De opening van het Katwijksche Ziekenhuis. No. 20008. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 Juni Derde Blad Anno 1925 UIT DE RIJNSTREEK. Bij de ullitieele opening van hel Katwijk sche Ziekenhuis waren gisternamiddag te 3 uur i ele personen, die daartoe waren uit- genoodigd, aanwezig bij het mooie gebouw bij den Tol. Gaven we vroeger reeds een be schrijving van het inwendige, thans kun nen we volstaan met te zeggen, dal het ge bouw, als teg'en het „de Bidderplanlsoen" aangebouwd, oen prachtigen aanblik geelt Bn een sieraad is voor de omgeving, die van dennenlucht, zoo heilzaam voor vele kran ken, als doortrokken is. In de linker-benedenzaal werden de ge- £oodigden ontvangen. Aanwezig waren met et bestuur der „Katwijksche Ziekenverple ging" meerendeeis met hun dames, o.m.: de burgemeester, de wethouders, de secreta ris en de ontvanger der gemeente; de pre dikanten Impela, Nauta, Rutgers (voorz.) en Meijering, secr. van de Katw. Zieken- verpl., pastoor Maas, vele raadsleden, de doctoren de Ruiter Zijlker, Hueting, Lodder, Cieveringa en Eikelenboom, de hoofdop zichter, de opzichter en onder-opzichters der gemeente, de inspecteur v. politie, dr. Post- ma, directeur van het Haarlemsch Diacones senhuis, eenige pleegzusters en vele anderen De ontvangzaal was soher met enkele bloemstukken versierd en een paar reizende muzikanten brachten aan das deur eenige Welluidende liederen ten gehoore op vlooi, gultaax en mondorgel. Toen allen gezeten waren, nam de voor zitter, ds. Rutgers, het woord en deelde Stede dat het hem een groot voorrecht was eze samenkomst te openen. Het is thans «en gewichtig oogenblik, want de exploi tatie van dit gebouw wordt aan onze ver- senigiDg „de Katwijksche Ziekenverpleging" opgedragen en ja, is ons eigenlijk opgedron gen, doch alvorens wij die laak lor hand nemen, zal ik den burgemeester het woord geven om ons die exploitatie officieel op do schouders te leggen. De burgemeester, xlc heer De Waal Male- ïiit sprak ongeveer het volgende; In de eer ste plaats breng ik mijn harlelijken dank •an het bestuur der Katw. Ziekenverpleging dat het dit gebouw wil exploileeren en ilc wensch hier openlijk uiteen te zetten dat er ln het publiek en in de pers soms geruchten de ronde doen, die niet in alle deelen juist zijn. Zes 1 zeven jaar geleden hadden we nog een houten barak, die veel te klein en ie ondoelmatig was. Kort na den oorlog gingen er wel stemmen op om wat beters, doch alles was veel te duur, zoodat van zelf bouwen voorloopig geen sprake was en tot betere tijden gewacht moest worden. Toen eindelijk de tijd gekomen was, om, genoodzaakt door de omstandigheden, een besluit te nemen, rezen verschillende' be zwaren. Ten eersle: zullen we weer een houten gebouw maken? Zullen we na ge bruik den inventaris in kisten bewaren waar ze aan verderf ten prooi is, zooala het al gegaan is? Zullen we een concierge belas ten met de bewaring en verzorging? En al? dan soms in langen tijd geen gebruik ge maakt wordt van een en ander, wat dan? Eindelijk werd het idee geopperd orn dit gebouw te doen verrijzen, waar dan ook zie ken, die thuis niet al het noodige voor ztch kunnen vinden wat de rustige verpleging betreft ,in ondergebracht kunnen worden, en ook als daar plotseling een of rifter van pnze logeergasten emslig ongesteld werden, zouden ze hier opgenomen kunnen worden om te worden verpleegd. Wij meenden dat dit een goede gedachte was en besloten om het bestuur van de Kat wijksche Ziekenverpleging te vragen of hel bereid zou zijn. de exploitatie van zoo'n Inrichting, die tegelijk voor besmeltelijke ziekten en ziekenhuis dienst zou kunnen doen, op zich te nemen. Het gebouw, dat een schoon gebouw ge noemd mag worden .is ingericht voor beide. Besmettelijke zieken en onbesmettelijke zijn geheel van elkander algescheiden, zoodat het gebouw aan alle eischen op dat punt voldoet. Spr. sprak er zijn leedwezen over uit dat in de pers gezegd was dat „Woensdag 3 Juni de officieele opening plaats zou hebben