f AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. JL v~ Dinsdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbc-spre- king. 8 uur. Woensdag. „Jeruël" (Middelstegracht 8): Openlucht- samenkomst terrein voormalig Invaliden huis, Oude Rijn, of in de zaal Middelstegr. Rapenburg 33: Alg. ledenvergadering Ver. Instituut voor Tropische Geneeskun de Rotterdam—Leiden. 9 uur 's avonds. „Prediker": Gezellige bijeenkomst voor leden der afd. Leiden van de Chr.-Hist. Unie. 8 uur. Leiderdorp, Gebouw „Irene". Leden vergadering Olir. Oranjevercenigiing. 's Naun. 8 uur. Leiderdorp, „Irene", Chr. Oranje- Ver. 8 uur. K a t w ij k-a a n Z e e Gemeentczaal Ds. Boone, van St.-Philipsland. 8 uur. Donderdag. ..Prediker": Openbyo lezing. 8 uur. Schouwburg: Jaarlijkacbo alg. ledenver gadering Schouwburg-Vereeniging. 4 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen le 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lol 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorslellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags- en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Drijvende tentoonstelling en aquarium „Klein Artis". Ligplaats: Kort Galgewater 's Rjjks Ethnografiscb Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Baüneesche platen. Van April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 nor. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Juli waargenomen door de apo theek van den heer C. B. Duijeter, Nieuwe Rijn 18, tel. 823. op dc Langchrug verrichtte', met zijn hand bekneld tusschen een cirkelzaag, waardoor zijn duim en Iwee vingers werden afgesne den. Per auto werd hij naar het Elizabeths- gcelicht overgebracht. Toen gistermiddag de 2-jarige W. D. mot zijn moeder in het belastingkantoor vartoelde, wist hij een oogenblik aan de moederlijke bewaking te ontsnappen, waar hij bij kwam le vallen en zijn rechlcr-onder- arm ernstig kneusde. Door G. J. H. is bij de politie aangifle gedaan, dat door zekeren G. van S. zijn rijwiel is ontvreemd. C. de R. heeft bij de politie aangille godaan, dat hij aan zekeren T. een hand wagen heeft verhuurd, welke door T. ver moedelijk verduisterd is. De heide verdachten van den diefstal in huize „Zuiderzichl" zijn thans in het Huls van Bewaring in voortoopig arrest gesteld, in afwachting van een nadere beslissing van den Officier van Justitie. 11N ENGELAND. A <V DE ALGEMEENE TOESTAND. Afwachten. In hot lingclsche Iloogershuis is door be kende persoonlijkheden zeer sympathiek ge sproken over het veiligheidspact, men zie onder Engeland. Algemeen is echler wel de erkenning, dat men nog pas aan het begin punt staat van den langen wc-g, die naar het begeerde doel moet voeren. En dat is inderdaad niet te veel gezegd. Marokko blijtt inlusschen voor do Franscho regee ring een voortdurend gevaar. Op zich zeil en financieel. Mot groote zorg ongetwijfeld zal het kabinet Painlcvé de ontwikkeling van de toestanden daar volgen Veel van de aandacht voor de Europee- sche vraagstukken wordt zoo geabsorbeerd. Vooral, wanneer men weer eens is in een periode van afwachten, gelijk thans het ge val is". DUITSCHLAND. Krupp volg! Stinnes. Na liet concern Slinncs moet nu ook de firma Krupp in moeilijkheden zijn en een leening van 5 millioen dollar trachten le sluiten. FRANKRIJK. De strijd in Marokko. Trots dc fraaie officieele communiques blijken de Frauschcn het in Marokko hard to verduren te hebben. Tal van trouw ge bleven stammen zijn opgestaan en Taza is daarom door do vrouwen en kinderen ont ruimd. De regeeiing had generaal GuiRaumat, de cbef aan den Rijn, naar Marokko willen zenden als opperbevelhebber, doch deze heeft bedankt, daar hij niet