ZOMERDIENST. No. 20015. VRIJDAG 12 JUNI Anno 1925 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. INGEZONDEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANIi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. Zo.ia *i 0.18. Dit nummer bestaat uit ORIE Bladen EERSTE BLAD. Onze Abonné's in de Omstreken, waar onze Agenten gevestigd zijn, ontvangen heden bij de bezorging van ons Blad, de ZOMERDIENSTREGELING voor Leiden van Spoor- en Tramwegen, Autobussej en ver- yoer te water. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, .Visehmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH a 10.20, SOHOL a f 0.12—f 0.20—f 0.36 per pond en NIEUWE HARING a f 0.06 per stuk. 9435 K. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 12 Juni 1025 DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den gisten Augustus 1831 (Provinciaal Blad fro. 110); Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van Iden lsten dier maand No. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van .Waterloo, ditmaal op Zondag den 21sten jdezer maand, zal worden gehouden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 12den Juni 1925. 9137 COLLECTE voor het Fonds tot Aanmoediging en Ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van den Commis saris der Koningin in deze provincie d.d. 24 Februari 1925; Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 15, 16 en 17 Juni aanstaande door de Districts-Com- tnissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Neder landen langs de buizen de gewone jaar lijksche collecte, ingesteld bij Z. M. dispo sitie van 16 November 1820 No. 81, zal wor den gehouden; Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot ondersteu ning van personen, die in hun strijd voor (het vaderland verminkt of invalide zijn ge worden, dringend in de liefdadigheid der In gezetenen aan. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1925. 9436 Zooals wij reeds eerder mededeelden herdenkt dezer dagen onze stadgenoot, de heer S. de Boer Azn., zijn 25-jarig jubileum als lid van het bestuur der Yereeniging voor School kindervoedmg en -kleeding, waarvan hij dc mee9te jaren het drukke penningmeesterschap waarnam, zooals hij trouwens nog doet. In de laatste bestuursvergadering is de volijverige jubilaris daarvoor gehuldigd. Toen de heer De Boer binnenkwam, zag hij reeds een fraai bloemstuk voor zich staan en vertolkte de Voorzitter, de heer J. B. Kampsohuur, de gevoelens van erkentelijk heid en hoogachting van het bestuur jegens hun even accuraten als zuinigen thesaurier en bood hem als aandenken een zilveren vulpenhouder aan. De heer A J. Oost dam. gedelegeerd lid van de gemeente, sloot zich bij den Voor zitter aan en dankte den heer De Boer uit naam van het gemeentebestuur voor alles, wat hij in het belang der Vereeniging en dus ook in hei belang der gemeente in de afgeloopen 25 jaren heeft gedaan. De lieer De Boer dankte haftelijk voor de aardige attentie van zijn medebestuurders en verklaarde, dat hij het werk ten behoeve 'der Schoolkindervoeding en -kleeding steeds met groote liefde heeft gedaan en dat hij Jiog bij voortduring de Vereeniging een goed hart toedraagt. Door de R.-Kath. en de Neutrale Melk- veohoudersbonden in Zuid-Holland was hedenvoormiddag in Zomerzorg een verga dering bijeengeroepen van melkveehouders, ter bespreking van de kwestie tusschen deze handen en den Zuid-Hollandsolien Melk- Siandel over een eventueele prijsvenhooging- der'melk van 1 cent per Liter, waartegen Melkhandel bezwaar had. Deze vergadering is niet doorgegaan^ Toen hedenvoormiddag verschillende veehouders zich naar de vergadering wil den begeven werd hen vanwege de bestu ren van de Melkveehoudersbonden meege deeld dat de vergadering was afgelast, om dat de Melkhandel aan den eisoh van de besturen had toegegeven. Enkele veehou ders maakte de opmerking dat een verhoo ging van één cent veel te weinig was. Als reden daarvoor werd opgegeven dat niet alleen ten gevolge de droogte de melk- opbrengst is verminderd maar dat ook de hier en daar heerschende tongbiaar daar aan medtAverkt. De burgerij zal echter weer een verhoo ging van 1 cent per Liter hebben te betalen, welke