Inmaak-Brandewijn De Hand met het Litteeken, No. 20029. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 Juni rweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. f 2.85 üe O. L. O. O. Fa. Wed. A. J. C0PPENS, Schiedam FEUILLETON. Prof. ir. E. J. F. Thieren*. Prof. ir. E. J. F. Thierens, w. i. en c. i., benoemd tot gewoon Ihoogleeraar aan de Technische Hoogesohool te Delft Üot bet geven van onderwijs in de electronechndek, werd 28 Januari 1882 geboren te Workurn. Hij volgde de H. B. S. te Middelburg en •budeerde van 1900 tot 1904 aan de voor malige Polylechnasohe School te Delft, in welk laatste jaar hij slaagde voor het diplo ma werktuigkundig ingenieur en in 1905 te Karlsruhe voor dat van eleofroiechnisch in genieur. VervoLgens was hij assistent aan de Technische Hoogeschooi bij prof. Feld- mamn, daarna adjunct-directeur bij het G. E .B. te Leiden. Hierna was hij eenige jaren werkzaam in Indië in dienst van de firma Lindebeves-Stokvis te Amsterdam. In 1917 keerde hij hier te l-ancte terug en werd be noemd tot ingenieur bij het G. E. B. be Delft, later adjunct-directeur tot 1920, toen hij tot hoofd der afdeeling eieclriciteit van de Ko ninklijke Nederlandse he Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden werd benoemd, In welke functie hij rfhans nog werkzaam is. Prof. Thierens heeft reeds vele belangrijke adviezen uitgebracht en is thans nog bezig met het samenstellen van een advies om trent de schut- en spuaöluizen voor den grooben afehiitdijk voor de Zuiderzee. Belastingen en Schnlden. De Centrale Commissie voor Bezuiniging, ingesteld door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, heeft een vergelijkend overzicht samengesteld van de onlvangsleff-en uitga yen van 37 gemeenten volgens de begrooting yoor 1925. Uit een daarin opgenomen overzicht van (ontvangsten en uitgaven ontleenen wij de yolgende cijfers, waardoor voor de verschil lende gemeenten achtereenvolgens worden aangegeven: a) het bedrag der belastingen per inwoner volgens de raming 1925; b) de schulden per inwoner op 1 Januari 1914 en c) de schulden per inwoner per 1 Jan. 1925. abc Amsterdam 54,63 234,41 394,54 Rotterdam 52,70 229,29 443,77 's Gravenhage 54,85 178,12 332,11 Utrecht 40,72 88,38 223,25 Groningen 34,58 121,66 188,19 47,73 148,40 220,97 Arnhem 48,60 193,74 269,77 Nijmegen 30,05 100,38 145,99 Tilburg 27,10 52,85 208,25 Leiden 33,69 78,92 150,09 Maastricht 22,04 44,17 168,30 Dordrecht 38,79 103,77 417,51 Apeldoorn 29,91 28,71 195,22 Delft 30,35 80,49 224,31 Leeuwarden 33,69 84,05 184,06 Hilversum 49,40 79,79 251,13 Enschedé 38,53 86,85 233,60 Schiedam 29,71 107,55 337,91 's Hertogenbosch 29,98 68,93 237,69 Zwolle 28,27 66,76 -134,54 Heerlen 32,77 57,54 230,64 Amersfoort 34,18 53,71 207,70 Deventer 42,49 71,07 277,86 Helder 30,76 63,79 179,57 Breda 28,24 69,22 169,41 Zaandam 44,25 93,65 171,05 Hengelo (O.) 22,51 29,75 98,85 Gouda 29,30 37,93 142,42 40,01 107,85 259,59 Almelo 42,32 56,81 247,55 Alkmaar 33,35 47,09 173,77 Ede 14,20 22,62 70,73 Lonneker 18,18 18,62 24,52 Venlo 20,76 81,24 181,28 Vlissingen 30,91 79,99 92,24 Zutphen 34,73 81,27 145,17 Middelburg 31,24 78,75 100,84 Uitsluiting in het bonwvak. Naar ,,De Tel." van de algemeene pa- troonsvereeniging verneemt, staat het thans onherroepelijk vast, dat de uitsluiting in de bouwvakken in Den Haag heden ingaat. L* uitsluiting zal, zooals gemeld, alle bij het collectief arbeidscontract betrokken bouw arbeiders omvatten en wel de timmerlie d-en, metselaars, betonwerkers, opperlieden, voegers, handwerkèrs en slechters. Buiben 'ie uitsluiting vallen de schilders, die trou wens allen in staking zijn, de stukadoors en de loodgietera. In totaal zullen naar schatting ongeveer 