AGENHA. GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA BUITENLAND. Donderdag. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Boottocht oaar Groenendaal. Vertrek te halfacht. Zonderzorg": Tuinfeest. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot en met Zondag 2 Augustus a.s. waargeno men door de apotheken van dc heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313, en G. F. Ijeijsl, Steenstraat 35, tel. 136. De apotheek van de ,,Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-rccepten. Alleen voor leden van dat ionds. De instrumenten werden den löden Ja nuari j.l. in oen belangrijken openbaren dienst aan de muzikanten overhandigd door den mayor (burgemeester) van Portsmouth en Southsea. Het Muziekkorps heelt aan merkelijk -aan klankgehalte gewonnen door deze nieuwe instrumenten. Er zijn onder de leden van het Muziek korps enkele opmerkelijke figuren, van wie v/ij alleen den eerckapelmeester noemen. Deze man diende destijds bij de Engelsche marine, maar werd afgekeurd, omdat hij wegens vreeselijke dronkenschap lichame lijk geheel ongeschikt was geworden voor den dienst. Inziende, dat hij anders zijn ver derf te gemoel ging, besloot Smith herhaal delijk zrjn dronkemansbestaan op te geven, rnaar tevergeefs. Hij kwam evenwel met het Loger in aanraking en knielde op een gege ven oogenblik neer aan den voet van het Kruis. In dat oogenblik kwam er in het le- van van Smitih, zoo wrdt ons medegedeeld, een a! geheele ommekeer. Hij heeft van meet af aan flink deel genomen aan den heils- rtiijd. Gedurende jaren was hij kapelmees ter van het Muziekkorps der afdeeding Southsea. Hij moest de plichten, die dit mee bracht, ten slotte overdragen op jongere schouders, doch bleef nog immer ten nauw ste verbonden met het Muziekkorps. Maatschappelijk is het met den heer Smith ook steeds opwaarts gegaan, sinds hij Heilssoldaat is geworden. Men zou in den gezeten burger en alge meen geachte zakenman niet den jongen dronkaard erkennen, die zeven en dertig jaar geleden aan de zondaarsbank in het Jegcr neerknielde. Maar hij is het toch, zoo wordt ons verzekerd. Sinds vele jaren ook lid van den Gemeen teraad van Portsmouth en. werkt als zoo danig met energie voor het welzijn van de plaats zijner inwoning. De Minister van Onderwijs, Kunsten c n Wetenschappen heeft met ingang van 21 September voor den duur van een jaar aan gewezen als deskundigen bij het afnemen V3n het artsexamen aan de Rijksuniversi teit, alhier: G. F. A. ten Bosch, oud-apothe ker aan het Acadamiseh Ziekenhuis, alhier; dr. J. Bmimng, arts, alhier; dr. E. A. D. E. Garp, arts, te Oegslgeest; dr. G. J. van Houweninge Grafldijk, arts, en dr. J. Munk. arts. beiden, alhier, en dr. II. P. A. Smit, arts, te 's-Gravenhage. Te Rotterdam zijn geslaagd voor de akte nuttige handwerken onze stadgenooten de dames C. F. Eggink, A. IJ. M. Trel, C. Eikerbout, A. S. Wittenrood, E. A. Glanner en G. Hennemann. De Christelijke Bond tegen het Mili- lairisme, aldeeling Leiden, heeft tegen Zaterdag i Augustus een openluchtmeeting in den tuin van „Zomerlust", aan den Sta tionsweg, tegen den Oorlog uitgeschreven. J. V. heeft bij de politie aangifte ge daan, dat zijn rijwiel vrij ernstig beschadigd is door den loopknecht W., die hem gister middag op de Utreeht9che Brug heeft aan gereden. De oorzaak was, dat W. gedurig omkeek en niet lette op hetgeen vóór hem op den weg geschiedde. Gistermiddag had onder <le spoor brug over het Galgewater een aanvaring plaats tu9schen een sleepboot, besluuTd door zekeren B. en een roeibootje, waarin oen drietal Ilaagsche jongeilui zaten. Door den schok sloeg hot bootje om sn spartelden de inzittenden in het frissche nat. Gelukkig konden allen zwemmen, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Tc Scheven ingen is gisteren een man aangehouden, die verdacht werdt, den laatsten