V GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. yJfiffyc tocKóóf STER- V TABAK SPORT. VRAGENRUBRIEK. fft'Aspirin 75t,s RECLAME. 9280 By Kon. besluit is toegekend de «ere medaille der orde van Oranje-Nassau, in goud, aan A. Eikema, mijnbouwkundig hoofd opzichter bij den dienst van den mijnbouw in Ncdcrlandech-Indië, werkzaam bij het Bangkatinbedrjjf. In de commissie, welke in 1925 belast is met het afnemen van het examen ter verkrijging van do akten van bekwaam heid tot het geven van lager onderwijs n» de beginselen der landbouwkunde en' in de beginselen der tuinbouwkunde, vermeit on der r en rbis in artikel 2 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), zjjn Oja. benoemd: !r. O. Ph. Moorlands, ltijks- tuiobouwconsnlent te Boskoop, era ir. P. de :Viies, Bijkstuinbouwoonsulent te Aalsmeer. 'Deze examens zullen worden afgenomen le Wageningén. Dr. A. W. van Itcnterghem, de beken, de psychotherapeut le Amsterdam, is gis teren ter gelegenheid van zijn SOsten go boortedag door zijn dankbare oud-patiënten en zijn talrijke vrienden gehuldigd.» Na mens allen sprak de heer H. S. Cannegic- ter hem toe. Hij verzocht hem toestem- ming door den beeldhouwer Theo van Itcyn een plaquette niet zijn buste en relief to laten maken, ten einde die in bet Instituut op te hangen naast de beeltenissen van Liebeault c a. De namen van allen, die tot dit geschenk bijdroegen, waren opgenomen in een album, tot motto dragend do woor den van den dokter uit Macbeth: ,,Vecl arme zielen wachten reeds op heeling van zjjn hand De faculteit der rechts- en slaalswe- tenschappen der Ghrislian-Albrechts-ahiver- siteit te Kiel heeft prof. dr. C. A. Verrijn Stu art, te Utrecht, benoemd tot doctor honori9 causa in de staatswetenschappen, omdat hij sinds een men9chenleeltijd de leer van de internationale economische betrekkingen scherpzinnig onderzocht, naging en bevor derde en wiens jnoedig optreden voor het nationale zelfvertegenwoordigingsrecht voor Duitschland niet vergeten zal worden. Tot dootOT in de staatswetenschappen honoris causa zijn ook benoemd dr. John M. Keynes (Engeland) en dr. Herbert G. Hoover, de handdlsseeretaris der Ver. Staten. De Ned. Vereeniging Studiefonds Pas teur heeft haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. J J. van Loghcm, die mededeelde, dat in 192 i twee boursiers, de heeren De Leeuw en Rümke, naar hot Instituut-Pasteur werden uitgezon den.Onze boursiers zijn door prol. Calmelle en zijn medewerkers zeer goed ontvangen. De penningmeester, de heer D J. Tijsscns, bracht verslag uit ovef de geldmiddelen Daar de Vereeniging niet over 'n groot kapitaal beschikt, moeten de studiebeurzen uit jaar- hjksche contributies en giften ineens worden bekostigd. Het bestuur vertrouwt er op, bij bet groote belang dat de studie der microbio logie voor volkswelvaart en volksgezondheid beeft, zonder groote moeite jaarlijks het voor de studiebeurzen noodige bedrag bijeen te kunnen brengen. Na afloop der jaarvergadering had een openbare bijeenkomst plaats, waarin de beeren ir. F. Visser 't Hooft en dr. C. Bonne, directeur van het Antonie van Leeuwen hoek-laboratorium van het Nederlandsche Kankerinstituut te Amsterdam, die in den cursus 19231921 te Parijs werkten, mede- deelingen over hun arbeid in het Instiluut- Pasteur deden. De Evangelisch-Luthersche Synode verwierp het voorslel-Schiedam, om predi kanten uit de Hersl. Ev. Luth. Kerk zonder colloquium doctum tot de Evangeliebedie- - ning