No. 20018. DINSDAG 16 JUNI Anno 1925 T i Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD prijs der ad verte nyien 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CU. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 prijs dezer courant: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week'f.0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ...tt. „0.18. Franco per post f 2.35 portokosten. Dtt nummer bestaat uit TWEE-Biaden EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. 'Aau den gemeentelijken viscbwinkcï, iVisclimarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG ver krijgbaarSCHELVISCH 5 f 0.14 f 0.27, schol k i 0.12—f 0.14—f 0.30, GEH Kabeljauw a f 0.25, tarbot a f 0.55 per pond en NIEUWE HARING A f O.'.Hl per stuk. 6589 N. C. DE GIJ SE LAAR, Burgem. Leden, 16 Juni 1925. I De Koning van Noorwegen beeft prof. dr. li. Kamerlingh Onnes alhier benoemd 'tot commandeur eerste klasse in de Orde ivan St.-Olai van Noorwegen, en proi. dr. M H. Keesom, mede alhier, tot ridder eerste klasse in dezelfde orde; wegens de ver diensten van beide hoogleeraren bij het on derzoek van den Noorschen hoogleeraar prof. Vegard, bij diens onderzoekingen naar den aard van het Noorderlicht, verricht in het Cryogeen-Laboratorium te dezier stede. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor mijn-ingenieur de heer W. A. van der Hof, alhier. Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de studenten-sociëteit „Minerva" werd Dpgerioht. In verband met de op-handen- «tijnde Lustrumfeesten zal de feestelijke herdenking van dit heuglijk feit eerst in het najaar plaats vinden.^ Bepaald is, dat het gebruik van adres kaarten in labelsvorm bij de verzending [van postpakketten voortaan ook toepassing eal vinden op de kantoren, gevestigd in de provinciale hoofdsteden, alsmede alhier. Tot nu toe was dit gebruik alleen verplicht te Amsterdam, 's-Gravenihage en Rotter dam. (led. Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag behandeld een beroep van twee bijzondere schoolbesturen alhier legen het besluit van den Raad dezer gemeente d.d. 26 Januari 1925 tot vaststelling van de bijdragen in de kosten van het bijzonder Vervolgonderwijs over 1923. De Gemeenteraad had de bijdrage voor het hijzonder vervolgonderwijs vastgesteld op f 13,44 per leerling en was daarbij uit gegaan van art. 102 der 1. o.-wet, dat be paalt, dat bedoelde bijdrage wordt vastge steld oyer hetgeen „over 't afgeloopen jaar per leerling is besteed voor het openhaar vervolgonderwijs. Wijl de bijdrage over 1923 gevraagd werd, had de Raad als maat staf genomen het jaar 1922. De schoolbesturen meenden dat in dit geval "over 't afgeloopen jaar" moest wor den versUan 1923 en dan zou de bijdrage, naar hun meaning, hooger zijn in verband met hel feit, dat de Rijkssubsidie voor sala rissen van het personeel in dat jaar was komen te vervallen. Daardoor zouden de netto-kosten voor 1922 lager zijn dan voor 1923. Ged. Stater sielden bij hun onderzoek de vraag van het gemeentebestuur van Lei den, wat de financiëele uitkomst zou zijn, indien de schoolbesturen in 't gelijk zouden worden gesteld. Men is toen tot de eigenaar dige ontdekking gekomen, dat in bet laatste geval de bijdrage ongeveer 1 gulden minder zou zijn en zou bedragen f 9,37 per leerling. Dit was hieruit to verklaren, dat hetgeen over 1923 verantwoord was als Rijksbij drage, niet de subsidie is over het kalender jaar 1923, maar over den cursus 1922/23. Rapporteur in deze zaak was mr. Rutgers. De beslissing van Ged. Stalen volgt later. De wethouder van Onderwijs houdt morgen, Woensdag, geen spreekuur. Morgen-, Woensdag-avond zal het muziekgezelschap „Orpheus", directeur de heer J. Vink. zijn eerste seizoensconcert geven in den tuin der sociëteit „Musis Sacrum", in het Plantsoen alhier. Het aantal baden, genomen in de af geloopen weck aan de Zweminrichting „De Zijl", heeft