Nieuw Feuilleton. No. 20061. WOENSDAG 5 AUGUSTUS Anno 1925. De Reisgenoote Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnja. Kleine Adverientiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags SO Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen, i Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postohèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18, Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .7r...- „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Morgen wordt In ons Blad begonnen met een groot NIEUW FEUILLETON, getiteld: uit het Fransch van GUY CHANTEPLEURE. 1" DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. - 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, .VUohmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.12—f 0.24 80HOL a 0.14—0.32 en BOT a f 0.16 per pond. 1741 AUG. L. REIAIERINGER, Welh. lo.Burgemeester. Leiden, 5 Augustus 1925. Een halve eeuw bij één patroon werkzaam. Heden herdenkt onze stadgenoot Jac. van der Linden den dag, waarop hij 50 jaar ge ledon als 10-jarig jongmensch in dienst kwam bij de lirma H. J. J. Labree, Biblio theek- en Kantoorboekbinderij, destijds ge vestigd aan de Garenmarkt alhier, in welke betrekking hij onafgebroken werkzaam is geweest Aan het hoofd van de zaak stond toen de vader van den tegenwoordigen pa troon den beer J. J. Labree. Na vijf jaar aan de Garenmarkt gevestigd te zijn geweest, waar men klein was begonnen, werd de zaak verplaatst naar de Langebrug no. 1, bij het Rapenburg, in het centrum van de Verschillende universiteitsgebouwen waar uit de firma veel van zijn werk betrok. Daar heeft Van der Linden, eerst als jongeling, later als man in de kracht des levens en eindelijk als een man op jaren zijn krach ten aan de zaak gegeven met een ijver en een plichtsbetrachting, waarin niemand hem liad kunnen overtreffen. Als een bij zonderheid mogen wij hier zeker wel ver melden dat Van der Linden in al die jaren nimmer één dag wegens ongesteldheid heelt behoeven te verzuimen, omdat hij nog nooit ziek is geweest. Van der Linden is een knap werker, wat uit zijn handen komt is af, maar, hoewel er in den loop der vijftig jaren heel wat is ge drukt en in boekvorm verschenen, heeft het boekbindersbedrijf toch niet volledig in den algemeenen vooruitgang gedeeld. Het is ook dit bedrijf vooral, dat onder de bezuiniging Van de laatste jaren lijdt. Daarbij komt dat in do zaak, waar Van der L. werkt, weinig personeel is. Zoo werd er vandaag niet uit bundig feestgevierd, minder druk dan ter gelegenheid van het 25-jarig en het 40-jarig jubileum, bij welke mijlpalen indertijd ook rust werd gehouden. JAC. VAN DER LINDEN. Toch werd de trouwe jubilaris heden door zijn patroon en diens familie op eenvoudige en hartelijke wijze gehuldigd, wat hem trou wens genoeg was en menig oudere en jon gere kameraad heeft hem de hand gedrukt, waarvoor deze eenvoudige man, wien men het niet zou aanzien dat hij naar de 70 loopt zeer erkentelijk bleek te zijn. Van der L. heeft een talrijk gezin mee "elpen groot brengen. Thans woont hij "met zon vrouw en nog één zoon in de Foel- geestslraat Ga, waarnaar wij hopen vandaag jeemge^h, die trouwe plichtsbetrachting tot "ét einde toe waardeert, blijken van atten tie zal geven. Antennes en brandverzekering. Een stadgenoot schrijft ons een brief van een verzekeringsmaatschappij hier te lande te hebben ontvangen, waarbij medegedeeld wordt, dat van de aanwezigheid van anten nes aaateekening op de betreffende polis sen