fco. 20026. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 ,Juni Derde Blad. Anno 1925. GEMENGDJ1IEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. WEES SLIM GEBRUIK GLIM UIT DE OMSTREKEN. Naar aanleiding van een con- jerentiek gehonden onder voorzitterschap jljfksbemidiielaar mr. S. de Vries Czn., be richten partijen bij hei schildersbedrijf in Den Haag, dat het contact weer is ver kregen, wat tot gevolg heeft, dat onder handelingen over eventueele beëindiging ran het conflict zijn geopend. Het Koninklijk Penning- kabinet in Den Haag zal voor het publiek gesloten zijn van 13 tot en met 25 Juli a.s. In de Van-Brakelstraat te R o t- terdam, waren gisteravond etnige buur jongens aan 't spelen. Zij zouden ook hard- loopen. Daarbij zakte de 13-jarige D. de J., wonende in die straat, plotseling in elkaar en verloor het bewustzijn. Te hulp" geroepen geneeshoeren konden slechts den dood ten gevolge van hartverlamming cou- «tateeron. Het lijk werd de woning del ouders binnengedragen. De Directie van de Spaarbank van het Departement Delft van de hl ij. tot jfut van 't Algemeen te Delft stelt voortaan voor de ouders van een jonggeborene te Delft een spaarbankboekje met een eerste inlage van £1 beschikbaar, welk bedrag met de gekweekte rente niet opvorderbaar is vóór den 18-jarigen leeftijd. Verwacht wordt, dat deze eerste inlage voor de be trokken ouders een aansporing zal zijn om in het belang van hun kind verder te spa ren en later in het jong gemoed den zin tot sparen op te wekken en te bevorderen. "Naar „Het Volk'' verneemt zijn voor het maken van de ontwerpen voor het Troelstra-oord vijf architecten uitge- noodigd. Dr. Berlage heeft- zich bereid ver telaard bij het beoordeelen van de ontwer pen van advies te dienen. De ontwerpen Zullen 1 September gereed zijn en 12 Sep tember zal het Verbondsbestuur beslissen, jvclk ontw.erp zal worden uitgevoerd. Gistermorgen, c i rc a elf uur, Werd op het baanvak AmsterdamAmstel veen, nabij den Molenweg te Amstelveen, jpen man door eon uit Amsterdam komen den trein overreden en gedood. Het hoofd werd van den romp gescheiden. Bij onder zoek bleek het to zijn een 19-jarig zenuw patiënt uit Amstelveen. Dinsdag vingen twee visschers aan den oever van deMerwede, onder Corkum, een grootsn wintorzalm van 21 pond. Het gebeurt wel een meer, dat zal men getroffen worden door schroeven van booten; Zr; zwemmen dan meestal aan de Oppervlakte. De visch bracht aan do vischmarkt aldaar, f33.81 op. Eenige dagen geleden werd te jyeenendaal, waar hij zich op do bruilolt van-zijn broeder waagde, gearresteerd v. if., uit Opheu3den, dia o.m. verdacht werd Van diefstal van een rijwiel aldaar. Ter onderzoek in deze zaak werd hg1 naar Op- heusden overgebracht en in het arrestan- fonlokaal opges'oteu. In den afgeloopen nacht li hp' daaruit ontvlucht, door een gat in flen muur te breken. Het wordt niet on mogelijk geacht, dat hem daarbij hulp van buiten af is verleend. Nasporingen hebbeo tot nu toe geen resultaat gehad. Te Zundert is de boerderij van Iflen landbouwer V. door onbekende oorzaak Afgebrand. Niets werd gered. Te Assen is gisteren gevanke lijk binnen gebracht R. K,, veenarbeider fe Langiekenveen (Odoorn), verdacht van poging tot doodslag op J. E., aldaar, door Koot eon geladen pistool door een ruit te schieten, waardoor E. in Bet gezicht ver wond werd. Gisteravond laat is de 23-jarige ongehuwde handelsreiziger F. G., te Tilburg; in het Wilhelminakaóaal bij de Enschotsche- Btraat verdronken. De heer D„ beheerder der Mid- denstandebark voor Lintburg, bijkantoor Sittard', is weer op vrije voeten gesteld. H'rj is gearresteerd fn verband met de b§ het filiaal gepleegde "diefstallen. Aan verscheidene geslaagden voor de Lagere Akte kon deze in ue af geloopen dagen niet worden uitgereikt, om dat het Rijk ze niet meer in voorraad had! Het katje. Een antiquair komt, snuffelende, bij een boer, om ziet daar op den grond een prachtig oud-blauw schoteltje, waaruit een kaftje melk drinkt. Om zijn verlangen naar het schoteltje niet te laten blijken, zegt bij: „Wat een aardig katje heb je daar!" „Ja, dat is een aardig katje," is het "ant woord. „Kan ik het hoopen?" „Misschien wel. Wat geef je?" „Twee gulden!" Het bod wordt aangenomener wordt be taald en geleverd. Dan zegt de antiquair: „Het beeslje kon onderweg wel eens Horst krijgen.kan ik dat oude schoteltje iheenemen, om liet uit le lalen drinken?" „Laat dait schoteltje maar staan, zegt 14e hoer-, „daar hefb ik al zes katjes door ver kocht." Alphen. De nagenoeg eik jaar terug komende ziekte, het gevreesde mond- en klauwzeer is weder in deze gemeente uit gebroken Onder het vee van den landbou wer S. te Aarlanderveen is deze ziekte fëeonstateord. Tijdens het onweer, dat zich gister middag boven onze gemeente ontlastte, wtrden van den landbouwer B. alhier een kpe en een schaap door het hemelvuur ge- jroffen. Alkemade. B u r g e rl. Stand. Ge boren: Theodorus Wilhelmus, zoon van A. Nedersligt en C. G. Been. -Arie, zoon van N. W. Roubos en E. van Andel. Overleden: Maarlje Weslsteyn, wed. van J. Los, 76 jaar. Gehuwd: Jacobus Petrus Strijk jm. 27 j. en Lena Maria Theodora Bakker jd. 24 jaar. Roelofaiendsveen. Dit jaar zal de R.K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" haar eer ste lustrum vieren, liet bestuur dier veree niging heeft gemeend dit feit niet ongemerkt le moeten lalen voorbij gaan en heeft dan ook in zijne vorige vergadering beslolen om gelijktijdig met de oranjeleesten een drie- daagsch feest te organiseeren. De festivitei ten zullen beslaan in hel houden van een bazar, waaraan een groote loterij is verbon den. Verder zal in de zaal bij genoegzame deelname aanwezig zijn een reclame-afdee- ling voor winkeliers en andere neringdoen den, verschillende vermakelijkheden, een bar met thee- en kofiieschenkerij en een strijkje. Alle baten zullen weder aangewend worden voor de tuberculosebestrijding voor alle gezindien. Door enkele baldadige jongens is weer "een straatlantaarn langs den Stationsweg tolaal stuk gegooid. De politie heelt de zaak in handen en naar wij vernemen zijn de na- men der daders haar reeds bekend. Waddingsveen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het Kerkbestuur de nieuwe Gereformeerde Kerk in de maand Augustus in gebruik te nemen. Het schijnt, dat het nieuw te plaatsen orgel niet eerder klaar zal zijn, vandaar de vrij lange duur der afwerking. Het nieuwe kerkgebouw is een sieraad voor onze gemeente. Vanwege den Rijkstelegraaf- en tele foondienst bestaan plannen om een gedeelte van het bovengrondscb net te vervangen door kabels. Het schijnt in de bedoeling te liggen, de Zuidkade op ie breken van af de brug tot voorbij den molen der fo. Galama. De levering van de voor het onderhoud der wegen benoodigde basallslag is door het gemeentebestuur opgedragen aan de Neder- landsch BasallMaalschappij te -Zaandam voor f8.25 per kub. M., franco op den wal alhier. RECLAME. 