bedragen 2417 dames- en 6!8i heerenbaden; totaal 8901 baden. Het is nog slechts korten tijd geleden, dat hier Ier stede werd opgericht het Bouw en Woningbureau H. A. W. I„ gevestigd in het perceel Hoogewoerd 77. Dit bureau stel de zich ten doel als lusschenpersoon op te treden bij koop en verkoop van onroerende goederen, en het verstrekken van adviezen bij huur en verhuur, alsmede bij het bou tven van woningen. Tevens verleent de H.A.W.I. hypotheken .en credielen, terwijl 'zij assurantiën afsluit met de meesl solide maatschappijen; ook geeft zij uit een wekelijksche woninggids, die in een 400-tal exemplaren in de stad verspreid wordt. In het korte tijdsbestek, ge legen tussclien de oprichting in Maart jJ. en thans, heeft het bureau het vertrouwen van het Leidsche publiek gewonnen, zoodat het werk momenteel een dergelijken omvang heeft aangenomen, dat de beschikbare kan toorlokaliteit te klein bleek, weshalve men verplicht was naar een tweede lokaliteit om te zien. Deze was al spoedig gevonden (stelt u voor een woningbureau, die zulks niet vondUy in de eerste étage van perceel Breestraat 52, waar dus vanaf heden het tweede kantoor der H.A.W.I. gevestigd is. Evenals op de Hoogewoerd maakt ook dit kantoor een prettigen indruk door zijn een voudige, zakelijke meubileering. De zaken kunnen er rustig worden behandeld, want behalve de groote, ruime spreekkamer vin den wij er ook een wachtkamer. De firma I. Zandvoort, Oude-Vest hoek Mare, heeft haar zaak belangrijk uit gebreid door aan de vanouds bekende sla gerij in het belendende perceel een worst- makerij te verbinden. Niet alleen, dat deze nieuwe wijze van fabricatie voor de firma een aanzienlijke besparing van arbeids krachten beteekent, doch tevens verkrijgt men er een veel 'hygiënischer behandeling door dan tot nu toe het geval was. Moest toch tot dusver de meeste worst bij de sla gers nog met de hand gefabriceerd worden, thans is aanraking met de handen vrijwel uitgesloten. Alles, van af het lijnmalen van het vleescih tot aan het stoppen van de worst, geschiedt machinaal in door een electrisohen motor gedreven machine?. In een hoek van de kraak-zindelijke Ia- Kriek vinden wij de „rookkast", waar tal- looze worsten, hammetjes, muisjes rook- vleesch en zijden sjrek in den rook hangen te bengelen. Dalen wij dan een klein trapje af, dan komen wij in de kelders, waar zelfs in de laatste dagen een ijskoude tempera tuur heerscht. In reusachtige vlceschpullen van beton liggen hier ongelooflijke hoeveel heden vleesch in de pekel-bassins. Naar de heer G. Zandvoort ons mede deelde, bevatten drie van deze putten, welke slechts één" wand van den keldermuur in beslag nemen, te zamen niet minder dan 15.000 K.G. gezouten sj>ek. Het grootste gedeelte van de liier opge slagen vleeschwaren is bestemd voor den export naar DuHscbland. De bouw van dezen kelder braoht nogal moeilijkheden met zich mede, doordal de fundeering van het huis onaangetast moest blijven. Onder toezicht van het architec tenbureau Kraan en Groenewegen werden deze moeilijkheden glansrijk overwonnen, ierwijl de worstmakerij tot groote tevreden heid van de firmanten werd geïnstalleerd door den heer De Lange. Dat er vrijvat om gaat in deze vleeschhouwerij, moge blijken uit het feit, dat gemiddeld per week 15 var kens, 1 koe en 1 kalf geslacht worden, ter wijl tevens groote hoeveelheden rund- vleesch worden verkocht. Dit is ook wel noodig, want diverse groote instellingen als het Acad. Ziekenhuis, het Militair Invalidenhuis, het gesticht „En degeest", het Diakonessenhuis, de Coöj>era- tieve Keuken e. a. worden door de firma Zandvoort van het benoodigde vleesch voorzien. Bovendien is de heer G. Zand voort agent voor Leiden en Omstreken van de Vleesch-Import-Maalschappij. Ook in den winkel is nog een belangrijke verbetering aangebracht door het plaalsen van een nieuwe droge-lucht-koelcel, plaats biedende aan 25 halve