No. 20029. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 Juni Derde Blad. Anno 1925, GEMENGD NIEUWS. UIT DE RMMSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. Het ongeluk met liet K. L. M.- jrliegluig. Zooals bekend. is, werd door de Service Navigation Aérienme een commissie Aangewezen, die een onderzoeik zou instel den naar de oorzaak van het vliegongeval bij Landnecies. Deze commissie is gereed gekomen met bovengenoemd onderzoek en bereids zou haar rapport onderweg zijn naar Nederland. Het is bestemd voor de of- aeeling Luchtvaart van bet Departement yam Waterstaat. Ook de Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, die rr. Van Ewijk af vaardigde, zaïl een rapport uitbrengen, ter wijl ten sflotte de officials van de K. L. M., hoeren dr. Groeneveld en ir. Behagen, öveneens een rapport zuilen uitbrengen. Aan de hand van deze drie rapporten, pwel'ke vermoedelijk allen heden binnen Bullen zijn, kan dan waarschijnlijk de oor- Baak van het treurig ongeval met het Hol- landsche vliegtuig worden vastgesteld. Uit een telofanisch onderhoud, dat de directie der K. L. M. heeft gevoerd met haar vertegenwoordiger dr. Groeneveld Meyer, te he Queonoy, blijkt het volgende: Hoewel die weerberichten door den me- teorologischen dienst van de verschillende fwaiarn-emingsposten uibgeseind, de aanvaar ding van de vlucht wettigden immers bok op de routes naar Londen, Basel, Ham burg en Kopenhagen zijn de diensten regel matig doorgegaan schijnen op het traject bij "Maubeuge en St.-Quentin plaatselijk Bware, laaguibhangende regenwolken, zg. JdtraibwolbeKi", het zicht ernstig te helbben belemmerd. Uit verklaringen van ooggetuigen en uit Hen toestand van het vliegtuig valt op te maken, dat het ongeval zich als volgt heeft toegedragen Kkinder is, om de zware wolken te ver mijden, eenigszins van de route afgeweken 'en is daarbij den 180 Meter hoogen heuvel genaderd, die tussohen Le Quesnoy en Landrecies ver boven de omgeving uit strekt en in dit landschap geheel op zich zelf staat. Vliegende uit een drab wolk, is hij toen met het rechteruiteinde van den vleu gel in aanraking gekomen met een boom .Van het boseh van Morin ale, op dezen heu vel gelegen, en is een halven zwaai ma kend lo< '1 recht in volle snelheid neerge stort. Een houthakker was terstond ter plaatse zijn verklaringen luiden, dat geen der inzittenden nog eenig ieeken van leven ver toonde. De toestand van het vliegtuig, dal met zulk een groote snelheid op den grond 4e pleiter is geslagen, laat ook geen twijfel, flat de dood onmiddellijk moet zijn ingetre den en dat de slachtoffers zich geen oogen- Mik van het gevaar bewust kunnen zijn gie- .weesl. Het toestel is tijdens den val, doch daarna In brand geraakt en aJlle berichten, diie daar omtrent de ronde doen, moeben mot die gr oo 1st e stelligheid worden tegengesproken. Het officieole verslag omtrent de ramp, uitgebracht door de Nederlandsehe en Fran- pche Overheden, dient te worden afgewacht, a'Mius Aneta. Uit Valenciennes wordt geseind, dat het Ongeluk geheel aan het slechte weer is te •wijten. Toen de bestuurder op kleine hoogte boven het bosc'h van Mormale was, heeft hij een hal ven draai gemaakt, welke manoeu vre het vliegtuig vdak boven de toppen der boomen bracht, welke in den mist en den regen onzichtbaar waren. Weldra zal door de Ned. Spoor- wegen een nieuw spoorboekje worden uit gegeven, bevattende de buitenlandse he aan sluitingen en nadere bijzonderheden voor reizigers, die zich naar het buitenland willen begeven De Rozengracht, ter hoogte 7an de tweede Bloemdwarsstraat, te Amsterdam, is Zondagmiddag het tooneel geweest van een treurig ongeluk. Omtrent drie uur stak een 8-jarig meisje, dat daar in de Bloem- straat woont, de trambaan over, nadat juist een tram gepasseerd was. De kleine beging de onvoorzichtigheid niet uit te kijken en zag niet, dat van de andere zgide een tram trein van lijd 14 naderde. De bestuurder kon uiet bijtijds stoppen en ofschoon de tram bijna onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, geraak Ik het meisje onder de wielen. Het zware rijtuig moest worden opgevijzeld en toen pas kon men het slachtoffertje bevrij den. Haar toestand was hopeloos en tijdens het transport naar het Wiiheim'nagasthuis blies zjj den laatsten adem uit. