UIT DE OMSTREKEN. Ned. R. K. B. B. kan niet anders dan onze edgen principieele organisatie verzwakken en kan tot gevolg hebben, het opvolgen van een tegenstrijdig besluit, waaraan wij niet mogen en kunnen medewerken. 4o. Samenwerking met andere patroons organisaties is gewenscht, kan zelfs nood zakelijk zijn en zal ten allen tijde zoowel plaatselijk als landelijk onderhouden kun nen worden, zoodat wij steeds alle mede zeggenschap gehouden, zonder schade voor' ons zalven en onze eigen organisatie. 5o. Het i» niet denkbaar, dat eventueele financiecle bezwaren de opzegging van het lidmaatschap eener neutrale organisatie on mogelijk maken. Het praeadvies van het hoofdbestuur luid de: het Bondsbesluur voelt geen vrijheid, lot de aanneming van deze voorstellen te advi- seeren, gezien het feit, dat eerst 1 Decem ber 1924 een soortgelijk voorstel door de bondsvergadering is verworpen en gezien de houding van meerdere geestelijken, voor al in een deel van het Zuiden des lands. Na toelichting verzocht de Voorzitter dc-n afdelingen Rotterdam en Utrecht haar voor stellen in te trekken. Utrecht voldeed na de woorden van den Voorzitter, die anders klonken dan ooit van de hoofdbest uursla fel, aan het verzoek. Oko Rotterdam legde zich bij het verzoek neer, nadat het hoofdbe stuur had toegezegd, elk feit, waarin iets aan de samenwerking hapert, nauwkeurig onder het oog te zien. Hapert er iets, dan zal het bondsbestuur In het volgende jaar overwegen om te komen met een voorstel voor de leden van den katholieken bond het lidmaatschap van andere bouwvakpatroons- organisaties te verbieden. Uitvoerig werd gesproken over een door een commissie uit den Bond, de Bonden der nevenvakken, der R.-K. architecten, „De Hanze" en de „Katholieke werkgeversvere niging" concept van bepalingen voor bouw werken. welke zullen moeten worden ge volgd door besturen, rekenpldchtig aan een der bisschoppen en tevens inhoudende de verplichtingen en de rechten van allen, aan wie door rekenplichtige besturen bouwkun dige werkzaamheden worden opgedragen. Uit de discussie bleek, dat er heel wat wrijging is tusschen,, De Hanze" en den Bond, vooral in- het diocees Breda. Er wer den eenige amendementen op het concept aangenomen, die in de commissie door het hoofdbestuur zullen worden gebracht. Vervolgens werd aanvaard een schema voor de werkwijze van een commissie van advies (een R.-K. raad van arbitrage) in de bouwvakken. De herhaalde saraensprekln- gen met de Katholieke architecten hebben dit schema opgeleverd, waarover nu het oordeel der vakgroep architecten van de Algemeene R.-K. Kunstenaarsvereniging zal worden onderworpen. Bij de behandeling van de kwestie van het collectief contract kwam allereerst aan de orde een voorstel-Rreda om te onderzoe- kenken of het mogelijk zou zijn de loonen in een volgend landelijk collectief contract voor an geren lijd te regelen in verband met de indexcijfers der eerste levensbehoef ten. Hel Hoofdbestuur zegde toe de kwestie bij de volgende onderhandelingen over een col lectief contract onder het oog te zullen zien. Een voorstel-Rotterdam werd na toelich ting door den Voorzitter deT afdeeling, den heer Van Haaren, afgevoerd. Omtrent de kwestie van de borgstelling waren door de afdeelingen Breda, Den Haag, Alkmaar en Amsterdam voorstellen inge- idend. Het hoofdbestuur sympathiseerde het meest met het Amsterdamsche. Dit beoogt de samenwerking met andere landelijke pa troonsorganisaties en een commissie te be noemen van vooraanstaande personen bui ten het bedrijf, welke commissie tot taak zal hébben