De Hand met het Litteeken. No. 20018. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 Juni Tweede Blad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. UIT HF RUNSTREEK. I FEUILLETON. De gisteren van IJsland te IJmuiden aangekomen Duitsche stoomlrei- fer „Senator Dumph-en" L. U, 27 heeft een heilbot aangebracht, die 200 pond woog. Het beest was twee meter lang en een meter breed. Eanige kaashandel ar en Hoorn ontvingen den laatsten tijd klachten over de kwaliteit van de door hen geleverde waar, terwijl zij de overtuiging hadden, dat de klachten ongegrond waren. Bij onderzoek is nu gebleken, dat gedurende de reis 'de goede kazen, werden geruild voor minderwaardige, z.g. lombokkers. Men ver moedt, dat die omruiling geschiedde op het traject HoornRotterdam, voor welk ver voer het personeel der Rotlerdamsche boot V*n de firma J L. verantwoordelijk is. D e 12-jarige Johannes Kot d es Zoon van H. Kordes, wonende Knollendam- nierstraat te Wormer, wordt sedert Vrijdag i2 Juni 1.1. vermist. Tegen den avond is hij naar het naburige Wormerveer gezonden, om een boodschap te doen, doch hij is niet teruggekeerd. Het schijnt, dat hij het mede gegeven geld heeft verloren; men vermoedt dat hij om deze redenen niet thuis durft komen en zwervende is. Een gezelschap van twaralf jongelui uit Rotterdam maakte een plezier reisje per motorboot op de Merwede. Men landde te Werkendam, waar enkelen gin gen zwemmen. Plotseling verdween een 21-jaxige jongen in de diepte en kwam niet meer boven. Enkele uren later beeft men Zijn lijk opgehaald. Zaterdagavond geraakte iee-n bij het zgn. Roeiershoofd ie Vlissingen Zwemmende 13-jarige jongen met zijn hoofd op een steen. De jongen kwam nog $ven boven, streek met de hand door het haar en zonk toen weer. Na lang duiken en Boeken door personeel van het loodswezen Werd de ongelukkige boven water gebracht, maar het gelukte niet de levensgeesten op 4e wekken. Een visscher, die in de buurt lag met zijn Bchip, weigerde zijn boot ie geven, en be riep zich er later op, .dat daar zwemmende jongens wel eens meer zonder reden om hulp roepen. Bij Ypelaar, zoo meldt men uit Breda, klom een jongen, waarschijnlijk met de bedoeling e«en vogelnestje uit te balen, in een paal van de electrische centrale. Hij kwam met den eledrischen draad in aanra king en werd onmiddellijk gedood. De recherche le Arnhem beeft aangehouden Q. P. B., filiaalhouder fran een s'ofznigermaalschappij, wegens Verduistering van gelden in dienstbetrek king, van een automobiel ten nadeele van 9en automobielmij. en weg-ens oplichting tot een bedrag van f 1000. De verdachte is ter beschikking van de justitie gesteld en Haar hel huis van bewaring overgebracht. 'Ape! doorns oudste inwo- jger, de heer B G. de Winter, is Zondag overleden. Hij is ruim 102 jaar geworden. Te Enschede is ZateTdagnamïd- ,g en -avond het 50-jarig bestaan van et Volkspark dc stichting van wijlen len heer H. J. van Heek Herdacht, fcnet het houden van concerten, het afsteken van vuurwerk en de inwijding van een pleuwe muziekkapel. Deze heelt een breedte Van 10 H., is 9 M. diep en 6 M. hoog en biedt ruimte voor een koor van 120 tengers of een orkest van 65 personen. De bouwkosten er van bedroegen ongeveer f9000. De heer J. W. Cdo, te T i e 1, zond gslermiddag per luchtpost via Bazel de Koningin te Chamonix de eerste kersen, die hij, sinds jaren hofleverancier, dit jaar ex- pedieerde. Te Hel mond is gisterm o r g e n brand ontslaan in de bontweverij- en deken- fabrieken van de firma J. A. Racmaker en tlo. Hef vuur ontstond in de afdeeling gom- merij, welke een afzonderlijk perceel vormt. Met eigen brandblusch middel en der fabrrk weid bet vuur, dat in den groot en vooraad garen gretig voedsel vond, aangetast. De omlinggnde panden werden