AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Maandag. „De Burcht": Openluchlmeeting R.-K. Kiesvereeniging. Sprekers do hoeren G. J. Kuiper, van Utrecht; dr. L. G. Kortcnhorst, van Heemstede, en mr. dr. D. A. P. N. Koo ien. (Bij ongunstig weer in „De Graanbeurs" Kwartier over 8 uur. Leger des UeilsTentcampagne. Ds. Jalinck. 8 uur. „Zomerzorg"Officieelc opening voor het publiek. Concert symphonie-orkeet L.O.-V. 8 uur. Dinsdag. „In den Vergulden Turk": Jaarlijksche alg. vergadering van aandeelh. Eleetrici- teit- en Gas-Mij., v.h. Da .Vries Stevens. Hallvgf. „Jeruél" (Groenesteeg 16): Bijtelbespre- king. 8 uur. Leger des Heils: Tenlcampagne. Majoor Rawie. 8 uur. Morschweg 50: Evangelisatie-samenkomst 8 uur. Zoeteiwoudseha Singel: AZ., Spel van Alva en den Zwijger. Halfelf nur 's avonds. Do apotheek van Me „Hulp .der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, voor spoed-recepten. Alleen voor leden van doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandagl 22 tot en met Zondag 28 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. bruik gemaakt om dit ondernemende twee- lal persoonlijk geluk te wenschen, terwijl ve len aan hun sympathie voor deze onderne ming uiting gaven in den vorm van prach tige bloemstukken, waardoor de gezellige zaal in een waren bloementuin werd her schapen. Men is begonnen met het leggen der rails op den Stationswc-g ten behoeve der H. T. M. Men deelt ons van. bevoegde zijde mede, dat waarschijnlijk met ingang van 4 Juli de dienst over de Haarlemmerstraat in wer king zal treden. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart over twaalf werd de 26-jarige mej. B.S. met haax zoontje in de Jan Vossensteeg aangereden door een wagen van den melk boer H. van H., alhier. Beiden kwamen te vallen, waar bij de moeder, zoodanig terecht kwam, dat een vinger van haar linkerhand uit de kom ge raakte, waardoor de Eerste Hulpdienst ge neeskundige hulp moest verleenen. Ook het jongetje bekwam eenige builen en schram men, doch kwam er overigens goed af. Door den óhauiteur T. H. is bij de po litie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag uit den tuin van een cató liier ter stede, te zijnen nadeela een regenjas is ontvreemd. Toen hedenmorgen zeven uur een ver huiswagen, bestuurd door H. B. uit Rijns- burg de helling bij de Koombeursbrug af .wilde rijden, kwam een van de paaiden te vallen en raakte de koetsier de macht over het span paarden kwijt. De paarden werden van achteren door den wagen opgestuwd, met het gevolg dat een van de dieren met zijh kop een ruit van perceel Nieuwe-Rijn 23 indrukte. De deur ruit werd geheel, het paneel in de étalage gedeeltelijk vernield. Het paard bekwam bloedende verwondin gen aan zijn hals en linkerzijde van den borst, zoodat de wonden door dr. Roos ge hecht moesten worden. 't Was voor de bewoners wel een wieed ontwaken) Toen hedenmorgen omstreeks 10 uur een knecht van den slager R. de Hooge- woerd wildte oversteken, werd hij van ach teren aangereden door de autobus uit Bos koop. Van het rijwiel bleef geen spaak heel en geen slang recht; hij zelf kwam met den schrik vrij. Zaterdagmiddag even vier uur was het in de Nicolaas-Bceüsslraat aan den Haag- weg erg rumoerig, doordat ccn bewoner al daar zijn vrouw mishandelde, en het huis raad stuk sloeg. De vrouw vluchtte het huis uit en maakte misbaar. Toen de politie, die spoedig ter plaatse was, bedoelden persoon wilde arresteoren, ondervond zij zóó bevi ngen tegenstand, dal zij, om schrik aan te ja gen, in de lucht schoot. Later werd de bel hamel gearresteerd en naar hel bureau van politie overgebracht, waar tegen hem pro ces-verbaal wegens verzet tegen de politie, werd