het thans vigeerende systeem van borgstelling te beoordeelen. Het hoofdbestuur aanvaardde voorts de opdracht stappen te doen. welke er toe kun nen leiden, dat bij bestedingen vóór de opu- -ning der biljetten de begrooting worde be kend gemaakt en dat de gunning geschiet aan die inschrijvers, waarvan de inschrij ving het korist bij die begrooting is. Het hoofdbestuur heeft nog opdrachten aanvaard, overleg te plegen met de besturen van vereenigingen en vakorganisaties van industrieelen over het in eigen beheer uit voeren van timmer- en metselwerk door de grootindustrie, de afdeelingen te wijzen op het belang van qverleg met de Kamers van Koophandel, en bij den minister van arbeid te pleiten voor rechtsgelijkheid bij het voor edgen rekening uitvoeren van werkzaam heden door werknemers na den wettelijken arbeidstijd. Aan het bestuur werd overgelaten, de plaats voor de volgende jaarlijksche verga dering te bepalen. Bij de rondvraag werd door de afdeelingen Den Haag en Amsterdam de wenschelijk- heid bepleit van overeenstemming in de patroonsorganisaties alvorens de onderhan delingen met de arbeiders over vernieuwing van het collectief contract te beginnen. De Voorzitter stelde daar tegenover, dat dc katholieke organisatie haar standpunt yan te voren wil vastgesteld zien en aan geen gescharrel van 75 cents uurloon aan bieden en toch op 80 of 85 cents afsluiten wil meedoen. In deze discussie werd even eens de vraag naar vuren gebracht of het afstemmen van het collectief contract, zoo als het na de onderhandelingen op 16 Fe bruari in concept gereed was, moest wor den beschouwd als een motie van wantrou wen in hot hoofdbestuur. De beide afdeelingen ontkenden dit, h.i. hadden de afdeelingen deze houding aange nomen omdat zij van meening waren, dat geen emolumenten meer aan de arbeiders konden worden toegestaan. Van de bestuurs tafel werd de opmerking gemaakt, dat bij aanvaarding van het concept collectief con tract het heele conflict in Den Haag zou voorkomen zijn. In huishoudelijke zitting werden vervol gens het conflict in Den Haag en de hou ding door don Bond daartegenover aan te nemen, besproken. Ten slotte is een boottocht op de rivier «sa is het vliegveld Waalhaven be- Te Heemstede is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. C. J. Boerlage, sinds 1889 notaris daar ter plaatse. Een groot aantal notarissen uit Haarlem en om geving was tegenwoordig. Het eerst sprak de heer Van Hoik, als voorzitter van den ring, en als vriend; daar na getuigde de burgemeester van zijn vriendschap voor den overledene. De heer J. A. de la Hayze voerde het woord namens het kantoorpersoneel, terwijl de heer P. Schoenmakers sprak namens de Stoomboot- Mij. „Volharding" te Leiden, waarvan de overledene 43 jaar lang secretaris is geweest Nog voerde het woord een vriend van w>;i^n mr. Boerlage, notaris Schaafsma uit Eefde. Een broeder, mr. J. R. Boerlage, dankte. De A. M. J. V. te Amsterdam heeft o.a. door bemiddeling! van Minister De Visser een gift van f300.000 ontvangen voor den bouw van haar groote gebouw aan het Leidsche Bo:-c; Lit nadere begrootingeo van hel bouwvak zal nu nog moeten blij- kon, de finaecieele basi9 van dien aard is, dat met den bouw reeds nu zal kunnen worden aangevangen. Gisteravond heeft in den tuin van „Den Doelen", te Rotterdam, een protest- meeting van de S. D. A. P. legen het op treden van den heer Colijn als kabinets formateur plaats gehad. In de te Utrecht voortgezette alge- mcene vergadering van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland heeft de heer P. A. Perï-els