De Hand met het Litteeken. No. 20026. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Juni Tweede Blad. Anno 1925. GEMEENTEZAKEN. -voedt het leder.. EERSTE KAMER. FEUILLETON. Benoeming lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Door vertrek builen de gemeente van den beer A. van der Meer, ontstond in boven- noomde commissie een vacature. Ter ver hulling dier vacature worden door B. en W. ter benoeming voorgedragen*. 1. J. L. van Heeteren, hoofd der bijz. school aan de Haarl.straat 240; 2. N. B. M. Vreeburg, hoofd der bijzondere school aan Caecilia- slraat 1115. Ontbinding van huurovereenkomst. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. en .W. den Raad in overweging: A. met ingang van een nader door hun College te bepalen datum, de ingevolge raadsbesluit van 29 Maart 1920 mei M. S. van Gelderen gesloten huurovereenkomst inzake het perceel aan de Yrouwenkerk- flleog no. 10 te ontbinden;" B. met ingang van een nader te bepalen datum aan H. Regeer Jr. tegen een huur prijs van f 130 per jaar te verhuren ge noemd perceel aan de Yrouwenkerksleeg met bepaling, dat de huur-wordt aangegaan tot 30 April 1926 en verder geacht wordt telkens voor den lijd van één jaar, tegen denzelfden huurprijs en onder dezelfde Voorwaarden le zijn verlengd, indien de huur niet drie maanden voor het'eindigen van den huurtermijn schriftelijk* door een der partijen is opgezegd. Een rekening-courant overeenkomst. In verband met het Kon. besluit, waarbij een regeling is getroffen ten aanzien van betalingen tusschen Rijk en gemeente, waardoor bepaalde vorderingen en schul den tusschen Rijk en gemeenten zooveel mogelijk over en weer zullen worden ver- /ffend door verrekening, en krachtens aan wijzing van den Minister van Financiën, om hiervoor gebruik te maken van de Bank voor Nederlandsche gemeenten, geven B. en ,W. den Raad in overweging om met toe passing van art. 114bis der Gemeentewet, te besluiten lot het aangaan van een reke- iiing-cobrant overeenkomst met de N. Y. Bank voor Nederlandsche gemeenten geves tigd te 's-Gravenhage en een maximum- crediet te openen ten bedrage van f 250.000, terwijl voor opname van gelden, waardoor het debetsaldo bij de Bank stijgt boven f 70.000, vooraf de goedkeuring van Ged. Stalen noodig is. Tijdelijke kasgsldleeningen. Ofschoon behalve de tijdelijke kasgeldlee- ning van f 200.000, die de gemeente* inge volge besluit van 16 Juni 1924 bij de Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmederij heeft aangegaan, op het oogenblik geen promes sen van deze gemeente in omloop zijn, ach ten B. en W. het gewenscht, dat hun Col lege, met het oog op onvoorziene omstan digheden, zoo noodig, in nieuwe kasbehoef- ten kan voorzien. In verband hiermede zouden zij het maximaal bedrag, dat in het 3e kwartaal 1925, de kasschuld zal mogen beloopen, be paald wenschen te zien op f 500.000 (over het 2e kwartaal bedroeg het maximaal be drag f 1.000.000) Wijziging woningplan bonoorden den Heerensingel. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 11 van de statuten der Stichting tot Be heer en Exploitatie van woningen te Lei- 'döu leggen B. en W. aan den Raad ter kennisneming over de rekening van de Stichting over de jaren 1923 en 1924, het verslag over 1924 en de begrooting voor |ïet jaar 1925. Overeenkomstig die stukken is voor het lste plan benoorden den Heerensingel be- noodigd 'n grond voorschot van f 64.385.22Va en een bouwvoorschot van f294.135,81, op -welk laatste voorschot in mindering is ge bracht het door de Lichtfabrieken uit de bouwreserve beschikbaar gestelde fonds, terwijl die voorschotten aanvankelijk wa ren geraamd op resp. f 78.000 en f 285.352. 