van ons groote ziekenhui s". Derge lijke berichten doen meer kwaad dan goed en daarmede moest men ook wat voorzich tiger zijn. De groote rijke fantasie speelt hier den mensehen parten. Gelukkig kunnen we zeggen, dal het gebouw aan de gestelde eischen voldoet, dat de lieeren doctoren er zeer mede tevreden zijn. We zijn dan besloten om de exploitatie over te geven aan de Katwijksche Zieken verpleging en verwachten dat zij dat moge doen met dezelfde toewijding als ze tot he den haar taak vervulde. De zieken die aan besmettelijke kwalen lijden, worden voor rekening der gemeente verpleegd. Dit gaat buiten de K. Z. V. om. Ook het „Groene Kruis" vindt hier onderdak en komt in handen van de K. Z. V. Spr. eindigt met aan bestuur en zusters Gods besten zegen toe te wenschen In de hoop dat het ziekenhuis met Gods hulp vele goede diensten moge bewijzen in 't belang der ge meente en de ziekenverpleging. (Applaus). Ten slotte brengt spr. nog dank aan de ontwerpers. Hij acht het een eer voor de gemeente dat alles door Kalwijkers is gedaan. Ds. Rutgors hierna weder liet woord ne mende, noemt het een gewichtige slap die hedenmiddag gedaan wordt. Daar onze statuten geen bezwaar maak ten, waar deze spreken van „Verpleging en verzorging" maakten wij ook geen bezwaar om de exploitatie van het ziekenhuis ter hand te nemen, ja wij achtten er ons toe genoodzaakt. Er was al een klein fondsje gesticht zoo dat "we voor de aanschaffing van het een en ander het geld bij elkaar hadden. Er zullen ook geen kostelooze patiënten worden opgenomen, zoodat er toch altijd ook van die zijde nog wat ontvangen wordt. Op de laatste ledenvergadering werd hel in exploitatie nemen van dit gebouw dan ook met algemeene stemmen goedgekeurd. Spr. dankt vervolgens den Burgemeester voor zijn welgemeende wen9chen en doet dit ook aan B. en W. voor het vertrouwen dat het schenkt in het bestuur van de K. Z. V. Spr. schetst vervolgens de wijze waarop men tot het benoemen van zusters overging in plaats van een gehuwd paar als concierge deelt de onderhandelingen met het Haarlem- sche Diaconessenhuis mede, wat tot resul - taat had, dat de predikant-directeur voor stelde een besturende zuster te nemen met dienstbode. Aldus werd besloten. Spr. wijst zuster Arikke Versloot op de moeilijke taak, die haar wacht, doch zegt het hoold om hoog te houden. Jezus heeft gezegcj: „Mijns genade is U genoeg, en Mijne kracht wordt in zwakheid' volbracht." Zuster Sandbeek en Zuster Constance, die geen onbekende voor de Katwijkers is, ook U 's Heeren ge nade loegebeden. want om van bed tot bed te gaan en altijd een vriendelijk gelaat te toonen valt vaak zwaar, maar „De Meester is daar en Hij roept U," laat ook dat Uwe sterkte en troost zijn. Medebestuursleden, aldus vervolgt spr., het is ook voor u een uur van gewicht. De wenschen van secr. en penningmeester zijn in vervulling gegaan nu we zelf een gebouw voor onze zieken hebben. Ook voor ons il het een zegen, voor kranken werkzaam te kunnen zijn. Ook brengt spr. dank aan hel dames-co mité dat zoo belangeloos in alles bijstand en hulp verleend heeft, ja, zonder die was het plan nooit in vervulling gegaan. Daarom ook meent spreker dat het een geluk is, dat er vrouwen tn de wereld zijn. (Hilariteit). Ze hebben ontzettend hard gewerkt en heu6ch de vrouwen zullen voorloopig nog wel vaak noodig zijn ter completeering en stofleering van het geheel. Spr. doet verder een beroep op de gansche gemeente om dit werk der Barmhartigheid krachtig te steunen. Aan de dameskransen en meisjcsvereenl- gingen, die de linnenkasten enz. van den noodigen voorraad hebben voorzien, brengt spr. een extra woord van lot, evenzoo aan zuster van Leeuwen, die met het comité van Bijstand een aantal nieuwe leden heeft aan geworven, en aan de meisjes die met de busjes langs ds huizen gaan ter versterking van de kas der Vereeniging. Spr. besloot met allen op te wekken om niet te doen als de prie3ler en de Leviet, maar als de Barmhar tige Samaritaan, opdat dit huis en