No. 20020. DONDERDAG 18 JUNI Anno 1925 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnjs. Kleine Advertentièn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postcheque- en Girodiei^t No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden ƒ2.36. per week0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2 35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH k f 0.18—f 0.23— L0.32, SCHOL k f 0.13—f 0.30, GEH. KA BELJAUW k f 0.26, TARBOT k f 0.60 per pond en NIEUWE HARING k f 0.06 per stuk. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Leiden, 18 Juni 1925.. 9694 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N. V. Emile Schulze en Zonen'e Maatschappij en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een fabriek voor het ver vaardigen van luciferspillen in het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 44, kadastraal Lekend gemeente Leiden, Sectie M. No. 3763; en b. de Continental Petroleum Com pany te Rotterdam en rechtverkrijgenden tot oprichting van £en ondergrondsche be waarplaats voor 2000 Liter benzine op de Pieterskerkgracht vóór het perceel Pie- terakerkgracht 9 No. 4, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie G. No. 1758. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 18 Juni 1925. 9695 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van: a. G. J. Alke made, om vergunning tot uitbreiding van de broodbakkerij in het perceel Morsch- btraat No. 68, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie B. No. 68, en b. de N. V. de Leidscho Zoutkeet, om vergunning tot uitbreiding van de zoutkeet op het perceel Oude-Singel No. 248a en 250, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie B. No. J 2862, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Juni 1925 9693 Gisteravond, had een drietal belas tingambtenaren post gevat aan de Utrecht sche brug ter eontroleering der rijvvielbe- lastingplaatjes. Al spoedig viel er een groot aantal slachtoffers. De in beslag genomen rijwielen werden naar het politiebureau ge transporteerd. Dat een cn ander veel be kijks had, laat zich begrijpen. Hel was er zoo druk, dat de politie het verkeer ter plaatse moest regelen. Een dergelijke controle werd ook uit geoefend aan de brug over de Haarlemmer vaart nabij den Maresingel; ook hier vielen vele slachtoffers. Door den sludent J. II. P. alhier is bij de politie aangifte gedaan, dat hij sinds Vrijdagavond zijn rijwiel vermist, dat hij had neergezet in den gang van sociëteit „Minerva". Gisteravond omstreeks halfacht was de schipper G. T. uit Haarlem bezig van zijn motorschuit, liggende in den Oude- Singel de motor voor te warmen. Hij blies daartoe in de vlam van een petroleumstel, waardoor deze plotseling hoog oplaaide en hij ernstige brandwonden in het gelaat be- *kwam. Nadat dr. Driessen van den Eerste- Hulpdienst geconstateerd had, dat de ver wondingen niet van gevaarlijken aard wa ren, werd hij naar Haarlem overgebracht. Het hoofdbestuur van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur deelt mee, dat het waarborgfonds voor de bloemententoonstelling te Heemstede niet behoeft te worden aangesproken. In ver- banu met de beslissing over den zetef van de Vereeniging zal het hoofdgebouw op de tentoonstelling voorloopig niet worden ver kocht. Besloten is, aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor Haarlem en Om streken. een subsidie van f 500 te verleenen. In verbaud met de thans bgna negen weken durende staking van de met selaars, opperlieden en voegers, in Den Haag, hebben do samenwerkende patroonsorgani saties in haar vergadering van gisteravond