No. 20036. DINSDAG 7 JULI Anno 1925 BR nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LE1DSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverlenliSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANZt Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. Jf 0.18. «0.18. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel. Vise hm ar kt 18, lel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.12—f 0.21, SCHOL a 10.12—f 0.28, TOON a I 0 12, GEH. KABELJAUW a 10.26, TARBOT a 10.50 per pond en NIEUWE HARING a 10.07 per stuk. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Ledden, 7 Juli 1925. 672 Hoogleeraarsbenoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd aan de Rijksuniversiteit alhier, in de faculteit deT letteren én wijsbegeerte: lo. ora onderwijs te geven in de vader- landsche geschiedenis, tot gewoon hooglee raar dr. H. T. Colenbrander, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als hooglee raar in de geschiedenis van Nederlandsch- Indië en in de historie en de methode dei zending; 2o. om onderwijs te geven in de koloniale geschiedenis en in de historie en methode der zending, benevens in de archaeologie en oude geschiedenis van Nederlandsch-Indië, tot gewoon hoogleeraar dr. N. J. Krom, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag as buitengewoon hoogleeraar. Een gouden jnbilenm. Gisteren herdacht onze stadgenoot de heer J. Wakka het feit, dat hij vóór vijftig jaai in dienst trad bij de Zilverfabriek te Voor scholen. Des namiddags werden de jubilaris en zijn echtgenoole per auto van huis gehaald en feestelijk in de fabriek ontvangen. De directeur, de heer Hensing, schetste in kernachtige woorden lioe de heer Wakka al die jaren met ijver en nauwgezetheid zijn werk verricht had en voor zijn afdeeling altijd de vraagbaak voor het overige per soneel geweest was en thans nog is. Spe ciaal vermeldde hij, dat de heer Wakka de uitvinder was van een instrument, dat bij de lepelmakerij bewezen had van onschat baar nut te zijn. Daarna bood de heer Hen sing den jubilaris een couveTt met inhoud 64i nog eenige geschenken aan. De heer Van Os, eveneens een veteraan, vereerde namens het personeel den jubilars een klok en een spiegel, waarvoor hij zijn bartel ijken dank betuigde. Voor het „Benvenuto" Harmonie-Gezel schap, waarvan de heer Wakka een der oprichters is en ongeveer 25 jaar werkend lid, sprak de voorzitter, de heer Meershoek, eenige waardeerende woorden en overhan digde den jubilaris een fraai geschenk. Hierna zeide de directeur den oud-ge- trouwen, den heeren Brauckman, Prins, Van den Nieuwendijk, Van Os en Wakka, met resp. 57, 54, 53, 51 en 50 dienstjaren, een regeling van inkomen toe, die hun een rustige zekerheid geeft voor den tijd, die nog aan* hun pensionneering voorafgaat. Met eenige vroolijke stukjes van het mu ziekkorps werd de feestelijkheid beëindigd. Dos avonds bracht het Harmonie-Gezel schap den jubilaris een serenade, waarbij veel belangstelling geloond werd. De heer Wakka werd bij monde van den voorzitter, den heer Meershoek, namens het corps toe gesproken en ontving het diploma als eere lid, op zeer artistieke wijze uitgevoerd door den heer J. W. Schwenk Sr., alhier. De avond werd verder feestelijk gevierd te midden van familie, terwijl het overige aanwezige personeel verder den avond ge noeglijk in „Oud-IIorluszicht" doorbracht. Overgangsexamens Stedelijk Gymnasium. Aan het Stedelijk Gymnasium alhier zijn van de 48 leerlingen der eerste klasse be vorderd naar de tweede 35. Niet bevor derd 13. Bevorderd zijn: K. L. Bakema. Ann. S.' C. van Bockel, P. A. H. de Boer, Jann. Maria Donkers, ELis. C. Fontein, J. P. van der Iloevcn, D. A. Holtz, J. W. Jansen Schoon hoven, J. C. Jonker. Ann. M. M. W. Kar stens, Joh. Kelder, W. L. Loth, P. B. A. Melief, G. Meyering. F. H. Nevsing. J. Voor- steegh Christ. G. S. de Boer. Elis. H. Brou wer, Jac. Bruining, C. J. H. van Buuren, Hemi. Huizinga. H. J. Hcering, Clir. Kok, A. J. Modderman. J. W. Muller. J G W Parmentier J. Plooy. J. Ph. Riedel, J. W. Schouten Pelr. W. Stuurman, G. van der n Th?rma?' Jos- W. B. Visser, Dor. M. G. Wisse, Uendr. de Witte. Van de 36 leerlingen der tweede klasse zijn bevorderd naar de derde 19. Niet be-» vorderd 15. Voorwaardelijk 2. Bevorderd zijn: W. H. Beekenkamp Ma rie de Blauw, Aafke Bruining, P. L. Damstë i H. van Dorp, Gerda Goekoop, Ott. G. E Gorter, Jeanne de Loos, J. H. Pel, J. h! Plooy, Chr. A. Zaayer, Gerda Goedhard, uerra Los, Titia C. A. Muys van de Moer, Rjemens, P. J. Smink, Ellie Smits, Ma- ©tje Wilbrink, P. D. Walbeehnj, Voorwaar, flfijk: J. M. Wicherint en AnnU AM Dendeloo. Derde klasse 28 leerlingen. Bevorderd naar de vierde kl. 20. Niet bevorderd 7. Voorwaardelijk 1. Bevorderd zijn: B. Allaart, A. G. de Blé- court, Cath. Blok, Cath. v. Blom. J. Brons geest. A. C. Cosman, N. Ie Grand, Jeanne H. Heringa, G. H. van Iloolwerff, Job. Pijnacker Hordijk. W. F. Jongbloed, Jos. M. Jonker, J. Pos, H. J. Postel, «M. Schenkeveld, Geertr. A. Rauws. Em. M. F. Roëll, Cath. L. Stuurman. Ina Tendeïoo. Lijsje de Witte. Voorwaardelijk: G. P. H. Locher. Vierde klasse 32 leerlingen. Bevorderd naar de vijfde kl. 24. Niet bevorderd 6. Voorwaardelijk 2. Bevorderd zijn: O. van Bockel, Coba de Boer, J. A. Boorsma, Annie Bruining, A. Corts, G. C. Th. van Dorp, J. C. van Eek, Helb. A. Goethart. Tony Hirschig. D. L. Hulst. Carla Versteeg, Hend. Boekwijt. An nie Moolenburgh, Phil. C. E. Romeyn. Amir Sarfoedin, F. Mr A. Schokking. Jk>h. C. Se- ret, W. F. Sikman, Maria Sobels, W. C. de Visser, E. G. Wesselink, C. M. de Wijs. W. H. Zaayer, W. Kern. Voorwaardelijk: Maria J. Zeelenberg en Joh. M. Hoogenboom. Vijfde klasse 23 leerlingen. Bevorderd 18. niet bevorderd 3. Voorwaardelijk 2. Bevorderd zijn: J. R. van Blom, Amélie M. B. Bresson, Const. F. van Dorp, P. Dijk, Nettie E. Gorter, M. J. Heering, Joh. C. Herfst, J. H. Huizinga, J. F. Kok, Nelly Kromwijk, G. W. Locher, C. A. de Meyere, Marg. Muys van de Moer. B. W. Schaper. J. Verwey, Maria M. Veldhuyzen, H. van der Voort, A. F. H. van Weelderen. Voor waardelijk Alb. M. J. Gevers Leuven en Laur. D. Hamming. Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Gisteravond hield bovenstaande pas op gerichte vereend ging in de gxoote zaal van het Nutsgebouw haar eerste aigemeene ver gadering. Ongeveer 30 personen hadden aan den oproep gehoor gegeven, die door den heer P. van der Hoeven namens het voorloopig bestuur welkom werden geihee- ten. In hel kort zette spr. vervolgens uileen op welke wijze de Leidsche Kunstkring tot stand was gekomen. Dat er in de twee maanden, die de vereeniging oud is, door het voorloopig bestuur niet stil is gezeten, bewijst'wel de ledenlijst, Waarop reeds meer dan 500 namen