in de Ev. Luth. Kerk toe te laten. Te Haarlem is, in den ouderdom van 72 jaar, overleden de heer C. P. W. Kriens, oud-dirigent van de Haarlemsche Orkest- verec-niging. Het voorstel tot uitgifte van twee H.A. grond in erfpacht aan de N. V. Nederland sche Patronen-, Slaghoedjes- en Melaal- warenfabriek, gevestigd te 's-Gravonhage, togen 35 cents -per vierkanten meter per jaar, werd na zeer uitvoerig debat door den Gemeenteraad van Dordrecht met 19 tegen 12 stemmen aangenomen. De 4 ïdiëntie van den Minister van Waterstaat ral as. Vrijdag 12 dezer niet plaats hebben. Een w ate r vliegtuig, komen- de van De Mok, heeft gisterochtend in zee voor Zandvoort een noodlanding g-emaaK.b wegens een defcéfc aan de schroef. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Men hoopte met eigen kracht weer verder te kunnen gaan. De Amsfcerdamsche meikh an- del heeft den eisch der veehouders tot het verhoogen van den inkoopsprijs met 2 ets. ingewilligd. De verkoopprijs der slijters is heden van 16 op 17 ets gekomende groote inrichtin gen verhoogden den detailprijs, in afwach ting van den verhoogden inkoopsprijs, gis teren reeds van 16 op 18 ets. en die .prijs van 18 ets. blijft gehanhaafd. Het Circus Carré te Amster dam is voor f -139.000 gekocht door de firma H. Benjamins Zn., welke in de hoofd stad gevestigd is en bij verschillende thea ters geïnteresseerd. De nieuwe bestemming aan het gebouw te geven, staat nog niet vast. Onderhandelingen zijn aangeknoopt met theaterdirecteuren en industrieelen, zelfs mot een combinatie die het gebouw als overdekte bad- en zweminrichting%ou willen exploiteeren. Deze combinatie actit hot wcnschelijk, dat dan de toegang van de Hooge Sluis door een andere wegbedek- king, enz. in een betere conditie werd ge bracht. Vader (die zijn zoontje een hardhandige bestraffing heeft toegediend): „Weet jo waarom ik je klappen gegeven heb V' Zoon:.„Ja, pa, omdat u sterker bent dan ik." Te Stompwijk is ingebroken hs dc woning van den timmerman-aanne mer G. J. v. d H.. Dc inbreker heeft kans gezien een geldkistje, waarin ongeveer f 200 aan bankpapier, enkele gouden sieraden en «enige spaarbankboekjes mede" te nemen. To Leiden heeft hij de bedragen op de spaarbankboekjes bijna geheel opgevraagd en uitbetaald gekregen. Dc politic te Rot terdam ia or in geslaagd den inbreker in zijn ouderlijke woning aldaar op te sporen. Hij is een gewezen knecht van den heer Van der H. Gebleken is, dat hij zich nog. aan een andere inbraak heeft schuldig ge maakt ^.angs de spoorbaan te Zandvoort ontstond door vonken uit een lo comotief een duinbrand. In het droge be groeide terrein won het vuur spoedig veld. Hoog sloegen de vlammen op, terwijl dikke rookwolken werden voortgejaagd. Eenige bewoners der noodwoningen en de jacht opziener Bol konden het vuur met succes bostrijden. Een duizend meters zijn ver brand. y BUITENLANDSCH GEMENGD. Een man, die zich erop kon beroemen de oudste gevangene van het Britsche rijk te zijn, is in de gevangenis te Toronto (Canada) gestorven. Het was een l(M-jarige zonder middelen, die in de gevangenis als „gast" was toegelaten. Te Zolderen (Belg. Limburg) heeft een ge weldige brand gewoed in dc boorinstallaties van de steenkolenmijnen van Helcherenen Zolderen. Een boortoren vatte vuur. De vlammen sloegen onmiddellijk over naar de omliggende torens, welke ten gevolge van de groote droogte een gemakkelijke prooi -wer den. De torens 1 en 2 ploften omver. Hel 16 M. hoogc