No. 20039. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Juli Derde Blad. Anno 1925. UIT IJK PERS. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. De Hand met het Litteeken. De Kabinetscrisis. Uit „De Gelderlander" (R.-K.) moet men opmaken, dat de R.-K. Tweede Kamer fractie nog niet bijeen is geweest in ver band met de crisis. Het blad is bevreesd, dat de fractie buiten de onderhandelingen gehouden zal worden: De S. D. A. P. heeft al vergaderd, de frac ties der Eerste en Tweede Kamer bij elkaar. De heer Schokking heeft vergaderd met Zijn fractie. Is de katholieke fractie al bijeen ge weest? Wij beweren niet, dat mgr. Nolens, die het eerst bij H. M. de Koningin is ge- poepen, van te voren had moeten spreken met zijn medeleden, maar dat de crisis zou worden opgelost zonder dat de fractie ook inaar gehoord zou zijn. lijkt ons on denkbaar. Wij welen, dat mgr. Nolens een geboren leider is, die het stuur houdt in rechte lijn, doch naar allo kanten uitziet om zoo mo gelijk alle reizigers van gelijksoortig reis doel mee te nemen: onze "indrukken van de laatsle Bondsvergadering zijn versch en overtuigend. Maar als wij den heer van Vuuren mogen jelooven, dan bestaan er in de werkwijze onzer fractie gewoonten en vormen, die de volle ontwikkeling van ieders persoonlijke trachten zoo niet tegenhouden, dan toch .dierminst bevorderen. En ten opzichte van het overleg met de andere partijen der Rechterzijde heeft de kabinetscrisis, die op de verwerping van de Vlootwet is gevolgd, een crisis van haast drie maanden, welke aan de Rechterzijde Haar kracht als Regeeringsparlij vrijwel heeft-ontnomen ons droeve ervaringen bezorgd. De samenwerkende partijen der Rechterzijde schreven elkander indertijd briefjes om een gerezen meeningsverschil opgelost te krijgen I Het katholieke volk heeft zijn best gedaan en zijn wensch, dat vertrouwelijke onderlinge besprekingen aan de oplossing der crisis bevorderlijk zullen zijn, moge aanvaard worden als het redelijke en bil lijke verlangen dat alle vruchten van het gedane werk voluit mogen rijpen. Onze Ka merclub bestaat voor het overgroote deel uit oude bekenden, maar de nieuwe gezich ten zijn vrij talrijk en wat nog meer zegt de nieuwe inzichten, uit den strijd der meeningen in de laatste maanden, geboren, yragen ernstige overwegingen en overleg. De vraag, wie Kabinetsformateur zal zijn, is niet de eenig belangrijke. Met'het aanblijven of de vervanging van den heer Colijn zijn alle verlangens niet bevredigd. Wie zal den heer Aalberse opvolgen? Dat deze het ambt van Minister wenscht neer te leggen is van algemeeno bekend heid en het stellen van de vraag, wie zijn ppvolger zal zijn, behelst naar onze mee- ning, geen spoor van onkieschheid. Toen het eerste Kabinet Ruys optrad, lag het voor de hand, dab de heer Aalberse in de combinatie zou worden opgenomen; zijn persoon, beter gezegd, zijn verleden vroeg liet ambt. En het karakter der katholieke Staatspartij, die een volkspartij is in de beste beteekenis van het woord, eischte een man, die paste op de democratische stroo- ■ningen van zijn tijd. Wie zal hem opvolgen nu? Aan wien zal men de voortzetting van zijn werk kunnen opdragen? Wie bezit hert vertrouwen van het volk in zulk een mate, dat algemeen van hem verwacht kan worden een voortbouw van de wetgeving, welke den economisch zwak keren onder ons de bescherming verleent door de tijdsomstandigheden mogelijk ge laten? Er moeten belangrijke beslissingen geno men en vele stroomingen uit het katholieke volk vragen gehoor. Die stroomingen zijn zooveel mogelijk vertegenwoordigd in de fractie dat zij nu ook tot haar volle recht mogen komen. In „De Volkskrant" (R.