De eerste uitslagen der Tweede Kamerverkiezingen BUITENLAND. TELEGRAMWEN. r~ AGENDA. i. Donderdag. I" „Prediker", Openbare lezing. 8 uur. Stadszaal: Meeting S. D. A. P. 8 uur. Straatdemonstratie. 10 uür. „Zomerlusl": Tuinconcert Leidsch mu-. 2iekersemblc „Bobette". 8 uur. Zaterdag. Volkstuinen „Ons Belang", Os- en Paar-; den-laan: Bezichtiging van 3 tot 9 uur. Dagelijks. v, Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor* «tellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop* en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur, 's Woensdags- en 's Zaterdags matinée tg 2 uur. Drijvende tentoonstelling en aquarium „Klein Artis". Ligplaats: Kort Galgewater *8 Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineeeche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst <3er apotheken wordt van Maandag 29 Juni lot ©n met Zondag 5 Juli a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 594; en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. De apotheek van de „Hiilp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopeud, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleeo voer Spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. aangenomen, wat vrijwel zeker is te achten is practisch gesproken de Nederland- sche Band van Technici opgericht en is daarmede de zoo noodzakelijke en langge- wenschte éénheid onder de Nederlandsche technici op den goeden weg geholpen en kan aan den verderen uitbouw worden be gonnen, waartoe in de eerste plaats behoort de versterking van het ledental, ora zoo doende te geraken tot het ideaal „alle tech nici in één organisatie." De voorgestelde wijzigingen in de ont werpstatuten en huishoudelijk reglement, zoomede de concept-begrooting werden zon der discussie goedgekeurd. Hierna werden twee afgevaardigden benoemd naar de alge- meene vergadering. Bij de behandeling van het nu volgende agenda-punt kwam duidelijk aan het licht de ontevredenheid, die er heerscht onder de technische ambtenaren aan de Lichtfabrie ken over het niet-uitbetalen van gemaakte overuren. Door inspecteurs werden in 1924 gedurende meer dan 200 uren arbeid ver richt, boven de 48-urige werkweek, zonder dat hun hiervoor extra-betaling werd ge geven. Hierdoor voelden de betrokken tech nici zich achtergesteld bij andere catego rieën van ambtenaren en drongen bij het bestuur aan op het voeren van actie, om alsnog een billijke overwerkregeling te ver krijgen. De Voorzitter zei zulk9 toe. Vervolgens werd de rondvraag gehouden, waarna de voorzitter de aanwezigen dankt voor hun opkomst en hen opwekt tot propa ganda voor den nieuwen Nederlandschen Bond van Technici. In verband met de verkiezingen zal het telegraafkantoor alhier hedennacht tot één uur geopend zijn voor het ontvangen en aannemen van verkiezingstelegrammen. De kantoren te Oegstgeest en Warmond zullen tot elf uur geopend blijven, eveneens uitsluitend voor telegrammen met dit doel. Gistervoormiddag werd een handkar, slaande aan den Nieuwe Rijn aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur Van Bergen en Henegouwen en toebehoorende aan de firma Dieben alhier. De handwagen werd door een winkelruit van den parapluihandel P. A. Saroni, Nieuwe Rijn 31 gedrukt, welke ruit geheel werd ver nield. Gisternamiddag werd de 19-jarige Wil- helmina K., terwijl zij op een rijwiel van af den Witte Singel het Noordeinde wilde in rijden, aangereden door de autobus „Stads verkeer", die juist den bocht maakte om den singel af te gaan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar het rijwiel van mej. K. werd zwaar beschadigd. Gisternamiddag ongeveer halfzes werd een vrachtauto, die op de Haarlemmerstraat stond, aangereden door een motorrijtuig op twee wielen met zijspan dat uit de richting van de Blauwpoorlsbrug reed. De vrachtauto werd nog al beschadigd, de motorfiets blijk baar niet, daar de bestuurder onmiddellijk doorreed en zoodoende onbekend is gebleven. LICHTINGEN BRIEVENBUS PERRON H.S.M. Richting; Rotterdam Amsterdam Utrecht 3.15 v.m. 3.15 v.m. 5.15 v.m. 7.