AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. JAATSTE BERICHTEN. W oensdag. „Jeruël" (Middelategracht 3): Bijeen komst. Sprekers de heeren Van Essen eD Bogaards. 8 uur. „Jeruel" (Groenesteeg 16)Traktaat- verspreiding. 8 uur. Leger des Heils: Bijzondere Samenkomst. Sladszaal (kleine): Benri ter Hall en de Yrijheidsfilm. 8 uur. Maandag. Leiderdorp, café RamakerSpreker J. Kortland. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juni waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visoh- markt 8, tel. 652. Do apotheek van „Hulp der Mensca- heid", hooigracnt 48, is altijd geopend, doch van mm. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spood-recepten. Alleen voor lo den van dat fonds. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 3, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Fiona A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn en des Zaterdags bij TOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 se, waarop dit bedrag besteed zal worden, lokte eenige gedachtenwisseling uit. Hierna werd eenigen tijd. gepauzeerd. Onmiddellijk na het heropenen der ver gadering gaf de voorzitter het woord aan prof. Aug. Vermeijlen, uit BruBsel, voor het houden van zijn aangekondigde voor dracht over: ,,Het wezen van de roman tiek." Huishoudelijke Zaken. Na deze lezing werden nog eenige huis houdelijke zaken behandeld. Op voorstel van de MaandelijkBcihe Vergadering werd beeloten om uit de renten van het. „Vaste Fonds" beschikbaar te stellen f 100 voor de Maatschappij van Goede en Goedkoops Lectuur en den heer dr. J. F.' M. Sterck, uit te geven „Werken van Vondel" en een bedrag van f 100 als bijdrage voor de uit- jjave van een bundel door den Hongaar sohen dichtor, den heer dr. K. Szalay, uit het Nedcrlandsch in het Hongaarsch ver taalde gedichten. Tot secretaris-penningmeester en biblio thecaris werden onderscheidenlijk herbe noemd mej. dr. C. Serrurier, dr. J. Hein- sius en dr. R. van der Meiden Rz. In de plaats van de heeren dr. L. Knap pert en dr. J. L. Walch, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar waren, werden benoemd dr. J. W, Muiier en J. F. M. Sterck, en tot leden der Commissie voor de Schoone Letteren de heer K. J. L. Alberding Thijm, de heer F. Hopman en mevrouw I. BoudierBakker. Hierna werd de vergadering na rondvraag gesloten. Eindexamen Gymnasium. Geëxamineerd 18 candidaten voor A. Geslaagd: Anna Helena de Blécourt, Go- verdina Burgersdijk, J. A. Hannivoort, J. Hennemann, G. F D. Looher, Annigje van Mels, Johanna S. Q. Muys van de Moer, Maria T. \foolenburgh, Marianne W. Reyers en H. G. Tersleeg. liet examen wordt voortgezet met 3 can didaten. Afgewezen zijn 5 candidaten. Voor het examen voor apothekersassis tent zijn gisteren alhier geslaagd de dames A. M. Stokhuyzen, geb. te Meppel, en S. H. G. van Wijk van Brievingh, geb. te Rotter dam. In commissien, welke in 1925 belast zijn met het afnemen van de exaimens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in arlikel 77b der wet tot re geling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127), zijn benoemd tc- 's-Gravenhage tot lid de heer H. van Slooten, directeur der Gem. Kweekschool voor Onderwijizers en Onderwijzeressen al hier, en lol plaatsvervangend lid de heer H. Schilp, leeraar aan de Bijz. