Humor siit hot luifsiiland. FC, DE FONDSENMfeBKT. Vriend: Je ytouw vertelde me dat ae besloten heelt dat jnllie allemaal naar Zandvoort zouden gaan, van 't jaar. Kleine Burks: Ha. ha, ze denkt dat zij het deed. Maar ;lk wilde dat ze Zandwnort koos, maar dat heb ik baar natuurlijk niet laten merken, het arme achaap. (Punch) Eerste landloopei: Ik zou niet naar dat dorp gaan, d'r is een mazelen-epidemle uitgebroke. Tweede landlooper: Jawel, dat weet ik, maar de veld wachter heit ze ook. (Passing Show}y De jonge man: We moeten nog loten, wie met elkaaf zullen spelen. lfr' tardJge meisje: O. Ik kan net zoo goed dadelijk met meneer Dik gaan spelen, ik heb toch nooit geluk met loten. V .(Humorist}^ yrouw (verwijtend): Hrj (neerslachtig): Ik wil nooit van m'n leven meer c^a tennisbal zien. Zrj (nog neerslachtiger): - Nee, ik geloof dat 't ook niet" hoeft, jo schijnt net zoo goed zonder zc to kunnen spelen. (Humorist) d'e is Geweest op een dienst: Mevrouw dfo »ft' Sa"? h JS iS heeI mdi°' cn het 'wn booger dog eo^bad nemen.6 m4ar bwjen Moeder: Wel. wet. Non, dia niet waagt, die niet wint (Passing Show) John, de papegaai ia Hauw gevallen. (Judge) venswerk en evenmin mag een persoonlijke liefhebberij een overlast worden voor de an dere huisgenooten, noch door den aard der liefhebberij noch doordat het hiermede be hepte lid van het gezin niet meer in staat is over iets aaidcrs te spreken. Dit kweekt eenzijdigheid zoowel als zelf zucht aan en moet reeds jong tegengegaan worden. Het kan volstrekt geen kwaad, wanneer onze jongens vroeg leeren, dat vader en moeder niet den ganschen dag aan één stuk door hun enthusiasme vermogen te deelen Over een voetbalmatch of een kampeerter rein en dat het geen pas geeft aller aandacht en belangstelling voortdurend voor zich op te eischen. Het is hier alweer de moeder van het ge zin, op wie de verantwoordelijke taak rust de gesprekken zóó te leiden, dat de belang stelling over alle onderwerpen gelijkelijk verdeeld wordt. Wie- jong geleerd lieeft naar het enthu siasme van anderen niet alleen te kunnen luisteren, maar er aan deel te nemen op een hartelijke wijze, die heeft tevens de eerste 8tappen gezet op den weg, die leidt naar zelfverloochening en onbaatzuchtigheid. Vlug, mei grappig kleine pasjce, trippelde zij langs den weg. De menschen bleven siaan om baar na le kijken. Een snoesje was zei Heusch een plaatjel 't Was niet bijzon der kostbaar, wat zij droeg, en ook niet zoo apart. Dat zie je tegenwoordig haast ner gens meer: een apart toiletje, iets origineels. Wij, arme vrouwen,, zitten hopeloos aan een uniform vast Kijk bijv. maar eens bij de étalages; variatie is er nagenoeg niet. Alle jurken lijn rechlgekniple bedrukte stof jes met een effen rand; alle mouwtjes zijn kort en hebben bet gladde, stijve, Zeeuw- sche model; alle halzen zijn ovaal uitge sneden. Alle meisjes dragen de rokken precies even kort en allen tooien zich met dezelfde kralen kettingenOef 't is zoo saail Maar wat was dan de charme van dit meiske, dat zich werkelijk niet opvallend had gekleed, doch precies alle hierboven opgesomde modevoorschriften gevolgd had? Haar bekoorlijk uiterlijk trok de aandacht, Omdat het zoo allerliefst eenvoudig was, doch tot in de kleinste bijzonderheden ver zorgd. Niets had zij verwaarloosd of over 't hoofd gezien. Haar hoedje, haar ceintuur, haar kousen en suède schoentjes, het was alles even keurig en paste schitterend bij elkaar. Dat is