agenda. /;.v BUITENLAND. Café-Restaurant Zomerzorg TELEGRAMMEN. .i' Woensdag. .Jeruël' (Middelstegraoht 3): Meeting. Spreker de heer J. Sevenema. 8 uur. Donderdag. „Jeruel" (Middelstegracht 3): Boottocht paar Groenendaal. .Vertrek te haltaobt. „Zomerzorg"Tuinfeest. 8 uur. Zaterdag. „Zomcrlust": Openluchtmeeting ïd den tuiD, van den Chr. Bond tegen het Miii- Jairisme. Halfacht. Dagelijks. ..Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur.' Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot I uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-lhealer". Stationsweg: Bioscoop- en Var ie lé voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée le 8 uur. 's Rijks Ethnogralisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tol 6 October op werk dagen van 10 lot 4 uur. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken wordt van Maandag 27 Juli tot met Zondag 2 Augustus a.e. waargeno men doot de apotheken van dc heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313, en Q. F. Reijst, Stecnslraal 86, tel. 136. De apoLheek van de ,,Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-rccepten. Alleen voor leden van dat fonds. b. r jmden, en 17 ton zoulevisah en 369 kan tjes kol'hairmg aanbrachten; de gemiddelde besomming per rois bedroeg aan versche visoh 11381; 12 zeilbeugers, dne 130 vereoh- reizon deden en aam versche visoh circa 1112,400 besomden, en 32 ton zoutevisoh aanbrachtende gemiddelde besomming per reis bedroeg aan versche visch f 8643 reü- beugers deden een zoutreis en brachten ge zamenlijk aam 59 ton visch en 19 kantjes kalharing. Van IJmuiden: 1 sLoombeuger, welke 10 versoli-reizem deed. Aan versche visch werd besomd f 13,750, ol gemiddeld per reis f1376; 'bovendien bracht dit schip aan 6 ton zoutevisdh en 103 kantjes kol- harimg. Aan de trcilvissoherij namen, behalve van IJmuiden, deel; vam Schevenangen2 sloomtreillers, welke' im 67 reizen circa f 99,465, of gemiddeld per reis f 174-6 be somden; 2 rcolorloggere in 41 reizen circa f31,409, of gemiddeld per reis f766; 68 zeilloggers in 778 roizen circa f285,033, of gemiddeld per reis f366. Van Katwijk: 2 stoom treiters kn 10 reizen circa f 22,956, of gemiddeld per reis 12295.505 moloriog- gers im 81 reizen circa 160,300, of gemid deld per reis f 745 67 zeilloggers in 743 reizen circa f346,330, of gemiddeld per reis f 473.70. De beer Joh. Poortman, te Maassluis, bracht namons de commissie voor het na zien vam de rekening rapport uit; spr. ver klaarde de rekening in orde te hebben be vonden en adviseerde de vergadering, het bestuur voor het gevoerde beheer te deobax- geeren, waartoe werd besloten. Vervolgens had de installatie plaats van het herbenoemde lid van het hoofdbestuur den heer W. Richter UitdenhogaaTdt, te Maassluis. De contributie der gewone en algemeene leden werd op voorstel van het hoofdbe stuur voor 1925 weer vastgesteld op f 10 per schip. Een uitvoorigo discussie ontstond over de steeds voortgaande knoeierijen in den ha- rimghajidel en de schier onoverkomelijke moeilijkheden, om daaraan paal en perk te stollen. Het hoofdbestuur vêiklaardo ach gaarne bereid, iedere poging om daartoe te geraken te steunen. De kwestie der „puivisscherij" en de over- boviseohimg van de Nocjd'zee weid breed voerig besproken. De vergadering drong er bij het hoofdbestuur op aan, stappen bij de rogcering le doen, ten einde het politietoe zicht ten Oosten van Doggershamk geduren de September en Ootdber zoo uitgebreid mo gelijk te doen zijn, omdat juist in die maan den didr vissohcrij is en de stoomlreilers en snurrevaardgrs het de haringvisschers onmogelijk maken de netten uit te zetten, aangezien er niet tegenop wordt gezaen het vischwant geheel le vernielen of eenvoudig af le kappen. Mr. A. W. Schippers, te