alles wat er van uit gaat een zege zij voor de geheele gemeente. Hierna ging de spr. voor in ge bed. Het woord was nu aan ds. Impela als vertegenwoordiger der predikanten dezer ge meente. Deze zeide dat de beste wensch voor alles was, dat het huls leeg moge blijven. Doch deze wensch zal ijdel blijken te zijn en daar om verheugt het mij, met het oog op da kranken die hier verzorgd zullen worden, dat dit gebouw gesticht is. De indruk van dit gebouw is schoon en ook liet doel dat er mee beoogd wordt. Daarom breng ik het be stuur mijn hartelijken dank voor al zijn be moeienissen en wil het van harte feücitee- ren met dit schoone gebouw. Dat het velen ten zegen zij. Dat het een Tehuis moge zijn voor velffn naar lichaam en ziel en de ar beid zal aangevangen worden ln den naam des Heeren, dan zal die arbeid zijn tot zegen en lot eer van God en Zijnen heiligen naam. Daarna kreeg ds. Postma, dir. van het Haarl. Diaconessenhuis het woord, die ook een hartelijken gelukwensch uitsprak met dezen dag. Toen dq vraag van het bestuur der K. Z. V. bij ons ter sprake kwam, aldus spr., werd gezegd; „Laten we het maar weer eens probeeren, Katwijk en Haarlem hebben nog oude connecties van aangenamen aard en Katwijk heelt altijd de sympathie van ons behouden. Dat deze Vereeniging nog lange jaren met veel zegen moge arbeiden is mijn besle wensch. Pastoor Maas brengt ook dank aan B. en W. voor dit mooie werk en wenscht de K. Z. V. een succesvollen arbeid in de gemeente toe. Zelfs voorzitter van een dergelijke ver eeniging kan hij het beste gevoelen wat er alzoo omgaat in de harten van de bestuurs leden waarom hij dan ook van harls dezen wensch uit. Het is een geluk voor de K. Z. V. en een dag van groote beteekenis dat thans dit gebouw verrezen is, welk gebouw ik met christelijke Helde aan deze vereeniging be nijd. Veel moet gedaan, naar de ziel, maar daarom is het goed dat ook het Hchaam niet vergeten wordt. Men zit nog wel wat in de put omtrent de geldelijke aangelegenheden, maar dat komt wel terecht. Zelf heb ik ook met mijn Vereeniging in de put gezeten, maar ach, dat redt zich wel. Wanneer men straks de goede werking der inrichting gevoelt, komt het geld ook wel. Het is maar zoo: zoek eerst het Ko ninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid en alle andere dingen zullen u toegeworpen worpen." De heer De Ruiter Zijlker sprak als oud ste practiseerend geneesheer en constateer de dat er zoowel dokters als dominé's noo dig zijn. De eene groep voor het liohaam de andere voor den geest en als men als geneesheer alles doet wat men kan om den kranken en lijdenden hulp te verschaffen, dan doet men ook een goed christelijk werk, Spr. wil allen hartelijk gelukwen- schen. Men is begonnen met het ideaal: tVe willen wat goeds maken, en zijn er nu die willen vitten of aanmerkingen ma ken, (er is altijd wat te vinden) dan kun nen wij zeggen: hier is een kostelijk werk gemaakt. Daar verheugen we ons in en zijn er blijde mee. De zusters zullen ook met warmte huu taak vervullen, als ze weten dat hun moei lijke arbeid wordt gewaardeerd, vooral door hen die hun van nabij gadeelaan. Vervolgens krijgt ds. Meijering, secreta ris der K. Z. V. het woord. Deze zegt dat de Voorz. reeds duidelijk vertolkt heeft wat we voor onze rekening hebben genomen. En daar lk van den beginne af aan als permanent secr. het hecle leven der Ver eeniging heb meegemaakt, weet ik zoo wat hetgeen er le doen is geweest alvorens wc zoover waren als we nu zijn. Om aan mijn gemoed lucht te geven kan ik zeggen dat het ideaal, waarna zoo lang gestreefd is, nu Is vervuld n.l. dat we hebben een eigen gebouwd iets 'dat we eigenlijk nooit heb ben durven verwachten. Aan Burgem. en Wcth'. daarvoor mijn oprechten dank. De exploitatie van het ziekenhuis door de K. Z. V. ia een feit ge worden. Vergun mij thans recht te zetten wat onder ons scheef getrokken is. In de plaatselijke pers 13 meer dan een3 een be richt verschenen dat totaal uit den dumi gezogen is. De Katwijksche