DAMESKLEEDING NAAR MAAI AGENDA. BUITENLAND. Woensdag. Zocterwoudsoho Singel: AZ., Spel van 'Alva en den Zwijger. Halfelf uur 's avonds. Leger des Heils: Samenkomst in de tent. Kap. Beekhuis. 8 uur. Donderdag. „In den Vergulden Turk": Alg. Vergade ring v. aandeelli. N. V. „Nationaal Veem" Leiden. 3 uur. De avond-, nacht- to Zondagsdienst der apotheken wordt van MaanJagl 22 tot en niet Zondag 28 Juni a.s. waargenoman door do apotheek van den heer H. J. M. Proot, Jlaarsmanssteeg 17, tel. 435. Do apotheek van de *,Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.in. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat londs. De dramatische kracht, die van het mid denstuk uitging, was echter bepaald voel baar onder de menschenmenigte Mer toe schouwers. Zeer expressiel hadden de ma kers dit gedeelte weten te houden. Men lee.I- du volslagen mee met de gebeurtenissen, die men aanvoelde, dat komen moesten, men jubelde inwendig mee om de overwin ning van Willem den Zwijger en de zijnen. Koel afgemeten troonden de beide hoofd figuren in beeld. Alva, kort inéén gedrongen, een dreigende figuur, zooals deze door rood licht werd beschenen, de Zwijger meer een beeld van innemende strakheid, waarvan te begrijpen is, dat men daarop al zijn vertrou wen stelt. Doode lichamen, beheerschlen zij niettemin liet spel. Met noeste voortvarendheid is door de lei ders gewerkt en gewerkt en zij hebben alle eer van hun werk. Teirlinck en de Meester als de makers van het scenario, de Meester daarnevens als de onvermoeide regisseur, die absolute orde heeft weten te scheppen in wat eerst een cliaolische verwarring leex; die tot op het laatste toe nieuwe vindingen moest doen. Is toch ter elfder ure het vuur werk niet weggevallen, daar het een gevaar dreigde te worden voor de vcrlooning? En er is goed gezien. Zonder het vuurwerk is de strijd, is het met fakkels oplaaien van den opstand zeer duidelijk getypeerd. Alle hulde voor zijn prestalie. En nogmaals hulde aan de Meester voor zijn ontwerpen van tooneel, costumes etc., die even correct zijn. uitgevoerd en afge werkt. De fooneelbouw van Henri E. van der Pauwert, de beelden van Chris Agterberg, de muziek van Leo Smit, uitgevoerd door de Koninklijke Militaire Kapel, de costumes van mevT. Aglerberg, wat moet het meest geprezen worden? Onder bezielende leiding is het spel bij kans geheel vlekkeloos verloopen. Enkele kleine haperingen gingen bijna ongemerkt voorbij en wij willen daarop niet attendee- ren, hei gevoel hebbend ons anders te be zondigen aan vitterij. Het publiek heeft op demonstratieve wijze van zijn ingenomenheid betuigd. De geuzen kregen nog een extra applaus. Aan bet slot werd geroepen om de lei ders, met de Meester voorop. Zij moesten voor den dag komen en aan de vijf hoeren (Teirlinck, de Meester, Agterberg, Smit en v. d. Pauwert) werd een krans aangeboden onder luide toejuichingen van toeschouwers en executanten. Teirlinck en Johan de Mees ter ontkwamen er niet aan, om op de schou ders te worden geheschen, .en aldus te wor den bejubeld. Tegen halfeen was het afgeloopen en stroomde de Zoeterwoudsche-Singe] leeg. En is de proef nu geslaagd, zal men vra gen? Wij zouden willen zeggen: ja en neen. Op zich zelf is het A-Z-spei hier te Leiden oen succes geworden en ieder aanschouwer is er een zeer interessante tooneelproet rij ker door geworden, die zal blijven in de her innering. Hier is ongetwijfeld geloond, dat gemeenschapskunst mogelijk is; speciaal, gelijk gezegd, door de groote dramatische kracht van het middengedeelte. Alleen de kracht moet o.i. nog worden verlegd, moet nog meer van het uiterlijke op het innerlijke worden overgebracht, ook al stelt men zich op het ruime en o.i. alleen juiste standpunt, dat het ieder auteur moet vrijstaan zijn ge dachten te onderstrepen met alle middelen der techniek van het heden en het verleden. Met het