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat den bestuurder van lijn 14 geen schuld treft. C.De Cït") Zateroagmiddag reed een vrachtauto van Gebr. De Bomp, uit Amers foort, op den Muiderstraatweg in de richting Muiden. Even over den spooroverweg wilde een snel rijdende luxe-auto, bestuurd door den heer B., uit Bussum, den vrachtauto passeeren. Daar, waar de bestrating op houdt, kwam de vrachtauto, die naar links moest uitwijken, in aanraking met den voor- bijgaandetT*mito. De voorwielen van beide wagens grepen elkaar, met het gevolg ,dat dè chauffeurs het stuur niet meer meester waren. Beide voertuigen zwenkten naar rechts en reden den onderkant in, waar z§ ten slotte t de koppen naast elkaar iu de wegsloot terechtkwamen. De inzittenden kwa men ér met eedlge schrammen goed af. De wagens waren zwaar beschadigd. De bestuurder R. was onder den invloed van sterken drank. Iedere groote plaats heeft ni zcowat haar vergeten schoolkind gehad. Zwolle, naijverig, heeft er een onderwijzeres bij opgesloten. Op een middag zag een agent van politie voor één van de ramen van de bovenverdieping van de Brouwerschool een meisje staan, dat druk seinen gaf; tot zijn verbazing zag hij voor één van do benedenramen een dito kind staan, ook sig nalen gevend. Bij onderzoek bleek de laatste onderwijzer de deur op slot gedaan te hebben, zonder te denken aan de onder- wijtzeres, die een viertal meisjes handwerk les gaf. Spoedig was de sleutel gehaald en het vijftal bevrijd. Zooals reeds gemeld is, over- leed dezer dagen te Roosendaal een jonge vrouw onder verdachte omstandigheden. Bjj dq sectie bleek, dat een overtreding van art 295 of 297 van het W. v. S. moet hebben plaats gonad. Thans is het echtpaar M. O., to Roosendaal, aangehouden, en heeft het misdrijf bekend. Ook zekere B., uit Bergen-op-Zoom, is in arrest genomen. Hij heeft bekend medeplichtig te zjn. Mozes was al een week in de vuurlinie en al die kogels bevielen hem niet. Op een goeden dag, toen zijn regiment hevig onder vuur was, keerde hij zich om en zelte het uit alle macht op een loopern Hij liep en liep zoo hard hij kon zouter om kijken, tot opeens een uniform voor hem verscheen, welke bezitter „halt" beviel. Mozes hield stil. „Zoo, lafaard," klonlk het, „gij loopt weg, als het vaderland je noodiig heeft?" „Eh, nee, elh, ja, öh, maar, sergeant „Sergeant! Ik ben de generaal." „Hemel, riep Mozes uit, „héb ik don al zoo Iang'geloopen." f-E BUITENLANDSCH GEMENGD. Te Lyon is een arbciderstrein op een slcotblok geloopen. Er waren 40 gewonden, waarvan een ernstig. Een brulale overval had plaals in oen der drukste wijken van Londen, in de nabijheid van het Charing Cross station. Een man stond bij een omnibus-halte met e?n dame le praten, toen plotseling een andere man op hem toeliep en hem met een scheermes de keel doorsneed. De aangevallene viel ter stond neer. De dame trachlte den aanvaller te achtervolgen, doch deze verdween in den menschenslroom, die juist den schouwburg vrliet Het schijnt hier een daad van jaiouzie te fctlreffen. Uit Rome wordt bericht, dat een oude man niet een dolk gewapend, den domheer Ca- pozza heeft vermoord, terwijl deze tijdens de mis voor het altaar geknield wat. Ook doorslak hij een vrouw, die hem het ont vluchten wilde beletten. Hagelbuien, die een uur lang met groole hevigheid aanhielden hebben de wijngaar