No. 20017. MAANDAG 15 JUNI Anno 1925 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRLJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. !f0.18. „0.18. Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan. den gemeentelijken vischwinkel, Vischrnarkt 18, tel. 1225 is DUISDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a i 0.17, SCHOL a f 0.12—f 0.14, TARBOT a f 0.55 per pond en NIEUWE HARING a f O.OG per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 15 Juni 1925. Diplilherie-bestiijding. Dr. M. D. Horst schrijft: Diphtherie, minder juist nog vaak diplitne- ritis genoemd, is een ziekte, die in Neder land nog maal al te veel voorkomt. In 1923 werden 4134 kinderen er door aangetast, waarvan 231 stierven. Dit.is te moer te be treuren, omdat men reeds lang over een middel beschikt, dat den mensch tegen diphtherie onvatbaar maakt, het zg. diphtbe- rie-vaccin, ontdekt door den bekenden Dun- schcn hoogleeraar Von Beliring. die ook het diphlherie-serum heeft uitgevonden Hier ter stede is vaccinatie tegen diphthe rie het eerst ongeveer 10 jaar geleden toege past door prof. dr. E. Gorter en zijn ioen- maligen assistent dr. J. W. ten Bokkel IIui- ninck. Het gold toen de bestrijding van een epidemie op de Planlsoenschool, waar zoo vele gevallen van diphtherie voorkwamen, dat de school gesloten moest worden. Sedert is op vele scholen en in verschil lende inrichtingen waar diphtherie voor kwam, deze inenting met goed gevolg uil- gevoerd. Niet alleen te Leiden, doch ook in Deventer, Dordrecht. 's-Gravenhage, Heer len, g.a., zijn duizenden kinderen met goed 'gevolg behandeld. Een goed ingeënt kind krijgt geen diphtherie Men moet niet wachten tot een epidemie uitbreekt, want de onvatbaarheid treedt niet dadelijk na de inenting op, zooals bij pok ken. Wel staat reeds vast, dat de beschut tende krachten, eenmaal in het lichaam op gewekt, ten minste zevën jaar aanwezig blijven. De kinderen worden driemaal geënt. tel kens één prikje, met een week tusschen- ruimte. Een lichte roodheid, als een mug genbeet, is alles wat men er verder van be merkt. Geen pok, geen pijn, geen koorts. Ge vaar is er niet aan verbonden. De entslof wordt geleverd door het Rrjks- Serologisch Instituut te Utrecht. Met voorkennis van het gemeentebestuur zal gedurende een jaar door de Vereehiging .„Het Nederlandsclie Roode Kruis" op ver zoek van den geneeskundig-inspecteur van de volksgezondheid, dr. D. J. Hulsholf Tol, kosteloos gelegenheid worden gegeven om zich tegen diphtherie te laten inenten. Vooral voor zeer jonge kinderen is dit van belang, daar deze het vatbaarst zijn. De in enting kan gelijktijdig met de gewone vacci natie tegen pokken geschieden, indien men dit wenscht. Dg entingen zullen worden uitgevoerd door den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, dr. M. D. Horst ot door een der geneesheeren van de kliniek van prof. Gorter, in het vaccinatie-bureau. Elisabelhs-Gasihuishof 1G (Oude Vest 25), op dc Woensdagen, dat het vaccinatie-bu reau geopend is. Dit laatste wordt altijd in de dagbladen bekend gemaakt. A.s.'Woens- •dag wordt begonnen. Dr. Horst hoopt, dat velen van deze ge legenheid gebruik zullen maken, want de diphtherie is een ernslige ziekte', die hier elk jaar slachtoffers maakt en aan de Gemeente groole sommer! kost voor ziekenverpleging, onlsmetting. enz. Tentcampagne van het Leger des Heils. Het Leger des Heils heeft alhier Zater dagavond zijn aangekondigde tentcam pagne. die lot 29 Juni a.s. zal duren, ge opend. Daarvoor is in liet Planlsoentje ach ter de buitensociëleit „Amicilia' aan de Lammermarkt bij den molen „De 1 alk" ren groole tent opgericht, waarin zitplaat sen voor eenige honderden belangstellen den, met een vrij groot podium voor de mu- zikanten en de zangers en zangeressen, als