verhooging, naar men ons mede deelde, Maandag zal ingaan. In de Staatscommissie, belast met het afnemen van het notarieel examen is nader benoemd tot plaatsvervangend lid prof. mr. J. C. van Oven, alhier. Voor het Espexanlo-cxamen slaagden voor diploma A onze stadgenooten mej. Corrie Koning en de heer J. Pelder. In verband met de lentzending. die, vanwege het Leger des Heils alhier zal plaats hebben a.s. Zaterdagavond, en ver volgens op Zaterdagen 20 en 27 Juni, zal een omgang door de stad worden gehouden. Zaterdag zal om zeven uur 's avonds de stoet zioh opstellen op den Hooge-Rijndijk, en vervolgens gaan: Hoogewoerd, Bree- straat, Turfmarkt, Beestenmarkt naar de tent die om acht uur geopend wordt Aan dezen marsch zullen deelnemen het Haagsehe Leger-des-Beils-muziekkorps en Heilssoldaten van Leiden en de Leger- dcs-HeilsPadvinderstroepen vat) Den Haag en Leiden. Aan de N.V. Nijmegen'a Bagger- en Aannemersbedrijf te Nijmegen is opgedragen de leverantie van zand ter uitbreiding en ophooging van het Stations-emplacement al hier. Voorheen was de zanderij der Staats- duinen in exploitatie van de firma "Den Breeën van der Bout, te 's-Gravenhagc. Deze is thans aan bovengenoemde firma overgegaan. Naar wij vernemen wordt, in verband met den»tramaanleg op de Haarlemmer straat een nieuwe regeling overwogen voor het plaatsen der kaasbrikken, die hier op dé .Vrijdagsche kaasmarkt de kaas aanvoeren en die lot dusverre op de Haarlemmerstraat hun beurt moesten afwachten. Hedenvoor middag is door den DiTecleur van den Markt- en Havendienst den heer Mennes en den Inspecteur van Politie voot den al- gemeenen dienst, den heer Duval, met den heer Isodore Leman een onderzoek in loco ingesteld. De regeling zal door de autori teiten nader worden bekend gemaakt. Zij slaat nog niet geheel vast. Bij het uitwijken voor een auto reed gistermiddag omstreeks zes uur een met een paard bespannen voertuig tegen een stoep- paal op het Rapenburg, hoek Doelensteeg. Door den schok werd het dier bang en sloeg op hol, totdat het een eind verder op het Rapenburg in zijn woeste vaart gestuit werd door een tweeden stoeppaal, die af brak. Door dezen plotselingen stilstand werd de koetsier, zekere II., van den bok geslingerd, maar kwam er met eenige on beduidende wonden aan de handen nog goed af. De Eerste Hulpdienst verbond den ■.man, terwijl de eigenaar, zekere Van II.. met het span huiswaarts keerde. Bij herhaling willen wij belangheb benden in overweging geven alvorens in handelsrelatie te treden met A. Stigter, Kooipark no. 16, alhier, eerst inlichtingen omtrent dezen persoon in te winnen aan het commissariaat van Politie. In de laatste dagen zijn weer tal van winkeliers de dupe geworden van zijn oplichterijen, thans voor namelijk in Haarlem en Amsterdam. De „St.-Crt." bevat de Statuten van de N.V. „De Leidsche Katoen-Maatschappij v.h. De Ileijder en Co., alhier. In de opgaven van den Burgerlijken Stand van Leiden in ons Blad van gisteren leze men voor den eersten naam in de lijst der .geborenen, in plaats van Hertha, Heslher. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs alhier op 11 Juni bedroeg totaal 556. Op 11 Juni 1924 was dit 718. Richtige heffing van de directe belastingen. De Minister van Financiën heeft aan de betrokken belastingambtenaren de volgende circulaire gericht: - Met betrekking tot de uitvoering der wet van 29 April 1925 (Staatsblad no. 171), op genomen in circulaire no. 1732, tot bevor dering van de richtige heffing der directe belastingen, heb ik de eer u het volgende mede te deelen. Hét ligt in mijn voornemen, met het ver- leenen van de in art. 1, tweede lid, der wet bedoelde machtiging (d. i. de machtiging tot vaststelling van een aanslag met toepas sing van genoemde wet) uiterst spaarzaam te zijn en haar alleen-te geven in gevallen, waarin twijfel, of de handeling valt onder de omschrijving van het eerste lid van het artikel, is uitgesloten. De inspecteurs dienen hiermede bij het aanvragen der machtiging rekening te hou den. Voorts zullen zij niet uit het oog moe ten verliezen, dat de wet niet gericht is tegen schijnhandelingen waartegen ook voorlaan zonder gebruik te maken van de onderwerpelijke