AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. INGEZONDEN. Zondag. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Morgen en avondsamenkcmstet). Spreker de heer J. de Lange, van Rotterdam. „Jeruel" (Groenentseg 16): Samenkom sten de tien uur en te halfzeven. Spreker de heer F. d6n Adel, van Beverwijk. Leger des Beils (Langebrug 4): Samen komsten. Prediking. Muziek. Zang. Morschweg 59: Evangelisatiesamenkomst. 8 uur. N o o r d w ij k-a a n-Ze e, „Casino": Pi- suisse-avond. Halfnegen. Maandag. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Morgen samenkomst Spreker de heer Van der Horst Zangkoor. Kinderkoor. „Jeruël" (Groenesteeg): Evangeliepredi king. 8 uur 's avonds. „Zomerlust" (tuin): Muziekfeest van do U.K. muziekvereeniging „Perosi". Aanvang halfdrie. Muzikale rondgang door do stad te half twee. Avondconcert te 8 uur. Zoeterwoudsche Singel (speelterrein)Open- luchtsamenkomst vanwege „Jeruël" (Groe nesteeg). Sprekers, zang, muziek. 3 nor. Wassenaar, „Raaphorst"Zendings- feest. Kwartier over 2 uur. Dinsdag. Morschweg 59: Evangelisatiesamenkomst. 8 uur. „Prediker": Openbare vergadering afd. Leiden Staatkundig Qeref. Partij. Sprekers da. Barth, van Alphen; ds. Kersten, van Iereeke, en ds. Zandt, van Delft. Halfacht. Vrije paardenmarkt to Laden. Vrijdag. Pieterskerk: A capella concert gem. koor „Sursum Corda". 8 uur. Stadszaal: Alg. vergadering Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". Halfacflt Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot •4 uur kinder- en familie-matinée. Tweeden Pinksterdag: Drie voorstellingen van 2 tot 4 uur, van halfvijf tot 7 uur en van 8 tot 11 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags- en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Tweeden Pinksterdag: Malinée van 2 lot 4 uur. Volledige voorstellingen van halfvijf tot 7 uur en van 8 tot 11 uur. Zondag, Eersten Pinksterdag, zijn alle theaters gesloten. 's Rjjks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineeeche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 nur. Den Haag, „Scala": Henri ter Hali's revue ,,'t Kan verkearen". Dagelijks 8 uur. Zondag matinée 2 uur. Den Haag, Dierentuin: Voorjaarsfeest tot en met 1 Juni Halfdrie en 8 uur. Kinder matinées Zaterdag, Zondag en Woensdag. Scheveningen, Kurhaus: Radio-ten- toonstelling lot en met 7 Juni. Van halfelf tot halfzes en van halfacht tot halfelf. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Mei tot en met Zondag 31 Mei (lsten Pinksterdag) waargenomen door de apotheken der heerco D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 106, en ,W. Felle, Kort-Rapénburg 12, tel. 594; en Maandag 1 Juni (2den Pinksterdag) door de apotheek van den heer O. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523. De geneeskundige dienst te Leiden wordt op Eersten Pinksterdag waargenom:n dooi- de dootoren Horst, tel. 2258; Over- water, tel. 2259; Janssens, tel. 970; en Wee-her, tol. 369. Op Tweeden Pinksterdag door de docto ren Boohacker, tel. 266; Ovenvater, tel. 2259; Rassers, tel. 1469, en Van Voort- huysen, tel. 7. Te Oegstgeest word de dienst Eer sten Pinksterdag waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. Tweeden Pinksterdag door dr. Timmermans, tel. 390. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. H1LLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn en des Zaterdags bij TOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 Se. ontbinding vr.n de hulporganisaties van óe rrjksweertjaarueét en maatregelen tegen een nieuwe oprichting er van, w.o. over handiging en vernietiging van zc-kere docu menten betreffende mobilisatie- en veldtocht- plannen; 5e. gedeeltelijke demilitaiiisatie en decentralisatie van de veiligheidspolitie; 6e. het bouwen van vaste stellingen voor zware thans verplaatsbare kanonnen, met name in de zone van Koningsbergen; 7e. sleeping van zekere fabrieken, waar oor logsmateriaal wordt vervaardigd, of kan worden, strikte inachtneming van produc tie-bepalingen, slooping van 8e Deutsche Werke van Krupp te Spandau; Se. over handiging van de lijst van in verschillende fabrieken vervaardigde onderdeelen en ver nietiging van tal van spoorwegvlakken van strategische waarde; 9e. strenge wetgeving tot handhaving 