onder Lyautey's toezicht wilde staan .Benoemd is nu gene raal Naulia, die het grootste deel van zijn loopbaan in Afrika volbracht. Tn het door den ministerraad goedge keurde dekreet wordt bepaald, dat de op perbevelhebber in Marokko, onder de opper ste leiding van den resident-generaal, het commando over de troepen in het protec toraat voert, de -operaties voorbereidt, leidt en uitvoert, en er yoor aansprakelijk is. Het veiligheidspact in het Hoogerhnis China in het v Lagerhuis de looccon- flicten. In het Hoogciiiuis vroeg Asquith, de graaf van Oxford, de regeering om inlich tingen aangaande de houding der Europee- sche mogendheden betreffende de algemec- ne kwestie der permanente veiligheid. Eeni- ge der bijzonderheden omschrijvende, wel ke hij noodzakelijk achtte voor een bevre digend, duurzaam en doelmatig vredesver drag, zeidc hij, dat do eerste de toetreding van Duitschland tot den volkenbond moest zijn. Ten tweede moest het verdrag geen inbreuk maken op het gezag van den bond, maar dit erkennen en verhoogen. Ten derde moest het verdrag in den meest ruimen zin veelomvattend zijn. Hij begroette het voorgestelde verdrag in een geest van vol komen sympathie en met oprecht verlan gen. dat het doelmatig en geschikt zou zijn voor hetgeen men er mede wilde bereiken. Het was een hoopvolle factor, dat het ini tiatief daartoe gekomen was van Duitsch- land. Hij erkende, dat de positie van Bri tannia volgens het voorgestelde verdrag zeer verschillend was ten aanzien van de oostelijke grenzen en ten aanzien van het Rijnland, maar het was buitengewoon moei lijk. oosten en westen te scheiden. Hij hoop te oprecht, dat het verdrag in een ondub- bclzinnigen en bevredigenden vorm een deel der staatswet van Europa zou worden. Lord Haldane zcide, dat bij den geest der voorstellen verwelkomde, maar het sta dium der onderhandelingen is nog niet be reikt, en het verdrag zal er slechts kun nen komen na een zeer nauwkeurige be spreking. Viscount Grey zeidc, dat het openen der onderhandelingen afhangt van het Duit- scvhe antwoord op de Fransche en Britsche nota. Hij is verlangend, bij te dragen wat hij kan, om een zoodanigo impuls te geven, dat uit de onderhandelingen een werkelijke overeenkomst ontstaat. Het is nauwelijks te veelgezegd, dat de toekomst van Europa afhangt van hetgeen uit deze onderhande lingen zal voortkomen. Sedert den oorlog heeft er een groote achteruitgang plaats gehad van het prestige en het gezag der Europeesehe besohaving, zooals men meer dan een eeuw niet heeft gezien. Het zal alleen worden herkregen indien Europa een voorbeeld stelt betreffende do vooruit zichten op een toekomstigen vrede, dat veel verder gaat. dan iets, wat de wereld ooit heeft aanschouwd. Indieu deze voorstellen succes hebben, zullen zij een einde maken aan de methode van afzonderlijke bondge nootschappen of groepen van bondgenoot schappen, welke de ondervinding thans veroordeelt. Zij zullen Frankrijk en Duitscb land in een toestand van veiligheid bren gen, waaraan beide gelijk aandeel hebben. Britannië moet zeer voorzichtig zijn ten aanzien van de nieuwe verplichtingen, wel ke het aangaat, maar hij hoopt, dat dat op zich zal nemen ,liet beginsel van arbi trage te handhaven. De grondslag van de oude betrekkingen tusschen de natiën was wantrouwen en vrees voor elkaar. "VVij moe ten in plaats daarvan vertrouwen cn goe den wil stellen. Lord Balfour zeidc, dat hij dankbaar is koor den steun aan do politiek der ret- geering, welke is geloond door de sprekers, wier namen gewicht in de schaal leggen, niet alleen in hun eigene raadsvergaderin gen, maar ook in die van Europa en de wereld. In antwoord .op de vraag, in hoe verre