'In verband met die raming werd bij raads besluit van 24 September 1923 onder II be paald, dat over bet grondvoorschot, be dragende ten hoogste f78.000 en over het bouwvoorsihcot, na de afschrijving bedra gende ten hoogste f 285.352, een annuïteit moet worden voldaan van onderscheiden lijk 6.077 pCt. en 6,253 pCt. Hoewel in totaal de werkelijke kosten mitsdien zijn gebleven beneden de begroo ting, dient punt II van het aangehaald be- .sluit gewijzigd te worden, nu blijkt, dat het bouwvoorschot in plaats van op f 28EL352 op f294,135,81 moet worden ge stelei B. enW. geven derhalve in óverweging punt II van het besluit van 24 Septeiïiber 1923 inzake het gemeentelijk woningbouw plan benoorden den Heerensingel, dien overeenkomstig te wijzigen en dit onder deel derhalve aldus te doen luiden: II. te bepalen, dat over de kosten van ,,den grondaankoop en het in gereedheid brengen van den grond (grondvoorschot) „bedragende ten hoogste f 64.385,22^ en „over de kosten van den eigenlijken wo ningbouw (bouwvoorschot) na de afschrij ving bedragende ten hoogste f 294.135,81, „gedurende respectievelijk 75 en 55 jaren een annuïteit ten laste van de exploitatie rekening van het bouwplan der 162 wo- „ningen moet worden gebracht van onder scheidenlijk 6.077 pCt. en 6,253 pCt. Verhooging van eenige begrootingsposten dienst 1924. In een uïtvoerigen staat dcelen B. en W. den Raad mede, dat verhooging van ver schillende posten der gemeentebegrooting voor 1924 noodig zijn, waaronder: Kosten van gemeentelijke volksbaden met f 2972 Onderhoud van straten en pleinen met f 10,93S; Onderhoud van pompen der riolen met f 5928; Verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen met f 2221; Vergoeding aan Schoolbesturen in gevolge art. 100 van de Wet op het L. O. 1920, f12000 en f 5000; Vakschool voor Meis jes f 2335; Kosten van overbrenging, plaat sing en verpleging van arme krankzinnigen: f 13.530; Kosten van toezicht op en invor dering van plaatselijke belastingen f 6203 Uitkeering wegens verlies van het grond bedrijf f 13.984 enz., enz. Het totaal der verhoogingen bedraagt f 155.313. In deze hoogere uitgaven kan echter worden voorzien door verhooging of toe voeging van ontvangposten, zooals: Rente en aflossing van voorschotten, verleend in het belang der Volkshuisvesting f 31.429; restitutie der kosten van voor particulieren verrichte werkzaamheden van straatwerk cn net leggen van rioleeringen f 11,561; bij dragen van particulieren in do kosten van verpleging van krankzinnigen f 6892; Zake lijke belasting op het bedrijf f 4236, enz. In totaal f 72.153. En door vermindering van een aantal uitgaafposten, waaronder op den post be looning der politie-ambtenaren en beamb ten f 14.356; Kosten van in-stand-houden en onderhouden van schoolgebouwen f 6000 en de onvoorziene uitgaven met f37.420, in totaal dus f 15.740 en f 37.420, zoodat de overschrijvingsbedragen elkaar dekken. Verlenging van den termijn van onbewoonbaar verklaarde woningen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen, die moeten worden ontruimd respectievelijk op 21 Juli 1925, 21 Juli 1925, 28 Juli 1925, 29 Juli 1925, 4 Augustus 1925, 12 Augustus 1925, 19 Augustus 1925 en 25 Augustus 1925, door de bewoners nog niet zijn verlaten. Aangezien het den bewoners van 'deze woningen tot nog toe niet is mogen geluk ken een andere woning te vinden, bestaat er, naar het oordeel zoowel van B. en W. als van de Gezondheidscommissie, aanlei ding den termijn van ontruiming te ver lengen tot 3 September 1925. Dit tijdstip is gekozen, omdat alsdan op eenzeflden datum de termijn van ontrui