De Hand met het Litteeken, No. 20021. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Juni Derde Blad. Anno 1925. BINNENLAND. f In de onder voorzitterschap van mr. Koo ien, gehouden vergadering van den loonraad (goor het spoorwegpersoneel, is, naar aan leiding van het voorstel om het grondtoon te yerhoogen, besloten, aan de directie te ad- yisecren, dat er geen aanleiding is, het mi nimum van 11-100 (voor de eerste loonklas- pe) te wijzigen. I WETENSCHAPPEN. FEUILLETON. Spoorwegpersoneel. Betreffende de vraag, of het bestaande Stelsel van aftrek in procenten op de loonen voor de verschillende loonklassen moet wor den gehandhaafd, besloot de loonraad te ad- yiseereni in plaats daarvan te stelten aftrek yan een vast bedrag voor elk der loonklas sen 2, 3 en i en wel ten aanzien van de loonschalen 1, 2 en 3 een bedrag van f 70. f 140 en f 280 en ten aanzien van de overige loonschalen een bedrag van f 80, f 160 en f 320. Tevens werd besloten, te adviseeren, ten opzichte van het in dienst zijnde personeel de noodige overgangsbepalingen te treffen, Waardoor niemand rechtstreeks in loon zal .achteruitgaan. In de St.-Jaeobskerk in Den Haag heeft ccn groote schare, daartoe uitge noodigd door de Chr. Oranje-Ver,, op plech tige wijze gisteravond den Slag bij Wa terloo herdacht. Nadat ds. If. J. Punsclic, yin Leiden, een kort openingswoord had gesproken en voer was gegaan in gebed, werd Psaliu 77 7 gezongen, waarna de organist, dc heer J. X. de Zwaan, een orgelvoordracht ten beste gaf. Hierna werd een toepasselijke rede uitgesproken, het eerste deel door ds. Punselie, het tweede door ds. Kouwenhoven, van Leiden. Het kinderkoor „Oranje-Nassau" en do Amb tenaren Muziek-Vcreeniging „Kunst en Vriendschap, onder leiding van directeur i\V, H. Buckert, hebben den avond verder opgeluisterd. Met het zingen van Gezang 250 6 werd de bijeenkomst gesloten. De beer P. Visser, die mr. M I. Duparc opvolgt als chef <Her afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, is zijn loophaan aan het Departement van Binnen- landsche Zaken begonnen. Den lslen Jan. 1907 kwam de toen 25-jarige als klerk aan het ministerie; sinds 1 Januari 1921 was hij hoofdcommies. Hij was de rechterhand van wijlen mr. Duparc en het administratieve deel van diens functie kwam grootendeels voor zijn rekening. De heer Visser is o.a. se cretaris van de Museumcommissie geweesl, yoor welken arbeid hem de onderscheiding yan ridder in de orde van Oranje-Nassau is verleend, en maakt deel uit van de Perma nente Museum-Commissie. Bij de onthulling van het monument voor J. 11. van Dale, fe Sluis, cn bij de opening van het Museum-Mr. S. van Gijn, te Dordrecht, heeft hij minister De Visser vertegenwoordigd. Aangenomen is hel beroep naar de Ned.-Herv. Gem. tc Juthaas door ds. J. Hen- geveld, te Schipluiden, le.voren te Zoeler- woudo. In do jongste vergadering van het hoofdbestuur van de Algemeens I ereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem is be sloten, aan den Nederlandscheu Tuinbouw- raad over 1925 f 255 te betalen gelijk staande met de contributie over 1924, om den gereorganiseerde!! raad, welke nog een nadeelig saldo van vrceger bad, in staat te stellen, zonder schalden opnieuw te. be ginnen. De heeron Krelage en Schor,eveld werden aangewezen als vertegenwoordigers van de iVereeniging in het 6estuur van den nieuwen Nederl. Tuinbouwraad; tot hun plaatsver vangers de hoerèn Ven der Laan en 1 an ril. Aan bet hoofdbestuur van de Neierland- sche Maatschappij van Nijverheid en