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen al hier; te Haarlem tot lid de heer M. van Wamden, hoofd eener bijz. lagere school alhier, In de plaals van den heer Wilmans, die wegens het hem overkomen ongeval verhin derd is op de openbare vergadering van de Democratische Partij Vrijdagavond in „Zo-" merzorg" met prof. Heeres als sprekers op te treden, zal het woord voeren mr. M. Leij- densdorffde Leeuw, uit Amsterdam. Door de afdeeling Leiden van den Centralen Neder'.andscheA Ambtenaarsbond wordt Zondag 14 Juni a.s. een propaganda- booltocht georganiseerd voor haar leden met hun huisgenoolen. Met de „Volharding VII" zal men een rondvaart over de Kager- en Brascmermeren maken en circa zes uur huiswaarts keuren. De directeur van het Postkantoor brengt ter kennis, dal met ingang van 15 dezer voor binnenlandsche pakketten zon der aangegeven Waarde of verzekering wordt ingevoerd een nieuw model adres^ kaart in labelvorm. De label is door den af zender aan het pakket te hechten. Van af dien datum tot 16 Augustus a.s. worden op dit kanlAor bij uitzondering nog voorhanden oud-model adreskaarten bij ge wone pakketten toegelaten. Ook na 16 Augustus zal gelegenheid beslaan lot inwis seling. De adreskaarten (model 38) blijven gefdig voor pakketten met aangegeven waarde. Aan den Zijlsingel, nabij de Schrijvers- brug, had hedenmorgen ongeveer hall acht een droevig ongeval plaats. Toen de 18-ja rige schippersknecht S. H. op de motorboot van den heer Jt H. een staaldraad vast wilde maken aan een bruggehoofd, terwijl de boot in beweging was, slapte hij in een lus van den tros. Doordat de boot doorvoer, trok de lus aan en werd de linkervoet ter hoogte van den enkel finaal afgekneld. Na in het brug wachtershuisje te zijn binnengedragen, waar hij door den Eerste-Hulpdienst verbonden werd, werd de ongelukkige per rijwielbran card naar het Elisabethsgeslicht overge bracht. J Gisteravond, omstreeks zes uur, had bij de Havenbrug een aanrijding plaals tus- schen de 18-jarige wielrijdster Elisabeth G. en den 17-jarigen L., die uit de tegenover gestelde richting komende, met zijn rijwiel de linkerzijde van den weg hield. De voorvork van het voertuig van eerst genoemde werd geheel verbogen, waardoor aan het rijwiel een schade werd aangericht van f 2.50 i f 3.—. Die lastige verkeersregels toch ookl Voor de Rijkspostspaarbank werd ten postkantore ailbier in Mei op spaarbank boekjes ingelegd f 106 930,15 en terugbe taald f 124.775,61. Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 17.845,-f6. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 91. Door tussohenkomst dezer kantoren werd ter Directie op slaatsschuMiboekjes inge schreven nominaal f 600 en afgeschreven nominaal f 4-650. Derhalve minder m- dan afgeschreven f 4150. KERKELIJKE BERICHTEN. Vrije Kath. Kerk, Bonifaciuekapel, Stille- Rijn la: Donderdagmorgen, te halfelf, dienst. DE ALGEMEENE TOESTAND. He! veiligheidspact Gelijk begrijpelijk is, is het Havasbenïht over do verkregen overeenstemming tus-' schen Frankrijk en Engeland inzake het veiligheidspact in de Fransche pers met gejuich begroet en zij begint al het odium van mislukking van zoo'n pact op Duitsch- land te leggen, doende alsof gemeld Havas- bericht blijft binnen de perken van het Duifsche aanbod, hetgeen geenszins het ge val is. Er is dan ook weinig twijfel meer mogelijk, dat Buitschland een compromis als door Havas medegedeeld niet zou aan vaarden. In Frankrijk droomt men in dat geval al van een eenzijdig pact met uit sluiting van Duitschland, maar of Engeland daartoe bereid zou zijn, i9 aan ernsligen twijfel onderhevig. In Engeland doen slechts enkele bladen aan het Fransche gejuich mede. De meeste gelooven niet, dat het Havasbericht juist kan zijn en zij schijnen gelijk te krijgen. Het Engelsche Foreign Office deelde n.