den in de heele slreek van Brescia in ItaliS verniold, alsmede den graanoogst. De schade bedraagt verscheidene millioenen lire. Ooa schijnen er talrijke personen omgekomen te zijn tijdens het onweer. De jury te Chicago heelt William D. Sliep- liard vrijgesproken van den ten laste gelag den moord op den schatrijken wees William N Mc. Clintock. Shephard was er van be schuldigd, den jongen, die zijn stiefzoon was, typhusbacillen te hebben toegediend tenein de zijn dood te veroorzaken en daardooT het beheer te krijgen over zijn vermogen. Shephard moet zioh nog verantwoorden inzake den moord op de 17-jarige Emma Mc. Clintock. In diverse staten van Amerika zijn aard schokken waargenomen. In Montana werd vrij groote 9chade aangericht aan gebouwen, wegen en bruggen. Door aardschuivingeu werden drie treinen tegengehouden. Het inbeslagnemen ter hoogte van de kust van Maine van den Franschen schoener Cherie heeft de Amerikaansche politie op de hoogte gebracht met het bestaan eener Britsch-Fransche linancieele combinatie, welke met behulp van rijke Amerikanen een groote smokkelbeweging organiseerde. De waarde der dranken aan boord van de Clïe- rie wordt geschat op 100.000 pond De na men van de Amerikanen, voor wie de dran ken bestemd waren, zijn in handen der po litie. De kapitein en de bemanning konden geen borg storten en bevinden zich in arrest. Volgen3 de „New-York Herald" zijn te Kansas City twee met een vliegtuig gekomen bandieten een bank binnengedrongen, waar na zij zich met een aanzienlijken buit we der in hun vliegiuig konden verwijderen. De politie achtervolgde hen met twee iegeer- vliegtuigen. Alphen. Ds. N. G. Veldhoen, Ncd.-Herv. Predikant alhier, heeft voor het beroep naar de Nod.-Ilerv. Kerk te Groningen bedankt. Toen zijneerw. dit aan zijn gemeente gis termorgen mededeelde richtte ds. de Bruim ecnige hartelijke woorden tot hem waarna de gemeenteleden; hem de zegenbede uit Ps. 134 toezongen. Hillegom. De kerkeraad der Geref. Kerk besloot in overleg mei de Commissie van Be heer, een onderzoek in te stelien naar de behoefte, welke er in de gemeente beslaat naar meerdere zitplaatsen in de Kerk. In verband met aanhangige plannen tot kerkvergrooting wil de Commissie van Be heer op de hoogte zijn van het juiste aantal, dat noodig is, om voor allen, die Ier kerke kunnen cn behooren te gaan, een vaste zit plaats beschikbaar te hebben, zoodat ieder gezin en elk lidmaat daarop kan rekenen. De Chr.-Hisl Kiesvereeniging heeft een openbare vergadering gehouden met ds. N. van Schouwenburg van Amsterdam als spreker. Zijn rede was getiteld: Op de poli tieke markt, en kwam neer op afwering der propaganda van de andere partijen en aan beveling der beginselen van de Chr. Ilist. Unie. Er werd gedebateerd door den heer Hoogmoed, waarop de spreker antwoordde en sloot met dankzegging, nadat eerst een lied gezongen was. De zaal van hotel Sister- mans was goed bezet. De gemeenteraden van Hillegom en Lisse hebben de tarieven voor het leiding water vastgesteld. In de verslagen der ver gaderingen zijn cijfers genoemd. De gelegen heid tot vergelijking van de prijzen is dus mogelijk, en te Lisse is met zekere verras sing geconstateerd, dat het water daar goed- kooper is dan te Hiilegom, welke gemeente feitelijk de leverancier is. Het lijkt onlogisch dat een afnemer goedkooper is dan de gros sier of fabrikant en toch is het zoo. De heer Verduyn heeft de oorzaak in den Lisser raad kort en duidelijk aangewezen. Hillegom heeft een uitgebreid buizennet om zooveel mogelijk menschen aan goed drink water te helpen. Dat is een mooie opvatting, welke echter in uitvoering kostbaar was door de groote uitgestrektheid van het bui zennet. Er komt nog bij dat Hillegom zijn berekening of begrooting voorzichtig heeft gesteld, niet veel durfde te riskeeren en tot een hooger