opgemaakt Nog langen tijd bleef het in de NicoJaas-Bcels-straal en omgeving onrustig. Met ingang van heden, 22 Juni, wordt trein 223 op het traject DctflRotterdam D. P. weer toegankelijk gesteld voor hou ders van maandkaarten, en op het traject LeidenDelft (vertrek 4.37 van hier) voor houders van maandkaarten, waarvan het station van vertrek of bestemming buiten dit baanvak gelegen is. Binnenkort zullen nog niecr treinen op deze baanvakken voor houders van maandkaarten weer toeganke lijk gesteld worden. Zaterdagmiddag jl. had op het land goed huize „De Pauw", 1e Wassenaar, de eerste zomerbijeenkomst van theosofische Loges Den Haag, Wassenaar en Leiden plaats, welke goed bezocht was. Na opening door den Voorzitter der bijeenkomsten, den heer J. van der Pleeg, die doel en streven nader uiteenzette, hield de heer Roesgen van der klos, uit Den Haag, een rede over: „Waarvoor dient lijden?" waarna eeDige vragen werden beantwoord. Na bezichtiging van de zeer mooie omgeving werd in „De Deyl" de vhee gebruikt. Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie van den heer II. Versney, wiens bedoeling het Is om In te voeren een biblio theek van muziekslukken, zooals het ook in leesboeken en tijdschriften gebeurL In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van 1420 Juni 171 volwassen personen, 5 kinderen, totaal 176. LEIDSCHE SCHOUWBURG. De Splinters. Teddy, Jij enIk, slu- - dentengrap in 3 bedrijven van Jan van Ees. Het bezoek aan den Schouwburg was gisteravond niet bepaald groot te noemen. Het aantal aanwezigen was slechts zeer ma tig, zoodat van eenigo afdracht aan het Ned. Olympisch Comité Diet zal komen. Het was blijkbaar te laat in den tijd, al werkte het weer ook nog zoo mee voor theater bezoek. De aanwezigen hebben zich echter koste lijk geamuseerd en er is menigmaal overluid gelachen om het vertoonde klucht-blijspel van Jan van Ees, dat feitelijk „niets" is, maar niettemin gezellig bezig houdt en daar op alleen is het dan ook berekend, zonder verdere pretenties te hebben. Teddy, jij en ik, heelt het een inhoud? Och, 't is de geschiedenis van een tweetal studenten en een huishoudstertje, waarmee een het eens wordt en een dame, waarvan men op het eerste gezicht zou denkeD, dat het een dame is, gelijk de oilieieele aandui ding aangeelt, waarmee de ander het aan legt Daarmee is alles al gezegd; maar de uilwerking is bepaald grappig, al moet men het niet zoo precies nemen met waarschijn lijkheid enz. Teddy is de teddy-beer-mascoUe van het lieftallige huishoudstertje. Was het financieel succes dus niet groot, het succes der spelers evenwel des te meer en zeer hartelijk zijn ze toegejuicht Er is Irouwens over de geheele linie los en kluch tig gespeeld. Hans van Ees als de huishoud ster-minnaar, Jan C. de Vos Jr. als de an dere student, hebben reuzen-gijn gemaakt en hebben op hun naam het leeuwendeel van de genoten waardcering, alhoewel beide da mes, Lucy van Ees en Nora de Vos zich eveneens goed kweetten van haar taak. De eerste was ook goed op dreef in het ..droom gezicht". Sappho illustreerde den avond met goede muziek. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het veiligheidspact. In Duitschland beraadslaagt men druk over de beide nota's. Besluiten zijn nog niet genomen. Het toeft wel, dat Litwinof, da sovjet-reiziger, juist te Berlijn is aangeko men. In Engeland houden de partijen zich ook nog ateeds uitvoerig bezig met do gevolgen, welke uit het Pact zullen voortvloeien. De liberalen, zoowel als Labour zijn beiden de meening toegedaan, dat een toegeven, dat Frankrijk de neutrale zono mag overschrij den in geval het tot een oorlog tuaschen Duitschlandl en Polen of