AGENDA. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. Maandag. Alphen, „De Vergulde Wagen": 'Aid. Leiden Vrijiz.-Dem Bond. Spreker mr. A. M. Joekes. 8 nor. Leiderdorp, café RamakerSpreker J. Kortland. 8 uur. Oegstgeest, Chr. School: Openbare vergadering Chr.-Hist. Kiesver. Spreker mej. dr. Frida Katz. 8 uur. Dinsdag. liet Groene Kruis (Pieterskerkgraohl)* Ledenvergadering S1h uur. „Jeruêl' (Groenesteeg 16): Bijbelbespre^ king. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 15 tot en met Zondag 21 Juni a.s. waar genomen doe? do heeren G. F. Rcysfc, Steenstraat 35, tel. 130, en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. De» avond-, nacht- en Zondagsdienst defr apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juni waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552 Prins Hendrik heeft Zaterdag per auto uit Ohamonix een bezoek gebracht aan Genèvc. Aan de grens bij Annemaase werd hij opgewacht door onzen consul te Genève, den heer Van Nolten, met wïen hij het mid dagmaal gebruikte. Nadat de Prins in den middag eenige bezoeken in de stad had af gelegd, is hij om zes uur per aulo naar Chamonix teruggekeerd. Aan prof. R. de Josselin de Jong, te Utrecht, is ©enigen t\jd' geleden het verzoek gericht, of hij zich bereid zou willen ver klaren, den to Lausamie opengevallen leer stoel voor pathologische anatomie te be zetten en daarbij tevens de leiding op zich te nemen van Let laboratorium voor kanker onderzoek van het Centre anticancéreux, nldaar. Na rftp beraad heeft h$ besloten de Utrechtsche Universiteit trouw to bleven. Het 300-jarig beslaan der Ned.-Herv. Kerk te Heemstede zal Donderdag 25 dezer worden gevierd met een herdenkingsavond, waarbij de president-kerkvoogd jhr. rar. D. E. van Lennep een historische rede zal hou den. Zondag 28 Juni zal de godsdienstige her denking geschieden, waarbij als voorgangers zullen optreden dr. F. W. A. Korff, te Heem stede, en dr. A. H. dc Harlog, te Amsterdam. Jhr. mr. van Lennep zal een geschrift uit geven over de geschiedenis der Kerk. De heer Rutgers, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Binncn- landsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende yragen gesteld: Heeft de Minister gevolg gegeven aan het door hem 21 November 192-1 in de Tweede Kamer medegedeelde voornemen, om in overleg te treden met den Minister vati Wa terstaat; of het mogelijk zou zijn te voorko men, dat in het zomerseizoen 1925 opnieuw door dc Nedei landsche spoorwegen uitzonde ringsmaatregelen zouden worden genomen, strekkende om het reizen op Zondag door verlaagde tarieven te bevorderen? Zoo ja, is dan bij dat overleg de mogelijkheid van voor koming van zoodanige maatregelen geble ken? Indien die mogelijkheid gebleken is, waar om zijn dan geen stappen gedaan om ie voor komen, dat van 7 Juni tot 13 September el- ken Zondag retourkaarlen voor buurtverkeer tegen verlaagd tarief verkrijgbaar zijn op de lijnen Rotterdam (Hofplein)Den Haag (II. S.M.) en Scheveningen, en Rotterdam (D. P.) —Den Haag (H.S.M.)? Ds. N. A. C. Slotemaker de Bruine, Ned.-Herv. predikant te Bergenlheiro, ia, naar „De Stand." meldt, door het Ned. Bij belgenootschap in overleg met de Zendings- corporaties benoemd tot Zendingsconsul. Hij heeft de benoeming aanvaard en hoopt in het najaar naar Batavia te vertrekken. De nieuwe Zendingsconsul i/s de oudste zoon van prof. Slotemaker de Bruine, te Utrecht. Den 23stcu Juli 1895 werd hij te Haulenvijk (Fr.) geboren. Hij studeerde te Utrecht en te Groningen. Na zijn doctoraal examen bracht hij een half jaar door in Graz (Oos tenrijk), waarheen hij door de N. C. S. V. gezonden was voor het werk onder dc stu denten (19211922). Na zijn terugkeer aan vaarddo hij in Juni 1923 het werk in zijn tegenwoordige gemeente Bcrgentheim. Met ingang van 1 Juli a.s. is hem eervol emeri taat verleend. Ged. Staten stellen voor te besluiten den weg, loopendo van Delft (Kroiume Heul) naar Zcgwaaifc (Pilatusbrug) met de daartoe behoorende kunstwerken en bermen in onderhoud en beheer over te nemen cii te verbeteren op voorwaarde, dat de gemeen ten Delft, Pijnacker cu Zcgwaarb 10 pet. bij dragen. De verbetering zal bestaan uit een lengte van 4005 M. bteenslagverharding, 42-10 M. klinkerbeslrating en 1400 M. keibe strating. De kosten hiervan worden ge- vaamd op f 472,000. De bespreking van den Rijksbemidde laar mr. Fruytier met de vertegenwoordi gers der werkgevers- en werknemersorgani saties in de bouwvakken heeft niet tot liet beoogde doel, n.l. opheffing der bouwvak- slaking in Den Haag geleid. De concessies, waartoe beide partijen genegen blijken te zijn, waren niet van dien aard, dat een ac- coord le bereiken viel. De werknemers ver kiezen niet toe te geven vóór de oorspron- Lelijk door hen gestelde eischen goheel zijn ingewilligd. De slaking duurt dus na acht weken onveranderd voort. Zaterdagnamiddag is de Grolius-tcn- toonslelling, welke in de receptiezalen der gemeente 's-Gravenhage aan de Javastraat gehouden wordt, officieel geopend in de raadzaal, waar talrijke genoodigden bijeen- .waren. De voorzitter van het tentoonstellingsbé-. .sluur jhr. mr. A. van Beresleyn heette de aanwezigen welkom en gaf liet woord aan prof. Treub, den voorzitter der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th. de Visser, open de de tentoonstelling met een rede. '9 Avonds heeft in „Diligentia" een Gro- tius-herdenking plaats gehad, waar prof. dr. J. Huizinga een rede hield over Hugo de Groot en zijn eeuw. De heer G. Breltani droeg werk van Hugo de Groot en Vondel voor. i Dr. J. van der Valk, rector aan het Marnix-gymnasium te Rotterdam, is overle den. Hij werd 31 Juli 186$ te Rotterdam ge boren en promoveerde aan de Vrije Univer siteit op een proefschrift over dc gedichten van Lucretius. Vervolgens werd hij leeraar in de oude letteren aan de Theologische School to Kampen. Bij de oprichting van het Marnix-gymnasium werd hij tot rector benoemd. Hij gaf een leergang in philosofie en hetzelfde deed hij aan de Volksuniver siteit in Den Haag, was hoofdbestuurder van het Rotterdamscho Leeskabinet, voor zitter van de Vereeniging van Leeraren aan Chr. Gymnasia en vice-president van 't Co mité voor Nationale Belangen. Verschei den werken op lijerair en paedagogisch ge bied zijn van zijn hand verschenen en pers klaar ligt een uitgave over de gedichten van Lucretius met aanteekeningen, die te Leipzig zal verschijnen. - De heer W. Dyserinck heeft bedankt al9 voorzitter der Haarlemscho Orkest- Vcreeniging omdat het gemeentebestuur geen afstand wil doen van zijn verlangen, dat de H. O. V. tijdens de vergadering van de Broederschap van Notarissen een con cert op de Grooto Markt zal geven, in min dering van het aantal concerteD, dat gege ven moet worden voor het gemeente-sub sidie van f 30.000. Hij meent, dat het de fl. O. V. als symphonieorkest onwaardig is zulke concerten te geven. De heer Kersten heeft den Minister van .Waterstaat gevraagd den invloed der Re geering aan tc wenden tot het tegengaan van het steeds meer inleggen van extra-trei nen, en dat soms tegen verlaagd tarief, op Zondag. Hij vraagt of dc Minister het niet de roeping der Overheid acht te verhinde ren, dat extra-treinen loopen ter gelegen heid van do kermis* te Deventer, cn dat zelfs op Zondag. De gewezen Duitsche Keizer heeft Za terdagmiddag met gevolg het noenmaal ge bruikt in