ï. mede, dat de officieuze Engehche opvatting op enkele punten principieel afwijkt van de door Havas gegeven lezing. Terwijl n.l. het Fmn9che bericht den indruk geeft alsof Engeland zich verplicht heeft, al zijn strijd krachten Ier beschikking te stellen ter be scherming van de Fransche en Belgische grenzen aan den Rijn, blijkt uit de Engel- 9che verklaringen, dat Engeland zoowel tegenover Frankrijk en België als tegenover Duitschland deze verplichtingen op zich neemt, en alleen voor zoover dit in over eenstemming is met het statuut van den Volkenbond. De Engel sche correspondenten te Parijs seinen aan hun bladen, dat de Fransche pers zich een verkeerde voorstelling van de overeenkomst maakt en dat ontstemming niet kan uitblijven, wanneer d#Juiste lezing bekend zal worden. De Fransche bladen doen het voorkomen, alsof het ging om een bondgenootschap lusschen Frankrijk en Engeland in plaals van een vciligheidspact van vier mogendheden, waarbij zich ook Duitschland bevindt Op vragen der journalisten werd op het Foreign Office in de eerste plaats geant woord, dat Chamberlain en Briand in geen geval den tek9t van de overeenkomst be kend zullen maken, alvorens de nota te Berlijn zal zijn overhandigd, en dat dien tengevolge misverstanden kunnen ontstaan. In elk geval kan worden gezegd aldus> werd verklaard dat de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond voorwaar de is voor de totstandkoming van het veilig heidspact en dat dus Duitschland evenmin al9 Frankrijk een actie in de gedemilitari seerde Rijnjzone kan beginnen zonder in breuk te maken op het statuut van den Volkenbond, wanneer het geschil niet voor&f aan den Raad van den Volkenbond is voor gelegd. Bij goedkeuring door alle leden yan den Raad van den Volkenhond van een actie, zou er geen sprake kunnen zijn van een conflict, omdat dan ook Duilschlands goed keuring zou zijn verkregen. (Hieruit volgt dat men er op rekent, dat Duitschland zitting zal hebben in den Raad van den Volken bond). Indien geen eenstemmigheid in den Raad van den Volkenbond heersclit, mogen ge durende een periode van drie maanden geen vijandelijkheden worden ondernomen. Daarna zijn de leden van den Volkenbond vrij, naar goeddunken te handelen, zonder dat Engeland in eenig opricht gebonden is. Verder werd op het Foreign Office me degedeeld, dat de overeenkomst ook be palingen inhoudt omtrent arbitrage en de wijze, waarop in een dergelijk geval zal worden vastgesteld welke mogendheid als aanvaller, resp. als overtreder van de overeenkomst, dient te worden beschouwd en dat de daarbij te volgen methoden ge heel in overeenstemming zijn met de begin selen van het Protocol van Genèvo. Uitdrukkelijk werd de verzekering gege ven, dat volstrekt niet het voornemen be staat nopens het aannemen van deze over eenkomst eenig ultimatum aan Duitschland te stellen, door de toelating van Duitsch land tot den Volkenbond afhankelijk to maken van de aanvaarding der overeen komst door Duitschland. Integendeel dient het veiligheidspact te worden aangenomen en onderteekend onder de auspiciëp van den Volkenbond, zoodat het noodzakelijk is, dat Duitschland eerst als lid tot den Volkenbond toetreedt. Op de vraag, hoe de regeering meent dat de geheele strijdmacht van Engeland ter beschikking kan worden gesteld voor de be scherming vap de Westelijke grenzen, werd het volgende antwoord gegeven: Van Britsch standpunt zijn wij niet voornemens te intervenieeren in eventueele