A-Z-spel is weer een groote stap verder gezet in een richting, die veel belooft, ook waar zoo de massa wordt getoond, wat massa-belang beleekent in tegenstelling tot het individu. Verder zal men evenwel naar vervolmaking moeten zoeken. In ieder geval heeft het L.S.C. zijn 7l)e lustrum dienstig gemaakt aan een groot cul tureel belang en dat kan moeilijk genoeg ge prezen worden. Het openluchtspel is het glanspunt van het lustrum geworden. Het duurde na den afloop van het spel nog een geruimen tijd voor de Singels weder tot zijn gewone rust terugkeerden. Tientallen auto'3 snorden er langs en brachten de be zoekers naar huis of naar de exlra treinen en tram of naar de sociëteit Minerva waar nog geruimen tijd werd nageleefd. De gezelschappen „Non Sordent in Undis" „Utile Dulci" en „Simplex Vera Segillum" boden er soupers aan. De derde dag van de lustrumfeesten de gebeurtenissen volgen elkander in snel tempo op en zijn voorbij eer men het wdet is in de voormiddaguren vrij wel gelijk aan don vorigen. dag. Birunenskainers rustig en stil en in de straten slechts het gewone ver keer van eiken dag. Alleen de vlaggentooi blijft de feestelijke stemming handhaven, die trouwens 's namiddags weder opnieuw herleeft op veterlei wijze. Vooral op de sociëteit Minerva" die steeds het middelpunt der feesten blijft. De studen tengezelschappen „Hippocrates", „Transis- alama en „Ahasverus" brengen in de so ciëteit door hun dejeuners weer nieuw leven De equipages rijden af en aan en trekken het publiek naar de Breestraat,'terwijl de Gro ninger Senaat in hotel „Du Commerce" aan den Stationsweg een drukbezochte receptie houdt waarbij het vroolijk en opgewekt toe gaat. Een druk bezochte thé dansant op de so ciëteit .Minerva", waarbij de muziek van de Corpsband „The Keytown Melodians" mede werkte aan een echt feestelijke stem ming, vormde de hoofdschotel van de na middaggenoegens van studenten en reu- nisten. Na een diner van „Colonel Colt" mede op de meer genoemde sociëteit, geelt het Leidsch Studenlentooneel hedenavond een uitvoering, waarbij het blijspel in drie bedrijven „Wikken en wegen" zal worden gegeven, terwijl een tweede opvoering van het AZ-spel dezen derden dag zal beslui ten. Werkgelegenheid in de Mijnen. Een circulaire van den volgenden inhoud is door den directeur van den Gemeente lijken Dienst voor Sociale Zaken alhier, den heer P. C. G. A. Wijkmans, verzonden aan alle correspondenten der latere. Arbeids bemiddeling in het district Leiden: In verband met de wertkgelegenlicid in de mijnen, in Limburg en de mogelijkheid om tot plaatsing van geschikte werkkrach ten ook uit het district Leiden te geraken, heb ik mij in dezen om inlichtingen ge wend tot den Directeur der Districtsarbeids beurs te Heerlen, die mij hel volgende mededeelde: Voor werk in de mijnen wordt voorkeur gegeven aan mensehen van het platteland en aan die arbeiders, welke met.de schop kunnen werken en aan zwaren handen arbeid gewoon zijn. Stads- en fabrieksmcnscben zijn in den regel niet tegen het zware mijnwerk opge wassen en verlaten na korten tijd de mijnen weder. Loon. Het loon bedraagt voor vol slagen arbeiders f 3,50 A f 4 per dienst. Jongere arbeiders verdienen minder naar gelang van hunnen leeftijd. Onderzoek. Sollicitanten zijn on derworpen aan geneeskundig onderzoc-k door den mijnarts. De toezegging van werk geschiedt steeds onder voorbehoud van geneekundige goedkeuring. Daar het veelvuldig voorkomt, dat sollicitanten bij khuring blijken ongeschikt te zijn, gelieve U er vooral op te letten, dat sleohls gezonde en sterke mensohen kans hebben oan goed gekeurd te worden. Raadpleging van den geneesheer in deze is aan te raden. (In ge vat van afkeuring wordt noch door de mijn, niocJi door de beurs eenige vergoeding ver strekt voor gemaakte kosten. Kosten voor de terugreis wordt niet vergoed). Kindertoeslag. Deze bedraagt