ming van alle onbewoonbaar verklaarde woningen eindigt. Voorwaarden lot vergunning van Rijnland tot loozing van rioolstoffen in de Slaagh of Stinksloot. In de raadsvergadering van 26 November 1923 werd in beginsel besloten tot het maken van een centrale rioleering der gemeente en werd ten behoeve van den bouw van het Noordelijk pompstation met persleiding naar de Slaagih- of Stinksloot een bedrag van RECLAME. If MM Mvifhniflirnri-riftrrrnii*>É>iÉ< 9972 f 180.500 ter beschikking gesteld van B. en W. Deze hebben na dit besluit terstond de voor bereiding van de invoering der centrale rio leering ter hand genomen en zich daarbij on der meer in verbinding gested met het Hoog heemraadschap van Rijnland, ten einde om trent de loozing van den riool inhoud op Rijn lands boezem overeenstemming le verkrijgen. Aanvankelijk toch zou het lioofdriool moeten loozen in de Slaaghsloot, later gevolgd door het maken van een definitieve loozing in het Oegstgees4erkanaal. Zij vermelden in het bij zonder, dat Rijnland aanvankelijk bezwaar had tegen loozing van niet gereinigde riool- sloffen in de Slaaghsloot en slechts bereid was een loozing in het Oegslgeesterkanaal nader le overwegen, indien het riool vocht behalve door een mechanische inrichting, bo vendien op andere wijze behoorlijk zou wor den gereinigd. Aangezien nu erenwefl een deugdelijke rioleering op andere dan de door B. cn W. ontworpen wijze voor de gemeente financieel niet mogelijk zou zijn, stelden zij Dijkgraaf en Hoogheemraden voor, goed te vinden, dat voorloopig het rioolvochj, na met schoon singelwater et zijn vermengd in zoo danige-hoeveelheid, dat een hinderlijke ver vuiling van het slootwater wordt voorkomen, zou worden geloosd in de Slaagh- of Stink s/loot. Op 8 April 5.1. verleenden Dijkgraaf en Hoogheemraden daarop aan de gemeente voorloopige vergunning tot het loozen van het hoofdriool der centrale rioleering in de Slaagh- of Stinksloot, van welke vergunning de inhoud in hoofdzaak met het door B. en W ingenomen standpunt overeenkomt. Hieruit blijkt, en B. en W. constateeren dit met vol doening, dat het Hoogheemraadschap bereid is zijn medewerking te verleenen bij het tot stand komen van het voor onze gemeente zoo belangrijke rioleeringswerk. Intusschen meenden zij, behalve ten aan zien van een voorschrift van technisóhen aard en van betrekkelijk ondergeschikt" be lang, wat betreft den duur der vergunning op wijziging der voorwaarden te moeten aan dringen. De vergunning toch is verleend „voorloopig tot 1 Januari 1932" terwijl door B. en W. vergunning was gevraagd voor een tijdvak van zes jaren, te rekenen vanaf den dag van ingebruikneming van het Noordelijk pompstation. De tijd, welke gemoeid zal zijn met de volledige vooihereiding, uitwerking en uitvoering van het eerste gedeelte van het rioleeringsplan, moest n.l. naar hun meening niet in mindering komen op de eigenlijken proeftijd, dien het College op 6 jaar bepaald had willen zien. Na nader overleg blieken Dijkgraaf en Hoogheemraden tot deze verlenging bereajd- ïïföt komt B. en W., mot de Commissie van Fabricage, voor, dlajt de vengunnimg van. Rijnland ondier de daarbij gestelde voorwaarden diienit te worden aanvaard. M kan deze vergunning, als verleend voor een b'epaalden termijn, niet als een definitieve toestemming worden beschouwd, toch be hoeft dit voorloopige karakter geen bezwaar te vormen tegen het aanvaarden van de vergunning" en het uitvoeren van de cen trale rioleering. Het denkbeeld tech van een voorloopige loozing in de Slaagh- of Stinksloot past ge-- heal in het in beginsel goedgekeurde riolee ringsplan. Dat Rijnland zich thans nog