ijzeren geraamte boven mijn 1 kromde zich onder de hitte en knakte door midden. Ook de opslagplaatsen van den aan nemer der loodsen raakten in brand Door vonken geraakte een hoeve, die 500 M van het terrein lag, in brand, en werd totaal vernietigd. Dc schade wordt op 10.000.000 francs ge raamd. De exploitatie der mijnen zal hoven- dien een vertraging ondervinden van ver scheidene maanden. Zondagochtend is in het huis van sir George Lloyd; d e lot hooge commissaris in Egypte is benoemd, een moord gepleegd op den 26-jarigen huisknecht Frank Edward Rix. De jonge ^nan, die met zijn meester binnenkort naar Egypte zou gaan en -zich van het verblijl daar veel voorstelde, is in zijn slaap gedood, door een slag met een bijl, die uit de kolenbesgplaats van het huis was gehaald. Een andere bediende, die in een kamer vlaJ: naast de zijne sliep, heeft niets gehoord, zoodat de eerste slag Rix al bewusteloos moet hebben gemaakt. Uit de vondst van de bijl leidt de politie at, dat iemand, die goed den weg wisl in hel huis (hij moet door een tuindeur zijn bin nengekomen) den moord heeft gepleegd. Het geld en de kostbaarheden van den ver moorde zijn gestolen. De verdenking is ge vallen op een 17-jarigen jongen, die eenigen tijd geleden in dienst was bij George Lloyd, doch laler is ontslagen. Deze jongen schijnt zoek te zijn: hij is thans nog niet gevonden. In de Egyptische woestijn lusschen de oasen van Solloem ep Siwa zijn de lijken gevonden van vier Italiaansche vliegers, die daar half April neergestort zijn en waar schijnlijk den hongerdoor zijn gestorven. De General Electric Company heelt een installatie geleverd voor de permanente illu minatie der Niagara-watervallen door mid del van 21 groote zoeklichten, met een to- laalvermogen van 1,320,000 kaarsen. Onder groote feestelijkheden 19 de installatie kort geleden in gebruik genomen. Achttien jaren geleden werden de water vallen voor de eerste maal verlicht. De nieuwe lampen, welke uil schijnwerpers van 36 inch beslaan, zullen één derde meer licht op de watervallen werpen dan de oude schijnwerpers. Door de stralen van de 21 schijnwerpers lot één bundel te vereenigen, denkt men een stralenbundel le verkrijgen welke onder gunstige atmosferische om standigheden tot op aen afstand van 180 K.M. zichtbaar zal zijn. Elke avond zal de installatie vier uren branden. Desgewensöht kan de verlich-ling in kleuren geschieden, door gekleurde glazen voor de lampen te plaatsen. Men stelt zich voor dat het ge kleurde licht een fantastische verlichting van de neerstortende watermassa's teweeg zal brengen. Te Moens in Westfaleu zijn een motor rijder en een op het duozadel zittende'dame door een auto van de Phönix-wsrke aange reden. De motorrijder was terstond dood, de dame werd levensgevaarlijk gewond. •De auto was door het ongeluk tegen een mast van de electrische tram gere den en van de inzittenden werden een kind en een dame zwaar gewond en drie andere personen licht De auto en het motorrijwiel zijn vermeld Een levenslustige mecanicien van '28 jaar te Parijs, wilde zijn jeugdig vrouwtje uit louter genoegen wat aan het schrikken maken, en verborg zich, toen zjj zich samen Zondagavond naar een oom in de Rue Rol- lin begaven, snel achter eeo deurpost op één van de verdiepingen der huurkazerne om brj het naderen van zjjn ega eensklaps te voorschijn te treden. ïïet onschuldig grapje mistakte, want een chauffeur, die gescharrel tegen de deuc van zjjn woning hoorde, opende deze