voor gehuwden f 4 per mnd. per inwonend kind beneden de 14 jaar. Bewijs van goed gedrag. Bij in-dienst-treding worden verlangd: a. door de Staatsmijnen een bewijs van goed ge drag van don burgemeester der woonplaats; b. door de particuliere mijnen het ontslag- bewijs van den laalsten werkgever, waaruil moet blijken, dat de dienst aldaar op regel matige wijzie is verlaten. Leei tijd. De leellijdsgrens voor te-werk-stelling in het andergrondisoh be drijf is gesteld op 30 jaar. Personen, die deze grens te boven gaan, kunnen niet voor te-werk-slalling in aanmerking komen. Kosthuizen. Gelegenheid tot kost en inwoning bestaat in de Gezellenhuizen. De prijs aldaar bedraagt ongeveer f 1,60 per dag. Voor de gehu/wden zijn nog eenige wo ningen in de nabijheid der mijn beschik baar. Kleeding. Buiten de dagelijksche kleeding is mede te brengen voldoende werkkleenen en ondergoed, ten eindie onder- wassching mogelijk te maken. Vooral het schoeisel diemil van goede kwaliteit te zijn. Zware genagelde en waterdichte schoenen verdienen de voorkeur. Fondsen. De mijnwerkers zijn ver zekerd tegen ziekte, ongevallen en invalidi teit. De bijdragen voor ziekte en invalidi- teilakas worden gedeeltelijk door de mijn en voor het andere deel door de arbeiders be taald en van het loon ingehouden. Attentie. Daar in de mijnstreek in andere bedrijven voor ongeschoolde ar beiders geen arbeidsgelegenheid beslaat, dienit men te zorgen in geval van over komst, zooveel zakgeld te hebben, dat men bij mogelijke afkeuring de reis naar huis kan bekostigen. Gehuwden mogen hunne vrouwen niet oerdier laten overkomen, al vorens zij zekerheid hebben van een wo ning. In geen geval mogen zij hunne vrou wen direct meebrengen. Indien personen, na kennisneming van het bovenslaande, meenen voor onder- grondsah mijnwerk geschikt te zijn ein daar voor in aanmerking wenschen te komen, dan gelieven zij zich voor verdere afhan deling te wenden tot de Arbeidsbeurs te Leiden of tot den Oorrespondent der Ar beidsbemiddeling in hun gemeente. Sollicitanten hebben, alvorens zij zich naar de mijnstreek kunnen begeven, de mededeeling af te wachten, of zij al dam niet voor plaalsing in aanmerking komen. Chr. Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. De uilslag van het eind-examen i9 als volgt: Geslaagd zijn de leerlingen: J. W. Boehmer, J. Fontein, I. van Geer, C. Nagte- gaal, P. L. P. van Royen, H. J. van Schra- vendijk en J. H. Teeuwen, allen alhier; W. Bakker, A. Pieron, Annie Pieron, aHen van Voorschoten; F. H. de Bruyne, van Leider dorp; J. Luuring, van Ifazerswoude; J. van der Mark, van Noordwijk-Binnen; W. C. Veltkamp, van Katwijk aan Zee; Raden Ma9 Waloejo, van Oegstgeest. Afgewezen één candidaat. R.-K. Volkspartij. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van de R.-K. Volkspartij in een der zalen van het Volkshuis aan de Apothekersdijk een propaganda-vergadering, waarbij als sprekers optraden de heeren P. A. J. Pceters. uit Rotterdam, en M. J. G. Kuipers, eveneens van daar. Er was slechts matige belangstel ling, naar schatting plm. veertig personen, toen de voorzitter, de heer N. J. Driessen, de vergadering opende met den Christelijken groet. Na een kort openingswoord gaf spr. het woord aan den heer Peetere, die aanving mgl een uiteenzetting van het programma der R.