de voorgestelde regeling met Duitsch- fand van het beginsel der arbitrage uitgaat, zcide hjjl, dat er geen kwestie was, welke kon rijzen tusschen Duitschland, Frankrijk, België, Polen en Bïittannië, zonder aan ar bitrage te worden onderworpen. Er is geen kwestie, om welke, indien arbitrage inder daad ten uitvoer gebracht en in acht ge- [nomen wordt, oorlog mogelijk is. Indien zij niet wordt doorgevoerd, dan zou er ongetwijfeld oorlog kurnen komen, onmid dellijk wanneer een der betrokken partijen tot actie overging en aanviel. Voortgaande zei Balfour, dat, indien een partij arbitrage weigerde en tot geweld haar toevlucht nam, de andere partijen ver plicht zouden zjjn hun geheele macht aan te wenden, om de natie, die geen schuld had, te verdedigen tegen zulk oen grove overtreding van het verdrag. Onze ver plichting betreffende DuitschL'.nd en Polen volgens het bondsverdrag zullen onaange tast en onaangeroerd blijven, indien zij niet nog nadrukkelijker aan het licht tre den door onze verplichtingen in het westen. De voorstellen versterken ongetwijfeld de arbitrage. EeD groote vordering is door Dritscbland gemaakt door het indienen van deze voorstellen, maai' het moest niet ver geten, en wij evenmin, dat, ofschoon het de eer heeft, tot bet plan het initiatief te hebben genomen, bet thans van Dnitschland afhangt, te zorgen, dat het tot vervulling komt. Indien een overeenkomst tot stand komt, is er geen twijfel aaD, of een der grootste bijdragen, die ooit zijn verricht tot be6chavingr en vrede, zal zjjki bereikt. Indien echter door ontijdig» aarzeling of twijfel een der partijen, aan welke het pact is voorgesteld, zich terugtrok, in dit sta dium, gril! hij toe, dat geen ernstiger slag Ikon worden gericht tegen het gelnk en den voorspoed van onze tijden, en een groote schok zou worden gegeven aan de wereld, die worstelt om zich te herstellen van de vrees el ijk e rampen van het verleden. In antwoord op een vraag zcide Cham berlain in het Lagerhuis, dat de regeeriDg geen nota aan de sovjets gericht heelt be treffende de gebeurtenissen in China, doch zich volle vrijheid voorbehoudt om alle stappen te ondernemen, die zij noodig oor deelt. In antwoord op de vraag, of de be wijzen van do verantwoordelijkheid der sovjetregeering voor de onlusten in China aan het parlement kunnen worden medege deeld, zcide Chamberlain: „De redevoerin gen van den «ovjelgezant te Peking leveren voldoende bewijzen op voor mijn verkla ring, doch wij hebben andere bewijzen, die ik niet geraden acht ona te publiceeren." Et had nog een incident pjaats met het labour-lid Mac Kinder, die nadere inlichtin gen van den minister vroeg, waarop conser vatieve leden hem toeriepen: Vraag dat maar aan de Chineezen. Mac Kinder vroeg den minister om beschermrng en anlwooro-, de een conservatief Hd, dat hij hem een klap in zijn gezicht zou geven, als hij dat nog eens zei. Daarna daagde hij hem uit, mee naar builen te gaan. Het is hoogstwaarschijnlijk, dat de re geering nog deze weck in het conflict in de mijnindustrie lusschenbeide zal komen. Het kabinet heeft reeds Bridgeman, de eer ste lord van de admiraliteit, als vertegen woordiger aangewezen. Bridgeman is vroe ger hoofd van het mijndepartement geweest en gaat door voor een hoogst beminnelijk mensch in den omgang. De vakvereenigingsleiders hebben verga derd. Zij hopen in geval van slaking op den steun van do spoorwegarbeiders, de ma chinebankwerkers en de transportarbeiders. Daar de werklieden alle eischen van de hand hebben gewezen, is het moeilijk de partijen lot elkaar le brengen. Heden begint het internationaal mijnwerkers- congres, waarop vrijwel alle steenkool voort brengende