Rotterdam, hield vervolgens een inleiding over het noeuwe geerecht en dc Noordzcevissoherij. Nederlandsche Bakkersbond. Het hootdbesluur en afgevaardigden van de afdeelingcn van den Nederl. Bakkers- iftnd, die te Groningen zijn algemeene ver gadering houdt, zijn gisteravond ten slad- huize aldaar door het gemeentebestuur ont vangen en toegesproken door den burge meester, jbr. mr. L. II. N. Bosch ridder van Rosenthal. Deze zeide o.m., dat het ge meentebestuur in de bakkers menschcn ziet, die niet enkel uit winstbejag bun vak uit oefenen, maar ook uit liefde voor hun taak. Hij verzocht den gaaien, in het gemeente bestuur te willen zien de overheid, die de bakkers in slaat wil stellen, zoo goed als ecnerzijds het algemeen belang eisc'bt em als aan de andere zijde zonder krenking van rechlen van anderen ipogelijk is, liun vak uit te oefenen. Wanneer overheid en vak bond zóó naast elkaar staan, aldus spr., moet de maatschappij daarbij gebaat zijn. In een land als hei onze en vooral in een slad als Groningen moet de overheid ten volle beseifen, dat ook een producenten organisatie, mits zij op broeden grondslag is gebaseerd en mils haar reglementen haar veroorloven, niet alleen naar een direct ma terieel doel te zien, een hoog te waardeeren kracht vormt in de maatschappelijke orde. Het gemeentebestuur van Groningen kent do degelijkheid, de volharding en de doortas tendheid van den Groningschen midden stand, waarvan de Maandag geopende ten toonstelling weer een bewijs is. Het gemeen tebestuur hoopt, dat de leden yan den Bond, van elders gekomen, hier mogen zien en ondervinden, dat de Groningsche burgerij evenals haar overheid niet alleen 't brood, maar ook.den bakker weet te waardeeren. De Bondsvoorzitter, de heer F. C. Stiihle, uit Amsterdam, dankte voor de vriendelijke ontvangst en de hartelijke woorden van den burgemeester. Hij zeide, dat de Bond heel gaarne te Groningen vergadert, omdat het Groningsche gemeentebestuur indertijd het eerste is geweest, dat den Bond officieel heeft ontvangen en bovendien omdat het weet, dat in Groningen meer dan in andere plaatsen bij het gemeentebestuur een stre ven voorzit om met de bakkers samen te werken en de wetten en verordeningen, voor zoover zij de bakkers treffen, zoo soepel mogelijk toe te passen. Spr. hoopte, dat deze ontvangst tot nog grootere samenwer king zou leiden. Heistefiingsoordveieemging tooi spoorwegpersoneel. In de Zondag onder leiding van den voor zitter, den heer H. R. Krapeis, te Amers foort gehouden algemeene ledenvergadering van de Heislellingsoordvereeniging 1835 1805 voor spoorwegpersoneel zijn de aftre dende bestuursleden herkozen. Uit de bij het jaarverslag gevoegde sta tistiek, gevende een beeld van de verple ging sedert de oprichting van de Verceni- ging, bleek, dat het.aantal verpleegden en verpleegdageji in steeds sterk stijgende lijn is. In 1924 weiden verpleegd 829 personen met 13.974 verpleegdagen, waaronder 152 kinderen (van 414 jaar) met 6024 ver pleegdagen. In het eerste halfjaar 'van 1925 was het aantal verpleegden in de inrichtingen te Vorden (De Décanye voor 45 volwassenen en het Van Hasselt Paviljoen *voor 20 kin deren) weer 65 pCt. grooter dan in dat tijd vak van 1924. Het wordt noodig geacht, het Van Hasselt- Paviljoen te vergrooten, zoodat er ongeveer 40 kinderen gelijktijdig kunnen worden op genomen, aangezien tihans veie kinderen zeer lang op opneming moesten wachten. Om de kosten daarvan te dekken, werd een verloting gehouden, waarvan het voor- deelig saldo ongeveer f 10.000 bedraagt en particuliere belangstellenden en leden heb ben ongeveer f 9000 bijeengebracht. Nu de zeer eenvoudige plannen zijn uit gewerkt, blijkt echter, dat, inclusief aan vulling van den inventaris, ongeveer f 29,000 ten minste