AGENDA. BUITENLAND. TsjEcrro o-.vAKijEL i Donderdag. Leger dia Hcils: Samenkomst in de tent. Majoor Hamse. 8 uur. Vrijdag. Leger des Heils: Samenkomst in de tent. Commandant Van den Berg. 8 uur. Zaterdag. Zoeterwoudsche Singel: A.-Z.-spel. Halfelf. Den Haag (De-Ruyter-straat 67): Vergadering Ned. Ver. van Staatsburge ressen. Halfdrie. Maandag. Nutezaal: Openbare vergadering afd. Leiden. Staatk. Geref. Partij. Spreker de beer E. Kuyk, van Amsterdam. 8 uur. Stadszaal: Openbare vergadering aid. Leiden Cbr.-Hist. Unie." Spreker jhr. mr. D. J. de Geer.' 8 uur. „Zomerlust": Concert harmonie-orkest T. en D. Hallnegen. Oegstgeest, net Wille Huis": Jaarlijksche alg. vergadering Oranje-Ver- eeniging. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. ■s Woensdags- en 's Zaterdags matinée te 2 uur.' Drijvende tentoonstelling en aquarium „Klein Artis". Ligplaats: Kort Qalgewater Leger-des-Heils-tent, Binncnvestgracht, bij den molen: Campagne van 13 tot 29 Juni 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag! 22 tot en met Zondag 28 JuDi a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. DE ALGEMEENE TOESTAND. Veiligheidspact. Ontruiming van de Roer. Pessimisme over het Dawes-plan. Het groote debat in het Engelsche Lager huis over het veiligheidspact men zie onder Engeland heelt lieel weinig posi tiefs opgeleverd. Slechts is door Chamberlain nog eens duidelijk onderstreept, dat er nog geen sprake is van eenige overeenkomst of wat ook, alleen van onderhandelingen en besprekingen. In Duilschland schijnt de stemming er niet beter op te worden. Het „8 Uhr Abendblatt" schrijft o.a. Men beschouwt den eisch van Frankrijk om afzonderlijke acties te mogen voeren en qvcntucel weer sancties te kunnen toepassen als een schending van de bestaande verdra gen. Bovendien vindt men dat Duilschland, dat zich bereid heeft verklaard, de westelijke grenzen vrijwillig te erkennen en tevens door het gedemilitariseerde gebied mede te waarborgen, recht op concessies heeft. Deze zouden daarin bestaan, dat bij de aanstaande onderhandelingen de kwestie van de bezet ting en in dit verband de geheele kwestie van de ontwapening, maar ook tevens het vraagstuk van het Saargebied zouden wor den behandeld. Verder acht men het in Berlijn geheel on mogelijk, dat Frankrijk mede als borg fun geert voor de verdragen aangaande de Oostelijke grenzen, omdat Frankrijk sinds jaren met de Oostelijke buren van Duilsch land afzonderlijke verdragen heeft gesloten en dus geen neutrale positie ten opzichte van deze landen inneemt. Den eisch dienaan gaande van Frankrijk beschouwt men hier als een hoon voor het doel van den Volken- bond. In politieke kringen begrijpt men met, dat de Volkenbond en zijn vrienden in de en- (entestalen en in de gewezen neutrale lan den zelf niet inzien, dat de actie van Frank rijk den Volkenbond ondermijnt. Onbegrijpe lijk vindt men hier, zoo besluit het „Acht Uhr Abendblatt", de houding van Engeland. Men had algemeen verwacht dat juist dit land pressie op Duilschland zou uitoefenen om het te bewegen tot den Volkenbond toe te treden. Thans ziet men echter, hoe de verantwoordelijke leiders van de Engelsche politiek een actie van Frankrijk steunen, die slechls het tegenovergestelde resultaat kan opleveren. Een besluit van het Fransche kabinet, dat geheel waa weggemoffeld, blijkt van grooten invloed, zie ook de slot tirade van Ohamberlain'e repliek bij het debat in t Engelsche Lagerhuis. Dit besluit wordt te Berlijn aldus geïnterpreteerd, dat weldra een begin met de ontruiming zal worden gemaakt en dat de ontruiming op 17 Aug. a.s. een voltrokken feit zal zijn. De be voegde Duiteche autoriteiten verwachten dat tevens de bij wijze van sanctie bezette steden Duisburg, Dusseldorp en Ruhrort, zullen worden ontruimd, aangezien de Fran sche regeering vroeger uitdrukkelijk heeft verklaard, dat deze ontruiming