tijd zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van sieraden en geld uit badkoetsjes op het strand aldaar. Reeds hadden de politie vele aang-iten bereikt van die fetal uit koetsjes, gepleegd terwijl de eigenaars in zee baadden; het mocht haar echter niet gelukken te ontdekken, wie de dief was. Gisterochtend zag nu een recher cheur een man een der koetsjes binnen slui pen. Toen do man er even later uitkwam, werd hij door den rechercheur gearresteerd. Jn het bezit van den aangehoudene waren verschillende gouden voorwerpen, dio hij kort te voren uit een badkoetsje gestolen had. Het is de Duitscher M., die in Den Haag op kamers woont. Toen de politie een onderzoek in zijn woning instelde, vonden zij daar nog een aantal voorwerpen, afkom stig van de den laatsten tijd gepleegde dief stallen. N aar aanleidingvan bericht bel ffende den verkoop van het hoofdkan- tooigebouw der Hanzebank te Delft, deelt het kantoor van mis. H. G. Gordon en H. van Ewijck mede, dat het niet doorgaan van den verkoop van gemeld perceel geenszins geschiedde, doordien een minnelijke schik king was. tot stand gekomen, maar louter doordat Vrijdag 24 Juli des namiddags, vol ledige betaling plaats had van hoofdsom", rente en kosten, waardoor natuurlijk-de ver koop van het hoofdkantoorgebouw te. Delft werd voorkomen.;* De poetser R. S. in dienstvan de Ned. Staatsspoorwegen, is in loods G aan den Parallelweg te Rotterdam tusschen twee buffers van spoorwagens beklemd ge raakt. Hij is met een gebroken bekken in het ziekenhuis aan den CoolsiDgel opgenomen. Toengisterochtendde trein van 8 uur 32 uit Haarlem naar Amsterdam vertrokken was, bemerkte de machinist, dat de stoker, die op den tender werkte, met zijn hoofd in aanraking was gekomen met de seinbrug nabij de centrale werk plaats der spoorwegen. De maohinist stopte onmiddellijk; de stoker werd van den ten der gedragen en in zeer zorgelijken toestand naar heb gasthuis vervoerd. („Hdbl.") Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft er een zware brand gewoed in den grooten Y-polder onder Amsterdam, on geveer halverwege tusschen Houtrijk en Po- lanen en Sloterdijk. Aan den Molenweg al daar was gevestigd het groote landbouwbe drijf „Mariahoeve", toebehoorende aan den meelfabrikant Laan, te Bloemendaal, en waarvan paekter was de heer K. de Vries. De brand is vermoedelijk ontstaan door hooibroei in een houten schuur van 60 bij 25 Meter, die geheel gevuld was met allerlei landbouwproducten, vooral karwijzaad, hooi en stroo. Het vuur werd eerst ontdekt, toen het uit het dak sloeg; de telefoon dichtstbij bevindt zich op een afstand van tien minu ten gaans, zoodat het geruimen tijd duubde, eer de brandweer gewaarschuwd was. Toen zij met twee motorspuiten en een polder spuit aangerukt was, stonden, behalve bo vengenoemde groote schuur, ook de vier kleinere schuren, waarin allerlei landbouw werktuigen waren geborgen, in lichterlaaie, en eveneens de hooiberg. Het was een ware vuurzee, waartegen de brandspuit uit Slo terdijk, die eenigen tijd tevoren was aange komen bitter weinig had kunnen uitrichten maar ook het groote materiaal van de Am- steidamscho brandweer stond er vrijwel machteloos tegenover, omdat de sloten bij na geen water bevatten en er ongeveer niets dan modder uitgepompt werd. De vijf schu ren en de hooiberg gingen dus geheel met hun kostbaren inhoud in de vlammen op; ook is heb woonhuis even door het vuur aan getast, maar toen het zoover wae, slaagde de brandweer erin, voldoende water op te pompen om het te behouden. De gezamen lijke waarde van hetgeen door het vuur ver woest is, is moeilijk te schatten. Ook de ge- heeie hooioogst van het zeer groote land bouwbedrijf is in de vlammen opgegaan. Verzekering dekt de schade. De commandant van de brandweer was mede aanwezig. Gisternacht tegen één uur is een vrij ern stige brand uitgebroken in een autogarago in de Cornelie-Drebbelstraat te Amsterdam. Er zijn vier auto's verbrand. NaaBt de gara ge was een sigarenmakerswerkplaats geves tigd, die eveneens grootendeels door het vuur is verwoest. Naar aanleidin van het rap port, uitgebracht door deskundigen van het Bureau van Bouw- cn Woningtoezicht te Amsterdam, aangaande de twee ingestorte huizen aan de Burg.