Jhr. OE GEER Hulpgebouw A. WAALS MEUBELEN TAPIJTEN Waschknecht Sponsbaden Nette Werkster Buitenland. BOELHUIS ACHT uur spreekt in de Stads-Gehoorzaal voor de Chr. Historische Unie. den Candidaat der Christelijke Historische Unie. UIT ONZE STAATSMACHINE. Burgerlijke Stand v. Leiden. VARIA. WAT BETAAL IK WAAR BLIJFT HET? H.H. Meubelmakers iiiiiiiiinimiiiiiiiiiimiiaiiiii ARTISTIEKE in aparte genres Hasselman Pander Prima Kwaliteiten Lage Noteeringen EIGEN MEUBELFABRIEK illlllilllilllEIISIilllllllllClllil DE LEIDSGHE BEGRAFENIS ONDERNEMING. Gezocht een Dame J. L. GREYGHTON, Wit laqué Slaapkamerstoelen met rietzitling 5.70 Wit laqué Slaapkamer tafeltje 7.60 Wit laqué Nachtkastje 8.00 Wit laqué Waschtafel 8.00 Meubilaire Goederen f MAKEN HETU GEMAKKELIJK SLAGERSKNECHT. Bei Wetsontwerp, «tok. 304 (II. v. A.) Hebben wij de vorige week bet Voorloopig Verslag omtrent bovengenoemd wetsontwerp besproken, wij willen nu eenige aandacht schenken aan de Memorie van Antwoord en de wijzigingen, die de Minister heeft aan-, gebracht. Wij merken echter op, dat deze wijzigingen niets veranderen aan de alge meens strekking van het wetsontwerp; maar alleen enkele punten betreffen, die wat ster- Ier werden aangevallen. Het spreekt vanzeflf, dat ook de Minister in deze Memorie zekere financieels beschou wingen houdt. Wij zullen ons tot het aan stippen van enkele hoofdpunten bepalen, maar er is reden om wat ruimer te grijpen dan in het V. V., omdat hier een bepaald persoon aan het woord is de Minister van Financien en in het V. V. alle»* wordt gedoeld op „velen", „sommigen", „en kelen" zoodat men toch niet weet en dus slechts kan raden, welke partij aan het woord was: het persoonlijke ontbreekt ge heel. Ter zakel De Minister verdedigt allereerst de leer, dat er gezorgd moet worden, dat de Staat voortdurend beschikt over de middelen, om in alle behoeften te voorzien, ook van do economisch zwakkeren; maar dat do leer, dat het geld gehaald moet worden daar, waar het 't gemakkelijkst te krijgen is, niet duurzaam kan worden volgehouden. Daar om zijn indirecte belastingen niet als zoo danig uit den booze en kapitaalvorming door de gegoeden is een belang ook voor de min der gegoeden. Wanneer indirecte belastin gen geheven worden van goederen, waarop besparing wenschelijk of niet bezwaarlijk is, bereikt men er twee voordeelen mee: zij ontlasten de kapitaalkrachtigen en maken kapitaalvorming ten algemeenen nutte mo gelijk, en zij dwingen tot versobering. Er moeten, volgens den Minister, maat regelen genomen worden, om in de behoef ten te voorzien, zoolang de automatische toeneming der uitgaven niet gedekt wordt door de natuurlijke toeneming der gewone middelen en deze laatste is nog altijd zeer gering, wat met cijfers wordt aangetoond. Bovendien blijkt uit het rapport van de Commissie-Van Vuuren, dat de stortingen in het Invaliditeitsfonds moeten worden her vat en het betoogt de wenschelijkheid, oio door versterking van het Leeningsfonds tot snellere aflossing van de overdreven hoog© Staatsschuld te komen, die te groote lasten op het budget legt, doordat in de jaren na het uitbreken van den oorlog uit leening- gield is voldaan, wat uit den gewonen dienst gevonden had moeten worden. Geldleening is strikt genomen alleen toelaatbaar voor zulke productieve uilgaven, waardoor de opbrengst van het bereikte voldoende is oin de rente te dekken. Wil men den toestand verbeteren, dan zal men, zegt de Minister, de belemmeringen van kapitaalvorming moeten wegnemen en den druk der belastingen voor do