Handel zal, op een desbetreffende vraag namens den Volkenbond gedaan, worden geantwoord, dat voor het bloembollenbedrijf, evenals voor alle andere takken van luxe-tuinbouw, het uit een economisch oogpunt gewenscht is, dat het Paaschfeest nocli te vroeg noch te laat valt, en liefst op den tweeden Zondag in April worde vastgesteld. Besloten werd, dat deelneming aan hel fonds onder leiding van het Centrale Bloem bollen-comité, ingevolge het besluit van de 150ste algemeens vergadering gevormd, aan de leden krachtig zal worden aanbevolen, en dat aan een spoedig te bonden alge- meene vergadering zal worden verzocht, het besluit te nemen, de deelneming aan het fonds verbindend te stellen voor alle leden. De Kon. Nationale Vereeniging tot Steun aan Militairen heeft verleden week te Amsterdam, onder voorzitterschap van H. F. C. baron van Omphal Mulert iiaar jaarijjksche algemeens vergadering gehou den. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter zijn voorganger, wijlen prof. dr. H. J. Elhorst, die gedurende tien moeilijke jaren do ziel der Vereeniging is geweest De Vereeniging heeft in de afgeloopen periode san ongeveer driehonderd perso nen de helpende soms reddende hand toegestoken. Bij de besprekingen kwam duidelijk naar voren, dat er heel wat desiderata blijven. Zoo werd het als een bepaalde wondeplek in den vereenigingsarbeid gevoeld, dat de Regeering niet krachtiger opkomt voor de jongelingschap, die na volbrachten dienst tijd haar maatschsppelgke positie vaak ver nietigd ziet. Wel ontveinsde niemand der aanwezigen zich de bezwaren om deze materie wettelijk op afdoende wijze te regelen, doch dit nam niets weg van de noodzakelijkheid, stelling te nemen tegen ergerlijk misbruik te dezen aanzien. Er zijn staaltjes ter ken nis gekomen, dat in een oproeping voor herhalingsoefeningen gedurende niet meer dan twaalf dagen gereede aanleiding ge vonden werd, ear werknemer te ontslaan. Ook overheidsbedrijven hebben in dit op zicht gezondigd. Pogingen, door het be stuur bij de Regeering aangewend, ten einde 1 in dezen toestand verbetering te brengen, mochten tot du3ver niet het gewenschte effect sorteeren. Het particuliere initiatief dient hier we! te hulp te komen. De vergadering verleende haar sanctie aan een sedert eenigen tijd door het dagelgksch bestuur toe ge pasten maatregel om ook de vrgwillig dienenden in aanmerking te doen komen voor bijstand der Vereeniging. Meer bepaaldelijk wenschte men deze ruimere toepassing van de statuten te zien uitgestrekt over het lagere personeel, afkomstig van de militaire politietroepen, dat na uiterlijk 5 jaren gedwongen wordt den dienst te verlaten en dan begrijpelijkerwijze onder neg moeilijker omstandighedui in de burger- maatschappij' terugkeert, dan het gros der miliciens, dat slechts 5Va maand in dienst blijft. Overgang van eerstgenoemde cate gorie naar de gemeentelijke of rijkspolitie, t-li;kt in de practjjk slechts sporadisch mo gelijk. In beginsel kon de vergadering zich vereenigen met het voornemen, in bepaalde gevallen de gelegenheid 4e openen tot het volgen van een chauffeurscursus. Er ging zelfs een stem op om enkele studiebeurzen 1 beschikbaar te stellen. De heer W. van Eaamsdonk Pzn. werd als penningmeester van het Hoofdbestuur her- j kozen. In de plaats van den overleden secre- taris, den heer H. J. A. Simens de Ruyter, i werd benoemd .de heer M. H. E. Nothenius do Man. Voorts werden als leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren A. Hooge- boom en M. W. Vieweg. Ged. Stalen