'van in- en uitvoerverbod voer wapens. AI3 het juist is, dan is het nog al zoo wat. Voorts deelde Briand nog m:de, dat er tcsschen Frankrijk en Engeland geen ver schil van manning bestaat over den grond slag van het Duitsche antwoord van Frank rijk op de Duitsche voorstellen, inzake een veiligheidspact Men let er wel op: grondslag I Geregeld is de kwestie dus nog met. In overeenstemming daarmee wordt dtn ook bericht, dat de Engelsche gezant te Pa rijs aan het departement van buitenland- sche zaken een nota afgegeven heeft c-ver het Fransche ontwerp van een antwoord op de Duitsche voorstellen betreffende een veiligheidsverdiag. Bevoegde Fransche krin gen verklaren, dat het Engelsche antwoord de Fransche opvatting volkomen goedkeurt in de voornaamste punten, doch enkele ophelderingen vraagt betreffende de arbi trageverdragen, die het pact op den K(jn zullen moeten aanvullen om den vrede te waarborgen in de anderè gedeelten van Europa. Engeland blijft bij zijn houding om zich Diet in stellen op een ruim en onbepaald plan, doch is voorstander van een scherp omlijnd voorstel. Do Commissie van Herstel heeft intus- schen bevestigend geantwoord op de vraag van den Gezantenraad, n.l. of Duitschland zich getrouwelijk van zijn herstelverpiich- tingen kwijt, zooals die thans zgn vast gesteld. BELGIE. De rer;::ringscrisis. Gisteravond ie Poullefc bij den koning geroepen om verslag uit te brengen over de besprekingen, die bij gehad heeft met de leiders der socialisten. Na een laatste onderhoud met Poullet io Vandervelde gisteravond naar Parijs vertrokken, waar hij een patfr dagen *al verblijven. Voor zijn vertrek liet Vandervelde zich als volgt uit over den toestand: „In ons congres van 25 April hebben wij duidelijk aangegeven onder welke voor waarden de socialistische partij, die krach tens den uitslag der verkiezingen het recht voor initiatief heeft, de verwezenlijking mogelijk acht eener regeering van democra tische hervormingen. Wij doen een beroep op alle democraten van reohts en van links. Wij stellen hun voor om het eens te worden over een regeeringsprogram, door als basis te nemen de leuzen van ons verkiezings program en hun eigen verklaringen in den verkiezingsstrijd. Wat de Katholieke demo craten betreft, hun program is grootendeels overgenomen door de regeerimgsverklaring van Vandevijvere en wij zijn bereid om niet te twisten over de numerieke kracht der groepen die tot overeenstemming zullen komen. Doch wat wij in geen enkel op zicht kunnen toestaan, dat is dat do Ka tholieke democraten, om schijnbaar het belang van hun groep te vergrooten, men schen op d$n voorgrond stellen, die steeds de gedachte van een democratische regee ring bestreden hebben en nog bestrijden en dio deze, als zij tot stand kwam, in het geheim verder zouden bestrijden." In deze verklaring ziet men een aanwij zing, dat de socialisten wel een combinatie met de circa 30 democratische katholieken waarbij zij zelf sterk in de meerderheid zou den zijn, doch niet met het geheelo Room sche Wok, dat even sterk is als zij, wen- schen. DUITSCHLAND. Grondwet-wijziging? staking te Berlijn. De „Tagliche Rundschau" heeft, naar zij zegt, uit parlementaire kringen vernomen, dat het Rijksministerie van binnenlandsche zaken binnenkort het plan van wijziging der Grondwet met de vertegenwoordigers der 'landen bespreken zal. Deze zullen met dit doel naar Berlijn komen. Daarna zullen de bijzonderheden onder den vorm van wetsontwerpen aan het kabinet worden voorgelegd, van waar zij na Pinksteren den Rijksdag zullen bereiken. Het blad rekent er op, dat de Grondwetsherziening ter sprake zal komen na het douanetarief, dus nog vóór het zomerrecès. Sinds gisterochtend staakt het personeel van de Berlijnsche autobusondemem: - Het bemiddelingsvoorstel van de directies der versehillende verkeersondernemingen, dat door het personeel van de bond is gewtzen, is weliswaar aangenomen door het perso neel van de tunnelspoor, maar men vreest, dat dit personeel uit solidariteit met de sla-, kers van de aulobusmaatschappij, eveneens den arbeid zal neerleggen. De directie van de aulobusonderneming heeft aan de stakers medegedeeld, dat zij, die uiterlijk hedenochtend het werk niet hervatten, zullen worden ontslagen. FRANKRIJK. Hel