-K.) wijst K. (het links-r.k. Kamerlid C. J. Kuiper) in nog duidelijker bewoordingen op de noodzake lijkheid, welke er z.i. bestaat om een „fris- schen democratischen koers" te houden: De voorbereiding tot den verkiezingsstrijd laat geen twijfel aan het feit, dat gerekend wordt op een frisschen democratischen koers in de komende vier jarenzooals trou wens het verkiezingsprogram der R.-K. Staatspartij in uitzicht stelt. Daar is nog heel veel sociaal opbou wend werk te doen, ook al heeft de schat kist daarvoor de eerste jaren geen honder den millioenen beschikbaar. Wij noemen slechts den ombouw der so ciale verzekering, de ziektewet, de wette lijke regeling der werkloosheidsverzekering, het Rijkskinderfonds, de reeds in slaat van voorbereiding verkcerende verbindendver klaring van colleclieve arbeidsovereenkom sten, enz.; benevens de onvermijdelijke wij zigingen en verbeteringen, die vóór 1 Ja nuari 1926 in de salarisregelingen van het rijkspersoneel dienen aangebracht. Van deze opsomming zal alleen het laat ste object niet zonder lasten voor de schat kist te regelen zijn. doch dit kan in de ge- -geven omstandigheden geen reden tot uit stel zijn of om de urgentie in twijfel te trekken. De getoonde beginscltrouw en de afwij zing van alle verlokkingen mogen er toe bijdragen, dat onze Katholieke partij, haar traditie getrouw, óók in de komende jaren de eisehen van den nieuwen tijd onbevan gen tegemoet treedt. Voor de verdere staatkundige ontwikke ling van ons land. hangt daarvan zoo goed als alles af. Loonraad voor het spoorwegpersoneel. Deze Loonraad heeft onder voorzitter schap van mr. Kooien vergaderd en be slist, dat, waar van den aanvang af is vastgehouden aan den regel, dat de notulen der vergaderingen van den Loonraad of van subcommissies alleen voor de leden zijn bestemd en de inhoud daarvan niet mag worden gepubliceerd, ook de stukken, door het secretariaat aan de leden toegezonden I ter behandeling in een vergadering van den loonraad of een der subcommissies, niet voor publiciteit zgn bestemd. I Verder heeft de Loonraad besloten aan de directie te adviseeren de minima en maxima der loonen en de jaarlijkscho pe- nodieke verhoogingen, behoudens de daarop voor de loonklasse I, III en IV toe te passen aftrek, vast te stellen als volgt: sSchaai 1 f1400 f1600 f50 2 1450 1700 50 3 1500 1800 50 4 1550 1900 Tot f1750 50. daarna f 75 4 1600 2000 75 5 1650 2100 75 6 1400 1800 100 7 1700 2300 75 8 1800 2500 100 9 1850 2800 100 10 1900 3400 11" 2250 3700 125 12 2500 3900 125 13 2900 4100 125 14 3200 4400 175 15 3600 4700 175 Over het bedrag der periodieke ver- hoogingen voor schaal 10 zal nader worden beraadslaagd. da pasvisa voor Nederlanders af te schaffen, de Nederlandsche regcering daartoe niet wenscht over te gaan, wijl zij een trek van Duitsche arbeiders, die de arbeidsloonen in ons land heeten te drukken, vreest? 2. Indien het bovenstaande juist is, zijn de Ministers dan niet van oordeel, dat ook ten opzichte van het in ons land ingevoerde buitenlandsche vleesch, waardoor de kleine boeren, met een minimum arbeidersinko men, eveneens in hun bestaan bedreigd worden, dezelfde .afwerende maatregelen moeien worden toegepast? heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mede namens den Minister van Buitenlandsche Zaken, geantwoord: 1. Het antwoord op de eerste vraag kan in het algemeen ontkennend luiden Er zijn onderhandelingen met Duitschland gaande. Do Nederlandsche regcering streelt er echter naar, dat, indien lot afschaffing der pasvisa voor Nederlandsche en Duitsche onderda nen wordt overgegaan, ook de economische belemmeringen, welke Nederlandsche arbei ders, die in Duitschland gaan ol wenschen ie gaan werken, aldaar van overheidswege ondervinden, als gevolg van de in Duitsch land geldende voorschriften, worden opge heven. Nopens dit onderwerp, hetwelk met dat der afschaffing van de pasvisa nauw ver bonden is, is een nader onderzoek gaande. 