BINNENLAND. RECHTZAKEN. voorstel een reaclie op de eenheidsschool en feitelijk heelt het Fransch met die school niets te maken. Vooral waarschuwt spr. te gen overlading van het onderwijs. Er zijn haast geen ouders die Fransch vragen. Als eenmaal het Fransch van de lagere school is verdwenen, zijn alle kinderen gelijk. Al zouden eenige ouders nog Fransch aan hun kinderen willen leeren, dan nog zou de meer derheid der kinderen het niet hebben ge leerd; door de afschaffing zullen andere vakken beter fceleerd worden en dat is een voordeel voor het onderwijs. De resultaten van vroeger en nu zijn op de middelbare scholen en de gymnasia gelijk gebleven zoo dat het Fransch daaraan geen nadeel doet. Het groote corps van onderwijzers is over de grootste meerderheid tegen het Fransch. Men móet het Fransch niet afzonderlijk ga n bekijken. Het gaat hier ook om invoe ring der sianden in scholen en daarom moet men algemeencn wetswijziging eischen als men dat wil. De lieer SMEENGE (V.B.) bestrijdt vooral den heer De Vos van Sleenwijk die veel te veel ophef maakte van het stukje in De Vrij heid. Wat daar stond was juist al had de vorm anders kunnen zijn. Van een politieke manoeuvre was geen sprake. Het tyas alleen de bedoeling den noodtoestand te voorkomen die op 1 Januari a s. zal ontstaan. Eer alles fijn geregeld zou zijn zou het veel te lang duren. Dit ontwerp voorkomt dat lijdelijk het Fransch zou verdwijnen. Ten slotte wijst spr. er op dat in de Tweede Kamer de Chris- telijk-Hislorischen vóór het ontwerp slemden en dus het gewichtige argument van den heer de Vos niet steunden. Ook hij kan dus gerust vóór het ontwerp stemmen. Mej. WESTER MAN (V.B.) wijst de on vriendelijkheden van den heer De Vos van Stcenwijk af. Van een politiek voordeeltje kan geen sprake geweest zijn. Het is haar een eer dit ontwerp te verdedigen. In de eer ste plaats herinnert zij er aan dat de af schaffing van hel Fransch niet zóó gemak kelijk is gegaan. Men heeft toen den over gang moeten afwachten en nu kan men wel zeggen dat die overgang nog niet geheel be kend is, maar wel is gebleken, dat er groote nadeelen aan de afschaffing verbonden zijn. Waar onmiddellijk tot geheele afschaffing werd overgegaan, zijn onmiddellijk cursus sen ontstaan, omdat de ouders eigenlijk niet goed geweten hebben wat er in de wet ver anderd was. De toestand zal zoo blijven dal er altijd ouders zijn die hun kinderen Fransch laten leeren en dus blijft de chaotische toestand bestaan. Er zullen ook scholen zijn die de gelegenheid houden Fransch te leeren, waar door de bizondere scholen een voorsprong zullen houden. Spr. betoogde verder, dat voor kinderen het Fransch een nieuwe fase in hun leeren in luidt en dat is ook een belangrijke factor. Het is tevens niet zoo plezierig altijd de vakken AK te moeten leeren. Spr. wenscht niet dat op alle scholen Fransch zal worden ingevoerd. Het zal wel juist gaan als vroeger en dan is de toestand goed. De praktijk zal denkweg wijzen. Verlenging van den termijn van 1 Januari 1926 was niet voldoende geweest omdat in sommige steden het Fransch reeds is afge schaft. Het zou dus alleen van belang zijn voor de scholen die het Fransch behouden hebben. Do Minister maakte weinig spoed en dus dreigde hel gevaar dat er niets gebeurde. Vóór 1 September moet deze aangelegenheid haar beslag hebben gekregen. De heer v. d. HOEVEN (C.H.) respecteert de toezeggingen van den Minister van On derwijs volkomen. Hij heeft echter niet de zekerheid dat deze Minister blijft en daarom wil hij deze zaak thans maar regelen. Het