mede voor de sprekers. Plantengroepen staan voor dit podium en het vaandel van hel Leger prijkte er lusschen. Mevrouw Povlsen, een sympathieke ver schijning volgens het portret op de aankon diging, zou als commandante "deze bijeen komsten leiden en het bekende Leger des Heils-Muziekkorps uit Den Haag dc Leid- schc muzikanten assislecren. In optocht ■kwam het Haagscho korps bij de lent aan en trok een aanlal belangstellenden mee, zoodat de meesie zitplaatsen spoedig waren bezel, terwijl er builen ook nog een aantal menschen slonden om naar den zang en de muziek ie luisteren. Majoor Rawie deelde bij de opening mee, dat mevrouw Tovlsen haar man had ver loren en daardoor verhinderd was de leiding op zich te nemen, zoodat aan hem de laak was opgedragen de verschillende bijeen komsten te leiden. Na Leiden komen dezen zomer voor een 14-dnagsohe tenlcampagne nog in aanmer king: Den Haag, Amersfoort, Utrecht en Deventer. Leiden genoot de primeur. (Ap plaus). Ook zal dezen zomer een groot Engelsch muziekkorps overkomen, om een tournee door ons land le maken, en ook daarvan zal Leiden een bezoek ontvangen. Hij wenschte den' officier van de Leidsche afdeeiing, den heer G. Jouvenaar, met deze onderscheiding geluk. In den zomer wil hel vergaderen in zalen niet recht vlollcn, maar als de men- scen niet hij ons komen, komen wij bij hen, zeide spr. en dat hel Leger daarmede suc ces kan hébben, bewijst deze volle tent. Daarna werd gemeenschappelijk onder lei ding der muziek gezongen hel: „Nederland voor God". Het koor liet zich af en foe hooren, de muziek speelde, er werd van het podium en gemeenschappelijk gebeden, enkelen legden van hun bekeering getuige nis af en uil de zaal kwam een enkede maal het verlangen naar bekeering op, en aldoor weklen stalkapitein Liglvoet, majoor Bawie en anderen daartoe op. Er hcerschtc in de lent den geheelen avond oen stemming van blij gelooi en van een vast Godsverlrouwen. Geen enkele wan klank, vroeger in bijeenkomslen als deze nog wel eens gehoord, weid vernomen. De Leidsche bevolking heeft klaarblijke lijk ook het streven van liet Leger des Heils en zijn methode van werken leeren begrij pen en waardeeren. En velen vinden in deze bijeenkomsten bevrediging voor hun zicls- behoellen. In den gezondheidsloesland van ds H. Thomas, predikant bij de Gercf. Kerk alhier, die sedert eenigen tijd te Katwijk aan-Zee vertoeft, is een gunstige wending gekomen. Toch zal hij in 't begin van Juli zijn werk zaamheden nog niet kunnen hervatten. Onze stadgenoot de heer Ph. L. Th. M. van der Drift, is heden door de arrondisse- menls-rechtbank, te 's-Gravenhage beëedigd als makelaar in hef huren, verhuren, koopen, verk'oopen van onroerende goederen en het sluiten van hypotheken en verzekeringen op vermelde goederen. De hear N. Sninson, alhier tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid -2de kb bij de landmacht. Wij vernemen, dat aan de crediteuren van de Hanze-Bank, Bisdom Haarlem, 40 A 45 pet. zal worden uitbetaald. Officieel is dit nog wel niet, maar kte af wikkeling der zaak schijnt tot dat resultaat te zullen leiden. Gedeputeerde Sialen van Zuid-Holland hebben aan de Kweeksclioolhouderessen al hier een schrijven gezonden, waarin wordt' medegedeeld, dat de jaarlijksche subsidie van f 4000 haar verleend met ingang van 1 Jan. 1922 in dien zin is op te vatten, dat dit be drag is le beschouwen als een maximum en dat niet meer zal worden uitgekeerd dan noo- dig en voldoende is te achten om de exploi tatierekening zonder tekort' le doen sluiten, zulks naar aanleiding van het feit, dat de laatsle rekeningen en balansen van genoem de Vereen, aanwezen, dat aan een provin ciale subsidie van f 4000 's jaars niet altijd behoefte beslond. Onder leiding van dr. Kuslner uit Liebefeld is hedenmorgen .door 19 