terzelfder- tijd ais de ontruiming van het Roergebied zou plaats vinden. De eenige voorwaarde was, dat Duitschland op loyale wijze zou hebben voldaan aan zijn uit het Dawes- ropport voortvloeiende verplichtingen. De Commissie van Herstel heeft zelf erkend, dat dit het geval is. Of het zoo komen zall t -Nau de „Chicago Tribune" uit Brussel verneemt, heeft één der vaders van ;t plan- Dawes, Sir Josiah Stamp, de Engelsche economist, in een verrassende rede in de internationale Kamer van Koophandel ver klaard, dat hij ernstige vrees koestert voor het welslagen van het plan, indien de plaatselijke en industrieele belangen in de verschillende landen voortgaan zich uit na tionaal egoïme te verzetten tegen den in voer van Duitsche goederen en arbeids prestaties voor de betaling der schade vergoeding. Indien gij schadevergoeding onder bet plan-Dawes wenscht, moet gij volstrekt een groote hoeveelheid Duitsche goedereD aanvaarden, zelfs indien zij uw eigen na tionale industrie benadeelen, zeide Sir Jo siah tot de Amerikaansche, Engelsche, Fransche, Belgische en andere gedelegeer den. Hij betoogde verder, dat indien het plan- Dawes mislukte, ook de betaling der oor logsschulden aan Amerika zou spaak loopen. „De Amerikaansche tariefpolitiek is de grootste hinderpaal voor de betaling der Duitsche schadevergoeding, zooals zij het is voor de betaling der geallieerde schulden. De Vereenigde Staten, door de terugbetaling der Engelsche, Fransche, Italiaansche en Belgische schulden en door hun eigen aandeel in de schadeloosstelling, zullen het grootste gedeelte in ontvangst moeten nemen van het overschot van den Duitschen rijkdom en de Duitsche produc tie vooral inden het onmogelijk blijkt de Dawes-annuïteiten volledig over te maken. Een tariefpolitiek, die willekeurig door den president gewijzigd kan worden, zal de taak van Europa eu de betaling der scha devergoeding steeds moeilijker maken en aldus misschien de definitieve oplossing, den vrede en de verlangde algemeene ont wapening belemmeren." BELGIE. Voortzetting van het Kamer debat. De Kamer zette de bespreking der re- geeringsverklaring voort. De vroegere mi nister van buiten), zaken Jaspar, de schul den aan Amerika ter sprake brengend, vroeg zich af, of Amerika België even zware voorwaarden als aan Engeland zou opleggen. Want dan zouden er 160 millioen belastingen méér per jaar moeten gevon den worden. Hij verweet aan Van dor Velde, het verdrag ran Versailles niet dan met de reserve van -<fen algemeenen raad der partij te hebben onderteekend. „Ik wil 't land niet alarmeeren, maar moet vast stellen, dat Duitschland geenerlei bepaling van het verdrag heeft uitgevoerd betref fende de ontwapening. De intieme ge- gedachte der Duitsche regeering Ss om den militairistésehen geest in het leven te houden." Spr. vreesde dat Van der Velde de politiek der Internationale zal willen verwezenlijken. De toekomst van België, en van de Internationale mogen niet ver wisseld worden. Destrée, socialist, zou slechts zijn ver trouwen schenken voor do voorloopige twaalfden. Na een verklaring van Destrée werd een levendig incident verwekt door den katho liek Sinzot (Bergen). Hij zeide, dat hij zijn vertrouwen aan de regeering niet zou schenken. Wij hebben Poullet vertrouwen betuigd om een regeering te vormen, doch zoodra wij de samenstelling der regeering hebben gekend, hebben wij ons gehaast dit vertrouwen in te trekken Van de Vijvere protesteert: Dit is Zon der precedent in de geschiedenis der katho lieke partij. Sinzot: Ik heb niets onthuld, dat niet morht. Heyman: Het is verraad I Van Cauwelaert: Gij zijt den provoca teur. Sinzot: Gij zijt de oorzaak der splitsin gen. Daarna las de president een motie van vertrouwen voor, die door Van Cauwelaert is ingediend. Deze zal de meerderheid halen, daar alle socialisten, en de helft der katholieken vóér zullen stemmen, waardoor