-Bickerstraat, heeft de burgemeester van Diemen in de gehouden Raadsvergadering medegedeeld, dat hij de zaak verder in handen van de justitie zal stellen. Vandentrein, diegis te r mid dag te 5 u. 10 m. uit Amsterdam was ver trokken, is te Weeep de locomotief in brand geraakt. De oorzaak moest worden gezocht bij lekkende vlampijpen, waardoor de vlam in de rookkast was geslagen. Nadat de loco motief was afgespannen, was men het brand je spoedig meester; Een andere locomotief, die uit Bussum werd gerequireerd, bracht den trein, met een vertraging van43 minuten op zijn plaats van bestemming. Vier foren sentreinen hadden door dit ongeval een ver traging van twintig minuten tot een half uur 'tWas'nzeergczondeAmster- damsohe zuigeling, die ons op het bureau kwam opzoeken op (jen arm zijne? moe der. Het kind was zeer normaal, dé moeder dito, en toch was de jeugdige wereldburger nog niet in het trouwboekje ingeschreven, hoewel de geboorte reeds een half jaar te voren had plaats gehad. En dat vond de moeder en ook de vader een schande, en ze liet diverse getypte vellen zien van advoca ten, deurwaardevs, rechters en officieren van justitie. Al deze autoriteiten zijn name lijk bij de geboorte te pas gekenen. Waar om? Omdat een der verpleegsters van de Vroedvrouwenschool, waar 't kind geboren was. vergeten had, hiervan binnen den wet- telijken termijn aangifte te doen, en het ge volg hiervan was, dat de geheele rechter lijke machine in werking moest gesteld wor den met getuigenverhooren, proeessen-ver baal, handteekeningen en „voorgeleide" van den jonggeborene. En nu na een half jaar eerst, nu alle papieren in orde zijn, kon de aangifte plaats hebben op het bureau van het Bevolkingsregister. „Nu gaan wij je aangeven", zeide de moe der tot den zuigeling, die bedenkelijk keek, want hij was al op 23 Januari geboren Bovendien was hij al zoo lang in twijfel over het „to be, or not be". Zoo kan een vergeetachtigheid onaange name gevolgen hebben. Het 3-jarig dochtertje van den veehouder G. ,aan den Korte Muider- weg te Wee6p, zou gisten vond, naar ge woonte, haar vader na het melken uit het weiland gaan halen. Toen een poosje later de boer alleen huiswaarts keerde, veronder stelde zijn vrouw, dat de kleine een ongeluk overkomen moest zijn. Vader en moeder gin gen beiden het kind zoeken en vonden het in een sloot dicht bij het hui9 liggen. Het bleek, dat de levensgeesten al geweken waren. Men schrijft uit Gorkum van gisteren: Opnieuw is het water van den Boven-Rijn vallende, zoodat verwacht wordt dat de stand van Waal en Merwede tot het lage peil van verleden week zal terugkee- ren. Alle geladen schepen van en naar Duitschland, die bij nominalen waterstand de Lek bevaren, paeseeren nog steeds de Waal en de Merwede Het dubbel aantal vaartuigen wordt dientengevolge sedert al>- normalen waterstand aan de groote Mer- wedeslui8 alhier voor het Merwede-kanaal geschut. Dag en nachtrook 's Zondags, is men aan die sluis in actio De laagste stand volgens de Rijkspeiischaa! was 29 Nov. 1920 AL 0.35in 1805 M 0.50 N.A.P. en thans M. 0.07 beneden N.A.P. Te Tilburg zijn giste r mid dag twee schildersknechts, de 19-jarige Vo?- selaars en de 20-jarige Van. Riel, terwijl zij aan het verven waren aan gebouwen van de R.