LANSEZAAL AGENDA. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Kiespijn Donderdag. „Prediker"Openbare lezing. 8 uur. „Zomcrlust"Concert der Leideche Or- test-Vereeniging. 8 uur. Zaterdag. Terrein molen „Do Valk" of in de Stads- i.ial: Meeting voor Geheelontboudiog en Plaatselijke Keuze. 4 uur. De avond-, naeht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargenomen door «In apotheken van de heeren P. dn Croix, Papenburg 9, tel. 807, en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ia altijd geopeud, doch van n.rn. 8 uur tot v.ifi. 8 uur alleen voer spoed-recepteu. Alleen voor leden van jat fonds. i RECLAME. van 100 tot 1000 Kilo. Vraagt prijs. Hooigracht. 958 Zuinigheid? Wij hebben aldus het „Hhld.", dit jaar een spoorboekje gekregen, met de buitcnlandsche verbindin gen. Dal ia een verbetering. De losse blaad- )es voor bepaalde verbindingen verkrijgbaar aan stations en inlormatiebureaux wei-den, omdat ze le geel waren, nogal eens ver slonsd Nu betaalt men voor het boekje, dat allo gegevens bij elkaar brengt. Men krijgt inderdaad waar voor zijn geld. Behalve in éën opzicht. De zeer goede spoorwegkaart aan het slot van het boekje verraadt wat al te zeer zijn on-Noderlandschen oorsprong. Zutphen ple gen wij zender „Umlaut" te schrijven en Ncuschanz heet bij ons nog immer Nieuwe- schans, ook den Neder-Hijn plegen wij an ders aan te duiden dan onze oostelijke buren Nog sterker bijna dan bij de Nederland- sche namen treft deze ver-Duitsching bij do Belgische. Brussel, Brugge, LfUlich, Me- cheln etc. vindt men daar vermeld, als ware de honger der allerergste Duilsche an- ncxionislen van voor 1914 door den oorlog gestild. Zou men een volgend jaar die kaart niet eens met ver-Nederlandschle namen op steen kunnen laten brengen? In een Nc- derlandsch spoorboekje mag men tocli wel Nederlandsche schrijfwijze der Nederland- sche en Vlaamscho aardrijkskundige bena mingen verlangen. 11 e Jwenlsche Courant" meldt: loen voor enkele weken ons Koninklijk Huis Benthcim passeerde op weg naar Mecklenburg, eischic de Duitsche Grens- commissaris aldaar, ondersteund door een paar Schupo's, toegang tot de Koninklijke rijtuigen, teneinde van de leden van het .Vorstelijk Hui9 de passen te onderzoeken. De chcl van de Ncderl. Passenconlrole, de le luitenant Tielens. weigerde de- Grens- commissaris den toegang. De Grenscommis- saris cisclite nadrukkelijk den toegang, om dat hij dienaangaande geen bijzondere in structies ontvangen had. Nog nadrukkelij ker en gemotiveerd echter weigerde de heer Tielens, hetgeen tot eenige incidenteele uitingen aanleiding gaf. De heer Ticlens gal 1c kennen, dat de Grenscommissaris de Ko ninklijke rijtuigen kon doen afhaken, maar toegang zou onder geen voorwaarde ge geven worden. Ten slotte zwichtte dc Grenscommissarie voor het krachtig verzet en kon de Kon. irein ongehinderd doorgaan. Naar wij vernemen kan een en ander al leen een verplaatsing van den betrok ken Grenscommissaris ten gevolge moeten hebben. Dinsdagavond reed de heer J. Timmcrs, te Willemstad, door het springen van een band, met zijn motor met Zijspan in een grinthoop. De koppeling tus- sclien motor en zijspan brak en de berijder raakte er tusschcu bekneld. Hij is aan de gevolgen overleden. Op den R ij n, b ij W a g e n i n- gen, beeft een' aanvaring plaats gehad tus- schen het tjalkschip „Op IIoop van Zegen", schipper W. de Jong, en een zeiljacht van den heer Hemming uit Cronsbcrg bij Frank fort a. M., waarbij dit laatste omsloeg. Het ongeluk geschiedde naast een opgaande sleep van 10 ledige schepen, waardoor er niet genoeg