nu juist de groete moeilijkheid dor tegenwoordige mode- de harmonie van alle toalet-dêtails onderling. Vrosgerkon een japon staan of vallen door een boord. Ik herinner mij nog hoe jongemeisjes niet aan elkander -vroegen: Heb jij een goede naaister?"' maar „Knipt jou naaister een 9 c.M. boord?" Want dit was de coupe, de snit,, het mo del van de jUTk, .japonnetje'' noemden wij het altijd, een wee, praline-zoet, woord! Als er maar een mooi geknipte boord op 7.at, van voren niet lager dan van achteren on opzij oploopend naar het oor, dan was het toilet in orde. Een goed glad vallende guimpe lelde ook nog mee. maar voor de rest was je zoo vrij als een hoentje. Kousen? Ondergoed? Dat had maar weinig ander be lang dan dat hJt warm moest zijn en solide. Ook de laarzen (schoenen op straat zag je haast niet') behoorden degelijk te wezen en sterk. Iemand, die met „floddergoed" liep, was niet heelemaal dit. Daar teek je eens heimelijk naar, daar praatte je stiekum over, maar tegen zoo iemand zei je niets? Toen kwam de prachtige mode der „robes princessesKoninküjker dracht heeft er niet beslaanl En flatteus, dat het stond en Jalseenliik! De jonge meisjes van nu kun nen zich daar geen voorstelling van maken. Het wa9 iller charmantst! Maar toen werd het corset hoofdzaak. Als je maar zorgde voor een eerste-klaa cor set, dan kon je de eenvoudigste jurken dra gen; je zag er altijd best gekleed uit! Zulke dingen waren bereikbaar: een goede boord, een gladde guimpe, een prima kwaliteit corset I Thans is het echter heel- wat moeilijker om er tip top uit te zien en dat kan je duidelijk bomerken aan de men- schen om je heenl Let bijv. maar eens op, als u ergens met vacantie zit, hoeveel da mes kousen dragen in de goede tint! Het is een afschuwelijke combinatie, die heel veel wordt gezien, helaas, om bij witte schoenen rose, roodhuid, beige, gele en leverkleurige kousen te dragen. Dat doet mij altijd denken aan iemand, die met rood verbrande beenen uit een voetbad stapte en even een paar witte pantoffeltjes aanschiet. Bij witte schoenen en voile jurken behoo- ren niet anders dan witte kousen gedragen te worden. Bij een kasha, tricot of crêpe toi let kunt u vleeschkleurige of beige kousen kiezen, maar dan ook de schoen, liefst van echt imitatie-suède, in een bijpassende tint De vleeschkleurige kous kaïn mij niet be koren en de koperroode nog veel mmder. Het is een voorbijgaande modegril geweest, waaraan sommigen zoo dom zijn neg vast te houden, niet beseffende hoe leelijk deze nuances hun beenen maken. De kameelkleur, het beige, het zeer zach te geel, ditt zijn de tinten van dezen zomer. Daarmee ziet u er het liefst en eenvoudigst uoit, vooral wanneer u zelf weet, w44r u een kleurtje aan moet brengen, opdat uw toilet niet te eentonig wordt. Nu zal ik nog even vertellen, fioe het meiske zieh had gekleed, waar ik in het be gin van dezen brief op doelde. Zij droeg een jurk van bedrukte voile: heel kleine bloe metjes op een teer kanariegeel fond Om den hals viel een smal. witba tieten kraagje, af gemaakt met een kleinen picotraaid en van voren eindigend in een afhangende witte reep; een soort befje, doch het was ep de jurk vastgehecht. Ook de korte mouwtjes waren afgewerkt met een batisten manchet; de jurk zelf viel recht naar beneden; over den rok hing aan de voorzijde een ruim geplooid schortje van heizelfde materiaal; langs den bovenrand was dit zéér fijn ingerimpeld. Bij dit hyper- eenvoudige