staats spoor in geheel Zwitserland toegestaan, zeer bevorderlijk voor 't bezoek. Ter navol ging aangeboden Ongeveer 9 uur aankomst in Lausanne. Stortregen, dus dadelijk in de kleine, gele wagentjes van lijn 2. 't Aardige gezellige stad, ander karakter dan Genève. Meer pro vinciestad, herinnert aan Nijmegen. Vrij nauwe bochtige, steile straten, veel kel ken, oude gebouwen, mooie buitenwijken. Vanaf 't station tot de jaarmarkt één voort durende klim. Aan de hoofdingang, on danks 't matineuse uur en de regen onze volijverige consul, die jo voorziet van t herkenningsteeken, 'fc nationaal vlaggetje, kaarten en de noodige inlichtingen, 't Mooie hooggelegen park van Beaulieu, een ideaal tentoonstellingsterrein. In 't midden groote gazons, rijk met bloemperken gegarneerd. Rondom 5 houten gebouwen, 70 tot 90 M. lang, 30 a 40 M. breed. Samen ongeveer 17000 M2. expositie-ruimte, waarvan ech ter niet minder dan ruim 1100 M2. afgaat voor een drietal restaurants, een crémerie en grill-room. De inwendige mensch wordt hier nooit vergeten. Apart 't groote pavil joen voor de koloniale expositie, 140 M. lang en ongeveer 40 M breed. Je bent hier in 't land met overwegend boerenbevolking, Land- en Tuinbouw, bosch. en vruchtencultuur, veeteelt, en alles wat daarmede samenhangt, neemt wel een al lereerste plaats in. Maar ook de groot-in- dustrje, zoowel als de fremden-industrie, 't hotèlbedrijf, komen kranig voor den dag. Electrische bad- en licht-installatie'a, ver-, warmingstoestellen, fornuizen, keuken- en kelderinrichtingen, voedingsmiddelen, wijn en nog eens wijn, bakkers- en slagers-be- noodigdheden enz. Dan teekeningen eS modellen, grondstoffen enz. van de typische Zwitsersche ch&lets, borduurwerken,- klee- ren, stoomketels, kortom alles wat geprodu ceerd wordt door de Zwitsersche industrie, noodig is voor of opgeleverd wordt door land- tuin- en boschbouw, bijdraagt tot instandhouding of amusement van den home sapiens, is in overmaat te' vinden. De hoofdschotel was echter 't paviljoen van de koloniale tentoonstelling, en voor ons Hol landers speciaal de afdeeling met de voor vele Zwitsers onbekende benaming Pays- Bas. Tegen 11 uur in de grill-room een hon derdtal dames en beeren, alle met 't rood- wit-en-blauw distinctief. Allerwege Holland 8che klanken, vreemd doende in 't Romaaa- sche land. Een publiek zooals je vooral in Den Haag ziet, karakteristiek door de oud-gasten. Meer grijze en witte haren dan zwart of blond. Tusschen de bleekgezichten, enkele zuiver Indische typen, o.a. de regent van Semarang. Namens 't bestuur der ten toonstelling werd gerecipieerd door den voorzitter. Kellners, beladen met flesschen. waaronder de van ouds bekende vierkante, offreerden een morgendrank. Nadat de aanwezige Hollanders door den consul ge presenteerd waren aan den gezant en me vrouw Doudo van Troostwijk, werd begon nen met den rondgang, allereerst naar de Nederlandscho afdeeling. De heer Utermark ing. chemiste, vertegenwoordiger van 't Koloniaal Instituut, dat in samenwerking met de Nederlandsohc regeering en bestuur- deren van onze twee groote koopsteden, deze afdeeling had ingericht, entving 't ge zelschap en verstrekte op welwillende wijze alle mogelijke inlichtingen. De Hollandsche afd. in tegenstelling met de andere bezit een geheel eigen karakter. Streng weten schappelijk en commercieel is 'fc een model monsterkamer en tevens een museum in 't klein. Om 'fc speciale cachet van een „jaar markt'* niet te verliezen, zijn noch ethno graphi8che voorwerpen, noch producten van Inlandsche kunst geëxposeerd In een be perkte oppervlakte, 270 M2. veel en veol te klein, zoodat nagenoeg geen ruimte voor wandelgangen overbleef, is alles to vinden wat betrekking heeft op onze Indische cul tures in vollen omvang. Keurig geregeld, goed geëtiketteerd, gesoigneerd in elk op- flcht^ monster^ yap, allo denkbare grond* stoffen en producten. Houtsoorten, rubber^ specerijen, geneesmiddelen, suiker, cacao, koffie, tabak, vetten mineralen, korepm alles wat ons mooie Indië oplevert, was in ontelbare monsters geëtaleerd op de groote tafels. Daarnevens tal van koto's, maquet tes. Kaarten, waaronder een zeer mooie re liëfkaart van den O.