wetsontwerp wordt verworpen met 21 tegen 15 stemmen. Vóór de heeren Croles, Janssen, de Muralt, Briët, do Waal Malefijt, Heerekens Tbyssen, Westerdijk, v. d. Bergh, Smeenge, Rink, Die penhorst, Haazevoet, v. d. Hoeven, v. Nagel v. Ampsen, van Voorst tot Voorst. Militaire Pensioenwetten. Aan de orde is de wijziging der militaire pensioenwetten. Mevr. POTHUIS—SMIT (s.d.) keurt het af, dat verkrogen rechten zijn gekrenkt en dat' het slechten van de burgerlijke pensioen wetten hierin is herhaald. Voorts protesteert zij er tegen, dat de oud-gepensionneerden niet geholpen worden. De MINISTER VAN OORLOG, de heer v. Dijk, ontkende, dat de regeering verkeerd doet met de bepalingen der burgerlijke pen sioenwet ook voor de militaire toe te passen. Goedgekeurd met 23 tegen 10 stemmen. Goedgekeurd werden: Pensioenwet voor de vrijwilligers bij den landstorm Pensioenwetten reservepersoneel land- en zeemacht; Wijziging begrooting Artillerie-inrichtin gen. Verdedigingswerken Zniderzee Aan de orders het ontwerp betreffende verdedigingswerken bij de droogmaking der Zuiderzee. Mevr. POTHUIS—SMIT (s.d.) verklaart namens haar fractie, dat zij tegen dit ont werp stemt, omdat zij het ongewenscht acht in deze tijden. De heer SMEENGE (V.B.) betreurt het, dat dit ontwerp niet tot October uitgesteld kan worden. Hij hoopt dat de minister bij de uilvoering goed zal letten op de'door spr. ge opperde bezwaren. Do MINISTER zegt dit laatste toe. Uitstel is en blijft onmogelijk. Het wetsontwerp wordt" aangenomen met 83 tegen 6 stemmen. De vergadering wordt verdaagd lot heden elf uur. RECLAME 9969 Zuid-Hollandsche Waterschapsbond. In de te Gouda gehouden algemeen ver gadering van den Zuid-Hollandschln Water schapsbond is in beginsel bestoten een Excursie te organisceren naar de Zuiderzee werken, in 1925 of 1926, naar gelang van de inlichtingen, die door bet bestuur daar omtrent zullen worden ingewonnen. Het wegenvraagstuk, in de vorige ver gadering aangeroerd en in het jaarverslag besproken, gaf aanleiding tot een vrij uit voerige discussie. De waterschappen kunnen, zoo zeide de voorzitter, op de oplossing van dit moeilijke vraagstuk weinig invloed oefenen. Veleu slaat de schrik om het hart bgl het ver nemen van de bedragen, welke noodig zgn om tot afdoende verbetering van de wegen te komen. De oorzaak van den toestand is te zoeken in het feit, dat niet is voorzien, dat het verkeer op de wegen zich zou ontwikkelen als is geschied. Nu het Rijk dooi' de moeilijke Cnancieele omstandigheden zijn hulp onthoudt, is de oplossing van het vraagstuk nog bezwaarlijker geworden. In korte trekken zette de secretaris uit een, wat inzake de wegenverbetering is geschied en kan geschieden. Hij wees er op, dat thans door de provincie 13 wegen voor verbetering zgn aangewezen, die zij bereid is over te nemen onder do voor- waaide, als in het jaarverslag vermeld. De bitumineuze steenslagwegeo Hoek-vah- HollandRijswijk en DordrechtRotterdam worden prachtige wegen. Wel zyta de kosten zeer hoog; spr. noemde o.a. van den weg onder Barendrecht een bedrag van f60.000 per K.M., elders van f40.000, maar daartegenover staat, dat de onder houdskosten zeer gering zijn. Behalve de regeling, dat de localiteit I zorgt voor 10 pet. aanleg- en 50 pet, onderhoudskosten, is er een andere, waarbij waarbij de provincie een subsidie geeft tot 60 pet. aan de localiteit, die dan voor den aanleg zorgt. Spr. zeide, dat er vaak veel geld wordt opgebracht voor wegen, zonder dat dit werkolijk een goed resultaat heett, zoo bijv. in den Zuidplaspolder, waar