landen, behalve Amerika, verte genwoordigd zijn. De afgevaardigden zijn reeds van den toesland in Egeland op de hoogte gebracht en zullen dezen beschouwer, in verband met de crisis in hun eigen land. Hodges, de secretaris van het internatio nale mijnwerkersverbond, heelt gezegd, dal de toesland overal ter wereld eendei is. De i oorzaak van het kwaad is vrijwel overal, dat hel verbruik kleiner is dan de productie in Australië, China en Japan, die vroeger van geen belevkonis was. En nog een ander conflict dreigt. In de wol-induslrie zijn nl. de onderhandelingen over een nieuwe loonovereenkomst in een kritiek stadium gekomen, doordat de vak- vereenigingen in den textielhandel- die Za terdag te Bradford hebben vergaderd, beslo ten hebben de voorstellen der werkgevers tot loonsverlaging van de hand te wijzen Men zal geen nieuwe loonovereenkomst aan vaarden, die ongunstiger is dan de huidige. Breekt een conflict uit, dan zouden daar bij 240.000 arbeiders betrokken zijn. TSJECHO-SLOWAKIJE. Crisis in de mijnen. In hel Ostrau-Karwizer mijngebied zijn in den laats ten lijd tot nog toe 6400 arbei ders ontslagen en zullen er eerlang nog 3000 ontslagen worden. De toesland is ge spannen. Conflicten zijn niet uitgesloten, BULGARIJE. Nienwe veroordeelingen. De doodslrallen worden nog geregeld uit gesproken, thans weer over acht advocaten. 14 andere advocaten werden te zamen ver oordeeld tot 138 jaar kerkerstraf. GRIEKENLAND. Regeeringsmaabegelen. Dc nieuwe Crieksche regcei-jng heeft een decreet gepubliceerd, waarbij twaalf Griek- sohe generaals op non-activiteit worden ge steld. Daartoe belhooren de «hef van den generalen staf, de commandant van 't eerste legercorps, die van het derde legercorps, do cthet van den legerstaf in Klein-Azië, de rihef van de gendarmerie en de directeur van het ministerie van oorlog, alsmede 4 leden van de nationale vergadering. De premier kondigde aan de herleving vain een oud decreet, lot afschaffing van het ambt van directeur-generaal van liet mi nisterie van Oorlog. Deze post wordt opge dragen aan een onderstaatssecretaris van Oorlog. Als zoodanig werd benoemd Ndeder, De niouiwe Grieksche regeering gelastte niet lot vervolging over le gaan van de communisten, die te Salon«ki werden gear resteerd wegens bet verspreidden van op ruiende artikelen. Aan de communisten zal dus geen stral worden opgelegd, dooh indien zij zdolh opnieuw aan agitatie schuldig ma ken, zuillen zij onverbiddelijk tot de dood straf veroordeeld warden en geëxecuteerd. Papilotli, de nieuwe chef van den gene ralen staf, vaardigde een dagorder uit, be- j heteande dut de diensttijd van drie jaar tot 12 maanden zal worden verkort. Ten einde evert wel die grenswachten niet te venzwalk- ken, zal de lichting 1925 bij die van bet vo rige jaar worden gevoegd. CHINA. Onveranderde 'toestand. De regecring te Kanion heeft thans'een stap gedaan, waarop reeds lang was aan gedrongen en een proclamatie uitgevaar digd, waarbij het recht wordt toegekend om alle arbeiders dtte weigeren te werken, te deporteeren. Uit vrees voor troebelen in Kanton zijn honderden gevlucht en terug gekeerd naar Hongkong, daar men een uit barsting vreest. Een oflicier van de Joenantrocpen heeft gepoogd den commissaris voor huitenland- schc zaken Hoe Han Sing en generaal Hsoe- Tejoeng-Tsji le vermoorden. Zij werden ech ter slechts licht gewond. Een lijfwacht heeft den aanvaller doodgeschoten. Daar de katoenspinnerijen in het vreem- delingenkwartder stil liggen, die der Chi neezen echter nog volledig arbeiden, heb ben de electriciteitswerken le Sjanghai be sloten den electiischen stroom al te sluiten, behalve voor verlichting en ten behoeve der