plotseling en vroeg de zonderlinge gestalte wat hij wenschte. De mecanicien, wilde het geval uitlegg.en, maar de chauffeur wantrouwde het zaakje en loste eenige schoten op den „inbreker". Gelukkig werd! hij niet getrof fen, maar hjj moest toch mee naar het politiebureau om nadere verklaringen te geven. HÖ heeft moeten beloven zjjn vrouw niet meer aan het schrikken te willen maken en zich vooral niet verdacht achter trap pen of in deurposten op te stellen. De kruidenier Friedmann te Aszod bij Boedapest had, naar do „Pesti Hirlap" meldt, in zjjn uitstalkast een meloen ge plaatst, waarin het HoDgaarsche wapen ge sneden was; de kroon van den heiligen Ste- fanus en het krnis waren «Venwel vervangen door het schild van David, het Joodsche symbool, bestaande uit twee driehoeken door elkaar. De gendarmerie hield den „misda diger" aan, die in de gevangenis te Boeda pest werd opgesloten en tegen wien een vervolging werd ingesteld wegens beledi ging van de nationale eer en van den Hongaarschen staat. De rechtbank veroor deelde den kruidenièr tot een jaar gevan genisstraf, een boete van 5 millloen kronen en drie jaar eerverlies. In het vonnis werd overwogen, dat de veroordeelden den draak had. gestoken met het symbool der Hon- gaarsche natie, de kroon van den H. Ste- fanus en dat hij opzettelijk de gevoelens van de christelijke bevolking had gekreukt. Als verzachtende omstandigheid werd aan genomen, <fet hij nog nooit gestraft was. Friedmann is van dit vonnis in beroep gegaan. Richard Loeb, een der beide jeugdige moordenaars van het jongetje Franks ie Chicago, is in de gevangenis gek geworden. Sommige medegevangenen beweren dat de jongen simuleert om uit de gevangenis te komen hij kreeg evenals zijn mededader Richard Leopold levenslang maar de ge. vangenisdoktorefa houden den waanzin voor echt. Loeb was in de gevangenis geope reerd voor blindedarmontsteking en had er een aanval van mazelen gehad. De jongen is thans geestelijk geheel ont redderd en kermt om zijn moeder en zijn meisje. Zijn vader was kort tevoren'over leden, hetgeen hem ook een schok had ge geven. 17 mijnwerkers zijn door een ontploffing bedolven en er is geen hoop op redding. Door een heftige aanbeving ten N. en ten Z. van Bogota in Columbia zijn de gebou wen aanmerkelijk beschadigd, vooral de kerken, zonder dat echter veel menschenle- vens verloren zijn gegaan. De steden Iba- gue en Tolimn hadden bijzonder veel te lijden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. S. D. A. P. Oostveen. Met hetzelfde hoofddeksel als de afd. Leiden der S.D.A.P. vergund U mij Re dactie zeker wel een klein antwoord. „Ge antwoord toch zeker"; „fijn" 1, wat blijven jullie tam", weer een ander; nog weer een ander zet 'n gezicht van 'n; stum per wat doe je in de tocht; men verheugt er zich op, verlustigt zich er in, dat wij elkan der ia het" haar vliegen, tenslotte ben ik het eens met 'n vriend van mij, die me de hoofdschuddend de vraag stelde; Is er voor jullie, vooral nu niets beters te doen En waarom Omdat ik zeker weet, dat zelfe, wanneer het mij gelukken zou tien argumenten aan voeren waarom ik meen te moeten aan blijven in het B. A., bovengenoemd afdee- lingbestuur minstens twintig bewijzen, en betere, bijeen brengt, die mij het tegendeel zullen bewijzen. En hoe geslepener, giwiekster, spitsyon diger wij nu schrijven, kan het dan liefst 'n beetje ruw er bij, zooveel te meer genot voor de lezers, mogen we daaraan mede doen In derdaad