conflicten, waarbij wij geen reëele belangen hebben, maar wij hopen, dat door middel van een dergelijke wederkeerige overeenkomst, waarbij onze verplichtingen duidelijk wor den vastgesteld, een oorlog aan de Weste lijke grenzen kan worden voorkomen, want met een dergelijken oorlog zouden do Brifc- 8che belangen rechtstreeks gemoeid zijn. Wij zouden met grooten tegenzin zien, dat de Britsche strijdkrachten betrokken wer den bij de verdediging van de Westelijke grenzen, welke door het vredesverdrag zijn vastgesteld, maar wij kunnen nu eenmaal niet volstaan met een garantie, welke al leen uit woorden zou bestaan; daarom is het onvermijdelijk, dat wij onze toevlucht nemen tot het uiterste middel ora de gren zen te verdedigen tegen een aanval, van welke zijde dan ook. Voor zoover Engeland hierrij betrokken is geldt evenwel het volgende voorbehoud: indien een der Oostelijke bondgenootcn van Frankrijk, b.v. Polen, het slachtoffer zou worden van een Duitschen aanval, ondanks het feit, dat bij verdrag bepaald is, dat conflicten tusschen Duitschland en Po len door arbitrage moeten worden gere geld, zou Frankrijk het recht hebben tot een optreden in de gedemilitariseerde Rijn zone om zijn Oostelijken bondgenoot te hel pen. Op de vraag welke voordeelen voor geland tegenover deze groote verantwoor delijkheden staan, werd den journalisten geantwoord: Dit is ons aandeel in de rege ling der Europeescho aangelegenheden, bij welko wij vitaal belang hebben. Wij kun nen ons niet van Europa isoleeren en wij moeten bijdragen tot een stabiel en vreed zaam Europa in het belang van ons zelf en van alle naties. Indien Duitschland het veiligheidspact aanneemt, doet het daar mede afstand van alle revanche-ideeën ten aanzien van Elzas-Lotharingen en van alle andere gebieden, en verkrijgt het, evenals Frankrijk, in ruil daarvoor zijn veiligheid. Naar aanleiding van deze officieuze toe lichtingen merken de Engelsche avondbla den op, dat de overeenkomst in elk geval nog door het parlement dient te worden ge ratificeerd en dat ook de Dominions haar moeten goedkeuren. De bladen verwachten ernstige critiek in het Lagerhuis, daar vele leden zullen zeggen, dat de regeering door deze overeenkomst het land toch in de kwestie der Oostelijke grenzen betrekt, v-m- dat ingeval van een conflict tusschen Duitschland en Polen verwacht moet wor den, dat het argument naar voren zal wor den gebracht, dat Engeland verplicht is hulp te verleenen. De Britsche regeering is het met deze opvatting volstrekt niet eens en zij is voor nemens, dienaangaande een duidelijke ver klaring af te leggen. Men verwacht, dat Baldwin dit einde volgende week zal doen. Vermoedelijk zal Italië niet toetrsden tot die veiligheidspact daar het geen di rect belang heeft bij de Rijngrens. Mis schien zou het echter wel willen deelnemen aan iets dergelijks voor Oostelijke kwes ties I BELGIE. Het kabinet Ponilet. Poullot mist nog altijd de bezetters der posten van koloniën en landsverdediging, 't Wordt tijd, dat er schot in komt, ook, doordat van de rechterzijde der R.-K. het> verzet tegen een samengaan met de soc.- dem. krachtiger het hoofd opsteekt. Ver moedelijk zullen zelfs een aantal R.