f10 per H.A. wordt betaald, en de weg slecht is. De secretaris achtte het gewenscht, dat van de door de provincie geboden moge lijkheden gebruik wordt gemaakt. Hoe lan ger meu uitstelt, hoe slechter de wegen worden, en hoe meer de verbetering zal eischen. Do Voorzitter zeide, dat het niet onmo gelijk is, dat hoogere autoriteiten niet zullen nalaten regelingen te treffen, waarbij verplichtingen ter zake worden opgelegl. Op een door den heer Qualm (Peoiis) gestelde vraag, of bewezen is, dat bitumi neuze wegen voldotu aan de eischen van het zware verkeer, deelde de secretaris mee, dat tot den aanleg besloten is cy advies van den provincialen hoofdingenieur, juist met het oog op het verkeer met zware vrachtauto's. De heer V. Vlielander (Numansdorp) zeide,- dat dezo wegen wel heel mooi zgn, maar glad en zeer kostbaar van aanleg. Stcen- slagverharding acht bij voor de wegen ook voldoende. Mr. Sypkens zeide, dat de boeren toch ook belang hebben bij uitnemendb wegen. Deze toch verminderen de rgkosten. De heer Tedxeira de Mattos Pen Haag) achtte het niet juist, him- te spreken over de constructie van de wegen. Dit onderwerp laat zich niet generaliseereo. Is een bitu mineuze weg op vasten bodem zeer goed, op slappen bodem kan daarvan nog niets worden geoogd. Het onderhoud van deze wegen is theoretisch zeer gering. Hij achtte het wel de taak van de waterschappen, aan do oplossing van dit vraagstuk mede te werken, waar het betreft wegen, zooalt lij die zag in den Hoekschewaard, waar ze in de bietencampagne worden stuk- geroaen. j De heer P. S. Overwater (Strijen) achtte de bitumineuze wegen voor doorgaand ver- i keer prachtig, maar de plattelandswegen niet te betalen, lij achtto het de beste oplossing, dat de provincie subsidie geeft aan de polders. De lieer J. H. v. d. Torren (Gouda) zeide, uat de inderdaad voor wielrijders slechi» weg NieüwerkerkGouda voor de ingelanden van den polder van weinig be lang is, maar voor het verkeer van groote beteekonis. Aanvankeljk stond deze weg niet op het plan der droogmaking. De eigenaars van grond hebben den weg zelf aangelegd. Die weg ligt in een zeer lang gedeelte zoo laag, dat, wanneer dezo weg met paard en wagen wordt bereden, in de sloot daarnaast een golvende beweging i is waar te nemen. Nu wordt het autover keer dcor den Prins Alc-xanderpolder over j dezen weg geleid, en deze is nu geworden j de hoofdroute naar Gouda. Spr. gelooft, j dat ingelanden, die nu al meer dan 110 per H.A. zullen moeten betalen, er niet veel voor voelen, aan de verbetering nog zulke aanzienlijke kosten te besteden, dat do aanslag op f20 A f25 zal moeten wor den gebracht Spr. slcot zich volkomen aan bj het betoog van den heer Overwater. De provincie moet hier ingrjpeo, en de kosten mo-eten niet worden gelegd op de ingelanden. De heer Slob (Meerkerk) verwonderde zich niet, wanneer ingelanden hnn schouders ophalen, wanneer zj voor den weg Schel- luinenNieuwpoort f230.000 moeten beta len en nog onderhoudskosten. De groote wegen hebben voor de ingelanden weinig waarde, voor het algemeen verkeer veel. Dan is het niet juist, de lasten alleen te leggen op <fe ongebouwde eigendommen. Spr. zou gaarne weten, of deze ook op gebouwde eigendommen bunnen worden ge legd. Hj stelde ook de vraag, waarop de bevoegdheid steunt van hoogheemraden om 19 pet aanlegkosten en 50 pet. onderhouds kosten op te leggen. De secretaris wees er op, dat in Delf land wel belasting op de gebouwde eigen dommen is. Mr. O. P. Zaayer, dijkgraaf van Delfland, zeide, dat de roeping van hoogheemraden is vastgesteld in de reglementen, die voor 1 de Alblasserwaard nog dateeren van 1856, maar die elders zgn .