waar ook een groot aantal ongeorganiseerde patroons aanwezig was, beslotjn, Maandag 29 Juni de uitsluiting te doc-n ingaan voor alle vakgroepen, in het per 28 Februari j.l. afgeloopen Iandeljjk collectief contract ge noemd. Tot nieuw lid van Gelre, vereeniging tot beoefening van" Geldersche geschiedenis, oudheidkunde en recht is door de alge meene vergadering aangenomen de heer S. J. Fockema Andreae, alhier. Voor de examens Burgerlijk en Han delsrecht. Handelsrekenen en Handelstech niek, afgenomen door de Nedeiiandsche Organisatie van Accountants te Amsterdam, slaagde onze stadgenoot de heer J. W. Wig- gers. assistent-lid dier organisatie. Ter gelegenheid van de herdenking van den Slag bij Waterloo in 1815 wappert heden van den Raadhuistoren en eenige openbare 'gebouwen de nationale driekleur. Gis'.u:avond sprak ds. Joh. Rauws, van Oegstgcest, in de Evangelisalietent van het Leger des Heils. De samenkomst was zeer goed bezocht. Na het zingen van een openingslied, dat gezamenlijk door de aan wezigen onder begeleiding van het muziek korps werd aangeheven, ging ds. Rauws voor in gebed. Daarna sprak hij in zijn in leidingswoord over oude herinneringen aan het Leger, waarna het Zangkoor zich liet hooren. Daarna sprak ds. Rauws naar aan leiding van Hand. 4, waarbij hij er bij elk Christen op aandrong, een zendeling te zijn in eigen omgeving. Nadat het Zangkoor zich nog eens had laten hooren, werd deze bijeenkomst met dankgebed gesloten. Naar aanleiding van deswege ge plaatste advertenties verzoekt het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwijs alhier ons te willen melden, Ier voorkoming van misverstand, dat de extra-bijdrage, zijnde 15 gulden per jaar, niet is per kind, maar per gezin. Dat deze bepaling alleen geldt Voor de Opleidingsschool aan hel Noord- einde 40. Verschillende ochtendtreinen richting LeidenDen Haag, die slechts vier rijtuigen telden, bleken te klein te zijn, zoodat extra- rijtuigen moesten aangezet worden. De trei nen, wc'.ke echter na acht uur hier uit Den Haag en Haarlem aankomen, zijn weinig gebruikt geworden, zoodat het goed merk baar is, dat maandkaarten in die treinen niet meer geldig zijn. De Commissaris van Politie alhier geeft in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens in handelsrelatie te treden met Willem Vermeulen, geboren te Bodegraven, 14 Maart 1895, wonende al hier. Kooipark 16 of 's-Gravenhage, Amstel- Sfcraat No. 34. Niet onmogelijk is dat hij in betrekking staat tot A. Sligter, wonende Kooipark No. 16 te Leiden, tegen wien feeds meermalen werd gewaarschuwd. Met de restauratie van den toren der Nieuwe Kerk, te Delft, weermede in het begin van dit jaar werd aangevan gen, lï men thans zoo ver gevorderd, dat het nieuwe steenen gewelf, hetwelk de vroegere houten zoldering moet vervangen, dezer dagen ïs gereed gekomen. Verder is een begin gemaakt met het schoonmaken van de muren. Hoewel het werk nog lang niet is voltooid, wordt voorfoopig met de verdere herstelling en restauratie van het bouwwerk niet doorgegaan, daar geen fond sen meer beschikbaar zijn. De aangebrachte stellingen blijven vooreerst staan, daar deze i bg| de voltooiing van het werk weer dienst moeten doen. Gistermorgen kwam, na een reis van drie weken, te IJmuiden terug j de stoomireiler „Christine Catharina" IJM. i 13, van de Stoomvisscherij-Maatschappij j „Anela", aldaar, welk schip een proefreis gemaakt heeft naar de Spaansche kust voor de treilvisscherij. Het resultaat van deze proef is zeker niet slecht te noemen. Een groote vangst tongen van buitengewone grootte en zeer goede kwaliteit vormt wel i de