Post deelde haar lezers mede, ,.'dat hef ziekenhuis een strop voor de gemeente zou wezen.'' Waarom dit een „strop" zou wezen is mij niet duidelijk. Dio schrijver schijnt dat echter beter te weten, doch heeft niet het minste begrip van de zaak naar het; schijnt. In alle gevallen toch blijft Wijkverpleging No. 1 op het programma. De zusters in de wijk! Verpleging in dit huis zij hooge uit zondering en ik ben er dankbaar voor dat de gelegenheid er voor geopend wordt dat ik deze zaak eena recht kan zetfen. De bewering dat „de Katwijksche Zie kenverpleging'*, de vereeniging „De Ver pleging" er voor zou willen spannen om de exploitatiekosten grootelijks voor haar re kening te nemen en dat die vereeniging „zoo wijs was er voor te passen" is van a tot z onwaar. Nooit is in ons opgekomen te vragen neem de financieele strekking voor uw re kening. Nooit 1 Wat is geschied 1 Er Is een sehrijven door ons gericht aan de Vereen. „De Ver pleging" „of het ook op den weg lag dier vereeniging om voor patiënten, die even tueel in dit ziekenhuis verpleegd zouden worden, de verpleegkosten to betalen." Anders niet. En toen daar op een vergadering dier vereeniging een besluit genomen dat wel voor patiënten die tc Leiden verpleegd zullen werden, betaald wordt, maar niet voor hen die hier zouden verpleegd wor- 1 den. Wij betreuren Eet genomen besluit der „Verpleging". Spr. maakt dit verkeerde van het besluit met voorbeelden duidelijk Ook is gelanceerd dat dan de doctoren alle patiënten naar dit gebouw zou laten zen den om hier verpleegd te worden. Dit is een eveneens verkeerd idee. Het zal niet in het belang van den dokter zijn, patiënten hier te doen verplegen, wel in het belang van-de patiënten. De dokter zal zij a patiënten evengoed, ja beter bezoeken en behandelen thuis dan in deze inrichting, waarom die bewering dan ook van allen grond ontbloot is. Doch ik heb hoop dat vaJsche en onware ideeën zich straks wel zullen wijzigen, als het publiek de goede werking van dit ge bouw ondervindt en dan zal men spijt heb ben zich zéé over deze inrichting te hebben uitgelaten. De heer Van der Zwan, voorzitter van de verpleging, alsnu het woord krijgende, deelt mede, dat het schrijven waarop ds. Meyering zinspeelde, door zijn Vereeniging was ontvangen en zegt, dat er geen wij ziging der statuten noodig was om in den geest van de K. Z. V. te gaan werken, doch dat de financieele verhouding oog niet vast staat van ztijn Vereeniging met de R. Z. V. Hij deelt verder nog mede, dat er ih den boezem van het bestuur Zijner Vereeniging reeds eenigermate wg- ziging is gekomen te dezer zake. Dr. Rutgers sprak ten slotte een woord van dank aan alle aanwezigen en verklaar de het officieele gedeelte voor geëindigd. Hij noodigde de aanwezigen uit om ge zellig tezamen een kopje thee te gebrui ken, doch 8telde vooraf de gelegenheid open, aan een paar fotografen om op hef terras de aanwezigen te „kieken". Hieraan werd voldaan, waarna de meesten naar bin nen gingen om de thee te gebruiken. Het was een prettig besluit van een blijde gebeurtenis, die heeft plaats gehad in den zin, zooals w(j hebben gehoopt. Immers op 2 Maart 1.1. schreven wif in ons artikel „De Ziekenhuiskwestie", nadat we deze uiteeu- fezet hadden..,: en als straks het zieken- uis geopend wordt, zal er eerst of ficieele „opening" plaats hebben en we verwachten, dat er dan personen uit aller lei rangen en standen tegenwoordig zullen Zijn, en dat men dan den drang zal ge voelen, om ons- gemeentebestuur die huid» te brengen, die het met den bouw van het ziekenhuis ten volle verdient". Aan die „fantasie" is thans ruimschoot? voldaan. Rest ons ten slotte nog nrede te deelen, dat de teekeningen voor het gebouw wer den vervaardigd %n het technische toezicht geschiedde onder de auspiciën van den hoofd opzichter den lieer J, Kuit. den opzichter, den heer W. Verloop en den onderopzich ter, den heer A. Ouwehand Rzn. Aannemers van het gebouw, dat in modernen stijl f» opgetrokken, zijn de heeren Zwanenburg e» Van der Bent alhier; stueadoor de neer Luehe, te Noordwijk. Voor het granietwerk zorgde de heer J. Arnoldus, alhier; de Le- ronietvloeren werden gelegd door de Mjj. voor Sanitaire Vloeren, te Delft; de elec- trische installaties werden aangebracht door den heer J. ft. van DuyD, almer; het schil derwerk werd gedaan door den heer li. Schoneveld, alhier; de heer T. van Duiven- bode zorgde voor het loodgieterswerk, zink werk en waterleiding en de heer B. J. Dijk Drent bezorgde de encadreering der ra- men, enz. 