de regee ring een meerderheid van circa 30 stem men zal hebben. DUITSCHLAND. De linaneleele-economlsche toestanden. lo de beJaetingcammissie van dan Rijks dag is het voorstel dor regeering tol veifioc- ging van don accijns op bier en tabak met' 16 stemmen der sociaakteroocraiicii, com munisten, Voelkisohen, der economische partij en dier democraten verworpen tegen 13 stemmen der overige partijen. De minister van Financiën, Von SoMie- ben, had niettemin betoogd, dat de ftnan- cieele toestand van het rijk op dit oogenblik dennate is, dait hij van dezo belastingver- hooging principieel geen afstand kon doen. De Rijksdag maakte een aanvang met de behandeling in eerste lezing van bet ont werp der douanetarieven. AMer'eerst motiveerde de minister van Financiën Von Scblieben de indiening van het wetsontwerp, waarbij hij een beroep deed pp bet Huis, om hel ontwerp met zoo groot mogelijken spoed te behandelen, daar anders do ingeleide bandelsverdraiksondeT- hamdelingen tot stilstand zouden komen. Een hoonend gelach van de linkerzijde maahjte het den minister duidelijk wat hij van do tegemstamiders van het ontwerp tie wachten heeft De volgende spreker was de voormalige sociaal-democratiscihe minister Wiesul 1, die een heftige critiek op het rogeerimgBontwerp uitoefende, tfij beschuldigde de regeering er van, dat zij de industrieele rechten alleen daarom met de agrarische rechten had ver bonden, om Óen DuitBoh-Natiomalen de aan vaarding van het ontwerp mogelijk te ma ken en hun een compensatie er voor te ge ven, dat zij voor het hamjelsverdrag met Spanje hadden gestemd. Het ontwerp maakte op spreker den in druk, als of de handelspolitiek niet door die regeering, maar door de belanghebbenden gemaakt wordt. Spreker hekelde vervolgens da houding der Duüfeche Volkspartij, dis in Maart er nog op aangedrongen had dat het ontwerp zou worden ingediend ronder de graan rechten. Nimtmar heeft 'het Duüeche be driiblcven de frissche tucht Tto da Inter nationale concurrentie zoozeer noodig gehad als thans. De bewust scherp-protectionisti- sohe politiek van het nieuwe ontwerp, waaraan wij in geen geval onze instem ming zullen geven, is im strijd met een uit lating van dr. Stresemann te Hamburg, die het afsluiten van de Duitsche markl door beschermende rechten onuitvoerbaar ge noemd heeft, aldus 6preker. Tarwe en rogge kosten thans zonder invoerrechten reeds 45 en 25 mark peT 100 K G. meer dan de Rijksregeering in het vorige jaar nog dra gelijk achtte. Niiet belasting van bet binnenlamdschq veibruik, maar vérhoogÈng van de koop kracht door opheffing vam de invoerrechten, moet het doel zijn. Wij zullen alle maatregelen steunen die beoogen de koopkracht van de binnen! and- sche nvarkt te verhoogen, maar wij weige ren den grondbezitters een verhoogt:'.g van de grondrenten op kosten der groote massa te waarborgen. Wanneer dit ontwerp wet wordt, zulten ernstige sociaJe conflicten, met name loon- ccaaffictfin er het gevolg van zijn. Ilat ont werp zal een vioek worden voor het Duit sche volk, aldus de socialistische spreker. ENGELAND. Het debat over het veiligheids- pact de arbeidsconflicten. Het groote buitenfandsche debat over het veiligheidspact in het Lagerhuis trok natuurlijk veel belangstelling. .Volle aan dacht is geschonken aai een simpel feit: de Fransche gezant schudde zijn Buitschen collega hartelp de hand. Chamberlain zeide, dat de politiek, die in do gepubliceerde documenten is uiteen gezet, de politiek van het vereenigde kabinet is. Dit was evenwel hekend genoeg. De regeering wenscht, dat dit de politiek zal zijn van alle partijen en van de natie als geheel. Alle partgen in het Buis hebben maar één doel in de buitenfandsche politiek: dén vrede zeker en den oorlog osmcgelijk Ie maken, of tot een zoo ver verwijderd gevaar, als vernuft en goede wil kunnen teweeg brengen. Hij bracht hulde aan de