7269 Haarlemmermeer. D. H. aan den Huig- sloferdijk alhier, die z'n auto aohteruit in de garage wilde rijden, kreeg bij het aanslaan van den motor een zoodanigen slag van den slinger togen z'n arm, dat deze even boven de pols brak. Geneeskundige hulp werd In geroepen. Naar wij vernemen, wordt in Aalsmeer een adresbeweging op touw gezet om aldaar de kermis weder ingevoerdl (e krijgen. Voor do inteekenlijsten is men reeds druk in actie. Het 16e Concour ,s-h i p p i q u e te Hoofddorp. Het 16e concours-hlp- pique van de vereeniging „Vooruit" te Hootd- dorp staat alweer te gebeuren. Reeds 15 maal heeft dit groote hippische feest, dat in Neder land wat de belangrijkheid en de algemeene belangstelling betreft, z'n weerga niet vindt, de paardenspontwereld in verrukking ge bracht. Het in hel vorig jaar le Hoofddorp gehou den concours was wol een der drukst be- bezochle van alle reeds eerder gehouden paardensportfecsten. Het ijverige bestuur is ook nu weer drux bezig om het a.s. concours op Woensdag 15 Juli a.s. te organiseeren en ie regelen. Het in schrijvingsprogramma is dezer dagen in zee gegaan. Hieruit blijkt dat weer een keurig programma is samengesteld. Meer dan f -iOOo wordt aan prijzen uitgeloofd, buiten de ver schillende medailles, kunstvoorwerpen en eereprijzen. Het concours neemt een aanvang des morgens om 9.30 uur, terwijl om 9 uur reeds de verrichtingsproef van 't Marktplein vertrekt. Voor de morgennummers staan ver meld: Aangespannen goedgekeurde Stamboek hengsten (type landbouwluigpaard); éénspan nen, luxe tuigpaard, die in Nederland als éénspan niet meer dan één eersten prijs ge wonnen hebben en wel A. 1.55 M. en daar boven en B. beneden 1.55 M.; éénspanncn (merriën en ruinen) fype landbouwluigpaaTd, loebehoorende aan personen wier hoofdbe drijf landbouw is. Gedekte merriën uitgeslo ten; éénspan type landbouwluigpaard, gere den door echlgenoolen of dochters van land bouwers; aankomst verriohlingsproel van ge dekte merriën, type landbouwluigpaard en M. C. merriën. Tweespannen voor boerenwa gens, beladen met een gewicht van 1000 K.G.; afstand 10 K.M.; tijd 1.30 uur. De wa gons verschijnen aigoladen in don ring. Na de pauze komen de navolgende num mers: éénspannen fokmerricn, welke als een span lokmerrie op een concours le Hoofd dorp geen eersten prijs hebben gewonnen, toebehoorende aan personen wier hoofdbe drijf landbouw is; éénspannen luxe tuig paard boven 1.55 M.; éénspannen fokmeTriün, type landbouwtuigpaaTd, toebehoorende aan personen wier hoofdbedrijf landbouw is; één- spannen luxe tuigpaard voor A max. 1.53 min. 1.50 M. en B. beneden 1.50 M.; ver richtingsproef voor geprimeerde merriën uit Noord-Holland, aangespannen of onder het zadel; tandems; carousselrijden door ingeze tenen van Haarlemmermeer en leden van het Corps Vrijwillige landslorm; Iweespannen luxe tuigpaarden en wel A. landbouwluig paard. welks hoofdbedrijf in den landbouw is en B. luxe tuigpaard (open klasse); schoon ste rijpaard A. voor lioht gewicht en B. voor zwaar gewicht; ehampionaat tusschen de prijswinners van éénspannen. luxe tuigpaard (die geen eersten prijs gewonnen hebben), eenspannen luxe tuigpaard boven 1.55 M. en éénspannen luxe tuigpaard; springconcours B. open voor springpaarden van alle klas sen (winner van den beker in 1924 luit. A. D. Heulij; vierspannen voor luxe rijtuig en ais laalste nummer een jachtrit 1600 M. met eindloop p3m. 800 M. (Flyting start) achter jagenneester, gereden door officieren en heer-' rijders. Katwijk aan den Rijn. Thans blijkt definitief besloten te zijn lot verbouw van de houten gebouwen, cantine, bergplaatsen, woning voor militairen enz. bij de Rijks- sehietbaneri aan den Tol. Het Ministerie van Oorlog zal op 2 Juli aanbesteden het in sleen bouwen van genoemde panden. - Katwijk-aan-Zee. Is er in de warme da gen, die we een paar weken geleden hebben doorgemaakt, door onze kustvisschers een mooi centje verdiend, doordat er heel veel garnalen werden gevangen, nu is het de laatste 8 dagen weer heclemaal mis. Storm en ruwe zee maken het uitgaan onmogelijk zoodat de verdieuslen