hoofdvangst. Verder een goede partij rog, j vleet en roode poonen, doch geen schelvisch of kabeljauw; in hoofdzaak dus platvisch en geen rondvisch. Wegens den langen reisduur en het warmere klimaat had men extra zorg aan de ijsbehandeling besteed, j zoodat de vangst in even goede conditie aankwam als van de Noordzee. De tongen die van een afmeting en gewicht zijn, zoo- als men die niet op de Noordzee aantreft, brachten gemiddeld f 1.80 per K. G. op. De totaalbesomming van het schip bedraagt f 4800. In aanmerking nemende, dat onder ongunstige weersomstandigheden is ge- vischt, daar veel last van mist is ondervon- en. zijn de resultaten niet ontmoedigend. De arbeiders van de steenfa- I briek, van de firma Brouwer, te Diepenveen, hebben liet werk neergelegd. De staking omvat 24 man, allen georganiseerd: De staking aan de steenfabriek der firma Van Hasselt, te Kampen, is opgeheven; de arbeiders zjjn daar op de oude voorwaarden weer aan het werk gegaan, dus zonder dat de fabriek het arbeidscontract heeft ge teekend. Van arbeiderszgde wordt ge- j meld, dat de arbeiders van de firma Van Hasselt zijln georganiseerd iö den Christe- lij-ken Transport- en Fabrieksarbeidersbotid modern georganiseerde» werken er niet. De Christelijke Bond heeft zjjn eisch van het teekenen van het contract b$ bedoelde firma laten vervallen. re de twee andere kinderen eveneens aan getast Volgens verklaring van den dokter is deze gevreesde ziekte in dit geval niet besmettel óh. De „Asser C t" meldt uit Zwarlemeer: Voor eenige dagen is de arbeider R. krankzinnig geworden. Men vermoedt, dat armoede daar grootendeels de oorzaak van was en tevens de'angst, dat de keet. welke hij bewoonde en die zeer bouwvallig was, vandaag of morgen zou instorten. Nu is het onvermijdelijke gebeurd en heeft de tweede slag deze arme familie getroffen. Zaterdag is namelijk de keet in elkander gezakt en waren vrouw en kinderen dus dakloos. Dezer dagen kwam aan het loket „postpakketten" in het postkantoor te Leeuwarden een eenvoudig man een postpakketje aanbieden, dat bestemd was voor den gewezen kroonprins van Duitsch- land. liet verwonderd gezicht van een der om standers ziende, vertelde hij: 'n Kleine er kentelijkheid, m'nhecr. 'n Jaar of wal ge leden was ik op Wieringen, ik had geen werk en dus geen brood. Toen heeft de kroonprins mij aan wat geld geholpen en ik kwam er weer bovenop. Nou stuur ik 'em tot dank 'n kistje beste sigaren. Drie kinderen in de vla ru men omgekomen. Dinsdagavond om streeks elf uur ontstond brand, terwijl de bewoners reeds te bed lagen, bij den heer Lecrs, te Urmond (L.l. Plotseling stond het huis in lichtelaaie. Drie kinderen van-om streeks 10 tot 14 jaar konden niet meer tij dig worden gered en kwamen in de vlam men om. Wat het ongeluk nog tragischer maak, is wel dit, dat de vrouw van Leers verleden jaar verdronken is. („Msb.") Chopin, de groote componist, was eens de bewonderde gast van een rijk schoenmaker. Na den maalt-;d verzocht fiera de gastheer zich voor hot klavier te zetten. Chopin zccht uitvluchten, doch de vrager liet zich niet afschrikken. „Speel wat om mg te laten zien, hoe het behoort," zedde hg. Chopin gaf too. Eenige dagen later ver zocht de groote kunstenaar dein schoenmaker ten zijnent. Midden onder het gastronomisch genot liet de componist een schoenmakers tafel in den salon brengen en verzocht den meester eon zool op een schoen te zetten. Verbluft keek de rgke schoenmaker op, doch de beroemde musicus bleef met vrien- delijken drang aanhouden: „Och, wees zoo vriendelijk om mg te toonen hoe het behoort." In het gezin van dón üeer B., te