moet geschieden. Deze maatschappij schrijft daarbij de volgende clausule te stellen: „De antenne blijft voortdurend geaard door middel van één of meer zich geheel buiten het gebouw bevindende aardleidin- gen met korte vonkenbrug. De verbinding van de antenne met het toestel moet tijdens onweer zoodanig verbroken worden, dat tusschen deze beide een iuchlatstand van ten minste een halven meter beslaat". Dat vele sladgenoolen legen brand verze kerd zijn staat natuurlijk vast, maar hoe velen van hen, hebben een antenne op bun huis, zonder er bij gedaoht te hebben bij de verzekeringsmaatschappij te informeeren of de brandpolis niet veranderd behoorde te worden. Krijgt men brand zonder dat de polis in het onderhavige geval voorziet, dan kan men de grootst mogelijke moeielijkheden krijgen met de verzekeringsmaatschappij... Een ieder stelle zich dus bij zijn maat schappij van een en ander op de hoogte! Het kinderkoor „De Jonge Stem". Maandag deelden wij reeds mede dal een 80-tal jongens en meisjes uit Hilversum, leden van hel kinderkoor „De Jonge Stem" in Leiden waren overgekomen en een gast vrij onderdak genoten bij Leidsche ingeze tenen, leden of geestverwanten van de S. D. A. P. De Leidsche vrienden hebben hun Eest gedaan den Hilversummer kleinen het ver blijf hier aangenaam te maken. Nadat zij gistermiddag een boottocht over de Zuid-Hollandsohe meren hadden ge maakt was 's avonds de beurt aan het zang koor om hun erkentelijkheid te betoonen voor de gulle ontvangst hicT ter stede. Het koor bood den pleegouders, zullen wij maar zeggen, met anderen, die er van wildon pro- fiteeren een zanguitvoering aan in den tuin van „Zomertust". De belangstelling was, ondanks het drui- lig weer, bijzonder groot. Wij hebben in den laalslen tijd den tuin nog niet zoo bezet ge zien. En wie g-komen waren, ztrllen zich daarover niet hebben beklaagd. Het weer hield zich goed en wat het Hilversummer koor presteerde was werkelijk het aanhoo- ren wel waard En als men bedenkt dat hel koortje in 1923 eerst werd opgericht en dat het programma s le oh Is eenige weken gele den werd in elkaar gezet, zoodat er weinig tijd voor studie overbleef, dan moet dit nog te meer worden gewaardeerd. De voorzitter van de Hilversumsche „Stem des Volks", de heer Van Amstel, opende den avond mot een woord van dank tot de Leidsche parlijgenooten, voor de har- lelijke ontvangst en de gulle gastvrijheid. De Hilversummers zullen gaarne wederkee- rig gastvrijheid aan de Leidsche jonge ka meraden aanbieden. De knapen en meisjes zouden wat zij in deze dagen genieten niet spoedig vergeten. Hierna deelde hij oenige wijzigingen in het gedrukte programma mede. Enkele van de 18 daarin opgenomen nummers kwamen te vervallen. In de plaats daarvan zouden mej. Dina Rohde en de heer B. Rohde, di recteur van het koor eenige nummers voor piano en cello geven. Voorts had mej. Rohde zich bereid verklaard de zang op de piano te begeleiden. Het koor dat uit drie afdeetingen bestaat, gerangschikt naar den leeftijd, liet zich daarop hooren. Eerst de kleinen die aller aardigste, recht kinderlijke liedjes, getoon zet door Wiertz, Catharina van Hennes, Hendrika van Tusschenbroek en anderen ten gehoore brachten. De tweede afdeeting, jongens en meisjes van 14 tot 1G jaar, gaven reeds moeilijker melodieèn ten beste terwijl de hoogste af deeting, uitsluitend meisjes van 16 tot 18 jaar vrij moeilijke muziek vertolkte. De liedjes werden door de talrijke aan wezigen-steeds met handgeklap begroet. Ook de solisten