voorkomen. Op een der eerste bestuursvergaderingen werd al gevoeld, dat er in de voorloop!ge bestuursformalie een leemte was, daar geen enkel Katholiek in het bestuur zetelde. Waar de vereeniging zich ton doel stelt alle godsdienstige, politieke of maatschap pelijke kringen in haar midden op te nemen leek haar opname van een KaUholiek be stuurslid ten zeerste gewensöht. Na eenig zoeken werd de heer Spendel bereid gevonden in het besituur zitting te nemen. Was dit voor de vereeniging een aanwinst, aan den anderen kant leed zij een gevoelig verlies door het vertrek naar elders van den voorloopigen voorzitter, den heer Van der Worm. De heer Spendel werd toen bereid gevonden die leiding van de eer- j ste ledenvergadering op zich le nemen, i waarvoor spr. hem hartelijk dank zegt. j Alsnu kreeg het woord de heer Harting, voorzitter van den Amslerdamschen Kunst.- j kring, die de eigenlijke grondlegger van den Leidschen kring is. Spr. begon met te wijzen op de grooie vlucht die de Kunsbkring in zijn woonplaats reeds genomen heeft en sprak.de hoop uil dat Leiden dit goede Voorbeeld spoedig zou volgen. Dit kan best; die minimum-contribu ties ad f 3 (behoeft voor niemand een be zwaar .te zijn; allen rangen en standen worden opgenomen en allen voelen zich één, gedachtig aan (het spreekwoord „Een dracht maakt macht". Niet alleen op mu ziekgebied, maar ook op looneel-, litterair-, en tentoonstöllingsgcfoied wensoht de Kunst kring zich toe te leggen. Voorts stolt de vereeniging zich ten doel door het doen plaats vinden vam goede uit voeringen Hit kunstzinnige element in ieder wakker te schudden, waailbij (het stel sel van de dilettanten uit den booze is. Ver der overal waar mogelijk is- schoonheidszin te kweeken en smaakbederving tegen te gaan. Moge dit eenvoudige woord er toe hebben bijgedragen, dat Leiden een stevige schakel zal vormen in den hechten keten van kunstkringen hier te lande, die teza men vormen de kunstzinnige ontwikkeling .van ons volk. Tot slot deed spr. een beroep op alle le den om steeds en vooral in liet begin te werken in het belang der jonge vereeni ging; alleen wanneer zij dat doet zal spoe dig blijken, dat een kunstkring in Ledden alleszins bestaansrecht heeft. Vervolgens las de heer Spendel de statu ten en het huishoudelijk reglement voor, die vrijwel onveranderd, zooals zij van den Amsterdamschen Kunstkring waren overge- men, werden vastgesteld. De statuten zul len zoodra de vereenigingskas zulks toe laat ter Koninklijke goedkeuring worden voorgedragen. Bij die (behandeling der sta ten werd langdurige discussies gevoerd naar aanleiding van de clausule, waarbij aan het bestuur het recht werd toegekend om eventueele tekorten door middel van een hoofdelijken omslag op de leden te ver balen. Ten slotte .werd bij zitten en opstaan met algemeen e stemmen op één na -besloten deze zinsnede te handhaven, wa-aahij de hoop werd uitgesproken, dat zij echter nooit in toepassing gebracht zou moeten worden. Het aantal bestuursleden werd bepaald op ten minste 9, waarvan jaarlijks 1/3 deel volgens roo9ter aftreedt. Ook bij de behandeling van het huishou delijk reglement werden eenige niet-iogrij- pende wijzigingen aangebracht. De heer Spendel dankte den heer Har ting voor zijn vele bemoeiingen om te ko men tot oprichting van een Leidschen Kunstkring en sprak de hoop uit, dat ook in de loekonist de