het hotel Moriaan te Kampen. De Anti-Trekhonden Boud heeft te 's-Gravenhage een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Kai res Jr. Nadat de voorzitter de vergadering met een kort woord van welkom had ge opend, bracht de secretaresse, mej. H. J. E. Mulder, het jaarverslag over 1924 uit Het ledental bedroeg op 1 Januari "1925 1080. Zoowel het ledental als de staat der kasmiddelen noopt het Toestuur een beroep to doen cp de medewerking van allen, die belang stellen in den arbeid van den Bond. Daarna werd liet financieel verslag (batig sale o f33.01) op voorstel van de commissie von kasopneming goedgekeurd. In de vaca ture van den penningmeester werd met algemeene stemmen gekozen de heer W. van Korlaar Jr., te 's-Gravenhage. Tot slot deed het bestuur eenige mede- deelingen over verdere Werkzaamheden, o.a. heeft de Bond zich fn verbinding gesteld n»t de Federatie van Vereenigingen inzake het trekhondenvraagstuk tot de Kamercan- didaten gewend. De commissie uit de hoofdbesturen van de Nederlandsche Vereeniging van spoor wegpersoneel „SL-Raphaël" en den P. C. B., waaraan is opgedragen een gemeenschappe lijk rapport ten behoeve van de nerziening van de loonregeling ven h6fc spoorwegper soneel samen te. stellen, is met haar werk gereed gekomen. Genoenide organisaties hebben tnaus in een gemeenschappelijk adres nun voorstellen bij den loonraad der Nede-Jandsche Spoor wegen aanhangig gemaakt De eerstvolgende bijeenkomst van den loonraad heelt plaat3 op 17 dezer. Tc Deventer confereerden Zaterdag ten sladhuizc de Rijksbemiddelaar, dc heer Van ïsselstein, oud Minister, met de bij het ar beidsconflict in dc steenindustrie betrok ken patroons en de afgevaardigden van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders, dc Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersver- ccniging en de R.-K. Stocnarbeidersbond. Bij dc langdurige onderhandelingen deed de Kijksbemiddelaar vooistellen, die door beide partijen iu overweging zijn genomen. De heer Van Ij6selstein zeidc, dat hij den tijl nog niet gekomen acht, om den inhoud zijner voorstellen te publiceeren. Ook dc afgevaardigden wenschten aangaande dc gedane voorstellen nog geen mcdcdeelingcn to verstrekken tijdens de overweging van de bedoelde voorstellen. Een openluchttheater op Ond-Wassenaar. Op kasteel Oud-Wassenaar komt een openluchttheater. Het gezelschap, dat de voorstellingen geeft, bestaat gedeetelijk uit leden van het Odéon-gezclschap, gedeelte lijk. uit leden van het Hofsladlooneel en wel de dames Killy Kluppell, Annie Follender, Coba Selling, Tilly de Jonge en Jos. Ier Braake en de heeren Nico de Jong, Dick van Veen. Adolphe Hamburger, Richard Flink, Chr, Dommelshuyzen, Jan Grefe en Louis Borel. Zij zijn reeds een geruimen tijd aan het repeleeren van de Poppenkast, tooneel- spel van Bernard Canter. Het is als voor een buitenpartij geschre ven, met muziek (compositie van Leo Ruyg- rok), zang en dans. Het wordt gespeeld in cosluums, ontworpen door Karei van Veen, die ook een reclameplaat voor de voorstel lingen heelt geleekend, - - _rr. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rust. Nu Duitschland nog beraadslaagt over de ontwapeningsnota en de .veiligheidsnota van Frankrijk op komst is, heerseht er, zoo als gebruikelijk is, weer rust. Vanuit Amerika komen berichten, die er op wijzen, dat de schuldregeling urgent wordt. Hidden Juli komt de schuld-fundee- ringseommissie bijeen! BELGIE. De crisis metaalarbeiders- staking. Er worden thans pogingen aangewend om tot een ministerie uit de drie voornaamste partjjen te geraken. Van de Vgvere leidt de onderhandelingen, doch Van der Velde zou inzake de verdeeling van de