-l. archipel, waarop duidelijk aangegeven diepten, otderzeesche kabels, stations voor draadlooze telegrafie. Amsterdam (o.a. de 8.8. .Nederland") en Rotterdam hebben bijeengebracht een uit gebreide collectie kaarten, statistieken, mo dellen, teekeningen ,een duidelijke kijk ge vend op 't havenbedrijf en de scheep vaart in gezegde plaatsen. Transparante photo's, aquarellen en teekeningen geven gelegenheid de mooie tropische vegetatie te bewonderen. Een knus leeszaaltje biedt ge legenheid tot rusten of raadplegen van di verse boeken en statistieken. Groote schilderijen door Hobbe Smith, gezichten van de havens onzer grooto han delssteden, versieren op sobere, maar ar tistieke wijze het geheel Totaal indruk is die van Hollandsche degelijkheid, een met zeer veel zorg bijeengegebrachte, leerzame collectie, geheel aan 't doel beantwoordend streng, misschien te streng vrijgehouden van alles wat niet precies strookt met de op vatting van „jaarmarkt" in engeren zin. Met 't decoratief, effect maken om een mooio indruk op 't oog to verkrijgen, is geen rekening gehouden, te wijten ten deele ook aan de veel te kleine ruimte. M.i. zeer te bejammeren, wanneer men onze afdeeling vergelijkt met dio der an dere landen. Een jaarmarkt zooals hier, wordt niet uitsluitend bezocht door zakenmenschen, gekomen met commercieclo doeleinden, t Overgrooto deel van het publiek komt uit nieuwsgierigheid, wil een beetje kennis op steken, ziob amuseeien. Voor den man van zaken zal zonder twijfel de Nederlandsche afd. daarom het neusje van den zalm zijn. waar hij in korten tijd gemakkelijk alles vinden kaD, wat hij wenscht. Een gratis beschikbare brochure, zooals alleen op onze afd. aanwezig was, do voortdurende hulp van den leider, de systematische, praefcisefce regeling, maken 't mogelijk zich in een mo ment te oriënteeren en tc vinden, wat men hier zookt, Maar de groote massa wil wat anders dan kaarten, monsters, statistieken, iets wat minder vermoeiend is, geen in- spannig kost, die zoekt lichtere kost, één pakkend overzicht, oppervlakkig desnoods, maar amusant. En met dio mentaliteit dient wel degelijk rekening gehouden, want de reclame gaat in de eerste plaats uit van de massa. Neem b.v. do Belgische afd., be schikkend oVer een ruimte, bijna dubbel zoo 'groot als de on^e. Gelegenheid te wande len, zich te bewegen. In 't midden als 'n monumentale fontein een geweldige zuil van witte stof (katoen of kapok?) Rondom groote olifantstanden Het ding maakt ef fect. Diorama's van de Congo met palm boompjes, negertjes en figuren, ethnogro* phische voorwerpen. Daarbij oen uitgebrei de artistiek gerangschikte collectie van pro ducten uit 't Cor.gogebied Dan de Fransche sectie, nagenoeg dne maal zoo groot als de Hollandsche, de groo- de attractie van 't publiek. Tunis b.v. komt voor den dag met een typische straat, aan weerszijden bazars in Moorschen stijl, waar in inlandsche verkoopers en werklui in na tionaal kostuum. Een Arabisch koffiehuis, waarin kleine kopjes gourigo mokka ge schonken wordt. Alles typisch Fransch ge decoreerd, smaakyoI. Zoo iets pakt. Het zelfde geldt in niet mindere mato voor Ita lië, flinke vlaggendécors, portretten van 't Koninklijk Huis, kiekjes van de opgravin gen in Leptis Magna. Heeft feitelijk niets met een jaarbeurs uit te staan, maar is in teressant. Goede collectie uit hun viertal koloniën zoo de aigrettes uit atruisvogel- vceren. De dames zijn er niet weg te slaan. Egypte, mooi gedreven koperwerk, ingeleg de meubelbjes, tapijten, sigaretten ('fc pu bliek interesseert zich oneindig meer voor mooie doosjes sigaretten, goed gesorteerde sigaren, dan voor de rook-producten, de tabak zelve). Costa-Rica, dat feitelijk niets te exposeeren heeft, trekt toch. Een aardig café, verbonden aan de afd. waar hun pro ducten koffie en chocolade voor weinig geld genoten kunnen worden; een aardig zitje, een rustpunt tevens. Columbia, Grieken land de eenigste afdeelingen die kleiner wa ren dan de onze. 