-K. zusterschool aan aen Oudendijk, ten gevolge van het breken yap een kabel, van. een hoogte van ruim tien meter naar beneden gestort. V., die er erg aan toe is, bekwam twee beenbreuken en is inwendig ernstig gekneusd. Zijn toestand is zorgwek kend. Van Riel bekwam een enkelfractuur en eveneens inwendige kneuzingen. Zijn toestand is thans minder ernstig. Beiden zijn in het gasthuis. De burgemeeste - van Opstex land heeft te Ureterp een onderzoek inge- Bteld naar de doodsoorzaak van een kindje van plm. 10 maanden, dat docd in de bed stede werd gevonden. Het bleek, dat de kleine, toen de moeder moest gaan mel ken goed ingepakt "„veiligheidshalve" in de bedstede was opgesloten. Toet de moe der thuiskwam, was het kind gestikt. Vacantiegeest. Moeder: „Wat zie ik, Willem, groet jc je onderwij zer niet?" Willem: „Ach, moeder, we hebben nu toch immers vacantie?" VOOR VRIJDAG, 31 JULI. 8.50: Hamburg (392 M.) Morgenomroep. 10.15: .Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van 't Persbur. Vaz Dias. (Off. Amst tijd). 12.20: Leipzig (ong. 400 M.) Middagconcert op de Hupfeld Phonola. 12.50: Parijs (1780 M. SER). Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 1.20: Londen (365 M. 2LO). Tijdsein van Greenwich. Lunchmuziek van het Metro- pole-Hotel. 3.20: Cardiff ^353 M. öWA). The Station Trio. Frank Thomas (viool). Whitnall (cello), F. Thomas (piano; Glasgow (422 M. 5SC). The Wireless Quar tet. 4.20; Londen (365 M. 2LO). Dansmuziek. Cardiff (363 M. 5WA). The Carlton Or chestra. Manchester (378 M. 2ZIJ). Concert.. The 2ZIJ'-Quartet. Newcastle (403 M. &NO), Orkest van het Tilley's Restaurant. 4.30: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbur. Vaz Dias. (Off. Amet tijd). 4.50: Leipzig (ong. 400 M.) Concert van de Hau8kapelle. 6.20 Londen (.305 M. 2LO). Een uurtje Dansmuziek. Berlijn (505 M.) Concert door de Berliner Rundfunkkapelle, solisten. Cardiff (353 M. 5WA). De „Five o'Clocks", vocaal en instrumentaal Concert. 6.20: Londen (365 M. 2L0). Kindervertel- liDgen. 6.30: Hilversum (1050 M.) Hilversumsche Draadlooze Omroep. Vooravond-Concert. Het H.D.O.-orkest onder leiding van Francois Lupgens. 6.50: Bournemouth (386 M. 6BM). Concert. 8.15: Hilversum (1050 M.) Hilversumsche Draadlooze Omroep. Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. Symphonie- concerfc. Beethoven-avond. Het Residen tie-orkest onder leiding van Prof. Georg. Sehneevoigt. Programma: 1. Ouverture Leonore III. 2. Symphonie No. 4 B-dur Op 60. 3. Symphony No. 3 (Ercica). 8.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Concert. Lichte Klassieke Mu ziek. The Wireless Orchestra March „Sci- pio" (Handel). Óuverture^„Thc Mariage of Figaro" (Mozart). 9.05: Parijs (1780 M. SFR). Concert. 9.20: Londen, Daventry (365 M .2LO en 1600 M. 5XX). Fragmenten uit de „Char iot's Revue" in het Prince of Wales Theatre. Newcastle (353 M. 5WA). The Station Or chestra. "TO.35: Londen, Daventry (365 M. 2LO) en 1600 M. 5XX). Voortzetting van het Con cert. DE ALGEMEENE TOESTAND. De situatie in Marokko. Het weer dwingt de Pransche troe pen tot stilstand. Het beslis sende offensief tot September uitgesteld. De vredesvoor waarden van Abd-el-Krim. Eeni3|<r (fe.gen geleden detlao Briand in den Francchen ministerraad mede, dat er van den leider der Riffs, Abd el-Krim, geen enkel bericht was ingekomen betreffende onderhandelingen over de door Frankrijk en Spanje voor liem ter kennisgeving neer gelegde vredesvoorwaarden. Achteraf blijkt er echter toch wel degelijk een schrijven te rijn gekomen, terwijl de juhoud, overeen stemt met hetgeen wij al hebben vermeld. Abd-el-Krim heeft wel is waar geen verlan gen te kennen gegeven de vredesvoorwaar den te ontvangen, doch daarentegen twee brieven gezonden aan zijn agent te Tan- ger met de bedoeling den inhoud aan de Fransche autoriteiten aldaar mede te dee- len, hetgeen inderdaad ook gebeurd schijnt te zijn. De eerste brief beicikte Tanger Vrijdag en de tweede Zaterdag. In het eer ste schrijven eischt Abd-el Rrim dat even- tueele besprekingen te Tanger zullen