2. Met het oog op het voorafgaande komt beantwoording van deze vraag overbodig voor. Reizen op Zondag. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Rutgers, in verband met het voorgenomen overleg tot voorkoming van het reizen or Zoodag tegen verlaagde tarieven, heeft de Minister van Binnenlaud- eche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, geantwoord: Het bedoelde overleg is spoedig na de gedane toezegging geopeod. Nog in onder zoek is het vraagstuk van de bevoegdneid der Regeering tot ingrijpen op grond van art. 28 der Spoorwegwet. Het resultaat daar van dient te worden afgewacht. Mocht dit met het oog op de gewenschto Zondags rust niet bevredigend zijn, zoo is, mede mot het ory; op andere openbare middelen van vervoer, een nadere wettelijke regeling te overwegen. Hot grensverkeer met Dnitschland. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Weitkamp: 1. Zijn de berichten in de bladen juist, dat, waar de Duitsche regeering bereid is Bij Kon. besluis is ,met ingang van 1 Augustus a.s., aan den hoofdcommies bjj het nooföbestuur der Posterijen en Telegrafie jhr. J. E. C. van der Willige von Schmidt auf Alteu^tadt, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, cn is, met ingang van dienzelfdav datum, benoemd tot hoofd commies bj voormeld hoofdbestuur G. M. baron van Uteohove, vroeger in gelijke be trekking werkzaam; is bevorderd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau dr. A. Sikkel Az., te 's-Gravenhage, voorzitter de Commissie voor Vereenvoudiging en in- eenroeging van medische Rijksdiensten; is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in brons, laan mej. J. F. van Wjjk, dienstbode hij tm'ej. M. A. A. Raymakers, te Eindhoven. Prof. dr. H. A, Brouwer, m.i., hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft is gisteren met eenige studenten in de mijnbouwkunde en enkele mijningenieurs voor een geologische excursie vertrokken naai Spanje. De Senaat van het Delftsch Studenten- Corps heeft besloten, dat hel stuk trekken van Meoteron en hei saheuren van boorden onder de ruwtheden gerekend worden, zoo dat dit in den an. groentijd ten strengste verbod™ zal zijn. Hiermede is een der grootste bezwaren van do buitenwereld te gen den groentijd opgeheven. De jaarlijksche vergadering van. den Bond vam Christelijke Oranje-vereenignngen is te Delft gehouden. De heer G. W. van Lienden, tweede voorzitter der Vereeniging te Detft, sprak een welkomstwoord en droeg de leiding voor de verdere vergadering over aan den bondsvoorzitter dB. I. Voorsteeegh,- van Kahwijk-aam-Zee. Om twaalf uur ontving de burgemeester vam Delft, mr. G. van Bairen, de congressis ten op hei stadhuis. Hij aöhflte het een voor recht voor die gemeente Delft, die door haar geschiedenis zeker een bijzondere stad is voor Oranje-veroenigingen, dat de Bonds vergadering te Delft werd gehouden; te' meer, waar deze Vercenigingen voor ons land van groot belang zijn voor behoud van don Staat. Het noenmaal werd in het gebouw voor Christelijke belangen gebruikt. Na afloop werd het gerestaureerde koor van de Nieu we Kerk 'bezichtigd. Ook het Prinsenhof werd ttezooht. Vervolgens ging het gezel schap naar do Oude Keek. 