nalgehouden. De Helmondscke brandweer kwam met de stoomspuit spoedig hulp verleenen, zoodat omstreeks halféén de brand geheel was ge- bluscht. De gommerij is geheel uitgebrand. Het werk der 600 arbeiders, die op de fa- brek werkzaam zijn. zal geen stagnatie on dervinden. De schade is echter groot. In een Frieseh dorp wa9 de chronometer van den veldwachter, waarme de deze de snelheid van passeerende motor rijtuigen controleert, stuk geraakt. Hij, zegt „De Tel." leende een stopwatch van een dorpsgenoot,5 die ook motor rijdt. Met het ge leende horloge controleerde de politieman nu ook diens eigenaar, diele hard reed en proces-verbaal volgde. De eigenaar, heeft ton onmiddellijk zijn chronometer terug gehaald. Volgens een bericht uit Le Havre heeft een brand aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Ary Scheffer" ernstige schade toegebracht aan schip en lading. Onderwijzeres: „Vertel me eens, Jack, wie waren het, die de Kabel- jauwschen versloegen?" - Jack: „Dat weet ik niet, juffrouw; het voetbalverslag komt pas morgen in de krant." Ba BUITENLANDSCH GEMENGD. Gistermorgen had in de Potsdammer- j strasse te Berlijn een ernstige trambot sing plaats. Een tram reed in volle vaart op een andere tram in, die bij een halte stil stond. Hierbij werden 25 personen gewond, waarvan enkele zeer ernstig. Het onmiddel lijk ingestelde onderzoek wees uit, dat de bestuurder van de eerste tram niet tijdig ge nocg geremd had. In den aanhangwagen^ van de stilstaande tram braken alle ruiten; van de passagiers maakte zich een paniek mees ter. De schuldige bestuurder werd direct ontslagen, terwijl een vervolging tegen hem zal worden ingesteld. In Dover heeft gisteren een autobus-onge luk plaats gevonden. Een autobus met pas sagiers is daar, toen zij van Dover Castle de heuvel af reed, omgeslagen, zoodat de wielen omhoog staken. Twee der inzitten den, een echtpaar, werden gedood en vijf anderen zwaar gewond. Zondagavond had om twaalf uur op den landweg van Schwerte naar Westhofen een ernstig auto-ongeluk plaats. Een autobus, waarin zich 50 personen bevonden, sloeg plotseling om. Daarbij werden 30 personen min of meer ernstig gewond. In den loon van den nacht konden de meestcn na het- aanleggen van een verband huiswaarts kee- ren. Vijf zwaar gewonden bevinden zich nog in het ziekenhuis. Het weekblad Graficus vertelt: In Brighton kwam een dezer dagen een seheidingsproces voor, waarbij de vrouw verklaarde, dat zij haar man in de 20 jaar huwelijk nog nooit op ontrouw had betrapt. Bij hot afstoffen van zijn schrijftafel was haar blik echter toevallig op de schrijfmap van haar gevallen en daarop had zij tot haar grooten schrik allerlei innige liefdes betuigingen in spiegelschrift ontdekt. Het bedoelde vel inktvloei werd ter te rechtzitting als stille getuige voor den dag gehaald en daar het vast stond, dat het handschrift van den aangeklaagde afkom stig was, werd zonder verder onderzoek, de scheiding tusschcn het eens zoo gelukkige ecthpaar uitgesproken. Hieruit blijkt dus wel, dat het gebruik van inktvloei niet- zoo onschuldig is als dat I van den vroegeren zandstrooicr. In de stad Gyongyös in Hongarije zijn tengevolge van een brand, die door een I storm nog aangewakkerd werd, twintig hui zen in de asch gelegd. De schade wordt op twee mil li oen kronen geschat. Het vuur woedde juist in de stadswijk, die bij den grooten brand in 1917, toen bijna de ge- heele stad werd verwoest, gespaard bleef. „De kleine seigneur" is een berucht Poolsch bandiet, die in tegenstelling roet wat de meeste zijner collega's doen, in Po len zelf werkt. Hij wordt vèrdacht van een aantal moorden en een nog grooter aantal diefstallen gepleegd te hebben. De Pool- sche politie' looft een prijs uit van 10,000 franken voor wie ,,den