Duitschland en Tejecho-Slowakije zou komen, zou zijn af te keuren. De „Daily Chronicle" maakt bovendien nog melding van do volgende, tot dusver nog niette berdo gebrachte opvatting: Aan genomen, dat Frankrijk arbitrage van de hand wijefc, dan zouden alle leden van den Volkenbond tegen dengene partij moeten kiezen, die het eerst aanvallen zou. Een klein grensconflict zou uitsluitsel geven. Duitschland zou dan met succes een oorlogs daad kunnen uitlokken, alleen opdat Frankrijk het eerste aanvallen zou. In elk geval zou, zoodr3 arbitrage van de hand werd gewezen, elke partij er belang bij hebben, dat de andere partij als eerste aan valler optreedt en dat zou tot een stelsel matige provocatie leiden. In dezen zin zou het Pact de mogelijkheid van wrijving en oorlog eer vermeerderen dan verminderen BELGIE. Uitbreiding der staking. De arbeiders der machinefabrieken in het gebièd van Charleroi hebben tot ttaking be sloten met 7494 stemmen tegen 1003 En volgens de „Soir" heelt het buitengewone congres der metaalbewerkers met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin besloten wordt, dat in alle fabrieken, welke getroffen worden door de aangekondigde loonsverlaging van 5 pCt-, de arbeiders met ingang van 1 Juli a.s. in staking zullen gaan. FRANKRIJK. Chineezen-demonstratie Marokko do strijd in hot cartel. Een honderdtal jonge Chineezen drong het Chineeche gezantschap binnen en dwong den Chineeschen gezant, verschillende do cumenten te onderteekenen. De politie kwam spoedig tusschcnbeide. Een Chinees die gevlucht was in de loge van de concier ge werd gearresteerd en naar het bureau gebracht. Uit het voorloopige onderzoek is gebleken, dat de demontratie onder leiding stond van communisten. Verscheidene Franschen, die zich in het Chineesche milieu bevinden, worden ge zocht. Onder de papieren, die ter teekening aan den Chineeschen gezant waren voorge legd, was een brief aan Painlevé, inhou dende een aantal Chineesche eischen voorts een oproep aan het Fransche volk waarin de ontruiming van China door de vreemdelingen wordt verlangd en een tele gram van sympathiebetuigingen aan de Chineesche manifestanten in China. In afwachting van de definitieve overeen komst tusschen Spanje en Frankrijk, is de kust-blokkade al ingesteld. De bewakiDg geschiedt over een gebied op een afstand van 3 K.M. van de kust, maar dit zal zoo mogelijk tot 0 K.M. worden uit gebreid. Een verdere uitbreiding zal waar schijnlijk niet pfaatfi vinden en wel in ver band met de ligging van Gibraltar én het- gercgcldc stoomvaart-verkeer. Opnieuw duiken geruchten op over vre despogingen, ingeluid van tfpaansche zijde. De strijd in het cartel is nog onopgelost. Uit de beraadslaging der groepen lichten wij nog het volgende: Wilt gij dan de ontbinding van het car tel vroeg men den socialisten. Neen, antwoordden zij, \yjj blijven voorstanders van het program van het cartel, zooale dit voor de verkiezingen van 11 Mei 1924 is orn- sehievcn en zooals het ook in praktijk is gebracht door de overeenkomst Eerriot Blum. Indien wij de regeering niet langer willen steunen, is het enkel omdat het ka binet Painlevé de verplichtingen niet nakomt, die op het oogenbl?k van zijn vor ming heeft aanvaard. Do beginselen van zijn gedragslijn zijn niet die van de vorige regeering. Wij kunnen noch de Marokkaan fiche expeditie, waar Painlevé aan gehecht is, noch de financieelo opvattingen van Caillaux aanvaarden, die zich tegen onze denkbeelden verzet en de beffing op het kapitaal bestrijdt. Gij zijt vrij om deze re geering verder te steunen. Wij kunnen u niet verder volgen. Wij zullen elkaar eerst terugvinden onder een ander ministerie, dat in overeenstemming