's MidHags werd de Bondsvergadering •loor ds. Voorsleegh geopend. Het jaarver slag werd uitgebracht. De i>enningmeester deed rekening en verantwoording. Bij de verkiezing van drie bestuursleden zijn herkozen de aftredende leden, ds. Voor- steegli, ds. Sap en de heer Van dór Huilet. RECLAME. 698 De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda em Omstreken heeft besloten de tusschenkomst van Ged. Staten van "Zuid-Holland in te roepen om het bestuur van het Groot-Waterschap Woerden te bewegen tot het verleenen van meer ver gunningen van het bevaren van de Wiericke met motorschepen. De beperkingen, die aan de vaart door deze wetering, welke de kortste verbinding vormt tusschto den ge- kanaliseerden Hollandschen IJsel en den Ouden Rijn, sedert eenigen tijd zijn gesteld, vormen voor den handel tefen ernstige be lemmering. Ook op de algemeene vergadering van de vereeniging „Schuttevaer" zal deze zaak ter sprake worden gebracht. Op een verzoek van de Vereeniging tot steun aan Nederlaodsch Fabrikaat om ten geldelijke bijdrage voor het voeren van cinematografische propaganda werd afwij zend beschikt, omdat de Kamer van oordeel was, dat hiermede geen algemeen handels belang, maar slechts het belang van sommige groot-industrieelen individueel wordt gediend. Veertien geneesheeren uit Haarlem en omgeving hebben een adres gerient tot den Raad van Haarlem, waarin zij zeggen, het te zullen betreuren, wanneer de exploi tatie van de Wilhelmina-staalwaterbron zou moeten worden gestaakt Zjj spreken den wensch uit, dat samenwerking tusscnen de gemeente en de maatschappij tot exploitatie j van staalwaterbroimen er toe moge leiden, dat de exploitatie van de Wilhelminabron kan worden voortgezet I Naar het Corr. Bur. mededeelt komt hedenavond de A.-R. fractie bijeen, in ver band met de politieke situatie. Naar „De Msbode" verneemt, is Mgr. dr. A. C. M. Schaepman, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Proost van het Metro- politaan Kapittel, president van het Groote- Seminarie „Rijsenburg", te Driebergen, door den Paus benoemd tot Protonotarius Apos- tolicus bjj gelegenheid van net zilveren jubelfeest van het trjdscnrift „Nederland sche Katnolieke stemmen". De secretaris-penningmeester van Oost en West, tevens penningmeester van het Comité Pa van der Steur, deelt mede, dat, door bemiddeling van het Agentschap der Nederlandsche Handelmaatschappij te Se- marang, op 10 Juli, den 63sten geboortedag van Pa van der Steur, aan hem wordt af- 1 gedragen een som van f 6666.60, zijnde door het Comité voornoemd ingezamelde veel vouden van de gevraagde bijdrage ad 10.60 len behoeve der Oranje-stichting te Mage- lang. „Bar timleus", het Chr. blindeninstituut te Zeist, dat een jaar geleden zoo zwaar door den brand getroffen werd, hoopt Woensdag 2 Sept. het aangekochte gebouw en de op het terrein „Beektest" gebouwde schooi officieel in gebruik te nemen. Te gelijk met deze officiêele opening zal de jaarvergadering worden gehoudeo. Tot hoofd van het internaat werd benoemd de heer G. Fokker, onderwijzer aan de Chr. school te Zwammerdam. Het bestuur tracht nu nog een orgel, liefst een pijporgel, te verkrij gen. De secretaris is ds. J. D. Wielenga, te Hoofddorp. De textielarbeidersbesturen hadden onlangs een verzoek tot de "textielpatroons- vereenigingee om vrije dagen met behoud van loon. De Vereeniging van Katholieke Werk gevers berichtte, dat er in deze voor de j industrie zoo bijzonder moeilijke tijden niet gedacht kan worden de uitbetaling der I vacantiedagen verder uit te breiden dan I reeds thans in haar Toonregeling is bepaald. Do toestand is zoo, dat, indien-het lidmaat schap der "Vereeniging niet tot het tegan- doel dwong, verscheidene leden in net