kleinen seigneur" ontdekt. Deze heeft nu aan de bladen lateo weten, dat hij weliswaar moet erkennen, dat de toestand der Poolsche iHn ancien niet schitterend is, maar 10,000 fr. niettemin toch een veel te geringe belooning vindt voor wie hem te pakken krijgt. Hij zal er zelf nog 120,000 fr. bij doen! Sinds 8 a 10 dagen heerscht een raadsel- tige epidemie onder de visschen van het meer van Genève. Dagelijks drijven tien- j duizenden doode visschen, van alle soorten en alle grootten, te Genève aan. Tevergeefs zoeken de ichtyologen naar de verklaring van dit verschijnsel. Het onder zoek van het water heeft uilgewezen, dat dit absoluut normaal is. Ook de hypothese van plotselinge koude onderstroomingen heeft men moeten laten varen. Het meer van Genève is niet bijzonder viscbrijk en men verontrust zich dus ten zeerste over deze fatale sterfte, welke den omvang van een uitroeiing aanneemt. („Hbld") Alphen. De werkman Van H. viel gis termorgen van een steiger van eenige in aanbouw zijnde huizen. De opgeloopen ver wondingen waren van dien aard, dat genees kundige hulp ingeroepen moest worden. Alkemade. Onze stadgenoot de heer P H. v. d. Bosch verkreeg bij het examen van de Ned. Ver. v. Gemeentebelangen de acte van bekwaamheid in de Gemeente- adninistratie. Bodegraven. Gistermiddag werd op de nieuwe begraafplaats aan de Noordzijde het stoffelijk overschot Ier aarde besteld van den heer D. Turkenburg, mede-directeur van Turkenburgs Zaadhand el en wethouder. De belangstelling was van alle zijden zeer groot Door de politie waren goede maatre gelen getroffen. Nadat in de spreekplaats, die door het mooie weer niet gebruikt be hoefde te worden, de stoet van familie, gc- noodigden, personeel en corporaties was op gesteld, werd achter de door leden van het personeel gedragen baar, naar de geopende groeve gewandeld. Achter de baar liep al lereerst de geheele familie Turkenburg. ver volgens de Gemeenteraad, waarbij zich ook oud-burgemeester Le Coultre had aangeslo ten, daarna vertegenwoordigers van vereeni- gingen, als Tuberculose-vereeniging, C.-H. 1 Kiesvereen. Confess. Vereen., Vereen, van Zaadhandelaren, enz. Hierop volgde bet ge- heele personeel, waarachter .zich alle leden der Chr. Jongelingsveraeniging „Timotheus" i schaarden. Ten slotte volgde een zeer talrijk publiek. Bij de groeve aangekomen, werd allereerst het woord gevoerd door den be- kenden „PmêP'-redacleur dr. J. H. Gunning J-ILzn., van Bilthoven. Deze heeft den over ledene de laatste weken voel gesproken en kende hem als oen stil-geloovig man, die wist, dat nu de Heer hem roepen zou in den eeuwigen zonneschijn. Voor zijn nabestaan den is zijn heengaan een zwaar verlies, evenals voor zijn personeel. Spr. hoopt, dat zij allen zullen komen tot denzolfden Hei land, die den overiedene zoo Koninklijk door alles beeft heengeholpen. Burgemeester Van Dobben de Bruyn zegt, dat Bodegraven in het heengaan van den beer Turkenburg een zwaren slag heeft ge kregen. Hij was een der weinige burgers, die naar het algemeen gevoelen onmisbaar wa ren. Voor vele belangen werkte hij medc. Spr. wil hem voornamelijk herdenken als Raadslid en wethouder. Enkele maanden mocht hij met hem samenwerken cn heeft hem leeren kennen als iemand, die door allen zonder onderscheid werd hooggeacht Zijn plaats zal door den loop der tijden weer worden ingenomen, doch het zal voot zijn opvolger moeilijk, zijn hem te vervangen. Ook door zijn handelszaak, de belangrijkste van Bodegraven, mede door zijn energie ge worden, heeft hij veel voor de gemeente gedaan. Spr. wil niet den mensch vergoden, maar voelt zich geroepen, om hier dank te zeggen voor alles, wat door den heengegane voor Bodegraven is gedaan. Ten slotte be tuig! spr. de deelneming van hel gemeente bestuur aan de