varkens eh een „koebeest". D&zv moderne cel wend gele verd door de firma Joose en De Groot, te Oosbhuizen. Zie liier eenige bijzonderheden omtrent één van Leidens drukste winkelzaken, die reeds van al de oprichting in 1885 bij het Leidsche publiek een goede reputatie geniet en waarvan de firmanten er steeds naar streven door vlugge bediening en billijke prijzen dezen goeden naam te handhaven. De directeur van het Ojienbaar Slacht huis alhier schrijft ons: In het „Leidsch Dagblad" van gisteren komt onder 't hoofd „Spreekcel" een klacht voor, blijkbaar van iemand, die op het Open baar Slachthuis gesteriliseerd vleesch ge kocht heeft Ik moge daaromtrent echter opmerken, dat bedoelde verkoop niet geschiedt van wege het Slachthuis, doch door particulie ren. Alleen is op grond van de Vleeschkeu- ringswet het Openbaar Slachthuis als ver koopplaats van dit z.g.ir. voorwaardelijk goedgekeurde vleesch aangewezen. Het behoeft dus geen betoog, dat het on juist is in dezen te spreken van een „klacht over het Abattoir". De heer Batenburg gaat voort op den ingeslagen weg door in het geheel nieuw ge restaureerde café „Zomerzorg" een serie concerten fe arrangeeren. Waren het de vo rige week de heer en mevrouw Bobowsky, die de aanwezigen vergastten op hun reci tals, a.s. Maandag zal het Leidsche publiek wederom iets goeds worden geboden in den vorm van een symphonieconcert te geven door de Leidsche Orkesl-Vereeniging onder leiding van den heer Zeldenrust. De L. O. V. heelt dezen winter voldoenden naam ver worven dan dat zij onze aanbeveling zou behoeven. Als soliste zal optreden de so praan-zangeres Mien BouwmeesterVer- heijdt. Wij wenschen den heer Batenburg veel succes toe met deze niet genoeg toe te juichen poging om de vroegere concerten in den tuin van „Zomerzorg" in eere" te her stellen. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in dit Blad. Gistermiddag omstreeks 3 uur reed een auto, bestuurd door N. K. op den Nieu- we-Rijn tegen een aldaar staanden handwa gen, waardoor de wielen van dit voertuig to taal werden vernield. De chaulfeur verklaar de den wagen niet te hebben gezien, daar deze juist achter een paard en wagen ver scholen stond. Toen een barbier, zekere H. A. H. gis termiddag ten huize van Van W. in de Bak- kersteeg onderhandelde over den koop van een partij leege flesschen had hij het onge luk een gebroken flesch op zijn voet te krij gen, met zulk een kracht dat de scherpe glasscherven door zijn schoeisel hoen dron gen en hem bloedend aan den voel ver wondden. Nadat de Eerste Hulpdienst den man ver bonden had, konden de onderhandelingen worden voortgezet. Behoud van landgoederen en bosschen. Naar aanleiding van bet snelle verdwij nen van landgoederen en bossdhen in ons land, heeft de Boschraad zich met een uit voerige inota tot den Minister van Binncn- landsdhe Zaken en Landbouw gewend, waarvan de hoofdinhoud hier volgt Indien in het thans heerschende snelle tempo wordt voortgegaan met het veilen en parcelleeren van onze talrijke landgoe deren met daarbij belhoorende bosschen, boomgroepen en tanen, dan is de vrees ge wettigd, dat eerlang het landelijk schoon van dc meest bezochte declen van ons va derland zoo goed als onherstelbaar zal zijn geschonden. Na kennisneming van de op somming, welke de Minister in de Tweede Kamer heeft gegeven van al hetgeen in de laafsle jaren is verdwenen, kan van een nieuwe opsomming worden afgezien. De oorzaken van het euvel zijn voor een deel gelegen in den financieelen druk, waar onder vele grootgrondbezittere gebukt gaan, en is in zoover dus als een economische verschuiving aan te zien, welke men be treuren kan, doch te aanvaarden heeft; van den anderen kant dragen echter ver schillende wetten en bepalingen van over heidswege er in sterke mate toe bij om de particuliere bezittere in het behoud van hun goederen te bemoeilijken. Maatregelen, die een remmenden invloed