— v.m. 7.15 v.m. 8.40 v.m. 9.40 v.m. 10.30 v.m. 1.25 n.m. 12.45 n.m. 12.10 n.m, 3.55 n.m. 2.25 n.m. 1.25 n.m. 8.n.m, 4.20 n.m. 3.40 n.m. 6— n.m. 3.55 n.m. tot Haarlem, 8.— n.m. 5.n.m. 9.— n.m. 615 n.m. «- 11.— n.m. 9.n.m. 10.20 n.m. v J STATION HEERENSINGEL'. Bu9 aan den trein, niet op het perron. 8.alleen exoressen, 12.13, 4.24, 6.3Ö. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsche vlootbasis te Singapore opnieuw ter sprake gebracht. Geen bedreiging voor Japan. De kwestie der Bngelsche marine-basis te Singapore, welke reeds zooveel stof heeft opgeworpen, en waarvoor heel de wereld zich interesseert in verband met de machts verhouding in het Oosten i9 in het Engel- sche Hoogerhuis opnieuw ter sprake ge komen. Lord Thomson vroeg of men voor nemens is, een nieuw droogdok en een drij vend dok te maken, of dat dit verschillende voorstellen zijn. Heeft de regeering de mo gelijkheid overwogen, om een of meer der bestaande handelsdokken te vergrooten, zoo dat zij in staat zouden zijn, schepen van de grootste afmetingen op te nemen? Hij sprak over de groote bezorgdheid, die in Japan is gewekt voor een marine-basis te Singapore. Spreker noemde het program kostbaar en in zekere male nutteloos, terwijl het stellig wantrouwen teweeg zal brengen. Graaf Stanhope, civiel lord der Admirali teit, zeide in antwoord hierop, dat de mate van ontwikkeling der basis nog een punt van overweging uitmaakt, en er nog geen besluit is genomen aangaande een droogdok. De voorstellen tot een droogdok en een drij vend dok zijn niet verschillend, maar vul len elkaar aan. De admiraliteit is van oor deel, dat het goedkooper zou zijn, een nieuw dok te bouwen, dan het bestaande handels dok te vergrooten. Er is geen sprake van, Singapore tot een groote basis te maken als die van Portsmouth en Devonport. Het plan is veel geringer van omvang en niet nood zakelijk kostbaar. De regeering is er bij de geheele kwestie op bedacht, om te zien, hoe het mogelijk is, het oorspronkelijk plan te beperken en het meer in overeenstemming le brengen met hetgeen het land opbrengen kan. Ten slotte zeide lord Balfour, die mede- onderteekenaar was der overeenkomst van Washington, dat hij niet kon 'begrijpen, dat Singapore een bedreiging zou zijn voor Ja pan, en dat Japan toch geen bedreiging is voor Australië. Hij gelooft vast, dat wij vrede zullen hebben in het Oosten, maar tot den vrede zal niet worden bijgedragen, wanneer wij ons Rijk niet in staat stellen, zijn bezit tingen te verdedigen. Dit is de weg om oor log te veroorzaken. De regeering is overtuigd, dat zij geen fout maakt door te handelen volgens de eenstemmige uitspraak van haar adviseurs. BELG IE. De staking der metaalbe werkers in Charleroi. De metaalbewerkers» in het district Char leroi hebben de transactievoorstellen der be middelingscommissie betreffende de reduc tie der salarissen verworpen en de fabrieken verlaten. DUITSCHLAND. De Rijksdag op 18 Juli niet k op recès uitsluiting in het Badensche bouwbedrijf. .Van een op reces gaan van den Rijksdag op 18 Juli zal geen sprake kunnen zijn. Vooral betwijfelt men of het gelukken zal het nieuwe tariefontwerp vóór dien datum te doen aannemen. Naar verluidt zal do Duitsche Volkspartij aan het eind der de batten een speciale motie van vertrouwen in minister Stresemann indienen en een hoofdelijke stemming over deze motie ver langen, zulks met de bedoeling do Duitsch- Nationalen "te dwingen eindelijk eens kla ren wijn te 6chenkcm Intusschen heeft do commissie voor bui- tcnlandscho aangelegenheden uit den Ri]ks- I dag vergaderd ter bespreking van het vei- 1 ligheidspact en in het bijzonder van de Fransche antwoordnota. Stresemann leid de de besprekingen in. Aan het debat nam o.a. ook de