Boskamp, onder Olst, heerscht de cholera in vrg ernstige mate. Drie jonge kinderen, waaronder een van 10 weken zijtn aange tast. De vorigé week Donderdag werd het eerste geval geconstateerd en vrijdag wa- de algemeene toestand. De conferentie inzake wapen controle geëindigd. Met zekere spanning wordt gewacht op de publicatie van het Fransche antwoord op het Duitsche veiligheidsvoorstel. In Duitschland is men natuurlijk al druk doende met bestudeering der antwoord nota; reeds komen er voorspellingen over tijdsduur etc. van het Duitsche weder woord, maar die zijn te vaag en onzeker om er ruimte en aandacht aan te ver- j spillen. De conferentie in zake de controle op den handel in wapenen enz., welke den vierden Mei te Genève is aangevangen, is gister middag om halfdrie gesloten. In totaal heb ben achttien staten de conventie in zake de controle op den internationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmateriaal on middellijk onderteekend, nl. de Vereenigde Staten, Abessinië, Brazilië, Chili, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Britsch-Indië, Italië, Japan, Joegoslavië, Letland, Luxem burg, Polen, Roemenië, San Salvador en Spanje. Het protokol, houdende verbod van den chemischen en bacteriologi6chen oorlog ia door al deze staten met uitzondering van Frankrijk, onderteekend en bovendien nog door Canada, Duitschland, Denemarken, Griekenland, Nicaragua, Nederland, Portu- gal, Turkije, Uruguay en Zwitserland, te I zarnen dus zevenentwintig staten. Frank- rijk's uitstel van onderteekening van dit protocol ie slechts een gevolg van Paul Bon- cour's wensch om dit belangrijke document persoonlijk in naam van Frankrijk te kun nen onderteekenen. belgie. Een kabinet Ponllet gevormd. Het Belgisch kabinet is tot stand geko men na 72 dagen van crisis. De portefeuilles zijn aldus verdeeld: Poullet, premier en eco nomische zaken; Van der Velde, buitenland; Rolin Jacquemins, binnenland; Huysmans, kunst en wetenschappen; Tschoffen, justi tie; Janssen, financiën; generaal Eerstens, nationale verdediging; Anseele, spoorwegen Laboulle, publieke werken; Van dt Vijvere, Landbouw; Wauters, industrie en arbeid Carton, koloniën. Er is echter nog weer een gevaarlijk mo ment geweest. In de socialisten-partij was n.l. verzet tegen het afnemen van de porte feuille van binnenl. zaken aan Laboulle, maar door ingrijpen van Vandervelde en Wauters is dit verzet overwonnen. België heeft dus nu een kabinet. Voor hoe lang duitschland. Eeieren en het concordaat het amnestie-ontwerp. In den Rijksdag heeft de soc. dem. Saenger de interpellatie zijner partij toege licht, die in .het Beiersche concordaat een schending der Rijksgrondwet ziel. De so ciaal-democraten bestrijden het concordaat. Deze strijd is echter niet tegen de kerk gericht. In het Beiersche concordaat wordt ook de onafhankelijkheid der Duitsche hooge- school bedreigd, omdat het bepaalt, dat aan 2 Beiersche hoogescholen ten minste één professor in de philosopliie benoemd zal worden, die wat zijn katholieke overtui ging belteft, voor geen aanmerking vat baar zal zijn. Van de zijde der regeering werd geant woord, dat de Beiersche regeering het con cordaat, vóór zijn onderteekening, aan de Rijkskanselier voorgelegd heeft. De Rijks kanselier kon geen bezwaren tegen het concordaat inbrengen. Er is ook geen sprake van schending der grondwet. Overigens krijgen in het Beiersche concordaat de Evangelische kerken gelijke rechten als de katholieke. Het amne^tiewelsonlwerp is thans ge reed en ter goedkeuring aaü het rijkskabi net voorgelegd. Het ontwerp voorziet am nestie voor personen die hoogverraad