beloofde ik in een conferen tie met het bestuur der afdeeling, te zullen bedanken voor het B. A., ik meen echter stellig een voorbehoud gemaakt te hebben, maar dat zal ik wel mis hebben, logisch is het anders wel. De feitelijke toestand is zoo: Oostveen is benoemd op voordracht van het B. A. door den gemeenteraad zonder vooraf de afdeeling te raadplegen, deze als afdeeling er dus geheel buiten. Gewoonte is dat verschillende riohtinen in bedoeld lichaam worden vertegenwoor digd en houdt dit nu op omdat ik bedankte als lid der S.D.A.P. De vraag dient dus gesteldheeft Oost- veen zich als socialist misdragen. Onze meeningen liepen toch immers uit een, zelfs zoo, dat uw vroeger partijgenoot EJlkerbout (tevens Raadslid) het ooirbaar vond in een conferentie over het B. A. Ooetveen in te declen bij de burgerlijken, ach arme: heb ik nu te veel gezegd, wanneer ik beweer, dat er al lang getracht wordt mij weg te werken. Mijn standpunt is: Voor alles moet ik zorgen met mij zelve in 't reine te blijven. Er werd door S.D.A.P. en L.B.B. een verzoek gedaan om de uitjeeeringen, die worden verstrekt door het B. A. aan de afgevoerden van de commissie tot steun- verleening te laten uitbetalen door de pen ningmeester der organisattie 1 Oostveen hoorde dit eerst in een verga dering van het B. A.; van overleg gespró ken. In een conferentie is gesproken van een actie om door het B.A. een minimum van uitkeering (norm.) vastgeeteld te krijgen. Daar was ik tegen, zoo goed als tegen het eerste verzoek; wae dit onsocialistisch t Waarom het bestuur der afdeeling in één adem er bij vermeld dat Oostveen toen be dankte als lid der partij, en dit kort geleden nog al eens gedaan had ontgaat mij Nu zal wel niemand gelooven, dat, stel dat het U gelukken zou (wanneer Oostveen bedankte) een lid van uwe afdeeling be noemd te krijgen in het B. A. (wat ik be twijfel) deze iets bereiken zal in 't belang van uw actie, evenzoo zal ieder toegeven dat de menschcn die aangewezen zijn op het B. A. er geen voordeel van zullen heb ben. Ik twijfel er niet aan of ge zult 't hooge- liik afkeurn maar mag ik nu bedanken 1 't Was mij tot dusverre in trots dat de menschen—naar mij kwamen om bijstand, naar den socialist, die nimmer op richting of kleur lette, ep behulpzaam was daar, waar hij het noodig en wcnschelijk achtte. Mag ik nu bedanken Terwijl ik steeds heb mogen ervaren dat ik bij mijn medebe stuurders 'n willig oor vond voor mijn 'wen- 6chen, waardoor ik zoovelen heb kunnen helpen f Gij kunt dat niet meenen. OOSTVEEN. Naschrift 't Laatste hoepeltje bindt, zegt 'iet spreek woord; zoo ook hier; men oordeele. Je geeft het niet over, om den dooien dood niet; op je ouwen dag kan je best zoo'n baantje hebben; met dat moois komt rae een vriend bjj me binnenrollen. Natuurlijk ik aan 't vragen, en wat bleek nu? Dat hij (en naar kiji zeide, velen met hem) van meening was, dat wijl, de S.D.A.P. en ondergete&kende aan 't vechten waren om een z.g. droog plekje. Zit er niks an, nee maar, waarom dan die drukte? Zie eens, ik kan veel verdragen, maar dat niet, dat wij1, de S.D.A.P. en ik, een meeningsversciiil hebben, is waai-, maar dat vuig eigenbelang er aan ten grondslag zou liggen, is niet waar. 