levensmiddelenbedrijven. Wel lijdt het be drijfsleven in de vreemdelingenwijk daar door, doch ook het zakenleven daarbuiten wordt er door beïnvloed. Men acht om die reden den maatregel gerechtvaardigd en hoopt, dat het einde van de nu reeds zes weken durendo staking er door verhaast wordt. Tijdens de jongste onlusten schoot een matroos van don Amerikaanse hen torpeda- jager „Macleieh" een Chinees dood, die een politieagent in den rug aanviel. Namens de sovjet-regeering is aan den Brilschen zaakgelastigde te Moskou een nota overhandigd, in verband met de ar restatie van den communist dr. Dosser te Sjanghai, waarin diens oogenblikkelijke In- rrijdheidsstelling wordt verlangd. De Sovjet regeering behoudt zich het recht voor. scha devergoeding ter zake dezer arrestatie te eischen. De sovjel-regec-ring noemt het tri bunaal te Sjanghai onbevoegd, om de zaak tegen Dosser te behandelen en acht de documenten in deze zaak valsch. Volkenbondsvereenigingen. WARSCHAU, 7 Juli (Poolsch Tel. Ag.). Gisteren werd de eerste volledige zitting van het congres van Volkenbondsvereeni gingen gehouden. Bij motie werd Genève tot de plaats verklaard, waar bij voorkeur gezeteld wordt. De commissie voor de minderheden nam bij voorkeur een motie aan, waarbij de pu blicatie wordt geëischt van de klachten, door de minderheden in den Volkenbond ingediend, alsmede het resultaat dier klach ten. De juridische commissie nam het rap port der permanente commissie aan, inzake de verantwoordelijkheid van staten voor op hun gebied gepleegde politieke misdrijven. De politieke commissie besprak de ten-uit- voer-legging van het protocol van Genève en de onderwijs-commissie behandelde de kwestie van de oprichting eener internatio nale universiteit. Intergeallieerde Conferentie te Brussel. BERLIJN, 7 Juli (V. D.) Volgens een hier ontvangen bericht neemt men in poli tieke kringen te Londen aan, dat in Sep tember in Brussel een groote Europeesehe Conferentie tot regeling van de Veilig heidskwestie samen zal komen. £aillaux en de schulden. PARIJS, 7 Juli (Havas). In een inter- vieuw heeft Caillaux verklaard voornemens te zijn gedurende de kamerrecès naar Was hington to gaan ter bespreking van het vraagstuk der schuldregeling en tot het sluiten eener goudleening, waarvan de op brengst gebezigd zal worden tot definiticven wederopbouw der verwoeste streken. De buitenlandsche politiek van Duitschland BERLIJN, 7 Juli (V. D.) De buiten landsche commissie van den Rijksdag is tegen Woensdagmiddag bijeengeroepen. De sociaal-democraten wenschen, dat ook de Pact-kwestie besproken wordt. De Engelsche nijverheid. LONDEN, 6 Juli. (Reuter). Bij de indie ning der begrooting voor het Lagerhuis verklaarde sir Philips Cunliffe Lister dat het voorbarig zou zijn te beweren dat En geland een gunstige handelsbalans heelt, doch ofschoon de toestapd ernstig is, moet men niet overdrijven. Hij gaf een overzicht van het eerste kwartaal van 1925 en toon de daarbij aan dat de kolenuitvoer gedaald was, de productie van ruw ijzer met een derde verminderd De staalindustrie stond ongeveer op gelijke hoogte alB in 1913. In het scheepsbouwbedrijf is de toestand slecht de machinenijverheid werkte met fteeds ge ringer wordende winst, een gunstige uitzon dering vormen slechts do fabricatie van auto's en rijwielen, en het electrotechnisch bedrijf. De textiel-nijverheid ging achteruit en de wolnijverheid leed ernstigen terug gang. Spr. wees op de noodzakelijkheid om te streven naar meer stabiele toestanden over de geheele wereld. Engeland kan zich niet isoleeren. Hij meende dat de huidige crisis in den handel slechts tijdelijk was en alles weer terecht zou komen als een vrijwillige poging werd gedaan om Engel sche goederen te lcoopen. Uit Portugal. LISSABON, 7 Juli (Belg. Tel. Ag.) De Kamer heeft met 52 tegen 61 stemmen stemmen een motie van vertrouwen in het kabinet da Silva aangenomen. De toestand in China. LONDEN. 