toilet droeg zij een heel groot en, zachtgelen filigrainhoed, met een rand, dfe op zij breeder was dan aan den voor- en achterkant en wat neergebogen. Langs de rechterhelft van den bol lag een toef groote blauwe bloemen en er om heen liep een zacht blauw lint. Teergele kousen en suëde schoentjes in een iets donkerder kleur wa ren de „finishing touches", waardoor haar verschijning ais jets bijzonder verzorgds opviel. Een andere aardige jurk, ook heel een voudig en allerliefst, was van witte be drukte voile; het dessin bestond uit kersen zonder steel in allerlei grootten; het waren dus eigenlijk meer fiches dan kersen; doch het was hun kleur, varieerend van bleek rood tot zwart, die aan de vruchten herin nerde. De jurk had een overrok, twee hand breedten korter dan de onderste; met Hink veel ruimte was deze overrok (van dezelfde stof als de gansche jurk) om den henp gezet, en van boven heel fijn ingerimpeld, zoo dat hij aardig uitwoei bij het gaan. De hals was nu eens niet ovaal in de breedte, doch in de lengte; d. w. z.: van voren en van achteren meer uitgesneden dan opzij. Een vlotte ilap, een schuine jabot, verdreef de eentonigheid van het lijije en verder waren alle randen van mouwtje, hals, rok-zoomen en jabot met een warm kersrood biesje omboord. Voor veel te dragen is voile echter niet geschikt; het is te teer en kreukt te gauw, en staat dan dadelijk slordig. Neem daarom voor daags liever een linnen jurk en laat daar een recht streng model aan geven, met broede platte plooien van den schouder tot den zoom; een smal ceintuurtje, een viertal knoopen recht van voren als een dasje, en vijf knoopen op heuphoogte op de plooien als eenig ornament. De mouw kan tot den elleboog reiken, met een teruggeslagen man chet. Als u wit linnen kiest, raad ik u aan het met een kleurtje te omboorden, anders wordt het zoo'n saaie jurk. Maar u kunt het ook omdraaien en langs gekleurd lin nen een wit biesje zetten net wat er het beste bij «w snuitje past. De aigeloopen week stond, zooals trou wens wel te verwachten was, wederom in het te eken vaal de rubber. Hoewel het be gin van deze beiiobtsperiode bepaaldelijk lusteloos was te noemen, bleek toch nog wel eenige kooplust voor rubbeiwaarden te bestaan, zelfs op het thans sterk verhoogde koerspeil. De rubbenmarkt zeli toonde eenage weifeling met een sterke neiging tot reaetie. Voor de maatschappijen maakt dit momen teel niet zooveel uit, maai wel voor de aan- deelenmarkt met het oog op de zeer uitge breide speculatie. Intusschen bleek de Engelsche regeeringsverklaring inzake de ruibberkwestie een domdneerende factor te zijn. Be mededeelingen van den minister hébben algemeen den indruk gewekt, dat er een. wijziging in de tot dusverre gevolgde gedragslijn op handen is. Bet bekend wor den van die regeermgsrerklaring heelt trouwens reeds een sterken invloed geoefend op de rubbermarlt «n wel in den vorm van een. niet onbelangrijke daling in de notee ring. Hlet schijnt overigens thans wel zeker, dat die gewijzigde opvatting in Engelsche regeeringskriingen is ontstaan onder in vloed der Ameriikaansdbe meening; het schijnt zelfs, dat er van Amerifcaansohe zijde, speciaal van regeeringswege preesie is uitgeoefend op het Britsche gouverne ment. Natuurlijk wordt er terecht op gewe zen, dat toen de prijzen verliesgevend wa ren, van Amerikaaneche zijde niets w -rd gedaan om de rubber-industrie de behulp zame hand te bieden. Voorts werd van