niet definitief wenscht vast te leggen op het punt van de loozing in ihet Oegsbgeesterkanaal, as voorts begrijpelijk, omdat men inderdaad thans bezwaarlijk bindende besluiten kan nemen omtrent hetgeen in dezen na 1 Ja nuari 1932 zal moeten worden gedaan. Er •wordt tegenwoordig op het gefbied van de zuivcringtechniek allerwege een groote be drijvigheid ontwikkeld, het vraagstuk wordt door velen onderzocht en men meent reods op zeer gunstige resultaten te kunnen wij zen. De mogelijkheid dat men over eenige jaren over een praktische, afdoende en financieel bereikbare reiniging9methode be schikt, is dus geenszins uitgesloten. Aan den anderen kant is het niet onwaarschijn lijk ,dat de middelen 'tol walervorversching in Rijnland in de toekomst in die male zul len verbeteren, dat toelating van niet of slechts gedeeltelijk gezuiverd rioolwater in het Oegslgeestorkanaal, gevolgd door snelle afpompimg naar zee, in uitzicht kan worden gestold. Daarbij komt trouwens, dat het re oh Is l reeks pompen naar zee op 1 Januari 1932 altijd mogelijk blijft in liet onverhoop te geval, dJat men met Rijnland niet tot overeenstemming zou kunnen komen. Dit laatste is intusschen niet waarschijn lijk, omdat van de zijde vaai het Hoogheem raadschap herhaaldelijk, zoowel mondeling als schriftelijk, ie kennc-n is gegeven, dat men zooveel mogelijk mede working aan Lei den wil verleenen. Voor een plotseling ein digen van de verleende vergunning, waar door Leiden in moeilijkheden zou kunnen geraken, behoeft dan ook geen vrees te be slaan. Afgezien hiervan is de aanleg van een voorloopige loozing naar de Slaaghsloot van groote bete eikenis voor de kennis van de gegevens omtrent de samenstelling van hel rioolwater en omtrent can eventueel la ter in le voeren systeem van zuivering. Zoolang men nog niet over dieze kennis be schikt, zou bezwaarlijk een juiste keuze om trent een stelsel kunnen worden gedaan. Tegen hot aanvaarden van de verplich ting tot verdunning met singeflwater kan, gelet op de belangen van het Hoogheem- raad"schap, redelijkerwijs geen bezwaar worden gemaakt. Vöot Leiden bo,teekent zulks slechts een geringe verhooging van de kos-tcn van het pompbedrijf. Ten slotte zij er nog eens op «gewezen, dat die thans te maken werken zoodanig zulten worden uiigevoerd, dat zij passen in elk volgend stelsel, zoodat de daaraan bestede gelden in ieder gcvaJ ten volle tot hun recht zullen komen. Zoowel hij den bouw van het Noordelijk pompstation, ails bij den aanleg van de persleiding naar de Slaaghsloot, zal met de toekomst rekening worden gehouden. Is de vergunning van Rijnland door Lei den eenmaal geaccepteerd, dan zal het zaak zijn onverwijld en met voortvarendheid de verdere voorbereiding en de uitvoering van 'heit werk ter hand te nemen. De gelden voor den bouw van het Noordelijk pompstation met de persleiding stond de Raad reeds toe. Hier zij naar aanleiding van een tijdens de behandetling in den Raad gemaakte opmer king medegedeeld, dat de vraag, tot welke hoogfte de in de persleiding 'toe te latten druk moet worden opgevoerd, niet voor onmid dellijke boanljwoording vatbaar is en bij de uitwerking van het on/twerp nader in studie zal moeiten worden genomen. Voorloopig kan alleen worden gezegd, dial de perslei ding naar de Slaaghsloot zoodanige sterkte zal moeten bezitten, dat zij te zijner tijd zoo noodiig ook zal kunnen dienen als perslei ding naar Ihet Oogst ge eSierkanaaleven tueel zelfs naar de Noordzee. Na dien bouw ran bat Noordelijk pomp station en de meerbedoelde persleiding, zal de aansluiting op de rioleering moeten vol gen van de onderscheidene wijken, waarin de stad