geheels bevolking beter moeten verdeden. Verder verdedigt de Minister de storting van een deel der successierechten in het Leeningsfonds. Evenwel worden naar aan leiding van het V.V. eenige wijzigingen in bet wetsontwerp aangebracht, waardoor de geschatte opbrengst van de „verteringsbe lasting", 3 a 4 millioen geringer zal worden en de opbrengst van de personeele belasting met anderhalf millioen zal dalen; het eerste door vermindering van enkele tarieven, het tweede door vrijstelling van winkels en kof fiehuizen ajls compensatie van de vermin derde winsten uit het hedrijf. Daarentegen zal de kinderaftrek bij de Inkomstenbelas ting, die aanvankelijk op 1800 per kind was gesteld, tot f200 P©r ldnd worden te- ruggebraoht. Wat de vertering-belasting meer dan 22'/' millioen de berekende naaste behoefte opbrengt, zou in het Leeningsfonds kun nen worden gestort lot versterking van de aflossing der crisisschuld. De Minister voelt niets voor de in het V.V. aanbevolen belasting op het reizen voor pleizier naar het buitenland. Ten eerste zou het passenstelsel moeten herleven; ten tweede zou de controle moeilijk zijn, omdat in het buitenland moet worden nagegaan, of de reiziger werkelijk plezierreiziger ij; ten derde zou dubbele belasting worden ge heven, omdat het buitenland ook den man treft; ten vierde zijn de verblijfkosten in het volle seizoen al hoog en zijn velen door eigen vacantie of die van de kinderen aan dien duren lijd gebonden. Iels anders is het met hen, die het land verlaten, om aan de inkomstenbelasting t© ontkomen; die te treffen verdient aanbeve ling; maar men dient daarbij rekening te houden o. a. met hen, die 61 na vertol naar IniiiS vertrekken. Wat nu meer bepaald het ontwerp tot aanvulling der Zegelwet 1917 aangaat, wil de Minister niet weten van een Weelde belasting", wel van verteringsbelasting, daarom zijn alle verteringen in hotels en eethuizen aan belasting onderhevig ge dacht; geon weetde, maar verteringen, die „het gevolg zijn van een min of meer ruim bezit aan middelen, in ieder geval ruimer, dan noodig is om te voorzien in de noodza kelijke kosten van levensonderhoud". Blijk baar wil de Minister vooral ook hen toet ten, die buitenshuis bijv. elen, om de ge- ziriskoston te vermijden. Verschil tusschen wonen in een hotel of bij een particulier, waar men eenige kost ganger is, is er wel, maar de wet maakt daartusschen geen onderscheid. Toah ver klaart hij bij het gewijzigd ontwerp, dat pensions, waar men per persoon en per week voor 117.50 algeheel© verzorging kaïn vinden, niet onder dte belasting vallen. Het desbetreffende artikel kan nu vrijstelten hotels, herbergen en pensions met f2 voor logies; hotels, herbergen en pensions met f 2.50 Voor logies en ontbijt; hotels, herbergen en pensions met f 17.50 per week voor geboete verzorging hotels, herbergen en pensions met f 1.25 voor een maaitijd. Togen vrijstelling van kleine verteringen heeft de Minister bezwaar. Het minimumrecht wordt van fO.10 tot f0.05 teruggebracht en kwitamtiezegel kan ontweken worden door abonnement, d. i. overlegging der boekein van don houder der inrichting, eens per maand. De opklimming is geleidelijker geworden. Verdeeling van hotels, café's en restau rants in klassen stuit op bezwaren, omdat do grens moeilijk te trekken zou zijn. Wol is de Minister bereid vermindering van per soneels belasting op den voet van logemen ten voor café's en eethuizen toe te staan. Sociëteiten daarentegen genieten die re ductie niel, omdat zij uiting van weelde zijn. De vrees, dat