een inleiding gehouden over de tactiek van den Bond; hij betoogde, dat de Bond zich moet scharen aan de zijde van de moderne vakbeweging. Daarna werd de molie-Amstcrda in stemming gebracht Het eerste gedeelte, in houdende afkeuring van de houding van het hoofdbestuur in zake het Amsterdamsche geschil en de Amsterdamsche salarisrege ling, werd verworpen met 88 tegen 30 stem men en 10 blanco. Ook het tweede gedeelte van de motie-Amsterdam werd verworpen met 65 tegen 63 stemmen en 2 blanco; De voorzitter zeide namens het hoóldbe- stuur, dat het cijfer, waarmee de tweede helft van de motie verworpen was, voor het Hoofdbestuur geen aanleiding mag z^n, om daaruit consequenties te trekken. Thans zou over het beleid van het Hoofdbestuur wor den gestemd. Wordt dit goedgekeurd, aldus de voorzitter, dan beschouwen wij dit als een bewijs, dat we de tot nu toe gevolgde tactiek kunnen voortzetten, maar uit de reeds plaats gehad hebbende stemmingen moeten wij de conclusie trekken, dat wij in deze richting geen verdere stappen mogen zetten. Het beleid van het Hoofdbestuur werd daarop goedgekeurd met 106 tegen 4 stemmen en 16 blanco. Nadat de vergadering geschorst was ge weest, verklaarde de voorzitter, dat de meer derheid van het Hoofdbestuur meent, dezen uitslag te moeten aanvaarden. Alleen de heeren Pcrrels en Van Leusden wenschten hun definitieve uitspraak op te schorten tot do eerstvolgende hoofdbesluursvergadering. De heeren De Vreede, Bijleveld, Over- veen, Vuik en Wester werden vervolgens herkozen of gekozen als leden van het hoofdbestuur. De overige punten van de agenda zuilen op een daarvoor speciaal te beleggen con gres worden afgehandeld. Oommissie IV uit den Hoogen Raad van Arbeid heeft thans haar prae-adviea voltooid over het gewijzigde voorontwerp tot wijziging van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen, in het bij zonder in verband met het vol-coDtinube- drijf. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft bepaald, dat dit prae-ad- vies van commissie IV als advies van den Raad zal worden uitgebracht. Op 20 October a.s. zal het vijf en twin tig jaar geleden zijn, dat de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. N Z.- werd opgericht. Dit feit wordt herdacht in een op Woensdag 9 September te Scheveningen te houden bijeenkomst, welke besloten sal worden met een gemeenschappelijken maal tijd in het Kurhaus.1 Het hoofdtoestuur van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbeuw- en zuivelbedrijf heeft, naar aanleiding van de gevraagde bereidverklaring van de werk- loozen tusschen 18 en 30 jaar of eventueel bij werkloozen inwonende zoons, om arbeid in de mijnen in Limburg te aanvaarden, indien hun dat te eeniger tijd mocht wor den aangeboden, zich tot alle gemeentebe sturen in de Noordelijke provincies gewend met het verzoek, overeenkomstig de circu laire van 2 Januari 1924 van den minister van arbeid regelingen te treffen: a. voor vergoeding van reiskosten niet slechts voor gehuwden en kostwinners, maar ook voor ongehuwden; b. voor wekdijkschen steun aan gezin nen, welke voorloopig in de oude woon plaats blijven; c. voor bijdragen in de reis- en verhuis kosten van den werkzoekende en zijn gezin. Verder wordt in het adres den gemeente besturen verzocht betere naleving van en scherpere controle op de voorschriften van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, dat bij gelijke geschiktheid en be hoefte in de eerste plaats tewerkgesteld moe ten worden die werkloozen, die lid zijn van een van overheidswege gesubsidieerde werk- loozenkas. Het