vow dit doel verdeeld is. De daar voor benoodigde geldien zullen telkens op die begrooting van bat betreffende jaar worden uitgetiroikken. Die aansluiting van de ver schillende stadswijken kan niet anders dan geleidelijk en wijk voor wijk geschieden; indien in elk begrootingsjaar één stadswijk wordt aangesloten, zuilen reeds alle krach ten moeten worden ingespannen. Op het door den heer Knuttel ingediende voorstel, om reeds aanstonds de rioleering van de wijken I en IV (Moresingel en He eren singel) onder banden te nemen., kan dan ook niet worden ingegaan. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden, zullen de gelden, be- rioodigd voor de aansluiting van wijk I (Ma re singel) vermoedelijk op de begrooting voor het jaar 192^ kunnen worden uitge trokken. B. en W. geven den Raad thans in over weging de voorwaarden, verbonden aan de ontheffing van de betrokken verbodsbepa lingen, wölke Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland op 8 April 1925 ter zake van het maken van eene centrale rioleering aan de gemeente Ledden hebben verleend, te aanvaarden; hun College te machtigen alsnu mot den aanleg van de centrale rio leering oen aanvang te maken en bet voor stel van den heer Knuidbel hiermede als af gedaan te beschouwen. RECLAME. Huidkwalen zijn dikwijls zeer hardnek kig. doch moeten steeds zwichten voor do antiseptische .genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1.9974 (Zilting van gisteren). Fransch op de Laeere School. Aan de orde is het voorstel Westerman, dat de gelegenheid wit openen om in liet 5e en Ge leerjaar hel' aanleeren van één andere taal toe te staan. Mej. Weslerman wordt door den Griffier binnengeleid. De lieer DE VOS VAN STEENWIJK (C.H.) zal legen dit ontwerp stemmen omdat het nog meer anarchie zal brengen. Bovendien is liier een verkeerd gebruik gemaakt van het recht van initiatief en spreekt er wantrou wen in den Minister van Onderwijs uit. Dit ontwerp was overbodig omdat de Min. bezig is liet daarin behandelde punt te onder zoeken. Er was geen rede om de taak van den Minister over te nemen, vooral omdat deze verklaard bad diligent le zijn. Hel' was niet correct dit le doen en er is geen peri- culum in mora. Een eenvoudige verlenging van den overgangstermijn ware meer dan voldoende geweest. Wat is de reden voor dit ontwerp? Uit De Vrijheid blijkt spr. dat het een politieke zet is, een poging om den Mi nister een vlieg ai te vangen. Daaraan doet spr. natuurlijk niet mee. Hij acht dit ganscbe geval onbehoorlijk en hij stemt dus tegen dit voorstel. De heer DE JONG (R.K.) acht het wen- schclijk dat wederom één moderne taal op de lagere school wordt gebracht omdat de kennis daarvan voor zeer vele leerlingen zeer gewenscht is en onmisbaar. Hij is ech ter ook van meening dat een dergelijke aan gelegenheid alleen door den Minister kan worden behandeld en dal er geen periculum in mora bestaat. De Minister is de zaak aan het onderzoeken en daarop dient gewacht le worden. De heer IIEERCKENS TIIYSSEN (R.-K.J wil een eenigszins ander geluid laten hooren. Hij acht dit voorstel niet zoo deugdelijk als een regeeringsvoorstcl maar dat is met ieder initiatief-voorstel min of meer het geval, Hoofdzaak is echter dat er iets gebeurt, om dat spr. hot Fransch wil redden op de lagere school en een chaotische toestand wil voor. komen. Gebeurt er niets dan valt op 81 Dec, a.s. het Fransch weg en dan is de schade eerst heel erg. Met bij-leeren is dat euvel niet geheel weg le nemen. Waarom is de Minister niet eerder geko men? Dit is nu juist wat wij niet goed be grijpen. De Minister is al le laat en dat dient hersteld le