-K. Volkspartij. Allereerst wil spr. echter protesteeren te gen sommige uitlatingen in de Pers, waarin niet zoozeer geageerd wordt tegen de Partij zelve als wel tegen de personen, die deze Partij voorslaan. Men maakt de Volkspartij wel eens uit voor een standsparlij; niets is minder waar. Tot de Volkspartij kan iedereen toetreden, mits doortrokken van de Katholieke beginse len. Komende lot de bespreking van hel pro gramma, vestigde spr. er den nadruk op, dat dc tegenwoordige kieskringorganisalies niet de goedkeuring weg konden dragen van de democratische Katholieken. Het eerste punt houdt in: handhaving van het gezantschap bij den Pauselijken Sloes het tweede opheffing van het processiever bod, liet derde bevordering van den missie- arbeid, het vierde bestrijding van den woe ker in al zijn vormen, het vijfde steunver- leening aan groote gezinnen, o.m. door het opdrijven tegen te gaan, het zesde vermin dering van den belastingdruk, het zevende intrekking van het bezoldigingsbesluit 1925, het achtste reorganisatie der arbeidsinspec tie, bat negende een betere regeling der wet op de naamlooze vennootschappen en een groolere aansprakelijkheid op de directeu ren en commissarissen. Al deze punten wer den door spr. in het kort nader toegelicht Verdere punten zijn nog: bevordering der medezeggenschap in dc bedrijnen van de werknemers, handhaving der huurcommis- 9iewetten, een actieve welvaartspolitiek, bijv. door productieve werkverschaffing, he- scliermingsmaalregelen voor den midd-en- sland, afschaffing van den a'lgemeenen dienstplicht, om zoodoende te komen tot ge leidelijke en daarna nationale ontwapening, een hetere regeling van de rechtspositie van het overheidspersoneel, centralisatie van het onderwijs en doorvoering van de gelijkstel ling van hel openbaar bijzonder onder wijs, uitbreiding van het nijverheidsonder wijs, algemeene instelling van het zevende leerjaar, en het treffen van maatregelen voor den econonnschen opbloei in Suriname en de Wesl-Indische eilanden. Hierna verkreeg de heer Kuipers het woord, die riin rede aldus aanving: Vóór vijftig jaar bestond in ons land een zeer beperkt kiesrecht; er was dus geen sprake van democratie. De politieke demo cratie wil zeggen een Regecringsvorm, waar in alle rangen en standen medezeggenschap hebben. De beste Regeeringsvorm is, vol gens alle Kerkvaders, die, waaraan allen eenigermale deelnemen. Zoo ver was het dus veertig of vijftig jaar geleden in ons land nog lang niet, daar toentertijd het land be stierd werd door aanzienlijke heeren. Totdat dr. Schaepman in de Tweede Ka mer kwam en zich reeds direct een hetbg democraat loonde door te strijden voor de 'invoering van een algemeen kiesrecht. Ai spoedig kreeg dan ook het kiesstelsel een ander aanzien, al ging hel dan ook in de kiesvereemgingen van dien tijd wel eens wat anders toe dan heden ten dage, waardoor de democratie absoluut nog niet tot haar recht kwam. Spoedig hierop volgde de ver- kizing van mr. Arts lot lid van de Tweede Kamer. Het kiesstelsel werd geheel gereorga niseerd en wel meer in democratischen geest. Doch door de invoering van de even redige vertegenwoordiging en vooral ook door die van het vrouwenkiesrecht kwam de oude toestand voor een groot deel terug en bleef de leiding in handen van een enke ling. In dezen tijd ontstond de N. K. P. Wat ie hiervan de diepere oorzaak? Spr. is hei met minister Aalberse in vele opzichten eens; doch niet ten opzichte van eenige so ciale zaken. Een der voornaamste verschillen is wej punt 4 van ht programma der R.-K. Volks partij. De invloed van het Calvinisme ls hierbij van groot belang geweest, daaT Cal- vijn verkondigde, dat rentevergoeding alles zins gebillijkt was. Toen na de Fransche revolutie de geldmakerij algemeen werd, om stond een feit, waarmee de Katholieke Kerk rekening moest houden. De groote Duitsche economicus von Vog- lensang beweerde reeds, dat alle sociale el lende het gevolg was van het afdwalen der Katholieke voorschriften, die allen woeker veroordeelde. Er ontstonden loeft twee stroomingen; één, die zich ten doel stelde de arbeidende klasse op te heffen, en één, die meende, dat het met de sociale kwestie nog niet zoo erg gesteld was, waartoe ook minister Aailberse en de heer Nolens behooren. Na den oorlog hadden, dank zij het drij ven van de eerstgenoemde Partij, groote ver beteringen plaats voor de arbeidende klasse; doch intusschen vermeerderde de Staats schuld op onrustbarende wijze. De N. K. P.