zouden kunnen uitoefenen op *1 noodlottig verdwijnen van datgene, wat in hoofdzaak aan het land schap zijn bekoring geeft, zijn tot dusver achterwege gebleven. Meer en meer treedt echteT aan den dag, dal de belangen, die op het spel staan, te ernstig zijn en te groo- ten invloed uitoefenen op de welvaart van breede kringen der bevolking, dan dat de Regeering in deze houding volharden mag. Gewezen wordt op de algemeene economi sche beleekenis van het bosolrbeizit, doch in het bijzonder op de groote hygiënische en cullureele belangen van het ruime bezit der steden, alsmede op de economische voordeden, welke verbonden zijn aan het j bezoeken van het publiek apn de daarvoor gezochte slreken en aan het bewonen en in-beziWiouden van de landgoederen door hun eigenaren. Ten einde te trachten eventueele aankoo- pen of sleunverleeningen mindeT bezwa rend te maken voor 's Rijks schatkist, geeft de Raad in overweging, een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid om weinig renlegevende domeinen, welke geen belang hebben uit een oogpunt van natuur schoon of wegens andere redenen, te ver- koopen en de opbrengst te storten in een te vormen fonds, speciaal voor aankoop van boschbezit. Naast het' réohlslreeksch ingrijpen van overheidswege in bepaalde gevallen, moet het als een dringende -taak van den Staat worden beschouwd, de beletselen weg te nemen, welke de overheid zelve aan het voortbestaan van landgoederen en bosch bezittingen in den weg heeft gelegd. Vooral zijn dit sommige der geldende belastingen en de uilvoering van de daaromtrent gege ven voorschriften; met name worden de in komstenbelasting, de successiebelasting, de vermogensbelasting en de verdedigingsbe lasting I aangehaald. Hoewel omtrent de onbillijke werking van de wet op de inkomstenbelasting voor wat betreft opgaand hout, wel nauwelijks verschil van meening meer bestaat, blijft de onbillijke heffing tot dusver voortduren; met aandrang wordt verzocht, de noodige welswijziging in deze zooveel mogelijk te doen bespoedigen. Nog meer sloopend in haar uitwerking is de successiebelasting. Het hooge percen tage, dat bij vererving in de zijlijn tot boven 40 pet. kan stijgen, is oorzaak, dat ver erving in vele gevallen verkoop mede moet brengen. De Boschraad is evenwel van oor deel, dat speciaal ten aanzien vaa die land1- goederen, waarvan uit een oogpunt van duidelijk algemeen belang het behoud op prijs moet worden gesteld, niet kan worden volstaan met algemeene belastingverlaging, welke aan alle grondbezit ten goede zóu komen. De Boschraad denkt zich de volgende re geling: Alle landgoederen ol gedeelten daarvan, waarvan de in-stand-houding geacht kan worden een groot algemeen belang te zijn, kunnen, op voorstel van den eigenaar en, indien het gebruik bij een ander dan den eigenaar berust, met toestemming van den gebruiksgerechtigde, door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw onder Staatscontrole gesteld worden. De onder Slaalscontróle gestelde terrei nen zijn ondeelbaar, en de eigenaar is ver plicht, deze, althans in hoofdzaak, voor hel publiek open te stellen, zij het dan ook onder nader vast té stellen voorwaarden. De eigenaar van het landgoed geniet ten aanzien van het onder controle gesteld ter rein, de volgende voordeden: Bij bepaling van de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting, en de successie rechten Wordt als grondslag van de belast bare opbrengst van het landgoed uitgegaan, mei dien verstande, dat de inkomsten ge acht worden gelijk te zijn aan de belastbare opbrengst, terwijl de waarde, zoowol voor berekening van de vermogensbelasting als voor de successierechten, geacht word! het twintigvoudige van de belasibare opbrengst 1e bedragen. Van deze belastingen wordt slechts 50 pet. gelieven. Buitendien zal bij vererving (onverschillig in welke verhou ding de erfgenaam tot deü erflater staal) slechts de helft