worden. Spr. verdedigt het nut van het Fransch op de school. Ook voor het Nederlandsch acht hij dit van belang, want dat laat zeer veel te wenschen over. De heer DE ZEEUW (S.D.) ziet in dit Uü het Eagelsch yan Baronesse ORQZY. CGeautoriseerde vertaling van A. f, 92) Jim had niet de minste beweging naar Kaar richting gemaaid, toen zij naderde: zij vroeg zich af, óf hij wel wist, dat zij zoo didhthij was. Intusscihen kon zij hem op haar gemak opnemem. hij zag er zeker ouder uit en was heel mager; zijn kastanje bruin haar was heel kort afgeknipt, behalve bij de slapen, waar Barbara eenige van die Onhandelbare krullen herkende, die, toen hij nog een jongen was, altijd over zijn öogen vieien. Zij vond, dait zijn bleeren er' taait uitzagen, alsof hij .ze veel gedragen had, cn de eenvoudige linnen kraag en manchetten om hais en polsen hadden door het laatste avontuur veel van hun frisch- heid verloren. Zij zag nu ook voor het eerst, dat hij een zwart zijden doek als draag band om zijn hals had, blijkbaar voor den arm .waarmede hij Rex nu vasthield, en ook dat hij een zwart verband om zijr. lin kerhand droeg. Nu rook Rex zijn meesteres en begon hevig te spartelen, maar Jdm hield hem ste- vte vast. Pas -toen het proces van het zetten Van den po>ot afgeloopen was, zei hij op eens, zonder inleiding en zonder zich te bè- WPggn of in Barbara's richting te kijken: „Ik geloof, dat het beestje nu .wel Weer in orde is; maar ik zou hem voor minstens een week geen poot op den grond laten zet ten." Barbara schrikte; zij had niet gedacht, dat hij haar gezien had. Haar verrassing hracht haar in het nadeel; zij was opeens verlegen en niet op haar gemak. Dit was niet Wet geval met Jim, die koeltjes voort ging„Ik wilde, dat u dan hond van mij overnam, Mevrouw; ik kan anders lastig opstaan." Zij kwam haastig nader; hij reikte haar Rex toe en zij nam den hond van hem over. „Hoe kan ik u dankenbegon zij. „Er as geen reden tot danken," zei hij, droogweg; „ik heb nooit een diier in nood kunnen zien." Zij liefkoosde den hond even, en toen zij weer opkeek, was Jim op de been gekomen. „De poot is gebroken," zei hij, „maar mot goede zorg zal 'het weer gauw klaar zijn. Goeden dag, Mevrouw." En voordat zij lijd had iets tot antwoord le zeggen, keerde hij zich om, ten einde heen le gaan, en hij was al op een kleinen afstand, voordat zij het gebruik van haar long weer terugkreeg; toen riep zij uit: „Jim!" Hierop bleef hij staan, scheen een oogen blik te aarzelen, en draaide zich eindelijk half naar haar om. „Wat wensoht u, Mevrouw?" vroeg hij. „Ga niet zoo weg, Jim," zei Barbara, een beetje buitep adem, „na hetgeen ge voor Rex gedaan hebt. Als ge niet wilt, dat ik u dank, wilt ge me dan ten minste geen hand geven?" Hij stond doodstil en keek haar aan met een half-afwezige, verbaasde uitdrukking, die haar droevig toescheen. Hij zag er zeker zeer slecht uit, zijn oogen lagen diep en hadden kringen; en ar lag oen vreemie uit drukking van pijn, die niet alleen lichame lijk was, om zijn lippen. „Ge zijt ziek geweest," zei ze met waar medelijden. „Zijt ge nu beter?" „Ik ben weer beter, Mevrouw," antwoord de hij„en ik dank u voor uw belangstel ling." Zijn Houding was bepaald afwerend en Barbara wist nieS, hoe zij het onderwerp teT sprake zou brengen, dat haar zoo na aan het hart lag. Hij had haar hand geno men en boog er zich diep over heen, maar zij voelde, dat hij sterk verlangde, om weg te komen. Zij had inderdaad ad haar moed noodig, om zijn hand stevig vast te houden, waar hij zoo duidelijk wenschte cim haar terug te trekken. „Er is iels, dat ik u wenschte te zeggen, Jim," zeide zij eindelijk