ruimte bleef voor de tjalk en het jacht om elkaar le passeeren. Met den hoer II. waren diens echlgenoote en 16-ja- rige dochler aan boord. Allen geraakten le water, maar werden door schipper De J. en den bewoner van het Lcxcesveerhuis, den heer G. Verwoerl, gered. De inboedel van het jachtje werd opgevischt, een handtaseh mot 1 45 en een gouden horloge gingen echter verloren. Het jachtje had een gat In de Mel,, do mast was gebroken, enz. Tijdens bet ongeluk passeerde in volle vaart een motorboot, die lusschen de drenkelingen doorvoer cn legen een der schepen van de sleep opliep, dat daardoor beschadigd werd. Het is niet gelukt den bestuurder van den motorboot, die er snel vandoor ging, aan te houden. Te Vuren is het 4-jarig dochtertje van den lieer A. de Graaff, dat op een auto was geklommen, daaraf geval len. toen de ejgenaar van den auto, die haar niet had opgemerkt, den motor in beweging zette. Het kind kreeg een der achterwielen over het lichaampje. Eenige oogenblikken later is zij overleden. Bij het bouwen van een woonhuis le Aallen is men op vijf nog gave geraamten gestuit. Ouden van dagen herin neren zich, van hun vaders gehoord te heb ben, dat aldaar in 1813 soldaten van het Napoleontische legcF begraven zouden zijn, die van uitputting waren bezweken. De 8-jarige C. te Voorburg is onder een met steenen heiaden wagen geraakt. Beide wielen gingen hem over het Lichaam. In hopeloozen toestand is hij naar de St. Anthoniushove vervoerd. Gistermiddag is een hosch- en heidebrand ontslaan tusschen Ede en Lunteren. 3 a 4 If.A. bosch en heide zijn afgebrand. Militairen hebben de brand weer uit Lunteren en Ede helpen blussehen. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het schieten met lrchthagel door de militairen. Proces-verbaal is opgemaakt. Op de grens der gemeen- ten Leende en Maarheeze is een oppervlakte van ongeveer 16 H.A. bosch en heide ai- gebrand, toehehoorendc aan baron De Fc- lichy te Gïts (België). In dc periode van 1 J a- nuari tot en met 27 Juni van dit jaar is in ons land ingevoerd 1.585.601 K.G. boter, tegen slechts 289.230 K.G. in dc overeen komstige periode van het vorige jaar. De voornaamste inporteerendc landen waren: Australië met 1.190.979 K.G., Siberië met 201.689 K.G., Nieuw-Zeeland met 88.420 K.G., Argentinië met 79.472 K.G. en Ierland met 16.886 K.G. Hij had haar een hiel lang ver haal gedaan om haar te verklaren hoo net kwam, dat hij den vorigen avond zoo laat wae thuis gekomen. ,,Ik geloof er geen woord van", ant woordde dc vrouw kort en bor.dig. „Daar doe je verkeerd aan", antwoord de de man .„Verscheiden woorden zijn vol komen waar." RECLAME. Aambeien zijn een bij vrouwen zeer vaak voorkomende kwaal, die ondraaglijke on gemakken met zich brengt. Foster's Zalf geeft baat vanaf de eerelo toepassing. In derdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1.926 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden gisteren 112 zaken voor open bare "behandeling en 7 voor niet-openbare behandeling, op de rol. Ambtenaar van het O.M. was mr. B. M. Yos. De lange lijst van leerplichtwet-overtre ders. waarvan Katwijk-aan-Zee het grootste contingent leverde, werd geopend met do taak van den niet verschenen J. M. in wiens zaak het Katwijksche schoolhoofd J. J. Kraal, werd gehoord. Deze kon het vroe ger door beklaagde aangevoerde niet weer spreken, doch hoorde van andere kinderen dat bedoelde leerling bij iemand werkzaam was. Eisch f 5 of dagen. Verscheidene plaatsgenooten van eerste beklaagde, namen daaroj) achtereenvolgens voor de balie plaats, waarbij ziekte of door- loopen der klassen kon worden aannemelijk gemaakt. De Ambtenaar en Kantonrechter waren zeer mild met wegzenden zonder straf of vrijspraak. P. v. d. K. en O. R. te Rijnsburg hadden in een plantsoen geloopen. 