4000 arbeiders hierbij betrokken zijn. Het gevolg zal zijn, dat de groote bouwwerken, als „De Bijenkorf", Ge- scher en Kemper, „De Nederlanden", Pan der en de Laakbrug en de geheele woning bouw komen stil te liggen. Ook de z.g. bur gerzaken zijn bij de uitsluiting betrokken. De patroonsvereeniging heeft aan alle pa troonsorganisaties in den lande lijsten met de namen der uitgestotenen doen toekomen, om te verhinderen, dat zij buiten Den Haag aan het werk komen. Scholierkaarten. De Nederlandsche Spoorwegen zullen met ingang vaa 1 Juli a.s. ook scholierkaarten verkrijgbaar stellen voor een tijdvak van elf maanden, kostende: per tariefkilometer f 10 voor de eerste, f 7.50 voor de tweede en f 5 voor de derde klasse, met opwaartsche af ronding van de prijzen op geheele guldens en met een minimum van f 60 voor de eer ste, f 45 voor de tweede en f 30 voor de derde klasse, welke prijzen in hun geheel bij voor uitbetaling voldaan moeten worden. Besloten is H. M. de Koningin bij haar zilveren huwelijksfeest als Haagsche huldi ging een portret van Prinses Juliana door W. van Konijnenburg aan te bieden. Een groote groep belangstellenden was Zaterdagnamiddag om half vier in Den Haag bijeen gekomen bij de zuil tegenover de Ge vangenpoort, waar een: gedenkplaat zou worden onthuld ter herinnering aan de ju bileumfeesten. Klokslag half vier nam rar. Ter Pelkwijk het woord en richtte zich in het bijzonder tot den burgemeester. De burgemeester knipte daarna een touwtje door, waardoor het scherm, dat de plaquette nog verborgen hield voor de oogen van het publiek, zakte. Daarna zeide de burgemeester, dal voor diegenen, die de jubileumsfeesten hebben meegemaakt, geen herinering er aan noodig was. Zij zouden zonder deze plaquette toch in onzen geest blijven voortleven. Voor het nageslacht echter is het goed de herinnering er aan vast te leggen, omdat het een blijde gebeurtenis was in een somber tijdperk. Ook de burgemeester juichte de gekozen plaats toe. Het gedenkteeken heeft een ach tergrond, zooals rnen er maar weinig in de stad zal kunnen vinden. Hij zeide dank aan het comité en aanvaardde de plaquette gaarne namens het gemeentebestuur. Daarna begaven de belangstellenden zich naar Hotel „De Twee Sleden", waar de thee geserveerd werd. De plaquette is naar aanwijzingen van dr. Berlage vervaardigd bij „De Porceleynen Fles" te Delft. De tekst, die onder den Haag- schen ooievaar is geplaatst, luidt: Met den aanleg van dezen verkeersweg werd een begin gemaakt in 1923; het jaar, waarin blijde werd herdacht de vijf- en-twintig-jarige regeering van Koningin Wilhelmina. Te Scheveningcai is Zaterdagmiddag die „landdag" van don Vrijheidsbond gehou den. Tegen het aaiwangsuur was de groote Kunzaal bijna geheel gevuld, zoodat op het terras ook nog eenige spreekgestoelten wer den opgericht. Et waren verscheidene Ka merleden aanwezig. Deze bijeenkomst werd door muziek en zang opgeluisterd De Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen heeft dien middag in Den Haag een openbare bijeenkomst gehouden. De Ohristelijk-Histori9ohe Unie heeft dien middag in den tuin van „Zomerlusl" in die Oude Plantage te Rotterdam een landdag gehouden, die, de dreigende weersgesteld heid in aanmerking genomen, goed bezocht was en opgeluisterd werd door oen fanfare corps. In Den Haag is gistermiddag in velband met die a.s. Tweede - Kaimer-verkiezingen een groote demonstratie van de RoomsCh-Katho lieken gehouden, gevolgd door een massa meeting op „Houtrust". Aan den opBooht namen tal van Roomsoh- KadJholiefke veneenigiingien en corporaties deel, waarvan de leden zich omstreeks één uur op het Plein 1813 opstelden. Om ruim kwart voor tweeën wend afge marcheerd. Ln