Duitsch-nationaal graaf Westarp deel, die een scherpe critiek op de buitenlandsche politiek en speciaal op het veiligheidspact oefende. I De Bond van Werkgevers in het Baden sche bouwbedrijf heeft wegens loongeschil- len alle bouwvakarbeiders uitgesloten. De I uitsluiting treedt heden in werking. FRANKRITK. Mededeelingen van Caillaux omtrent de inkomstenbelas ting. De kamer heeft beraadslaagd over de wij ze van toepassing der progressieve inkom stenbelasting. Caillaux deelde mede, dat deze dit jaar 2.930 millioen zal opbrengen en dat de op brengst gestadig toeneemt. In 1925 zal de inkomstenbelasting 600 mil lioen meer opbrengen dan in 1924. Om de toeneming der opbrengst te doen voortdu ren moet den contribnabelen de zekerheid worden gegeven, dat het grootste gedeelte hunner inkomsten door de fiscus niet in be slag zal worden genomen. De minister stelde voor een maximum percentage voor de in komstenbelasting vast te stellen, dat niet kan worden overschreden. De Kamer handhaafde met 330 tegen 229 6temmcn den tekst der verklaring onder eede omtrent de bezittingen in het buiten land, welke tekst door den Senaat was ge wijzigd. ENGELAND. J Een nachtelijke zitting van r v het Lagerhuis in zake de werkloozenondexsteuning De voorstellen der regee- ring Het conflict in de mijnindustrie. Het Lagerhuis heeft een zeer langdurige zitting gehouden, die gistermorgen pas le acht uur eindigde ,en alzoo 16 uur heeft geduurd. In deze nachtzitting deed de re geering mededeeling van haar voorstellen inzake de verlaging van bijdragen der werk gevers in de werkloozenondersrleuning en de verhooging der staalsbijdragen. De bijdra gen der werkgevers voor mannen worden van 10 d. tot 8 d. per week verlaagd en een verdere verlaging tot 7 <L wordt in het voor uitzicht gesteld. Voor vrouwen hebben de werkgevers voortaan 7 d. in plaats van 8 d. te betalen en voor jongens en meisjes 4 en 3V> d. in plaats van 5 en 4 d. De bijdragen der arbeiders worden verlaagd voor man nen van 9 d. tot 7 d., voor vrouwen van 7 tot 6 d., voor jongens van 4tl* tot 3/a1 en voor meisjes van 4 tot 3 d. De staatsbijdra- g£n worden dienovereenkomstig verhoogd. Op een vraag van een afgevaardigde of de Britsche regeering het voorbeeld van an dere regeeringen zou volgen en bij de Sovjet-Unie een ambassadeur benoemen, antwoordde Chamberlain, dat verscheidene staten geen diplomatieke betrekkingen met Moskou onderhielden en dat de Britsche regeering een vorm had gekozen, die h. i. De enorme belangstelling gisteravond voor onze bureaux. het meest in overeenstemming was met de Britsche belangen. Betreffende den toestand in China, waar omtrent eveneens vragen werden gesteld, zeide de minister, dat d.e Britsche regeering beraadslaagde met de andere betrokken re geeringen, met wie zij voornemens is nauw samen te werken ten aanzien van het ant woord. te geven op de vraag der Chineesche regeering omtrent de kwestie der exterrito rialiteit en de revisie der verdragen nopens de concessie en de vreemde nederzettingen in China. Een verklaring kon hij thans echter nog niet afleggen. Gisteren kwamen de vertegenwoordigers der mijneigenaars te Londen bijeen ter be handeling van de voorstellen voor e^n nieu we nationale overeenkomst, welke aan de mijnwerkers zullen worden voorgelegd. De bedoeling der mijneigenaars is, voorstellen tc doen, welke niet onvoorwaardelijk behoe ven te worden aangenamen, doch de basis voor onderhandelingen kunnen vormen. Naar verluidt zullen de voorstellen der mijneigenaars ten aanzien van een verla ging der loonen minder drastisch zijn, in dien de leiders der mijnwerkers er toe zou den kunnen worden overgehaald, de verlen ging van den 7-urigen arbeidsdag aan een stemming te onderwerpen. PORTUGAL. Wijziging in het nieuwe kabinet. De nieuwe ministers van Oorlog en Pu blieke Werken hebben hun ontslag genomen. Zij moeten direct vervangen worden, opdat de