men na die invoering der heffing zal overgaan tot het vervaardigen van goedikoope ondeugdelijke, maar schoon schijnende artikelen acht de Minister onge grond. Antiquiteiten en kunstwerken, taarten en vruchten worden nfet meer belast; de han del in antiquiteiten en kunstwerken is niet te cenlroieeren, em wat de zoetigheden aan gaat, daarin is redds belaste suiker een be langrijk bestanddeel; maar loslaten doet hij ze niet; hij zoekt naar een andere wijze van belasting. Wijn en champagne zijn vrijgelaten, om geen represaille-maatregelen uit te' lokken. De belastbaarheid van kleedkngsluikken is zoodanig gewijzigd dat de aard van het kleedingstuk en de stof bestlissen. Van grooteren aftrek in de belastingen voor volgende kinderen .wil de Minister niet weten; een geringere aftrek zou meer ge rechtvaardigd zijn. Maar evenmin wensobt hij toe te geven aan den wensch, om dein aftrek voor gehuwden te laten vervallen. Afgewezen wordt ook de wensch, om de persoonlijke imkom^jenbelasLing ie verande ren in een gezinsinkomstenbelasting. Losgelaten is het denkbeeld om goederen te betasten boven zekeren prijs. Wandelstokken, waaiers en parasols zul len wel belast worden; dat is ook het geval met gaJakleeding en met uniformen met bont en pelswerk. De wensch, om gramofonen en fonogra- fen vrij te stellen, wordt niet ingewilligd: hot bezit en gebruik er van geluigt vam ge goedheid. Omtrent tapijten, voorwerpen van kristal, serviezen vam porselein en vam aardewerk is rekening gehouden met de gemaakte op merkingen. Reukwerken worden vrijgesteld, omdat zij een vrij hoog percentage belasten alcohol bevatten; zij loopen parallel mot banket- ba kkersartiketen, dié suiker bevatten. Van de uurwerken zullen alleen belast worden de staande of hamgemide, waarvan de kast uit een fijne houtsoort is vervaar digd. De belasting op automobielen kam de Mi nister niet laiten vallen, maar hij belast ze met 5 in plaats van met 10 procent. Iets dergelijks geLd-t voor pleziervaartuigen. Voor uitdrukkelijke uitsluiting van ge bruiksartikelen en parementen, banoodïgd voer den etrodnenst, bestaat geen grond. Daar de Zegelwet bepaalt, dat voor één stuk maar eens zegelrecht verschuldigd is, be/h-oeft voor betalingen boven 10 gulden niel de gewone plakzegel te worden be taald, als er al de nieuwe bepalingen op zijn toegepast. De Minister acht de klacht, dat de ver- kooper zooveel moeite zal moeten doen bij de uitvoering der wet, overdreven, vooral omdat voor betalingen beneden 10 gul-den abonnement mogelijk is. -0- ONDERTROUWD. HL Jurgens, jm„ 27 j. en W. Dpxhoorn, jd., 23 j. J. W. v. d. Hieyden, jni., 28 j. en de Groot, jd., 26 j. G. W. HL Spierings, jni en E. O. M. Vinkènstein; jd. t.W. Bolstier, jm., 42 j. en J. Loman, jd., 33 j. O. de Groot, jnï., 29 j. en O. J. Colpa, jd., 22 j. J. J. Zitman, jm., 22 j. en A. Melius, jd. ,22 j. P. A. van Hees, jm, 30 j. en W. Hl A. Schmidt, jd., 27 j. A. ML Silvester, jmL, en M. Baart, j4 J. A. Breedeveld ,jm, 22 j. en E. J. Kaak, jd. 24 j. H. J. Slewe, jmt, 24 em M. J. Zwetsloot, jd., 23 j. J. Botermane, jm., 21' j. en fi. CL Brandt, jd., 21 j. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN. Terugontvangen in de le helft van Juni. BRIEVEN BINNENLAND. Aldershoff, Prof. Dr. M„ Utrecht. Commandant 4e R. I., Leiden. Depar tement van Oorlog, Haag. Ekgelbracht en Smulders, Rotterdam. Es, Chr. van, Rotterdam. Groen, j. J. Zn., Leiden. Handelsregister, Groningen. Klasse, Ds., Ter Neuzen. Konijnenburg, Mej. Wassenaar. Letter 9128, bur. v. d. Blad, Amsterdam. Melscher, Leiden. Meijgaai'den, Mej. N.' v., Amsterdam. Min. van Financiën, Haag. Min. v. Ko loniën, Haag. Nrjhof, M., Leiden. Officier van Justitie, Haag. Pelt, Mevr. H. van, Njjmegen. Raad van Beroep, D. B., Leiden. Schooten, Dames v., Voor hout. ten Steen, H., p.a. Schipper Stoffer, Leiden. Verffabriek, Amsterdam. -De Vor, Utrecht. v. d. Wissel, Mevr., Oost- Raven Soltane. Zeepfabriek „De Duif", Den Dolder. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. Baay, Mej. M., Rotterdam/. Bogaards, J., Loeten Boskoop. Bouwman, Haag. Goesma, Prof., Leiden. Moeit, J., Rot terdam. Onderwater, G., Voorhout. Serdijn ,Trjjntje, Egmend a Zee. Vink, J. de, Rotterdam-. Vonk, Juff., Leiden. .Vos, Mej., Helder. BRIEVEN BUITENLAND. Man, ML P. E. de, Rangoon-. Mihaiy Gergejj, Mezo Tar. Ozr Sziies, Tereché, Budapest. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. Colf Kaïn, Frankfurt Oder. Hartog, New-York. Starre J., Curasao. 2 briefkaarten zondëc adres. Hieronder zijn ook begrepen poststuk ken Diet of onvoldoende gefrankeerd. De lichtbehoefte der boomsoorten. De beleekenis van het licht voor verschil lende verschijnselen in de natuur werd reeds door de oudste volkeren gevoeld. De groote belangrijkheid van het licht, naast de factoren temperatuur en vocht, in den .plantengroei komt vooral in den boichbouw tot uiling.lin zoo is het rced9 meer dan eea eeuw geleden, dat men een scherp onder scheid maakte tusschen die boomsoorten, welke zeer geringe of zeer groote eischen stelden aan de hoeveelheid ter beschikking slaand licht. Toch heeft het betrekkelijk lang geduurd voor met den invloed, welke het licht in dezen op het plantenleven had, nader tracht te te verklaren, en tot in de tweede helft der negeniende eeuw bleef het grootste deel der lichtvraagslukken onbesproken. Hierover deed de ing. G. van Lelyveld mededeelingen in een aflevering van het „Landbouwkundig Tijdschrift". Het is Til. Harly geweest die het eerst zich met een methode van lichtmeting bezighield, maar eerst door Wiemer werd deze mehode nader uitgewerkt en in zeer uitgebreiden zin toegepast. Hiermede was de mogelijkheid ge schapen, om de op boschbouwkundig gebied practisch gevonden ervaringen wetenschap pelijk te onderzoeken en vast le leggen. Het begrip licht- en schaduwsoorten, dat dus het eerst in den boschbouw werd inge voerd, was feitelijk reeds lang in de praktijk gebruikt zonder dat men er de juiste verkla ring van wist te geven. Geen der bestaande lichtmitingsmethoden, hetzij zij inderdaad de lichtintensiteit meten hetzij zij de kleursamenstelling van het dooi de kronen doorgclaen licht bepalen, bereikte meer dan een in cijfers vastleggen van de lichtintensiteit. Men heeft toen een anderen weg gezoch en wel door den invloed van een bepaalde lichtintensiteit op de assimilatiécurve na te gaan. Boysen Jensen deed dit voor Fagus sil- vatica, Acer, Quercus- en Alnus. Het volte» digst is dit wel geschied door Lubimenko, te Fontainebleau, in een groote serie onderzoe kingen, die bewijzen, dat het volkomen ge rechtvaardigd is te spreken van licht- en schaduwsoorten, zonder dat wij echter meer weten dan dat de meerdere of mindere licht gevoeligheid der boomsoorten berust op een meerdere of mindere gevoeligheid der chloroplaslen en misschien in de concen tratie van het chlorophyl. Het vraagstuk der licht- en schaduwhout- soorten is dus, voor zoover de praktijk aan gaat, zeer voldoende opgelost en men kan vaststellen: Het onderscheid, ons reeds door de ervaring geleerd, dal verschillende boom soorten