mej. en de heer Rohde die enkele nummers van Mozart, Spoor en andere componisten van naam gaven, vie len zeer in den smaak. Hel werd vrij laat toen dit welgeslaagd concert dat de band tusschen de Hilversumsche en Leidsche jongere en oudere vrienden heeft versterkt, eindigde. Vandaag wordt nog een wandeling door de stad gemaakt en tot afscheid den gasten in den theetuin „Oud-Hortuszicht" een pret tig uurtje aangeboden, waarna zij weder met den trein naar Hilversum vertrekken. Bij Kon. Besluit is dr. If. Kamerlingh Onnes; oud-hoogleeraar aan de universiteit alhier, vergunning verleend tot het aanne men dor onderscheiding van commandeur der le klasse van de orde van St. Olaf van Noorwegen. Mej. G. W. Huismans alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor hel examen hoofdacte. Voor het examen der Nedert. Toonk.- Vereeniging is geslaagd voor piano Lo.: de heer A. de la Rie, alhier. De heer Joh. Fles, metselaar alhier, die zich een week of drie geleden aan een doorn slak, bekwam bloedvergiftiging en is heden aan de gevolgen daarvan overleden. Sedert eenige dagen ligt het werk van den woningbouwvereen. „Tuinstadswijk" .stil en heeft de aannemer, de heer Stik- voort surseance van betaling aangevraagd. Hoewei de diepste oorzaak van dit stilliggen en de misère die daaruit voor alle partijen en niet het minst voor den aannemer zelf is gelegen waarschijnlijk in de te lage aan nemingssom, heelt daaraan, naar men ons van wel ingelichte zijde verzekert, ook schuld de weinig aangename verhouding tusschen bestuur en architect eenerzijds en den aannemer aan den anderen kant, waar over wij intusschen, als zijnde een kwestie van internen aard, hier vooralsnog geen oordeel mogen uitspreken Zijn vrij wel ingelicht dan heeft de zaak ook reeds meermalen een bespreking bij het gemeentebestuur uitgemaakt. Zeker is deze slagnatie alles behalve in liet belang van den woningbouw zoo min van Tuin stadswijk, als van die in het algemeen. Het zal daarom bevrediging schenken wanneer de onderhandelingen die thans gaande zijn er toe leiden dat het werk kan worden afgemaakt, zij het dan ook door een anderen aannemer. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij vergunning verleend voorden aanleg en instandhouding van sporen op den Stationsweg alhier. Over den vacantictocht der Clir Jon- gclingsvereeniging Jozua 2115b wordt nog gemeld: Te Bussum aangekomen, werd een aan vang gemaakt met den tocht naar Blaricum, alwaar men ongeveer op tijd was om het twaalf uurtje te nuttigen. Het is onnoodig te zeggen;- dat de jongens genoten en dit op meestal luidruchtige manier te kennen ga ven, wat echter gelukkig niet buiten de perken ging. Na de koffie werd de tocht naar Laren aangevangen, en ongeveer op do ■helft badwedstrijden georganiseerd in de Mauve-vijvers, waarna het over Laren naar Bus3um terugging om als uitgehongerde jon gens op den maaltijd aan te vallen. Na een tamelijk onrustigen nacht, waarin de meeste jongens geen oog toe deden, werd hedenmorgen omstreeks zes uur al „op cor vee" gegaan, zoodat te acht uur het ontbijt genuttigd was en men op weg toog naar Hui zen naar de Zuiderzee, om de badwedstrij den te hernieuwen, wat helaas niet erg gelukte vanwege den modder aan den oever waardoor sommige voeten veranderden in lichaamsdeelen van zwarten. Toen het tijd was voor de koffie, was niemand met min der dan een half brood tevreden, waaraan sommigen zelfs nog niet genoeg hadden. Op den terugweg, welke langs bosch en hei, langs veld en koeienland