7 Juli. (V.D.) De „Times'' meldt uit Hongkong: De drastischo maat regelen, waarop zoo lang is aangedroneen, zijn heden door de regeering genomen. Er is een proclamatie uitgevaardigd, waarbij bevoegdheid wordt gegeven tot deportatie van allen, die weigeren te werken. Ondanks dit duurt de staking evenwel voon, un breidt zich langzamerhand uit. Tot hen, die zich bij de beweging hebben aangeslo ten, behooren de chauffeurs der omnibus sen en taxi's en 2000 arbeiders der marine werven. Dagelijks worden personen veroor deeld onder beschuldiging van intimidatie der scheepsbemanningen, die weigeren haar plichten te vervullen. SHANGHAI 6 Juli. (V.D.) In het bin nenland van Ohina> voornaïöelijk te Tai- chow in de provincie Cheikang, heerscht groove spanning. De a-ctie tegen de buiten landers duurt voort. In Taichow is het bij een godsdienstoefening der boeren om re gen, tot wanordelijkheden gekomen. Twaalf personen werden gedood. De geheele stad is in onrust, waardoor de buitenlanders genoodzaakt zijn de stad te verlaten. Ze zijn naar Shanghai vertrokken. Het Amerikaansche petroleum-proces. OHEYENNE, 7 Juli (Reuter). Do Bomfe- rechter heeft van de hand gewezen het verzoek van den rechtsgeleerden raadsman der regeering om een nieuwe behandeling der Teapot-dbme petroleum-zaak,teneinde vernietiging te krijgen van het in dat pro ces gewezen vonnis ten gunste van Sint Cl air. Het Hof ontzegde de vordering tegen de ATAnvmnnth-petroleummaatschappijDe rest van do regeering had een aanvallend getui genis willen produceeren betreffende de be weerde overdracht van Staatsobligaties door de Continental Trading Company in Canada aan/ Fall, den vroegeren staats secretaris van binnenlandsche zaken. Aanslag op Mexico's president MEXIGO CITY, 7 Juli. (N. T. A. Draad- lpos). De machinist van. den trein, waarin de president naar de hoofdstad reisde, heeft faifléctai de tandraderen der locomotief sta len bouten ontdekt, die daar yeatnoedelijk door ontevreden spoorwegareorders in wip ren gelegd, met het doel den trein te doen verangel uJbkep. De autoriteiten slatten een onderzoek in. Om Darwin'v theorie. OOOKY1LLE (Tennessee) 7 Juli, (Reuter). Een rechtsgeleerde, optredend voor Jothn Scopes, teeraar aan de hoogeschoofl van Tennessee, die terecht zal staan wegens het onderwijzen van de evolutie-leer van Dar-, win, heeft een verzoek gericht tot bonde- rechter Gore, waarin hij verzoekt dat het gerechtshof, van dien staat belet zal wor den Scopes vervolging voort le zetben. Rech ter Gore besliste dal de verdediging er niet in geslaagd is aan te toon en waarom het bondsgerec'hlühof tu-sschenbeide zou moeten komen in een proces dat hangende is voor het hof van een de staten. Naar gemeld wordt begint het proces tegen Scopes te Day ten op 7 Oct. De volksmond noemt het het „Apen-proces" en het wekt in Amerika groote belangstelling omdat de vervolging gesteund wordt door den vroegeren candi- daait voor het presidentschap William Jen nings Bryan, die zoogenaamd „fundamen talist" en an li-Darwinist is. Tegen het Communistische gevaar. BERLIJN, 7 Juli (V. D.) Uit Valpa raiso wordt gemeld, dat de Chileenscüe regecring zeven Universiteitsprofessoren ontslagen heeft wegens het voeren van com' munistiscbe propaganda. De brand in Manizales. NEW-YORK, 7 Juli (V. D.) Het Con sulaat van Colombia .deelt mede, dat de schade, welke geleden is door den brand in do handelswijk van Jfanizales, op 20 mil lioen dollar wordt geschat. 