^"zien en nader om schreven bcpalingai omvatten. Maar ook uit de oude reglementen blijkt, dat een hoog heemraadschap wel degelijk bevoegd is, subsidie te herleenen, indien deze in het algemeen belang van het hoogheemraadL scliap wordt geacht Do besprekingen waren hiermede ge ëindigd. De heer Van der Ban (Nieuw-Helvoet) zou in overweging willet geven, dat voor alle waterschappen éénmaandblad werd uitgegeven, in plaats van zooals nu alleen voor Zuid- en Noord-Holland. Do secretaris zeide, dat hiertegen on overkomelijke bezwaren zrjD. Do heer Aantjes '(Blejskensgraaf) stelde de vraag, of windrecht kan worden ge handhaafd. Id antwoord daarop zeide de heer Zaayer, dat dit wel degelijk mogeljk is op de keur. Nadat de Voorzitter in gyerweging hu de gegeven ,van dit recht met een klein geval, te doen blj'ken, sloot hj de vergadering. De uitzonde ring ataxic ven op de Duitsche spoorwegen. De .Ministers van Builenlandsche Zaken en van Arbeid, Handel en Nijverheid hebben op de vraag van het Eerste Kamerlid Van Lanschot belreffende den nadeeligen invloed, dien het' verkeer over de Rolterdamsehe ha ven ondervindt van de uitzonderingstarieven op de Duilsche spoorwegen voor transporten van het binnenland naar de Duilsche havens, het volgende geantwoord: De toezegging, die de Duitsche regeering destijds tegenover Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft gedaan, waarbij een voor de Nederland se he belangen bevredigende regeling van de kwestie der uitzonderingstarieven op de Duit sche spoorwegen voor transporten uit het binnenland naar de Duitsche havens in uit- Een overzicht van de aangerichte schade na den brand te Schiedam. denstandsvereeniging; wel werd een basis voor die aansluiting gevonden. De organi satie verleende geen medewerking aan de tentoonstelling te Waalwijk; dit met hel oog op de Zondagsheiliging. Het verslag van den penningmeester wees aan, dat er een klein batig saldo in kas is. Op de begrooting is cc-n post van f 400 uitgetrokken voor propaganda. De voorzitter zeide, in verband met cven- tueele aansluiting bij de Christ. Midden- standverecniging, dat van deze Vereeniging vele leden ook bestuurslid zijn van neu trale organisaties. De .Middenstandvereeni- ■■■■■■■■■■mBging verklaarde zicht werd gesteld, zijn sedert dien ten deeie i overtuigen van de noodzakelijkheid, dat zij ingelost, doordat van 1 Januari 1925 af vijf uitsluitend deel uit maken van christelijke uitzonderingslarieven werden ingevoerd voor transporten van het Duilsche binnenland naar de Nederlandsche havens. Intusschen is dit slechts een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de dezerzijdsche aanspraken ter zake, I waarin niet kan worden berust. In verband hiermede kan de eersl-onderge- ieekende mededeelen, dat de besprekingen met de Duilsche regeering worden voortgezet, i ten einde te trachten, daarheen te voeren, dat voldoening aan de Nederlandsche verlan gens wordt verkregen. C ver werkvergunning voor bakkerijen in ver band met den feestdag Petrus en Paulns. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft: A. vergund,'dat in broodbakkerijen in alle gemSenten des Rijks, waarin tesr viering van den feestdag van Petrus en Paulus op Maan- dag 29 Juni 1925 geen arbeid wordt verricht: I. door hoofden of bestuurders en bakkers gezellen, in afwijking van het bepaalde bij artikel 35, fweede lid, der Arbeidswet 1919, bakkersarbeid wordt verricht op Zaterdag 27 Juni 1925, van 12 uur middernacht af, met dien verstande, dat voor zoover belreil broodbakkerijen, voor welke oen vergunning, als bedoeld in artikel 37, cersle lid, der Ar- beidswet 1919, is verleend Tceds op Vrijdag 26 Juni 1925 om 10 uur des namiddags mei arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; II. de werktijd van bakkersgezellen, in af- wijking van bet bepaalde bij artikel 40, eersie lid, der Arbeidswet 1919, op Zaterdag 27 Juni 1925 met ten hoogste '2 uren wordt ver lengd; B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan herinnerd, dal: le. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 10, derde lid, van het Rusllijden- en Arbeidslijslenhesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, uit een naast de arbeids lijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze moet blijken, hoe de werkuren over de ver schillende dagen der week worden verdeeld: 2c. ingevolge het bepaalde in artikel 40, vierde lid, der Arbeidswet 1919, aan een bak kersgezel, die tussclicn 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags bakkersarbeid ver richt, onmiddellijk voor den aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tus- schen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van 10 uren moei worden gegeven. Naar de „Leeuw. Cr._" verneemt, zul len de Koningin en de Prins in het begin van September eon bezoek brengen aan het eiland Ameland. In een slampvolle zaal van het ge bouw der Chr. Jongemannenvereeniging in Den Haag traden gisteravond op voor de atdeeling Den Haag der Staatkundig Gere formeerde Partij ds. G. H. Kersten, lid der Tweede Kamer, en ds. P. Zandt, Ned.-Herv. predikant te Delft. Toen ds. Kersten, sprekende over de A.-R. partij, onder meer zeide, dat het samengaan van de A. R. met Rome de punten van de belijdenis heeft afgevijld, gingen er ernstige protesten uit de vergadering op, en klonken uitroepen als: Onwaarl Je moet debat ge ven! Alles onwaarl De vergadering werd zeer rumoerig. Men schreeuwde uit den A.-R. hoek voortdu rend, zoodat eenigen tijd de vergadering geen voortgang kon vinden, en ds. Kersten uitriep: „Het is wel mooi, dat men in Den Haag ook eens ziet, wat de opzet der A.-R. isl Revolutie willen zei Dat noemt men te genwoordig A.-R.l" (Geloei in de zaal en het opsteken van vuisten). De politie wordt geroepen. Eerst als desa in de zaal verschijnt, is 't ds. Kersten mo gelijk verder te spreken. In het vervolg zij ner rede, besprak ds. Kérsten o m. ook het Olympiade-voorstel, waarbij hij de Olym piade „zwijnendraf" noemde. In Den Haag is de vijfde Bondsdag gehouden van den Chr. Bond van Schoen makerspatroons en schoenenwinkeliers, on der voorzitterschap van den heer K. van Dongen, uit Rotterdam. Het jaarverslag van den secretaris, dat werd goedgekeurd, vermeldt een zeer ge ringe daling van het ledental. Er kwam nog geen aansluiting tot stand bij de Chr. Mid- organisaties. Het iniliatiel tot aansluiting is uilgegaan van do Chr. Middenstandver- eeniging. De voorzitler bracht een woord van hulde aan het scheidende lid, den heer Lengkeek, die benoemd is tot stadsevange- list bij do vereeniging „Gideon" le Rotter dam. De vergadering zong den heer Leng keek toe: Dal 's Heeren zegen op u daal". Herkozen werden in het bestuur de af tredende heeren Dekkers. Spaans en Har- denboL Gezien het feit. dat verscheidene schoen makers niet voldoende kennis bezitten am leder goed te beoordeelen en om bedriegerij hot Park te Rotterdam zijn congres gehou den, onkler voorzitterschap van dien heer C, J. A. Begeer. De voorzitter opende