wor den gehouden en in het andere verklaart hij zich bereid over vrede te onderhande len indien vooraf aan de RHffl onafhanke lijkheid sou worden verzekerd. Nadere voor waarden zijn niet gemeld en over de vredes voorwaarden van Madrid wordt in de twee brieven geswegen. Abd-el-KrWs vertrouwde Agenten rijn naar Tetoean vertrokken, waar zij deze voorstellen aan Primo de Rivera zullen voorleggen, die hen tot een bezoek heeft uitgenoodigd. Geligk wij reeds eerder hebben opgemerkt is het zeer onwaarschijnlijk dat er momen teel op de voorwaarden van Abd-el-Krim zal worden ingegaan, en het baart derhalve eenige verwondering dat Primo de Rivera genegen is de afgevaardigden der rebellen, zcoals zij in Frankrijk en Spanje worden gencemd, te ontvangen. Temeer verbaast ons dit omdat van een afzonderlijke vrede tusschen Spanje en Abd-el-Krim niets kan komen, overeenkom stig de besluiten der conferentie van Ma drid. Men meldt nu uit Parijs dat de Riffs een beroep hebben gedaan op Engeland om te trachten het Marokkaansche conflict te beëindigen, maar dit zal wel weinig meer dan een verzinsel blijken ta zijn. Bovendien: zou Abd-el-Krim nu werkelijk zoo gebrand zijn op vredesonderhandelingen die hem in de gegeven omstandigheden waarschijnlijk alleen nadeelei zouden kun nen brengen Het komt ans voor dat de hoofdman der Riff's heel wat meer zou bereiken, indien hij er in zou kunnen sla gen z'n huidige positie nog eenige maan den te handhaven of misschien nog te ver sterken. En daarop is toch inderdaad wel eenige kans. Immers de „lemps" ver neemt uit Fez, dat de eerste defensieve fase der operaties is afgeloopen en dat de Fransche troepen door de drukkende warm te, met tornado's als gevolg, welke wel de geheele maand Augustus zal aanhouden, ge dwongen zijn te wachten tot September alvorens tot het beslissende offensief over te gaan. Dit is, dunkt ons, eea gunstig tec- ken voor de Riffs, en zij zullen er onge twijfeld munt uit kunnen slaan. Zij zijn veel beter besttand tegen de machten der natuur dan dc Franschen en dus in het voordeel. En de „Temps" kan nu wel mel den dat het veldtochtsplan voor September gereed is en in samenwerking tusschen Lyautey, Pétain en Naulin is opgesteld, en tevens dat het oppercommando geheel vrij willig wacht op den aanval van Abd-el- Krim op AYezzan, ten einde hem zware verhezen toe te brengen. maaT men voelt uit die mededeelingen toch cea poging tot verbloemen van den werkehjken toestand. Zeker, de Fransche legers zullen op den duur stellig in staat zijn de macht van Abd- el-Krim te breken, maar het wordt duide lijk dat daar veel tijd mee gemoeid zal zijn. En tijd beteekent in dit geval zeer veel geld, waardoor de Fransche schatkist het steeds zwaarder te verduren zal krijgen 1 Daarom vooral zal er .o,i. wanneer de si tuatie zich niet heel spoedig in gunstigen zin wijzigt, een strooming in Frankrijk ko men om vrede te sluiten, ook al zou Abd- el-Krim dan tenslotte meer krijgen dan men hem aanvankelijk heeft toegedacht. BELGIE. De nieuwe indeeling der kies districten De minister van binnenlandsche zakèn dreigt af te treden. In de Kaïmer heefl de vice-voorzitter Ti- baut medegedeeld, da-t bij het bureau de ontslagneming van den voorzitter Brunet is ingekomen. Tib'baut verzocht Brunet op zijn besluit terug te komen en de Kamer om van het ontslag geen acte te nemen. „De hooge achting, waarvan wij zoo vaak tegenover Brunet hebben getuigd, zeide hij, blijll voortleven in onze harten." (Langdurig ap plaus). De sprekers der socialistische, libe rale en katholieke partijen spraken de hoop uit, dat Brunet op zijn besluit zal terug komen. Vervolgens ging de Kamer over tot het stemmen over een reeks wetsontwerpen en onderzocht het amendement op het wets ontwerp inzake de nieuwe indeeling der kiesdistricten, waarbij de nieuw verworven gebieden tot één enkel