ging, kwamen ze net op tijd om de warme etenswaren te verorberen. Na een rustig uurtje werd de slaapplaats opgezocht, waar het wel wat kalmer loc zat gaan, daar velen van ver moeidheid de oogen niet langer kunnen openhouden. Gisteren was er eon gezellige avond georganiseerd in het Tehuis voor Militairen aan den Morschweg. De verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder werd op feestelijke wijze herdacht, terwijl deze avond tevens als een begroe tingsavond was bedoeld voor de pas opgeko men recruten bij hel Ge R. V.-A. en de landslormers. Een zeer gezellige en aangename stem ming heerschle er dien avond. Een muziek gezelschap gaf een keur van mooie num mers, terwijl een tweetal jeugdige meisjes mooi de piano bespeelden. Verder werd er nog een enkel stukje ge reciteerd. Dankbaar en voldaan keerden onze militairen 's avonds eerst om 11 uur huiswaarts, dank zij de avondpermissie, den pas opgekomen miliciens verleend door de commandanten van het 6de R. V.-A. en 4de R. I. Commissarissen der Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit hebben gister namiddag aanbesteed: Het Grond- en Heiwerk en hel Betonwerk voor de fundeering van een aanbouw aan het ketelhuis met bijbehoorende koelwater kanalen, in drie perceelen: a. grond- en heiwerk; b. betonwerk en c. in massa. Er waren 10 inschrijvingen ingekomen nt. van firma Jac. van Riet voor c. f 48.600 L. F. Kruyl voor a. f 34.948, voor b f 13 500, voor c. f48.485; C. H. Sprik, Ammerstot voor c. f 44.343; Th. Blijleven Az., Made (N. B.) voor a f25.800. voo^c. f43.500; N.V. v.h. P. A v. Wijnen, Dordrecht, voor c. f 42.950Andries Verhagen, Made (N. B.) voor a. f 27.981, voor c. f 42.640; Joh. Saras, Oudewetering, voor a. f 27.990, voor b, f14.500, voor c. f 41.987; Til. L. J. Zitman, voor a. f 21.900, voor b. f 19.000, voor c. f 40.900; L. van Eyck en C. Bitter, Schie dam voor b. f 15.979* J. P. Straathof voor a f 19.265. voor b. f 14.500 en voor c. f 33 700, die dus voor a. en c. de laagste in schrijver is Voor b. is de laagste L. F, Kruyt voor f 13.500. Waar de plaatsnamen niet is vermeld is deze Leiden. Bij de heden door Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland in het Gemeene- landshuis van dat Hoogheemraadschap ge houden aanbesteding van- a. het verdiepen van het Kanaal achter Alphen in de gemeente Alphen a. d. Rijn, en b. het verdiepen van een gedeelte van de Dindsdagsche Wetering in de gemeente Noorwijk a. Zee, waren ingekomen: voor perceel a. 10 inschrijvingen, t. w.: M den Hartog. Ter Aar f 4980; W. de Graaf Pullershoek f 4745; J. Saras, Oude-Wetering f 4687. B. v. d. Berg, Reeuwijk f 4665; Gcbrs. G. en K. Griekspoor, Nieuw-Vennep f 4175; G. Griekspoor, Nieuw-Vennep f 366G; J. J. v. Leijden, Hoogmade f 3475; M. Ko- nings, Leiden f 2680; S. Kuyper, Schoort- dam (N.-H.) f 2420. Voor perceel b. 5 inschrijvingen f. w.: M den Hartog, Ter Aar f 4180; Gebrs Griek spoor, Nieuw-Vennep f 3850, J. Griekepoot, Nieuw-Vennep f 3344; M. Konings, Leiden, f 2100; S. Kuyper, Schoorldam f 2160. Gegund: perceel a.: S. Kuyper; perceel b.: M. Konings. Gisteren viel in het Kooipark een 8-jarige knaap, C. M. W. genaamd, van een twee meter hoogen muur, waardoor hij oen tijdlang het bewustzijn kwijt raakte en kleine ontvellingen aan hoofd en handen bekwam. De Eerste Hulpdienst, die werd ontbo den, kon geen ernstig letsel constateeren zoodat de jongen weder naar zijn huis terug kon wandelen. Th. J. B. uit Voorschoten, had gister middag in een winkel op de Haarlemmer