is met onze wenschen. De gedelegeerden der andere groepen vestigden de aandacht der socialisten op de noodlottige gevolgen die hun houding zou hebben: „Indien gij de regeering omver werpt, verergert gij de financieele moeilijk heden tot een ramp". Waarop Renaudel enkel antvFomtide: „"Kunnen zij dan nog erger worden V' ENGELAND. Ruzie in de Labcur-party. Lenigen lijd geleden heeft MacDonald qua- litae qua den Bulgaaischcn socialisten ge schreven, dat de drie leden van de Engelsche arbeiderspartij, die Bulgarije bezocht heb ben. geen officieele afvaardiging van de partij vormden. De afdeeling Glasgow van dc (socialistische) onafhankelijke arbeiders partij, die deel Uitmaakt van de groole ar beiderspartij, heeft tegen dien brief verzet aangeteekend. Daarop heeft Mac Donald den secretaris van die afdeeling een brief ge schreven, die op poolen slond, en hem ge vraagd, wat de afdeeling bij het schrijven van dat protest wel gedacht heeft. Mac Do nald was van meening, dat men zich te Glasgow met zijn eigen zaken moest blijven bemoeien en dat het protest zou zijn uitge bleven, als men het socialisme niet be schouwde als het geloof van een paar ezels, die elke revolutie aanvaarden, zender die te begrijpen en zonder in te zien, dat men daarbij met een zaak te doen heeft, die wel overwogen denkbeelden eischt. Ik zou u, schrijft Mac Donald, waarlijk willen verzoe ken zich in Glasgow niet te bemoeien met dingen, waar men daar niets van begrijpt. De secretaris van de afdeeling Glasgow heelt dezen brief openbaar gemaakt, opdat de ezels in de courant kunnen lezen, hoe hun leider over hen denkt. ZWITSERLAND. Parlementsbesluiten. De Nationale Raad heeft een crediet van 16 millioen gevoteerd voor den aankoop van nieuwe geweren en mitrailleurs. Verder heeft hij het privilege tot uitgifte van bank papier voor de Natioilale Bank hernieuwd. ITALIË. Mussolini tegen Sforza. Mussolini heeft in de Kamer een groot incident verwekt. Aanmerking was gemaakt op het afstaan van een klooster aan Joego slavië, waarop „el duce" o.a. zeide, dat de politiek der fascistische regeering uitslui tend door hem werd geleid en gered heeft, wat onherroepelijk verloren scheen. De po litiek van Sforza noemde hij een van men- schcn, die hij plechtig als leugenaars en verraders brandmerkte. Hierop volgde oor- verdoovende bijval, en geroep „Leze Mus solini". Porotibaros, zoo ging hij voort, is niet door de fascistische regeering aan Joegoslavië afgestaan. Toen wij in 1922 in Rome kwa men, vonden wij er verschillende verdra gen, volgens welke Fiume een autonome stad zou zijn .Wij hebben van Fiume een Italiaansche stad gemaakt en zijn in onze pogingen geslaagd Triest weer te doen op leven. Men mag niet vergeten, dat aan gene zijd© van de bergen de Kroaten wonen. Wij kunnen thans nog onze vlag op de Egeïsche zee hijschen en ook in Jubaland, maar men tracht tusschen geheel verschillende proble men een belachelijk verband te brengen. Dit is dan de verdienste der fascistische re geering. De fascistische regeering is niet verantwoordelijk voor het smadelijke opge ven van Valona, waarvoor ik graaf Sforza, óeai vangen minister van Buitenlandsche Zaken, verantwoordelijk stel.' Men verwacht, dat Sforza deze beleedi- ging niet op zich zal laten zitten. Sforza zou eventueel een beroep kunDen doen op den Senaat eD de instelling van een eereraad eischen, welke dan r* r zoek zou moeten instellen naar de vraag, oi de beweringen van Mussolini teg Sforza juist zijn. Inmiddels 19 een broer van den vroegeren minister van buitenl. zaken wegen9 propa ganda tegen de staatsinstellingen, gearres teerd. Bij het doorzoeken van zijn woning werden talrijke brochures en