hoofdbestuur van den Al gem. Ne- derl. Bond van Textielarbeiders „De Een dracht" schrijft tegen September een de monstratief congres uit voor de arbeiders in de textielnijverheid. De bedoeling is, dat zooveel mogelijk alle fabriekspersoneelen op dit congres vertegenwoordigd zullen zijn. Twee hoofdbestuursleden van „De Een dracht zullen de vraag bespreken wat er gedaan moet worden, nu de contracten, tus schen de 39 werkgevers en de besturen ge sloten, einde December afloopen. Den heer T. Shaw, secretaris van de internationale organisatie, zal worden verzocht een inlei ding te houden over de arbeidsvoorwaarden en den toestand in de buiten landsche tex- ^W-nijverheid. 'De Berlijnsche berichtgever van het „Hbld." telefoneerde gisteravond: De Amerikaansche journalist Weyer heeft te Wildbad een langdurig onderhoud gehad met prinses Ilermina. de echlgenoote van den ex-keizer. Zij verklaarde nog eens na drukkelijk, dat alle berichten over een min der goede verhouding tusschen haar en haar gemaal ten eenenmale onjuist zijn. Dat ze zoo vaak Nederland verlaat is alleen daar aan te wijten, dat ze met haar aanleg voor rheumatiek het vochtige klimaat in Neder land en vooral te Doorn niet kan verdragen. Ze keert inlusschen einde Juli naar Doorn terug. Over het leven van den ex-keizer ver telde zij, dat hij vroeg opstaat en urenlang in den tuin allerlei tuinwerk verricht. Ver volgens opent hij de ingekomen brieven persoonlijk, wat hem uiterst moeil'" «valt, daar, naar men weet, zijn linkerar. cn hand geheel verlamd zijn. Zijn gezondheids toestand is nog altijd uitstekend. Rijnsbnrg. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester J. L. Bosschieter. Afwezig met kennisgeving van verhinde ring de heeren J. den Haan en M. Brussee. De voorzitter opent de vergadering met gebed, en leest daarna de notulen van de twee voorafgaande vergaderingen,- welke, behoudens een kleine wijziging, worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van eenige missives van Ged. Staten, w.o. een houdende goedkeuring van de begrooting 1925, welke voor kennis geving wordt aangenomen. Ingekomen is een schrijven van de Ned. Ver. voor Landverhuizing, waarin met het oog op het verminderde Rijkssubsidie, een beroep wordt gedaan op de gemeenten, ten einde het nuttige doel dezer Vereeniging te kunnen voortzetten. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, waartoe z. h. st. wordt besloten. Van Ged. Staten is ingekomen de mede deeling, dat als bijdrage verschuldigd is aan de Rijks H. B. S. voor Meisjes te Leiden de som van f 178.15, voor een leerling uit deze gemeente, die deze inrichting van onder wijs bezoekt, en een schrijven van gelijke strekking, waarbij deze bijdrage voor twee leerlingen van de Rijks H. B. S. te Leiden op f 174.36 per leerling wordt bepaald. De Gezondheidscommissie van Katwijk heeft ingezonden de raming van ontvang sten en uitgaven voor 1926. met verzoek te mogen vernemen, welk bedrag voor ge noemde vereeniging over 1926 is uitgetrok ken. De voorz. deelt mede, dat thans f 85.18 is uitgetrokken. De rekening en verantwoording over 1924 worden vervolgens, na voorlezing door den voorz. z. h. st. goedgekeurd. 2. Van het Bestuur der Chr. H. B. S. te Leiden is ingekomen een adres, houdende verzoek om een financieele bijdrage voor de op die school gaande kinderen uit deze ge meente, en zulks op billijkheidsgronden. De gevraagde bijdrage Is voor deze gemeente f 26.26. Een voorstel van B. en W. om dit bedrag uit te keeren, wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. 