-K. Ka merleden tegen de nieuwe regeering stem men. DUITSCHLAND. Vlootbouw opmerkelijke hmshcudelijke besluiten De Rijksdag heeft, na een uitvoerig de bat, met de stemmen der sociaal-democra ten on communisten tegen, den voorgestel den bouw van oorlogsschepen, n.l. 1 kleine kruiser en 6 groote torpedobooten goedge keurd, evenals in 2e lezing de geheele be grooting van marine. Een voorstel der com munisten en socialisten om het salaris van den minister van Marine te schrappen (een motie van wantrouwen dus), is ver worpen. In de huishoudelijke commissi© van den Rijksdag is na de algemeen© discussie over de begrooting van binnenlandsche za ken een motie aangenomen, die de rijks- regeering uitnoodigt een wetsontwerp in te dienen, waardoor het verleenen van titels opnieuw wordt geregeld. Tevens werd een Duitseh-nationaal voorstel aangenomen, dat aan den rijkspresident het recht wil geven in naam van het rijk titels te vcrlee- nene. Voorl9 werd nog een Duitsch-nationale motie aangenomen, die de opheffing van de wet der bescherming van de republiek voorziet en .een verdere motie die den 18en Januari (de sticlitingsdag van het Duitsche rijk!) tot nationalen feestdag proclameert.. FRANKRIJK. Painlevé naar Marokko. Plotseling is Painlevé gisteren ifaax Ma rokko vertrokken. Hij verklaarde zijn reis .aldus aan journalisten: „Hedenmiddag om 5 uur vertrek ik uit Parijs, vergezeld van Laurent Eynac en ge neraal Debeney, chef van den Generalen Staf. Ik zaA morgenochtend te Toulouse aan komen, vanwaar i'k om 6 uur per vliegtuig zal vertrekken om morgenavond t>p denzelf den lijd te Rabat of te Fez aan te komen. Laurent Eynac en generaal Debeney zullen mij in twee andere vliegtuigen volgen. Ik zal vier dagen in Marokko blijven en Maan dag of Dinsdag te Parijs terugkeeren. „In Marokko zal ik overleg plegen met generaal Lyauley over den huidigen mili tairen toestand. Wij zullen de middelen on der de oogen zien om tot een snelle oplos sing van de Marokkaan6che kwestie te ko men. Generaal Lyautey blijft zijn plannen uitvoeren. De ontruiming van zekere posten is voorgenomen. Deze po9len waren slechts voorloopig bezet." Hoe Painlevé daartoe zoo onverwacht is gekomen? Ziehier de verklaring, die daarvan in de socialistische kringen in de Kamer gegeven wordt. In den laatsten tijd was van deze zijde beweerd, dat Lyautey een zekere ver antwoordelijkheid had voor de gebeurtenis sen in Marokko doof niet bijtijds de noo- dige ötappen te doen, die ze hadden kunnen voorkomen. Aan Painlevé was meegedeeld, dat daaromtrent door enkele socialistische Kamerleden dossiers waren bijeengebracht, waaromtrent men Painlevé wenschte te hooren. Het doel van Painlevé's reis is daarom, zich door een persoonlijk be«zoek en een onderhoud met den maarschalk de noo- dige gegevens te veTSohafferi om deze grie ven te beantwoorden. Volgens deze lezing is de reis dus veroor zaakt door de uiterst-linksche oppositie tegen den strijd in Marokko en moet ze die nen om het deel van het kartel, dat door de communistische protesten het meest beïn vloed wordt, afdoende en onweerlegbare argumenten aan de hand te doen om de voortzetting van het steunen van de regee- ring onder de tegenwoordige omstandighe den te motivceren. ENGELAND. Besluiten in het Lagerhuis toenemende werkeloosheid. In het Lagerhuis deelde de premier mede' dat de regeering eenstemmig besloot dé adviezen te aanvaarden van de commissie ter bescherming van de industrie van kant en borduurwerk.' D.w.z., een invoerrecht van 33 1/3 pCt. 1 -Het arbeiderslid Ben Hudson diende een amendement in om de theebclasting te ver minderen van 5 pence tot 1 penny per pond. Churchill, de Kanselier der Schatkist, sympathiseerde met het amendement, en was het met Hudson eens, dat de thee, wel verre van een weelde-artikel te zijn, door de armsten in het land geregeld worat gebruikt. Hij wees er echter