No. 20021. VRIJDAG 19 JUNI Anno 192ST Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: SO Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers vbot Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week '10.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.36 -+■ portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERlDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELYISCH a 10.17 f 0.20—1 0.27, SCHOL a f 0.11f 0.28 per pond en NIEUWE HARING a G ct. per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 Juni 1925. Heropening „Zomerzorg". Langen tijd hebben de Leidenaavs in het duister getast omtrent den aard der ver anderingen, die het welbekende oafé-restau- rant.„Zomerzorg" aan den Stationsweg bezig was te ondergaan. Het is dan ook al ge- ruimen tjjd geleden, dat dit café, hetwelk reeds meer dan honderd jaren bestaat, ver anderde van eigenaar. De heei' Brink, die tal van jaren de zaak gedreven had, stierf en de zaak ging nu in haar geheel ovér1 aan de heeren A. B. Batenburg en Th. J. Helman, die ook het door het gekeele land bekende Hotel Bloennnk („De nieuwe Kroon") te Apeldoorn exploiteeren. Deze heeren nu namen met de bestaande toestanden in het geheel geen genoegen en spoedig na de overdracht werd, onder leiding van de heeren Heuzeling en Éeze, uit Apel doorn. met de algeheele verbouwing en piodemiseering aangevangen. En hetgeen zij' tot stand hebben gebracht hebben wij heden bjj de officieele heropening kunnen bewonderen. Wjj schrijven bewon- dei en, omdat wij werkelijk versteld gestaan hebben bij al die veranderingen, welke plaats hebben gehad. Onwillekeurig vraagt men zich at of deze juodern ingerichte zaak wel dezelfde is als het eenigszins verouderde en ouderwetsche café van een half jaar terug. Zoowel in- als uitwendig heeft de zaak een geheel nieuw aanzien gekregen en ongetwijfeld hebben de ondernemende exploi tanten „Zomerzorg" tot een der eerste zaken op -dit gebied van Leiden gemaakt. Treden wij dbor den ruimen ingang „Nienw-Zomer- «org" binnen, dan valt reeds dadelijk ens oog op een groot bord boven_de verbindings deur naar de zaal, waarop in ond-HoIlandsch Bchrilt te lezen staat: „Als Gh(j tevree dit Huis verlaet, So ghaet en seght het Elck op Straet, Maar hebt Ghij Klacht of Aeverij, So blijft en swijght, maer seght het Hij," een principe, naar de heer Batenburg ons mededeelde, waaraay de zaak te Apeldoorn een groot deel van haar succes dankt. De vroegere serre links van den ingang is geheel bp dezaak getrokken door bet wegbreken van den muur, Welke er tusschen lag. Keurige rieten meubelen, waarvan de tafeltjes bedekt zijn met fleurige kleedjes, waarop weer pittige schemerlampjes prij ken, maken dit gedeelte tot een recht knus zitje, van waar men, beschut tegen regen en wind, Bet woelige stadsverkeer kan gadeslaan. Voor hen, die meer van de buitenlucht houden, bestaat daartoe gelegenheid op het eveneens comfortabel ingerichte terras recfits van den ingang. Treden wij eindelijk de zaai b'nnen. dan zien wij, dat café en restaurant van elkaar gescheiden zpn, zoodat de dineerenden hun Fiefetukjes, enz. rustig kunnen verorberen en niet behoeven te zitten te midden van het geroezemoes, dat gewoonlijk in een „ge lagkamer" hearscht. Op de plaats waar vroeger de tapkast stond, staat thans een z.g. Hamburger buffet, waarin diverse koude (schotels zijn uitgestald, die er alle even smakelijk uitzien. Ook de achterzaal, waar vergaderingen, tooneeluitvoeringen, enz. gehouden worden, is geheel omgebouwd. Behalve een dansvloer, die nog gelegd moet worden, is aan de zijde van de spoorlijn een aparte ingang gemaakt, zoodat men voortaan, niet door het café behoeft te gaan, om in deze zaal te komen. Tevens is hier neg voor de bezoekers een aparte garderobe en koffie kamer, zoodat bestellingen