DE KAAG-WEEK. No. 20047. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 Juli Derde Blad. Anno 1925. ZEILEN. - (Van onzen specialen verslaggever). Zaterdag. f Alhoewel uit het Westen meermalen don kere luchten kwamen opzetten bleef het Zaterdagmiddag aanvankelijk toch nog droog, totdat gedurende den wedstrijd der zesmelerjachten Pluvius zich niet langer bedwingen kon en zijn tranen den vrijen loop liet. In een ommezien was het socie- teitsterrein toen verlaten; groen glanzend in den neerstroomenden Tegen lag het daar als éen bruiloftszaal na een bruiloft. Zwaar hingen de vlaggen en kleurige wimpels langs den stok, troosteloos verlaten lagen daar de zeil- en motorjachten, geen mensch waagde zich naar buiten, allen hadden bij tijds een goed onderkomen gezocht in de sociëteit of in de feesttent, waar al spoedig de beenen van de vloer gingen, zoodal de stemming er geenszins pnder leed. G k- kig echter dreef de bui spoedig over; zelfs brak het zonnetje weer door en zette alles Jweer in goudglans. Dc belangstelling is aan merkelijk grooter dan gisteren. De verdere wedstrijden van dezen dag hadden het volgende verloop; De 16 kwadraat kruiserklasse werd een 'fiasco, doordat dc beid© deelnemers apn deze klasse, die dit jaar voor het eerst uit kwam, na de eerste ronde opgaven. De start ■was trouwens weinig fraai; toen het start schot viel, was de Treub I nog z<*er 150 Meier van de lijn van afvaart verwijderd, terwij! de derde editie van de Treub op on geveer 50 Meter van de start lag te dobberen Voor de klasse Scheldejollen begint hoe langer hoe minder belangstelling te beslaan Het programma vermeldde slechts drie deel nemers n.l. Watergeus, All Right en Arrow.- 'All Right trekt er direct tusschen uit, doch ziet zich al heel spoedig achterhaald door 'Arrow, die veel gunstiger voor-den Wind ligt. Watergeus blijkt echter zijn krachten tot liet laatst te bewaren en weet na harden strijd met Arrow de eerste plaats te ver overen om ten slotte met ruim 3 minuten y oorsprong te winnen. De tijd van den winnaar, stuurman G. A. v. d. Stadt was 1 u. 50 m. 10 s.; 2. Arrow, stuurman W. J. Heyenga, in 1 u. 53 m. 14 s. Veel meer belangstelling bestond er voor dc 12-voetsjollen-klasse, gestuurd door da mes. Het was een gewirwar van belang en dat geen enkele aanvaring plaats had. pleit yoor de stuurmanskunst van onze Holland- 6che zeilsters. Zooals bekend moest de baan voor deze klasse slechts eenmaal afgelegd worden. Aan den start verschenen Freki, 't Landje, Snor, Pam, Cuidao, Loodsje, Ma- rietje, Troel, Beatrijs 3. Jopïe, Snapje en een boot, genummerd 115, welke niet in het programma vermeld stond. Na het start schot gaan Pam, nr. 115, Cuidao en Snor het eerst over de startlijn, alle met gering onderling verschil, terwijl Beatrijs 3. Jopie en Freki iets hierachter liggen. Beatrijs 3 weet zich al spoedig naar voren te werken, terwijl ook Snor meer en meer naar voren komt. Jopie stelde heftige pogingen in het werk om Snor te achterhalen, doch slaagde hierin niet. Winnaar werd Beatrijs 3, sluur- vrouw mej. Hiske Ilin in 1 u. 2 m. 10 s.; 2. Snor, sluurvrouw mej. A. R. Slap in 1 u. 2 m. 48 s.; 3. Jopie, sluurvrouw mej. Erna Visser in 1 u. 3 m.; 4. Cuidao. sluurvrouw mevr. R. Bölger-Sleenman in 1 u. 3 m. 38 s. Voor de handicapklasse D, overdekte kiel en middenzwaardjachten kwamen uit Nar- mada, Alabama, Marijke, Béa en Ekster. Dc uitslig was; 1. Ekster, stuurman B. Pot, gezeilde lijd 1 u. 30 m. 3 s., berekende tijd 1 u. 26 m. 50 s.; 2. Béa, stuurman M. J. Menso, gezeilde tijd 1 u. 35 m. 38 s., bere kende tijd 1 u. 26 m. 4 s.; 3. Alabama, sL Mennens, gezeilde lijd 1 u. 34 m. 24 s.. be rekende tijd 1 u. 27 m. 19 s. De Regenboogklasse was ook dit jaar uit stekend bezet; niet minder dan 11 deelne mers verschenen aan den start, n.l. Gaai, Zonnetij, Jeanelte ,de Lecde, Tjebbe, Meteor, Schrijverke II, Brasem, Maas, Jan