ge heel geen vacantiedagen zouden geven, daar het aantal dagen, waarop de arbeiders tot niel-werken gedwongen zijn wegens dea slechten gang van zaken, toch reeds meer dan groot genoeg is. De Fabrikantenverecnlgiug te Enschedé, do Bond V3n textielondernemingen in en buiten Twente cn de Twentseh-Ueldersche Fabrikantenveretuiging deelden mede, dat -zi, na gezette overweging geen aanleiding hebben kunnen vinden haar leden te advi seeren aan het verzoek te voldoen. Woensdag is de derde Verbondsdag ia dezen zomer vamhet Verbond van Christe lijke Mcisjosvereenigingcn gehouden, thans voor de Vercenigingen uit het zuiden des tands, op Het Loo, waar door gunstige be-, schikking van de Koningin de Oranjerie voor dit doel was afgestaan. Omstreeks 800 leden waren opgekomen. Tn de pauze werd onder geleide een gezamenlijke wandeling door het Kon. Park gemaakt. Haarlemmermeer. Omtrent de Donder dag te - Hoofddorp gehouden Graanbeurs, vernemen we, dat er zon goed als geen handel was en de noteering daarom maar achterwege gelaten. Er werden op karwij- zaadbalen nog eenige bestellingen in ont vangst genomen. Met betrekking tot den karwijoQgst kan worden medegedeeld, dat het grootste gedeelte reeds op de bekende tollen staat; de eerstelingen van den oogst 1925. De prijzen werken momenteel niet bemoedigend. In oud karwijzaad, oogst 1924 is bijzonder weinig handel, terwijl in zaad, oogst 1925, de speculatie zich afzijdig houdt Van andere gewassen kan nog. weinig ge zegd worden. Naar wij vernemen werden van wege den keuringsdienst van waren in 1924 in den Haarlemmermeefpolder geïnspecteerd 1136 winkels cn 102 bakkerijen. Genomen werden 1428 monsters, waarvan 1304 be trekking hadden op melk. Het aantal gege ven waarschuwingen bedroeg 123, terwijl 25 processenverbaal werden opgemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren Francisca, dochter van B. Berbee en C. G. van der Heijden. Hendrik, zoon van J. Kulk cn G. J. Schalk. Peter, zdon van J. van Maaren en M. de Graaf. Cornelia, dochter van J. J. Nooij en M. G. Blonk. Hendrik, zoon van E. J. Moolhuijsen en G. Lewestijn. Chrisliaan Hendrik, zoon van W. Stijger en A. Primowees. Rensje, dochter van K. Bochoven en A. A. Ouwer- kerk. Dirk, zoon van J. de Weerd en A. Beets. Cornells, zoon van F. Beers en M. A. van der Wende. Theresia Hendrika, dochter van C. II Noordhuizen en J. C. A. Reijnen. Jacob, zoon van J. Gladpootjes en A. Koster. Huibertus Cornells, zoon van J. Rip en J. van Tol. Nicolaas, zoon van A. van der Bijl en G. Slootweg. Ondertrouwd: F. de Voogd, 23 j. en D. C. Middelkoop, 24 j. E. Bouman. 22 j. en D. wan Aalst, 22 j. C. J. Huis, 23 j. en A. E. A. Joore, 19 j. J. Dijk, 24 j. en J. H. Ouwer- kerk, 23 j. Gehuwd: M. Rits, 24 j. en L. Bakker, 23 j. J. Spaargaren, 59 j. en G. Maarsen, 34 j. Overleden: Maria, 5 j., dochter van G. Rupschus en M. Freijt. Elisabeth Blo menkamp, 46 j. gehuwd met W. G. Eveleens Sara Jansen, 19 j., ongeh. dochter van J. Jansen, overl. en A. Tates. Adrianus van der Putte, 36 j., gehuwd met I. J. Heemskerk. IJlt het Engelsch van Baronesse ORCZY. ^Geautoriseerde vertaling van A. T. 45) Intusschen zou zij weten te zwijgen, als er politieke gebeurtenissen besproken wer den, en als Suire Brent of haar bloedver wanten wat al te heftig over het onderwerp werden zou zij zich niet meer met hem be moeien, voordat zij in een vredelievender stemming waren. Met de verheven zelfzucht der liefde was zij bereid hen allen voor Jim op te geven; had zij niet het voorbeeld voor zich van haar beide zusters, die met Van het dement getrouwd waren? Zij waren gelukkig met haar echt- wrSCn-??Mien poUlieke