den stoet werden ongeveer 24 vaandels meegevoerd, terwijl twee mu ziekcorpsen er den gang in hielden. Het voorbijtrekken duurde ongeveer een kwar tier. Gemarcheerd werd naar het Stadhou dersplein, waar de stoet werd ontbonden. De demonstranten stroomden daarna haar het in de nabijheid gelegen Houtruelterrein, waar overigens reeds een der groote tribu nes met een talrijk publiek bezet was. Ook de andere tribunes vulden zich toen vrij spoedig, terwijl duizenden zich met een eïaanplaats tevreden stelden. Naar schatting waren wel bijna 30.000 personen aanwezig. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, in de afdeeling der electrotechniek, om onderwijs te geven in de electrotechniek, ir. E. J. F. Thierens, hoofd der afdeeling electricteit van de Kon. Nederl. Hoog ovens en Staalfabriekenis J. EL Scholten, secretaris der Maatschappij voor den wer kenden stand te Amsterdam, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassaui3 benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de hoofdcommies van het-Departe ment van Oorlog J. Vennik. De Haarlemsche correspondent van het „Hbld." schrijft: Men zal zich herinneren, dat door het royale aanbod van het gemeentebestuur van Heemstede voor de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur de mogelijkheid ge opend werd om met betrekkelijk geringe kosten op het Valkenburgerplein te Heem stede het zoozeer verlangde eigen gebouw, te stichten. Inmiddels hebben zich voor de Vereeni ging voor Bloembollencultuur andere moge lijkheden opgedaan, Nu Gcdep. Staten het Raadsbesluit van Heemstede tot aankoop van het buiten „Spaar en Hout" hebben goedgekeurd, zal aan de villa en aan het park een bestem ming moeten worden gegeven. Wij verne men uit zeer goede bron, dat het hoofdbe stuur van Bloembollencultuur" en Br en W. van Heemstede thans over die beslemming in onderhandeling zijn. Slagen deze onder handelingen hetgeen zoo goed als zeker 19 dan is de bedoeling, dat de villa door de gemeente aan de Vereeniging kosteloos in eigendom zal worden afgestaan. De Veree niging hoopt dan daarbij een stuk grond, groot genoeg, dat daarop behalve voor de oprijlaan plaats is voor het groote houten gebouw van de bloemententoonstelling en voor stalling van de auto's der beursbezoe kers. Het plan is dan de villa in te richten als hoofdgebouw voor bestuur, secretariaat, ar chief, bibliotheek en andere kantoordoelein den, terwijl het houten gebouw voor beurs gebouw zal worden bestemd. Dit zou zonder twijfel een zeer gelukkige oplossing zijn, waardoor ook een einde zou komen aan de onzekerheid, waar ten slotte de zetel van ..Bloembollencultuur" zal ge vestigd zijn. Zij, die in de Vereeniging be zwaar maakten tegen een vestiging te Heem stede zullen bij deze oplossing hun bezwa ren wel terugnemen; ten eerste omdat het een zeer mooi gebouw is, waarover men be schikking kan krijgen, en ten tweede, omdat het zóó dicht bij de Haarlemsche grens ligt Zaterdag is te Haarlem gehouden de jaarvergadering van de Vereeniging „Gro ningen", die geleid werd door den voorzit ter, mr. Vos, uit Appingedam.Deze opende met een welkomstwoord en zette daarna de organisatorische en cultureele waarde der vereeniging nog eens uiteen. Goedgekeurd werden de notulen en het jaarverslag van den secretaris, den heer Werkman, uit Groningen. In totaal zijn thans 24 af deelingen aangesloten, welk ge tal zich nog wel zal uitbreiden. De rekening van de penningmeesteresse, mevr. KunstDe Vogel, uit Groningen, sloot met een batig slot van ruim f 700 Bij de bestuursverkiezing werden herko zen mevr. Kunst-De Vogel, en F. Bon thes Gosselaar, béiden uit Groningen, cn in de plaats van den heer G. Bos Hzn. uit Deu Haag, die zich niet