van het recht geheven worden, dat bij overgang van vader op zoon verschuldigd is. De Boschraad hoopl, dal op deze wijze de weg zou kunnen worden geopend, door sa menwerking van slaat en particulieren, tot (het behoud van de om hun naluurschoon belangrijke goederen, zonder het uiioefenen van ongewenschten overheidsdwang, en de meer kostbare weg van verkoop of ont eigening kan worden beperkt tot de strikt noodzakelijke gevallen. Christelijk Nationaal Vakverbond. Gistermiddag is te Utrecht de twaalfde al gemeene vergadering van bet Chr. Natio naal Vakverbond begonnen. De voorzitter, de heer K. Kruithol, van Utrecht, wees in zijn openingsrede op de vele moeilijkheden, waarmede het C. N. V. en zijn organisaties in de afgeloopen twee jaren te kampen heeft gehad, goeddeels als gevolg van de economische depressie, zich o.a. uitende in daling van het ledental der aangesloten organisaties, welk verschijnsel trouwens ook bij de R.K. en Soc.-Dcm. vak organisaties viel waar te nemen. Acht der bij het C. N. V. aangesloten organisaties gingen gedurende bet eerste kwartaal van dit jaar evenwel weer in ledental vooruit. De morgenstond van de vernieuwde leden stijging van het C. N. V. was 1 April 1.1. aangebroken; met 34 leden was het totaal lcdencijfer omhoog gegaan. Op dien datum trad de 60 leden tellende Christelijke Ver- eeniging van Verzekeringsagenten toe. Wat het ontwerp-Zieklewet betreft, wees spr. er op, dat als gevolg van het in ons land beslaande altijd-weer-in-overweging-nemen- systeem, minister Aalberse, met een sterke rechlsche meerderheid in de Tweede Kamer achter zich, zeven jaren heeft laten voorbij gaan, zonder dat een wettelijke ziekteverze kering tot stand werd gebracht. Na gewezen te hebben op den strijd, dien de Christelijke vakbeweging .zoowel op sociaal als op po litiek terrein, te wachten staat, richtte spr. onder luiden bijval een gelukwensch tot den heer H. Verveld, eere-voorzitter van den Clir. Textielarbeidersbond „Unites", die voor eenige weken mocht herdenken, dat hij 25 jaar vrijgestelde dezer organisatie was. Vertegenwoordigd waren 18 organisaties met 50.286 leden. Niet vertegenwoordigd waren 3 organisaties met 435 leden. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren mr. J. A. de Wilde namens de anli- rev. Kamerfractie; prof. dr. J. R. Slolema- ker de Bruine, lid van de Eerste Kamer; mr. H. H. Steneken voor de Chr. Werkgevers- vereeniging; P. van Vliet Jr. en K. A. Grondijs voor „Patrimonium"; P. J. Serra- rens namens het Intern. Chr. Vakverbond; H. Camps namens het Duitsche Chr. Vak verbond, en J. II. Haas voor het Schweiz- Verband Evangelischer Arbeiler und Ann- geslellter. Allereerst brachten daarna de heeren Camps en Haas, de builenlandsche gasten, de groeten hunner organisaties over. De heer Serrarens sprak namens hel In- tem. Chr. Vakverband. Hij stipte daarbij even aan het feit, dat op de internationale arbeidsconferentie de socialistische vakbe weging haar macht gebruikt heeft om de minderheid, de Christelijke vakbeweging, uit den raad van beheer te weren. Als hel principe der evenredige vertcenwoordiging, waarmede men van socialistische zijde nog al eens schermt, was toegepast, had de Christelijke vakbeweging een lid en een plaatsvervanger moeten krijgen. Mr. De Wilde zeide, dat het werk van het C. N. V. de anti-rev. Kamerfractie zeer ter harte gaat. Met bet C. N. V. staat spr. op het standpunt, dat alleen door toepassing der Christelijke beginselen de arbeiders op hooger niveau kunnen worden gebracht. Er is echter een verschillende taak en ook een verschillende verantwoordelijkheid. De frac tie had verschillende maatregelen te nemen om inflatietoestanden te voorkomen. Hij hoopt, dat de slagboom nu gevallen zal zijn en in den komenden tijd ook weet sociale BINNENLAND. Groote brand in de Haarlemmermeer. Nota van den Boschraad over het behond van landgoederen en bosschen. Reiskosten