noodig is, zoodat de vereeniging nog ongeveer f 10.000 voot die vergroottng te kort komt. De vergadering gaf toestemming, voor zooveel noodig, dit bedrag te ieenen ot de vaste bezittingen nog met ten hoogste f12.000 te bezwaren. Intusschen zal het uiterste worden be proefd, liet ontbrekende bedrag te verkrijgen van de leden en van particuliere kinder vrienden, aangezien de exploitatierekening door aflossing en rente van een eventueele leening ot hypotheek ten zeerste zou wot- den bezwaard. De lichting 1926. Het „Staatsblad" No. 823 bevat het Kon. besluit van den 9den Juli, tot vaststelling van het contingent gewone dienstplichtigen der lichtiDg 1926. Daarbij is bepaald: Artikel 1. Van de voor inlijving aange wezen personen der lichting 1926 worden 22.673 bestemd tot gewoon dienstplichtige. Artikel 2. 1. Van de tot gewoon dienst plichtige bestemde personen der lichting 1920 worden 850 man bestemd voor de zeemacht. 2. Het in hel eerste lid bedoelde getal van 850 mag worden overschreden met het getal tot gewoon dienstplichtige bestemde personen der lichting 1920, die aanvanke lijk aan de landmacht werden toegewezen, doch in verband met hun indiensttreding ais vrijwilliger bij de zeemacht ook als dienstplichtige bij de zeemacht worden in gelijfd. Vereeniging vooi Ziekenhuizen. Dezer dagen heelt do Vereeniging voor Ziekenhuizen in Nederland haar gewone jaarlijksche ledenvergadering te Utrecht ge houden, onder voorzitterschap van dr. C. Hoitsema. Na afdoening van huishoudelijke zaken werd tot lid van het dagelijksch be stuur herkozen de heer U. J. Mijs, te Gouda; als leden van het algemeen bestuur werden aangewezen de heeren dr. J. Kuiper, ge neesheer-directeur van het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam, en prof. dr. G. F. Rochat, directeur der inrichting voor oog lijders te Groningen. Een door den secretaris, dr. W. H. Maastricht, geneesheer-directeur van het alg. prov. stads- en academisch ziekenhuis te Groningen, opgesteld rapport omtrent het standpunt der ziekenhuizen tegenover ziekte van verpleegsters, gaf aanleiding tot breed voerige besprekingen. Het rapport zal wor den vermenigvuldigd en nog nader aan de orde worden gesteld. De secretaris deed mededeeling van den togenwoordigen stand van de vraag omtrent do invoering van de Arbeidswet in de zie kenhuizen. Dankbaar werd erkend, dat de directeur-generaal van den arbeid op onbe krompen wijze is te gcmoel gekomen aan gemaakte bedenkingen. Een der aanwezigen uitte den wensch, dat het nu ook spoedig tot afkondiging van het betreffende besluit zal komen. De voorzitter deelde mee, dat aan de orde zal worden gesteld de vraag, op welke wijze het bezoek aan de ziekenhuizen in nood zakelijke gevallen door de plattelandsbevol king kan worden bevorderd. Bij Kom. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. IJzerman, te 's-Gravenhage, als lid van den Onderwijs raad. Het bestuur van den Algein. Nederl. Bond van Arbeiders(stera) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbedrijf heeft naar aanleiding van het. door den directeur- generaal van den arbeid gevraagde advies betreffende het toestaan, van een uur voor- arbeid aan de bakkerspatroons, die minder d. 'i zes gezellen in hun dienst hebben, en vrr.r bakkerijen niet gelegen zijn in ge meenten, waarin om 5 uur 's morgens met den bakkersarbeid mag worden begonnen, een voor dit plan ongunslig antwoord vast gesteld. Het meent, dat deze maatregel uit economische overwegingen allerminst nood zakelijk is. De Nederl. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders, gevestigd te 's-Graven hage, heeft naar aanleiding van het ont werp van wet ter bekrachtiging van het up 8 April 1925 te 's-Gravenhage gesloten ver drag tusschen Nederland en Belgis in een adres eenige opmerkingen onder de aan dacht van de Tweede Kamer gebracht. Uit Brussel wordt gemeld, dat de jaar lijksche begroeting van de naar Nederland uitgeweken Vlaarasche politieke veroordeel den door hun Vlaamsch-nationalistische vrienden uit Vlaanderen dit jaar op 16 Aug. te Roosendaal zal plaats hebben. Verwacht wordt, dat delegaties uit Antwerpen, Gent, Aalst, Brussel en het Payottenland, Brugge, Oslende, Mechelen, Lier, Turnhout, enz., er aan zullen deelnemen. Dc audiëntie van den Minister van Waterstaat zal Vrijdag a s. niet plaats heb ben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Bet beslissende stadium voor - - het Engelsche conflict. In- - - temationale solidariteit. Zal do regeering een subsidie vei- j leen en? Hel rapport van het hof van onderzoek. De onderhandelingen over het vei- ligheidspact. Het Engelsohe niijnconflict ie thans in liet beslissende stadium gekomen. Alleen een regeeringssubsidie kon thans nog voor komen dat morgenavond de mijnarbeiders in staking gaan en dra zal nu moeien blij ken of de regeering bereid is dat middel te baiat te nemen. De „Star" .verzekert dait de vertegenwoordigers der mijneigenaren tij dens een gistermiddag in Downingstreet ge houden oonferentie hebben medegedeeld da/t zij genegen zijn de opzegging der con tracten en hun voorstellen nopens de nieu we loonregeling in te trekken, indien de re geering tijdens den verderen duur der on- dieitbsamdelingen het verschil tussohén het oude en het toekomstige loon wil bijpassen. En hetzelfde hl ad meent te weten dat Bald win hiervoor' wel is le vinden. Of het daar toe echter ml komen is nog de vraag, omdat het me erende eel der ministers in dit opzicht mot den premier van meening verschilt en vooral ook omdat de kanselier der schat kist, die tegenwoordig heftig aan hel be zuinigen is, er heel weinig voor voelt. Het „Star"-bericht ddent dus met de noo- ddge reserve te worden gelezen Mocht het intusschen wel waar blijken te zijn, dan zou op die manier een zeer ernstig con flict worden voorkomen, een conflict dal ook internationaal van beteekenis zou wor den. Immers de mijnwerkersinternationale, welke te Parijs vergadert, heeft medegedeeld dait sr maatregelen zijn getroffen aangaande de internationale solidariteit voor gevallen, waarin de mijnwerkers vam andere landen zicth gedwongen zouden zien in conflict te komen met hun werkgevers. Ten einde deze maatregelen zoo doeltreffend mogelijk te maken hebben Fimmen en Cramp van de Internationale Transportarbei^ersfederatie aan de besprekingen deelgenomen. Zoodra dus de staking in Engeland uit breekt slaat er een internationaal conflict te vreezen dat zee? gnoote afmetingen zou kunnen aannemen, gezien het feit dat zes landen op het congres te Parijs vertegen woordigd zijn, namelijk Groot-Brittammë, Frankrijk, België, Ljuitechland, Tsjeeho- Slowakijc en Nederland, terwijl de beslui ten met algemeene stemmen zijn genomen.* Mocht in een dezer landen een staking niet onmiddellijk mogelijk zijn, dan zal de pro ductie worden verminderd, opdat zij geen bedreiging voor Engeland wordt. Het ver voer der kolen zon daarenboven waar schijnlijk door de internationale transport- arbeèdersorganisatie zoo niet geheel belet maar dan belangrijk vertraagd en gehinderd wordenl Ook voor de andere Europeesche landen is dus een compromis in het Engelsohe con flict zeer wenschelijk, en het is daarom jammer dat het rapport van het hof van onderzoek ten deze vrijwel geen enkele aanwijzing geeft. Het hof is van oordeel dal er aanzienlijke ruimte is voor een verhoog de efficiency der industrie door een collec tieve actie en samengaan met andere.in dustrieën, terwijl een verbetering in de distributie der kolen de prijzen zou kunnen verlagen en de vraag vermeerderen, maar