straat eenige galanteriën gèkocht en laten inpakken waarna hij er mee naar de tram halte op de Breeslraat ging, om verder met dc N. Z. H. T. naar huis te gaan. Terwijl hij op de tram stond te wachten legde hij het pakje in de vensterbank, doch toen hij bij hei naderen der tram hei weder zou opne men, was het verdwenen. Een of ander, dio hel met hei verschil tusschen mijn en dijn niet zoo nauw neemt had blijkbaar gele genheid gevonden het pakje ongemerkt wog 4e nemen. - Gisteravond werd in een der stille buitenwijken oen dertigjarige vrouw door een onbekend persoon op oneerbare wijze aangerand. De vrouw, blijkbaar niet voor een kleintje vervaard, gaf den onbekenden aanrander een fermen klap in het aange zicht, waardoor deze het hazenpad koos. De vrouw hoeft het, signalement bij de politie opgegeven, die nu een onderzoek instelt. Een groep stakers heeft Het gisteren een paar uitvoerders van den aan nemer Achilles, die aan het werk „Volks woningbouw" in Spoonvijk te Den Haag bezig waren met het afhangen van deuren enz. onmogelijk gemaakt door te werken. De uilvoerders hebben nu besloten niet verder te werken. Ln verband hiermee zul len heden een 30-tal schilders, voor wie dan geen werk meer is, ontslagen worden. Naar gemeld wordt, is het gra ven en maken van de tweede binnenhaven van Scheveningen opgedragen aan de Aan nemers Mij. v/h. Hillen en Koosen en Be tonbouw ,,Tiio" te Amsterdam voör de som van f 915.000. Deze Mij. was niet de laagste inschrijfster. De ruim 5V&-J arigc Dirk D. tc Hillegersberg is op tragische wijze om het leven gekomen. Reeds een poosje had men het kind niet gezien, zoodat men aan een ongeluk begon te denken. Men kwam ein delijk op de gedachte in 'n nog niet gelosten spoelingwagen, die nabij de woning stond, te gaan zoeken, en weldra werd het lijkje van het kind daaruit opgehaald. Het knaap je was blijkbaar op den wagen geklommen, had het dokael weten op te lichten en is toen in de spoeling gevallen en gestikt In het ziekenhuis te Rotter- dam is overleden M. M., huisvrouw van v. D., wonende in een noodwoning aan de Brielschelaan aldaar. Bij het bijvullen van een brandend petrolcumtoestel had Zon dagochtend haar kleeding vlam gevat, ten gevolge waarvan zij ernstige brandwonden over het geheele lichaam had gekregen. Per ambulanceboot te Am sterdam is naar het Binnengasthuis, aldaar, vervoerd een man, die bij het lossen van bout uit een schip in de Oude- Houthaven volgens verklaring van getuigen door eigen onvoorzichtigheid met zijn linkerbeen was bekneld geraakt tusschen een staaldraad en een ronsel van een hijschinrichting, waar door dat been ter hoogte van de lies werd afgekneld. Bij aankomst in het gasthuis ble^k het slachtoffer reeds te zijn over leden. Te Bunschoten is in denwater- noodslacht van 1916 een kind geboren, dat aangegeven is Aartje Vedder, welke voor naam eenige jaren later is veranderd in ,,Wilhelmina". Dit kind heeft de bijzondere aandacht van H.M. de Koningin en ont vangt dan ook nu en dan kleine geschenken van Hare Majesteit. Verleden week, aldus meldt het „U. D." kwam H. M. met Prin ses per auto van Soestdijk naar Bunschoten BINNENLAND. Feesten te Dillenburg, Het Congres van het Ned. Onderwijzers Genootschap. De „Prinses Juliana" wint ook de tweede race om den One Ton Cup. Wenschen van den R.K. Middenstands bond. Groote brand te Echt. BUITENLAND. Briand's reis naar Londen is weer uitge steld. Belastingbesluiten van den Duitschen Rijksdag. Ln Bulgarije ie een munitie-arsenaal opge