kiesdistrict wordtn verklaard, hetwelk met 70 tegen 58 slem- men werd aangenomen. De minister van Binnenlandse he Zaken zeide, dat deze stemming in strijd was met de waardigheid van België en dat hij zich, indien zij zich bij de tweede lezing zou her halen, genoodzaakt zou zien af te treden (beweging bij de uiterste linkerzijde; bijval bij de Katholieken en liberalen). De voorzit ter wilde onmiddellijk lot tweede^ lezing overgaan, waarbij een hevig tumult ont stond. Het voorstel tot schorsing der zitting werd aangenomen, opdat de uiterste linker zijde overleg zou kunnen plegen. De socialistische linkerzijde besloot* elk amendement, "strekkende tot het invoeren van het vrouwenkiesrecht, te verwerpen. De rechterzijde in den Senaat besloot de be slissing der Kamercommissie af te wachten, alvorens haar houding inzake het vrouwen kiesrecht te bepalen. Bij hervatting der Kamerzitting stelde de voorzitter voor over de andere ontwerpen te stemmen, doch de Kamer was niet meer voltallig. DUITSCHLAND. Opgewonden tooneeien in den Rijksdag. De Rijksdag heeft zich gisteren bezig ge houden met de tweede lezing der wet op de inkomstenbelasting, maar is daarbij eigen lijk niets verder gekomen, als gevolg van de opgewonden tooneeien, welke zich voorde den. De communist Vierath verklaarde o.a. dat er in de kerken een groote luxe heerschte, welke absoluut overbodig was. Voor het avondmaal kon men houten bekers gebrui ken; gouden waren daarvoor niet absoluut noodzakelijk. Vice-president Graf verzocht spr. de ge voelens van een groot gedeelte der leden te ontzien. Onder groote beweging van de rechter zijde en-het Centrum eischte Vierath, dat de kerken in het vervolg zelf hun priesters zouden betalen. De opgewondenheid bereikte haar hoogte punt, toen spr. beweerde, dab de kerken de ondersteuning des rijks te minder verdien den, daar zich speciaal onder haar aanhan gers sn het Rijnland talrijke separatisten hadden bevonden. Van beide zijden werpt men elkqar scheldwoorden naaf het hoofd. Het is Graf onmogelijk het geweldige lawaai te beheer- schen. Afg. Esser (centrum) roept den commu nisten toe: „Mijnheer Hölein, houd toch uw; bende in toom!" Hierop snelt de commu nistische afg. Jadasch op Esser too. De de mocratische afg. dr. Heus, die Jadasch' tracht tegen to houden, wordt door hem op zij geworpen. De democratische afg. Korell slaagt er in Jadasch vast te houden. Voordat het tot verdere wanordelijkheden kan komen is de vice-president in staat het tumult te overstemmen en kan hij de zitting schorsen. ENGELAND. De vlootdebatten in het Lager huis. Een motie van wan trouwen verworpen. Bald win's bemiddelingspogingen in het mijnconflict. Wat vroe gere stakingen hebben gekost. Het vlootdebat in het Lagerhuis is gisteren begonnen. Na de moeilijkheden over de vast stelling van het program in het Kabinet en de bemiddelingsvoorstellen van 'den premier; was het te voorzien dat de besprekingen in het Lagerhuis heftig zouden worden. En in derdaad is het zoo geloopen. Het begon met een rede van Davidson, den financieelen se cretaris van de Admiraliteit, die mededeelde, dat in verband met de bezuinigingsplannen de uitgaven voor dit jaar op niet meer dan £527.170 worden geraamd. De Admiraliteit hoopt 150.000 te bezuinigen door practi- sche inkrimping van de bemanning, 177.000 op voeding en kleeding, 120.000 door het gebruik van goedkoopere brandstof en £80.000 op diversen. De eerste nieuwe kruiser, de Nelson", zal waarschijnlijk te gen het einde van het volgend jaar gereed komen en de tweede, de „Rodnes" omstreeks April 1927. De raming van 58 millioen was de totale som, met inbegrip van de kosten der kanonnen, enz. Hierna kwam Mac Donald, de leider de? Labour-partij aan het woord. Hij verklaarde dat de mededeelingen van Davidson slechts teleurstelling wekken. Het gaat niet om de vraag of één of twee