van Noord-Holland hebben den aankoop van het buiten „Spaar en Hout" door de gemeente Heemstede goedgekeurd. Volgens „De Vakbeweging" is het aan tal leden van het Ned. Verbond van Vakver- oénigingen in het eerste kwartaal van 1923 met 11G8 gestegen, van 184.151 tot 185 322. RECLAME. i. CD/1 eenj iM'l iederpaA/e TA iPiAmdndsltjespuefdi&z 9710 Gisteren heeft op de algemeen e begraafplaats Crooswfik, te Rotterdam, tie begrafenis plaats gehad van d:n molenaar G. Ambrosius, die Zaterdagnacht door re volverschoten van politiemannen in de Schie- straat het leven heeft verforen. Om halltwee verliet de lijkwagen met het stoffelijk over schot het ziekenhuis op den Coolsingef. 115 reed langs den kortsteu weg naar de Berg straat, waar de familierijtuigen achter den lijkwagen kwamen. Toen de stoet de be graafplaats bereikte, bevond zich daar reeds een groote volksmenigte, waaronder het voltallige personeel van de maalderij van de N.V. Van der Meer Schoep's Bakke rijen en Handelmaatschappij uit de Delft- schestraat. Ook waren aanwezig de waarnemer.de hoofdcommissaris van politie, de teer D. A. Caspers, en de commissaris van politie der eerste afdeeling, de heer C. H. Hane- winckel, alsmede de inspecteurs van politie A. J. Wijmenga en A. van Batenburg, als bestuursleden van de afd. Rotterdam van den Bond van hoogere politieambtenaren in Nederland. Knechts uit de maalderij van de firma Van der Meer en Schoep droegen op net kerkhof de met kransen bedekte lijkkist naar het geopende graf, waaromheen zich een groote volksmenigte had opgesteld. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve waa nedergelatcn, nam dr. A. Kuyper het woord. De heer G. K. Schoep sprak daarna namens commissarissen en directie van de Var der Meer Schoep's vennootschap. Tot slot voerde de heer D. Wingelaar, voorzitter van de personeelverecnging „Ad- vendo" der firma, het "woord. De vader van den overledene zeide den sprekers dank voor hun woorden en de aan wezigen voor hun belangstelling. Met het zingen van het zevende vers van Psalm 103; „Gelijk het gras is ons kort stondig leven," enz. werd de plechtigheid besloten- Naar V. D. verneemt heeft de advocaat van do nagelaten betrekkingen van den doodgeschoten molenaar, mr. ff. van Hae- ringen, aldaar, de geme:nto Rotterdam aan sprakelijk gesteld voor de gevolgen van het noodlottige schot der gemeentepolitie en op schadeloosstelling van weduwe eti kinderen aanspraak gemaakt Een bericht, dat de gemeente vrijwillig schadeloosstelling zou hebben aangeboden, is niet juist Tevens verneemt men, dat de N. V. Van der Meer Schoep's Bakkerijen en Han delsmaatschappijen door genoemden advocaat een klacht heelt doen indienen bij den officier van justitio te Rotterdam en op een strafvervolging der betrokken politie ambtenaren heeft aangedrongen. Genoemde firma heeft nauwkeurig onderzoek ter plaatse dadelijk na het ongeval de overtuiging, dal de polite iin haar beleid schromelijk is te kort geschoten en zij niet is vrij te pleiten van schuld aan den dool van het slacht offer. Juffrouw C. G., die verleden j Vrijdag in haar woning in de Jau-vau- Avenne-straat te Rotterdam een moordaan- slag gepleegd heeft op den zeeman J. W., is ter beschikking der justitie naar net huis van bewaring overgebracht. Op het politiebureau in de Witte-de-With- straat aldaar, is opgestoten M. D., bijgenaamd „Vadertje Langbeen". Dit is een van de twee mannen, die er van verdacht worden, betrokken te zijn bij de berooving van een Brabantschen sleepbootkapitein