heb ben gepleegd, die lid waren van geheime organisaties en die tegen bepaalde artikels van de wet ter bescherming van de repu bliek hebben gezondigd en die tot gevange nisstraffen van ten hoogste 1 jaar of tot geldstraffen werden veroordeeld. Van deze bepalingen zullen verschillende personen die een rol bij den staatsgreep van Kapp hebben gespeeld, profiteeren. De bondsta- j ten krijgen ook hunnerzijds het rechf am- neslie te verleenen. Zij zullen trachten het onderling eens te worden ten einde een ge meenschappelijke regeling te treffen. frankritk. Het cartel en de socialisten. Interview met Abdel Krim. Gisteren heeft de socialistische Kamer- groep vergaderd en is hel niet eens gewor den over de houding, voortaan jegens liet cai-bel aan te namen. Het ia een netelig punt met verscheiden aspecten. Hun meerderheid doet, alsof ze de openbare meening legen het geheime gedoe in de parlementaire com missies in bescherming neemt en geeft Painilevé grootendeels de schuld voor de In de Kamer bij hen ingetreden scheuring, toen 21 hunner met de communisten mee stemden, 17 de regeering steunden en 83 zich onthielden, die dus eigenlijk ook tegen- slemden. De communistische leden der com missies, door Painlevé in het vertrouwen te nemen, wilden zicJh niet tot geheimhouding verplichten. Tot nu toe kon daaraan een mouw worden gepast, maar de aarzelende houding van de socialisten jegens de com munisten dreigt nu de oplossing te vertra gen. De gansche verhouding van de partij tegenover meerderheid en regeering moet ter sprake komen. Zij maiken scherp onderscheid tusschen deze en de financieel© kwestie. Gaillaux en zij staan principieel tegenover elkaar Met hem in de eerste plaats moeten zij uitpra ten. In zake Marokko hebben ze daaren tegen den indruk, dat een misverstand ten opzichte van' de besprekingen met Spanje, de verhouding tot Abd-el-Krim en de vre desvoorwaarden voor de Rif-Kahylen, de re- ge erin. g en hen scheidt. Het zooeven begonnen overleg met Spanje geeft de hoop, dat die smokkelhandel aan de Marokkaanse lie kust voorlaan zal worden gefnuikt. Daartoe moet Spanje zijn eigenx havens controleeren. De blokkade moet tot buiten de territoriale wateren worden uit gebreid en tegen de smokkelschepen moeten zeer strenge maatregelen genomen. Allerlei nationaliteiten zijn er bij betrokken, ook de Franschen. De „Débats" voegt hierbij, dat Engeland en Italië op zijn minst een wel willende onzijdigheid dienen in acht te ne men en dat de Europeesche landen, wier wereldheerschappij door aanvechtingen van koloniaal communisme bedreigd wordt, elkander onderling steun moeten beloven, omdat de beschaving zelf wordt bedreigd. De socialisten zijn het in meerderheid daarmee niet eens. De radicalen zien in hun 'optreden een stelselmatig, onverklaar baar en ongegrond verzot en stellen hen voor de keus tusschen de sociale en natio nale cartelpoliüek en de communistische demagogie. Dat nationale element gaf den socialisten een tegenvleug. Zij kunnen nu Herriot tegen Painlevé, dat is het eerste en de tweede druk van het cartel, tegen elkaar trachten uit te spelen en voorgeven, dat de laatste zich niet heeft gehouden aan de voorwaarden voor de steunpolitiek, in de briefwisseling tusschen Herriot en Blum neergelegd, aldus het „Hbld." De radicalen probeeren dit argument bij voorbaat te ont zenuwen, en de oppositie zegt, dat de re geering niets met de socialisten te maken heeft, omdat zij haar wil steunen, zoo lang ze een nationale politiek voert. Dit is vuur op de wond en vervorming van het cartel binnenland. Minister Colijn op het Congres van del. Chr. Middenstandsbond. Het