voor deze zaal ten spoedigste kunnen worden uitgevoerd. Ten slotte komen wij: in den tuin, die ock al veranderingen heeft ondergaan. De muziektent is aan een zijde afge schoten, hetgeen eenerdeels de acustiek ten goede komt en anderdeels ook aangenamer is voor de muzikanten. Het ligt in de be doeling van de ondernemers hier de tijdelijk gestaakte concerten, die hier vroeger wer den gegeven onder leiding van den heer SYetrens, daarna onder die van Gottfried Haan en ten slotte ondeT die van Van Erp, voort te zetten. Maandag a.s. geeft hier, zoo- pis Wij reeds eerder schreven, de Leid- bcne Orkestvereeniging, onder leiding van den lieer Zeldenrust, een symp home-concert. Op het grinttapijt staan tal van witgelakte tafeltjes, waaraan de muziekliefhebbers naai' hartelust van het gebodene kunnen genie ten. Bij avond wordt do tuin verlicht door een groot aantal electrische schemerlampen met kappen van gebrand glas, hetgeen den tuin een sprookjesachtig aanzien verleent. In den vijver, die geheel is uitgediept, zwemmen zeeiteu, goudkarpers en -visschen in grooten getale lustig rond, terwijl ook eenden niet op het appèl ontbreken. De ondernemers hebben dus de zaak wel stevig aangepakt. Moge het vertrouwen, dat zij blijkbaar -in het Leidsche publiek gesteld hebben, niet worden teleurgesteld en daarmee bewezen worden, dat een der gelijke zaak hier ter stede wel degelijk bestaanrecht geniet, Ter gelegenheid van de heropening had den de bedde exploitanten een groot aantal autoriteiten uitgenoodigd aan een noenmaal^ waarbi., ook verschillende bestuursleden van .Vereenigingen e.d., alsmede Persvertegen woordigers, aanzaten. Zoo waren o.m. vertegenwoordigd: de di rectie van de Holl. Spoorw.-Mij., de 3-Oct.- Vereen., de Neutr. Middenstandsb., het Colle gium van het L. S. C., de Hotelhoudersbond en de afdeeling Leiden van de „Horeca! De lunch beantwoordde, eerlijk gezegd aan de verwachtingen, die wij na de bezichtiging van de zaak, er van gekoeslerd hadden en was in twee woorden gesprokenkeurig ver zorgd. Wij wenschen den energieken exploitan ten veel succes met deze grootsch opgezette onderneming. De heer W. Mol, alhier tot arts bevor derd. is bestemd tot reserve-olficier van ge zondheid 2de kl. bij het leger hier te lande. Onze stadgenoot Henri de Wilde is geslaagd voor het eindexamen Hoogere Handelsschool te Haarlem. De Vereeniging van Delftsche Inge nieurs heelt gisteren te Utrecht onder lei ding van dr. ir. G. W. vaai Heukelom haar algemeene zomervergadering gehouden. Aangenomen is een voorstel van het be stuur om tot eeralid der Vereeniging te be noemen prof. mr. D. van Blom, alhier, die grooten steun veTleend heeft, inzake de in opdracht der Vereeniging samengestelde handleidingen betreffende de Rechtskennis van den ingenieur, waarvan thans vier dealen verschenen zijn en deel 5 vermoe delijk dit jaar zal uitkomen. Naar wij vernemen moet onze stadge noot mr. dr. J. Schokking, wiens algemeene toestand overigens vrij bevredigend is, nog steeds volstrekte rust houden. Voor eenigen tijd, toen er beterschap intrad en de patiënt weder langzaam aan zijn gewone werkzaam- i heden wilde beginnen, moest hij dit onmid- j dellijk nalaten en weder rust nemen. Naar wij vernemen, is in de plaats van j den heer M. Kouprie tot secretaresse aan de Leidsche Orkestvereeniging benoemd mevr. W. GrootBalfoort, Nassaulaan 27 te Oegst- geest. In opdracht van den Academisehen j Senaat is bij S. C. van Doesburgb,, alhier, uitgegeven oen door den secretaris met be hulp van 2 leden van dien Senaat samen gesteld „Kort Verhaail" van de plechtige viering van het 350-jarig bestaan der Leid sche Universiteit op Maandag 9 Febr. j.l. Dit verbaal geelt een volledige beschrijving van de voorbereiding en het feest zelf met allen aanhang, dat zijn glanspunt vond