en Re genboog. Vrijwel alle booten maken een goede start; alleen Maas heeft de startlijn vóór het schot overschreden en wordt der halve teruggeroepen. Bij het overstarlen vaart deze boot echter niet ver genoeg te rug, zoodat ten tweede male het lerugroe- pingssignaal voor hen wordt gegeven, waar door zij een aanmerkelijken achterstand noteeren. De overige booten ontloopen el kaar niet veel met Meteor. Brasem en de' J^eede in de voorhoede. Wanneer de eerste ronde afgelegd is, heeft de Leede de leiding overgenomen om deze niet meer af te staan tweede ligt Jeannette, waarachter met ge ring verschil Meteor, Regenboog en Gaai volgen. Jeannette en Zonnetij geven dan den strijd op, zoodat er eenige verandering in de volgorde der leidende booten komt. Tin- slotte passeert de Leede. stuurman W. Z. v. d. Mey als eerste de eindstreep in 1 u. 52 m. 20 s.; 2. Brasem, stuurman O. Nathan in 1 u. 53 m. 19 s.; 3. Jan, stuurman A. Root- hooft, in 1 u. 54 m. 16 s.; 4. Meteor, stuur man A. Hüber in 1 u. 54 m. 51 s. Een bijzonder aantrekkelijk nummer is ook steeds de 45 kwadraat krniserklasse, waarin ook twee Belgen meedongen. De strijd ging tusschen Jazz Band, Oiseau bleu Kemphaan. Soeka Angin. Ariel, Walta en Benati 111. Hiervan zijn Walta cn Soeka Angin het snelste weg, doch Kemphaan en Jazz Band liggen hooger voor den wind cn loopen direct uit, zonder dat een der ove rige booten er in slaagt hen te achterhalen of zelfs te benaderen. Winnaar werd dus Kemphaan, stuurman H. J. Pluygers in 2 u. 17 m. 10 s.2. Jazz Band, stuurman A. Fridt in 2 u. 17 m. 28 s.; 3. Walta, stuur man P. Bon Ezn., 2 u. 27 m. 9 s. De tijden wijzen in deze klasse ten dui delijkste uit, dat de wind gedurende dezen wedstrijd het zwakste was. De middag wed strijd van de internationale zesmeterklasse bood den zeil liefhebbers weer veel schoons. De Ruyter is thans het eerste wegv gevolgd door de Prinses Juliana, Hollands Hope, Saenden, Uylenspiegel Braassemermeer en Ciss. Ondanks deu zwakken wind weet de Prinses Julian: spoedig uit te loopen, zoodat zij bij de boe' op het Zweiland reeds aan den kop gaat gevolgd door Hollands Hope, Uijlenspiegel Braassemermeer cn Saenden» De de Ru y lei en Ciss liggen nu reeds vrij vér achter. Even vóór de boei op het Norremcer loopt Bras- scmermeer op gevaar af van aan den grond te loopen, Uijlenspiegel voorbij, zoodat zij (hans de derde plaats inneemt. Op don te-, rugweg van Dieperpoel ontspint zich nu een hardnekkige strijd om de leiding tusschen dc Juliana en Hollands Hope. Bij den boei op liet Zweiland neemt Hollands Ilopc dan de leiding, wanneer de Juliana door het vastzitten van den hal (winder in hol fokkc- val niet aan den wind kan komen. Hoewel dc Braassemermeer nog geducht op komt zetten, komt er in den stand geen verdere wijziging meer, zoodat de einduitslag luidt: 1. Hollands Hope, stuurman P. L. Lucasscn in 1 u. 59 m. 2 s.; 2. Prinses Juliana, stuur man ir. L. Doodes in 1 u. 59 in. 28 s.; 3. Braassemermeer. stuurman O. Nathan in 2 u. 0 m. 6 s.; 4. Uijlenspiegel (ver achter); 5. Saenden; 6. Admiraal de Ruyter; 7. Ciss. De beide laatste nummers van dezen dag waren de wedstrijden voor dc 12-voets-jol!en Ook hier waren voor beide klassen veel deelnemers. De uitslag was als volgt; Klasse A: 1. Duimelot, stuurman F. en Jac. Verkade in 1 u. 20 m. 33 s.; 2. Win- wiek II. stuurman 11. C. M. Heslerfeld in 1 u. 20 m. 58 s.; 3. Anneke II, stuurman G. F. Bohré, in 1 u. 22 m. 38 s.; 4. Winde- wiet, stuurman P. J. J. Huybers in 1 u. 23 m. 10 s.. 5. 't Krokodilletje. stuurman F. A. Schneider in 1 u. 24 m. 48 s. Klasse B; 1. Draednought. stuurman A. G. Bakker in 1 u. 32 m. 12 s.; 2. Nelly I, stuurman J. J. .van 't Hoogerhuys in 1 u. 32 m. 57 s.; 3. Troef, stuurman W. A. BaJc- ker in 1 11. 34 m. lis.; 4. Boreas, stuurman S. de Wit in 1 u. 34 m. 38 s.; 5. ICarekiet, stuurman E. R. Zweep in 1 u. 35 m. 