is de vraag niet gerechtvaardigd of de „andere indiustric-cn", welke blijkbaar niet bij name worden genoemd, er niet voor zullen be danken met het noodlijdende mijnbedrijf samen te gaan? En ware het bovendien niet juister geweest indien het bof in z'n rap port had aangegeven hoe het zich dan die verbetering in de distributie voorstelt? Met op- en aanmerkingen alleen komt men er niet. Men zal met uitgewerkte plannen moeten komen voor een oplossing. En daar aan mangelt het juist in deze kwestieI De Britsche gezant te Parijs heeft van het Foreign Office instructies ontvangen nopens de onderhandelingen betreffende het Veilig heidspact. Hij kon 'gisteren echter niet door Briand worden ontvangen, daar deze deel nam aan een kabinetsraad. Men verwacht, dat de gezantschapsraad dezer dagen een bespreking met Briand Zal hebbeh. De onderhandelingen bevinden zich nog aleehls in het preliminair stadium van de uitwisseling van wederzijdsche indrukken. a Hei rapport van de Mosocl-eammis9ie van den Volkenbond is eindelijk gereed en door het Volienbondssecretarioat aan de Turk- aohe en Britsohe regeerin-gen verzonden. Het omvat 200 zijden druks en .12 geografische kaarten en zal volgens overeenkomst tus schen dc Britsche en Turksche regeeringen te Genève gepubliceerd worden, zoodTa bet in het bezit der Turksc-he regeering te An gora gekomen is. Het rapport is aan de beide regeeringen in de Engelsche en Fransehe taal toegezon den. Het brengt den Volkenbondsraad ver slag uit over de grenskwesties tusschen Turkije en Engeland, waarover de Vofken- bondsraad heeft le beslissen op grond van het Vredesverdrag van Lausanne, indien al thans de beide betrokken regieringen niet over de Mesopotamische grens en het vilajet Mosoel tel overeenstemming zijn geraakt BELGIE. De schadevergoeding der Kamerleden. Na een zeer opgewonden debat heelt de Belgische Kamer gisteren, tegen het verzet der socialisten in, met 67 stemmen tegen 60 en 6 onthoudingen, op voorstel van den voorzitter de plannen om de salarissen der Kamerleden langs' een omweg, zonder grondwetewijziging, te verboogen, ongrond wettig verklaard. DUITSCHLAND. f - De noodtoestand in hel Roer ig i - gebied De Rijksdag voor- - loopig niet op recès Uit- i brelding der staking in het Saargebied. Onder voorzitterschap van den rijksmi- uister van arbeid is gisteren een bespreking gehouden te Berlijn over de economische en sociale noodtoestanden, welke zijn ontstaan of nog kunnen ontstaan uit de crisis in de kolenindustrie. Het resultaat was, dat in de districtsgemeenscbap van den Roermijnbouw te Essen een speciale commissie de ver leende ontslagen elk op zichzelf zal bespre ken en aan gerechtvaardigde klaohten del werknemers zal tegemoet komen. In het dept van arbeid zal a.s. week met werkgevers en arbeiders een bespreking worden gehouden, omtrent de vraag, wat .voor de ontslagenen kan worden gedaan door overplaatsing in andere beroepen, ver huizing naar elders, enz. Het departement zal de sociale lasten van den mijnbouw vaststellen door besprekin gen met vertegenwoordigers der mijneige naars, mijnwerkers en hun organisaties. Een cTediet zal worden verleend lot een bedrag van 10 pCt. van de waarde der aan de opslagplaateen liggende kolenvoorraden, hetgeen derhalve ongeveer 15 millioen Mark zal bedragen, 't Wordt betwijfeld of dit be drag wel zal baten. Het seniorenconvent van den Rijksdag heeft besloten den Rijksdag voorloopig nog niet op recès le laten gaan, maar onmid dellijk na afdoening van het belastingont- werp le beginnen met de behandeling van het tariefontwerp- Ten einde zoo spoedig mogelijk met va- cantie te kunnen gaan, zullen de zittingen reeds des morgens negen uur beginnen en voortduren tot des avonds negen uur. Ook des Zondags zal er zitting