in de promotie honoris causa tot doctor in do faculteit der rechtsgeleerdheid met den rector-magnificus prof. mr. A. J. Blok als promotor van H. M. de Koningin. Eenige foto's verluchten den tekst. Het zal blijven een waardevolle iiisto- I rische schets van het .Universitcitsfeest voor hel nageslacht. De uitvoering is keurig cn gezien den prijs van f l, waarvoor het In den handel verkrijgbaar wordt gesteld, zullen zeker velen het zich voor hun bibliotheek aan schaffen. Ter gelegenheid ran de herdenking van het 350-jarig bestaan van de Leidsche Universiteit zal vanwege de Luslrumcom- missie van het L. S. C. Maandagavond de I burgerij een muziekuitvoering aangeboden worden in het Van-der-Werff-park, te geven door de Harmonie-Meyerbeer, te 's-Graven- hage, directeur, de heer A. Bielen. Het programma luidt: 1. Io Vivat; 2. Hoch Heideksburg Jlarsch, Herzar; 3. Nugarisohe Lustspiel-Ouverture, Keler Bela; 4. Sekkgeisler Watzer, Uihach; 5. Rigolelto (Fanlaisie sur l'Opera), Verdi, Verhallen6. Wien Neerlandsch Bloed, Wilms; 7. Orpheus in der Unterwelt, Ouver ture, Offenbach; 8. Traum Ideale Walzer, Fucik; 9. Intermezzo, Montague; 10. Aida (Fantaisie sur l'Opéra), Verdi; 11. San Lo renzo, Marsch, Sdlva; 12. Oude Wilhelmus, Valerius. Gistermiddag werd onder groote be langstelling van de zijde van het publiek, dat echter voortdurend door de politie tot doorloopen werd aangemaand, een repetitie in kostuum gehouden van het Openlucht spel. onder leiding van Joh. de Meesier Jr. Hedenavond zal deze repetitie worden herhaald, terwijl Zaterdagavond de laatste en generale repetitie zal plaats hebben. Het tooneel ia nu gereed en levert een schildexachligen aanblik op. Op 18 Juni is afgekondigd het „Slsbl." No. 210. Wet van 28 Mei, tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere zake lijke rechten, noodig voor de verbreeding van den Lage-Rijndijk in deze gemeente. Gistermiddag halfeen had op den Hooge Rijndijk een aanrijding plaats, die gelukkig nog goed is afgeloopen. De loop knecht II. de B. lietste met een mand met boeken voor op het sluur, toen plotseling een rukwind hem met fiets en al ter aarde wierp. Net kwam van den anderen kant de stadstram, die de fiets een meter of vijf meesleurde, waardoor bet rijwiel ernstig werd beschadigd. De knecht kon zich nog tijdig uit de voelen maken en kwam met den schrik vrij. Ten nadeele van den heer J. is gister avond omstreeks 10 uur een regenjas ont vreemd. welke dc eigenaar even te voren had neergelegd op de tribunes aan den Zoe- terwoudschen Singel. Voor de Haagsche rechtbank is heden beëedigd als makelaar in huizen en andere vaste goederen onze stadgenoole mej. II. Weijl, directrice van het Woningbureau Duinoord te 's-Gravenhage. Men deelt ons zoowel van de zijde der werklieden als van die der firma mede. dat inzake het conflict lusschen de firma Gebrs. van Hoeken en de leiders der werklieden-or ganisaties nog gcenerlei toenadering is ge komen. Morgen zal men, wil het geschil geen verdere gevolgen hebben, lot een schikking moeten komen Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs, bedroeg op 18 Juni totaal 5G0; op 18 Juni '2!' 73G. Hierbij een verbetering van de gisteren geplaatste opgave' van geboorten, alhier. Geboren is' riertdrilca Antonia, dochter van A. J. II. Keller en N. Blok. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na de publicatie van de vel ligheidspact-documenten. .De publicatie der stukken betreffende het veiligheidspact heeft plaats gehad, men zie in het Derde Blad. Verrassingen bieden deze stukken niet. Alleen in zooverre mis schien, dat in het Fransche. antwoord veel nog vager is dan was gedacht na a] hetgeen daarvan bekend was gemaakt. De kardinale fcwestde is en bljjtft die der Duitsche Oostgrenzen- De Fransche nota heeft niet direct betrekking op de Oost grenzen en is dus ook niet een uitbreidiug der garantie, zooal3 die in het Westen zaï komen të bestaan, tot de Oostgrenzen. Wel echter wordt indirect voor de Oostelijke grenzen een stelsel van arbitrage-verdragen genoemd1, zooals de Fransche nota voor alle nabuurstaten van Duitse hl and1 voorstelt Daartoe behooren, evenals in het Westen, Fiankrijk en België, in het Oosten, Polen en Tsjecho-Slowaköe. Volgens de Fransche nota zouden Frank rijk en België du3 het recht hebben tegen een staat, welke de arbitrage-verdragen schendt, op te treden, en zouden zij dus in den strijd tusscheo Duitschland en een der Oostelijke naburen kunnen ingrijpen. Er moet op gewezen worden, dat deze ar bitrage-procedure met zijh gevolgen weder- keerig zou zijn, dus even goed teo nadeele als ten gunste van Duitschland zou kun nen worden toegepast. Het probleem van het doortochtsrecht wordt in de nota heelemaal niet behandeld, zoodat het dus na de toetreding van Duitsch land tot den Volkenbond op grond van art. 16 van het Volkenbondspact geregeld zou moeten worden. Bij het parallel-loepen van het in de Fransche nota genoemde garantie pact en het Volkenbondspact, ontstaat voor Duitschland twrjifel ,op welk gebied de vol kenrechtelijke rechten en plichten in de toekomst gezocht moeten worden. De eerste indruk in Duitschland schijnt echter niet bepaald slecht te zijn. In de „Vossische Zeitung" schrijft Georg Bernhard, dat de toon en de inhoud' van de Fransche antwoordnota op het Duit sche garantievoorstel bewijzen, dat dit ant woord ernstig gemeend is. De Fransche re geering treedt volkomen in het voorsteL De Duitsche nota beperkte er zich niet toe, den Franschen een verdrag ter be scherming van Frankrijk aan te bieden, dat tevens definitief de bevrijding van het Rijn land zou hebben beteekend, maar het wildev dat dit eerste verdrag als inleiding tot een wereldconventie zou worden beschouwd. Het is deze gedachte, die het Fransche tegenvoorstel, dat een geheel systeem vani verdragen beoogt; heeft doen ontstaan. Bernhard wgat er vervolgens op, dat Duitschland, alvorens te kunnen antwoorden op de Fransche nota, zal moeten hebben Uitgemaakt of het al dan niet tot den Volkenbona toetreedt De nota, die met goedkeuring van Ehgeland ia ontworpen, zegt duidelijk, dat over een bevrijding van het Rijnland alleen zal worden gedacht in dien Duitschland lid van den Volkenbond wordt De mooiste redevoeringen, besluit de hoofdredacteur van de „Vossische Zei tung". die thans in Rtfnland worden gehou den. zijn van geen belang als de daden niet de verwezenlijking dienen van het doel, dat door de feestredenaars steeds weer als het hoogste voor Duitschland wordt opgehemeld. In een rede, die hi) bfl het duizendjarige feest van Rijnland heeft uitgesproken, zeide de Rijkskanselier dr. - Luther, ua de groe ten van de Rijksregeering en den president overgebracht te hd)ben, o.a. het volgende: Wat de nota der Fransche regeering over de kwestie van het veiligheidsverdrag betreft, zou de Duitsche regeering het toe juichen, indien er onderhandelingen tot stand kwamen, ^velker doel het sluiten is van overeenkomsten, die een wezenigke waarborg voor den vrede vormen. Europa lijdt nog steeds onder het feit; dat het oude stelsel van het evenwicht der machten wei is afgeschaft, doch dat het door het verdrag van Versailles in het vooruitzicht gesteld systeem van algemeene ontwape ning nog niet is verwezenlijkt. De bestaan de toestand wordt beheerscht door het feit, dat het nieuwe stelsel slechts op Duitsch land en eenige andere staten is toegepast, terwijl het oude systeem van uitbuiting der aanwezige werktuigen bij de andere blijft voortbestaan. Zoolang het groote vraagstuk der ontwapening niet algemeen en gelijk matig voor alle staten opgelost is, zal een vclrcaakt