Zwilser- se'he oud-scholieren van dc Zuivelschool te Bern, die momenteel ccn excursie door ons land maken, een bezoek gebracht aan het Rijkszuivelslalion en de fabriek van de Yereeniging „Het Kaasmcrk", alhier. HcdenmoTgon zes uur is hel Gde regi ment veld-artillerie met 3 afdeelingen naar de kamp van Oldebrock vertrokken, om daar gedurende 14 dagen oefeningen fe houden. Hedenmiddag werd in de Doelen- kazerne door den Commandant van het 6de regiment veld-artillerie alhier in het open baar aanbesteed: De levering van liooi. stroo en turfslrooi- sel voor de paarden van genoemd Regiment over het tijdvak van 1 Augustus 1925 tot en met 31 October d. a. v. Ingeschreven was door firma Huisman en Lankhuyzen, (e Geerlruidenherg: hooi f 5790, stroo f 40; A. Schoten te Amers foort: furfstrooisel f 20.50; A. B. Taselaar, Roüerdam: hooi f 54.90; I'. van Bevcren, Den Haag: slroo f 37, furfstrooisel f 17.60; Verkoopbureau van Turfsfrooisel Van Schenk, le Rotterdam: turfsfrooisel per wag gon aangevoerd f 16.70, per schip f 13.50, alles bij hoeveelheden van 1000 KG. Hedenmorgen is de nieuwe brug aan do Haagsche Schouw voor alle verkeersmid delen opengesteld. Naar wij vernemen, gaat het met de inschrijvingen voor den Nationalen Reclame- Optocht op 3 Oclober a.s. zeer naar wensch van het bestuur der 3-October-Vereeniging. Er hebben zich van buiten Leiden reed3 beduidende firma's aangemeld, waaronder er één voorkomt, die alleen een lengte noodig zal hebben in den oploclit van ruim 40 M. Ook in onze plaats zelve blijkt ruim vol doende belangstelling te beslaan en zijn reeds zeer mooie plannen ingekomen, waarvan het bestuur de zekerheid heeft, dat het effect schitterend zal zijn. Dezer dagen werd het 3-Oclober-besluur verrast met toezegging van een verguld-zil veren en een zilveren bondsmedaille, ter be schikking gesteld door het Dag. Bestuur van den A.N.W.B. Het zal wel in de bedoeling liggen, deze medailles uit te loven voor deelnemende Ver- eenigingen. Zonder twijfel zal dus de 3-October-mid- dag-oplocht ook dit jaar weder aantrekkelijk worden en duizenden naar onze stad lokken, waarom het ook gaat, vooral nu het een Re clame-Optocht geldt. „Handelsbe langen" van a.s. Woensdag zal de credit: nrenlrjst bevatten in het fail lissement Spaarfouds voor Bodemcultuur, alhier. Zij telt 10491 namen. Het totaal passief bedraagt f 1.554.405.06. Da baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijnJoh. Geurie, 's-Gravenhage, f8.437.65; J. H. Baptiste, 's-Gravenhage, f7.932.54; J. J._ V. v. Boren, 's-Gravenhage, 6.119.49; W. Kuy- .pers, Beugen, bij Boxmeer, f 6.218.70; Gem. Warmond f7.690.41; J. de Cler, Leiden, 1 f 6.625.35-* "Wed. B. J. -Roggen, "Moergestel, f7.125.97; J. C. Wavens, Ulicoten, f7.798.90 Haavdenfabriek „Vulcana", 's-Gravenhage, f 20.898.54. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn len nadeele van den veehouder R. ija een weiland aan het Zwarle Tad (ten N. van den Maresingel) twee schapen doodge beten, terwijl een derde schaap niet ernstig verwond werd. De -eigenaar van den hond, die dit misdrijf beging, is nog niet bekend. Zaterdagavond is in het Galgewaler door een lieer en dame een zwart geverfd roeibootje (sloepmodel) met gele banken vastgelegd, waarvan lot dusverre de eige naar niet op is komen dagen. De riemen zijn door de politie in beslag genomen en kunnen door de belanghebben de aan het Bureau van Politie worden afge haald. Dopr M. is bij de politie aangifte ge daan, dat hij tijdens het transport van een troep lammeren van de Leidsche markt naar Hazerswoude een wit lam van 10 we ken kwijtgeraakt is. Vermoedelijk is het dier* onderweg uit den wagen gesprongen, ierwijl ook de kans niet is buitengesloten, dat het op de markt alhier is achtergeble ven. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 7 lot en met 13 Juni 168 volwassen personen en 5 kin deren, totaal 173. Uitvoer van Boter en Kaas. Verschenen is bij de Tweede Kamer dc Nota van Wijziging van 't gewijzigd ont werp van wet, houdende voorschriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas. Blijkens de toelichting was in het oor spronkelijk ontwerp het imperatieve stel sel belichaamd, hetwelk bij Memorie van Antwoord veranderd werd in een faculta- tieven opzet. Bij nadere overweging wordt het wen- schelijk geacht tot het imperatieve stelsel terug te kceren, in verband met de groote voordeelen, welke dit stelsel biedt. Verder zou, volgens het gewijzigd ont werp van wet, een verbod van uitvoer vau ongecontroleerde boter en kaas niet worden uitgevaardigd dan na ingewonnen advies van belanghebbenden. Het schijnt wensche- lijk ook dit advies van belanghebbenden ook bij den nieuwen imperatieven opzet te be houden met betrekking tot de voorschrif ten ter uitvoering van dc wet. Volgens het nieuwe artikel 2 zal ter bevordering van de eenvoudigheid van deze adviézen een orga nisatie in den vorm van een commissie van advies in het leven worden geroepen. Het ligt in do bedoeling, dat in deze commissie zitting zullen krijgen afgevaardigden van de boter- en kaasproducenten, alsmede van de boter- en kaas-contrólestations en orga nisaties van den coöperatieven en particu lieren exporthandel in boter en kaas. De eersten zullen een gewone stem hebben, de laatsten een raadgevende stem. De Hanzebank in het bisdom Haarlem. In den loop van het vorig jaar rekende 'liet hoofdbesluur van de Hanzebank in het Bisdom Haarlem zich verplicht bijzondere maatregelen te nemen tegen de steeds toe nemende verwarring, welke in de beoordee- ding van de gesle der onderscheidene Han zebanken naar voren kwam. Mede op ver zoek van de hoofddirectie en het college van commissarissen der Bank heeft bet hoofdbestuur besloten tot het instellen van een zg. vertrouwenscommissie, aan welke verzooht werd rapport te willen uitbrengen over het aan de Hanzebank gevoerd beleid. Het rapport van deze commissie werd in de hoofdbesiuursvergajdering van 11 Juni jl. aan de orde gesteld. Aan dit rapport is het volgende ontleend: Ten gevolge van de débhclo van de Hanzebanken in den Bosch en Utrecht, was ook jegens de Delftsehe Hanzebank een wantrouwen ontstaan. (Het wae dus de taak der commissie om een antwoord te geven op de vraag, of de wijze, waarop liet be heer der Bank was gevoerd, het wantrou wen motiveerde. De commissie kwam dan ook bij den aanvang vaal haar werkzaam heden overeen ,haar rapport te beperken tot het gevoerde beleid der Hanzebank, tot op het oogenblik van het bekend worden der crisis van de Hanzebanken in Den Bosch en Utrecht, aldus tot medio Juni 1923. Van stonde af aan, alduj het rapport, blijkt de leiding er op bedachl te zijn ge weest, maatregelen te nemen tot uitbreiding van het eigen kapitaal. In 1920, loen de eisch lot vergrooting van het kapitaal klem mender werd, is een maatregel getroffen, waarbij credielnemers verplicht werden tot ten minste 2 pCl. van het aan hen verleen de crediet, volgestorte aandcelen te nemen. Terzelfderlijd werd bestolen in samenwer king met de Hanzebank in het Bisdom- Haarlem, een verdere vrijwillige deelne ming in het kapitaal der N. V. krachtig ter hand te nemen. Later in November 1922 is hierop gevolgd een aclie voor vrijwillige volslorling op dc aandcelen, terwijl len slofte in Maart 1923 het besluit werd geno men, waarbij credielnemers verplicht wer den tot 5 pCt. van hun crediel, volgeslorle aandeelen te nemen. Door deze tactiek is hel geplaatste kapi taal uiteraard niet zoo groot geworden als anders het geval zou zijn geweesl; even wel werd daardoor het in zichzelf ge- wenschle doel. verhooging van liet geslorie