50 lijken zijn reeds uit de puinhoopen gehaald. Waar schijnlijk is dit aantal nog grootcr. 40.000 personen zijn dakloc-s. Feest-dootien. NEW-YORK, 7 Juli (N. T. A. Draadloos). Bij de feestelijkheden ter gelegenheid van den onafhankelijkheidsdag (4 Juili) zijn door verschillende oorzaken (ongelukken met auto's, vliegmachines, vuurwerk enz.) 17 menschen omgekomen en 11 gekwetst. Vreeselijk ongeval. BERLIJN, 7 Juli (V. D.) Bij Murphia in Spanje is een wagen met tien van een bruiloft komende personen door een goe derentrein gegrepen. De inzittenden wer den gedood. Ook bij Siena, iu Italië, had een dergelijk ongeval plaats, waarbij vier personen wer den gedood en twee zwaar gewond. STADSNIEUWS. Heden slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor eleclroteehnisch ingenieur de heer W Fontein, alhier. Voor het Mulo-exarnen B slaagden he den te 's-Gravenhage H. J. v. d. Staden, alhier en D. M. Stórm van Leeuwen te Noordwijk. Voor diploma A slaagden: G, Boot en J. W. Sunderman beiden alhier en J. M. Y* Waveren te Hillegom. Nedeilandsche Roode Kruis. Hedenmiddag werd onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik üi de voorma lige Dominicanenkerk te Maastricht dc al- gemeene jaarvergadering van het Neder? landsche Roode Kruis gehouden. Aan het Jaarverslag van den secretaris, jhr. O. J. Quarles van Ufford, ontleenen wij, dat gedurende het afgeloopen jaar verschil lende acties in het buitenland konden wor den stopgezet als gevolg van de verbeterde economische toestanden. Op 4 Mei 1924 werden dagelijks te Berlijn door het Neder-, landsche Roode Kruis nog 1535 personen gevoed, welk aantal begin April 1925 ge daald was tot 650 personen. Aa» verschild lende instellingen en aan een groot aantal Duitsche personen werd hulp verleend. Een bedrag van ruim f 10.000 was hiermede ge moeid. De keukens te Essen zijn op 1 Aug. 192-1 gesloten. Aan noodlijdende Nederlan ders in Duitschland werd rechtstreeks hulp verleend tot een bedrag van f 2375. Het verslag bevat verder een overzicht van de werkzaamheden in Nederland en van de hulp, die aan ecnige particulieren in Rusland is verleend. Onder de rubriek- Vrcdesarbeid wordt melding gemaakt van de opening van het nieuwe Roode Kruis-Ziekenhuis aan de Segbroeklaan te Den Haag. Het overlijden wordt herdacht van dr. J. Leda, terwijl ver der een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden in dc afdeelingen. De af deel! ng Roermond is opnieuw opgericht, terwijl verder nieuwe afdeelingen zijn op gericht le Hoensbroek, E museum, Kerkrade en Steenbergen. Een overzicht wordt gegeven van de ma-» laria-bestrijding in Noord-Holland en van de resultaten der diphteritiebestrijding. Het aantal leden der vereeniging is vermeerderd met 872. In den loop van het laatste verecnigings-. jaar werden de Kringmagazijnen Arnhem, Leeuwarden en Rotterdam geheel naar de inzichten van het hoofdbestuur gereorga niseerd. Aan het Financieel Verslag van den pen ningmeester jhr. A. W. G. van Riemsdijk, ontleenen wij, dat de Rijkssubsidie door de regeering verlaagd is van f 22.000 in 1928 lot f 15.800 in 1924 en f 13.100 in 1925. Niettegenstaande deze vermindering is 1924 geen onvoordeelig jaar voor de vereenigiDg geweest. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat de giften in 1925 niet zoo groot zullen zijn als in 1924. Wipst zal' misschien niet geboekt kunnen worden,; maar om rond le komen, bestaat er toch ailffi waarschijnlijkheid. De waarde 't fond-, senbezit per 31 December 1924, berekend legen de koersen van den dag, bediWI f 509.717.25. y.oor de slachtoffers en nagelalen betrek-'

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2