zijn en do spreek tijden zullen gerantsoeneerd worden. De Rijksdag gaat niet op recès, alvorens het tariefontwerp ia afgehandeld. In het Saargebied hebben de Duiteche en de Chr. metaalbewerksrsl-nd zich met de mijnwerkers solidair verklaard. Daarop hebben de mijnmetaafabeiders zich bij de slaking aangesloten. FRANKRIJK. De strijd in Marokko. Geen bericht van Abd-el-Krim. Van Abd-el-Krim te te Parijs geenerlei verklaring binnengekomen. Door Briand is dit gisteren in den ministerraad medege deeld. Het offensief zal nu waarschijnlijk met volle kracht worden ingeluid. Generaal Naulin zal daarbij de leiding hebben. In tusschen zal ook maarschalk Lyauley in Marokko blijven. Hij heeft het beheer over de strijdkrachten te land en ter zee; een administratieve functie derhalve. Van z'n terugroeping zal nu dus niets komen. Zou do stemming le Parijs zijn verbeterd door de gunstige verandering op het operatie- terrein, en zóii Lyautey daarvan thans pro- tlteeren? Het lijkt er inderdaad veel op. ENGELAND. De Dnitsche schadevergoe ding. Locngeschil bij de spoorwegen. In het Lagerhuis deelde de financieele secretaris van het departement van de schatkist mede, dat de Commissie van Her stel tot 30 Juni j.l. voor een bedrag van on geveer 160 millioen p. st. aan geld en goe deren van Duitschland heelt ontvangen, welk bedrag onder de geallieerden werd verdeeld. Het Britsche rijk ontving 25 mil lioen p. st, waarvan Engeland 22 millioen kreeg. De conferentie van alle spoorwegbonden heelt het voorstel der spoorwegmaatschap pijen verworpen eener vrijwillige verminde ring van 6 pCt. van aile loonen, .salarissen en directeurstraklementen. Men verwacht geen dadelijke crisis. CHINA. Een commissie van onderzoek. Daar de mogendheden het thans eens zijn geworden over de benoeming van de com missie van onderzoek naar de gebeurtenis sen te Sjanghai zal het diplomatieke corps te Peking de samenstelling dezer commis sie binnenkort bekend maken. BUITENLANDSCH GEMENGD. In verband met opzienbare onthullingen in de Duitechnationale pers over de Bar- maj-a£faire, heeft de politie gisterochtend onverwachts een huiszoeking gehouden in de kantoren van een politiek inforriutiet- bureau in de Lützow Strasse te Berlijn en in de woningen van drie medewerkers van dit bureau en van twee ambtenaren van justitie. Het resultaat der huiszoekingen is nog niet bekend. „De Vorwarts" verzekert zeltet dat drie der in de zaak Banaat fungeereude rech ters tijdens het onderzoek steeds in ver binding met de Duitsch-nationafe partjj heö- ben gestaan en deze partij het noodi» materiaal ter jjubücatief zou hebben bezorg» De Duitsch-nationaien hadden twee bjjoondore bureaux ingericht ter bewerking van de zaak Ba."mat. Een dezer bureaux was in bet secretariaat van de partij ondergebracht De .Vorwarts noemt niet alleen de nameéi van de betrokken rechters, maar ook die van de medewerkers van de politieke bureaux eé die van de geldschieters. Een hunner wag de Berlghsche correspondent van de Bel gisch Markischo Zeitung, een ander waa de beer Leopold, Duitsch-nationaal lid van den Rijksdag. De bureaux ontvingen hun na- tori aal gedeeltelijk rechtstreeks van djl rechters. De medewerkers van het bureau brachten dagelijks bezoeken aan deze rech ters in het gerechtshof te Berlijn Moabifc In het restaurant kwamen de rechters en medewerkers van het Duitsch-nationaln bureau vaak bij elkaar. In een steenbakkerij bjj Dortmund vieleB gisteren vier aijreiders in een gloeiendeO oven, waarin steenen werden gebrand. Twee hunner waren onmiddellijk dood, de toen stond der beide anderen is hopeloos. RECLAME. I486 MEDEDEELma TELEFOON 124 - LEIDEN Vergeet niet Uw plaatsen te bespreken voor ons Tuinfeest van Morgenavond, daar er reeds veel besproken is en de Altisten bij