weer herkiesbaar 6telde, de heer K. ter Laan, uit Zaandam, aanbe volen door de afdeeling Leiden. De begrooting voor 1926 werd vastgesteld, vermeldende o.a. het vertalen van de be kende kroniek, het uitgeven van een lie derbundel en twee prijsvragen, een voor een tooneelspel, betrekking hebbend op de his torie van Groningen, een voor een historie- boek in eenvoudigen vorm, dat dienstbaar is te maken aan het schoolonderwijs. De statuten werden aldus gewijzigd, dat door de plaatselijke af deelingen aan de algemeene kas 20 ct. per lid zal worden af gedragen. Als plaatö voor do volgende algemeene vergadering en voor den Landdag 1926 werd Leiden aangewezen. Aan hel jaarverslag van de Vereeni ging „De Tulp", opgericht Februari 1924 als groep van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, ontleenen wij, dat het aantal leden bedraagt 383 met een gezamenlijke met tulpen beplante opper vlakte van 321465 R.lt., waarvan in 1924 191 leden alleen contributie betaalden, 110 leden voor de helft in contributie en voor de andere helft in geld, terwijl 82 leden alleen bollen inleverden. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: W. Warnaar, W. v. d. Laan, Nic. Bos, J. P. de Bruin, A. Faase, P. Goe- mans Azn., A. B. Leenslag, G. A. Preyde, II. M. Ruysenaars Hz., Jac. Uitdenbogaard, J. Valkering Tz., Th. v. d .Vlugt, II. Zonne veld en H. J. Voors, secr.-penningm. In 1924 werden door het bestuur ter hand genomen maatregelen ter voorkoming van overproductie, die bestonden in het opleggen van de verplichting om voor elke 100 R.R. tulpen hetzij f3 contributie te betalen, om hiervoor kleine tulpen op te koopen voor vernietiging, hetzij 2 H L. kleine tulpen per 100 R.R. beteelde oppervlakte ter beschik king le stellen van het bestuur om deze aan de opplanling le onttrekken. Door den mati gen oogst behoefde een deel niet ingeleverd te worden, terwijl uit de opbrengst der inge leverde kleine bollen, die als veevoeder ver kocht werden, een groote hoeveelheid aan gekocht kon worden om te vernietigen. Een hoeveelheid van 2500 II.L. kon aangekocht worden ter vernietiging. Op deze wijze is de Vereeniging dus zeer goed werkzaam ge weest. Het bestuur denkt op deze wijze voort te gaan en meent, dat er voldoende aanlei ding voor alle tulpenkweekers is om lid de zer groep te worden om beter den aangevan gen arbeid in hot belang van alle kweekers voort te zetten. De Tuoht-Unie heeft be Amsterdam haar jaarlijkschc vergadering gehouden on der leiding van dr. C. Easbon. Aan het jaarverslag is hot volgende ont leend: Steeds valt meer waardeering voor den arbeid en het zedelijk slrevon van dse Unie waar te nemen, ail laat de vrijwillige toe treding van nieuwe leden te wenschen. Onder de Vereen-igimgen daarentegen be slaat blijkbaar lust tot aansluiting. Acht nieuwe VereeiMgingen traden toe. Het aan tal persoonlijke leden verminderde van 2773 tot 2569 Vooral ging in 1924 actie uit van de commissie legert de ongebondenheid van de jeugd, met haar zeven subcommis sies, van de paedagofpische commissie en van die voor de verkeersveiligheid te water. Het jaarverslag, de rekening en verant woording van den penningmeester en die be- grooting werden goedgekeurd. Tot leden van het algemeen bestuur zijn gekozen de heer P. den Hollander, de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, de A. N. W. B., de K. N. A. C., en dT. H. G. Hamaker. Met algemeene s Hem men is besloten tot vervallenverklaring van het lidmaatschap van oen persoonlijk lid, wegens bijzondere redenen. Het hoofdbestuur 9telde voor, generaal C. J. Snijders te -benoemen tot eerelid. De Voorzitter lichtte dit voorstel toehij zeide, dat generaal Snijders veel voor de Tucht- Unie is