tarief kwam. Lisse daarentegen heeft een veel kleiner dus goedkooper bui zennet en een tarief-politiek die gebazeerd is op vrij wel algemeene aansluiting. De lijd zal leeren of men daar te veel riskeert. Enkele Hillegomsche cijfers zetlen wij hieronder naast Lisser cijfers. Voor onbelaste perceelen in Hillegom be taalt men per 3 maanden f 2.50 (Lisse f 1.60) voor 10 kub. M. (Lisse 8 kub. M.) en voor elke kub. M. meer 25 cent (Lisse 45 cent, wat daar voor alle klassen 45 cent blijft, terwijl Hillegom voor het meerdere verbruik met 25 cent begint en stijgt lot zelfs 60 ct.). In de klasse met een huurwaarde van f 400f 500 zijn de cijfers voor Hillegom per 3 maanden f 17.50 met een verbruik van 25 kub. M. (Lisse f 12.22 met een verbruik van 26 kub. M.), terwijl Hillegom voor het meer dere verbruik 50 cent en Lisse 45 cent per kub. M. vraagt Voor de hoogste klasse van f 1500 en hoo ger huurwaarde zijn de cijfers respectieve lijk f 60 (f 37.21) 75 kub. M. (61 kub. M.) en 60 cent (45 cent). Burgerl ij ke Stand Onder trouwd: P. van Bvrkel en E. E. Ifeldt C. A. Caspers en M. Gietz. R. van der Aar -en D. Stoker. Getrouwd: P. van der Drift en J. E. Duijn- da.:n J. J. M. Homborg on A. Annand. C. J. G. L. Plasmeijer en J. C. v. d. Meij H. Azier en E. G. Andréa. J. Griekspoör en P. Schiedewind. Katwijk. Naar wij vernemen is de bur gemeester alhier voornemens kiezers, die op 1 Juli a s. van de stembus wegblijven, om dat zij in eene andere gemeente vertoeven, voor strafrechtelijke vervolging voor te dra gen. Verblijf in eene andere gemeente kan z. i. hier, als regel, niet als geldige reden van verzuim worden aangemerkt, aangezien ruimschoots gelegenheid heeft bestaan om gebruik te maken van de bepaling der Kies wet, waardoor kiezers in staat worden ge steld om desverkiezend in eene andere ge meente hun stem uit te brengen. Te Katwijk aan Zee is zelfs daarvoor expresselijk des avonds zitting gehouden. Katwijk aan den Rijn. Een brulale diefstal heeft van Zaterdag- op Zondagnacht plaats gehad. Tot nog toe onbekende perso nen hebben uit het weiland in de „Mient" (langs den Wassenaarschen weg) van den landbouwer C. J. Meijer het aldaar loopende paard gehaald, het gespannen voor een dog- car hetwelk met het daarbij behoorende tuig van den voerman P. v. d. Gugten Jz. in het •daarnaast liggende weiland stond en met paard en dogcar er vandoor gegaan, ver moedelijk over Valkenburgllaagsche Schouw. De politie lieeft de zaak in onder zoek. Voor het eindexamen H.B.S. slaagden Zaterdag alle 15 candidalen: J. Beukers ie Schiedam; L. Braakel le Den Haag; P. Coe- bergh te Leiden; H. Defoer te Amsterdam; II. Douque te Amsterdam; C. Driessen te Leiden; Chr. Hagemeijer te Aerdenhout; II. Hermans te Roermond; A. Hoying te Den Haag; H. Klep te Breda; P. Lommen te Haarlem; L. Perquin te Rijswijk; P. Perquin le Rijswijk; F. Schröder te Den Haag: Th. Verhoeven te Venlo. Katwijk aan Zee. Van de trawlvis- scberij kwamen Zaterdag le IJmuiden aan de markt de loggers: KW 74 met f439; KW 105 met f944, KW 110 met f440, KW 112 met f379, KW 126 met f282 en KW 158 met f 731 besomming. De heer Nic. van Beelen zal dezen zo mer evenals vorig jaar enkele orgelconcer ten in de oude Kerk geven. Deze concerten vielen over 't algemeen zeer in den smaak van het publiek. In de Geref. Kerk werd gistermorgen als extra gift voor de armen f 10 gecollec teerd; voor de Kerk ook f 10 en voor het Emeritie predikanten, weduwen en .weezen- fonds f 20. Ds. Impela deed van deze gaven mededeeling in de avondgodsdienstoefening. Rijnsburg. Zelden worden in dezen tijd prijzen betaald voor afgesneden bloemen als thans het geval is. Het koude weer doet na tuurlijk nog steeds zijn invloed gelden. Van alle variëteiten is een tekort. Het meest ge vraagd en het duurst betaald worden wel Roode