portefeuilles een woordje willen meesprektn, met dien verstande* dat de socialisten het leeuwen deel der portefeuilles voor zich zouden opeischen, zooal niet in getal, dan toch in hoedanigheid. Naar men weet, beschikten de socialisten in het embryonale kabinet Poullet ook over da vjjf voornaamste van de elf departementen, wat een der uiterlijke wapens was, waaraan het verzat tegen deze combinatie in do katholieke partij zich be diend heelt om haar te laten stranden. neden worden de besprekingen voort gezet De koning heeft de leiders der drie par- tjjlen ontvangen cn hen met nadrnk gewezen op de wenschelijkheid, dat de crisis wordt opgelost. Of 't helpen zal? Do ir.etaalarbeidersbond te Charleroi heeft de staking afgekondigd togen morgen. 13.000 arbeiders zijn bij het conflict betrokken. DUITSCHLAND. Allerlei inwendige moeilijk heden kwestie met Polen een uitsluiting. Allerlei inwendige moeilijkheden iusschen de partijen maken, dal men spreekt van een soort crisis. Die moeilijkheden betreffen dan hel indienen van de nieuwe tariefwet en de vllorisalicwetten, terwijl bovendien heel wat verschil van meening in regeeringskringen heerseht len opzichte van het al of niet aan vaarden der in de ontwapeningsnota gestelde eischeri. Ondanks deze moeilijkheden die op het oogenblik beslaan wil geen partij een con flict uitlokken daar zoowel de binnenland- sche als de builenlandsche politieke loesland hierdoor in geen enkel opzicht beter zou worden. Volgens het oordeel van enkele par lementaire leiders zullen zoowel in het rijk als in Pruisen conlliclen in den herfst echter onvermijdelijk worden, zoodat men dan wel noodgedrongen tot het ontbinden van den Rijksdag en den Landdag zal moeten over gaan. Moeilijkheden zijn er ook met Polen. Al drie maanden wordt er onderhandeld over een handelsverdrag, doch men scliiet niets op. Men vreest zelfs, dat het zal komen tot een economischen oorlog Iusschen heidelan den. De „Nord-Bayrische Zlg." schrijft, dat het werkgeversverbond der houtindustrie in een buitengewone vergadering te Augsburg met slechls twee stemmen tegen besloten heeft van 13 Juni af alle hoularbeiders en timmer lui in geheel Duitschland uit te sluiten, om dat de looneischen dezer arbeiders te hoog zijn FRANKRIJK. Caillaux en het cailel. Tusschcn de vertegenwoordigers van hel Carlcl cn Caillaux is overeenstemming be- Ibikt len aanzien van Iwee belangrijke pun ten. n.l. aanneming der begrooling-1925 vóór 14 JuJi a.s. en uitstel der sanerings maatregelen lot de behandeling der begroo- ling-1926, dus tot het komende najaar. Er beslaat thans evenwel nog verschil van inee ning over de middelen lot dekking van het tekort op de begrooling voor 1925. Besloten is, de terugkomst van Painlevé af le wach ten, alvorens hierover nader te beraad slagen. In Marokko is de loesland ongewijzigd. De Iroepcn van Abdelkrim schijnen het thans de Spanjaarden weer lastig te maken. ENGELAND. Tnsschentijdsche verkiezing onlnsten in Hytlepark q de staking in Nieuw-Schot- land. De tusschentgdsche verkiezing voor het parlement te Ayr heeft tot resultaat gehad, dat gekozen is koloDel Moore, conservatief, roet 11.601 stemmen: Mr. Hollan, van de Labour Partij, verkreeg 8813 stemmen, en rar. Pringle, liberaal, 4656. De vacature was ontstaan door de benoeming van Sir John Baird, conservatief, tot gouveroenr- genaraal van Australië. B(j de vorige algeineeue verkiezingen ver kreeg Baird 16.153 stemmen in een regel rechten strijd tegen de Labour-candidaat, die 9778 stemmen verwierf. In Hyde Park, hebben gisteren "kort voor middernacht, als gevolg van een conflict tusschen communisten, Britsche faxisten cn politie, relletjes plaats gehad. De