Marokko-debat Bij de gisteren voortgezette behandeling van de interpellaties betreffende Marokko heeft Malvy geprotesteerd tegen de insi nuaties der communisten. Malvy deelde mede, dat Primo de Rivera tijdefls zijn bezoek aan Madrid aan de vereenigde dag bladschrijvers heeft gezegd, dat er in ver band met de onderhandelingen nooit kwes tie is geweest van industrieele ondorno- mingen. Malvy heeft slechts getracht een nauwe samenwerking tussohen Frankrijk en Spanje tot stand te brengen, die de beeto waarborg voor vrede is. Geen enkel der twee landen kan onverschillig blijven, voor* wendend dat de gebeurtenissen in eikaars protectoraalsgebied het niet aangaan. In antwoord op een bewering van den commu nist Bcrtlion, dat Abd-el-Krim vrede ver langde, legde Malvy nadruk er op, dat de hoofdman uit het Rif nooit eenig voorstel aan de Fransche ïegeering gedaan heeft. Wel heeft Abdël-Krim vredesvoorstellen aan de Spaanschc regeering gedaan, maar hij heeft nooit geantwoord op Primo de Rivera's voorstel om met hem te komen spreken, waarbij bij hem een zijner zoons als gijzelaar aanbood Malvy herhaalde, dat de Fransche regeering oprecht den vrede wil en dat- de Spaansche met hetzelfde ver langen bezield is. Ten slotte zeide hij. dat bij te Madrid slechts gearbeid had om het verschil van inzicht, waarbij alleen de ge meenschappelijke vijand gebaat kon zijn, weg te nemen en het bloed vergieten to doen eindigen, in bet belang van Frankrijk en den vrede. Uit naam van de socialisten betuigde Renaudel ingenomenheid met de Fransch- Spaansolio overeenstemming, die naar do verklaringen van Pailevé, Briand en Malvy vrede beoogt. Briand zette uiteen, dat Frankrijk tot duS. ver een zuiver verdedigende houding had aangenomen. Tal van stammen, die in 1914 niet slechts zich vrijelijk tot het bedreigde Frankrijk keerden, maar zich bij zijn solda ten aansloten, werden geplunderd cd ge brandschat. Onze posten werden Ingez.o- ten. Frankrijk kon die stammen niet in den steek laten en aldus zijn beschermende taak verzaken jegens volksstammen, die vrij hun houding tegenover Frankrijk konden bepa len. Do Riffijnen, die vroeger onze vrien den waren, werden misleid en tegen ons opgejaagd. Toen de Fransche regeering gis teren zeidè, dat zij niet met Abd-el Rrim kon praten, bedoelde zij, dat zij niet een brozen maar een duurzamen vrede zocht. Wij hebben Spanje gevraagd zijn poging bij de onzp te voegen ter verwezenlijking van een spoedigen vrede, waarbij wij ech- ter geenszins huiten het gebied van ons protectoraat wenschen te treden. Wanneer er overeenstemming met Spanje bestaat, zullen de onderhandelingen snel verloopen. Wij willen niet het bloed onzer soldaten vergieten. Wanneer de vrede eenmaal her steld zal zijn, dan zal men zien, dat het Riffijnsche leger niet slechts mannen uit het Rif omvat, maar veel avonturiers, van wie er verscheidene maar al te zeer ver langen in Frankrijk diplomatieke verwik kelingen uit te lokken. Frankrijk koestert geen enkele imperialistische gedachte. Briand legde er nadruk op, dat de oplos sing, die de communisten voor de Riffijnen haddeD voorgesteld, dezen zou overleveren aan lieden, die hun wel eens zouden toonen wat vrijheid beteekende 1 Toejuichingen op alle banken behalve die der communisten.) De regeering wil niet, dat het bloed der 6oldaten cp haar terugvalt, dat er na den verschrikkelijken oorlog nog mannen zijn. die daarginds sterven. Zij vestigt haar ge dachte voortdurend op den vrede, maar Frankrijk moet vóór alles zijn soldaten en de stammen, die liet beschermt, bevrijden. Het kan voor niemand aan twiifel onder hevig zijn, dat de Fransche politiek door VTedesverlangen bezield wordt. (Deze uit eenzetting van Briand wordt met een ova tie van alle partijen, behalve de commu nistische, begroet). De Kamer heeft 'tenslotte met 537 tegen 29 stemmen een motie aangenomen, waarin vertrouwen in het beleid van de regeering ten opzichte van Marokko wordt uitgespro ken. Deze motie luidt aldus: De Kamer, getrouw aan de politiek van vrede, die het land zoo krachtig heeft goed gekeurd den Hen Mei van verleden jaaf en wederom op 3 en 10 dezerbesloten de vei ligheid van onze troepen, het gebied en de stammen, door internationale verdragen onder onze bescherming