wet, kan worden opgetre den en dat zij evenmin van toepassing is op rechtshandelingen (geen schijnhande lingen zijnde), zooals schenkingen van ka pitaal of van een lijfrente, afstand van vruchtgenot, enz., waardoor het vermogen of het inkomen daadwerkelijk vermindering ondergaat. Alvorens de machtiging te vragen, dient de inspecteur don belastingplichtige op te roepen en hem in de gelegenheid te stellen zijn standpunt toe te lichten. Blijkt bij het onderhoud, met een belastingplichtige die in het verleden door misbruik van de vormen van het recht belasting heeft ontgaan, dat hij ernstig voornemens is, zich voor het venmig van dit misbruik te onthouden, dan I dient het vragen van de machtiging achter- j wege te blijven zoolang de betrokkene zich overeenkomstig dat voornemen gedraagt. Zoo zal, om een voorbeeld te noemen, niet de nietigheid van de handeling van het op richten van een naamlooze vennootschap, door middel waarvan in vorige jaren belas ting is ontgaan, behoeven te worden inge roepen, indien de inspecteur reden heeft om aan te nemen, dat de verkregen winsten voor zoover goed koopmansgebruik niet medebrengt dat zij worden gereserveerd in het vervolg op regelmatige wijze zullen worden uitgedeeld. Wordt bij het vaststellen van den aan slag in de inkomstenbelasting van een aan- i deelhouder eener naamlooze vennootschap. die vennootschap als niet bestaande, en dus I haar bedrijf als het bedrijf van den aan- 1 deelhouder aangemerkt, dan zal de divi- i dend- en lantièmebelasting van de uitdee- lingen en salarissen als een op de opbrengst van het bedrijf drukkende last moeten wor den beschouwd. In voorkomende gevallen dient de wet ook in het voordeel van den belastingplich tige te worden toegepast. Bijvoorbeeld, in dien een naamlooze vennootschap, die als niet bestaande wordt aangemerkt, in eenig jaar een verlies heeft geleden, zal dit ver lies voor de toepassing van de wet op de inkomstenbelasting als een verlies van de aandeelhouders in aanmerking moeten wor den genomen. De behandeling van een vraag, als be doeld is in artikel 3 der wet (d.i. een vraag I of een beraamde rechtshandeling onder de wet zou vallen), dient met den grootst mo- I gelijken spoed plaats te hebben, met dien verstande, dat het antwoord in den regel uiterlijk binnen een maand aan den be langhebbende wordt toeeezonden. Aan den steller der vraag dient, desverlangd, de ge legenheid te worden gegeven zijn standpunt mondeling toe te lichten, terwijl hem, zoo noodig. een nadere schriftelijke verklaring omtrent de bedoeling van de voorgenomen rechtshandeling dient te worden gevraagd. In daartoe leidende gevallen zal bij ontken nende beantwoording der gestelde vraag het noodige voorbehoud behooren te worden ge maakt. Voorshands zullen de inspecteurs een ontr werp voor de- te nemen beschikking aan het Departement ter beoordeeling hebben in te zenden. Een exemplaar van de vraag wordt, na door den inspecteur te zijn gewaarmerkt, bij de beschikking aan den belanghebbende te ruggezonden. De in het laatste lid van arikel 4 bedoelde nadere aanslag moet niet als een navorde ringsaanslag worden beschouwd; hij wordt mitsdien zonder de bij navordering voorge schreven verhooging opgelegd. Braat's politieke keuken. ,,Het Volk" heeft van den heer R. .Watjen te Groningen, vroeger eeóretaris van den Prov. Groningschen Bond van Braat's Plat- telandersbond, een schrijven ontvangen, waaraan het een en ander is ontleend om trent de wijze, waarop de heer Braat, de hoogste macht van de algemeene vergade ring zijner partij ten spijt, met de heeren Ver voorn en Van Beek, zijn wil doordrijft. Vervoorn en Van Beek zoo schrijft de heer Watjen hebben Braat in hun ab solute macht. „Wij gaan bij je weg" zijn de woorden, die hem bedwingen als een dwang buis. Hun wiT is wet. Zelfe zóó erg, dat toen de candidaten door de algemeene vergade ring was vastgesteld, en mr. Vervoorn voor zijn plaats, no. 7 niet veel gevoelde, toen heeft hij leukweg no. 4 gestreken en is zelf op no. 5 gaan staan. .Voor no. 7 moest hij 100 gulden betalen. No. 5 kostte niets meer en gaf meer kans. Zoo betalen de nummers 3 en 4 zelfè 250 guldens voor hun plaats op de lijst en no 20 