vredesstelsel, dat' de geheefe we reld omvat, niet mogelijk zijn. Het oog merk van Duitschland is duidelijk en eerlijk. Duitschland zal altijd doen wat liet kan om langs den weg van directe overeen komsten een toestand in Europa te scheppen, waardoor een samengaan van de Europee- sclio volkeren op den grondslag der ont wapening en gelijke rechten gewaarborgd is. m Bij- het begin zijner rede, zeide Luther nog: Vele eischen der geallieerden inzake do ontwapening zijn onbegrijpelijk en be treffen klaarblijkelijk niet den toestand onzer ontwapening, doch zjj er op ingo- richt om ons economisch prestatievermogen eins tig te benadeelen. Voor dergelijke eischen maakt de nota zelf voorbehoud aan gaande de definitieve mededeeling. In al deze opzichten zal de rijksregec- ring, zoodra de overweging der nota af gesloten is, zich zonder uitstel in verbinding stellen met de geallieerde regeering.n. Het Rijnland moet er van verlost worden, dat het steeds, als in het verleden, als grens gebied in de verdrukking komt. In verband met mededeelingen in de pers over het tijdstip van het antwoord der R^ksregeering op de Fransche veiligheids nota, wordt gemeld, dat dit tjjdstip nog niet bepaald kan worden. De inhoud der Fransohe nota raakt aan ongeveer alle ge wichtige problemen der Duitsche binnen- laudsche politiek. Hierbij komt, dat de uit eenzettingen, gedeeltelijk, van juridisch standpunt, buitengewoon ingewikkeld zijn en de talrijke bijzonderheden twijfel laten bestaan aangaande de bedoeling der geal lieerde voorstellen. Om deze redenen is een objectief^ beoordeeling van de nota door de Rijksregeering eerst mogelijk na zorg vuldige overweging van alle omstandigheden Het ontwerp van do Fransche nota be sprekend zeide de Engelsche minister Cham berlain, dat het grondbeginsel, waarvan de (Engelsche regeering uitgaan, is dat alle nieuwe verplichtingen beperkt moeten ble ven tot de handhaving der territoriale rege lingen aan de Westergrens van DuitschlaucL De Engelsche regeering is niet bereid el ders nieuwe verplichtingen op zich te nemen buiten die welke reeds voortvloeien uit het volkenbondsstatuut cn. de vredesverdragen. DUITSCHLAND. De financiën ernstig sala- ris^actie. In do valorisatie-commissie van den Rijksdag deeldo de voorzitter dr. Philipp (Duit8ch-nat.) medo, dat er reeds 2744 ver zoekschriften in verband met de voorgestelde wet zijn binnengekomen. De minister van financiën Von Schlieben gaf vervolgens een overzicht der begrooting 1925 volgens den stand op 17 Juni, waaruit bleek, dat er reeds een tekort is van 446 millioen rijks mark. De toestand is dus zeer ernstig cn men moet op buitengewone maatregelen gevat zijn om het tekort te.dekken. Van de verhooging van den accijne op bier en tabak kan niet worden afgezien. De mi nister zeide, dat hij alle aandacht aan den nood der sociale-rentetrekkers en de slacht offers van oorlog en inflatie wijdt, doch dat men zich daardoor niet mag laten be wegen om de grondslagen van een gezond financieel beheer in gevaar te brengen Daarna ging men over tot de bespreking van het wetsontwerp tot aflossing van openbare leeningen. De Rijkspresident zal 23 Juni in tegen woordigheid van den minister van justitie een delegatie der arbeidsgemeenschap van salariaactievereenigingen ontvangen om hun wenachen en uiteenzettingen in zake de salarisactie in ontvangst te nemen. FRANKRIJK. Het kabinet Painlevé in gevaar de strijd in Marokko tegen com munistisch postpersoneel In de Kamerzitting van gisteren is een uitspraak gevallen over de evenredige ver tegenwoordiging. Het voorstel van de Ka mercommissie van het algemeen kiesrecht, BINNENLAND. Een klein, niet ernstig, ongeval overkomt H. M. de Koningin in Zwitserland. De Loonraad der Ned. Spoorwegen steil voor zoodanige maatregelen te nemen, dat niemand