pogingen van Lloyd George in dia richting om een waarborgsverdrag tot stand te brengen, en aan MacDonald, die het probleem der schadeloosstellingen ter hand nam, en door dit tot een succes vol einde te brengen, Frankrijk zekerheid gaf, dat de Britsche regeering bereid was verder te gaan in deze veiligheidskwestie. Hij vervulde deze belofte door middel van het protocol van Genèves maar dit werd niet aanvaard door Frankrijk als een Vol ledige nakoming der belofte, en het was niet aannemelijk voor de tegenwoordige Britsche regeering. Bij het verwerpen Jaar- van bevond z$ dat het geheele Britsche Bijlk het met haar eens was. Het probleem bleef derhalve onopgelost en by het zoeken naar een werkelijk nationale politiek wer den besprekingen aangegaan met het resul taat, vermeld in het gepubliceerde witboek. Voortgaande verwierp bij de politiek van isolatie als onpraktisch. Alles, zeide hij, dat den vrede van Europa ernstig bedreigt, is thans, in de» toestand, waarin de we reld verkeert, iets, hetwelk elke natie in hocge mate aangaat en moet aangaan, hetzij zij tot de oorlogvoerenden beeft be hoort of niet. De ondérteekening van bet verdrag van den bond, vervolgde hij, is onvereemgbaar met isolement of onver schilligheid voor alles, wat een oorlog zou kunnen veroorzaken, of ongeregeldheden uitlokken in eerrig deel der wereld. De kwestie* die moet worden overwogen, is: binnen welke grenzen, volgens welke be ginselen en voor welke doeleinden kan een verplichting worden aanvaard. Het komt der regeering voor, dat het onmogelijk is, een algemeene uitbreiding te aanvaarden van de verplichtingen, wefke zjj reeds heeft aangegaan als lid van den bond en als onderteekenaarster van het verdrag. Zj) is van meening, dat in de speciale behoefte van het oogenblik moet worden voorzien door speciale regelingen, dat deze van zuiver defensieven aard moeten zgn, in opgemaakt in den geest van het verdrag, in nanwe overeenstem ming met den bend en onder zgjn bestuur. De regeering oordeelt, dat elke nieuwe bgdrage van Britanoiê van specifiek® aard moet zijn, en beperkt tot die land streek en die grens, ie zoo dikwijls de ooi zaak van een Europeeschtn oorlog is geweest, en bij de veiligheid, waarvan Brittaunië een direct nationaal belang heeft. Bij het trachten, die grens- te verzeke ren en oorlog te voorkomen, kan niets verder van hare gedachten zjjn verwijderd, dau eenigec twijfel te werpen op de sta biliteit van den toestand, zooals die elders is, of op de geldigheid ear de verplichtin gen van alle bepalingen van het verdrag. Zijl kan niet bewer®, dat de grenzen voor alle tijden zoo moeten blijven, maar indien territoriale regelingen voor Europa gewij zigd moeten worden, zijn er slechts twee methoden, volgens welke zij kan overwe gen, dat dit geschieden kan. De eene is de bepaling van art 19 van het verdrag, hetwelk betrekking heeft op de grenzen, welke na verloop van tijd niet meer toe passelijk zouden kunnen zijh geworden. De andere is de kwestie (welke naar hij ge looft, niet in de gemoederen van een der betrokken regeeringen opkomt) der veren ging van Oostenrijk en Duitschland, welke slechts kan worden overwogen als resul taat eeaer actie volgens art. 80 van het verdrag van Versailles. Zij, die thans deze grenskwestie te berde brengen, en de gemoederen van de betrok ken naties in onzekerheid en twijfel hou- den, dienen niet de belangen van den vrede op de vernieuwing van den voorspoed van Europa, Na het Huis er aan te hebben herinnerd, <fet er geen verdrag en geen verdrags- ontwerp bestaat, maar slechts een voor loopige uiteenzetting van beginsel®, gaf Chamberlain de overtuiging te k®n® van de goede trouw, waarmede de Duitsche regeering de voorstellen gedaan heeft en de goedo trouw, waarmede zjj voornemens ls, de onderhandelingen voort te zetten. Hfj bracht dun ook buide 'aan den moed en het star.ts'mansbeleid