Anjers, Campanulata, Delphiniums, Irissen. Het tekort zal nog wel eenige dagen duren of totdat het warmer weer wordt waarnaar door den kweekers toch niet ver langd wordt. De regen heeft aan de kwalil- teit der bloemen veel goed gedaan. Voorschoten. Burgerl. Stand. Geboren: Geerlruida Catharina, d. van J. L. H. van der Bijl en G. M. van der Werf. Douwe, zoon v. D. de Boer en J. M. Brun's- veld. Ondertrouwd: D. Th, Kraan, 27 jaren en M. C. van Gent, 25 jaren. Wassenaar. Naar wij vernemen is ook de derde koe die menie genuttigd had op de aschbelt gn die eigendom was van den heer van der 2., bezweken, Een zoontje van B. alhier, die achler een wagen liep, had het ongeluk le vallen, waardoor hij een been brak. In de tuinzaal van de Nieuwe Deijl vergaderde de vereeniging „Draagt Elkan ders Lasten". De voorziltcr, de heer D. van Barneveld, heette allen welkom en meende de leden te mogen felicileeren met hun vereeniging, die in de twee jaren van haar bestaan reeds tot grooler bloei is gekomen. Ka lezing en goedkeuring der notulen deed de penningmeester verslag van zijn beheer. Aan contributie werd ontvangen f 5894.90, aan' inleggeid f92, aan diversen f257.81. Aan vespleegkosten werd uitgegeven f 2555.35, voor ziekenvervoer f 364,35, aan incassoloon f 709.08, terwijl op de spaar - bank werd belegd f 2108.79. De commissie, belast geweest met het na zien der rekening bracht verstag uit van haar onderzoek. Altes bleek in volmaakte orde, zoodat tot décharge van den kassier werd besloten. Gewezen werd op de nood zakelijkheid, om de commissie tot drie leden uit te breiden, waartoe werd besloten. Daarna was aan de orde een voorstel van het bestuur, om het aantal verpleegdagen le brengen van 30 op 40 a f 2.50 per dag. Na eenige discussie werd besloten in den ver volge 50 dagen te vergoeden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren II. H. van der Plas, J. C. Vogels en K. van den Bosch. Het Bestuur werd ge machtigd, om alles in het werk te stellen tot inslandhouding van de bestaande in richting voor ziekenvervoer. Het salaris van den bode werd gebracht op 1 'I' pel. van de contributie. Vijanden van de koolteelt. De kool vormt met de verschillende soor ten een van de voornaamste groenten, waar om er ongetwijfeld in eiken tuin een plaals voor wordt ingeruimd. Niet altijd heeft men veel succes, en 't is vooral de bloemkool! die met meerdere vijanden te kampen heeft. Vrij algemeen mag bekend heeten, dat de kool houdt van verschen grond. Wij ricïi- ten dan ook het teelfcplan van onzen moes tuin zóó in, dat de kool steeds dóór wordt geplant, waar in de laatste jaren deze ge wassen niet werden verbouwd. In de groot- culluur is algemeen bekend, dat de zwaarste kool wordt geteeld op versch land, of dóar, waar zwaar met baggermest of andere na- tuurspecie wordt gemest. Van alle koolsoorten stelt de bloemkool wel de hoogste eischen aan den grond. Deze laatste moet niet alleen veel plantenvoed- sefl bevatten, maar tevens zeer waterhou dend zijn, zal er met succe9 gedurende de zomermaanden bloemkool op kunnen^ wor den verbouwd. Op de lichtere zand- en zwavelgronden heeft men dan ook alleen suc ces met de zoogenaamde weeuwkool, welke wordt geteeld van planten, die in Septem ber worden gezaaid, in kouden bak of kas overwinterd en vroeg in 't voorjaar worden uitgeplant om in Juni opbrengst te geven. Vóórdat de droge periode van Mei en Juni invalt is deze vroeg geplante kool flink aon- geworteld en kan zich op de lichtere gron den, ook in droge tijden, zelf helpen. De in Maart en April op wachlbedden gezaaide bloemkool zal in Mei en Juni op droge gron den gemakkelijk door vijanden worden aan getast, waarvan een der voornaamste is de koolvlieg. Dit insect, dat iets kleiner is dan de be kende kamervlieg, legt eitjes aan den voet van de planten, daar, waar deze uit den grond