weduwe en haar kinderen. Mr. La Gro spreekt namens „Het Groene Knus," de Tuberculose-vereen., ziekenvoc- ding, enz. en herdenkt den overledene als ijverig medewerker Jer. leniging van het. leed der mensehheid. Hij prijst zijn edel karak ter en zijn gouden hart. Overal, waar hij medewerkte, heerechte een pretligen toon en bestond waardeering voor elkander. Mevr. Turkenburg wijst hij op de rozen, die het kruis sieren en den eenigen zoon wekt hij op om, met vaders beeld voor oogen, den naam Turkenburg in de toekomst hoog te houden en dan zooals> hijzelf deed. te be^ rusten in Gods wil. De heer v. 3. Marei spreekt namens de Christ-Hist. Kiesveree ijing en EaaiLfractie en namens de Confessioneel Vereeniging. Spr. heeft vele jaren met den overledene samen gewerkt en hem ten zeerste gewaar deerd. Een zijner schoonste eigenschappen was, dat hij zich nooit naar voren drong, doch steeds op den voorgrond werd geplaatst. Daarbij was hij steeds principieel. Spr.'s Vereenigingen lijden door dit sterven een gevoelig verlies. De hear Ph. de Bruyn Sr., voorz. der Chr. J. V. „Timotheus", waarvan de over ledene 2de voorz. was, dankt bij deze groeve voor alles, wat deze Vereen, aan hem te danken heeft gehad. Vooral in de laatste jaren, toen hij de dringende verzoeken niet wilde afwijzen en tweede voorz. der Ver eeniging werd. Hg heeft veel voor de jonge menschen gedaan. Het is dan ook moeilgk om stil te rijn, nu hij werd weggenomen, naar de Vereeniging weet, dat niet de dood, maar Jezus hem riep, en dat nij nu in den Hemel juicht De meesterknecht der firma Turkenburg, de heer H. Blazer, zegt, dat er bij het bericht van den dood van zijn patroon eea schok door de gem jen te, maar ook door de zaak gegaan is. Spr. zou willen zeggen, wat de overledene voor de armen cn voor zgn personeel geweest is. Tot in zgn riekte droeg hij zorg voor de ziekenvoeding. Toen hij altcheid nam van zijn vrouw en kinderen, spiak hg maar enkele woorden, doch zgn eerste waren tegen zgn zoon, wïen hij ver zocht toch vooral goed voor het personeel te zijn. Spr .belooft namens het geheele per soneel aan de overlevenden, zich vol dank baarheid om hen te zullen scharen. De voorzitter der Nederlandsche Veree niging van Zaadhandelaren aagt, dat deze Vereeniging in den heer Turkenburg een groot man verliest Namens dcc geheeien Necerlandschen Zaadhandel condoleert hij de familie. Het slotwoord wordt gesproten door ds. Van Wijngaarden, van Wcstmaas, een neef van den overledene, die namens de familie dankte voor de hartelijke deelneming, die zij van zoovele zijden mocht ondervinden. Dat doet in deze zware dagen goed. Spr. wijst op Hem, in Wien ook de overledene ontslapen is, en verzoekt le zingen uit Ps. 103: M-aar 'sEeeren gunst zal over die Hem vreezen"; waarna hij een „rust zacht" uitspreekt en de kist zachtjes in de groeve wordt neergelaten. Als nog enkele bloemen op de kist gestrooid zijn, wordt het graf ge sloten en een groot aantal kransen daarop neergelegd, waarna de doodenakker wordt verlaten. Onder de kransen merkten wij er o. a. op van het personeel, van de Jongelings- vereen. en-van de Confessioneele Vereen. In aansluiting mei ons bericht van vo rige weck diene nog, dal de heer Turken- burg in het St.-Anlihoniusziekenhuis te Utrecht is overleden aan eèn hevige be nauwdheid .Hij bereikte -slechts den 52-jari- gen leeftijd. Zijn opvolger op de C.