van een paar weken weer over een geheele maand verdeeld die nen te worden, waardoor het inkomen opeen laag niveau komt. En nu kan het best zijn dat de uitwatering weer verzand is, waar door de misère nog langer zal moeien duren, want zoo'n klomp zand is er in den regel ook niet weer in een dag uit. Gisteravond vergaderde in „Casa Cara" de commissie uit de Oranjevereeniging on der den voorzitter den heer J. D. Bokslag. Hierbij waren ook aanwezig de dames die deel uitmaken van de propaganda-commis- sie, n.l. J. Bloot, A. J. Bloot. A. Bos, A. Paling en A. Verdoes. Beslolen werd om in de eerste week van Juli, dus na de verkiezing de tombola zonder nielen te houden, waarbij dan nog eenige andere attracties komen. Over"t algemeen was men zeer tevreden over 't'medeleven voor deze lombola en de Oranjefeesten, zoo wel van de winkeliers als van het publiek, die allen ruimschoots hun gaven hebben verstrekt. RECLAME. Voor kinderen steeds voorradig: Nestlé's Kindermeel. Melksuiker, Rijstebloem, Ar rowroot. Kufeke's Kindermeel, Nuiromalt, Ovomaltine. Verder Vasenol, Iialoderma, Talkpoeder, diverse merken Kinderzeep, Zuigftesschcn, Speentjes. Bijtringen, Veilig- hcidspelden, Wieg- en Bedzeiltjes enz., bij J. M. A. WATERREUS, Voorstraat 13, Bnrgerdijkstr. 1, Telef. 60. 26 Noordwijk-Binnen. De heer J. J. Tas- kin alhier", is le 's-Gravenhage geslaagd voor het onderwijzersexamen. Gisteren slaagde te Leiden voor hei can- didaats-examen geneeskunde de heer K. E. W. EbdlingKoning alhier. De ontvanger der regislratie en domei nen de heer A. N. Fabius alhier, is met in gang van 4 Juli benoemd in gelijke functie ie Schiedam. Gisteren hoeft men een aanvang go- maakl met den bouw van den gashouder. Het grondwerk is ihans gereed gekomen. Noordwijkerhout. De Gkrietelijke naai en breicursus is begonnen met een dertigtal leerlingen. De leden der Hervormde Schooi- voreen. en de ouders der leerlingen zuilen es onkosten dragen, terwijl het schoolbestuur gratis voor lokaliteit zorgt. Het aantal leerlingen der openb. chooi is weer stijgende en bedraagt thans tien. De opheffing der school wordt voorloopig uitge steld. Oejstgeest. Door eenige ingezetenen on zer gemeente is een adres gericht tot den Ge meenteraad, om een. bepaling in de politie verordening op te nemén, dat het losloopeu van honden strafbaar wordt gestelld, of om zoo mogelijk te komen lot instelling van een hooge hondenbelasting. In een bijgaande memorie van toelichting wordt vermeld dat het niet de bedoeling is het houden van honden in 't algemeen tegen te gaan, doch wordt gewezen op de nadee- len en lasten w.o. de bevuiling van huizen en stralen en het vernielen van luinen en der gelijke, en mede op het leit dat er in onze ge meente eenige honden loséoopen, die niel le verlrouwen zijn. Rijnsburg.Ter gelegenheid van de paardenmarkt gal het harmoniegezelschap ..Wilhelmina" alhier, directeur de heer W. J. Smolders te Leiden, in het lokal „Flo ra" een muziekuitvoering in samenwerking met de muziekverenigingen „Crescendo" uit Sassenkeim en ,,Arti et Religioni" uit Alphen, terwijl ook het strijkorkest ,,A. N U." uit Leiden zijn medewerking ver leende alles gedirigeerd door den heer Smolders. De voorz. van „Wilhelmina", de heer P. van Delft, heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder den burgemeester en de beide wethouders, de zusterverenigin gen, alsmede het bestuur van „Flora" dat zoo bereidwillig deze zaal ter beschikking stelde. Hierna werd met de uitvoering aange vangen. Naast een tiental nummers voor harmonie, zes vóór eu vier na de pauze, werden door ,,A. N. U." een drietal num mers voer strijkorkest gespeeld. De verschillende nummers werden op