kapitaal, bcrcikl, terwijl het niet aanneme lijk is, dat met een meer starre lacliek, het belang der Bank beier zou zijn gediend. Wat de belegging in effecten betrell, ware hel beter geweest, dat minder groote be dragen van één soort waren aangekocht. Hoewel immer het verleenen van kléine credielen heelt voorgezeten, heelt ook de Hanzebank zich niet geheel afzijdig gehou den van het verleenep van groolere credie len. Hierbij is de fout gemaakt, dat niet vol doende werd gelet op de hoegrootheid van het eigen kapitaal der groole debiteuren, en dus niet voldoende is bekoken de verhou ding lussehen eigen en vreemd kapitaal, terwijl men er zich ook niet voldoende van bewust was, dat groolere credielen vanzelf een grooler risico meebrengen. Hierdoor zijn verschillende risico's ontslaan, zelfs verlie zen geleden. Een andere foul, welke risico's decd^ont- slaan, was het minder goede toezicht ten gevolge van de groole decentralisatie, waar door te veel op de bijkantoren mocsl worden gebouwd. Door gebrekkige controle op de onderpanden door sommige bijkanloren zijn dan ook inderdaad niet onbelangrijke ver liezen geleden. Inlussohen heeft de Bankleiding niel na gelaten maatregelen te nemen, om een goe de conlröle der credielen le verkrijgen. Dat trouwens in algemeenen zin de cre dielen aan hooge eiscihen voldeden blijkt wel uit 't feit, dit gedurende de crisis zoo'n belangrijk deel der credielen is kunnen worden liquide gemaakt. Het is de commissie gebleken, dal de Banbleidiüg het vraagstuk der liquiditeit sleeds tot een punt van bijzondere zorg heeft gemaakl. Het blijkt, dal na een vrij strakke hou ding op 1 Mei 1917 de rem spoedig los ge gooid werd, en wel zoo los, dat men kan spreken van een abnormaal ruime grens voor dc credietverleening. In Februari 1923 nam de raad-van commissarissen een aan merkelijk strakker houding aan. Niettemin acht de commissie het toch een zeer gewaagde onderneming van de Bank leiding om aan'de liquiditeit geen hooger eisohen fe stellen, en zoo crnslig le houwen cp liet vertrouwen. Te meer, waar de Bank in een nadeelige positie stond, wijl zij geen discontobevoegd'heii bij de Ned. Bank fc:zat. Dit wordt nog ernstiger als daarbij in aan merking wordt genomen, dat de boekwaarde der vaste goederen immer meer bedroeg dan het gestorte kapitaal en in 1921 en 1923 zelfs belangrijk meer dan het geplaatst ka pitaal en de vaste goederen dus groo'.pn- deels betaald werden met gelden van der den. Ongetwijfeld is- het beheer in dit ge deelte van het beleid ièkort geschoten. In verband met de liquiditeilsvraag i6 cok belangrijk de gevolgde politiek len aan zien van de bijkanloren. Waar de Bank, na eenmaal meer dan haar eigen kapitaal geheel in gebouwen le hebben vastgelegd, uitsluitend met gelden van derden moest werken, werd de liqui- diteitsposilie steeds moeilijker, daar loch ter wille van de renlabiliieit, niet een belang rijk deal dier middelen ongebruikt kon blij ven. De stichting van vele bijkanloren met de daaraan gepaard gaande decentralisatie bracht vanzelf risico mee. Het toezicht werd moeilijker, de verantwoordelijkheid meer verdec-ld. Het dagelijkscli toezicht 'op de credielen berustte bij de bijkantoren. Vooral omdat in dien tijd dergelijke on derpanden, als ceelen, wissels en effecten niet als volwaardig moehien worden erkend was scherpe contröle noodzakelijk. Door (hei ontbreken hiervan aan eenige bijkantoren is een verlies ontstaan, naar schatting der direcHe van 1500,000, waarvan naar haar BINNENLAND, Overleden is dr. J. van der Valk, rector van het Marnix-gymnasinm te Rotterdam. Het rapport van de vertrouwenscommissie inzake de Hanze-bank voor het bisdom Haarlem. Nota van wijziging van hel gewijzigd wetsontwerp, houdende voorschriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas. BUITENLAND. Nieuwe