-IL lijst is de heer W. Boer In de Raadsfractie zijn nu Iwee van de drie zetels vacant. Zaterdagavond gaf de Muzïekvereen. „Crescendo" oen reeks uitvoeringen op ver schillende plaatsen in het dorp in de open lucht. Door dames werd daarbij met busjes gecollecteerd voor hef Ionds tot aanschaf fing van nieuwe instrumenten. Er was wer kelijk heel goede muziek te genieten, zoo dat er dan ook overal onverdeelde belang stelling was. „Crescendo" heeft den laat sten tijd met moeilijkheden van allerlei aard te kampen, zoadat het zeker wel wat gesteund mag worden. Het is toch heter aan eigen muziekkorpsen le geven dan aan al lerlei rondreizende muzikanten. Hazerswoude. Op de veiling werden aangevoerd S055 kipeieren en 811 eend eieren. Prijs kipeieren f6.857.90 per 100. Eendeieren f 5 75—6.10. lianen f 0.80 pe r stuk. Kippen f0.70— 1. Konijnen f 0.83 1.75 en duiven f 0.190J21 per stuk. Leiderdorp. Door de* aid. Leiden van den Vrijz. Dem. Bond was alhier gister avond m het café Ramaker, alhier eao openbare vergadering belegd, waarin als spreker optrad do heer J. Kortland, tandi- daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer Staten Generaal voor deze Partij. De voorzitter, die den spreker in de zeer matig bezochte vergadering inleidde, wees er op, dat deze verkiezingscampagne *a- men viel met een voor de Partij gewientig ïnoineat, n.L het 20-jarig Ldmaatsoiiap van de Tweede Kamer van den leider, mr. Mar- chant. En het rijn niet enkel de partij- genooten, die deo leider hebben gehuldigd, ook anderen, zelfs tegenstanders, hebben met waardeering van dtn persoon van den leider en van zjjn werk gesproken, ziooals de partij in het algemeen de waardeeriog van geestver wanten en niel>-£cestver wanten geniet, als gevolg van ae bjg*i>elen der partg en de wgz.-, waarop -Jeue door de belijders worden uitgedragen. Met utn wensch dat de rede van den spr. de goede meening over de partg ook van avond zal bevestig-.n en versterken, gaf hg daarna het woord aan den hoer Kortland, die aanving met een vergelijking te maken tnssehea de ver- kieringen tgdens hei. oude disbic ten-s te isei en het thans geldend systeem, dat liy", ai heelt he4 onmiskenbaar gebreken, toe li de voorkeur verdient boven het vroegere stelsel vooral wanneer het vaststellen der Igsten geschiedt, aooals bg de vrgz. democraten, waarbg de leden-kiezers zelf uitmaken aan wien ze de beste plaatsen op de lijst willen toekennen. Na de twee-eenheid der partij te hebben geschetst, zooals die in den naam is neer gelegd, en te hebben doen uitkomen, dat zö tegen de revolutie is, naar voor een J regeering overeenkomstig den wil des volks, besprak hg de verschillende wijzen om hei stel van het financieel evenwicht in den Staat mogelijk te maken, en zeide, dat met de z.g. heffing in cans, door Marc hand on Oud indertijd voorgesteld, min daartoe inderdaad had kunnen komen; veroordeelde scherp de financieele politiek van minister Colgn en de koers bg de end er wgs-wetgeving genomen en critlaeerde vervolgens uitvoe- iig de politiek van den Vrijheidsbond. Ook tegen d© kleine partijtjes agaerde bij en met nam© tegen de Democratische partij, wier bestaan en mesdoen schade aan de democratie zal doen, omdat deze partg hoogstwaarschijnlijk ook nu weder goea can- dicaat in de Kamer zal krggen, in welk geval een 20.000 democratische stemmen zullen verloren gaan, die feitelijk aan spr.'a partg toekomen. Ten slotte behandelde hg meer uitvoerig het voornaamste punt van zijn program: het ontwapeniogEvraagstuk, op grond waarvan hg speciaal aandrong op lijst 22 te stemmen. Er volgde op het gesprokens eeuig debat, waaraan deelnam» de heeren Klaver, die meende; dat alleen de coalitie in staat is te regeer en en de democratie van minister Aalberse verdedigde, G. en M. Groenendijk, die rich keerden tegen ontwapening en de heer Hugo van Poelgeest die bg de ontwa- pcningsxlee moer den nadruk wilde f eggen op den zedelijken kant i De debaters werden door den spreker i beantwoord, waarbij het een enkele maal nog al rumoerig toeging. Waddingsveen. Uitslag der aanbesteding het graanpaknuis der ia. Beters Van Veen. Jac. Splinter, Leiden, £10930; J. Valk, Gouda, £8909; D. Koster, Waddinx- veen, 