't Baantje!, om met m'n vriend V. te spreken, wordt oiet betaald; veeleer het tegendeel, het heeft mij (ge looven of niet) eer geld gekost. Voor dergelijke onderstellingen wijk ik; daar kan je niet tegen op. Laat mij even zeggen, dat ik in 't al gemeen het een ramp acht, dat met derf' groei der arbeidersbeweging er ook betaal de krachten móesten worden aangesteld. Een ramp blijft 't, dat je die kerels op den koop moet toenemen. Hier, in dit geval, is er geen sprake van betaling. Voor verdachtmakingen als: -r zal wel wat anzitten; er is geen bokketje of 'r braait 'n vetje uit, en dergelijke, daar ga ik voor ruimen. En daarom neem ik mp ont slag als bestuurslid van het B. A. Nog eens, de strijd tusschen S.D.A.P. en ondergeteekende was zuiver een verschil van inzicht, een vies luchtje fat er niet aan. Mijnerzijds heb ik het laatste woord ge- geschreven over deze zaak als zijl het niet al te bont maken. O. V uil vernietiging. Mijnheer de Redacteur. Het ongerief, dat wij, bewoners van den Oude-Singel, ondervinden van de nieuwe methode van vuilvernietiging, is tegen woordig meer dan erg. Do gemeente breidt zich steeds uit en er komt dientengevolge steeds meer afval. Waar moet dat op den duur heen? Veel is er reeds over geklaagd, en zeer terecht, en ik vind het meer dan schande, dat als men 's avonds buiten zit te lezen, je lectuur door roet en verbrand papier totaal onmogelijk gemaakt wordt, en dat een plaatsje met een oppervlakte van 10 M2. 3^ ons roet oplevert in één nacht. Aan zoo'n ergerlijken toestand moet onmiddellijk een eind worden ge maakt. Bij zooveel uitgaven worden eenige duizenden guldens gespaard voor een roet- vanger of iets dergelijks. Of zijn de autori teiten op dit gebied het nog niet met el kander eens geworden? Dan zou het nu toch eindelijk tijd worden. Gaarne hieromtrent iets vernemende tee- ken ik, Hoogachtend, JOHS. VAN STEEN BERD EN. Oude-Singel 80. DE LAKENHAL. Tentoonstelling van werken van Hollandsche en Fiansche meesters. I. Een kort berichtje in deze courant vaa oorzaak dat reeds den dag daarop velen dezo tentoonstelling kwamen bezichtigen, aangetrokken door de groote namen dio waren opgesomd. Daar was werk van Bos boom, Breitner, Gabriël, Jaap en Thijs Ma- ris, Mauve, Weissenbruch enz., benevens Franschen als een Diaz, Dupré, Fantin La- tour, Millet en Monticelli. De verwachting was hoog gespannen en daardoor de te leurstelling des te algeaneener. Wat hier bijeen is gebracht vertegenwoordigt ge noemde schilders, behoudens een enkele uitzondering, maar matigjes. Een tentoon stelling als deze is daarom van weinig nut, ja, schadelijk te noemen in meer dan een opzicht. Wanneer het de Museumdirectie niet mo gelijk blijkt uit particulier bezit van hoven- staande groote kunstenaars iets represen tatiefs bijeen te brengen, dan dóet ze be ter zoo'n tentoonstelling achterwege te laten. Onder het Fransche werk is een stilleven van den romantischen Diaz wel het-beste. Het kleine landschapje Boschweg van Dupré kan er mee door. Het stroeve etil- leven van Fantin Latour, een tafel waarop een bosje witte rozen ligt niet van zijn beste (is het wel eoht Slapende Amor van Millet is een aardig schetsje, maar de ware Millet is toch heel iets anders en het losse vluchtige smeertje van Monticel- RECLAME. i *öndiqx Zeer vers tan cfiq% dan hebt U de oesfe en goedkoopste. Overal uerKrgqbdtar 9270 li 'n park met zittende vrouwen geeft niet ten volle dien hartstochtelijken kleur- - fantast. Bij de Hollanders is Bosboom met het grootst aantal werken vertegenwoordigd nl. elf toch zijn alléén enkele aquarellen tot do beel goede werken van hem te rekenen. Met de eigenaardige, gelige kleur v. Gabriël's ochtendgloren verzoent men zich tenslotte