aan wachtgelders. BUITENLAND. De notawisseling over het veiligheids- pact. Perzië trekt zich van de conferentie ter controle op den wapenhandel terng. De toestand in China bij voortduring ern stig. arbeid verricht zal kunnen worden. Op een goede verstandhouding met het C. N. V, wordt daarbij prijsgesteid (applaus). Verder spraken no'g de heeren Steneker en Van Vliet, terwijl de heer Verveld dankte voor de gesproken woorden naar aanleiding van zijn jubileum. De Voorzitter dankie daarna dc verschil lende gasten voor hun woorden. •Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel. De Neutrale Bond van spoorwegperso neel heeft te Amsterdam zijn congres ge houden. De waarnemend voorzitter, de heer L. .Verbeek, heette in het bijzonder jvelkom den heer Van Ingen Schenau, secretaris van het Alg. Ned. Vakverbond De ex-bondsvoorzitter, de heer Van Wel, die reglementair tot 17 Juni lid is, hoewel hij sedert 17 Maart lid is van een andere Vereeniging, vroeg en verkreeg het woord om zijn standpunt uiteen te zetten. Enkele aanwezigen sielden hcra critische vragen inzake zijn beleid. De heer Van Wel verklaarde onder geen enkele schuilnaam in het orgaan van den modernen Bond, waarvan hij nu lid is, over de genoemde aangelegenheden noch aanvallen op zijn vroegere organisatie te hebben geschreven en wat in het orgaan zijner tegenwoordige Vereeniging over of betreffende den Neutra len Bond en diens leiders is geschreven geenszins te zullen verdedigen. Daarna ver liet hij het congres. Het jaarverslag en het beleid van hef hoofdbestuur werden goedgekeurd, zoo ook het jaarverslag van den penningmeester en de begrooting. De aftredende penningmeester, de heer Stuiting, werd bij acclamatie herkozen. Tot Bondsvoorzitter werd gekozen 'de lieer l. Verbeek, uit Rotterdam. De redactie werd bij acclamatie herkozeff eveneens de commissie van geschillen fctté- 8chne redactie en inzenders. Als lid van den Loonraad werd aangewe zen de heer A. Ketelaar en als plaatsver vangend lid de heer F. Heus. Voor de twee vacatures als scheidsrechter, werden gekozen de heeren J. [Wilmans en F6 de Ridder. De afdeeling Utrecht werd aangewezëd om de verificatiecommissio te benoemen. De heer Van Ingen Schenau sprak over het werk van a.n.v. en c.n.o.p. en gaf inlichtingen over de stichting van de neu trale internationale concentratie. Het hoofdbestuur had aan het congres voorgelegd een ontwerp-statuten en huis houdelijk reglement, benevens overgangs bepalingen voor fusie met den Algemeenen Bond en den Bond van Locomotiefpersoneel Met algemeene stemmen werd het hoofd bestuur gemachtigd verder deze fusie le bewerken. De afdeeling Amsterdam had voor den avond van den eersten congresdag een fees lelijke bijeenkomst georganiseerd. Den tweeden dag werd begonnen met do behandeling van voorstellen der afdeelingen welke betroffen: loonregeling, loönklassen, dienst- en rusttijden, herziening R. D. V., vrij vervoer, zieken- en ondersteuningsfonds, dienstkleeding, en nog een aantal voorstel len van organisatorischen aard. Na de pauze sprak de heer A. Ketelaar, lid van den Loonraad. Deze middagzitting werd ook bijgewoond door bestuurders van den Algemeenen Bond en Bond van Loco motiefpersoneel. Voorts waa aanwezig de heer J. Dekker, voorzitter van het Algemeen Nederl. Vakverbond, die juist van zijn reis naar Genève, voor de arbeidsconferentie, was teruggekeerd. Deze hield een rede over de geschiedenis der neutrale vakbeweging, haar concentratie, nationaal zoowel als in ternationaal. Reiskosten aan wachtgelders. De Minister van Financiën heeft ten aan zien van het vergoeden van reiskosten aan, wachtgeldera, aan wie door tusschenfcomst van het bemiddelingsbureau en betrekking aangeboden wordt, de volgende regeling ge troffen. Indien een Rijksadministratie op wacht geld gestelde Rijksambtenaren voof kenniik

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1