18787.87; H. van Vliet Waidicxveen, £8697; A. de Vos, Waddinxveen, f8469. Gegund aan den laagstee mschrgver. De collecte in de GereL Kerk voor den tenw der nieuwe kerk heeft opgebraent 1130.48. Het bestuur der Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande blinden" (Woli- hezen) berichtte dat de opbrengst der col lecte in onze gemsente f65.05 bedroeg, en zegt -den gevers hartelgk dank. Uit het Engelsch van Baronesse 0RCZY. ^Geautoriseerde vertaling van A T. Bi) Op deze hand bleef Barbara als geboeid staren; iels dwong haar, die te bekijken, en gelijk aan een klein dier, dat door de dwingende oogen van een slang wordt aan getrokken, kroop zij voort, een wijde bocht pm de stille gedaante beschrijvend, daarna naderbij komend aan een punt, van waar zij de hand kon zien. Zij bokte ziah, -om ze jheer van nabij te bekijken, en het volgend pogenblik smoorde zij een kreet van af- $chuw in haar keel; op den rug van de band had zij heel duidelijk een litteeken gezien, twee gespleten strepen, die ivoorwit tegen het door de zon verbrande vleesch af staken. Zij had al dien tijd geweten, dal het litteeken er zijn zou; maar toch, nu zij het gag, scheen het alsof de aarde niets ver- Seli rikt el ijkers ken opleveren, en rondom haar scheen, de omgeving plotseling «em- y&am, spookachtiger, bevolkt roet een dui dend geesten uit het verleden, weinig min- uer duivelsdh dan die, welke door het gru welijke heden weiden opgeroepen. Zij had pfeu man gedood, en die man was Hier kwam haar geest als het ware tot Ifeh haltepunt. De gevolgtrekking wae te Jreeoelijk, om onder oogen le zien, en een Fee gevoel deed Barbara waggelend fatten. jBefóttfe boorde zij §eu paar seconden later, hall bezwijmd als zij was, den klank van paardenhoeven over den vochtigen grond. Zij had nog juist kracht genoeg om op te zien, en bemerkte, dat een zestal ruiters recht op haar af kwa men draven. Dat waren de ruitere, die rij een poos geleden gezien had. met gepluimde hoeden op het hoofd, en nu kon zij een wit teek en op hun mouwen onderscheiden het waren vrienden. Zij klemde de kist vast onder haar arm, en liep toen zoo hard als zij kon. om hen le gemoet te gaan. Een paar oogenblikken daarna klonk «Je luide stem van Squire Brent over de stilte van de vel den: „Het is mijn Barbafa! De hemel zij ge dankt I" Hij sieeg af. lkp snel naar haar toe en nam haar in zijn armen. „Bij den Hemel, kind!" riep hij uil „Wat is er gebeurd?" Barbara trachtte het uit te leggen, terwijl allen ridh om haar verdrongen; rij was ver borgen gebleven in een sloot, terwijl het leger langs haar heen vluchtte toen had zij de koets van den Koning gezien en aan rijn brieven gedacht „Maar wij hoorden een schot," riep Squire Brent. „J*r aside ze. ,.Een booswicht trachtte de briefwisseling van den Koning te stelen, en ik heb hem doodgeschoten." Zij hield hem de kist voor, en de Squire nam die van haar over. „De briefwisseling van den KoningI" mompelde hij verschrikt „Ge hebt de eer van den Koning gered, Mevrouw," voegde een der anderen er bij. Zij overstelpten haar allen met vragen en rij deed haar best, ie antwoorden. Gelukkig dacht niemand er aan. haar te vragen, hoe rij iets wist omtrent de brievenhet gevaar, dat de briefwisseling van den Koning in handen van den vijand was gevallen, had altijd zijn geheele omgeving voor oogen ge staan, en dat Mevrouw Baibara dit wist, was niet om verwonderd over te zijn. Maar het was zeker merkwaardig, dat, terwijl iedereen dacht, dat de brieven verloren wa ren, en met vrees er aan dacht» dat de brie ven van den Koning in handen van het Parlement konden vallen, dat zij, Barbara Brent, nog maar een meisje, hel middel was geweest, om de zaak van den Koning van zulk een vreesdijke