A<me- rfkaansohe zijde ook noodt iets gedaan te gen de enorme grasnspeculaties, zoadat een optreden van Aroerikaanfehe zijde, ais thans bekend, allerminst gewettigd is. In tusschen hebben de jowpte berichten toch, een gevoel vam onzekemefd getracht, zoo wel over de rubber- als over de aandelen markt. De laatste Weef dan ook niet onge voelig voor den gang ran zaken. De cou rante soorten moesten zich op enkele da gen zelfs vrij aanzienlijke koersverliezen getroosten. Hessa waren al bijzonder flauw en verloren op een enkelen dag zslis 20 pCt. In Amsterdamsche rubberkringen blijft men eohter vertrouwen hebben. Men wijst o.m. als aidoend argument op de statisti sche positie van rubber die opnieuw een vorm indexing in den vooraad heeft onder gaan. Het vertrouwen blijkt tenslotte ook wel uit den weerstand die rulberaandeelen weten ie bieden. Hieronder gewen wij een lijstje van de voornaamste rubberfondsen met hunne resp. koersen op 1 Mei en 31 Juli. 1 Mei 31 Juli Amsterdam Rubber 213 2S5'h Amsterdam Tapamoeli 138'/a 157 Bandar Rubber 121*/a 209 DeAi Batavia Rubber 122*/« 172 Gogo Nitd 232'/» 256 Hessa Rubber 225 383 Java Caoutchouc 1-42 151 Linkungen Borneo 54 88 Preangex Rubber 95 159 Salatri Plant 112 179 Sumatra Caoutchouc 170 248 Wai Sumatra Rubber iöü'/i 214 Z. Preanger Rubber 63136 Beziet men bovenstaande koersverschil len aandachtig dan moet men te! het in- zdbhl komen, dat relatief genomen, de ver houding van de verschillende fondsen nogal uieen loopt, een gevolg van verschil in waiardeermg, maar ook een gevolg van de beurstechnisce positie van bepaalde aan- deelen op de markt. In het laatste zil een groot gevaar van overdrijving. Opmerkelijk is, dat de speculatie ten opzichte van rub- bcrwaarden allerminst nivelkerend heeft gewerkt. Integendeel; zij heeft een uitge breide selectie toegepast, al of niet gemoti veerd, dat laten wij daar, met het resul taat, dat enkele fondsen bijkans verdubbeld zijn in prijs, terwijl voor andere weer nau welijks een noemenswaardige prijsverhoo- ging heeft plaats gevonden, terwijl toch allen gelijkelijk van den rubber-honger heb ben geprofiteerd. Intusschen beheerschen met dat af, de rubbera3ndeolen vrijwel do gansche markt, zonder dat nochtans de inzinking' eenig ge- I volg had voor de andere aandeeleosoorten. Zoo konden Tabakken zelfs iets verbeteren. Senembahs waren b.v. goed gevraagd. Ook bad reeds eenige handel plaats in eertiü- cater Oostkust, ver koven den koers van uitgifte. Het blijkt, dat de inschrijving op dit tends geweldig orerteekend is. .Vast giestemd waren dezen keer ook scnecpvaartwaarden, zonder dat de handel in dft tends een sterke uitbieding onder ging. Daar het hier uilsluitend om eeo ver- hecging der La Plata vrachten gaat, zijri bet vr^vrei alleen de wilde vrachtvaarders, die hiervoor in aanmerking komen. Vsn de vaste lijnen ware» alleen Java-Chma-Japan- Lijn iets in trek. De koersverschillen ech ter zr'O van beperkten omvang. De beweging, die onlangs in Amerika beeft piaats gehad naar aanleiding van de hoogere benzineprijzen, en die een levendige stemming van Oliewaarde» in het leven riep, is min of meer geluwd en als gevolg hiervan is ook het interesse op de aandeekn-markt verflauwd. Hfcewel in het hoofdfonds Ko ninklijke weinig fluctuaties te melden zijn, is de handel; toch niet zeer omvangrijk. Ver moedelijk speelt ook hier het aantrekken van den geldkoers een nol, maar groot kan de invloed hiervan