't Was wel gebeurd, zeiden zij, docb idereen deed het, en zij werden juist ge nomen, wat zij zeer onrechtvaardig vonden. Eisch f 3 of 3 dagen. Een der beklaagden vroeg, ,,het een beetje schappelijk met hem te maken." Zijn moeder is weduwe en hij de oudste en verdient alleen wat. Als hij toont dat hij ook de verstandigste is door beter op te passen, wil de Kan tonrechter nog eens zien. Mr. "W. H. v. M., advocaat Den Haag, die voor te snel rijden met een auto in de kom der gemeente Zoeterwoude, had moe ten verschijnen, had een gevolmachtigde gezonden, die namens beklaagde aanvoerde dat het daar geen gemeentckom is, en het zich daar bevindende bord, ter linkerzijde ran den weg is geplaatst waardoor de aan dacht er niet op valt. Do Ambtenaar wilde hiermede nog reke ning houden en eischte f 5 of 5 dagen. J. P. F., to Leiden hod op do klinkor- bestrating gereden met een rijwiel, waar zulks verboden was. Eisch f 3 of 3 dagen. J. F. bakker te Leiden had aan den Haag- weg gezwommen, 't Was zoo warm zeide be klaagde. Hij had niet geweten dat het niet mooht. Eisch f 1 boete. Omdat het toon zoo warm was veroordeelde de Kantonrechter hem tot 50 ct boete. H. V., koopman in de Groenesteeg, te Leiden, had daar kisten aardappelen bui ten geplaatst. Dan konden de menschen be ter waar en prijzen bezichtigen, zeide be klaagde. Hij wist ook niet dat zulks vefJ boden was. Eisch f 2 of 2 dagen. F. G. 8., bakker te Leiden, had voor zijn onderhoud op straat muziek gemaakt. Hij kan maar geen vergunning krijgen van den burgemeester. De politie maakte het ovej rigens nogal schappelijk met hem, anders liep hij er nog meer in. Maar de politie weet wel dat b!j gebrek heeft en eerlijk wil blijven. Kantonrechter cn Ambtenaar zullen hem nog eens'Zonder straf wegzenden waarvoor beklaagde dankbaar is. J. G. B., werkman te Leiden, js dronken schap ten laste gelegd. Beklaagde had wel een paar borrels op, zeide hij, doch van( een paar is hij niet dronken Ik dacht dat je niet meer dronken kon worden. De drank is veel te duur zeide de Kantonrechter. Zeg dat wel mijnheer, ze mochten ze wel een beetje goedkooper ma ken, zeide beklaagde Maar zoo bedoel ik het niet, zeide de Kantonrechter. Eisch f 5 of 5 dagen. Dat wordt op die manier een heele dure borrel vond beklaagde. J .J. G., los werkman te Leiden, had zon der licht gereden. Eisch f 2 of 2 dageD. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Het ongeval van de „Robert William" K. W. 123. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het ongeval overkomen aan het stoomschip „Robert William" KW 123 op 6 Juli 1S25 (door het loopen op de Zuidpicr te IJmuiden zwaar beschadigd). Reederij N.V. „Xa Lijdeit Verblijden", te Katwijk- aan-Zee. De schipper v. d. P. verklaarde,' dat hij van plan was te gaan visschen. Hij had 16 man equipage aan boord, benevens een aantal vrouwen en kinderen (ongeveer 12), uit Katwijk, die afscheid van hun man en vader wilden nemen. Zij zouden aan dc Pier worden afgezet. Het plan was om ze af te zetten aan den Zuidkant, vlak vóór de steenen trap. De schipper had nog aan een sleepbootkapitein gevraagd of het ge vaarlijk was om de vrouwen aan dc pier af te zetten, waarop hem geantwoord was, dat dit héél goed ging, rails hij maar voor zichtig was. Het schip voer met een vaart vun onge veer 21h mijl de visschershaven uit; later, bij boei 2 heeft de schipper de telegraaf op