ongunstig weer in de zaal optreden. Hei antwoord van Frankrijk op de Dnitsche nota. PARIJS, 29 Juli. (Havas)ï De „Matin" meldt, dat het waarschijnlijk is dat Briand binnen enkele dagen zal kunnen antwoor-. den op de Duitsche nota in zake de vei*» ligheid. De Fransch-Engelsche besprekingen over het Pact. PARIJS, 28 Juli (Belg. Tel. Ag). Briand, de Fransehe minister van buitenl. zaken, heelt bij afwezigheid van Lord Crewe, den Britschen zaakgelastigde ontvangen, die de opvatting zijner regeering nopens het Duit-» scte antwoord inzake het veiligheidspact uit-» eenzette. De kwestie der Fransehe schulden aan Amerika. PARIJS, 29 Juli (Havas) Volgens den "Mn.t.jn zal de Commissie, die de onderhan delingen over de kwestie der schulden te Washington zal voeren, heden of morgen worden benoemd. Franklin-Bouillon, wien door Painlevé het leiderschap der delegatie is aangeboden, heeft zijn aanneming dezer behooming van zekere voorwaarden afhan kelijk gesteld. Het Engelsche mijnconflict. LONDEN, 29 Juli (Reuter). De po gingen tot vermijding van hét doode punt in de kolencrisis zijn vanochtend hervat. Minister Baldwin heeft n.1. een brjeeop komst gehad met het bestuur van den mrjtt- werkersbond en vervolgens heeft hij, al vorens de gecombineerde vergadering van vertegenwoordigers der werkgevers en nemers in de mijnindustrie bq te wonen, die op het ministerie van arbeid werd ge houden, een bespreking gevoerd met de vertegenwoordigers der 'mijheigeoaars. Men beeft steed? meer hoop op een gunstig resultaat. LONDEN, 29 Juli. (Reuter). De Londen* sche ochtendbladen leggen algemeen den nadruk op het feit, dat de staking in de steenkoolindustrie voor het oogenblik is uit-> gesteld, ('t Is wel een beetje heel optimi^-. tisch uiUredrukt. Red. L. D.). De „Times" schrijft dat de toestand in het geschil sterk werd beïnvloed door bet rapport van het Hof van Onderzoek dat de crisis, ontstaan door de voorstellen dejr mijneigenaars onderzocht. Het schijnt noodzakelijk, dat. willen e* nieuwe loonovereenkomsten gesloten wor den, de mijneigenaars hun voorstellen in den tegenwoordigen vorm moeten terug trekken, te meer daar in het rapport van onderzoekingscommissie, ofschoon niet let-, terlijk daarin vervat, wordt aapgeraden den geheelen toestand in de mijnindustrie nauw keurig in de daarbij betrokken landen te doen onderzoeken. De mijneigenaars zouden de openbare meening uitdagen, indien ook zij thans hui\ eischen tot beëindiging van de bestaand© loonovereenkomst, niet uitstelden. LONDEN, 29 Juli (Reuter). Naar vernomen wordt hebben de mijneigenaar© gisteravond een langdurige bijeenkomst ge houden, waarop arjf het door Baldwin gedana voorstel om hun eischen 14 dagen uitsta stellen, teneinde aan alle betrokken partijen gelegenheid ie geven, hun positie te herzien.' onderzochten. Zij hebben hun houding reeds vastgesteld. Er zrjn sterke aanwijzingen, dat het stopzetten van den arbeid in ue mijhea op het einde der week zaf worden voorkomeot De werkloosheid in Engeland. LONDEN, 28 Juli Reuter). Het aantal ingeschreven werkloozen in Engeland was op 20 Juli 1.221.900, hetgeen 26.55G min der is dan een week te voren, doch 180.116 meer dan dezelfde week in het vorig jaar. Kritieke toestand in het Roergebied. BERLIJN. 29 Juli. (V. D.). De crisis ia het Roergebied wordt steeds ernstiger. Da gelijks worden meerdere mijnen stopgezet en de arbeiders ontsalgen. In de laatste maanden zijn 30.000 arbeiders ontslagen. Do staking in het Saargebied. PARIJS, 28 Juli (Belg. Tel. Ag.) Ds mij nister van arbeid had een nieuw onderhoufl met de gedelegeerden der stakende mil»- werkers in het Saargebied. Hij deed huil eenige voorstellen, die zij Zaterdag aan bttü lastgevers zullen voorleggen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2