millioen meer voor de vloot wordt uitgegeven, zeide hij, maar om het probleem in zijn geheel. Het land staat hier voor een geheel nieuwe marinepolitiek. Indien de regeering gedurende haar ambts- periode slechts 12 millioen per jaar voor de ontwikkeling der nationale hulpbronnen zou uitgeven, dan zou de veiligheid van het land meer gediend zijn dan met de uitgaven voor de marine. Waar wil men toch gevaren -zien 7, Er heeft geen enkele verandering in den toe stand plaats gehad, welke den bouw van een nieuw oorlogsschip zou rechtvaardigen, met uitzondering van de vijf kruisers, waarvoor de Labour-regeering de verantwoordelijkheid draagt. Wij staan weer tegenover een alge meen gebrek aan systeem, waarbij er maar op los wordt gebouwd zonder reden. Als wij 58 millioen hebben uitgegeven, zal de natio nale verdediging daardoor niets verbeterd zijn, want het vcrdedigingsstelsel heeft niets met dezen vioolbouw te maken. Wij willen nauwkeurig weten hoe de situatie is, wat wij beginnen en hoe wij er voor zullen staan, indien deze plannen der regeering zullen zijn uitgevoerd. Spreker besloot met het indienen vtn eert motie van wantrouwen in de regeeringspo- litiek Lloyd George, de leider der liberalen, vroeg tegen welke bedreiging de regeering maatregelen wil nemen. Hij meende, dat kon worden aange-' nomen, dat er geen maritieme bedreiging in Europa bestaat. Is er van een bedreiging sprake, dan .is het in de lucht. De eenige bedreiging, waarvan zou kunnen worden; gewaagd, was ylie tegen de Britsche han delsroutes in de Stille Zuidzee. Doch is.zij binnen de komende tien ijaren denkbaar? Lloyd George betreurde, dat er een nieuwe last wordt gelegd op de- schouders van het land op een tijdstip, waarop het de be staande reusachtige lasten niet vermag te dragen. Hij oefende scherpe critiek op het geen hij de dictatuur van de Admiraliteit noemde. Churchill, de kanselier van de schatkist, die namens de regeering antwoordde, zeide dat 't aan de Admiraliteit staat om gesta-i dig en onversaagd aan het kabinet, de in zichten voor te leggen, welke haar naar haar oordeel, in staat moeten stellen haar taak tegenover het land te verrichten. Het staat dan aan de regeering om te beslissen of de Admiraliteit niet meer vraagt voor de verdediging van het Hand dan vereischt is. De regetring heeft zich niet aan een ma-i ritiem program voor één jaar gebonden, doch aan een program voor een periode van vijf jaar, waarvan men redelijkerwijs ver wachten mag. dat zij er verantwoordelijk voor is. Churchill meende, dat het program groote voordeelen bic-dt. Het houdt een ont zaglijke vermindering in van datgene, wat de regeering van de liaar voorafgaande re-, geering gestreeld heeft. Hij meende dat het niets méér is dan hetgeen elk verstandig man noodzakelijk zal achten voor een so bere doch stevige versterking der Britsche maritieme positie. Lloyd George heeft ge vraagd legen welke bedreiging eigenlijk werd gebouwd. Do bedreiging is, dat de vloot uitslijt. Dat is de eenige bedreiging. Churchill stond hier als een krachtig voor stander van den één-mogendheid-stan- daard. Daar de schepen te zamen vrorden' gebouwd, zullen ze tegelijk slijten. Nie mand heeft er ooit aan getwijfeld, dat dei Britsche marine steeds, gedurende elke pe- node in haar bestaan, een aantal schepeö zal bezitten, wellke in hoedanigheid gelijk waardig zjjn aan elk ander schip in welk deel der wereld ook. Hij geloofde stellig, dat het maritiem program der regeering de hechte, doch sobere handhaving is van het vervangingsstelsel in de Britssche marine, maar niet meer dan dat. Na Churchill's rede werd er^gestenjd over de motie-Mac Donald, welke een vermin dering der vlootbegrooling voorstelde eü derhalve in feite wantrouwen uitsprak. D* motie werd met 267 tegen 140 stemmen verworpen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2