halve kracht gezet; nog later op langzaam. Op 50 M. van den muur zag de schipper, dat het schip nog te veel vaart had, hij heeft loen volle kracht achteruit gecom mandeerd, doch de machine sloeg niet vol doende achteruit en het liep op de pier, waardoor het ernstig werd beschadigd. De machinist, als getuige gehoord, ont kende, dat er vóór dat volle kracht achteruit werd gecommandeerd, er nog eerst het be vel halve kracht en langzaam i9 gegeven. De inspecteur voor de Scheepvaart vond het.ongeval geheel te wijten aan den schip per, die de vrouwen niet had mogen mee nemen en niets aan de Zuidpier te ma ken had. De Raad zal later uitspraak doen. Klacht tegen den schipper van de K.W. 105. De Raad heeft voorts een onderzoek in gesteld naar de klacht ingediend door den hoofdinspecteur voor de scheepvaart tegen den schipper van de „Kees" K.W. 105. Dóór een ongeval aan de zeilen overko men, was de stuurman overboord geslagen. De reddingsboei was echter niet opgehan gen op het achterschip, zooals behoort, maar in het reepruim. Dientengevolge kon deze boei niet tijdig uitgeworpen worden, waardoor de stuurman verdronken is. De Raad zal later uitspraak doen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen over het Duit sche antwoord Een ongunsti ge neerslag te wachten Heeft Stresemann z'n meening door gezet? De Kleine Entente. De besprekingen in Duilsohland over de nota van antwoord aan de Fransche xegee- ring, betreffende het veiligheidspact, wor den omgeven door een waas van geheim zinnigheid. De oorzaak daarvan is onge twijfeld de süeohle veiüiouddng tusschen Stresemann en de Duilsch-Nailionalen, die elkaar op de meest felle wijze bestrijden, zoo zelfs, dat sommige Duilsche Maden vertellen, dat het ook in den boezem van het rijkskebinet tot ernstige geschillen ge komen zou zijn tusschen Stresemann en z'n Duilsoh-Nation alen collega Schicde. Wel worden deze berichten van andere zijde weersproken en dient men ze in ieder geval le nemen met het gebruikelijke kor reltje zout, maar het valt toch ons inziens niet te ontkennen, dat men voortdurend weder den weg opgaat naar een conflict, dat met een regeerings-, althans ministercrisis, zal eindigen. En het is, dunkt ons, ook te vreezen, dat de huidige situatie een ongunstigen weer slag zal vinden in de antwoord-nota aan Frankrijk, ook al zou het dan maar zijn, dat Stresemann in den ministerraad z'n meening heelt laten zegevieren en het ontwerp vrijwel naar zijn inzichten is op gemaakt. Zoo volkomen zeker schijnt ons dit trou wens nog niet, al wordt momenteel dan ook van den kant van Stresemann zoowel als van Dim lach-Nationale zijde verzekerd, dat tijdelijk de eensgezindheid in het ka binet is hersteld. Tijdelijk! Inderdaad, want nieuwe conflicten treden al weer aan den dag. De Duitsch-Natdonalcn toch zijn niet bereid a/fstand te doen van hun eisch be treffende vaste minimale tarieven van innen van graan, en vinden daarbij waar schijnlijk dr. Lutiher achter zich, terwijl daarentegen onder meer het Centrum niet geneigd is in een vast graanrecht toe te stemimen. Maar al spoedig zuilen de gemoederen, ook in het kabinet, dus weer warm loopen en liet eenige gevolg van al dergelijk poli tiek gehaspel is, dat het vertrouwen van het buitenland in Duilschland weer een knak krijgt en ook het antwoord aan Frankrijk over het veiligheidspact met een zieker wantrouwen zal worden ontvangen. Dat dit laatste geen Moot© veronderstelling is, blijkt uit de Fransche bladen, die .er openlijk voor uitkomen weinig te kunr.en gelooven van ec-n nota, die onder dergelijke omstandigheden in elkaar is