de bijeenkomst. Hij bed/te allen welkom, n hel bijzonder den president van het Duitsche Reichsverhand van Juwelicren und Goldschmiedon, dein hec-r F. R. Wiim, den hieer Staalman, lid van de Twe.ede Kaimcr, den Rijbsnijver- lieidsconsuilent, den heer Bogeman. Voorts do vertegenwoordigers van de beeluren van den N'od. Bond van horlogemakers. Ned. Juwelicrsvereeniging. Het testuur heeft gemeend, zoo zeide hij verder, te moeten breken met dotradrtie om twee dagen le bestemmen voor het con gres .De toestanden ia hei vak zijn zoo wei nig roodkleurig, del gemeend werd, dat in het belang der deelneming met één dig moest worden volstaan. Ten aanzien van de geldmiddelen van den Bond zij V.i 'lgi s1 J, dal de thans opge maakte begrooting hij oen totaal aam uitga ven van plm. I f5.000 sluit met eon tekort Vaai circa 1200. dat gedekt wend door een extra-bijdrage der Yecvonigingen en een be drag, dat van den uitgever van liet bonds orgaan „Goud en Zilver" omtvang-en zal worden, feitelijk ten koste van de honoree- ling van dc-n redacteur. De Voorzitf- r heeft daarna een causerie te voorkomen, meende de afdeeling Rotter- i met lichtbeelden gehouden over: de Rijn- 'dam, dat het gewenscht zou zijn, dat van Rijkswege controle hierop beslaat. Opge merkt werd, dat zelfs de looiers dikwijls niet kunnen vaststellen waarvan de huid afkomstig is en zoo kan de meest bona fide schoenmaker er in loopen. Hiertegen werd aangevoerd, dat het on- dcr-conlrole-slellen van een artikel een prikkel vormt tot geknoei. De schoenmaker dient zichzelf op de hoogte te slellen en moet niet vragen, waarvan het leder af komstig is. dan wel, wat het sterkste is. Het hoofdbestuur zal zich ten deze met andere organisaties in verbinding stellen. In de Zondag gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van hooger personeel bij den post-, telegraaf- en tele foondienst, is besloten, in verband met den grooten achteruitgang.van het ledental als gevolg van het op-waclilgeld-stellen van de oudere directeuren en hoofdcommiezen, met ingang van 1 Juli de Vereeniging le ont binden. De Broedera:hap van Notarissen, die Maandag en Dinsdag te Haarlem vergaderd heeft, heeft gisteren een excursie naar IJmuiden gemaakt. Met 20. groote auto's ging men eerst naar de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken, waar het bedrijf bezichtigd werd. Vervolgens werden de werken voor den bouw van de nieuwe schutsluis in oogenschouw genomen. De tocht per boot door de havens moest bekort worden, zoodat alleen de visschers- haven ingevaren werd. Alle deelnemers ontvingen een gids van IJmuiden en Vel- sen, pas uitgegeven door de Vereeniging „IJmuidens Bloei". Met de auto's vertrok men om vier, uur weer naar Haarlem. De rechtbank te Amsterdam heeft, ter vervulling van een vacalure van rechter in haar college, de navolgende alphabelischo lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. H. D. Feenstra, advocaat en procureur, tevens rechterplaalsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht, mr. J. J. ter Maten, rechter in de arrondissementsrecht bank te Rotterdammr. P. F. Swagcrman, substituut-grilfier bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam, wonende aldaar. De rechtbank te Tiel heeft, Ier vervulling van een vacalure van rechter in haar col lege, de navolgende alphabetisehe lijst van aanbeveling opgemaakt mr. R. P. P Cte- veringa, chef der afdeeling voor de behan deling van reclames en averijen bij de Kon. Ned. Sloomboot-Maalschappij; mr. D. Kaars Sijpesleyn. substituut-griffier bij de arron