verschillende minima aan licht be hoefte hebben, is juist. Dit verschil berus» op een specifieke eigenschap dezer boom soorten, welke eigenschap beïnvloed kan worden door verschillende andere groeifac teren. Misschien oefent bij enkele uitzon deringsgevallen een bepaalde anatomisch© bouw van het blad nog invloed uit, waf echter zonder nader bewijs niet is aan tq nemen. Er blijft dus nog één vraag, die niet f- opgelost, te beantwoorden, en wel: Welk invloed hebben andere groeifactoren (boden vochtigheid, minerale rijkdom van de», bodem) op de lichtgevoeligheid der clrlo- roplaslen, eventueel op de concentratie van" hel chlorophyl? Deze vraag, welke wel waarde heeft voor de botanische zijde van het vraagstuk, is echter van minder belang voor de praclijk. Ieder burger dient te weten Door wie(n) z'n geld wordt 186 In dit boekje wordt aange geven wat een Arbeider, een Middenstander en een Kapita list persoonlijk aan belasting betaalt,20owelrijks-,gemeente als verbruiksbelasting. Tevens worden de cijfers genoemd wat persoonlijk door de genoemde drie groepen wordt uitgegeven voor onderhoud Kon. Huis, Tweede Kamer, Onderwijs, Ambtenaren, Leger en Vloot enz. Toezending, na storting van 20 cent op mijn Rijksgiro No. 27681, door den Uitgever JEAN FAGEL Jr. te Haarlem Om te bewaren 10 m.M. Am. Eiken 13 ct. p.voet. 26m.M. 16, 22, 24 en26ct. p.voet. Eiken Triplex 2 zijdig I3.20M'.Elzen Triplex 3 m.m. 150X120cM. p. plaat f 1.30, 4 m.M. 11.70, 5 m.M. f 2.20 p. plaat. Aanbevelend, C. BOERSE ZR. Westeinde 280, den Haag 191 en I oiflon Breestraat 146 Lclllcll Botermarkt 21-22 9956 Firma J. GOEDELJEE Sr. 810 Directie: J. DIRKSE Jzd„ Hooigracht 33, Telet. 452. Begrafenissen Crematie - Transporten. bereid om tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten de zorg op zich te nemen voor twee jongens van 9 en II jaar gedurende een maand (half Juli tot half Augustus), die zij in Oeynhausen (bij Osnabrück) doorbrengen. Brieven met inlichtingen en referenties aan het bureau van dit Blad onder No. 216. Voor direct gevraagd een liefst met het vak bekend bij Stoonnvasch- en Strijk inrichting Fa. A. DIEBEN en Zn. Witte Singel 2-34 een onmisbaar zomerartikel geschikt voor elk slaapvertrek VAN Aalmarkt 25 NU Mandenmakerssf eeg No. 2 9181 Haarlemmerstraat No. 54 214 Gevraagd, voor Winkel- werk, een 222 voor 3 Ochtenden per week. Adres: Breestraat 156. (om contant geld) te Alphen a.d. Rijn op Don- dérdag 2 «Tnli a.s. voorin. 10 nnr (n.t.) in de Stalhou derij „St. Joris" van den Heer J. BELDER, aan de Juliana- straat ten overstaan van den Deurwaarder S. GEERTSMA, van een partij w.o. zwart laqné Salon- ameablcment, 1 dito Ches terfield, een prima Ame- rikaanscb Orgel, Bnrean Ministrc, Waschkasten, Theekasten, Divans, Klee- den, Karpetten, Naaima chine „Namnann", Bed den, Matrassen. Voorts: een prachtig Fornnis, Spiegels, Schil deren, Glas en Aardewerk. Te bezichtigen Woensdag 1 Juli van 104 uur. Gelegen heid tot het geven van com missie. 187 "pul kennismaking behandelen wij één keer een proefwasch tegen den halven prijs j^brgvulwge controle EN BEHANDELING (glEMISCH GEZUIl 3 C J v. OMMEREN artonSiervvcWtj) tejOEfl. it-! 291'. HALEN EN BRENGEN PER EIGEN AU^^OEESTO.WEN§Ï«I,, 185 D AM ESH O EB E N Z A AK in den llaag, ter overname aangeboden, wegens ziekte. Huur f 45.p. maand, goed bestaan. Br. aan het Bur. van dit Blad onder No. 180 Gevraagd een Sï/ikomend Kan direct geplaatst worden bij A. v.KLAVEREN, Leiderdorp. 7115a 198

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10