uitstekende wijze uitgevoerd. Een aanhou dend applaus na afloop van ieder nummer, vertolkte de ingenomenheid van de aanwe zigen met het gehoorde. Tijdens de pauze overhandigde, onder hartelijke bewoordingen, namens de geza menlijke vereenigingen, de heer P. van Delft, den directeur een prachtige eleo- trische schemerlamp. Geroerd dankte de heer Smolders voor dit treffend blijk van waardeering, wat hem te meer treft, waar hij toch bij de repetities lang niet makkelijk th voor de leden. Een jongedame overhandigde den heer Smolders nog een fraaien bloemenruiker. Valt over de uitvoering niet anders dan met lof te spreken, van het publiek kan dit, jammer genoeg, niet onverdeeld gezegJ worden Onder de honderden aanwezigen, waren veie jeudigen, die toonden absoluut onge schikt te zijn een uitvoering als deze bij te wonen. Het leven, dat zij maakten was zeer hin derlijk. Waarschijnlijk ook als gevolg daarvan, was het programma na de pauze een num mer ingekort. De uitvoering werd door den heer P. van Delft met een enkel woord gesloten. Met de Pioenen is hei geheel in den bloemenhandel afgeloopen, in korler tijd vak dan ooit het geval was. De laatste Iris sen komen ter veiling, die een besten prijs opbrengen, lot I 1.50 per 100a Margrieten zijn ook goed gevraagd. Hiervan komt nog al iets, evenzoo van Gips en Stroobloemen. Juliaantjes komen ook nogal voor en bren gen tot f 0.30 per 100 op. De weinige Pa pavers die er nog komen zijn duur, evenzoo de roode en rose Anjers. De regen heeft de groei thans wel iels bevorderd. Vooihont. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig -alle leden. De vergadering wordt met gebéd geopend, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. In stemming wordt gebracht het vo'orstel van B. en W. om het voetbalterrein niet meer aan de voatbalvereoniging te verhu ren, over welk voorstel in de vorige verga dering de stemmen staakten. Met algemeene Stemmen werd het voor stel nu verworpen. Wethouder Roezen zegt dat hij bij ver- gi Ski rig tegen gestamd heeft. Ook de hoeren Nijssen, v. d. Hulst en Colijm verklaren de zelfde font gemaakt te hebben. De heer Roozen stelt voor, oyer te stem men, wat goedgekeurd wordt. Hierna wordt het voorstel aangenomen, mei 4 tegen 3 stern-men. Tegen stemden de hëeren v. d. Laan, Wiitemam en v. d. Voet. De heer v. d. Laan, wenschte zijn voor stel nu niet meer in stemming gebracht (e zien. Medegedeeld wordt een schrijven van Ged. Stalen over de salarissen van burge meester, secretaris enz., dat eclit-er voor deze gemeente niet van helang geacht wondt. Goedgekeurd werd dait ook in de zomer maanden de straatTerliohling Voor den naciht op sommige punten zal blijven bran den. Tol hooikeurder werd hierop in plaals van den lieer J. Janszen, die vertrokken is, benoemd de heer J. Janszen Jr. Over de overeenkomst met de wed. Alie- maide, die grond wil aifslaan voor wegver- breedinig, van den Gravenidiamschen weg, deelde de voorzitter mede, dat die wed. Al kemade verguniniTiig wenscht voor hot log gen van een brug in dien weg, doch het daardoor (e verkrijgen vaarwater niet wenscht beschikbaar te stelten voor open baar vaarwater. Wel kunnen achtergelegen perceelen doorvaart krijgen indien dat gewensoht wordt, als door h-alanighcbbenden oen aam- deel werd betaald in dc kosilen van de brug enz. B. en W. stellen voor, om (1e bepaling in liet contract, die dé wed. Alkemade er uil wenscht, te lalen vervallen. De heer Cotijr, is iegen het laten verval len van die bepaling, daar 'hel niet opweegt logen hetgeen de gemeente geeft. De heer v. d. Hulst-wil de vrijheid van aangelanden en belanghebbenden niet aan banden gelegd zien. De heer Colijn is ook