heer Harting èn als oud- Leidenaar èn als man met jarenlange erva ring bereid zou worden gevonden liet be stuur zoo noodig met raad en daad lerzijdie te "staan. Moge vanaf heden de vereeniging niet alleen vasten voet hebben bij de leden, maar ook bij de taiLrijke nog niet toegetrede- nen. In den korten tijd van ons beslaan bobben wij reeds ruim 500 leden geworven, welk aantal met aller medewerking spoedig verdubbeld zal zijn. In het bijzonder wil, spr. een woord van dank richten lot het voorloopig bestuur voor de opofferingen, die zij zioli in dit korte tijdsbestek reeds ter- wiliie van de vereeniging hebben getroost. 'Moge als waardeomng hiervoor en in de eerste plaats voor het streven der vereeni ging de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" in brecde lagen van de Leidsche burgerij met sympathie worden ontvangen en ge steund. (applaus). Met het oog op het late uur werd de defi nitieve bestuursverkiezing uitgesteld tot een volgende vergadering welke 'binnen korten tijd zal worsen uitgeschreven. Nadat van uit de vergadering nog eenige wenken waren gegeven inzake de werving van nieuwe leden, sloot de heer Spendel onder dankzegging tot de aanwezigen voor de opkomst te ruim elf uur de vergadering. Bijeenkomst van de Vrijz.-Democraten. In een der zalen van het Nutsgebouw hield gisteravond de afdeeling Leiden van den Vrijzinnig-Democratischen Bond een bijeenkomst van leden en geestverwanten, die zeer druk bezocht was. De bijeenkomst werd geleid door den afdeelingsvoorzitler, prof. mr. F. G. Schellema, die in zijn ope ningswoord een terugblik wierp op de nu weder achter ons liggende verkiezingen, die voor den Vrijz.-Dem. Bond tot een zeer be vredigend resultaat hebben geleid. Overal in den lande ging de Partij in stemmen lal vooruit, ook jn deze gemeente en omgeving, en dit ondanks de niet altijd faire bestrij ding, waaraan ook Leidsche hoogleeraren hebben meegedaan, waarvan er een de pro pagandisten voor nationale ontwapening politieke schurken noemde en een ander in een verkiezingsrede van de Vrijz.-Democra ten als van politieke slimmelingen sprak. Hij dankte allen, die in deze afdeeling aan dit resultaat hebben medegewerkt en noemde in het bijzonder den secretaris, die daarbij de leiding gaf. Onze propaganda is niet luidruchtig geweest zooals die der Anti- Revolutionairen, R.-Katholieken en Sociaal Democraten, zeide spr., en wij hebben niet met een film en met een Jaszband gewerkt, zooals de Vrijheidsbond; maar met onze be scheiden middelen hebben wij rustig onze propaganda gevoerd, steunende op onze de mocratische beginselen. Het verheugde spr. dat zoovel en waren samengekomen, waar onder ook geestverwanten, niet aangesloten bij de Partij, welke personen hij ried ernstig te overwegen of het niet hun plicht is zich bij de Partij aan te sluiten. Verschillende andere aanwezigen voerden achtereenvolgens nog het woord, waarbij o.a. werd opgemerkt, dat Leiden, dat van rond 1200 in 1922 klom tot 1800 stemmen, zeker een goed figuur maakt. Het waren, zoo weid aan de hand van een statistiek uit „Het Vaderland" aangetoond, alleen de sociaal-Dem. en Vrijz.-Dem., die in 9tem- mental vooruitgingen, de S. D. A. P. met 18.11 pCt. en do V. D. met 32.02 pOt., waar tegenover een achteruitgang staat, even eens in procenten uitgedrukt, van Vrijheids bond 573 pCt.. R.-Kath. Staatspartij 4.15 pCt., Chr.