zacht; „maak het, bid ik u, mij niet te moeilijk. (Wij zijn nu feitelijk vreemdelingen voor elkander, maar er was eens een tijd Zij keek hem strak in het gezicht, terwijl zij dit zeidie, en voor het eerst kwam er een vreemde, zonderlinge uitdrukking in zijn oogen. „Ja," zoi hij, „er was eens een tijd maar dait is zoo lang geleden, dat ik niet gedacht had, dat gij u dien. zoudt herinne ren." „Het is, omdat ik me dien herinner," hield zij aan, „dat ik sedeiit drie dagen ge hoopt heb u te kunnen waarschuwen." „Mij te waarschuwen Goed» Hemel I Waarvoor?" „Dat uw leven in deizo Kuurt op het spel gtaat Er is een verdrag, Tubal, ge herin nert u wel? die óp schandelijke witte geid verdient een schurk, dien God zal straffen hij is bij oen van die officieren van ons garnizoen geweest, en bood aan, uw verblijfplaats tie verraden en ik hen ten einde raad geweest om te welen, hoe u te waarschuwen, dat ge dadelijk van hier moet heengaanHet schijnt," voegde zij er peinzend bij, „alsof Rex het kleine werk tuig was, dat God uitkoos, om te maken, dat ik geleglenlheid kreeg mat u te spreken." Hij liet haar spreken zonder te trachten haar in die rede te vallen, en zij zocht ver geefs naar sporen van opwinding of zelfs maar van belangstelling op zijn gelaathel had geen andere uitdrukking dan van de zelfde vage verbazing van zooeven „Mu moot ik u danken, Meivrouw," zeide hij, toen zij ophield, wat buiten adem van aandoening. „Ik weet niet, waarmede ik uw belangstelling verdiend hob." „Ge zult hooren naar mijn waarschu wing, nietwaar?" smeekte zij; „zij is eer lijk gemeend. Een verrader is altijd oen ge vaar, en Tubal Weeft noch gewetensbezwa ren noch eer." „Hij is or op uit geld te verdienen. Hot zijn moeilijke tijden, voor iedereen." „Hij is.een afschuwelijke spion." „Hij denkt zeker zijn zaak te dienen en Krengt zijn waar naar de markt, waar hij het meest hoopt te verdienen." „CT, een-man van die soort zou elke zaak schande aandoen.. Haidt ge geen gedachte van zijn schandelijk bedrijf?" „Meer dan één gedachte, schoone dame," antwoordde hij ntet zijn vreemden glim lach. „Ik wist er wan." „En toch bleeft ge hier?" „Ik was ziek. Ik kon nergens heengaan," „Maar uw vader uw broeders „Zij zijn in hot leger, vechten," zij kun nen mij niet gebruiken." Zij keek hem ven onderzoekend aan. „En gij, Jim," vroeg zij, „vecht gij niet mede?" „Zooals ge ziel," antwoordde hij kortaf, „Waarom niet?" „Ik ben ziek geweest." „Gewond? Bij Naseby?" „Ja, bij Naseby." •Hij was weer karig met zijn woorden ge worden en zij wilde hem Act niet vragc-p lastig vatten, ofschoon zij hem graag had willen vragen, waarom hem was toegestaan in dit deel van Engeland rond le zwerven, dat zoo vijandig tegonover zijn partij stond, terwijl, helaas! de omliggende graafschap pen nu alle in handen van het Parlement waren en hom een veiliger schuilplaats zou den verschaft hebben. Er hecreehte even een verlegen slMzwij- ■gen tu9sehen hen, en eindelijk nam Bar bara een van de paoten van Rex en stok dien schertsend uit. „Nu, Rex," zei ze met een zenuwachtig lachje, „zeg den vrien<lel ijken hear goeden dag, die jo waardeloos, leven gered heett, en vraag htein voorlaan meer waarde aan zijn eigen leven te hechl'.en." Zij was heel boos op zichzelven, omdat er, ondanks haar trots, tranen in haar o g .n kwamen. Het scheen zoo diwaas, leed le ge- Voeten over een main, die zoo klaarblijk ijk niet op haar medegevoel gesteld was; maar- terwijl zij de geheete wereld gegeven zou hebben, om haar tranen voor heul le ver bergen, kwam een verraderlijke snik in haar keel op. - o (l 1 (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9