uitgaande, echter toch niet zijje. Beter ia de stemming; voor Ru- meeneche petroleumwaarden. Consols waren tijdelijk gedrukt int verband met den. greoteu brand bijl Moreni, waarbij de Standard Oil betrokken is. Suikerwaarden waren algemeeo iets lager. Veel aniino bestond er voor deze afdeeliog niet. Beter gesitueerd waren enkele industrie- fondsen, zooals lev. Kuastzijde-aandeeien, waarvoor thans weder eenige vraag beatomk De Amerikaansche afdeeling ondervindt den weerslag van de hausse ep de New- Yorksche beurs. Er valt een toenemende kccplust, vooral in de lager geprijsde shares, b.v. Wabash, te constateren. Intusschen blijkt o.m»., dat het ook de Sttel-Trust wat beter naar den vleeze gaat. Althans het tweede kwartaal geeft betere resultaten te zien. Op de basis van de tot dusverre vakregen kwartaaisinkomsteo, zal het jaar-resultaat van 1925 dat van het vorige jaar aanzienlijk overtreffen. Overigens leerden ova de gansche industrieeie Unie hoogore resultaten bekend, hetgeen de hausse op die New-Yorksrhe beurs sterk onder steunt. 24 Jufi 31 Juli Lenden 12.10'/d 12.101/16 Berlijn 59.27y2 59.30 Paris 11.76 11.84 Brussel 1L53U. I1.50'« New-York cable 2.49 2.491/- Met de op handen rijmde maandswiss» ling is de handel op de valuta-markt aan zienlik ingekrompen. Over Let algemeen werden betrekkelijk wein'g posities ge-en ta mer rd. Nochtans bleven belangrijke fluc tuaties niet achterwege. De nieuwe week bracht ai dadelijk een flinke stijging i? Deensche Kronen. Terwijl men bezig is w Denemarken zelf liet stabiliteitspnobleem te bestudeer en, loopt men cp de markt de zaken reeds vooruit en heeft bet publiek een flinke speculatie op touw gezet. Ook in Noorselto kronen heeft rich ten flinke handti onto wikkelc en bet is wel opmerkelijk, uoe aan den eenen kant de handel in francs ver slapt, tcrwi.l de handel in de Skandinavi- sche valuta toenemende is. De fluctuatie» in de Skandinavische deviesen zrjn zeer belangrijk en bemoeilijken zeer den reëerea handel, fn aansluiting aan de beweging op. de valutamarkt ontwikkelt zich ook een handel in Deensche en Noorsche obligatie^ eveneens uitsluitend op speculatieve over wegingen gebaseerd. "Waar de markt vrijwel door Kopenhagen en Oslo bebeerscht wordt, had de handel i» de vorige deviesen zoo goed aja niets te beteekenen. Vandaar dan ook de zeer gerings wijzigingen, die Marken en Francs, alsmede Penden indergingen. Togen bet einde va» de week verkreeg Je 'markt een eeniga- zins rustiger aanzien. De geldmarkt noteerde voor prolongate 3.5 pet. 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt. Nederland 1919. 4Va pCt. Nederland 1916 6 pCh Nederl. Indië 1912 Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Ned. ELandel-Mij. Jurgens gew. aand. Philips .Gloe: tamper. Redjang Lebong Campania Merc. Argenlinia Geconsolideerde Petroleum Koninkl. Petroleum Amsterdam Rubber Holland-Amerika-Lijn Nederl. Scheepvaart-Unie Mij. „Nederland" Flandelsver. Amsterdam Javasche Cultuur-Mij. Cultuur-Mij. Vorstenlanden Arendsburg Tabak Mij. Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mij. Atchison Topeka 4 pCt Union Pacific aand. 24 Juli 31 JuH 105% 10544 100% 101 99K 9944 ?02K 10244 151K 15044 175 176 13444 13444 110 11644 440 43044 310 297 1044 944 16444 15944 2984a 39144 29144 287 66 6844 140 14144 151 15344 501 504 32844 33044 15444 154 444 440 39644 396 44944 457 91 01 142 14244

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10