dissementsrechtbank te Rotterdam; mr. E. J. W. Top, substituut-griffier bij de arron dissementsrechtbank te Tiel. Gistermiddag is met de „Flandria" prof. dr. Th. Weevers, van Amsterdam naar Brazilië vertrokken, tot het doen van .ren studiereis, ten einde een inzicht te krij gen in de beteekonis, die stoffen als caf feine en theobromine hebben ten aanzien van de stofwisseling van verschillende planten. Prof. Weevers, die tot deze reis in staat werd gesteld door een toelage uit het Pieter-Langerhuizen-fonds, zet hiermee een onderzoek voort, dat vroeger reeds door hem op Java met Ihee-, koffie- en cacaoplanlen is aangevangen. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft bepaald, dat door de zee- en kustvissehersvaarluigen, .thuis behoorende le Naarden, moet worden ge voerd het letlerleeken N D. De Bond van Edel metaal-vereen igin- gen <B. S. V.) heeft, nadat hij des morgens de huishoudelijke zaken had behandeld, gistermiddag in de Officieren-Sociëteit in l.-.indsclic edclrimeedkunisl uil de middel eeuwen (naar aanleiding van de Rijnilamd- Bche reiietechrijnon en kerksieraden, ten toongesteld op de Rheinische Jaihrlausend Aussdeliung te Keulen). Hij zou ook hebben gesproken over modern Zilverwerk, maar niet hot oog op den tijd werd dit punt uitge steld tot de eerstvolgende vergadering. De secretaris, de heer W. vain Rossum du Chattel, vam Leiden, hield daarna een in leiding over: De nieuwe kcers. De heer Eegeer sprak over: De teelt van zgn. Japanselic pa.n.'cn. Medegedeeld kan nc«g worden, dal tot le den van het Bondsbestuur gekozen zijn de heeren M. Schaap, le Utrecht, en E. Schoorl te Haarlem. Ifet volgende congres van den Bond zal te Haarlem worden gehouden. De deelnemers gingen in auto's naar hef vliegveld Waalhaven, om daar de thee te gebruiken. Des avonds was er een Bonds man,]". ijd m 'de Otiici..rensociëteit. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor do samenstel ling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer, bedoelde prijscourant heelt vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleescli, versch of gekoeld, 100 K.G. f 100; raardenvleesch, versch of gekoeld 100 K.G. f 55. Gedurende Juli 1925 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waarden. In verband met het 40-jarig bestaans- jubilcum van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer ..Het Geuldal", te Valken burg, houdt do Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer dit jaar aldaar haar jaar vergadering. RECLAME. en Aangeziehtspijn verdrijft men het beste door Samapirtn-Tabletten (Mijnhardt). Het glazen Buisje 75 et. Bij Apnth. en Drogisten 9968 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: C. W. van Stijn, Oude-Haven 7, Sassen- hoim. R.-c. mr. C. M. de Knyper. Cur. mr. H. van Ewijck, Leiden. A. Stigtev, Leiden, Köoipark 16. 11. c. mr. J. A. F. van Asperen. Cur. mr. A J. Fokker, Leiden. H. Mendrik, motor- en rijwielhersteller, Haarlemmermeer, Aalsmeerderdljk 375. R.-c. mr. R. de Marees van Swinderen. Cur. mi-, dr. W. P. Vis, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief J. T. Hozee, Leiden. Vernietigd op grond van verzet: J. van Breemen, Aalsmeer. ALKMAARSCHE RECHTBANK. Valsche rijwielbelastingplaatjes. Deze rechtbank heeft K. O. en L. O. iè N o o x d w ij k, die terecht hadden ge-« staan wegens den verkoop van valsche rij wielbelastingplaatjes, vrijgesproken, omdat deze verkoop niet strafbaar is, mits daar bij wordt medegedeeld, Jat het verkochtfi artikel niet echt ia.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10