-ers zagen in, dat dit leiden moest tot een bankroet en traden derhalve uit de Staats partij. Baron Van Wijnbergen wist hen ech ter tot wedertoetreding te bewegen, doch toen loek het of de heele R.-K. Staatsparij plot seling N. K. P. was geworden. Spoedig daar op gebeurde iets wat tot groote gevolgen aan leiding gaf, n.l. de Grondwetsherziening kwam aan de orde, waarbij ook de opheffing van het processie-verbod ter sprake kwam. Deze kwam niet tot stand, heigeen aanlei ding gaf totjhet slichten van de R.-K. Volks partij, die zich het oude rentebeginsel ten grondslag stelde. De Volkspartij onlzeigt aan 't doode -api- taal het recht van rentevergoeding. Er was een Staatsschuld van drie milliard. Deze moest geannuleerd worden en daarom werd het zaakje van de veiligstelling van den Hei ligen Gulden op touw gezet. Colijn werd als deurwaarder aangewezen om dit jn orde te brengen. Dit geschiedde, doordat de rente werd ver haald op de lage loonen der arbeiders en op de salarissen der ambtenaren en onderwij zers. Het verbreken van artikel 40 van het bezoldigingsbesluit wordt door velen terecht beschouwd als een scfesndaal. Maar daarom moeten wij niet zeggen: „Nu ga ik links stemmen"; neen. tegen Colijn stellen wij het Evangeliewij houden vast aan onze hoogere geestelijke belangen. Rente op geleend geld komt aan niemand toe; ook met aan Colijn. Van de z.g.n. veiligstelling van den gul den is de malaise in nijverheid en landbouw het gevolg En desondanks zingt men in koor: „Colijn is heilig." Wij, R.-K. V. P.-ers, kunnen met de vol gelingen van Calvijn geen coalitie vormen. Ten slotle behandelde spr. nog de kwes tie der coalitie. Wij, Katholieken, aldus spr., zijn tweehonderd jaren lang verdrukt door de Calvinisten. Vervolgens werden de libe ralen overheerschend. Hadden dezen nu maar gemaakt, dat naast het Christelijk ka rakter der Openbare School ook de Katho lieke School beslaansrecht kreeg, dan ware een coalitie wellicht nooit noodig geweest. Wij gaan in de politiek in de eerste plaals uit van het gezond verstand en van de on feilbaarheid van den Paus. Wij, Katholieken, steunen op de rots van Petrus en hobben de krukken van eeD Cal vijn en een Luther niet noodig. Noch de socialisten, noch de communis ten, noch de calvinisten kunnen de huidige maatschappij hervormen-, dit kan alleen be reikt worden door volledigen terugkeer tol het Katholiek geloof. Wij zullen in de prac- tische politiek allereerst onze aandacht schenken aan de arbeidende klasse, om deze op het peil te brengen, dat haar toekomt. Zal aansluiting bij de R.-K. Staatspartij mo, gelijk worden, dan dient deze het beginsel van woeker volgens de Katholieke leer te laten varen; zoo niet, dan is er slechts één Katholieke Partij, de R.-K. Volkspartij. Van de gelegenheid tot vragen stellen weid nog door eenige heeren gebruik ge maakt, die door den heer Kuipers werden beantwoord, waarna de Voorzitter de verga dering met den Christelijken groet sloot. Voor het examen L. O. zijn in Den Ilaag geslaagd de dames E. S. Roggeveen en J. W. van Loon, alhier. Gistermorgen reisden met den trein, welke te 11 u. 24 m. naar Utrecht vertrekt, 46 Duitsche kinderen via Arnhem-Emmerich naar hun beslemming, en 's middags met den trein welke te 4 u. 16 m. vertrekt, 50 Hongaarsche kinderen. Aan beide treinen was een extra derde-klas-rijluig gekoppeld, waarin ook de bagage der kinderen geborgen werd. Den kinderen werd uitgeleide gedaan door hun pleegouders en hartelijk was het afscheid der kinderen toen de trein zich in beweging zette. In menig oog blonk een traan toen de kinderen hen ten afscheid toewuif den. Door den architect den heer W. Fon tein alhier werd hedenvoormiddag voor t bestuur van het Diaconessenhuis te Leiden in caflé-restaurant „Zomerzorg" onder Protestantsche aannemers aanbesteed: „Het