tegen wegveibree- cting diie daar z. i. nog niet coodig is. De heer v. d. Voet will er op ingaan, daar de brug geheel betaald worijt, een som voor onderhoud gestort, terwijl er voor de wer kelijk noodige verbreeding van den weg grond wordt afgestaan. Met vier tegen drie slemmen word hét voorstel verworpen om deze bepaling ie la ten vervallen, en daarna met 5 togen 2 stemmen aangenomen het conl'iract zooals bet nu is daargesleld. Aan de orde komt nu het verzoek van de bouwvcreeniglng „Boerhaave". Deze vereeniging wensobl voor haar ontwerpen en plannen gemeentesteun in den vorm van het-verstrekken van de bouwkosten, om 21 woningen op hel ter rein van de gemeente, na-ast de vroegere openbare school. De benoodigde gelden zou den bedragen f 65.000. Overgelegd zijn plan nen, fockeni-ngcn, exploitatie-rekeningen, ènz. De voorzitter deelt mede dat B. en W. hierop afwijzend beschikken, doch hebben zich niet verklaard legen b.v. 16 woningen té bouwen. Na dien is nog ingekomen een schrijven van den secretaris der vereeni ging, die heer Paardekoopsr, dat ook een ge tal van 16 voorlöoptg goed zou zijn, of- solioon er reeds nu 21 aanvragen van ledén zijn ingekomen. De voorzitter zegl, dat is overwogen dat er anders arbeiders geïmporteerd zouden Worden, en er zijn er hier al genoeg, zoo- töa't d'e werkeloosheid dan nog groolter zal worden, al wil hij niet ontkennen dat er wel behoefte beslaat aan arbeiderswonin gen. De gemeente moet met de woningpoli- tiek echter voorzichtig zijn. De exploitatierekening geeft wet een saldo va-n f 78, doch wat de vereeniging tot nu -toe belangeloos dfeed, raakt ook afgeloo pen, want spreker vindt ook nog uitgetrok ken voor adirninistreeren enz. 1150. Het zal de gemeente gold kosten. Ook de vraag van de vereeniging om niet het perceel achter den tuin van v, Werkhoven toegewezen te krijgen "kan z. i. niet ingewilligd Worden. Dat moeten ze er bij nemen, dan kunnen ze de tuintjes vergroolen. De heer Colijn, vindt het woekerwinst, voor een gedeelte van dien bouwgrond ge heel van dei) weg gelegen f 1.50 p. M2. t« vragen. Dat maakt de exploitatie al duur. Het wordt f 21 de r.r., en dan nog voor grond dien ze niet eens nooddg hebben. De heer v. d. Voet is het met den voor zitter niet eens. Er is hier wel terdege behoefte aan wo ningen, en waar het particulier initiatief (e kort schiet, juicht hij het toe dat anderen de zaak aanpakten en wel zoo, dait reeds nu voorstellen geheel compleet den raad be reikten. Hij brengt hulde aan den voorzit ter der vereeniging den heer Slekelenburg, secretaris dezer gemeente die de zaak reedB in dit stadium heeft gebracht. De heer v. d. Laan zegt, dat de voorzitter nu nog niels anders dan de schaduwzijde van de zaak heeft bekeken. Doch er is ook een lichtzijde. Een gezon de arbeidersbevolking is ook voor den mid denstand goed. Volgens spreker, hebben niet de vroegere besturen hier verzuim ge pleegd, zooals de heer v. d. Voet wil doe» voorkomen; hiertoe werkten aDdere facto ren mede. Over werkeloosheid behoeft men zich niet te-verontrusten; dit heeft de laatste winter geleerd. En zeker is dit geen motief, om de mensehen, die er zijn onvoldoende of niet te laten wonen. Het feit slaaf vast, dat de laatste jaren de aanbouw geen ge lijken tred hield met den aanwas der be volking. Waarom nu dit werk niet gesteund waar liet particulier initiatief le kort schiet? Het werk der vereeniging verdient wel wat anders dan crildek, en spreker kan zich dan ook geheel aansluiten bij dc hulde daarvoor gebracht aan den heer Stekelen- burg en zijn medCbeshiu-rderen. Want ook de aanmerkingen, op liet wo ningtype, door den voorzitter gemaakt, zijn niet op zijn plaats, daar doze boter is dan een-ig type van hier bestaande arbeiders woningen. De voorzatter zegt dal hij zich daarom trent heeft laten voorlichten door den gem.