-H. 9.01 pCt. e>n A.-R. 10.93 pCt, wat onmiskenbaar wijst op een belangrijke verschuiving in de democratische richting. Dit moet, volgens vooraanstaanden in de Pers en in persoonlijke gesprekken, gesug gereerd ,o|>dat er bij de samenstelling eener nieuwe Regeering mee gerekend worde. Mevrouw Van IallieVan Embden, die als candidate ook het land heeft doorgereisd gaf vervolgens een meer gedetailleerde be spreking der verkiezingen, waarin zij deed uitkomen, dat het vrouwelijk element naar stemmenverhouding weder niet tot zijn' recht gekomen is, waarin verandering moet komen; iels, wat onder de vrouwen van alle Partijen wordt gevoeld. Ook hierop volgde een vruchtbare gedachten wisseling. Het verdere van den avond werd onder gezelligen kout doorgebracht en werden vorverschingen aangeboden. Er traden ten slotte eenige nieuwe leden toe. Nabetrachting door de Staatkundig- Geref. Partij. Gisteravond kwam in het gebouw „Pre diker" de afdeeling Leiden der Staatk.- Geref. Partij te zamen, teneinde een herden- kinjgssajmenkomst te houden in verband met den uitslag der jJ. gehouden verkiezingen. De voorz. de lieer C. H. Overduin opende de vergadering met samenzang van Pö. 65: 1 en gebed, waarna gelezen werd Ps 97, tn zijn kort openingswoord meifcte de voorz. o. m. op: hoe de S. G. P. op waardige wijze harem slrijd heeft gestreden. Hij wijst er voorts op, (hoe mot name de A.-R. pers de partij namen geeft, die men misschien zou den verwachten, le lezen Ln een liberale pers, doch niet in A.-R. bladen. Hij spreekt de vrees uit, dat gezien de gevoerde actie en de houding der A.-R. de twee partijen in de naaste toekomst verder van elkander zul len komen te slaan, dan lot nu toe het ge val was. Ds. BarÜh, Ohr. Geref. predikant le Alphen, het woord verkrijgende, wijst er op, hoe de Heere niet met ons volk heeft gehandeld naar onze afmakingen, maar 'het ons heeft gegeven, als geheel e natie met ons Vorsten huis te zijn blijven bestaan. De uitslag der verkiezingen, heelt 't ons geleerd, hoe de geest uit den afgrond voortwoekert en hoe er bij een groot deel van ons volk niet meer wordrt gevonden: „Godsvrucht". T Sabbat- schenden, vloeken, zweren en doodslaan iteemt hand over hand toe. Gods ordonnan tiën liggen aillen ter aardie vertrapt en de I groote strijd gaat alleen tegen den levenden God, om, ware 't mogelijk der „Vad'ren God" van onze erve te verbannen. Ons past het om des dichters klacht te klagen: „Wij hebben God op 't hoogst misdaan en zijn van 't heilspoor afgegaan". Ootmoedigen dank, met deze klacht ge paard is een betere plaats voor 's Heeren volk, dan te zingen: „Gij toch, Gij zijt de roem, de kracht van (hunne kracht'". De strijd was voor ons zwaarder, dan ooit te voren. Geen enkele partij werd zóó fel bestrijden. De uitroep: „Wat zullen deze amechtige Joden?" was veel grooter dan in 1922. Met vlammend schrift slaat 't boven den slembusuilslag te lozen: „Niet ons o Ileere, niet on9, maar Uwen naam zij eerc". De uitslag overtrof onze verwachting. Wat de cijfers betreft zij waren dezelfde, docJi nu in bi/na omgekeerde volgorde. Eerst 26 duizend nu ruim 62 duizend. Ech ter, ootmoed past ons, want alle vrees is nog niet geweken. We moesten eigenlijk niet behoeven le beslaan, dat ware wensohelijk, zeide spr. I Aohtcrwaarts blikkende hadden we nu ge hoopt, meerdere principiëele regeeringsda- den te mogen constalecren. Al woteai we te waardeeren, dat de financiën een meer ge- i rusts lellend beeld geven, de eeuwige onver anderde beginselen van Gods Woord vinden geen doorgang. Voor Zondagsheiliging is bijna niets gedaan. Vrouwenkiesrecht niet afgeschaft, om maar niet te spreken van de I doodstraf cn nog veel meer zaken. Ds. v. Lummel heeft op een openbare ver gadering volgens de A.