pogingen in België een regeering uit de drie partijen te vormen. Dreigende economische oorlog tnsschen Duitschland en Polen. Een conflict tnsschen Italië en Afganistan De toestand in China blijft onrustbarend. mcening nog ongeveer 1300,000 terecht zou kunnen komen. Mogelijk is een verklaring van die nala tigheid hierin te vinden, dal sommige groo le credielen werden verleend, zonder dat do hijkantoren daaromtrent advies hadden ge geven, met het gevolg, dal dc directeuren zich voor deze credielen minder verant woordelijk gevoelden. Desniettemin is de nalatigheid van deze directeuren in geen geval te verdedigen. De vraag rijst: Waarom zijn tot een zoo hoog bedrag gebouwen gekocht en niet ge huurd? Hierop gaf de direclie len antwoord, dat de aankoop van dc panden uitsluitend ia geschied, omdat Inuring van voor het bedrijf geschikte panden, in dien lijd, bijna niet mogelijk was. Veel te groote bedragen zijn vastgelegd in gebouwen, terwijl men een niet vastgelegd kapitaal besl gebruiken kon. Men heefl oök niet ikunncn afschrijven naar een vast beginsel, maar deed zulks sleohis naarmate hel bedrijf Jiet toeliet. De plaats gehad hebbende afschrijvingen zijn dan ook voldoende le noemen. De commis sie constateerde, dal de winst niet toeliet flink af te schrijven. Een reserve voor koersverlies op cRcclon, welke gewensaht was geweesl, is niet kun nen worden gevormd. De vraag rijst dan ook -of aan dc rentabiliteit van het bedrijf voldoende aandacht is geschonken, alsmede of de Hanzebank een voldoende renlabili ieit kon (hebben. Deze vragen meent de commissie niet ontkennend te mogen beantwoorden. Uit het ingesteld onderzoek (rekt de éom- mi3sie de conclusie, dat het bestuur had kunnen welen, dal de C. C. M. G. B. hij de overneming geen volle 100 pCl. waard was. Nog merkt de commissie op, dat de admi nistratie niet in alle onderdeelen op zoo'n hoog peil stond als men van een bedrijf van dezen omvang mooht verwaohten. Zij ves tigt er tevens de aandacht op, dat de door den accountant dienaangaande gegeven wenken bij de leiding een gewillig oor von den. Dc „Osservatore Bomano". bevat c:n bericht uil Den Haag onder den titel: „Koningin Wilholmina en de Mode". De schrijver daarvan zegt een gesprek* bijgewoond le liebben, dat liep tussehen twee dames van het corps diplomatique. De eene dame, die eerst kort geleden was aan gekomen, vroeg de andere, die reeds lang in Den Haag verbleef, naar de gebruiken om trent kleeding aan het Nederlandsclie Hof, „Indien gij werkelijk genoegen wilt dom aan Koningin Wilhelraina", zoo verklaarde de laalsle, „dan moet gij vooral piet mee doen aan de moderne mode. De Koningin houdt heelemaai niet van sterke décollelé's, van bloole armen en heeft een uitgesproken antipathie tegen korle rokken. Daarom zal een dame, Hollandscho zoowel als 'vr< ai de, die der Koningin aangenaam wil zijn, en door II. M. geacht wil worden, ook hij gelegenheid van een bal, zich wel wachten zich te vertoonon in een toilet al tc z er conform aan de mode. De Koningin geeft lief voorbeeld van een ernslige kleedij en, hoewel zij zich - nds elegant kleedt, is haar kleeding altijd zeer correct. Hare Majesteit, die door haar ver beeld en wenken in Hollandse-hé .zel- sdhapskringen dezen zin voor ernst en smaak voor welgevoeglijkheid in het kier den der dame3 heelt bijgebracht, acht zich als het ware beleedigd, indien een vreemde dame zich niet houdt aan deze gezonde en zedige gewoonten van hel land, waar zij gastvrijheid geniet. Men vertelt in de salons te Den Haag, dat de Koningin den vreem den dames streng verzocht heeft, den recli- -ten en gezonden zedigheids zin van het Xe- derlar.dsche volk niet te bederven door harf al te vrije manier van leleeden,"

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1