herrie begon, toen de politie een man arresteerde, en de communisten, die een massameeting in het park hadden ge houden, voor een hunner hielden. Zij om singelden de agenten, en trachtten de ge arresteerde te ontzetten. Een aantal fas cisten, die eveneens een demonstratie hadden gehouden, kwamen de politie te hulp. De houding der communisten werd daarop zoo dreigend, dat de politie een charge, met den wapenstok moest uitvoeren, om de menigte te verstrooien. Na een korte worste ling kon zij den man in verzekerde be waring brengen. Een van da communistische leiders deed daarop een tweeden aanval op de agenten, doch hij werd overmand. Zoo verging het ook een anderen leider, die een derden onverwachten dhar ge op de politieofdeeling aanvoerde» Ten ilotte aoest aanzienlijke versterkiog komen om de me nigte van ongeveer 3000 personen te ver spreiden. .Verschillende personen geraakten onder de voet en werden gewond. Do slakende mijnwerkers in Nieuw-Schot- lana hebben zich, volgens een bericht uit Glace Bay, overgegeven aan brandstichting en plundering. Zij drongen met geweld de krachtstations van New Waterford binnen en sloegen onmisbare onderdeelen van de ma chines stuk, waardoor de krachtbron voor de mrjnpompen afgesneden werd. Provinciale politie uit Halifax herstelde de orde, onder bescherming van de militaire macht ,Vjjf- en-lwintig politie-beambttn liggen in het ziekenhuis met kwetsuren, die zij in ge vechten met de stakers eergisteren hebben opgeloopen. De schade in de laatste drie dagen aan gericht wordt op 3/4 millioen dollar ge- geschat Troepenversterkingen uit Toronto en elders zjjn op wegi naar het terrein der onlusten. NOORWEGEN. Geen regeeringscrisis. Het Lagling heeft met 19 legen 19 slem- men het besluit der linkerzijde in zake de opbelling van portvrijdom aangenomen. De stem van den voorzitter- gaf den doorslag. De kwestie komt nu weer in behandeling in het Odelsling. Daar dit zeer waarschijnlijk zijn vroeger besluit niet zal handhaven, zal hel waarschijnlijk tot geen regeeringscrisis ko men. ITALIË. Conflict met Alganistan. Mussolini heeft aan den gezant van Al ganistan le Rome een nolo verbale lalen overhandigen, waarin hij, na krachtig le hebben geprotesteerd tegen de ongehoorde terechtstelling van een Ilaliaanschcn on derdaan Piperno, de volgende vergoedingen eisdht: lo. een openbare bctooging te Kaboel om leedwezen te betuigen over de executie; de minister van buitenlandsche zaken van Alganistan zal zich naar het Ilaliaansche gezantschap begeven en een compagnie sol daten zal eer bewijzen aan de ltaliaansche vlag; 2o. restitutie van het nutteloos gestorte bloedgeld (om de terechtstelling te voorko men); 3o. betaling aan de ltaliaansche re geering van een schadevergoeding van 7000 pd. sterling. BULGARIJE. Een nieuwe aanslag. Volgens een mededeeling van het blad „Sora", is de politie lot de ontdekking geko men, dat de vroegere boerenminister Olof uil Tspjecho-Slowakije 0 benden naar Bulgarije gezonden heeft van 3 a 5 man, met opdracht om den nieuwen oogst door brandstichting te vernietigen. De politie heeft strenge maatregelen getroffen, GRIEKENLAND. Het onde kabinet blijit. Het oude kabinet is tenslotte teruggekeerd, toen bleek, dat Kafandaris geen kans had. In militaire kringen zal do onrust gestreng wor den gestraft. CHINA. Allerlei verwikkelingen. De strijd om Kanton is geëindigd. De troepen van Joenan heschen de witte vlag en vluchtten naar het Noorden. Duizenden KantonneezeM trekken over de rivier, ten einde de Joenanneezen te achtervolgen. In het Oostelij"k deel van de stad werd hevig gevochten; verscheidene honderden perso nen zijn daarbij gedood. De Kanlonneezen hébben, dank