3. De voorz. deelt mede, dat B. en W. voornemens zijn eenige geldleenijjgen te converteeren, w.o. één ad f 59.000 a 61/* pCt. en één ad f 65.000 a 61/* pCt. aange gaan voor den bouw van scholen. Reeds zijn door B. en W. daartoe pogin gen in het werk gesteld, en is het hun ge bleken. dat deze leeningen tegen belang rijk lager percentage te plaatsen zijn. B. en W. vragen thans machtiging de vereischte stappen te doen. Nadat de heer T. Kralt op zijn verzoek, door den voorzitter nadeT is ingelicht, wordt de gevraagde machtiging z. h. st. verleend. 4. Vervolgens werrdt besloten tot wijzi ging van de begrooting 1924, do"or af- en overschrijving van eenige posten, waarna de begrooting ter goedkeuring aan Ged. Sta- en zal worden gezonden. 6. Van Ged. Staten is bericht ingekomerf, waarbij het besluit tot het aangaan van geldleeningen voor zooveel betreft aanschaf fing brandkast, kosten gas- en waterleiding Buitenweg en kosten uitbreidingsplan wordt goedgekeurd. Ged. Staten maken echter aanmerking op de leeningen vopr aanschaffing Ford-auto en schrijfmachine, af te lossen in acht jaar, omdat h. i. deze tijd, met het oog op den levensduur der objecten te lang is, en waar om zij verzoeken deze leening in 5 jaar af te lossen. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen, welk voorstel z. h. s. wordt aan genomen. 6. De voorz. deelt mede, dat de toren der Herv. Kerk herstelling behoeft, de kosten hiervoor zijn geraamd op f 250, terwijl nog voor de windvaan een bedrag van f 60 vereischt wordL Nakr aanleiding van een vraag van den heer K. van Delft deelt wethouder S. Scho- neveld mede, dat deze uitgaven alleen zien op herstel van den spits. Van de noodzake lijke herstelling aan de torenwanden is de omvang nog niet bekend, en kan de ge meente-opzichter zelfs bij benadering de kosten niet opgeven. Daarnaar zal echter ook een. onderzoek ingesteld worden. De heer Van Delft dringt aan op spoed, maar de heer P. Kort Sr. kan spr. gerust •teller, daar er geen gevaar ia. Z. h. «t worden B. en W. gemachtigd tot het doen herstellen van den torenspits. Namens B. en W. deelt de voorzitter mede, dat voor de demping van een gedeelte sloot aan de Smidstfieg, wat volgens eenige leden den toestand ter plaatse prachtig opknappen zal, de vereischte toestemming van Rijn land is verkregen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 7. B. en W. stellen voor, voor den tijd van jaren en onder door B. en W. nader vast te stellen condititn publiek te verhuren een strook grond achter de O. L. School. UR de nadere toelichting van den voorz. blijkt, dat het hier betreft ean stukje tuin, voorheen bi) de borgemeeeterewoning be- voerendsJ en thans reeds ondershands san den burgemeester verhuurd, wat echter niet in overeenstemming is met-de voorschriften. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Ten elotte deelt de voorzitter nog mede, dat naar aanleiding van het genomen Raads besluit tot aanschaffing van 12 brandkranen het voornemen bestond, zoo'n kraan te plaatsen aan de Sandlaan tegenover de Ba ron van Wassenaerstraat. Thans is echter gebleken, dat èn plaat sing èn levering van de kraan alleen mag geschieden door de Leidschc Duinwater Mij. B. en W. verzoeken daarom machtiging alsnog een dertiende kraan, kosten pl.m. f 138 aan te schaffen en door bovengenoem de maatschappij te doen plaatsen. Deze machtiging wordt z.h.s. verleend. 7. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt allereerst dr. Jonker het woord. Het is spr. opgevallen, dat de verkeersspiegel aan de K. Brouwerstraat uitstekend voldoet, waar om spr. vraagt of daaraan geen uitbreiding gegeven kan worden, o.a. aan den Gouden Bal, aan den Voorhonterweg. Spr. heeft zich Zondag overtuigd van de ontzettende drukte die daar heerscht. Nu wordt daarvoor wel bijzondere redenen, de tenniswedstrijd te Noordwrjk en het afgesloten zijn, van den weg WassenaarNoordwijk, maar overbodig is zoo'n spiegel daar zeker niet. De heer v. d. Gugten vraagt of aan den A.N.W.B. niet kan worden verzocht, plaat sing van een bord gevaarlijke bocht dan kunnen de chauffeurs tijdig vaart min deren. De voorz. antwoordt, dat plaateing in de kom alleen op kosten van de gemeente ge schiedt, bovendien is er al een bord, houden de verzoek tot langzaam rijden. De heer Krolt dringt aan op spoed, daar anders z.i. aan een spiegel geen behoefte be staat. De voorz. antwoordt, dat het verzoek na der onder de oogen zal worden gezien, en daaraan indien mogelijk, spoedig zal worden voldaan. De heer-K. van Delft deelt mede, dat aan den Vliet een riool, toebekoorende aan ver schillende eigenaren, is ingezakt, wat vooral voor paarden gevaar kan opleveren. Spr. vraagt op wie de plicht tot herstel rust. Wethouder van Klaveren antwoordt, dat zoo noodig, op kosten van de eigenaren tot herstel zal worden overgegaan. De heer W. L. v. d. Gugten verzocht aan dacht te schenken aan den Sandtlaan, aan gezien het snelverkeer daar hand over hand toeneemt. Wanneer een aanvraag om concessie tot aanbrengen van raQs van een trammaat schappij lijkt alles in orde. Tusschen de rails bestraat wordeD, zoodat de rails in den weg liggen. De praktijk wijst anders uit, en de voor waarden worden niet of maar half nageko men. Voor fietsers en karren is het bijna ondoenlijk over de rails te. komen, en het is voor hen werkelijk levensgevaarlijk de Sandtlaan te passeeren. Wethouder v. Klaveren antwoordt, dat de bestrating tusschen de Taik voor reke ning van de gemeente is. Het tegenwoordige zware verkeer, waarop de rails niet bere kend zijn, maakt telkens opbreken noodig, waardoor herstel van den weg niets helpt. Wethouder S. Sohoneveld verheugt het, dat thans ook uit de leden van dezen raad stemmen opgaan tot verbetering. Herhaal delijk is bij de Maatschappij al op herstel aangedrongen, en wel worden beloften ge daan, om aan de geuitte wenechen te gemoed te komen, maar er komt niets van. Verleg gen van de baan is niet wel mogelijk, daar dan grond ter beschikking moet worden ge steld en die is er niet. Behalve de geringen medewerking van de 'tramwegmaatschappij, kan ook de mede werking van de autoriteiten niet geroemd worden. Reeds 7 maanden geleden werd besloten door den Raad een maximum snelheid voor de tram aan de Sandtlaan en voor auto's vast te stellen. Niettegenstaandehet urgen te van deze kwesties kon niemand vertellen waarom na zoo'n lang tijdverloop die be sluiten nog niet zijn goedgekeurd-. De heer Kniiff vraagt borden voor maxi mum snelheid voor auto's in de Brouwer straat, waarop de voorz. verwijst naar het té voren besprokene. De heer J. Schoneveld wil - op het zelfde Chapiter wat voortgaan. Allereerst denkt spr. aan den Noordwijkerweg, die allerbe droevendst is. Wethouder v. Klaveren deelt mede, dat materiaal voor verbetering reeds is aange schaft, doch herstel bij het oogenblikkelijke drukke autoverkeer helpt, absoluut niet, waarom nog gewacht wordt, tot dit wat minder is. TJit ondervinding is epr. gebleken, dat overigens de wegen in deze gemeente, niets slechter zijn dan in vele andere gemeenten. De heer J. Sdhoneveld wijst voorts op het zwemmen in het Additioneele Kaanal, nabij den Buitenweg. Aan