't Laatste bestormd door de jeugd, wegens de voor weinig geld of gratis te verkrijgen lekkernijen. Ik zag hoe 't kleingoed do Grieken letterlijk de doos jes uit handen gristte Turkije, wat de ruim te betreft, eveneens veel beter bedeeld dan Hollaffd, mooie bonte kleedjes, tapijten enz. Jammer, dat het mooie gedreven koper werk, 't filigrainzilver uit de Bovenlanden een groot wanddécor -van sarangs, van sprekende kleurige batiks niet aanwezig wae, 't had de Hollandsche afd. aangekleed, do aandacht getrokken. Op 't eind van den middag de Indische film, met toelichting van onzen consul te Genève, die, den geheelen dag in de weer, blijk gaf, van een groot uithoudingsver» mogen. Na afloop van den rondgang ontvingen op zeer gastvrije wijze onze gezant en me vrouw Doude van Troostwijk landgenoo ten en de Zwitsersche officieele personen. In de Jardin du PreSbytère, een loods door bloemperken er voor, in een soort tuin her schapen, werd uitgerust en genoten van thee en wat dies meer zij. 't Woord van dank, door den voorzitter der Holl. Ver. te Lausanne geuit tot den gezant, was zeker niet misplaatst. Lof verdient evenzeer onze consul, de heer van Notten, want de voorbe reiding van dezen dag, heeft zeer veel werk en moeite gekost. En ook de heer Utermark heeft den dank van zijn landgenooten ver diend, voor de wijze waarop ihij. den gehee len dag klaar stond, elk en een ieder te hel pen en te woord te staan. AM es en affiles bij elkaar een dag die uit muntend geslaagd is, niettegenstaande het hondenweer, dat den oud-gasten de herin nering aan dagen van weleer, aan den nat ten moesson moefi herlevendigd hebben. Maar n dag, dat ieder Hollander voelt, dat zoon lapje rood, wit en blauw toch weafl iels bij je wakker schudt. En nu ik 't toch heb over feesten, ten* slotte een enkel woord over 't bloemencorso ook in verband met een Nederlandsch be* lang. Even als vroeger was la Fête de« Fleurs weer de clou van 't seizoen, dat tien* duizenden uit Zwitserland en de aangren* zen de gedeelten van Frankrijk hierheen heelt gelokt. En als op de Journée Neerlan* daise heeft de zon getracht ook hier de boel in de war te schoppen. Gaat niet door, zei de oude nijdige zon, jullie hebt al zoo lang gezanikt'om regen, dat je 't hebben zult. Lfc kom niet. Gaat tooh door, decreteerde onze P. T« (niet te verwarren met Tanle Pos, 't depar* te ment van Post en Telegrafie) maar in dit geval de grootmeester onzer publieke lees* ten, de onder deze letters algemeen békend-a populaire leider v^n de V. V. V. En P. T, heeft hot gewonnen. Niettegenstaande een paar regenhuiqn aan 't slot van do optocht en 's avonds tijdens het publieke bal en hei vuurwerk, toch weer een onbetwistbaar sue* ces. De tweede dag trouwens toonde de zou berouw en verleende weer medewerking. Hoofdzaak bij dergelijke festivileiten is de organisatie, en deze was in één woord voor* treffelijk. Iets nieuws was 't Japanseh vuur* werk, overdag ontstoken. Geen licht ei fee* ten, maar effecten door gekleurde rook, ver* der vuurpijlen, die eindigden in dierfiguren b.v. een varkentje, en groepen en figuren alai Montgolfières door verwarmde lucht opslij* gend. Wel interessant. Maar 't minst 'l fan< tastische van 't gewone avondvuurwerk, Voor de rest toonde t feest