van de mannen, die dit stoutmoedig initiatief namen, dat der Brit sche regeering voorkomt een meer hoopvol uitzicht te biedeD, dan al wat tot oog toe is voorgevallen sedert de ondertekening van het verdrag van .Versailles. Opnieuw het standpunt van Qigeland verklarende, zeide Chamberlain, dat zijh veiplichtingen strikt begrensd moeten blij ven tot de Westelijke grens, dat elke ver bintenis t® aanzien van die grens nies moet zjjn in den vorm van e® eenzijdig bondgenootschap, maar van een weder- zjjdsch verdrag, om den vrede te hand haven en te vermijden, dat tot oorlog wordt overgegaan. De regeering houdt het voor noodzakelijk, dat ten minste gelijktijdig met bet in wer king treden van een nieuwe wederzijdsche regeling van dien aard Duitschland tot den Volkenbond zal toetreden, en aldus de plaats zal innemen, die het toekomt, waardoor hel zelf invloed kan uitoefenen in den Raad der naties en in de raadsvergaderingen der we reld. Zij oordeelt, dat niets invloed moet uit oefenen op de rechten en verplichtingen, ver bonden niet het lidmaatschap van den bond volgens het bondsverdrag, maar dat onder die naties, waar het gevaar het grootst is, en waar het vaakst onlusten zijn gerezen, het verdrag moet worden versterkt en onder steund door wederzijdsche waarborgen en arbitrage-verdragen.'Men heeft voorgesteld, dat de Britsche waarborg onmiddellijk 'in werking zou treden, indien eene misdadige mogendheid ten spijt van de arbitrage-ver dragen en de verplichtingen van het bonds- verrdag tol geweld overging. Voortgaande besprak Chamberlain de uit werking van het geschil in het Oosten van Duitschland in betrekking lot de verbinte nissen welke bestaan fusschen Frankrijk en Polen, en Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Hij zeide, dat hij zich op gewaagd terrein bevond bij het bespreken van deze zaak, om dat hij, om dit te doen, moest aannemen, dat eenige natie ernstig in gebreke zou ge bleven zijn ten aanzien van de vrijwillig aanvaarde verplichting en een niet gepro- voceerden oorlog zou verklaard hebben aan een zijner naburen. Indien b.v. Duilschland met schending van zijn arbitrage-verdrag Polen aanviel, zou art 16 van het verdrag terstond worden toegepast. Frankrijk zou het recht hebben zulk een tot den oorlog over gaan door Duitschland tegen Polen te be schouwen als eene oorlogsdaad, begaan te gen Frankrijk, maar in zulk een geval heeft Britanniê geene andere verplichtingen, dan die, welke reeds op' dit land ruslen ten ge volge van de onderteekening van het bonds verdrag. Indien daarentegen Polen in spijt van het arbitrage-verdrag, waarin het heeft toegestemd, Duitschland aanviel, zou noch Frankrijk, noch Britanniê eenige andere ver plichting hebben dan die vermeld in arL 16 en andere artikelen van het bondsverdrag. Naar de opvatting der regeering biedt-het voorstel tot een verdrag een praclischen slap tot ontwapening, door de vrees voor oorlog en invasie weg te nemen. Chamberlain deed opmerken, dat reeds, ongetwijfeld omdat deze gedachtenwisseling heeft plaats gehad, en wegens den geest, waarin zij heeft plaats gehad, eene merkbare verandering in den toestand is ingetreden en de Fransche regeering uit eigen beweging het voornemen te kennen heeft gegeven, het Roergebied te ontruimen vóór de data, welke daarvoor zijn vastgesteld. Deze voorstellen bieden een groot en gelukkig vooruitzicht eener vreedzamer wereld. Het debat werd vervolgens voortgezet door Ramsay Mac Donald en Lloyd George. Ram say Macdonald hield vol, dat Engeland on der dezelfde omstandigheden betrokken kon worden in een conflict, ontstaan cm de Oostelijke grens van Duilschland. Chamber lain zou aan de ontwapening de voornaam ste plaats moeten inruimen in het plan en de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond op den voorgrond moeten stellen. Lloyd George wenschte vooral te weten welke