van f2250 in een slop aan den Schiedamschensingel, welke aanleiding heeft gegeven tot het scnie- ten door politiemannen in de Schiestraat. Van het geld is .tot nog toe niets terécht gekomen. M ,D. is te Beverwijk aange houden. Te Pijnacker is gisternacht in- gebroken in de wening van den tuinder C. Hazen, aan den Pijnackersche-weg. De aan wezige contanten en een aantal zilveren en gouden voorwerpen, waaronder twee gouden horloges, zijn ontvreemd. De in brekers hebben zich per rijwiel uit de voeten gemaakt. De stukadoorstaking te Am sterdam is opgeheven. De stakers hebben Woensdagmiddag met 137 legen 124 stem men besloten weer aan bet werk te gaan. Gisteren waren de meeste stakers weer aan het werk .volgens „De Stand."; vandaag zouden de overige volgen. Jler. schrijft ons uit Huizen: De gevreesde iepziekte begint zich in deze droge Junimaand in de Vechtstreek weer te vertoonen. In de omgeving van Loosdrecht staan tot heden gezond gebleven groote iepeboomen nu reeds ten deele in geel bUid. Kastanjes hebben het op verschillende plaat sen in het Gooi. Ook in de bosscken te Velsen ïs de mpsenplaag geweldig. In het Velser- en Heereduin zijn heele stukken bedekt afs met een witte vacht en het geboomte is heelemaai kaal gevreten. Woensdag is de auto van den burgemeester van Voorst, mr. A. C. Baron van der Feitz, tusschsn Meppel en Steen- wijk, waarschijnlijk door het springen van een band, van den weg geraakt en tegen een boom gereden. De heer Van der Feltz kreeg inwendige kneuzingen, en mevrouw .Van der Feltz brak een been. Zij werden naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Beider toestand is thans bevredigend. De heer Bal, hoofd van een Chr. school in de buurtschap De Knol, gemeente Hoek, wilde gisteren omstreeks vijf uur per motorfiets nog passeer en voor do met weinig vaart bj de halte aldaar aankomende Zeeuwsch-Vlaamsche tram. Zijn fiets werd' echter nog door de locomotief geraakt en j vernield. De heer Bal moest met ernstige hooldwonden in een nabije woning worden binnengedragen en ondanks spoedige genees kundige hulp is hij spoedig daarna over- j leden. Volgens ooggetuigen treft den ma chinist van de tram geen schuld. Gisternacht UeeflhetinLeer- I sum hard gevroren. Dc aardappelen en boo- j nen hebben sterk geleden. De heer C. de J.. burgemeester van Lienden, b.-schu'digd van het misdrjf, omschreven in art. 246 Wb. v. Strafrecht, is uit voorloopige hechtenis ontslagen. Thans is gebleken, dat de oorzaak van den brand te Grmond is het j smeulen van voet in den schoorsteen, waar door de houten binten in dien schoorsteen aan het branden zijn gegaan. Amundsen terug. De Noordpool niet bereikt. Een telegram uit New-Yovk meldde onü hedenmorgen, dat Amundsen met al zijn metgezellen behouden crp Spitsbergen ia teruggekeerd. Te E c-h t (L.) heeft gister- iniddag een ernstig ongeluk plaals gehad bij.het z.g. „karaerschieten" ter eere van .bisschop T'heele, die daar een #bezoek bracht. Dit schieten is een oud Limburgscli ge- bruik en beslaat hierin, dal men een hoe veelheid kruit met proppen papier vast- slampt in een ijzeren pot. Met een lont wordt dit kruit dan lot ontploffing gebracht, hetgeen een hevigen knal veroorzaakt. Eén der toeschouwers had het ongeluk, dat een vonk van zijn sigaar of sigaret in het kruit viel, voordat de ontploffing verwacht werd. Een groote vlam verwondde verscheidene toeschouwers aan gelaat en handen. De ont ploffing was zelfs zóó ernstig, dat een vier tal personen, die op zes iot acht. meter ver wijderd waren, min cf meer ernslig gewond werden. „Het Nederl. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week naar Engeland zijn verscheept 1,2 f8,000 eieren. ,,1 k b e g r ij p je karakter niet goed. Soms ben je zoo echt mannelijk en dan weer kom je me zoo verwijfd voor. Hoe komt dat V' „Niets anders dan erfelijkheid/' „Hoczoo V ,,Wel, de eene helft van mijn voor ouders bestond uit mannen en de andere uit vrouwen." Nader wordt aan het ,,Vad." gemeld OIBP trent den tocht: Zooals het eerste telegram inzake he6 vertrek aangaf," zijn de beide vliegtuigen 21 Mei 's middags om 5 uur uit Konings- l baai vertrokken met een lading van bij I de 3 ton, op weg naar het eiland Amster dam. De groeven met beide vliegtuigen' gaven een bevredigend resultaat, zoodat wij overeenkomstig het plan van de vlucht doorgingen. Te Sydgat kwamen wij in een mist, waar wij boven uit stegen tot een hoogte vaü .3100 voet, teneinde verder te vliegen met j behulp van de zoncompassen. De twee vol- j gendc uren vlogen de toestellen geregeld boven de mist, die wij niet achter ons lie ten voor 8 uur 's avonds. De rest van de i reis was het zicht uitmuntend. Wanrnemin* I gen om 10 uur 's avonds toonden aan, dat i wij te ver Westelijk waren, waarschijnlijk tengevolge van de N.O. winden boven de j mist, doch wij konden niet precies de af wijking vaststellen. Wij stuuydcn daarop de koers meer Oostelijk tot 's nachts 1 uur op den 22sten Mei, toen de helft van de benzine verbruikt was. Wij besloten daarom I te trachten neer te dalen, ten einde tot vaste peilingen te komen voor de verdere vlucht. Wij waren tot boven een brecde geul in het ijs, de eerste van dien omvang, die wij ontmoet hadden. Wij daalden toen om het omringende ijs op te nemen met liet oog op het gevaar van een onverwachte insluiting in de ijsgenl. Geen enkelen keer op den tocht hadden wij een geschikte 1 landingsplaats gezien cn evenmin was er j hier een, zoodnt wij ncerstreeken op het open water in ,de ijsgeul. De vrees voor de daling was niet onge grond, want onmiddellijk bij de daling van vliegtuig No. 25 werd het door het ijs vastgeklemd. Toen wij poogden het vlieg tuig uit heb kanaal tusschen het ijs, waar in het lag vrij to maken vroor het kanaal toe en raakte niet alleen No.. 25 stevig vast, doch vliegtuig No. 24 ook. Bij de plaatsbepaling, die wij verrichtten, bicken wij ons te bevinden op 87 gradeu 44 minuten N.B. en 10 graden 20 minuten W.L. In die acht uren, die wij hadden ge vlogen, hadden wij precies 1000 K.M. afge legd. De snelheid van onze vliegtiugen was 150 K.M. in het uur, en door wind van voren waren wij 200 meter achteruitgezet. ■Wij deden twee loodingen, die een diepte gaven van 3/50 M. De volgende dagen be studeerden wij de drift van het ijs, en ver richtten wij waarnemingen nopens de mag- netischo afwijking en nopens de atmosfe* rische toestanden. Gedurende den vlfeg- tocht Noordwaarts verkenden wij ongeveer 100.000 vierk. K.M. van een gebied, dat zich uitstrekt tot ongeveer 88 graden 30 minuten. Uit de diepzeeloodingen viel af te leiden, dat het alleronwaarschijnlijkst is, dat aan den Noorweegschcn kant van de Poolzee nog'onontdekt land bestaat. Daar er dus geen redenen zijn om aan te XJit het Engelsch van Baronesse ORCZY. CG-eauloriseorde vertaling van A. T. 27) „Waarom niet?" vroeg de kolonel koel. ./Waarom niet, inderdaad?" stemde de Squire toe; „het zou de beste manier zijn, om je vrij te maken, lieve Babs, maar liet is een zaak van „v<ang eerst den haas." Longshankes loog