Ksprekken. denken' S' anders over te 3. Dit alles en nog meer fluisterde zij Jim in het oor, terwijl zij naast hem knielde, en hem overreedde en overtuigde met zachte woorden en al de sterkte van vrouwelijke mcer <Ln van jongen hartstocht Zi) voelde zich op vasten grond, want zij wist dat luj haar liefhad; zij wist het op het oogenhlik, dat hij haar zoo toornig toege roepen had, hem in vrede te laten gaan. Het was slechts de vraag, wie over winning z»ü behalen in <fe worsteling, zij h™ dait spooksel van een 'heimelijke tragedie, pat zulk een blik van ondraaglijk leed in 3 gebracht had. Zelfs »u, terwijl zij fluisterde en hem liefkoosde en kalmeer de, kon zij -tegenstand bij hem gevoelen. Hij bestreed haar niet, maar, aan den andoren kant, gaf hij ook niet toe; hij sprak in hel eerst niet tot haair ot keek zelis niet naiar haar, maar zat sleede met zijn 'hoofd in zijn handen. „Zeg liet mij, Jim," fluisterde zij mei (ce deren aandrang; „ge moet het mij zeggen. Wat het ook is, dat je vam mij verwijdert, ik moet het weten. Ik heb 'het recht, het te we ten. Mijn leven etaat op hei spel, begrijpt ge dat? Mijn leven. Mijn geluk. Ge gaaJt mij -beide met uw liefde; ge.hebt geen recht, weer terug te nemen, wat g» gegeven hebt." „God vergeve me, dat ik zooTi laffe dwaas ben!" mompelde hij. „Het zal nu zooveel harder zijn." „Harder voor mij, Jim?" Hij zag een oogenibJik op en keck h'aar in de oogen. „Ge zult vergeten, mijn lieveling," zei- de hij. „Zult gij dal doen?" vroeg zij. Toen veranderde zij als een bekwaam krijgskundige vam tactiek. Zij hield op hem to ondervragen en scheen zijn besluit te aanvaarden. Zeer goed; hij zou voor een tijd weggaan. Zich bij zijn bloedverwanten voe gen; èfj hel leger, als dat moas^ Maar niet naar de zeel Neen, neon, dat was dwaas heid!' Dat was miot billijk tegenover haar. Het leger, als dat «noest; en dam zijn vader, broeders en de leidera van zijn partij spre ken. O, zij was niet bang voor ongemak. En zij zou wachten, totdat zij samen een ge schikte woning -konden vinden, waar hij ko men zou, telkens als zijn plicht hem dat toeliet. In ieder geval liep de strijd op zijn einde. Het volk kon niet verder tegen zijn Koning ingaan, dan het reeds gedaan had, En iedereen was den oorlog moede. Zij ging voort met hem te spreken van het kleine te huis, dat zij ihem zou bereiden, totdat zij sa men naar Broughton konden terugkeeren. Intusschen kon zij naar Londen gaan, als hij dal wensch te, of naar Leicester, of Ban bury, Lands End of Johns Groa'hs, het kon haar niet schelenI Zij sprak over de blijd schap, die zij voelen zou, als zij wist. dal hij kwam, en de heerlijke verrassing, als hij onverwacht kwam. Zij babbelde voort, als een kind dbet mei onschuldige woorden cn eenvoudige zinnen en tecdere lielkoozingcn, en trachtte zelfs voor zichzelve dien ijskou- den greep te verbergen, die zich naar Juaar hart uitstrekte, en het gevoel van onimoe- digiogt en aansluipende hopeloosheid, dat ieder oogemblik dToigde haar woorden in ge snik te doen eindigen. En hij gaf niet toe. Zij had het gevoel, alsof zij tegen een stee- nen muur stootte, waarbij zij handen en hart verwondde. Zijn handen vielen vam zijn gezicht neer; maar hij keerde zich niet weer tot Ihaar, en antwoordde alleen in één lettergrepige woorden, als zij hem een reóhtstreeksche vraag deed: het overige van den tijd bleef hij onbewogen, en staarde strak voor zich uit; en hij hield zijn armen tus9ohen zijn (knieën gekneld en zijn han den zóó vftet samengevouwen, dat die knok kels er als stukken .wit ivoor boven op lo gen. Op een zeker oogemblik bemerkte zij, dat zij op die handen