kwesties onder de arbitrage vallen. Indien wij ook een arbitrage-verdrag konden krijgen tusschen Frankrijk, Duitschland, Po len en Tsjecho-Slowakije, zou dit een groote slap in de richting van den vrede zijn. Doch wij moeten arbitrage hebben over alle kwesties en precies en uitdrukkelijk aange ven op welke voorwaarden wij bereid zijn om tusschenheide te komen. Chamberlain antwoordde. Hij herhaalde, dat een politiek van isolefnent niet mogelijk is. Engeland zal deelnemen aan alle confe renties over een verdere beperking der be wapening. Hij is van meening, dat, indien de stalen met groote legers eenmaal zeker zijn van hun veiligheid, zij niet onwaar schijnlijk zelf het initiatief zullen nemen om een internationale conferentie bijeen te roe pen. Chamberlain betoogde nog met nadruk, dat de nieuwe voorstellen aan niemand het recht geven over het gebied van een ander volk te marchecren. Dat recht is vastgelegd in het Volkenbondsverdrag en de nieuwe voorstellen geven er geen uitbreiding aan, en wijzigen de voorwaarden niet, waaronder er gebruik van gemaakt kan worden. Hij hoopt, dabde Keulsche zone binnen twee maanden ont ruimd zal zijn. Het bestuur der mijnwerkersfederatie heeft het optreden goedgekeurd van de vertegen woordigers der mijnwerkers op de jongste conferentie, waar zij den mijneigenaars mee deelden, dal geanedei poging zouden steu nen om den arbeidstijd te verlengen of zich zouden neerleggen bij eenige overeenkomst, waardoor de reeds lage loonen zouden wor den verminderd. Het bestuur is voornemens, den toestand voor te leggen aan de geheele politieke en industrieele arbeidersbeweging. Een tegenstelling vormt de opvattiDg van den ^arbeidsleider Thomas, die verklaarde, dat de huidige toestand der industrie erger is dan ooit. Het is volgens hem thans geen tijd om een paniek teweeg te brengen. Hij waarschuwde beide partijen vgor een sta king en voor uitsluitingen, daar zij een ramp voor het land beteekenen. Vertegenwoordi gers der «jxiorwegarbeiders treden met de maatschappijen In onderhandeling mat het doel een oplossing te vinden. Een veiKlaring van BeaesL In de commissie voor de buitenlandsclia- zaken heeft Benesj een uiteenzetting gegq- ven in aansluiting op uiteenzettingen, di« bij in April gegeven had. Benesj herinnerde aan de vroeger door hem aangegeven voojS waarden voor een onderzoek der Duitschq voorstellen en der arbitrageverdragen en sprak over de beteekenis van het waarborgt verdrag voor Tsjecho-Slowakije. Daarbij zijn- vier punten van belang: de nieuwe Fransch' Engelsche politieke entente, die berekend is om voor tientallen jaren op de Europee-; sche politiek haar stempel te drukken; ven der de gelijkberechting van Duitschland als politieke factor; dan de sluiting van arbi- trageverdragen door Frankrijk, België, Tsje* cho-Slowakije, Polen met Duitschland; ten vierde de gewichtige vraag, wat het waart, borgverdrag aan Tsjecho-Slowakije geeft, Van de lot dusverre gegeven waarborgen en gesloten verdragen mag niets afgenomen worden. Anderzijds moet blijken, dat met Tsjecho-Slowakije rekening is gehouden in zooverre de veiligheid van de Duitsche Westgrens van do rust in het Oosten af- hangt. Practisch beteekent dit, dat in de nieuwe verdragen moet worden vastgelegd, dat het bondgenootschap met Frankrijk hierdoor op geenerlei wijze mag worden gestoord. Ten bewijze dat het doel is den vrede naar alle zijden te waarborgen, behooren de arbi trager erdragen tegelijk met het Westelijk waarborgverdrag te worden afgesloten. Daar een direct opnemen van Tsjecho-Slowakije in het waarborgverdrag onmogelijk was, worden met Frankrijk en de staten der kleine entente afzonderlijke overeenkomsten gesloten. Met Chamberlain en Briand acht Benesj in de Fransche nota de eischen be vredigend geformuleerd. Wie onderhande lingen hierover onmogelijk zou maken, zou een zware verantwoordelijkheid