het Kanaal bij Katwijk ie zwemmen binnen bepaalden afstand van de brug ver boden. Spr. zag gaarne ook voor dit gedeel te een verbod vastgesteld. Voorts deelt spr. mede, dat de schoolbe sturen overstelpt worden met officieele stuk ken w.o. veel overbodigs,zooals b.v. stapels aanslagbiljetten van schoolgeld, terwijl de school zelf het schoolgeld int, e ndeze bil jetten overbodig zijn. De voorz. antwoordt, dat dit volgens de bestaande voorschriften moet geschieden maau dat het gesprokene mogelijk aanlei ding zaJ zijn, tot wijziging van de verorde ning. Op voorstel van den voorz. wordt daarna de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in geheime zitting. Wassenaar. De officieele opening van het nieuwe Gemeentehuis. Gdstemamiddag hield de gemeenteraad een buitengewone zitting in de Raadzaal van het gisteren door ons beschreven nieuw gemeentehuis. Een groot aantai dames en heeren waren voor deze plechtigheid uitge- nood-igd. Onder de genoodigden was ook een vertegenwoordiger van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten1- 9öha/ppen, en wel de heer P. Visser, referen daris, Chef der afd. Kunsten en Weten- schappen, benevens tal van ingezetenen personen buiten de gemeente, die door schenken van waardevolle eadeaux ter aan-, kleeding van de onderscheidene vertrekken de gemeente aan zich hadden verplicht, Voor die allen waren plaatsen gereserveerd, terwijl ook nog velen op de publieke tri bune hadden plaats genomen. Van de 18 raadsleden hadden elf aan de groene tafd plaats genomen aan welke tafel gemakte- lijk driemaal'elf kunnen zitten, een bewijs dat dit Raadhuis mede voor de toekomst is gebouwd wanneer deze welvarende ge meente 30 a 40.000 inwoners zal teilen. De burgemeester, jhr. B. P. S. A. Stom van Gravesande, die als voorzitter in ambt», gewaad -deze buitengewone vergadering leidde, hield na afdoening van eenige hu», houdelijke punten een openingsrede, waarin hij allereerst den vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dankte voor zijn aanwezig, heid. Het gemeentebestuur had in de eerst® plaats verschillende autoriteiten uitgenoo- digd, waaronder het College van Ged. Sta- ten en de Commissaris der Koningin in deze Provincie en het deed hem leed dat deze door ambtsbezigheden werden verhinderd aanwezig te zijn. Het verheugt hem des te meer dat Z.Ex. Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen blijk van mede leven gaf, door, waar hij zelf niet tegen- woordig kon zijn een vertegenwoordiger te zenden waarmede hij toonde dat deze ope ning hem niet onverschillig liet. Dit heeft Z.Ex. mede getoond door schilderijen en portretben uit het Rijksmuseum en hei Mau- ritshuis, welke betrekking hébben op de vroegere vorstelijke bewoners van dit ge bouw, "in bruikleen af te staan. Vervolgen* trad de epr. in een historische beschouwing over dit gebouw waarin Oranjevorsten heb ben gewoond en het lief en leed dat ook hun ten deel valt hebben doorgemaakt. Het is een eer voor het gemeentebestuur dit huis lot haar zetel te mogen hebben en hij dankt allen die op welwillende wijze het gemeentebestuur in hun pogen om dit ge bouw als gemeentehuis in te richten hebben gesteund. Den leden van den gemeenteraad zegt hij er dank voor dat zij den moed had den dit besluit te nemen. Zij hebben bet ge daan met het oog op de toekomst En Was senaar gaat een groote toekomst tegemoet Laat men Wassenaar maar rustig ontwik kelen en niet ingrijpen in haar streven. Dat de zetel der gemeente gevestigd is in het paleis, waar eens Prins Frederik woon de, die hier was gezien en werd