gezet. Wat die nota zcA betreft, wordt gemeld, dat zij on geveer den volgenden gcdachtcngang zal ontwikkelen. De Duitsche regeering is bereid de on derhandelingen voort (e zc-tlen om tot een veiligheidsverdrag tusschen Duilschland, Frankrijk en Engeland te geraken. Van Duilsche zijde is men van meening, dat met zulk een verdrag het iecht van Frankrijk om door Duilschland troepen tc vervoeren in tegenspraak is. De door Brkvnd ter sprake gebrachte eisch van Frankrijk om op le treden als ga- randeerende mogendheid voor de arbitrage- verdragen tusschen Duilschland en de oos telijke staten wordt in de Duitsche nota niet openlijk van de hand gewezen. De nota verklaart, dat de Duitsche regee ring zich geen klaar denkbeeld heeft kun nen vormen van wat Frankrijk onder deze dezie garantie verslaat en dat daarom ver dere besprekingen noodzakelijk zijn. Een gewichtig onderdeel van de nota behandeld de kwestie van Duitschlands toetreding tct den Volkenbond te aanvaar den als een sine qua non voor het tot stand komen van het veiligheidspact. Het is echter bereid tot den Volkenbond toe te treden als de voorwaarden, welke het ge stold heeft, vervuld worden. De voornaam ste vasn deze voorwaarden is nog altijd, dat Dui-lschland geen troepen door zijn gebied wil doorlaten, ingeval het tot een militaire actie van den Volkenbond mocht komen. Te Boekarest wordt officieel het bericht bevestigd, dat aldaar in Juli een belang rijke militaire conferentie der kleine En tente zal worden gehouden, waarbij vol gens .de bladen-, onder andere 'maatregelen tegen Hongarije ook het plan van een ge- meenschappelijken generalen staf in geva-l van een nieuwen oorlog zal worden be sproken. BELG IE. Hymans over de schulden aan Amerika. In de Kamer heeft minister Hymanc, bij de behandeling der begrooting en de open bare schuld, het woord gevoerd over dc schulden aan de Vereenigde Staten. Hij zette uiteen in welke termen het probleem gesteld werd in 1919, toen het verdrag van Versailles Duilschland dwong om aan dc mogendheden de bedragen terug te betalen, die zij aan België geleend hadden tot 11 November 1918, wees op dc weigering der Vereenigde Staten tot ratificatie en drukte zijn spijt er over uit dat thans het proces, dat met zooveel moeite gewonnen wae, op nieuw moet worden bepleit. Uit deemoed en verzoeningsgezindheid heeft België de bij Versailles vastgestelde voorwaarden aan vaard doch het ken niet vermoeden, dat het woord van Wilson door de Vereenigde Sta ten zou worden betwist. Dit moet, zeide Hy mans, aan het Amerikaanscbe volk herin nerd worden, want ik ben zeker dat onze ge volraaohtigden door dit volk zullen aanhoord worden, wanneer zij de rechtvaardigheid onzer zaak zullen inroepen. DUITSCHLAND. De valorisatie-wet aangenomen Een poging tot uitstel Aibeidstijdverlenging in Rijn land en Westfalen. De valorisatie-wet is gisteravond met 230 tegen 197 stemmen en 1 onthouding door den Rijksdag aangenomen. Do Völkischen dienden een voorstel in ora de afkondiging der wet 2 maanden uit tc stellen. Nadat de partijen 20 minut|n Over dit voorstel hadden beraadslaagd, weerden er 169 etcramen voor en 249 tegbn uitge bracht; daar nu echter de grondwet be paalt, dat het voldoende is, dat 1/3 van alle stemmen zich tegen de onmiddellijke afkon diging van een wet uitspraken, opdat dit uitstel zon toegestaan worden, wordt door deze stemming het uitstel van 2 maanden van kracht. De regeeringspartijen hebben daarop op hun beurt een voorstel ingediend om de wet dringend te verklaren. Voor het geval dat do Rijksraad zich hier bij aansluit heeft dc Rijkspresident