dragen. Tsjecho-Slowakije's regeering wil de tcV dusverre gevolgde politiek voortzetten. Zi) deelde dat officieel aan de Fransche regee ring mede vóór de publicatie van de docu menten en vóór de aanbieding van de nota aan Duitschland. Wanneer Duitschland de in de nota vastgelegde beginselen aanneemt dan is ook tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakije overeenstemming betreffende een arbitrageverdrag mogelijk. Benesj besprak dan de toekomstige ontwikkeling van hét waarborgprobleem. In sluiting van het waarborgverdrag ziet Benesj het begin van een nieuwe actie om aan den tijdelijk ge waarborgden vrede een defini lieven vorm te geven met deelneming van Rusland. In het verder verloop zijner rede hield Benesj zich uitvoerig bezig met de bespre kingen van Genève betreffende Oostenrijk, De bewering dat de gezondmaking zou zijn 1 mislukt, werd 'door hem gegispt als een kunstmatige, tendenlieuse agitatie. Door de Volkenbondsactie zijn de stabili satie der valuta en het evenwicht in de be grooting volkomen bereikt. Hiermee is dei eerste étappe in de gezondmaking afgeslo ten, terwijl te Genève de tweede, die van do oeconomische gezondmaking, ingeleid 19 door beschikbaarstelling van kapitaal voor do eleclrificatie der spoorwegen. Behalve, over de oeconomische expertise is met Ma- taja, den Oostenrijkschen minister van birifenlandshe zaken, een overeenkomst ge, troffen aangaande de verdere oeconontieche samenwerking, welke in de toekomst in ge meenschappelijk overleg met Italië ge schiedt. waarmee aan de veelbesproken ri valiteit tusschen Tsjecho-Slpwakije en Ita lië ten aanzien van Oostenrijk een einde gemaakt is." HONGARIJE. De legitimisten-actie. Er is een vergadering gehouden welke üt vorming van een eenvormig legitimistiscli strijdfront ten doel had, zonder onderscheid van klasse of geloof, graaf Szigray verklaar, de, dat de Hongaarsche regeering moest aai», sturen op herziening van het verdrag van Trianon en de troonbestijging van koning Otto moest voorbereiden. Graaf Apjxmyi ont wikkelde liet programma der legitimisten. De oogenblikkelijke terugkeer der konink lijke familie zou tot moeilijkheden kunnen leiden, die het bestaan van den staat in gevaar zouden brengen. De huidige toestand kan echter geen blijvende zijn. Evenals graaf Andrassy verklaarde hij, dat men met daden voor de legilimistische gedachte moest werken, de geheele natie wenschte 's konings terugkeer. De voorbereiding voor den terug keer, aldus verklaarde graaf Andrassy, be hoeft niet tot Europeesche verwikkelingen te leiden en het overnemen van de regee ring door een plotseling ontstane legitirms- tische meerderheid beleekende® nog geen omwenteling. Doel der legitimistisehe politiek is, een meerderheid te vormen, wcëke den toestand stelselmatig zoodanig voorbereidt, dat do koning zonder gevaar voor het land kan lerugkeeren. BULGARIJE. Een gelekte arrestatie. Volgens berichten uil Sofia zouden troe pen er in geslaagd zijn, de bende op te spa ren, die op 14 April een aanslag op den Bulgaarschen koning heeft gepleegd. De lei der van de bende werd bij een kort gevech* gedood. De meeste overige leden konden la hechtenis worden genomen. CHINA. Weinig nieuws Voor heden weinig nieuws. Volgens eel bericht uit Sjanghai is te Kanion het bui» van een Engel ichen officier der politic-troe pen uitgeplunderd en vernield. Wijst het uitblijven van nieuws up cea terugkeer naar het normale? We durven het echter nog niet hopen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Door brand zijn in 't dorp Aboehame in Bcfo ven-Egyple 350 huizen van inboorlingen ver nield. 18 personen zijn omgekomen. Sedert het begin van dit jaar zijn er reeds verschei dene ernstige branden geweest, die waar schijnlijk moeten worden toegeschreven aaa' hel toenemend gebruik van benzine.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2