geëerd, legt ons verplichtingen op zeide spr. Zullen wij dit verleden hoog houden? Als spr. denkt aan de taak, die Wassenaars bestuurders wacht, dan gaat hij in gedachten naar de duintoppen en richt zijn oog van deze doof God gezegende plek naar het Oosten en naai het Westen. En dan ziet hij de daken van grootere en kleinere huizen, waarin men- schen leven, werken, strijden en lijden. Daar slaat de arbeid zijn stempel en daar stijgt de bede om het dagelijksch rrrood eiken dag op. En daar ligt de taak van de overheid, ook van de gemeentelijke over heid. Voor de belangen van al die men- sohen groot en klein moeten wij werken. En als wij onze taak zoo l<reed er» zoo hoog opvatten dan 271 ogen wij hopen op Goóes Zegen. Vele raenschen van uit de groote steden zijn hier gekomen, aangetrokken door het landelijke schoon en het verheugt hem dat zij met zoovele anderen het gemeentebe stuur zijn tegemoet gelreden ook met hunne geschenken waarvoor hij hen namen9 het gemeentebestuur dankt. Spr. besluit met een krachtig beroep op allen om samen te werken tot verhooging van den bloei defl gemeente en tot vermeerdering van het ge- luk der bevolking, (applaus). De oudste wethouder, de heer J. Mans- velt aan wien nu het woord werd verleend ging in gedachten een vijftig jaar terug, tqpn Prins Frederik hier nog woonde met zijn familie. Hij herinnert zich nog hoe de hoeden en petten afgingen wanneer het vorstelijk rijtuig met vier paarden bespan nen door het dorp reed en de inzittenden vriendelijk groetten. Ook herinnert hij zicb] hoe groot de verslagenheid in het dorp was,' toen de mare van 's Prinsen dood rondging. Verder de geschiedenis van den Huize „Da Pauw" en zijne bewoners nagaande, stipu- f leerde spr. even dat er vrees heeft beslaan dat het waardig gebouw in sloopers handen zou vallen, waarvoor het gevaar nu gewe ken is. Van harte hoopt de wethouder dal de burgemeester aan wiens krachtig initia« tief het te danken is dat het gebouw tot ge- 1 meenlehuis is ingericht nog vele jaren aan het hoofd der gemeente mag staan en dal onder zijne leiding de Raad vele goede wijze besluiten zal nemen, tot heil van de ge meente. (applaus). De voorzitter verzocht nu den secretaris, den heer J. Eggink, de lijst der geschenken voor te lezen waaraan deze voldeed. Hel was een vrij lange opsomming, zooals men heeft kunnen lezen in de beschrijving van het gebouw gisteren vermeld. De voorzittel* stelde daarna voor een bej sluit te nemen tot aanvaarding van de ge- geschenken, waartoe bij acclamatie werd besloten. De secretaris merkte daarna op dat bij yan de verschillende geschenken photogra- fiën heeft genomen en deze bijeen gebracht in een album opdat men in lateren tijd nof zal kunnen weten wie het in 1925 waren» die van hun belangstelling bij de openinf op zoo royale wijze blijk gaven. Hij bood dit album den Raad aan. De voorzitter aanvaardde dit album na mens den Raad en constateerde dal de beer Eggink niet alleen een degelijke gemeente secretaris is, maar ook èen artist. (Luid ap plaus). Hierna werden onder leiding van den voorzitter en secretaris door de ambtenaren en de leden van den Raad de verschillende vertrekken, zoo wol gelijkvloers op de eerst® en tweede verdieping alsook de zeer groot® kelders bezichtigd en bewonderd, waarna aan de aanwezigen ververschingen werden aangeboden. Hierna werden de aanwezig®0 voor het Raadhuis gefilmd en gephetogra- feerd. Aan ons verslag van gisteren kunnen nog toevoegen dat het geheele perceel we* aangekocht voor f 90.000,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6