geheime aan tekeningen in beslag genomen. Ook werden twee foto's van Matteotti gevonden. De Kamer heeft met 274 legen 42 stem men een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij oMe ambtenaren, die niet fascistisch zijn, kunnen ontslagen worden. Zoo ooit van willekeur kan worden ge sproken, dan opent dit besluit den weg daartoe! POLEN. De tarieven-oorlog met Duitschland. Het Pooische kabinet heeft zich uitgespro ken tegen de heropening van den tarieven- oorlog met Duitschland, on voor de voort zetting der Duitsch-Poolsche onderhandelin gen betreffende de tot-stand-koming van een provisorium op economischen grondslag. Een gunstig toeken' CHINA. De toestand blijft ernstig weer nieuwe moorden. Zoowel te Kanton als te Hongkong zijn door de vreemdelingen vrijwilligerscorpsen ingericht om hun leven en bezittingen te beschermen. De staking blijft zich uitbrei den, af laat het zich aanzien, dat deze op 'den duur wel gewijzigd zal worden in een boycot, en nieuwe incidenten hebben den locstand verergerd. De Japansche admini strateur van het Hoekoeai-ziekenhuis Na- kadai te Kanton, is, toen hij met een tasch, waarin 5000 dollar, van de Bank kwam, buiten de poort, in de Europeesche wijk Sjamien door een tot nog toe onbekend ge bleven Chinees doodgeschoten. De moor denaar maakte zich met de tasch uit de voeten. De Japansche consul heeft terstond een protest ingediend en politiebescherming voor Sjamien geëischt. Tevens heeft hij een formeele protestnola overgereikt, waarin de Japansche regeering zich alle rechten op schadeloosstelling voorbehoudt. De plaatse lijke autoriteiten verklaren echter, dat deze moord in geen enkel verband slaat met de gewelddaden, waarmee de vreemdelingen bedreigd worden. De stakers te Sjanghai hebben een aan val gedaan op koelies, die bezig waren in de haven kolen te laden in een Engelsch stoomschip. De Engelsche bedrijfsleider, die lusschenbeide kwam, werd vervolgens door de stakers gemolesteerd en in de rivier ge dreven, waar hij verdronk. Een Engelsche chauffeur, behoorende tot de vrijwillige machinegeweer-afdeeling is door stakers ernstig met een hakmes ge-" wond. In de Europeesche wijk van Kanton heb ben de Chineezen alle werk neergelegd. Engelsche matrozen verzorgen de water leiding etc. Het Chineesche ministerie van Buiten landsche Zaken, verklaart in zijn antwoord op de jongste nota der mogendheden, dat de lezing van de incidenten van den laat- sten tijd niet in overeenstemming is met de rapporten der plaatselijke autoriteiten. In deze Chineesche nota wordt omstandig medegedeeld, hoe de feilen zich volgens de Chineesche opvatting hebben toegedragen; onder meer wordt verklaard, dat de Brit- sche onderdaan te Sjanghai buiten de Euro peesche nederzetting gedood is, waar hel bestuur, zonder toestemming van China, wegen had aangelegd, en dat de motiever. der dader9 nog niet opgehelderd zijn. Be halve wat daar betreft den möord op Mackenzie zijn volgens de Chineesche re geering, alie incidenten een gevolg van de omstandigheid, dat men er niet in geslaagd is, de kwestie van Sjanghai terstond in der minne tot oplossing te brengen, nadat ge bleken was, dat er nimmer eenige. tegen de buitenlanders gerichte strooming heeft be slaan. Het Chineesche ministerie van Buiten landsche Zaken spreekt ten slotte de hoop uit, dat de buitenlandsche vertegenwoordi- gérs thans de kwestie zullen oplossen, op dat de verontwaardiging en opwinding van de bevolking spoedig mogen worden opge heven. BUITENLANDSCH GEMENGD. In de Rijnhaven te Duisburg heeft een ernstig scheepsongeluk plaats gehad, waar bij verscheidene personen omgekomen zijn. De in de haven liggende Duitsche motor- sleepboot „Apollo" is door zelfontbranding in brand geraakt en daar de brand op de aan boord zijnde goederen oversloeg, waar onder vee) filmmateriaal, is het geheel uit gebrand. Toen de brandweer kwam opdagen waren twee scheepsarbeiders reeds verbrand. Men vreest, dat nog andere leden van het personeel in de vlammen omgekomen zijn. De kapitein kon zich redden, doordat hij over boord in den Rijn sprong. Schip en lading zijn geheel verloren. Ec-n Poolsch deserteur, die tevergeefs ge tracht had geldelijke ondersteuning te krij gen van het Poqjsch consulaat te Essen, heeft drie revolverschoten gelost op den Poolschen vice-consul aldaar. Deze is ge wond. De dader is gevat, In heel Spanje zijn zware onweders voor gekomen, welke overstroomingen hebben veroorzaakt. Gisteren zijn 14 personen door den bliksem gedood. Acht en twintig personen werden gedood en 180 huizen zijn verwoest door een orkaan, welke het gouvernement Altai (Mongolië) heeft geteisterd. Als men in den trein -zit, moet men toch ergens over praten. Is het te verwonderen, dat in den- koninklijken trein, waarin de Prins van Wales door Zuid-Afrika reed, het gesprek op leeuwen kwam, toen men zoo'n dier voor den trein uit zag huppelen? En de Transvaalsche minister van Posterijen en Te legrafie vertelde dan ook den prins zijn er varingen op het gebied van leeuwen. Had de minister niet een jaar geleden in het circus te Pietersburg een welp gestreeld en geliefkoosd? Waarop de Prins er 5 pond sterling onder verwedde, dat de minister deze liefkozing thans niet zou herhalen. De minister accepteerde en zocht zoo gauw mogelijk het circus op, vergezeld van een fotograaf, die afdrukte op het moment, dat de leeuw zich de ministerieele liefkoo- zingen op zijn kop bedaard liet welgevallen. De leeuw nam tot afscheid 's ministers been tusschen zijn klauwen en drukte dit vriend schappelijk. Met de foto in de hand, eischte (fe minis ter zijn. 5 pond op, die de Prins hem op het perron uitbetaalde. Een inrichting van lief dadigheid plukt de vruchten van deze wed denschap. De Vereen. Stalen ontvingen van de Ca- nadeesche regeering een nota, waarin^ deze er op staat, met verwijzing naar de Noord pool-expeditie van Macmillan, uitdrukkelijk alle souvereinileitsrèchlen in het gebied ten oosten van den 51 sten meridiaan, voor zich te behouden. De buitenlandsche schulden. LONDEN, 22 Juni. (V. D.). Een Ex- change-telegram uit Washington meldt: Van het Slaatsdepartement wordt olficieeli vernomen, dat Frankrijk en Tsjeeho-Siowa- lcije onmiddellij'k na het beëindigen der on-, derhandelingen tusschen de Yereenigde Staten en Italië en België, formeele onder, handelingen zullen openen ter fundeering van hun schulden aan de Vereenigde Staten De Fransche ambassade deelde mede, dat de Fransche regeering de kwestie waar- schij'nlijk niet ter hand zal nemen voor de begrooting is aangenomen heigeen om streeks 14 Juli het geval zal zijn. De oppositie tegen Caillaux versterkt. PARUS, 22 Juni. (V- D.). De financieele commissie van de Kamer heeft zich in de oppositie geplaatst tegen Caillaux door het weer doen opnemen van de clausules, in do financieele wet, wetke door den Senaat ge schrapt waren. Door deze actie zal de So cialistische oppositie versterkt worden. Seine-veilaezing. PARUS, 21 Juni. (Havns). Bij tweede stemming werden in den Algemeenen Raad der Seine gekozen Cl gematigde republikein ncn, -15 socialisten en radicalen en II com. munislen. De oude raad, die stechls 102 le den had, telde 62 gematigde republikeinen, 33 socialisten en radicalen en 7 commu nisten. Keae van Hodges. LONDEN, 22 Juni. (V. DO. Frank Hod ges, de vroeg ?re mijnwerkersleider heeft er kend gekant te zijn tegen de