waarschijnlijk, toen hij zeide, dat Jim Fiennes zich verborg, en na vandaag is het twijfelachtig, of hij ooit weer in onze buurt zal komen." „Hoezoo?" vroeg de kolonel. „Toen hij weigerde, mij te zeggen, waar hij zijn hooi verborgen had, heb ik hem la ten geeselen, totdat hij sprak." Toen Bar bara een kreet van afschuw slaakte, voegde fliij er kalm bij: „Neem me niet kwalijk, meisje, maar dit zijn lijden van oorlog, en als men een schelm niet behandelt, zooals hij verdient, wordt hij je de baas." „In ieder geval hebt ge het-hooi," besloot kapitein Lovell lachend. „Ik heb liet hooi, en Longshankes zal zich voortaan wel tweemaal bedenken, voordat hij d'en Koning weigert, waf dezen iloekomt." „En hij zal zich zeker geen voordeelig' koopje omtrent Fiennes laten ontdaan, al- ilesn omdat zijn rug pijn doet." „Wecst voorzichtig, heeren," zei Barbara ^Vastberaden, „Lord Essex heeft gezworen, dat voor ieder aanhanger van liet Parle ment, die ter dood gebracht word^ hij drie van onze mannen zou doen ombrengen." „Een Fiennes is wel drie van onze kerels waard," zei de kolonel cynisch; „wij kun nen hem altijd ophangen en dan afwachten, wat er gebeurt." HOOFDSTUK II. Bloedgeld. Dien nacht lag Barbara wakker tot vroeg in den morgen. Zij kon het beeld van Jim, die ziek lag, en van Tubal, die bloedgeld aannam, om hem aan zijn vijanden te ver- •koopen ,niet uit 'haar gedachten verdrijven. Zij wist, dat deze tijden ieder mensch heb zuchtig en hardvochtig maakten, en zelfs de goede Squire, die in gewone tijden de goedaardigste van alle menschen geweest was, scheen nu in een hartloozen, wreeden broedermoordenaar verkeerd te zijn; maar er was zoo iets vreeselijks in het cynisme; om te onderhandelen over het verraad en den moord van een ziek man, een ziek man, die eenmaal een vriend geweest was, dal Barbara's gansche ziel bij die gedachte in opstand kwam, zelfs al had zij Jim vol strekt niet lief. Inderdaad, dat wa3 'liet afschuwelijkste in dezen oorlog, dat het dikwijls de hand Van een broeder was, die tegen een broeder werd opgeheven, een vriend tegen een vriend, zelfs een zoon legen zijn vader. Van al de groote rampen, die de hartstochten der mensdien over deze aarde gebracht heb ben, is er geen te vergelijken met de ver schrikkingen van een burgeroorlog; het ge voel van haat is tienduizendmaal bitterder, omdat de vijand eens een vriend was, en omdat de handen, die tegen elkander opge heven zijn, elkander eens in vriendschap omslotenhet is tienduizendmaal erger we gens het verleden, dat er door opgeroepen wordt, door de taliooze herinneringen aan liefde en vijandschap, aan gedeelde geva ren en genoegens, herinneringen, die aJseen horde duivels opstaan, en blinden en onver- zaidelijken wiaak ademen, i Het scheen Barbara dien nacht toe, alsof de duisternis met die duivels bevolkt was, en met zuchten en gekreun van spookach tige gedaanten, die uit het verleden ont stonden. Zij lrachll<? tevergeefs haar oogen te sluiten tegen het hardnekkige beeld van haar vroegeren speelmakker, die ziek en •hulploos nederlag. terwijl de andere als een Judas de dertig zilverstukken telde, den prijs van het bloed van zijn vriend. En zij trachtte tevergeefs liaax ooren te sluiten te gen den aanhoudenden echo van den hard- voohtigen lach van den Squire en de scherpe stem van kolonel Scrape, die met koelbloe dig cynisme zeide: „Wij kunnen -hem altijd ophangen en dan afwachten, wat er ge beurt." De zo nachtelijke visioenen waren zoo hardnekkig, dat zij, niet in staat om te sla