komt. De hieruit voortkomende lar ven vreten gangen door den wortel en rich ten de kool ten gronde. Op warme dagen zien wij enkele exemplaren slap hangen en wan neer wij deze uittrekken, blijkt de hoofd wortel vol le zitten met vuilwille^maden. Het spreekt vanzelf, dat in zulke gevallen niets helpt en dat hier de eenige remedie is het leggen van eitjes door de vlieg te voor komen. Dit kan men bereiken door na het planten de aarde iets op le hoogen en een zoogenaamde koolkraag om de plant aan te brengen. Deze koolkragen worden gemaakt van asphaltpapier en bestaal uit ronde of kantige plaatjes van pl.m. 8 c.M. middellijn, in het midden van een opening voorzien. Worden de slippen van den kraag met een spijkertje vastgezet, dan blijf hij voldoende zitten en is de vlieg niet in staat bij den plantenvoet te komen. Daar alleen daar de eieren worden afgezet, blijft de plant vrij. Bij genomen proeven is ons gebleven, dat van aldus behandelde bloemkool pl.m. 3 pet. aan de koolvlieg ten offer viel, terwijl van niet gekraagde bloemkool ruim GO pet', af doende werd beschadigd. Bij het planten lette men er op of de eitjes soms reeds zijn gelegd. In dat geval zal een koolkraag niet meer helpen. Een algemeen gevreesde en, vooral ook op lichtere gronden veel voorkomende kool vijand is bekend als de knolvoet. Hoewel een beschadiging van geheel anderen aard, wordt deze nog wel met de bovenbeschre vene verward. De knolvoet wordt veroor zaakt door een slijmzwam, welke een ver dikking van den hoofdwortel doet ontslaan, terwijl zijwortels zoo goed als ontbreken. De in den beginnende goed groeiende planten krijgen bij besmetting een blauwen gloed en worden slap. De aangetaste worteldeelen dienen uitgegraven en verbrand of diep be graven, na eerst met ongebhischie kalk te zijn bestrooid. De sporen van dezen zwam blijven soin9 meerdere jaren in den bodem in rusttoe stand, waardoor het le verklaren is, dat na meerdere jaren kopl door de2e ziekte wordt aangetast. Een beste 'bestrijding is geen kool of andere kruisbloemigon op het land te ver bouwen, dus geen rapen, raimenas, radijs e. d. en in het najaar per Are 15 k 20 K.G. ongeblu9chte kalk aan te wenden per Are. Eigenaardiig is nog op le merken, dat deze ziekte bij de teelt onder glas niet wordt aan getroffen; althans wij hebben nog nooit daarvan gehoord. Voor de kool-teelt in hakken en in waren huizen is dit een zeer gunstige omstandig heid. terwijl aan grond.wisseling kan wor den te gemoet gekomen door de'n grond te verdiepen, waarbij de bovenste steek naar beneden wordt gewerkt. Ook de koolvlieg komt ondier het glas niet voor. Een beschadiging, welke vooral op die koolvelden in Noord-Holland gevreesd wordt zijn de draaikasten. Deze bo^ scha/diging wordt veroorzaakt door een mug, welke eitxs legt op de hartblad ;i, en deze worden door de larven dermate bewerkt, dat zij misvormd worden en van koolvor ming geen sprake is. 't Is vooral de bloem kool, welko hier onder lijdt. Door de bagger schijnen de muggen op het Land te worden gebracht. Een afdoende bestrijding is niet bereikt; tuinbouwvere cnigingen in de bedreigde stre ken hebben flinke sommen uitgeloofd voor hem of hen, diie in dezen afdoend werkende middelen kunnen aangeven. Een minder gevaarlijke, maar bij som mige soorten zeer sterk optredende afwij king is die klemhart. Wanneer de bloeiu- koolplanten bijna volwassen zijn, blijkt dat een hart ontbreekt en koolvorming blijft uit. Vooral de soort Lecerf bleek verleden jaar voor 50 pet. koolloos te zijn. Dit jaar is de schade veel minder groot. Reden onbekend. Ten 9lolle merken wij nog op, dat de kool het beste tiert op open, winderige terrei nen. Op beschutte ingesloten tuinen zetlen de vLindere graag de eieren af en is de schade van rupsen gewoonlijk groot. Geef de planten, wanneer ze zijn aange