zij de lei ding van Russische officieren, een gemak kelijke overwinning behaald. Men vreest, dat het le Kanton tot een uitbarsting tegen de vreemdelingen zal komen. Atie Joenanneezen worden gedood, zoo men hen in handen krijgt, In Kioe-Kiang, een der verdragshavens aan de Jang-t'se-Jiiang, zijn door opstande lingen de Engélgohe en Japansche consu laten aangevallen en in brand gestoken. Op het Engelsche consulaat kon de. brand gestuit worden. De opstandelingen plunder den en verwoestten later talrijke gebouwen van builenlandsche vero'enigingen. Er is een- a Meeting Japhnsche malrozen geland, welke de orde herstelde. De rell.eljes vingen aan met een aanval op de Brilsche concessie, door eenige dui zenden opstandelingen, waar de studenten en arbeiders groote verwarring stichtten, loldal Ohineesche troepen arriveerden, die hen uiteen dreven. In Sjanghai is alles rustig. De aangekon digde 2000 man Moekden-trocpen, onder he vel van den zoon van Tsjaag-Tso-lin, zijn gisteren per trein aangekomen. Het diplomatieke corps heeft een derde nota lot "de Chineesche regeering gericht, waarin zij verantwoordelijk wordt gesteld voor de instandhouding van de orde in ge heel China. Echter zijn de huitcnlandsehe diplomalen bereid om met de autoriteiten te Sjanghai en Chineesche gedelegeerden overleg te plegen over middelen, die in de huidige siluatie zouden moeten worden toe gepast. De nola wordt opgevat als een waar schuwing tegen een militaire bedreiging van den kant van China. De algemeene raad van het BrilsoliC vak- vcreenigingscongres heelt het Ohineesche arbeiders comité te Peking een telegram ge zonden, waarin hel de Ohineesche arbeiders geluk wensebt met haar besluit om het in ternationale kapitalisme 1e bestrijden, ten einde verbeteringen te verkrijgen. De raad drukt verder zijn afschuw uit over de vree- selijke toestanden in de Ohineesche bedrij ven. De aigemeene raad vertrouwt, dat de besliste houding der Ohineesche arbeiders tot resultaat zal hebben de vestiging van een strijdvaardige industrieele organisatie in Ohina en er toe zal bijdragen om een tachtigen band le leggen tusschen de vah- vereenigingen van het Oosten en het Ves ten, -> - MEXICO. De verhouding tot Amerika, Coolidge heeft met den Amerikaanschsn gezant in Mexico overleg gepleegd, waarop Kellogg officieel meedeelde, dat de V. S. da regeering van Mexico slechls zoolang zullen steunen, als deze het Amerikaansche eigen» dom in Mexico beschermt. „Onze betrekkin» gen tot Mexico" aldus Kellogg „zijn vriendschappelijk, doch geenszins volkomen bevredigend." BUITENLANDSCH GEMENGD. Max Hoelz, de communist die door den opstand in Midden-Duitschlamd berucht ga- worden is, is volgens de „Lo'kal Anzeiger" dozer dagen to Breslau in de gevangen is "ge trouwd. Zijn vrouw is een communistische „Genossin", die tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld is. Als getuigen fungeer den 2 communistische partijleiders uit Breslau. Reeds eerder maakten wij gewag Tan het huwelijksgeschenk, dat de Pruisischo sleden indertijd don kroonprins hadden toe gezegd. Hel bestond uit een zilveren latei» servies, welks vervaardiging aan do be kendste zilversmeden dos lands werd opge dragen. Toen de oorlog uitbrak was het nog niet af en toen het voltooid werd, was de tijd voor aanbieding weinig geschikt. Het werd in dc kelder van de rijksbank opge borgen en is daar nog. Na zijn terugkeer uit Nederland beefl de gewezen kroonprins uitlevering van het ge schenk gevraagd, waartegen de socialisti sche groep van den Pruisischcn stedendag opkwam. Zij plaatste zich op het standpunt dat dc belofte, slechts mondeling aan den kroonprins gegeven, juridisch niet bindend