pen, van haar béd opstond; zij sloeg een mantel en kap om, trok schoenen aan, en het raam openende, keek zij uit in den nacht. De rozentuin lag beneden haar, omsloten door hooge, sombere taxisheggen, en daar achter lag het water van de gracht donker en stil, half verborgen onder een dak van waterlelie-bladeren .En terwijl zij daar bij •het open raam stond, kwam de aifnemende maan, kalm en geheimzinnig, een oogenblik door een scheur in de wolken kijken: voor een paar seconden lag het landschap in een vreemd, sohaduwloos licht, het water glin sterde met duizend kleine trillingen en ieder waterlelieblad werd een spiegel, die de bleeke maan weerkaatste. Een geur van afstervende rozen sleeg lot Barbara op, en uit een verborgen, met gras bedekt hoekje bij de gracht verhief zich de zachte, droe vige roep van een korhoen in nood. Barbara stond doodsstil: de schoonheid van den nachl, de bekoring van zijn ge heimzinnigheid en vrede hield haar ge vangen. Zij keek neer op den tuin, waar iedere roos een schelp leek, kleurloos en doorsohijnend, en de taxisboomen een zwart leger van monsters, die de voorportalen van deze verblijfplaats van geesten bewaakten. En terwijl zij keek, scheen het haar plotse ling, alsof een paar oogen recht naar haar keken van uit dien spookaohligen tuin: een geest, misschien rusbeloozer dan de hare, had de eenzaamheid van den nacht gezocht en vond vrede in de stilte en ge heimzinnigheid van dit uur vóór de sche mering. Dit was Barbara's eerste gedachte, want zij was niet in 't minst bang: zij leunide uit het venster, om te trachten te onderschei den wat voor soort geest het zijn konmaar het volgende oogenblik bemerkte zij iets donkers en haastigs, dat zich ond'er be scherming der taxisboomen snel voortbe woog. Een paar seconden later, voorbij den hoek van de heg, wierp de maan een vaag schijnsel op een donkere gedaante, gehuld in een mantel, het ho'ofd verborgen onder egn breedgeranden hoed, die zioh haastig naar de gracht voortbewoog. Het was slechts een visioen, want in dat oogenblik bedekten dichte wolken weer de maan, de nacht verzwolg de geheimzinnige gedaante en Barbara zag niets meer; maar onmiddel lijk daarna hoorden haar scherpe ooren liet geluid van een plons en daarna van regel matige riemslagen over de oppervlakte van de gracht. Het was alles zóó snel, zóó plot seling en zóó geheimzinnig geweest, dat Barbara een oogenblik dacht, dat zij zich alles verbeeld had; dat het alleen haar Verbeelding was, die een spookachtig land schap bevolkt had met een heimolijken, dwalenden geest, die uit het duister geboren en weer teruggekeerd was tót den spookach- tigen schoot, waaruit hij onlslond. Maar terwijl zij daar stond, in gepeins en nog eens overdenkende, wat zij gezien had, kwam iets in de vage, heimelijke gedaante haar bekend voor, als iets, dat zij vroeger gezien had; en zij was zich opeens bewust van een gevoel van schrik. Zij sloot en gren delde het raam en sloop door de kamer naar de deur, even luisterend voordat zij den sleutel in het slot omdraaide. Toen opende zij de deur en keek naar builen; de lange galerij lag in volslagen duisternis, behalve aan het uileinde, waar boven aan de trap de schildwacht stondhier vid een zwakke lichtstraal om den hoek en Barbara's scherpe ooren vingen den klank op van een fluisterend gesprek, het gekraak van lede ren wambuizen en een zacht gerinkel van staal. Weder gerust geslold sloot zij de deur weer, en keerde naar bed terug. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9