groeid per Are 2 ki'lo Ohilisalpeler. Dit doet ze flink doorgroeien. J. S. V raag: Zou u mij dc juiste samenstel ling en noodige bijzonderheden voor het gebruik van Bordeauxsche pap ter bestrij ding van de aardappelziekte kunnen mee- deelen J. K. te A. a. d. R. Antwoord: Om zeer uitvoerig hier over inlichtingen te verkrijgeu, raad ik u aan dio aan te vragen aan h^t Hoofd van den Plantenziektekundigen Dienst te Wa gen in gen. Als u in uw brief een postzegel van 5 ets. insluit, krijgt u een zeer uit voerige behandeling van een en ander p. o. toegestuurd. J. S. Vragen op tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden heden 68 zaken op de rol, waarvan 62 bestemd voor openbare behan deling en 6 kinderzaken. De belangstelling op de publieke tribune was zeer gering. Als waarnemend Ambtenaar van heb O* M. fungeerde mr. P. E. Briët en als waar nemend griffier trad op mr. Hertel. C. J. van V., bakker te Zoeterwoude, had moeten terecht staan wegens het toe laten van zijn neef, C. R. van Velzcn, tot de bakkerij, waarvan beklaagde eigenaar en hoofd is. voor des oohtends zee uur, terwijl hij niet heeft verhinderd, dat deze er werk verrichtte.. Beklaagde was niet verschenen, doch, nadat de getuige C. R. van Velzen was ge hoord, eisehte de Ambtenaar f 2 of 2 dagen, A. R., bakker te Rijnsburg, had moeten terecht staan wegens het voor des voor middags tien uur brood doen verkoopem Nadat mej. F. Koekebakker, bij beklaag de in dienst, die het brood verkocht had, was gehoord, luidde de eisch f 4 of 4 dagen. S. Gr., werkloos diamantbewerker te Amsterdam, had zonder vergunning re Noor"dwijk-aan-Zee met papier en potlood gevent. Eisch f 1 of 1 dag, waarvan nog wel iets af zal gaan, naar de Kantonrechter opmerkte. D. van den B. en J. D. v. d. B., koop lieden te Leiden, waren gedagvaard wegené het op dc openbare straat (Haarlemmer straat) een standplaats innemen met een wagen, geladen met bananen. Beklaagde D. v. d. B. was niet versche nen en J. D. v. d. B., die wel verschenen was, deelde mede, dat hij niet het beheer over den wagen heeft gehad. Üe zaak werd daarop uitgesteld tot Woensdag 8 Juli, om den verbalisant te hooren. A. K., wonende aan hot Levendaal ali hier, had, volgens het proces-verbaal, zon der vergunning van B. en W. zakken ge hangen over de leuning van een Schooiers- brug. Beklaagde kende g^en ..Schooiers- brug", wat dien Ambt. niet verhinderde 12, subs. 2 dagen te eischen. C. v. D., timmerman en aannemer te NooTdiwijk-aain-Zee, stond terecht wegeni het na liet wettelijk vastgesteld uur laten metselen aan een muur, toebêboorendc aan beklaagde Beklaagde zedde, dat de mannen niet gemetseld hadden, tnator met cemeiJ gewerkt. Beklaagde zeilde, dat hij niet van plan was geweest de Arbeidswet te overschrijden en <ïat de inspecteur hem verzekerd had, dat hij tot halfzes mocht doorwerken. Eisch: zes geldboeten van f2, subs, één dag voor elke boete G. J. van B., te Katwijk, had te NoordwijJc bij avond gereden met een rijwiel zonden lioht. Hij bekende. Eisch f 1 of 1 dag. Fr. H. W., een Duilsriior, thans in Am sterdam woonachtig, had volgens het prot ces-verbaal met een auto gereden ondec Leiderdorp zonder lioht, terwijl hij ook geen nunvmerbewijs had kunnen vertoonen. Dit laatste ontkende beklaagde. De zaak werd n«u aangehouden tot Woens dag 8 Juli, ten einde den verbalisant tui •hooren. P. B.. schilder te Leiden, stond terechf wegens 'het laten branden van een benzine* lanvp bij verfwerk aan de Meerens raat, ifll strijd met de betreffende verordening. De Ambtenaar meende, dat het ten lasti gelegde een wij ernstig feil betrof waaroOf hij f 5 subs. 5 dagen eisehte. Beklaagde zei de. dat het brandgevaar af zeer gering was. Bovendien betrof het eejf onbewoond hute. Uitbraak over tfwee woken,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9