uitbreiden van het Diakones6er. huis aan den Witte-Singel te Leiden, door het bouwen van Zalen, Klaaasekamers, Ope ratiekamers. Dienstgebouwen enz.'" Aantal inschrijvingen 27, nl. van J. J. Olieman en F. van Beukering, 's-Graven- hage, f240.400; C. Boef, Voorburg, f 238.620; Gebrs. C. en A. van Loo, Am sterdam, f213.130; J. v. d. Wal, 's-Graven hage, f 199.000; J. Scheure, Utrecht, f 193.500; H. Korswagen, f189.000; P. de Man, Utrecht, f 188.780; J. Amesz, Gouda, f 184.289; Gebrs A. en J. den Ouden, Oegst geest en Alphen, f 184.000; Th. G. Barten f 183.500J. Leegwater en T. Hittema, Heer Hugowaard, f 182.500; N.V. Comm. Be drijf v.h. Boele en Van Heisteren, Alblas serdam, f 180.731; W. Oudshoorn en Zn f180.000; W. F. v. d. Wal en J. L. Wou denberg, Utrecht en Viaardingen f 170.940; De Later en Meyer f 175.200; J. Noordelijk, Dordrecht, f 175.000; J. van Biet f 174.300; Gobr. G. en C. Oostdijk, Viaardingen en Rotterdam, f 173.400; P. A. van Wijnen, Dordrecht, f 167.500; B. J. Gijsman f 163.580; P. Korts en C. v. d. Wal, Noord- wijk en Bijnshurg, f163.000; B. J. Huur man f 168.000; Joh. Kraay, Haarlem, f 158.000; G. W. Proper, Oegstgeest, f 158.000; Zwanenburg Van der Bent, Katwijk aan Zee, f 157.300; Gebrs. Broertje. Heemstede en Bloemendaal, f 153.800 eo F. J. de Vries, Alkmaar, f 152.500. Waar geen plaatsnaam is opgegeven, is dit Leiden. In de gisternamiddag gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Electrische Gasmaatschappij v.h. De Vries en Stevens, werd tot adjunct directeur benoemd Ir. A. van der 'Stok. thans reeds in het bedrijf werkzaam. De bioscopen „Luxor" en „Casino" zijn er wel vlug hij met de vertooning van de voornaamste gebeurtenissen der Leidsche Lustrumfeesten: het inhalen der reünisten en het A—Z-spel. Zij geven een mooi en duidelijk beeld van een en ander. In het „Casino" zagen wij ook een weergave op het doek van het schaakspel met levende heelden zooals dit zal plaals vinden op „Den Burcht". Het bestuur der kindervereeniging „Vriendschap en Genoegen" gaat Zondag a.s. te half acht van het Oranjeplein in Den Haag per Hol!. Spoor met de kinderen naar hier, waar deze in een speeltuin onthaald worden. Ook aan de boomen van den overweg aan den Haagweg van het Staatsspoor zijn heden roode reflectors aangebracht. Ten nadeele van den heer B. is uit den gang van een café hier ler slede een regen jas ontvreemd, die hij op den bagagedrager van zijn rijwiel had vastgebonden. Toen de wielrijder A. N. P. gisteravond omstreeks 10 uur voor de sociëteit Minerva het niet noodig oordeelde om uit te wijken voor een rijtuig, waarin eenige studenten zaten, werd zijn rijwiel door het rijtuig aan gereden met het gevolg, dat dit beschadigd werd. P. kon nog juist bijtijds ter zijde sprin gen, waardoor persoonlijke ongelukken uit bleven. E RECLAME.j BRUINS ANKERMAN LEIDEN 9921 DE ALGEMEENE TOESTAND. Safe en onsafe. Terwijl de Belgische regeering voor de Ka mer is getreden met een eenigszins vaag program, dat geheel en al de sporen van een compromis draagt, maar zich toch vooreerst safe kan voelen, men zie .onder België, strijdt Painlevé in de Fransche Kamer voor zijn ministerieel leven. Inzake Marokko schijnt hij nog te zullen overwinnen, maar dan vol gen de financiën nog1 en of de socialisten dan de breuk met het kartel niet zullen openba renMen leze Frankrijk. BELGIE. Het kabinet-Poullet voor de Kamer. Het. kabinet-Poullet is gisteren dan voor de Kamer getreden met volgende ver klaring: De regeering, die zich aan u voorstelt werd gevormd om dc democratische wen schen der verkiezingen van 6 April te ver wezenlijken. De regeering is er vast van overtuigd, dat de ontwikkeling van onze sociale wetgeving een factor is van vTede en van nationalen voorspoed, evenals zij doordrongen is van de meening, dat het dringend noodzakelijk is, 't evenwicht der begrooting te garandeeren en