van het personeel rechtstreeks in loon achteruit gaat. BUITENLAND. De documenten betreiiende het veilig heidspact zijn gepubliceerd. Uitspraken van Chamberlain en Luther over het veiligheidspact. De laatste sprall over de ontwapening. Het kabinet Painlevé in gevaar. Italië is bereid met Amerika over di schalden een regeling te treffen. Toenemende onrnst in China. Amundsen is met zijn gezellen ongedeerd op Spitsbergen teruggekeerd. In Amerika is senator La Follette over leden. Pierpont Morgan ernstig ziek. tot 'het opstellen van een nieuw kiesrecht; gebaseerd op de integrale evenredige ver tegenwoordiging (dus over liet gelieele land) verdedigd door den socialist Renaudel, is mot 295 tegen 265 stemmen verworpen. De socialisten en de rechterzijde stemden voor, de radicalen en het centrum stemden tegen. Zooals bekend, hebben de socialisten be sloten, dat zij na de verwerping van de evenredige vertegenwoordiging zich zullen vereenigen met het voorstel van de radica- len om terug te keeren lot de districlsver- legenwoordiging met twee stemmingen, waarvan een herstemming. Op het laatst der zitting werd het ver zoek tot interpellatie van den communist Rcnaud Jean, over het feit, dat de commu nisten niet waren toegelaten, toen Painlevé voor de groote Kamercommissie zijn verkla ringen over Marokko heeft atgelegd, met 426 tegen 27 stemmen verdaagd. Zijn interpellatie toelichtende, zeide Re- naud Jean, dat volgens de opvattingen der communisten de verklaringen van Painlevé over Marokko, voor de openbaarheid be stemd moeten zijn, daar het leven van Fransche soldaten op het spel staat, die op misdadige wijze in den dood worden ge dreven. Painlevé protesteerde heftig tegen deze bewering, die een groot rumoer uitlokte, dat nog aanzwol, toen Cachin zich in het debat mengde. De stemming maakte hieraan echter spoedig een einde. Een groot deel der socialisten heeft zich weer van stemming onthouden. In werkelijkheid heefk deze „gemeen schappelijke vergadering" der groote Ka mercommissie. formeel gesprokenniot plaats gehad. Toen bij het begin der zitting de voorzitter, Franklin Bouillon, aan de aanwezigen vroeg, ot zij de verstrekte me dedeelingen absoluut geheim zouden hou den, las de communist Renaud Jcan on middellijk de gewone verklaring voor. vol gens welke de communisten zich niet aan geheimhouding gebonden achten, l'ranklin Bouillon verklaarde daarop, dat de bijeen komst niet kon plaats hebben en hief de vergadering op. Het plan werd toen gevormd, Painlevé te hooren in een lokaal, dat gewoonlijk ge reserveerd is voor de besprekingen van de voorzitters der politieke groepen. Deze bij eenkomst had dus een privé-karakler en was slechts toegankelijk voor hen, die ge heimhouding beloofden. Met behulp der kamerbewaarders werden, na een heftige scheldpartij, de communis ten buiten de vergaderzaal gehouden. Het schijnt echter met het cartel mis te loopen. Het heet, dat de socialistische frac tie tenslotte den sieup aan Tainlevé heelt opgezegd. Bevesiging hiervan is echter wenschelijk. En Caillaux stelde een ultimatum daar nevens. Hij heeft de financieele Kamercom missie doen weten, dat de regeering. tenzij het parlement gedurende de maand Augus tus' bijeenkomt ter behandeling der voorge stelde financieele maatregelen, zal aftreden. Op het Marokkaansche oorlogsterrein blijven de Rilfbewoners in den aanval, dat is het eenige. wat men hoort. Uit Madrid wordt bericht, dat de eerste vergadering der Franscli-Spaansche confe rentie heeft plaats gehad. De voornaamste punten der bespreking vormden: de orga nisatie eener effectieve blokkade van Ma rokko; vredesvoorwaarden met Abdel Krim, indien hij bereid is te onderhandelen; de te volgen politiek ten aanzien van de inland- ache, bevolking.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1