was cn stolde voor het servies in een mu seum op te nomen. De Stedendag benoemde een commissie, om over dit voorstel rapport uit te brengen, en deze heeft thans met alle burgerlijke te-, gen de socialistische stemmen beslist dat ds schenkers op morQele gronden verplicht zijn hun belofte gestand te doen. De kroonprins zal dus zijn servies, dat een waarde heefti van omstreeks een millioen mark. binnen kort wel krijgen. Men heelt dezer dagen ie Marseille cell griezelige vondst gedaan. In een verzegelde kast in het laboratorium van den arts Bougrat werd een lijk gevonden. Het bleek het lijk le zijn van den wisscllooper uit Marseille, die op 14 Maart verdween, juist op den dag, dat hij 30.000 francs had ont vangen. De wisscllooper was vroeger tege lijk met den dokier in militairen dienst ge weest. Men vermoedt, dat deze hem heeft vermoord cn het tijk in de kast heelt ver borgen. Donderdagavond zijn bij Jlerlerault in Frankrijk drie spoorwagens met renpaarden in brand geraakl. Twee wagens zijn totaal vernield. Men heelt nog drie paarden kun nen redden, de andere zijn verbrand. On voorzichtigheid van een van de knechts, die de paarden vergezelden, moet de brand veroorzaakt hebben, s Zaterdagnacht is in het station Aolnoye in Frankrijk een goederentrein op den trein ParijsKeulen geloopen. De lijn is ver sperd. Er zouden lal van gewonden zijn, Tengevolgen van het inslaan van den bliksem in een schoolgebouw zijn in den Amcrikaanschen slaat Texas drie personen gedood en een aanlal gewond, waarvan vijf of zes waarschijnlijk doodelijk: Op het oAgenblik van den ramp waren toevallig zeer reel mensohen in het gebouw hijeen. Volgens een draadloos bericht zijn ten gevolge van den storm, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag boven Zuid-Min- nesota heelt gewoed, eenige personen ge dood en velen gewond. De malerieele scha de bedraagt volgens dc voorloopige sohat- ling 500.000 dollars. De stoomboot Crystal is bij Peiers Edge, vijf mijten van Golf Lake in brand geraakt. Aan boord waren 30 passagiers, van. wie 13 gered zijn en aan land gebracht. Het lot van de overigen is tot dusver nog onbe kend. De. brand was gevolg van een ontplof fing; hij deze ontploffing zijn 5 passagier# gedood en 21 gewond. Zij had plaats door dat een der passagiers achteloos een bran dende cigarette wegwierp, wotke door eeo openslaand luik in een geopend benzine reservoir terecht kwam. Op klaarlichten dag hebben de laatste paar weken 30 bankberoovingen met suc ces ]>laa(s gehad in den slaatilndiana, waar van 2 in Indianapolis. Op een vergadering van bankiers is besloten, in elke county, van dien staal een veiligheidscorps te orga niseer™ van 4 tot 5000 man. De leden daarvan zullen beëedigd worden als plaats vervangende politiebeambten, worden inge schreven in den National™ Schielbond en voortdurend gewapend zijn. In Indianapolis zullen speciale politie agenten gestationneerd worden in de woon wijken, die de opdracht zullen krijgen met scherp te schieten in geval van nood, ter wijl zwaarbewapende agenten zullen pa-_ trouillecren in het zakenkwartier. Nog hebben bankberoovingen plaats ge had te Sulphur Springs (Arkansas) en Fa- ducah (Kentucky). Bij Chicago is een lijdend gevecht gele verd Iusschen de politie en een groep bier- smokkelaars in een aulo, die in volle vaart trachtten te ontkomen. Er werden scholen gewisseld over een afsland van andeithaivé mijl. Eindelijk liep de aulo le pletter op een ijzeren hek. Het vuurgevecht weid voortgezet. Twee polilie-agcnten werden gedood en 1 gewond. Eén iter smokkelaaii is gedood, de toestand van twee andere ft hopeloos, j - -

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2