op, dat er ge durende de laatste jaren een lange opeen volging is geweest van verminderingen van de thee-belasting. Deze is sedert den oor log driemaal verminderd on thans geringer dan voor den oorlog. De verlaging onder Snowden met 3*£ pence was niet den consumenten ten goede gekomen, omdat de vraag naar thee toen grooter was geworden dan de productie leveren kon. Men heeft een studie gemaakt van het verbruik van-thee. In 1923—'24 bedroeg dit 381 millioen pond en na de vermindering van belasting van Snowden steeg het tot 393 millioen. Churchill schat het verbruik van thee in het loopende jaar op 395 mil lioen pond, dus 2 millioen meer dan onder de bcgrooting van Snowden. Wanneer men eenerzijds do groote verminderingen van de thee-belasting in het oog houdt en- an derzijds de gestadige opwaartsche bewe ging van het verbruik door het volk kc« men met recht zeggen, dat deze zaak moet worden gelaten, zooals zij is. Het amende ment werd daarop verworpen. Verder verwierp het Lagerhuis een met 250 tegen 144 stemmen een amendement op de begrooting dat stTekte om de inwerking treding der zoogenaamde Mae Kennarech- ten op auto's, films, horloges enz., zes maanden uit te stellen. Uit het jongste wekeliiksch verslag van het ministerie van Arbeid blijkt weer een groote toename der werkeloosheid Het aantal der ingeschrevon geheel werkelooze personen was op 2 Juni 1.247.300. Dit was 60.768 meeT dan de vovicre week en 244.385 meer dan een jaar geleden. VEREENIGDE STATEN. De immigratie. De Nationale Industrieele Raad heeft de regeering voorgesteld een amendement uit te werken op de immigratiewet, welk het iinmigratiequotum regelen zal in over eenstemming met de nationale behoefte aan geschoolde arbeiders in plaats van met de nationaliteiten. CANADA. Het Noordpool-gebied. Uit Ottawa wordt gemeld, dat Canada besloten heeft bereden politie te zenden maar het Noordpoolgebied om patrouilles aan land te zetten op de Noordelijke eilan den. Dit nieuws volgt op vroegere berich ten, vvolgens welke Canada aanspraak maakt op al het nieuw-ontdekte land tus schen Canada en de Noordpool. ZUID-AFRIKA. Beperking aantal inlandsohg werkiachten. Cressvell, de minister van arbeid, maakte betend dat de regeering voornemens ic om als eerste stap tot uitvoering van haar po litiek tot vermindering van het aantal is landers voor de exploitatie van do mijnen', de inlanders in de mijnen- tot het tegen woordige aantal te beperken CHINA. Weinig verandering in ft situatie. De Chineesche kooplieden-vrjjwilligers te Sjanghai hebben getracht de Chineesche arbeiders van een Belgische fabriek -op Chineesch gebied te bewegen ora te sta ken. De arbeiders weigerden. Er volgde een twist, waarbij de Chineesche vrijwil ligers op de arbeiders vuurden, van wie zij er één doodden, één zwaar wondden en verschillende licht Tsjang Tso lin heeft aan de studaiten een telegram 'gezonden om hen aan te raden zich te onthouden van daden van geweld, maar generaal Feng heeft zjjn sympathie aan de studenten betuigd.' In het Engelsche Lagerhuis zjjn vragen gesteld over de jongste gebeurtenissen in China. Onderstaatssecretaris Mc. Neil! zei- de o.a., dat hij alsnog gedetailleerde ba richten afwacht maar het schijnt, dat het eerste salvo is gelost door de studenten, die trachtten den toegang tot een politie bureau te forceeren, onder'het niten van den kreet: „Dood aan de vreemdelingen 1" Hij betreurde het zeer, dat de ongeregeld heden geleid werden door misleide studen ten. De Britsche consul-generaal te Sjang hai en