geweest door zijn hooge positie en zijn groote persoonlijke belangstelling, maar vooral omdat hij is de beste vertegenwoor diger van de beginselen der Unie, de ver persoonlijkte kraoht, zelfbeftieersehing en tucht. Het voorstel van het hoofdbestuur is bij acclamatie aangenomen. Jihr. W. E. Engelen, dliende namens dc commissie voor dierenbescherming de vol gende motie in: De Tucht-Unïe, enz. spreekt als haar oor deel uit, dat vele vormen van slechte be handeling, exploitatie en mishandeling van RECLAME. Franco Huig Per LiUrilescIi Deie weak ter introductie Advocnni op Brandewijn voor f2.- per flesch inplaats van £2.25. SC11RIJF HEDEN NAAR: ANNO 1825. 174 XJi't het Engelsch van Baronesse ORGZY. ^Geautoriseerde vertaling van A. T. 35) „Hé, Mevrouw," zei hij vriendelijk, „wat verschaft mij de eer?" Hij kwam naar haar toe, boog en trachtte haar hand te vabten, maar zij trok die met een snel en hartstochtelijk gebaar terug. „Ik kan uw hand niet aannemen, kolo nel Scrape," zei zij, „voordia/t ge mij verze- kenT*JÏÏ>ot, dat go niot verder zult gaan met deze afschuwelijke zaak." De kolonel zag verwonderd op. „Deze afschuwelijke zaak, lieve Me vrouw?" zei hij, „ik begrijp u nielt. Wat voor een afschuwelijke zaak?" „Dit koopen en verkoop en van een men- schenleveh, dit onderhandelen met dd'en verklikker, dlten spion „OI" riep kolonel Scrape uit, en een vreemde glimlach speelde om zijn dunne, stijf gesloten lippen. „U heeft ons beluis terd, Mevrouwtje, nietwaar?" „Kolonel Scrape. „Nu! Nu," viel hij vriendelijk in, en het vreemde glimlachje werd opeens aange naam en geruststellend. Hij nam haar hand in beide de zijne, 9treelde die zachtjes en kuste zelfs de koude, bevende vingertoppen. „Wal een romantische bekoorlijke jonge dame! Luistervinkje spelen, hè?" „Geheel onwillekeurig," mompelde, zij. >,Daar kan ik oen eed .op doe®," „Geheel onwillekeurig, natuurlijk," stem de hij toe, „maar wij hoorden dia't wreede monster van een kolonel Scrape onderhan delen met een schavuit, die dredgdie James Ftenues aan betm over te leveren. „Jam Fienneo was mijn speelmakker, ko lonel Sorape," pleitte zij, aangemoedigd door zijn vriendelijkflield, all was er iels in zijn houding, dat haar tegenstond, ,,hij ia mijn echtgenoot." „Nog maar voor korten tijd, hè?" zeide hij, met iels van een spotlach op zijn knap gelaat, „en alleen maar in naam, naar ik begrijp." „Alleon in naam, daar hebt u gelijk aan. Maar wij wanen allen eenmaal vrienden, kinderen te zaïmen. Kan u niet begrijpen, wat het voor mij zooi zijn, aks Tubal als Jim 01 u zult heb niet doen, kolonel Scrape," ging zij met hartstochtelijke heftig heid voort Go kunt uzelf, uw naam, uw rang niet voor zulk een schanddaad leenen. Zoo ge eenige vriendschap hebt voor mij, eenige vriendschap voor den Squire, voor mijn bloedverwanten, dan smeek ik u Jim Fiennes met rus-t te laten." De kolonel bleef oenigie oogenblikken zwijgen; zijn scherpe harde oogen keken haar gezicht onderzoekend aan. Zij viel op haar knieën, en verborg het gelaat in haar handen. Was zij er niet op vooiberedd iedere vernedering te verdragen, als zij deze vreeselijke ramp maar kon afwenden? „Wilt ge hen in vrede laten gaan?" smedkbe zij; „ge zijt een Engelsch man, een soldaat, een edelman, ge zult uw hand niet aan zulk een laagheid leenenl Een vijand, jal Eeriijk gevecht, zeker! De dood aan alle zijden ,dit is oorlog, en gij, mannen, haat elkaar. Maar dit deze yreeseliike laag heid deze Judaestneek deze lage, vuile zaak die zult ge niet doen? ge kunt' niet, het zou ons allen schande aamdioen, onze zaak en onzen naam bevlekken go kunt bet niet doen, kolonel Srape, ge kunt. Hij luisterde heel stil naar haar, uiterlijk onbewogen, keek