het recht met het vooretel der Völkischen geen rekening to houden. De vereenigingen der mijneigenaars in het Rijnland en in Westfalen zullen het be staande arbeidscontract tusschen de werkge vers en de werknemers per 1 Augustus met ingang van 30 September opzeggen. De mijneigenaars willen een langer en ar- bcidistijd invoeren. Bovendien overwegen zij 5 der arbeiders, dat wil zeggen ongeveer 12.500 man, te ontslaan. De eisch, dat ie werktijd verlengd moet worden, verwekt te meer verbazing, daar op het oogenblik in Rijnland en Westfalen reeds een groote overproductie aan steenkool bestaat. ENGELAND. V Hel mijnwerkerscocQies weigert mede le weiken nan het hoi van onderzoek. Het Biitache antwoord inzake langer. Na hel enkele zonnige glimpje in de oogenblikken, toen bekend werd dat het be stuur van de federatie van mijnarbeiders niet instemde met het onbesuisde optreden van den secretaris Coolc, geeft het uitspansel der mijnindustrie thans weinig anders te zien dan sombere donderwolken, die een ernstige dreiging vormen voor de rust in het land der krijtrotsen. Ten slotte loch heelt Cook op het congres zijn zin gekregen. Tevergeefs hebben de gematigde elementen gepoogd de gemoe deren lot bedaren le brengen, bevreesd al9 zij waren dal een starre afwijzende houding op het verlies van de publieke sympathie zou komen te staan. Het radicale deel van het congres vond ditmaal na verbitterde dis cussies een gretig oor en zoo werd ten slotte besloten dat.de arbeiders aan het werk van het bof van onderzoek, dat Baldwin Maan dag in het parlement aankondigde, niet zul len deelnemen en dat zij de onderhandelin gen met de werkgevers niet zullen hervatten zoolang deze hun voorstellen voor een nieuwe nationale overeenkomst niet hebben teruggenomen, J' 'RECLAME. en Aangezichtspijn verdrijft men het bestg door Sanapiiin-Tabletten (Mijnhardt).. Per glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. I 930 Door Herbert Smith werd verklaard, dat een commissie de heele crisis overwogen heeft en tot de overtuiging kwam, dat het onderzoek van het vorig jaar, dat onder lord Buckmaster heeft plaats gehad, op het oogenblik geheel voldoende is. Destijds werd vastgesteld, dat de loonen der arbeiders in het mijnbedrijf, welke berusten op de over eenkomst, in werkelijkheid geringer waren dan het equivalent van de loonen van vóór den oorlog. Niettegenstaande dit werd de overeenkomst van 1921 goedgekeurd, die volgens Smith den ondernemers ook in slaat stelde hun winsten te verhoogen. Smith meende dan ook, dat de .houding der arbei ders op het oogenblik volkomen gewettigd was en dat een ander onderzoek overbodig was wanneer het slechts neerkwam op een verlaging van de arbeidsloohen en een ver lenging van de werkuren. Gedurende de zitting van. het congres kwam van verscheidene vakbonden bericht in, dat zij, ingeval de mijnarbeiders tot sta king overgingen, dezen hun volledigen steun zouden verleenen. Ook de parlementaire fractie der La bour-party heeft medegedeeld volkomen aan de zijde der arbeiders te staan. Het gevaar voor een groote nationaal conflict is dan ook inderdaad zeer groot gewor- denden, al blijft de regeering trachten een vorzn te vinden, waarmede beide partijen zich kunnen vereenigen. Dat evenwel heb hof van onderzoek daartoe niet gebezigd zal kunnen worden schijnt al begrepen te zijn. Er worden tenminste reeds berichten gelanceerd, meldende dat het hof van on derzoek voorloopig niet met haar werk zaamheden zal beginnen. In het Lagerhuis heeft. Cnaraberlain den inhoud medegedeeld van het antwooru, door de Britsche regecring