een finan- cieele politiek te volgen, die zoowel in het buiten- als in het binnenland het volste ver trouwen schenkt. Door samen te gaan in eenzelfde minis terie bedoelen de parlementsleden, die ér deel van uitmaken, op geenerlea wijze de programma's samen te stellen van de groepen tot dewelke zij behooren. Over de buitenlandsche politiek, zegt de verklaring o.a.de richting van onze bui tenlandsche politiek heeft altijd haar, sterksten steun gevonden in het gemeen schappelijk gevoel van het Belgische volk Wij wilien trouw blijven aan de vrienf schapsbanden, welke in de beproevingéti van den oorlog werden gesloten tusschen ons en de geallieerde en geassocieerde volkeren. België, dat uit traditie vredelievend is. heeft na den oorlog nooit ander doel gehao dan het bekomen van het wettig herstel, waarop 't recht heeft en 't verkrijgen van; de waarborgen, die van belang zijn en voor zijn eigen veiligheid en voor den algemee- nen vrede. In dezen geest wil do regeering, over tuigd zijnde, dat de veiligheid van België een der waarborgen is voor den vrede en voor de algemeene veiligheid, voortgaan' met het nastreven der verwezenlijking van de internationale overeenkomsten, die het verdrag van den Volkenbond bevestigen en uitbreiden. Naar het voorbeeld van andere nijver^ heidslanden heeft de regeering zich voor genomen, de conventie van Washington over den achturendag goed te keuren. Zij zal u eveneens vragen, uw goedkeuring te geven aan do iuternationale arbeidsover eenkomsten betreffende de Zondagsrust, het gebruik van loodwit, de arbeidsongovaHeq», het recht van vereeniging en coalitie der landbouwwerklicden, den leeftijd voor het toelaten van kinderen als tremmers in de marine, het geneeskundig onderzoek der kinderen aan boord der schepen. Het zal bovendien twee belangrijke ver dragen aan het parlement onderwerpen, het eene tusschen Nederland en België over het herziening van zekere bepalingen van liet verdrag van 18 April 1839 het andere tus schen Zwitserland cn België betreffende de rechterlijke verordeningen* Op financieel gebied is de voltooiing van het herstel van onze door den oorlog zoa zeer geschokte financiën een allereerste en onvermijdelijke voorwaardei, zonder dewelke de democratische rechten van onze maat schappelijke wetgeving tot zekere misluk king zouden zijn gedoemd. Het ware een zware fout, den geheeï'eo fiscalen last op een peil te brengeu, welke het economische vermogen van het land te boven gaat en die zijn productie in ge vaar zou 'brengen op net oogembtik, dat deze meer dan ooit noodig is. Om den toestand der schatkist te versterken, zal de regeering zorgen, dat de achterstallige belasting zoo spoedig mogelijk wordt opr gevorderd. Eindelijk zal met het oog op de fco grooting van 1926 overgegaan worden tot de studie van zekere nieuwe belastingbe palingen. Zijl zal verder in de administratie van het land eca strenge economische po litiek toepassen. Het program der werkzaamheden van deo huidigen parlementairen zittijd blijft be perkt tot het stemmen der begrooting en een wet op de provinciale verkiezingen. Poullet herinnerde er aan, dat de Ver- Sla ten gevraagd hebben de schulden uit en Van na den oorlog te consolideeren. Hij zeide, dat het aangenomen is, dat bij de onderhandelingen rekening gehouden zal worden met den fiscalen en economischen toestand van België, dat binnenkort een officieele missie zal zenden naar de Ver- eëmgde Staten. De verklaring verwerpt volstrekt tie RECLAME. Vrees r«a n Examen want er is een Middel dat u geheel bevrijdt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, terwijl uw Geest' Hel-» der blijft. Mijnhaidt's Zenuwtabletten welen- schappelijk samengesteld en onschadelijk, genezen u van uw Zenuwachtigheid. Glazeq buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 9924

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2