had nog 25 gulden neer te tellen, om met Braat op de lijst te mogen voorkomen. Hoe de Plattelandersbond aan zijn can- didaten komtlOp waarlijk kluchtige, hoe wel lastige wijze. In de eerste plaatB mogen zij Braat in kennis niet overtreffen. Dat juist maakt de keuze zoo lastig. Wel storen sommige provinoiale besturen zich daar niet aan, maar hun candidaten, al hebben zij hun plaats met algemeene stemmen in hun gewest en na acclamatie-voorstel ter alge meene vergadering gekregen, worden ge woonweg door Braat en Vervoorn geschrapt. De tegenwoordige lijst heeft met di'e der al gemeene vergadering geen overeenkomst. Nadat er een aantal hadden bedankt, of waren geroyeerd, heeft Van Beek de lijst ge woonweg even per telefoon ineengeflanst. Leiddraad was „De- Nieuwe Plattelander" Wie daarin de ongelukkigst gestelde stukjes had geschreven, lid of geen lid, deed er niet toe, werd voor idem zooveel een candida- tuur aangeboden. Zoo kwamen en komen op de lijst voor namen, waartegen zich de eigen omgeving der personen, zelfs geheelo provinciale besturen, eenstemmig en hard nekkig hebben verzet, omdat zij ter naam en faam stinkenden zijn. Het trio heeft bijv. in de provincie Gro ningen de lijst ingediend geheel en al bui ten de partij om. Niemand, Provinciale Bond, noch eenige afdeeling is er in ge kend". „Wellicht vindt de buitenwacht", aldus besluit de heer Watjen „het ook wel be langrijk te weten, dat zij o.a. iemand van de lijst hebben geschrapt, die een plaats van f 250 had. Later bood Braat hem per soonlijk aan hem weer op de lijst te zullen plaatsen voor f 1000. En bij de verkiezing een jaarlijksche afdracht aan hem van f 500. Waartoe de tegenwoordige kans hebben den zich hebben verplicht, weet ik niet volkomen. Wel tot een jaarlijksche afdracht van f 500." De arbeid in bloembollenpellerijen. Do Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van bloembollenpeller ijlen in alle gemeen ten des Rijks vergund, dat in hun onder nemingen door arbeiders van 16 jaar o£ ouder, werkzaam bg het pellen der ge rooide bloembollen, gedurende het tijdvak van 15 Juni tot en met 15 Augustus a.s. in afwijking van het bepaalde bij art. 21 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel i3 ge legen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. BINNENLAND. De richtige heffing van de directe b» lastingen. De arbeid in hloembollenpellerijen. Buitengewoon onderwijs voor misdeeld* kinderen in Zuid-Holland. BUITENLAND. De raad van den Volkenbond heeft zij* werkzaamheden beëindigd. Toenemend verzet in de Engelsche demi» nions tegen het veiligheidspact. Nienwe moeilijkheden in België voot Ponllet. De toestand in China blijft ernstig. NATIONALE INSCHRIJVING VOOR DE OLYMPIADE 1928 TE AMSTERDAM. Na onze verantwoording van Dinsdag ont vingen wij nog van: Van D. te L. 15. In totaal hebben wij na ontvangen? f 2278,90'/'. Gaarne zien wij nog meerdere giften tege moet. Elk bedrag is welkom. De Minister van Onderwijs brengt ter algemeene kennis, dat de Kon. Bibliotheek in Den Haag voor het publiek gesloten zal zijn van 13 tot en met 25 Juli a.s. In het gistermiddag genouden co mité-generaal van de Eerste Kamer is de heer J. A. van Lakerveld, referendaris- titulair ter griffie van de Kamer, met in gang van 1 Januari 1926 bevorderd tot referendaris. De Raad van Rotterdam'heeft besloten een' 5 pets. leening groot f 10 miUioen ^uxn te gaan ter aflossing van de 7-pct.-leening 1920, per reslo groot f 8,200,000. In de te Delft gehouden apenbare ver gadering van het Hoogheemraadschap Delfland werd de rekening "van het Hoog heemraadschap dienst 1924 behandeld en goedgekeurd. Voor het algemeen beheer bedroegen de ontvangsten gewone dienst f 624.431, de uit gaven f552.607, batig saldo f71.823; bui tengewone dienst f 749.114, uitgaven f712.554, batig saldo f36.559. Voor het Boezambeheer bedroegen de ont vangsten gewone dienst 186.481, de uilga ven f 73.953, voordeelig slot f 62.527; bui tengewone dienst; ontvangsten 19404, uit gaven 130.781, nadeelig slot !21.376. Voor maatregelen ter beslrijding van ver- zouling van het boezemwaiter werd i 11.010 uitgegeven. De Minister van Binnenlandschc Za ken en Landbouw heeft een bezoek