- opziöhier. ijet afwijzend beschikken, gaai ook om de li-nancieele politiek, die tenge volge van dé aanhangige procedures over forensen-aanslagen waarvan het twijfel achtig is dat ze binnenkomen, enz., iols waar spreker in zijn nieuwjaarsrede reeds op gewezen heelt, en men slaat hierdoor garant voor i 65.000, waarop hij uitdrukke lijk wil wijizen opdal later niet gezegd wordt: dat had de voorzitter wel kunnen zeggen. De heer v. d. Voet zegt, dat de voorzitter bij het bespreken van de flnanciecle poli tiek, ook toen de woningverbetering be sprak, en Wel zoodanig, dat er genoeg wa ren die dachten dak de gemeente direct aan woningbouw zou beginnen. De woningen, die er komen, zijn beter dan die er zijn. De niel solide huurder komt er niet in, en ze zijn bestemd voor inwo ners, dus van importeeren geen sprake. De voorzitter stelt nu voor dc details (e gaan bespreken, n.l. ontwerp, feekeningen, raken-ing enz., doch waarschuwt nog eens voor de verantwoordelijkheid der gemecntlle. De -heer v. d. Laan, vindt dal nirt den juisten weg. Laat de raad zich eerst uit- sjireken ui hij in beginsel voor medewer king cn steun is, en dan al of niet de details behandelen. Laten wij praktisch werk doen. Langs oen Weelen omweg weerspreekt de voorzitter den heer v. d. Laan, om daarna tot de slotsom te komen, dat het voorstel van den 'heer v. d. L. nog niet zoo slecht is en hij er toch met kan meegaan, Hij blijft collier de fnfa-ncieete bezwaren naar voren dringen-, en sohërpjn hét iiolit sletten. De heer v. d. Laan meenl dal de raad nu wel voldecnde daarover is ingelicht, en be grijpt niet waarom nog vlak voor dc stem ming die klap op de vuurpijl noodig is. Z. i, komt de voorziiiter te veel met zijn persoon lijke meening naar voren, hij slaat er f« pis&imislisch tegenover, om op die wijze den raad te beïnvloeden. Wij doen hierdoor geen domme dingen. Die enkele weken die er eens achtoreland kon wezen, en die in den zomer weer in gehaald kunnen worden, zijn niet iets om vrees aan le jagen. De voorzitter formuleert nu een voorstel dal de gemeen|ie medewerking en sieun zal vcrleenen door garant le wezen en de te korten fe dekken. Dat laatste is overbodig zegl. Je heer v. d. Laan, dat sluit hét eerste al in. In Stemming gebracht verklaren zich 6 leden er voor, 2 leden, de horren y. d. Huls* en Nijssen er tegen. Nu -komen do details in behandeling. Voor bouwgrond vindt de lieer v. d. Laan f 1.50 niet le duur, doch waa-r de varoenii- ging 700 M2. ongewcnscht er bij moet! ne men zou hij voor diie 700 M2. de lie!Tt wit ten berekpnen .overeenkomstig de bedoeling V3n den heer Colijn. Dit wordt goedgekeurd, met 4 tegen 8 stemmen; legen de hoeren Roozen, v. d- I-Iulst cn Nijssen. Goedgekeurd wordt dat 25 Meter van den weg zal gebouwd worden, en geen 21 doch' 16 woningen en de 8 tegen het terrein van de school komen te vervallen. De voorzitter wil het plan rciivoycerein naar de vereeniging nu geen 21 woningen worden gebouwd. De wethouder v. d. Laan, en ook Webkou-' der Roozen, en daarna de geheele raad. zijn voor afmaken. De veTec-niging heelt al gezegd met 18 woningen genoegen fe nemen, en ais dan werkelijk blijkt dait er aan groolere wonini- gen behoefte is, nu, dan maakt men Uier 8 grooteren. De cxploitalie-rekcn-ing. aldus gaat wc.lili v. d. L. verder, cn al wat daarmede verhand houdt brengen wij dam op Iwee derden', dan is de zJak af. Dal wordt dan 144.000, zegt de vooiw zifter. En dan nog een bedrag voor 'dep eronX

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5