neerkeek; zij schenen steak en hard, niet zooafs zij die van een droomer vermoed had, maar eerder die van een man van de daad; en het trof haar op eens ais zeer vreemd, dat zij zoo weinig van Jim wist, dat zijn handen haar zelfs onbekend voorkwamen. „Wat hebt ge mooie handen, Jim," zei ze onschuldig, „maar wot hebt ge ze verwaar loosd! De huid is ruw, en de nagels zijn alle afgebroken. Als ik de zorg van u heb, zul len wij dat in orde maken." Hij trachtte zijn handen weg te frekken, maar zij hield ze stevig vast. „Neen," ging zij vroolijk voort, „zij be- hooren mij, en gij zult ze niet lieHben. Is het geen schande, dat de handen van een man ombekend voor zijn «touw zijnl Kijk dit lit teeken eens," ging zij voort, -met haar vin gers over den rug van zijn iliinkerhand strij kende, „ik heb dit litteeken nog nooit ge zien." Zij keek mei aandacht naar het Litteeken. „Wanneer is hel gebeurd, Jim?" „Op onzen trouwdag," antwoordde hij droogweg, „Dina, uw hond, beet me." „Wat," riep zij uit, „Dina? Zij was on deugend dien morgen. Ik denk, dat de wes pen haar in de war «naakten. Ik wist, dat zij Tubal had gebeten, want hij maakte er zoo'n drukte vam, en ook, dat ik me dwaas aanstelde; maar ik wist niet, dat zij zoo'n ondankbaar wezentje was geweest, nadat gij haar leven hadt gered. En ge hebt het mij nooit gezegd," voegde zij er verwijlend bij. „Het genas heet gauw," zei hij, en hij trachtte weer zijn hand uit de hare los te maken. „Maar het heelt oen litteeken ach tergelaten," fluisterde zij en voordat hij 'hel verhinderen kon, blad zij haar hoold gebo gen en haar zachte, warme lippen op zijn hand gedrukt. Het volgende oogenbtik sloot hij haar met een hartverscheurenden kreet in zijn airmen. „Ge hebt mij ïiefJim," fluisterde zij. Hij nam haar gelaat tdBschen zijn han den, zooals hij in het bosch gedaan had, en weer hielden zijn oogen haar ziel in betoo- vering. „Als ik niet zulk een ellendige lafaard was," zei hij langzaam, „zou ik u zweren, dat ik u nooit heb liefgehad, cn dat ik heen. ga, niel omdat ik moei, maar omdat ik wil. Maar legen u te liegen, terwijl uw oogen recht in de mijne staren, dat is boven mijn macht. Ik ga heen, lieveling, alleen omdat ik moet; niet voor een poos, maar voor al- lijd; en van u heen 1e gaan is zoo'n schrij nend leed, dat mijn ziel cr voor terugschrikt als voor de martelingen van de hel. Als ge me liefhebt, lieveling, vraag me dan niets meer. Ik ga heen, omdat ik moet Ate ik bleef, zou ik mijzelf zoo diep verachten, dat zelfs mijn gezin en u in bitterheid zou vcrkceren, en ik zou vervolgd worden door het spooksel van afschuwelijke vrees, dat ge eenmaal zoudt weten wat ik ben een ellendige, paria, lager dan oen vagebond." Zij beanlwoordde zijn' blik met vastheid, en loen li ij opgehouden had met spreken, zei zij flink: „Er is niets, Jim, dat ge doen kondt, niels dat ge ooit gedaan kunt hebben, dal mijn liefde van je zou afkeeren. Zeg hel mij, Jim. Ik heb hel recht het te weten „En God helpe mij!" mompelde hij op schorren toon, „ik heb het recht niet, het u te zeggen." „Wat ge ook doet, Jim, ge kunt mij niet van je stooten. Ik zal je volgen, waar ge ook gaat. Als gij je voor mij verbergt, zal ik je opzoeken, als 't moet tot in de verste hoeken der wereld. Als gij me wegsloot, zal ik me aan je vasthouden. Als ge me weg jaagt, zal ik als een hond naar je drempel terugkruipen. Ik heb je lief en gij behoort mij lot het oogenhlik, dat gij me even vast als nu in de oogen ziiet en tot mij zegt: ..Ga van hier, ik heb je niet meer lief." Dan zal ik heengaan, Jim, maar eer niet." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9