alleen op haar gebogen hoofd noer met een half boozen, en zeer verbaasden blik .Blijkbaar was hij mei zichzelf in strijd, terwijl hij haar met leed wezen zoo diep bedroefd zag. Zij was de dochter van een zijner oude vrienden, aan genomen door een amder, die hem piet min der dieibaar waszij was een van hen, een standvastig aanhanger en oen sdhoone vrouw. Ja, dut was zij zeker. Met dde tra nen in haar oogen, en den trillenden mond, was zij in waarheid een panel. En welikie main, al naderde hij de zeventig jaren, zoo als de kolonel deed, kon een schoone vrouw in leed zien, die pleitte voor hetgeen haar niet toegestaan kon worden Kolonel Scrape was stijfhoofdig en hij behoorde tat dat type van soldaten, voor wie het leven van een enkel wezen erven weinig telde als dat van een hond of een paard. En als hij voor zijn partij een klein voordoet kon behalen door den dood van één man, dan zou het dwaasheid zijn, hem niet te dooden. De ko lonel zou inderdaad zijn eigen broeder zon der aarzeling of zonder verwijt hebben op gehangen, als die broeder een gevaar voor de zaak van den Koning opleverde. Maar met dat al kon 'hij een mooie vrouw niet zien schreien. „Nu, nu, Mevrouwtje," zei hij na een poos, ge moet niet zoo verdrietig zijn. Die mooie oogen zijn niet gemaakt om te hui len, en dat aardig mondje.... O, als ik maar oenige jaren jonger wasl Nu, nul Laat ik uw kamervrouw roepen, en volg mijn raad op, den raad van een oud man, en ga een uur ruston. Ge zijt overspannen door hetgeen ge gehoord hebt, maar, geloof me, het o-ude mom si'ter is niet zoo 'kwaad, als gij in uw jonge verbeelding het denkt; en als een schoone vrouw pleit, wat kan een zwak man dan anders doen dan toe geven?" Barbara kon Jiaar ooren nauwelijks ge- looven. In een oogenblik etond zij overeind, haar oogen gloeiden van een onverwaohten straal van hoop. „Ge wilt," mompelde zij vaag, „ge wilt." „Wat wil ilk?" vroeg hij, een beetje brom mend glimlachend Den verrader den rug tookeeren, en Jim Fiennes met vrede laten?" „Heb ik niet gezegd, dat ik nooit een schooue vrouw kon zien weenien?" „O, dank u, dank u," riep zij en haar stem klonlk verstikt, gebroken door deze plotselinge aandoening, deze groote, onver wachte vreugde. „Wat was ik dwaas, niet eer bij u be ko men bang, half bang voor u te zijn. Ik had moeten weten, diat gie even edelmoedig ails dapper zijt. Dus u wilt de zaak verder laten rusten?" drong zij aan. „U wilt uw soldaten niet achter Jim aan zenden? Dat belooft u?" Een seconde scheen hij te aarzelen, ter wijl Barbara's schitterende oogen op hem gevestigd waren, alsof zij trachtte in zijn ziel te lezen. Toen -zei hij zacht: „Ik beloof het." Zij zuebüte diep en fluisterde „O, mijn God, wat zal ik vanavond voor u bidden 1" En plotseling greep zij zijn dieren een uitvloeisel zijn van verse hi Hondo soorten van tuchteloosheid, zoowel bij oude ren als jongeren; besluit al haar invloed aan te wenden om deze verruwing van ze den en hel gebrek van eerbied voor de na tuur en haar voor den mensch zoo nuttige schepselen tegen te gaan. -- Tijdens den Vrijdag ter gelegenheid der jaarvergadering van de Ned Maatschap pij voor Nijverheid en Handel gehouden maaltijd zijn telegrammen van hulde ver zonden aan de Koningin, de Koningin-Moe-» der en Prins Hendrik. In de voortgezette algemeene vergade ring is behandeld het rapport van de door de Ned. Maatschappij ingestelde bezuini gingscommissie. De vergadering keurde het verslag goed. Daarna waren medodeelingen aan de orde van den heer C. Mulder, ingenieur te Amers foort, inzake tarieven, aan de industrie be rekend voor olectricitcit, gas en water. In het terzake samengestelde rapport komt de commissie tot de conclusie, dat de