veel gelijkenis natuurlijk met dat van vorige jaren. Opval* lend was een groote groep Banier-boeren en boerinnen in de prachtige kleedij hunner voorouders. Aparte vermelding verdient stel* lig één nummer, een witte olifant, levens* groot, geheel bekleed met witte margrieten, 't Publiek was er over in extase. Een zeer, apart, origineel nummer, volgens kenners nog nergens gezien. Veel muziek, oen ne* gental corpsen. Men had getracht oen zeer bekend Höl-landsch corps uil 't Zuiden van ons land te krijgen, met 't doel het te laten deelnemen aan 't cortège en beide feestda gen concerten te geven, eventueel hieraan tet verbinden een tournée door Zwitserland, Maar er is niets van gekomen, wamt op eenige na elkaar geschreven brieven, is taal noch teeken ontvangen 1 De kans dat*wij na de Fransche en Belgische ook eens een flink Hollandsch muziekcorps zuilen krijgen, zal nu wel verkeken zijn. Ik vrees dat ze hiel! van die eigenaardige behandeling genoeg hebben en 't wel bij die eène poging zuiden laten. Genève, Juli '25. Dr. KLAUS, ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Vervaardiging en nitgiite van valsch geld, Voor de rechtbank le Rotterdam stonden gisteren terecht een 37-jarigo eleclricien en diens echlgenoote, de eerste wegens de vera vaardiging. do tweede wegéns de uitgifte van valsche Nederlandsche guldens. In Maart gaf do tweede bekl. aan den winkelior SlarTcveld een valschen gulden in betaling voor kruidenierswaren, die zij in den winkel kocht. De winkelier zag, dat de gulden valsch was en maakte de vrouw, daarop opmerkzaam. Zij gaf toen een ech- (en gulden in betaling. Toen de vrouw den winkel verliet, ging de winkelier haar gan gen na. Hij kon toen constateeren, dat zij nog andere winkels bezocht, waar zij, zoo. als later gebleken is, ook met valsch geld betaalde, en kon tevens haar woonplaats ontdekken. Dit geschied zijnde, deed hif aangifte bij de politie, die in de woning van het echtpaar in de Haringpakkersstraat val sche guldens, een massa kleingeld, ontvan gen bij de inwisseling van valsche gulden», matrijzen, specie en gereedschap in beslag genomen heeft. De aangehouden man heeft bekend 2000! valsche guldens te hebben gemaakt. Als deskundige werd door de rechtbank gehoord dr. Hoilsema, rijksmuntmeester té Utrecht, die verklaarde dat da guldens van bekl. de mooiste valsche guldens waren, di, hij ooit onder de oogen had gehad. liet O. M., mr. Schutter, eischto tegen den man, die den Staat zoo erg benadeeld heeft, zes jaar gevangenisstraf. Tegen de vrouw, van wie het O. M. aannam dat zij het werk tuig van den eersten bekl. was geweest, werd twee jaren gevangenisstraf geéischt. De verdediger, mr. A. A. Zijlstra, pleitte voor den man een lichtere straf en voor de vrouw een voorwaardelijke veroordeeling. ZWEMMEN. De volkswedstrijden van „De Zijl", Voor de verschillende nummers van het programma voor de VoIkszwemweJstrjjdsnl zijn, naar vrij vernemen, 150 inschrijvingen. Van de L.Z.C. zwemt W. van Leeuwen1, de 100 M. vrije stag, en W1 v. Bruggen 501 M. vrije slag, waterspringen eo popduikeu. De H.Z. en P.O. UI speelt waterpolo, en Ankerman zwemt 100 M. vrije slag. Ook een 5-tal1 zeemdlicien3 van de Marine- kustwacht zullen aan diverse nummers deel nemen. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar vanaf Zaterdagmorgen 8 uur A f0.26, kinderen fO.10. Ia'. Z„ (e L'. Wanneer zij met vacantia gezonden wordt, kan zij rekenen op onge veer 75 cis. kostgeld per dag. Natuurlijk gaat dien tijd ook het loon door. J. Br., te N. De staatsloterij loot inf den laatstcn tijd zeven maal in de t'vco jaar. De trekkingen worden geregeld opge nomen in de nieuwsbladen. W. M. K,, te L. Uw gebroken belasting, plaatje zult u kunnen rullen aan bet Po»t> kantoor.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 11