schande te redden. „Een niéuwe Jeanue d'Arc," zei de Squire trotsch. Hij had doodelijken angst over haar nit- geslaan, en verteü-de haar nu zijn ontzetten de onrust, toen hij, na de vreeselijke ramp naar Papillon Hall terugkeer end, het ver ontrustende bericht gekregen had, dat Me vrouw Barbara sedert den morgen was uit gegaan met niemand bij zich dan de oude juffrouw Leake. Toen (had hij de geheele streek afgezocht, geholpen door deze goede vrienden, Sir John Wydvill, Squire Perè- wich, Sir Roger de Leptan en heer Braun- eepath, die hij nu allen aan Mevrouw Bar bara voorstelde. Goddank, voegde hij er bij, was rij veilig. Toen herinnerde hij zich juffrouw Leake, en twee der jongere manne boden rich aan om de oude vtouw te gaan zoeken, die ge lukkig te veel verschrikt was geweest, om zich te bewegen en gauw ontdekt werd, en sidderend en bevend naar haar jonge meesteres gebracht werd. Hel eerste, waaraan zij nu moesten den ken, was hun rigen veiligheid en die van des Konings briefwisseling; dat kon natuur lijk niet breedvoerig besproken worden in het open veld, voorad omdat de regen, die sedert den morgen opgehouden had, nu weer begon te' vadlen en bovendien was Barbara noch lichampTjjk, noch geestelijk in staat, verdere spanning te verdragen; de opwinding van haar hersens in de laatste paar uren had baar sterk aangedaan, en daarenboven had zij eten noch drinken ge had. sedert zij vroeg in den morgen Papil- Ion Hall verliet. Aangomoedigd door den Squire, besteeg zij nu zijn paard achter hem, terwijl juf frouw Leake in het zadel ran een der andere heeren getild werd. „Wij zullen in de richting van Banbury rijden," zeide Squire Brent, „en misschien vinden wij onderweg een herberg, waar de menschen niet le verschrikt zijn, om ons eten en drinken le geven. Daar kunnen wij rusten en pralen. Wij zullen dan wel een goed eind achter de legers zijn en alle vagebonden en landloupers achter ons laten." Hij bekende, dat zijn doel nu niet Stoke Laik kon zijn. Geheel Gloucestershire en Warwickshire op een klein deel na waren in handen van de aanhangers van het Par lement, en de Squire twijfelde er niet aan, dat „die schijnheilige, vervloekte verrader Fairfax, nu op dit oogenblik drinkgelagen hield of Psalmen opdreunde in de eetzari van Stoke Lark." „Maar," voegde hij er met bittere wraak zucht bij. die niet bij zijn gewone vroolijk- heid paste, „het kasteel Broughlon is nog in onze handen, en hel is ons eigendom, Bah?, door dien dwaas van een echtgenoot van u. Ge moogi er wel wat voorvan hebben, dal ge zijn on teerden naam draagt. Het zal een veilige plaats voor u zijn en, voorloopig, oen vwJige bewaarplaat? voor de brie-ven van den Koning, lot -de tijd komt, dat de Koning Zelf ons van de bewaking ontslaat." Intusschen hadden hij en zijn vriend ?n hun paarden reeds naar het Zuiden ge wend: Squire Brent, met Barbara in het za del achter zich, real voorop, en Heer Braun- cepath met juffrouw Leake, die zich kramp achtig aan hem vasthield, vormde de ach terhoede. Zóó zette de kleine ruitergroep zich in beweging en kwam twee of drie mi nuten later in de buurt van de korts van den Koning. Barbara had reeds naar den grond gekeken, om de donkere, stille ge daante te zien, met hel gelaat begraven in den modder, en de verraderlijke hand uitge strekt. „Waar is die afschuwelijke boos wicht, Babs?" vroeg de Squire. „Het is goed, dat ge de wereld van zulk een schelm verlost heLL" Maar Barbara doorzocht den grond tever geefs, en ofschoon de Squire zijn paard in hield en zijn vrienden zich om hein verza melden, begeerig den man te zien, die zijn schurkenstreek met zijn leven betaald had, was de stomme getuige van Mevrouw Bar bara's dapperheid nergens te zien. ÏWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5