gebracht aan de Staatsbebosschingen en ontginnin gen op de eilanden Texel, Vlieland en Ter schelling. Z.Exc. was daadbij vergezeld van de heeren Van Dissel, directeur van het Slaatsbosohbcdrijf, en Boodt, houtvester bij dezen dienst. Ten verzoeke van den heer G. Ritsma, te Amsterdam, zijn de dagvaardingen uitge bracht tegen de oud-commissarissen van het Chr. Volksdagblad „De Amsterdammer" om 23 Juni, vertegenwoordigd door een pro cureur, te verschijnen voor de Haagsehe rechtbank. De dagvaarding verzoekt: lo. de gedaag den allen gezamenlijk te veroordeelen en wel ieder voor het geheel, dus dat de een betalende de anderen zal bevrijden om aan eischer tegen kwijting te betalen f3550 met de rente berekend naar 6 pet. van 1 April 1921 af tot den dag der voldoening; 2o. in dien de veroordeeling. gegrond wordt op de onrechtmatige daad der gedaagden, het von nis uitvoerbaar te verklaren bij lijfsdwang, voor zoover de te betalen schadevergoeding een bedrag van f 150 te boven gaat; 3o. het vonnis uitvoerbaar te verklaren bij voor raad, niellegenslaande verzet of hoogere voorziening; 4o. de gedaagden te verwijzen in de proceskosten. De departementen Amsterdam, Haar lem en Zaanstreek van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel hebben gisteren een excursie gemaakt naar de Zuiderzeewerken. Eon groot aantal leden met huif dames, in totaal een 250-tal per bonen, namen deel aan den tocht Door het bestuur van de Veireeniging tct Christelijke verzorging van Krankzin- I nigeu in Zceiand is in beginsel besloten aan haar gesticht „Vrederust" een «anar torium-afdeeling te verbinden, waarin zenuw lijders zullen kunnen worden opgenomen en klinisch benandeld. „Het Volk" deelt mede, dat bet partij bestuur van de S. D. A. P. zioh met het vol gende schrijven tot de directie der Neder- landsohe Spoorwegen heeft gewend: „Zooals u bekend zal zijn vinden op 1 Juli a.s. de algemeene verkiezingen der Tweede Kamer plaats en is elke kiezer vol gens de bepalingen der Kieswet gehouden van zijn stemrecht- gebruik te maken tus- sohen 8 uur 's morgens en 5 uur des mid dags. Door de wijziging, welke uw directie heeft aangebracht voor <Je houders van maandkaarfen wat betreft het gebonden zijn om met bepaalde treinen te reizen, is het voor het grootste deed van de houders dezer maandkaarfen onmogelijk om voor 5 uur in hun woonplaats hun stem uit te brengen. Om in dit euvel te voorzien, zouden wij het bijzonder op prijs stellen, indien uw directie ex toe zou kunnen medewerken en er toe zou kunnen besluiten om op den lsten Juli a.s. de maandkaarten voor alle treinen geldig (e verklaren. Een dergelijke maatregel zal er zeker toe bijdragen, dat een grooter aantal kiezers aan de stemming deelneemt, hetgeen niet anders dan in het belang der Nederlandsche bevolking moet worden geacht." (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Het gebruik van het fietspad. Door middel van onderstaande regelen wilde ik even wijzen op een kwaad, dat door de bedrij'vers daarvan schijnbaar on wetend wordt gepleegd. Ik bedoel n.l. het volgende: Het gebeurt meermalen, dat bijv. twee of drie wielrij ders op een fietspad een anderen wielrij der moeten passeeren of inhalen. Indien nu die twee of drie wielrijders op een fiets pad rijden, dat ten opzichte van den straat weg rechts ligt, meenen zij ten onrechte, dat alle van den anderen kant komende fietsers voor hen moeten uitwijken en zoo noodig het fietspad moeten verlaten. Men weet schijnbaar niet, dat in de Mo tor- en Rijwielwet wordt voorgeschreven, dat men bij het passeeren of inhalen, ongeacht in welke richting, steeds ach- ter elkaar moet rijden. Zelfs le- l 'den van den Alg Ned. Wielrijdersbond maken zich aan deze onhebbelijkheid schul dig. De politie schijnt in onze gemeente ook met dit artikel onbekend te zijnal thans nog nooit heb ik gezien, dat deze de hinderlijke en gevaarlijke fietsers op htm fouten wees. Ik hoop niet alleen, dat de politie op een en ander eens gaat toezien, maar vooraL dat de wielrijders eens beter 'dc verkeers regelen zullen leeren en naleven! Met "dank voor de verleende ruimte, Uw abonné, P. r. WASSEN AER.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1