-R. Rotterdammer van 30 Mei 1922 gezegd: „Laten we onze zonden belijden eD laten en met nieuwe beginsel trouw aan 't werk gaan" echter, wal is er van gekomen? Dat de A.-R. pens «hier en daar spreekt over 54 Rechts, blijkt, dat men nog altijd niet weet om welke beginselen 't ihier gaat. Moge er nog een 'terugkeer komen lot de be ginselen in Gods Woord genoemd, aldus be sloot ds.B. zijn met aandacht aangehoorde rede. Na noig enkele zaken van huishoude lijk en aard te Jicbben besproken en nadat dén spreker hartelijk dank was gebracht door den voorz., eindigde deze welgeslaagde vergadering met 't zingen van Ps. 3: 2 en dankgebed, waarbij ds. Barl'h voorging. In Den Haag slaagden voor het exa men Duitsche Handelscorrespondentie (Ver. van Leeraren in talen en handelswelen- schappen) de heer P. H. Zandstra en mej. T. Owel, alhier. Te Arnhem slaagde voor het examen Ne- derlandsche Handelscorrespondentie en Han dt Lskennis (Ver. van Leeraren in talen en handelswetenschappen en voor do Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-veree- uigingen) onze vroegere stadgenoot de heer J. L. Oostveen. Aan de Chr. Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen alhier werden als derde groep voor het onderwijzersexa men vier candidaten geëxamineerd. Daar van slaagden de dames A. C. Baalbergen, van Noordwijk; M. N. E. Couvée, van Ame- rongen, en A. C. Dol, van Nieuw-Vennep. Op zijn verzoek is ingetrokken de be noeming tot plaatsvervangend lid van de Staatscommissie, belast met het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 11 der t van 9 Juli 1842 (Stbl. No. 20) op het no tarisambt, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 4 April 1924 (Stbl. No. 169), van prof. mr. J. G. van Oven, hoogleeraar aan do Rijksuniversiteit alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve tweede-luitenant bij het 4de reg. inf. alhier de vaandrig H. L. Segaar, van hel corps. In de te Middelburg gehouden alge- meetae vergadering van de Maatschappij voor Geneeskunst werd voor een plaats in de commissie voor Indische geneeskundige aangelegenheden benoemd prof. dr. C. Flu, alhier. In de commissie voor het dit jaar te houden vakexamen van surnumerair der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen en van surnumerair der grondbelasting, zijn benoemd tot examinatoren de hreren A. L. Boot, inspecteur der directe belastin- BINNENLAND. Hoogleeraarsbenoemingen te Leiden. Het melkbeslnit Minister Colijn heelt verklaard, dat hij de cijfers der begrooting voor 1926 heelt vastgesteld en dat die begrooting sluit. BUITENLAND. Het veiligheidspact in het Engelsche Hoo* gerhnis. De Franschen hebben nieuwen tegenslag in Marokko. De looncontlicten in Engeland. Caillaux gaat naar Londen en Washington. gen enz alhier en G F. Crone, inspecteur der directe belastingen enz., te Alphen aan den Rijn. - De heer G. T. M. van Ilellemondt, alhier tot arts bevorderd, is bestemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad alhier zal plaats hebben op Maandag 13 Juli a.s. Ter aanvulling van liet bericht over de opening van.de kliniek van prof. Storm van Leeuwen voor allergische ziekten, kan het volgende nog worden medegedeeld: De behandeling in deze nieuwe kliniek berust op een geheel nieuw principe, name lijk dat der zuivere luchtbehandeling. Door onderzoekingen, welke prof. Storm van Leeuwen, zoowel in Nederland als in het buitenland heeft verricht, is gebleken, dat er een aantal ziekten zijn, die geheel afhankelijk zijn van het klimaat, d. w. z. er zijn plaatsen, waar deze ziekten haast niet meer voorkomen en andere, waar ze zeer frequent zijn. Ilet type van de hier bedoelde ziekte is het asthma. Prof. Storm van Leeuwen en zijn mede werkers zijn van oordeel, dat deze klimaats invloed moet worden toegeschreven aan het voorkomen van bepaalde sloffen in de in- ademingslucht, die voor lijders aan asthma schadelijk zijn en bij hen aanvallen van hun ziekte teweeg brengen. Niet alleen voor aslhmalijders geldt dit, maar ook voor andere z.g. alUergische ziekten, waartoe sommige eczemen, urticaria (netelroos) en ook migraine behooren, tevens vele gevallen van z.g. chronische bronchitis. De hier besproken stoffen kunnen in hoofdzaak tot twee typen worden terugge bracht, n.l. zulke die in de huizen ontstaan (kleine parasieten van dierlijken of plant- aardigen aard spelen daarbij een rol) en zulke die buitenshuis ontslaan en dus al leen in de buitenlucht voorkomen. De nieuwe behandeling bestaat nu hier in, dat men de patiënten zuivere of gezui verde lucht laat inademen. Hiertoe wordt in het slaapvertrek een klein luchtdicht ge sloten kamertje gebouwd, waarin daar mid del van een ventilator lucht wordt gebla zen, die hoog boven het huis wordt afge zogen. Dit hoog afzuigen is van belang, om dat gebleken is, dat dc lucht reeds eenige tientallen meiers boven den grond veel minder schadelijke stoffen bevat dan op den beg^nen grond. Men treft op eenige tientallen meters bo ven het straatniveau al een „klimaat" aan dat overeenkomt met da) in het hoogge bergte. Voor bepaalde patiënten moet de aange zogen lucht nog extra worden gezuiverd, waarvoor drie verschillende methodes be slaan. Bijzonderheden hieromtrent vindt men in een zoo juist verschenen brochure van prof. Storm van Leeuwen, getiteld: Zuivere luchtbehandeling van asthma en andere ziekten van de luchtwegen". Het voordeel van de nieuwe behande lingsmethode is, dat, wanneer in de kliniek is vastgesteld of een zuivere luchtbehande ling voor een patiënt nuttig is, de behan deling tehuis kan worden voortgezet, zoo dat tal van lijders geholpen kunnen worden, waarvoor dat vroeger onmogelijk was. Op de Doezaslraat is gisteren een rij wiel door de politie in beslag genomen, dat niet voorzien was van een belastingplaatje. Gistermorgen omstreeks 12 uur is de 61-jarige loopknecht A. B. op de Breestraat door een drietal onbekend gebleven jeugdige wielrijdsters omvergereden, waarna hij over pijn in de lies klaagde. Dr. Sloof van den Eerste-Hulpdienst kon evenwel geen beenbreuk constateeren en liet hem ter observatie naar het Elizabeths- gesticht overbrengen. Gistermiddag omstreeks halftwee ge raakte de 30-jarige houtzager J. E., terwijl hij een oogenblik werd afgeleid van zijn wérkzaamheden, welke hij in de houtzagerij

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1