wel, en we zipn hierin ook den fijnen tee kenaar. Vlak bij dit teere lyrische land schap aan den zelfden wand hangt een zwaar, donker stadsgezicht van Breitner en we kunnen de hoofddirectie, die voor die plaatsing zorg droeg nu juist niet loven, daar beide schilderijen elkaar compleet ver moorden. Het schilderij ,,Bij Noorden" is een goedö Weissenbruch, verre superieur aan het an dere "doek, „Onweersbui" getiteld. .Meer en meer teekent zich de persoon lijkheid van een Gabriël en een Weissen bruch af, ze blijken met Thijs Maria en Bosboom de groolsten geweest te zijn onder hun tijdgenooten. Van Jaap Maris zijn er enkele kleine doekjes en een aquarel dia hem toch ook niet op zijn best toonen. De gave jeugd-tee- kening van „De verloren zoon", door Thijs Maris, waarin de toen 18-jarige invloed van Rethel onderging, overtreft de teekening van het ruitergevecht. Er is ook nog van zijn hand een precieus olieverf-schilderijtje een sousbois uit de omgeving van Oos terbeek. Een leer walerverfleekeningetje van een Schaapherder van Mauve en twee kleine aquarelletjes van A. Neuhuys zijn een be zoek zeker waard, evenals een klein doek van Breitner, *e bedoelen zijn Cavalerie op de heide dat naast de groote Jozef l9raëls - hangt, die, herinneren we ons wel, jaren - lang in het bezit is geweest van L. J. Krüger, een Haagsch handelaar in kunst Dit groote doek. Thuiskomst van de vischvangst, getiteld, hangt op de eereplaats, misschien alleen omdat het na de loome Blommers, het grootste is. De zware lijst van hoekerige kleur doet ook al geen goed aan dit misleekende werk; men zie den ge drochtelijken hond, het leelijke paard, hoe zwak is ook ae ruiter geschilderd. Het is het gezwollene, .het gebombeerde, (wat we ook in Blommers'-Boerenhinnen- huis-vinden), hetgeen het koopende publiek nu eindelijk ook als ongenietbaar is gaan bevinden. Deze tentoonstelling van moderne schilderijen, zooals de catalogus aangeeft (het begrip modern neemt men hier wel wat erg ruim) duurt van Juni tot October. Hubert la Roche. Hubert la Roche zal het volgend seizoen" deel uitmaken van het gezelschap van het Odeou Theater. NIEUWE UITGAVEN. In welke badplaats zal ik mijn vacait» tie doorbrengen? Van de hand van J. W. Kuckx is een boekske verschenen, dat op deze vraag antwoordt. Uitgave Calff en Meische te Amsterdam. Bij de Leidsche Uilgevers-Mij. is uitgeko-. men Volksmisleiding door dr. J. van dep Hoeven Leonhard. LUCHTVAAFT. De GordonBennett-wedstrijd. De jaarlijksche Gordon-Bennett-ballon- wedslrijd is ook thans weer te Brussel ge houden. Alle ballons zijn reeds gesignar Ieerd behalve de „Prince Leopold", met den Belg Veenstra als bestuurder en den redacteur Quersin der „Domière Heure" als passagier. Ook van de Fransche bal lon „Grand Charles", bestuurder luitenant De Latu) was lang niets bekend, doch deze werd tenslotte in zee opgepikt. Voorloopig is de Belg De Muyter, met de „Belgica" winner van den wedstrijd Hij legde 680 X-M. af en landde te Quimper, in het uiter ste puntje van Bretagne. SCHAKEN. Tornooi te Mariënhad. De einduitslag van het tornooi te Ma- riënbad luidt: Niemzowitsj en Rubinstein ieder 11, Marshal en Torre elk 10, Réti 9%, Tarta.-» kower 9, Spielmann 8^, Grünfeld 8. Yates 6^, Przepiorka 6. Thomas 5|. N. V. d. H., te L. De Leidsche Red-- dingsbrigade is opgeheven. Wend u tot het» bestuur van de Leidsche Zwemclub. RECLAME. Buisje met 20Tabletten w 9280

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6