tarieven zeer sterk uibeenloopen. Wat eieclriciteit be treft, zijn de tarieven van de provinciale be drijven het hoogst, hetgeen te verklaren is uit -de noodige hoogspanningsnetten. De kleine industrie betaalt in de meeste geval len meer dan dc groote industrie. In het rap port wordt de aandacht gevestigd op de groo te winsten der gemeentelijke bedrijvn, ooK als zij uitsluitend distribueerend optreden. Aangaande de gasprijzen merkt het rapport op, dat bij verbruik van 10.000 kub. meter per jaar prijzen moeten betaald woiden tot een maximum van lo ce^ts. Nu het gebruik van gas als verwarmingsmiddel toeneemt, ls tariefsverlaging in het belang der gemeen ten. fen slotte vermeldt het rapport, dat de walerprijzen in vele gemeenten hoog zijn, omdat geen of onvoldoende prijsreductie voor het groote verbruik te maken van gezuiverd grondwater. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van vijf leden van het hoofdbestuur, In plaats van de aftredenden, de heeren Pos- thuma, Walrave Bossevain, Smit, Van Gel-» der, Grena de Jong en Van Leeuwen. Teil gevolge van de wetsherziening blijft de heei* Pohtuma voorzitter tot September 1927. De departementen Haarlem en Maastricht heb ben aangewezen jhr. Teding van Berkhout en den heer J. Regout Jr. Bij stemming zijn gekozen ir. G. A. Kesslcr, te IJmuiden, en R. Buisman, te Leeuwarden. *De voorzitter richtte woorden van af scheid tot de aftrodenden en heette de nleu- wè hoofdbestuursleden welkom. Vervolgens is in behandeling genomen het ingediende rapport van het departement De venter inzake verlaging kosten levensonder-r houd, door den heer Stcketie toegelicht. Vol gens het rapport zijn de bezwaren in het bijzonder de hooge belaslingien, de wettelijke regeling van den achlurigen; werkdag, de hooge spoorwegtarieven, de rcnteslandaara, de woninghuren, prijsafspraken van belang hebbende groepen, nivelleering der arbeids- loonen en de geringe omzet in hel winkel bedrijf. Het departement betoogt dat verla ging van de kosten van levensondemoud dringend gewenscht is. In menig gezin heerscht armoede, terwijl de nijverheid met hooge productiekosten heeft te worstelen, zoodat verdere loonsverlagingen en uitbrei- haod en drukte er Itaar zac* le, vochtige lippen op. Het volgend oogenblik was zij heem, liep de hall uit en die trap op. Kolonel Scrape kon haar onder het loopen hooren. zingen. „Vervioökli!" zei hij met nadruk. Hij koek even naar den rug van zijn hand en veegde dien toen aan zijn «aimi buis af. „Vervloekt!" zei hij nog eens weer. .Daarna riep hij luid om zijn ordonnans. HOOFDSTUK V. De ramp. 1. Hierna voelde Barbara zich gelukkiger dan zij dit sedert veol dagen gedaan had. Het denkbeeld, dat zij dat afschuwelijke plan veohiinderd had, gaf haar weer dial ge voel voor onafhanke'l ijkheid en persoonlijk heid terug, dat haar scheen verlaten te heb ben van het o ogenblik, dat zij de verrader lijke hand het raamkozijn van de herberg le Daventry zag grijpen. Hel was inderdaad zonderling, dat, vam dot oogenbLik af, Bar bara zich bewust was geworden van haar onmacht, haar zwakheid als ito uw. Mede lijden en gevoed hadden haar bij die ge legenheid Tubal doen beschermen, dat wil zeggen, om niiete aan den Squire te vertel-. Ion over don schurk, dien zij in de raam opening gezien en die haar met een pistool gedreigd had; op dezdfdie onverklaarbare wijze had zij weinig gezegd van den man, dien zij de koets van den Koning te Fardon Fields had zien bestelen; het was pas later, toen zij hoorde, wat een ellendig overloop er en verrader Tubal werkelijk was, dat zij dien haat tegen hem was gaan koesteren* die nu alle andere gevoelens oveiheerschte. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5