'Alphen. Mej. P. de Rijk alhier is~in JDen Haag geslaagd voor het examen voor poetumière. Boskoop. In liet „Weekblad voor Bloembollencultuur" lezen wij het volgende iover de vergrooting der Rijkstuinbouw- 9chool Toen de school in 1898 door het Rijk werd Ongericht, stelde de gemeente Boskoop een flink terrein voor schooltuin en een nieuw •choolgebouw beschikbaar. Ofschoon Bos koop deze zaak voor dien tijd betrekkelijk Juim had opgezet en gebouw noch tuin be hoefden onder te doen voor die van andere feilnbouwwinterflcholen, heeft zich yooral de laatete jaren de behoefte aan vergrooting en uitbreiding der lokalen toch steeds meer doen gevoelen. Al waren er de tijden voor Boskoop niet naar om daaraan direct te vol doen. Wel zorgde het gemeentebestuur er voor, dat het gebouw keurig werd onder houden; steeds wekte dit de bewondering van de talrijke binnen- en buitenlaudsche autoriteiten, die de school met een bezoek vereerden. In toenemende mate mocht ze zich in een talrijk bezoek van leerlingen verheugen: allereerst uit Boskoop, dan uit de kringen van boomkweekers en bloemisten van allo provinciën van ons land en verder ook van jongelui, wier ouders niet rechtstreeks bij tuinbouw geïnteresseerd waren. De cursus werd dan ook, om het onderwijl op een be hoorlijk peil te brengen, geleidelijk uitge breid van twee winters tot twee jaren. Thans, nu de economische toestand der Boskoopsche culturen zich voor het eerst n.i den oorlog weer beter laat aanzien, heeft de gemeenteraad zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming besloten tot vergroo ting van het schoolgebouw. Deze vergroo ting omvat een uitbreiding van het lokaal voor tuinteekenen en den bouw van een werklokaal voor de leerlingen. De vergroo- ling van het teekenlokaal zal zeer ten goede komen aan het onderwijs in tuin aanleg, waaraan steeds meer aandacht wor<^ geschonken en waarvoor ook van de zijdë der leerlingen voordurend meer be langstelling wordt getoond. Zoo werd b.v. i)ij dl oprichting ia het eergte winterhalf jaar 2 en in het tweede winterhalfjaar ll/i uur teeken-onderwijs gegeven, en dit ie thans uitgebried tot 3 uur per week gedu rende twee jaar. Het nieuwe laboratorium dient om de leerlingen in de gelegenheid te stellen tot practische oefeningen op het gebied van na tuur- en scheikunde, plant- en dierkunde, kennis van grond- en meststoffen, enz. Het onderwijs in deze vakken zal daardoor nog meer dan tot heden ingericht kunnen wór den in overeenstemming met de nieuwste inzichten op dit gebied en met de individu- eele begaving der leerlingen. Terecht mag dan ook verwacht worden, dat dit kloeke besluit van Boskoop's ge meenteraad veel zal bijdragen tot yerderen bloei der school en rijke vruobten zal ople veren, in de eerste plaats voor de zoons der Boskoopsche kweekers cn verder voor alli jongelui, die aan deze school hunne theore tische vakopleiding zullen genieten. Oudewetering Boerenleenbank Dinsdagavond werd ten huize van den heer A. van den Bosch, alhier, de leden vergadering gehouden van de Boerenleen bank. De vergadering was bezocht door 94 leden of hunne gevolmachtigden. De voor zitter van den Raad van Toezicht opende de vergadering en benoemde tot secretari» d6r vergadering den heer Jos. Penning di ;Vrics. De notulen der vorige vergadering weiden door den secretaris voorgeleden m ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Bet jaarverslag over 1934 werd floor dei

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9