's Avonds had in de feesttent de prijsuit reiking plaats. De voorzitter van „De Kaag" de heer Van Hoolwcrff had zich hiermede belast. Onder luide bijvalsbetuigingen van dc stampvolle zaal namen de winnaars hun prijzen in ontvangst, waarbij de heer van Iloohverff voor ieder een toepasselijk woord had. Onder de ..begcislerende" muziek van „The Jolly Night Jazz" bleef men nog tot lang na het middernachtelijk uur bijeen. Na afloop had onder groote belangstelling van den walkant nog een aardige wedstrijd van modeljachten plaats. De heer B. C. Kic- wit uit Amsterdam legde in deze klasse be slag op den fraaien Frieda-prijs. Zondag. De derde dag van de Kaag week leent zich dit jaar beter tot het houden van drijf-wed- slrijden dan van zeilwedstrijden. De Kaag- week verschilt dit jaar wel van haar voor gangsters. nad men in vorige jaren steeds met storm te kampen, dit jaar is het vrijwel bladstil. Vooral in de morgenuren is het zie lig om te zien, hoe alle booten liggen ie dobberen, zonder ook maar iels vooruit te komen. De wind was zóó zwak (1.1 M. per seconde), dat besloten werd de zes-moters dc Vrijbuilens en de Scheldejollen do baan éénmaal te doen afleggen. De eerste der zes- meters had hiervoor nog liefst ruim 3 uur noodig legen ruim drie kwartier over den zelfden afstand den vorigen dagl Na twaal ven kwam een bries opzetten, zoodat de windsterkte om 2 uur 4 Meter per seconde bedroeg. Het eerste nummer is de ochtend wedstrijd der zes-meierklasse, waarvoor wederom alle zeven deelnemers aan den slart versche nen. De Admiraal de Ruyter is het eerst weg, gevolgd door de Saenden, Ciss. Braas semermeer, Prinses Juliana, Uylenspiegel cn Hollands Hope. Dc stuurman van de laat ste boot de heer Lucassen, laat de overige jachten kalm voorgaan, loopt dan achter alles om om boven den wind te komen om dan ineens naar voren te komen cn de lei ding te nemen; waarlijk een knap stukje werk. Na de boei op het Zweiland ligt de Hollands Hope reeds een heel eind voor op dc Braassemermeer, de Ruyter, Prinses Ju liana en Ciss. De Braassemermeer geraakt dan even aan den grond, doch komt spoedig weer vlot, zoodat haar achterstand, die reeds vrij groot is, hierdoor niet noemens waardig vergroot wordt. Holands Hope rondt de Boei op het Norremcer het eerst en loopt hoe langer hoe meer uit. Wanneer Wij met onze persboot de zesmeiers op den terugweg van Dieperpoel naar het Norre mcer weer oppikken, blijkt dat er in de volg orde een groote wijziging is gekomen, daar dc Hollands Hope niet genoeg wind meer krijgt en zoodoende naar de laatste plaat9 afgezakt is. De Admiraal de Ruyter heeft tbans de leiding, gevolgd door de Braasse mermeer, Saenden, Prinses "Juliana, Uylen spiegel, Ciss en Hollands Hope. Langzaam maar zeker komt dan de Prinses Juliana naar voren om tenslotte den kop te nemen om 'deze niet meer af te slaan. Bij de finish blijkt evenwel, dat dc Prinses Juliana en de Admiraal de Ruyter beide de protestvlag in top hebben. Behoudens wijzigingen luidt de uitslag dus thans: 1. Prinses Juliana, stuur man J. G. Hibma in 3 u. 1 m. 21 s.; 2. Saen den, stuurman W. Schouten in 3 u. 1 m» 43 sec.; 3. Uylenspiegel .stuurman A. Fridt» in 3 u. 2 m. 4 s. De start der Vrijbniterklasse was mnar matig mooi. Paul Jones trekt er direct tus schen uit, welk voorbeeld door Dolh&in en Lumey gevolgd wordt. Na de boei op het Zweiland zijn de laatste twee vaartuigen achlergeraakt en hebben Vrijbuiten en Dirk Duyvel de leiding, terwijl "Paul Jones de derde positie inneemt. Alle vaartuigen blij ven mooi bij elkaar root ongeveer een lengte onderling verschil» Op het laatste eind van hel Zweiland naar den starttoren kampen Jan Haring en Paul Jones heftig om de lei ding; in dezelfde volgorde wordt echter de finish gepasseerd. Op énigen afstand Volgt Vrijbuiten, terwijl Kaper na harden strijd

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9