blazen. tot den ingang van het dorp. Beiden beste gen daarna hun rijwiel en onderweg vroeg H.M. aan een kind waar de wed. Vedder woonde met haar dochtertje „Wilhelmina". O, dat is mijn moeder juffrouw, antwoordde het kind en zij zeide meteen waar moeder woonde. H.M. bracht met Prinses Juliana een be zoek bij de wed, Vedder en informeerde met veel belangstelling naar het gezin en naar .Wilhelmina, die thans 9 jaar is. Eenige oogenblikken later kwam het kind thuis on. H.M. gaf de kleine een hand, waarna het meisje voor H.M. een schoolversje op zeide en een psalmvers. H.M. was zeer met do kleine ingenomen en nam met een handdruk afscheid van moeder, dochters en Wilhel mina. Wilhelmina ontving van H.M. een groo- ten kaatsbal in net, waarbij H.M. haar deA ,raad gaf er in do vacantic maar prettig mede te spelen. In de omgeving van AmerB' foort wordt de hoenderslapel geteisterd doofr een kwaadaardige besmettelijke ziekte, doofc deskundigen „Kleinsche ziekte" genoemd. Reeds werden geconstateerd 23 sterfgeval len op één dag, totaal 90 in de week! Niet enkel in Eemland, ook in de omstreken van Barneveld komt do ziekte veelvuldig voor. Door de politie te N ij m e g e B is aan de officier van justitie te Arnhem overgegeven oen zekere B. K., advertentie- reiziger uit Almelo, verdacht van vrouwen handel. K. was te Nijmegen op heeterdaad betrapt, toen hij een minderjarig meisje in' minderwaardig gezelschap bracht. Een 8-jarige jongen te Nijmc- gon heeft een volgeladen meubelwagen in de Oude Heesche laan in brand gestoken. De wagen brandde deels uit en was niet verzekerd. Te Zuttoa is het 3-jarig zoon tje van B., een eenig kind, terwijl de vader op een bank in slaap was gevallen, al spe lende in de Ziekenhuisgracht gevallen, etf 1 verdronken. Een voorbij komend'hëety di©1' het kind in het water zag liggen 'haakte het er ten koste van een nat pak uit'en bracht het naar het ziekenhuis. De levens* geesten waren echter reeds geweken.' Het ontwaken van den vader, die daar hoog stens eon kwartier had gezeten, was wel vreeselijk. Maandagavond heeft op den Rijn onder Oosterbeek een aanvaring plaats gehad tusschen het plezierbootje van de Heveafabriek en de „Lekkerkerk" van Rot terdam. Deze gaf tweemaal verschillende seinen betreffende het passeeren. Voor do Heveaboot gevolg bad kunnen geven aan het tweede sein, werd het bootje mid scheeps getroffen, waardoor een groot gat ontstond en het- bootje dadelijk begon to zinken. Hoewel onder do gelukkig niet tal rijke passagiers een paniek ontstond, kon den allen op de vrachtboot worden overge nomen. De zinkende boot werd op de krib ben gezet. Opden Velperweg fietsten gis teravond twee jongens op één rijwiel. Do 17-jarige J. R., die dwars op den stuurstang zat, greep zich vast aan een voorbijrijdende tram. Beiden kwamen te vallen, j. R. raakte ondor de tram en werd overreden. Hij werd in de woning van minister Do Geer binnen gebracht, waar hij na eenigo minuten overleed. Bij de ingeschrevenen vooi de nationale militie in de gemeente Rhe- den is een lotcling, die de respectable leng te heeft van 2.10 Meter. Maandagavond zou de su fa- prior van het carmclitenklooster te Zende ren, Pater Justinus Meulenbeld bij een na- burigen landbouwer een ouden hond dood schieten. Na het eerste schot was de hond nog niet dood, waarom de pater vermoede lijk het dier een slag met de kolf van zijn geweer heeft gegeven. Hierdoor ging een schot af. hetwelk den pater in den buik

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1