premier de leden van het kabinet kan voorstellen aan den president der republiek. GRIEKENLAND. De legeeringsvcrklarmg af gelegdWederopbouw dei strijdkrachten te land en te zee een motie van ver» trouwen aangenomen. De Grieksche Kamer heelt Dinsdagavond ed beslissende zitting gehouden, waarin-de regeering haar verklaring heeft afgelegd. De zitting was nauwelijks geopend of zij moest al weer geschorst worden in verband met een tumult, uitgelokt door een voormalig Venizelistisch officier, die den leiders der rechtsche partijen hun zwakheid had ver weten. de strijdkrachten te land en ter zee opnieuw op te bouwen, om de natie bij haar vijan den weer in achting te brengen en waarde* vol te maken voor haar vrienden. Daarna diende Pangalo9 een voorstel in, waarin van het parlement machtiging werd gevraagd, dat de regeering tijdens het par lementaire recès decreten en wetten kan; uitvaardigen. Het voorstel bepaalde voorts, dat de Kamer haar werkzaamheden tot 15 October of een later datum zal onderbreken, en dat een Commissie van dertig afgevaar* digdien wordt gevormd, welke een nieuws grondwet zal uitwerken en aannemen, die onmiddellijk in werking treedt, doch eerst nadat de Kamer weer bijeen is. aan het ple num zal worden voorgelegd. Deze commis* sie zal levens definitief een wet op het even redig kiesrecht afhandelen. In Maart 1926 worden nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Verder zal een parlementscommissie wor den ingesteld, die het recht van controle zaï hebben over de decreten en wetten, welke tijdens het Kamerreces zullen worden uitge* vaardïgd. Deze commissie zal echter geen zeggenschap hebben over kwesties, leger en marine rakende, alsmede op de vervolging van „roevers en oplichters". Ten slotte sprak de Kamer met 208 tegen 185 stemmen haar vertrouwen in het 'nieuwe kabinet uit; 49 afgevaardigden onthielden zich van stemming. i De intergcallieerde schulden. PARIJS, 1 Juli (Havas). Chamberlain over handigde den Franschen gezant te Londen een nieuw memorandum, waariD het Brit sche standpunt wordt uiteengezet over de regeling der intergealliecrde schulden. En geland meent, dat Frankrijk aan Engeland, een gelijk bedrag dient af te betalen als aan Amerika en dat het tijdstip is gekomen, dat^ Frankrijk te Londen een aanbod doet, zij het voor een voorloopige regeling. In Fransche kringen is men van meening, dat deze stap van Engeland het voornemen der Fransche regeering zal versterken om de, intergcallieerde schulden le regelen, welk probleem haar rèeds bezig houdt van het oogenblik af, dat zij aan het bewind kwam en dat de ministers van buitenlandsche za ken en van financiën terstond opdracht in dien geest ontvingen om onderhandelingen aan te knoopen. Foto Job. Geijtenboek\ 1 De Pransch-Spaansche onderhandelingen in zake Marokko. MADRID, 1 Juli. (Belg. Tel. Ag.) Malvy had een langdurig onderhoud met Primo Rivera. Na afloop daarvan verklaarde hij een zeer gunstigen indruk te hebben ge-, kregen en dat de tot nu toe aanvaarde over eenkomsten reeds door beide partijen zijn goedgekeurd. Hij gelooft dat de conferentie binnen acht dagen haar werkzaamheden, zal hebben voltooid. Primo Rivera verklaar de dat Malvy zeer optimistisch is gestemd en dat de Spaansche regeering zijn gevoeg len deelt. Hij zette uiteen, dat de conferen* tie thans in haar belangrijkste stadium' verkeert. Wil Rusland betalen? MOSKOU, 2 Juli. (V. D.). Sokolnikoff, Volkscommissaris van financiën heeft een belangrijke verklaring.afgelegd met betrek king tot de Russische voor-oorlogsche sehui den. M een rede voor de Financieele Con* Daarna betrad de nieuwe premier Panga- los de tribune, om een korte verklaring af te leggen, waavoor hij, naar een bijzondere medewerker van de „Telegraaf" seint, nog geen 5 minuten noodig had. De verklaring culmineerde in de beJofle, PANGALOS.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2