waarborgfonds voor de bloemenlen. toonstelling te Heemstede behoeft niet aan. gesproken te worden. Een referendum wijst ait, dat hoofden van scholen niet worden toegelaten in den Bond van Ned. Onderwijzers. Maandkaartenhonders en de verkiezing» dag. Bij een brand te Urmond (L.) zijn drie kinderen omgekomen. r buitenland.' De conferentie te Genève ter controle van den wapenhandel etc. is gesloten. In België is een kabinet Ponllet gevormd. De Fransche socialisten en het cartel. Nadere bijzonderheden over het interview met Abdel Krim. Nienwe nota aan China. E NATIONALE INSCHRIJVING VOOR DE OLYMPIADE 1928 TE AMSTERDAM. Na onze verantwoording in ons Blad van gisteren ontvingen wij nog van de Ver. van den Neutralen Handeldrijvenden en In- duslrieelcn Middenstand te L. f25.Totaal is dus tot op heden door ons ontvangen f 2303.91*/t. Gaarne zien wij nog steeds meerdere giften tegemoet. Denkt erom, onze inschrijving moet sluiten op een minimum, bedrag van f 2500. door uittreden van de socialisten en toetre ding van oentrumleden is niet uilgesloten, maar in zijn huidige gedaante kan het kabi net, dal toegezegd heeft, Hemot's lijn te zul len volgen, dan niet aanblijven. Over eenige dagen weten we, hoe Caütaux de nationale behoeflen mot die van het cartel zal rij. men. Misschien worden de principieele te genstellingen uitgesteld onder bet motto, daf de eischen van liet oogenbtik het eerst moe ten worden ingewilligd. Een medewerker van de Papoio d'Itaildal heeft in Marokko een onderhoud gelhad met Abdel Krim, gelijk reeds kort gemeld. Deze verzekerde den journalist dat de Rif troepen beet georganiseerd zijn en naai onder de bevelen van bulteniandsohe officieren staan. Frankrijk en Spanje zullen zeer teleurgesteld worden indien zij op de gevolgen van een hangen blokkade speculeeren. Het Rif kan gedu rende drie jaar zonder toevoer uit het buitenland leven -Abdel Krim verklaarde zich echter te allien tijde bereid over een voor hem aanneembaar modus vivendi met Frankrijk en Spanje te onderhandelen. Sprekend over de Spaansch-Fransahe riva liteit zeide hij: ik was werkelijk niet van plan mij een nieuwen vijand op den hals te halen, nadait Primo de Rivera zich bereid had verklaard tot onderhandelingen die ze ker reeds een resultaat zouden heb ben opgeleverd, indien Parijs niet door groote beloften druk op de Rivera had uit geoefend. zoodat do onderhandelingen wer den afgebroken. Frankrijk heeft ons voort durend bewijzen gegeven van zijn sympa thie voor ons en van zijn jaloezie tegenover Spanje. Frankrijk achtte het bewezen dat Spanje niet in staat was ln Marokko te re- geeren. Toen de Fransche regeering echter bemerkte, dat wij het eens gingen worden met de Spanjaarden, die we tot nog toe als onze gemeenschappelijke vijanden hadden beschouwd, begon zij onderhandelingen te voeren over het overnemen van de Spaan sche zone in Marokko. Spanje eischte 1 milliard francs en was dan bereid al zijn protectoraatsrechten in Marokko af te staan. De Fransche regee ring schoof de onderhandelingen steeds weer op de lange baan, in de hoop, dal de positie van Spanje in Marokko zou worden verzwakt en Spanje dientengevolge minder hooge eisciheu zou stellen. Engeland had wind gekregen van de tusschen Frankrijk en Spanje gevoerde onderhandelingen en ook hierdoor konden die nog niet teneinde worden gevoerd. engeland. Toenemende werkloosheid Mc Neill ongesteld uit dt dominions. In het Lagerhuis heeft Churchill betuigd, dat hij zich moest verzetten tegen een voor stel, dat was ingediend om de belasting pp

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1