zijne collega's van de Vereenigno Staten, Frankrijk en Japan, stemmen in hunne verslagen overeen, dat de politie het grootste geduld heeft betoond, en niet an ders kon worden gehapdéld. - Op de Chineesche autoriteiten is een be roep gedaan om de onlusten op billijke eu bevredigende wijze te doen eindigen. Algemeen is het verlangen naar rust, verzekerde Mc. Neill, doch de buitenlan- sche belangen mogen niet verwaarloosd. Het Veiligheidsveidiag. LONDEN, 10 Juni (V. D.). De kwestie van het Veiligheidsverdrag is de laatste da gen ook in de kringen der Dominions be-i sproken. Het verluidt, dat vooral Australië ernstige bezwaren tegen het verdrag heeft, daar het geen strijdkrachten van het Brit-, sche rijk beschikbaar wil stellen voor con-s flicten op het continent. In genoemde krin gen aoht men elke militaire overeenkomst ongewenschk De Ontwapeningsnota. BERLIJN, 10 Juni (V.D.). De Rijks kanselier had gisteravond besprekingen met de leiders van alle Rijk6dagpartijen met uit zondering met die der Communisten en Voelkischen over de Ontwapeningtf ota,- welke heden door de commissie voor bui- tenlandsche zaken besproken zal worden.- Een nieuwe ontdekking. MADRID, 10 Juni .V.D.) Men heeft een complot ontdekt, dat beoogde een aan slag te plegen op den spoorweg Saragessa— Barcelona. Talrijke personen zijn gearres teerd. De Marokko-aiiaire. MADRID, 10 Juni (Belg. Tel. Ag.). Een officieel communiqué, hier hedenmorgen ge-> publiceerd meldt, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje In Marokko op 15 Juni hier zullen beginnen. Aanbod der Sovjetregeering. LONDEN, 10 Juni (V. D.). De „Times" meldt uit Riga": De Baltische staten hebben officieel bericht ontvangen, dat de Sovjet-? regeering bereid is te onderhandelen over een verdrag, gebaseerd op de verplichting der Baltische Staten neutraal te blijven in geval van een gewapend conflict tusschen de Unie van Sovjet-republieken en een anderen Staat. De Baltische staten hebben nog niet geantwoord. De strijd in China. HONGKONG, 10 Juni (Vaz Dias). De ge vechten bij Hongkong duren voort. Tot dus ver zijn 200 slachtoffers gevallen. S HANG AI, 10 Juni (Reuter). Dt scheepsstakmg breidt zich uit. De stoom- booten van sommige maatschappijen wor den opgelegd', terwijl die van andere minder lading vervoeren. Vertegenwoordigers der stakers zijn naar. Nanking en Shinkiang gegaan om te trachten de bemanningen der buitehlandsche schepen in die~ havens te bewegen zioh bij de staking aan te sluiten.; Ook de naar zee vertrekkende schepen ver voeren kleiner ladingen wegens gebrek aan beschikbare voorraden. In Fooohow heb ben de studenten een betooging gehouden en werd de algemeene staking afgekondigd.! CANTON, 10 Juni (Reuter). De bui-* tenlanders hebben de gevaarszone ont ruimd. PEKING, 10 Juni (Reuter). De stu denten houden massabetoogingen, dwingen wagens en riekshards er toe anti-vreemde lingen-vlaggen op te steken, en deelen te gen de vreemdelingen gerichte strooibiljet ten uit, waarin het gebeurde te Shangai do wreedste gewelddaad in do geschiedenis der menechheid wordt genoemd. STADSNIEUWS. De prijs voor meesterschap ad 1 1000 is door de Mij. der Ned. Letterkunde overeen komstig het advies van de Commissie voor Schoone Letteren toegekend aan dr. P. 0, Boutens voor zijn dichtbundel „Zomerwol ken". Op advies van die Commissie werd beslo ten den jaarlijkschen prijs van f 1000 toe to kennen aan den heer R. v. Genderen Stort voor zijn roman: „De kleine Inez", j i

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2