extremistische politiek van Cook, den tegenwoordigen. secretaris der mijnwerkers. In een rede te Bueckley (Flen(shire) zeide Hodgos, dat de nationale overeenkomst binnenkort eindi gen kan. Een wilde onverzoenlijke actie, zooais wordt voorgestaan door Cook, zou- leêden llot een nationale staking of uitslui ting, welke een verwoestende uitwerking zou hebben op de reeds in gevaar zijnde in dustrie. Indien hel waar ia dat do mijn eigenaren voornemens zijn een einde te ma ken aan de overeenkomst, dan is dit op zijn best een sprong in het duister, op zijn ergst een opzettelijke uitlokking van de anarchie. Hodges voegde er aan toe: „Wij wenschen dat de regeering de verantwoordelijkheid in deze kwestie aanvaardt". Een vooraanstaande mijneigenaar heeft onlkond, dat- de eigenaren reeds bestolen hebben de overeenkomst te beëindigen. Henderson en Miss Bondiield uitgejouwd. LONDEN, 22 Jpni. (V. D.). Arthur Hen derson, die een Lnbour-demor.slratie te Liverpool zou bespreken werd op het spreekgestoelte ontvangen met de kreet „Verrader". Het was hem onmogelijk het woord te voeren. Miss Bondiield weid ■eveneens uitgejouwd. Er ontstond een ge vecht tusschen de extremisten en gemaüg. den zoodat de meeting in wanorde uit sl-t kander ging. Mnssctini en Sforza. ROME. 20 Juni. (Belg. Tel. Ag.) Sforza richtte tot de bladen een schrijven, waarin hij protesteert tegen de beleedigingen door Mussolini geuit en waarin hij bevestigt dat de onderhandelingen te Rapallo werden ge-, inspireerd door het landsbelang. Een op rechte regeering, zegt hij. beschikt inzake de verantwoordelijkheden- van voorgangen over grondwettelijke maatregelen die doel treffender zijn dan beleedigingen. Siarxa verklaart zich bereid den Senaat reken schap te geven van al wat hij tijdens zijn ministerschap deed. In den Senaat heeft Sforza een interpel latie ingediend. Waarvoor een Kamer? ROME, 21 Juni. (Belg. Tel. Ag.) Musso lini deelde tijdens de nachtelijke Kamerdt- ting mede. dat de Kamer niet voor Decem ber weer zal worden bijeengeroepen. Crisis in Mesopotamia LONDEN, 22 Juni (iY T. A. Draadloos)': Uit Bagdad wordt gemeld, dat het ministerie van Mesopotamie ie- afgetreden, wegens on- eenigheid inzake de Turksche petroleum- protectie. Koning Faisoel heeft het ontslag aangenomen. Geen sovjet-propaganda in Chili. SANTIAGO (Chili), 21 Juni (Reuter). Teneinde sovjetpropaganda 1e verhinderen verbood de Chileensche regeering aan het sovjetschip „Vazlav Vorovsky" den toegang tot dc havens van Chili. De prins van Wales in Pretoria. LONDEN, 22 Juni. (N. T. A. Draadloos). Tot besluit van zijn bezoek aan Pretoria legde de Prins van Wales een krans op het graf van president Krüger. De toestand in China. LONDEN, 22 Juni (Reuter). Volgens een telegram uit M&kao heeft daar een run plaats op Chineesche kanken en raken de zilver-reserves uitgeput. HONGKONG, 22 Juni. (Reuter). De re geering beeft een reeks noodmaatregelen ingevoerd, o.a. censuur op telegrammen en brieven en politietoezicht op huizen, voer tuigen. brandstoffen en levensmiddelen. Rijst, meel, levensmiddelen, goud, zilver graan en bankpapier mogen alleen met ver gunning worden uitgevoerd. TIENTSIN, 21 Juni. Reuter). Het derde Moekden-rcgimont te Clienksin op de lijn PekingMoekden, is aan het muiten gesla gen en heeft het station beschadigd. HONGKONG, 22 Juni. (Reuter). Hier is een stakingscomifé gevormd ofider den naam van Hongkongsche arbeids-commis- sie; het heeft een reeks eischen opgesteld, o.a. opheffing van het onderscheid maken tusschen rassen, het recht der arbeiders om Chineesche leden van, het wetgevend li chaam te kiezen en invoering van de»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2