gegeven op de voorstellen van dc Franscr.e en de Spaan- sche regeering tot Britsche medewerking ten aanzien van Marokko. Hij zeide dat do Fransche en de Spaanoche regeenng hadden voorgesteld, dat Engelscbe reestrijdkrach- ten zouden deelnemen aan het bestrijden van den smokkelhandel in wapenen in de territoriale wateren van Tanger, en ook binnen 0 mijlen van de Fransche cn do Spaan sch e zone. in Marokko, en dat contin genten Britsche, Fransche en Spaansche troepen naar de Tangerzone zouden worden gezonden, om te beletten, dat aanvuerent vandaar de rebellen zouden bereiken, en zoo noodig, de stad zelf te beschermen. Voorts dat de vertegenwoordiger van den sultan te Tanger de instructie zou ontvan gen, dat alle inboorlingen, <3ie in de inter nationale zone mochten ontsnappen, aan" dc Spaansche overheden over te leveren. De Britsche regeering heeft geantwoord, dat zij, hoewel bereid, de voorwaarden ttn u^oer te brengen, door de Tanger-convon- tie opgelegd, om mede te werken tot on derdrukking van den smokkelhandel in de territoriale wateren, niet voornemens is» deel te nemen aan eenige actie buiten deze wateren verder dan de drie mijls grens zou den worden uitgestrekt. De regeering is er tegen, contingenten naar Tanger te zen den, daar zij van meening is, dat dit, wel verre van een aanval op de stad te voor komen, dien veeleer zou uitlokken. Wat dé voorstellen betreft, inboorlingen dör Spaan sche zone aan de Spaansche overheden uit te leveren, ziet de regeering in, dat afge scheiden van de practische onmogelijkheid zulke maatregelen ten i-itvoer r- i^-mgen» deze nutteloos zouden zijn als middelen om de rebellie ten einde te brengen, en boven,, dien onrust en verwarring zouden veroor aken. jjq Brits cue rehearing is het er over eena, dat men Tanger niet het centrum mag laten worden van opst nclige intrigues. Dé maoht om dit te voorkomen is toc\ ertrouwd aan het bestuur van Tanger, en de Britsen© consul-generaal zal zijn collega's steunen bij het nemen* der noodige maatregelen. Tot zoover Chamberlain. Middelerwijl worden door Frankrijk en Spanje al nieu we pogingen aangewend om Engeland als nog tot andere gedachten te brengen. Het succes daarvan mag inmiddels wel volkomen in twijfel worden getrokken. Wat betreft de Chineesche kwestie zeide do minister dat de Engelschc regeering met de andere belanghebbenden regeeringen overleg pleegde over het antwoord, aan de Chineesche regeering te geven Bij deze raadpleging waren van de regeering der Vereenigde Staten en andere regeeringen voorstellen ontvangen nopens de te volgen politiek, die thans overwogen werden. De communist Purcell is gekozen bij de tuCTchentijd9cho verkiezing te Forest of Dean tegen de conservatieve cn liberale oandidaten. Purcell volgt den afbeidersaf- gevaardigde Wignall op. TSJECHO-SLOWAKIJE. Ministercrisifl. Er is een coalitie- en rcgeeringecrisis uit gebroken, naar aanleiding van het feit dat een vooretel der Nationaal-sooialistische partij tot verbreking der betrekkingen met het Vaticaan, werd verworpen. De minister» van Spoorwegen on Posterijen, beiden be-» hoorendc tot de natic naal-socialistische par tij, hebben ontslag genomen. Benesj heeft' echter z'n portefeuille behouden, zoodat het aftreden zijner partijgenooten wel weinig meer dan een bedreiging zal beteekenen.: BUITENLANDSCH GEMENGD. Te Schwerin hebben de moordenaars vani den door bet Btahlhelm-veemgericht ver moorden Holz terecht gestaan. De zitting had met gesloten deuien plaats. Vier dei beklaagden werden ter dood veroordeeld..

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2