geplaatst, te verze keren in naam van menschelijkheid en na tionaal belang gekant tegen veroverings- imperialisme en avonturendo verklarin gen Vein de regeering goedkeurend, spreekt in deze haar vertrouwen uit voor de Ver wezenlijking onder deze omstandigheden van den wede in Marokko ën zendt een groet van dankbaarheid aan de Fransohe cn imlandsche troepen, die het werk van Frankrijk verdedigen. Men ziet, hoe op aandrang der socialis ten in 'de vertrouwensmotie eenige inlas- schen zijn tussohengevoegd tegen imperia lisme etc. Voor de regeering is het slot zeer bevre digend geworden al zal zij goed doen niet af te zeer vertrouwen te stellen in de behaalde meerderheid PORTUGAL. Chagas overleden. Het overlijden wordt gemeld van Joao Ohaigas, een der bekendste figuren van de repu'bl'ikeinsche partij. Hij was de leider van ihet tweede republikeinsche kabinet na de revolutie, die een ednd maakte aan de monarchie. Ohagas zal op Staatskosten be graven worden. BULGARIJE. Tegen de communisten. De Koning heeft de doodsvonnissen tegen vijf communistische samenzweerders, waar van er drie voortvluchtig zijn, bekrachtigd Tal van arrestaties hebben nog plaate, GRIEKENLAND. Inplaate van een verdrag ge schil met Zuid-Slavië. In Griekenland heerscht groote opwin ding, omdat de onderhandelingen lusschen Griekenland en Zuid-Slavië over een defi nitief verdrag afgebroken moeten zijn. Griekenland beschouwde d5t verdrag als een steun tegen Turkije en Bulgarije. Servië begreep dit en wilde zicih laten betalen, aanspraak makend op den spoorweg naar Saloniki. Het gesahil betreft een lim van 48 K.M. lengte, van af de Zuid-Slavische grens, lusschen het Servische Gevgeli en het Griekache Goeanenitza, tot aan de ha venstad aan de Egeïsche zee. Deze spoor- weglijn is echter van buitengewone betee- kenis, omdat zij de ypprnaamste weg is, waarlangs, in geval van oorlog, de Fran sche munitie en wapers en eventueele hulp Servië en zijn bondgenooten kunnen berei ken. Om de één of andere reden toch, schijnt de Zuid-Slavische regeering niet veel vertrouwen te stellen in den anderen ver bindingsweg met haar Westelijken bondge noot, die over ItaJië voert. Om nu de moge lij khrid uit te sluiten, die zich in 19i5 voor deed, toen koning Konstan lijn, ofschoon Servië's nominale bondgenoot, Servië van de zee zou afgesloten hebben, indien de ge allieerden niet bijtijds Saloniki haddeD be zet, wenscht de Zuid-Slavische regeering zich in het bezit le stellen van den spoor weg die Servië met de vrije Servische zone in Saloniki verbindt. Maar Griekenland wil die lijn niet prijs geven. VEREENIGDE STATEN. Het Teapot-schandaal. De uit het Tea-pot schandaal bekende speculant Doheoy is, naar uit New-York wordt gemeld, veroordeeld tot ontruiming van twee olievelden in do nabijheid van Dakersficld in Califomië, waarvan de waarde op 40 a 60 millioen dollar wordt gesohat. Om deze concessies te krijgen had Doheny indertijd aan Fall, den minister van binnenlandsche zaken, ongeveer 20 000 dollar betaald. Hij beeft tegen het vonnis hooger beroep nangeteekend. Fall is schuldig verklaard aan fraude. BUITENLANDSCH GEMENGD. Mevrouw Elliolh, een jonge weduwe, as sistente in de japonnen-afdeeling van een groot Londcnsch magazijn, heeft 2-10.000 gulden getrokken in de Baltic Sweepstake in verband met de Derby. Zij had echter een kwart gedeelte aan haar verloofde overge daan en de helft aan een kennis. Zij en haar verloofde krijgen dus slechts de helft van bovengenoemde som. Ook wordt nog bekend, dat Morris, de eigenaar van Manna, het winnende paard, 50.000 p. st. verdiend heeft met wedden op zijn eigen paard. Tc Londen is een 104-jarige vrouw, Eli zabeth Underwood Lisle, overleden. Deze vrouw had tot het laatst van haar dagen nog groote belangstelling voor openbare za ken. In haar jonge jaren was zij een zeer gezocht voordracht-kunstenares. Zij stond op zeer goeden voet met Dickens en Brow ning, wien zij hun werken placht voor le lezen, en ook met Disraeli. Tennyson en Florence Nightingale. In den sneltrein ParijsKeulen is giste ren even voor het station Luik een ster vende man gevonden, die. naar het station overgebracht, daar overleed, na uit neus en mond gebloed te hebben. Het bleek de secre taris van het Deensche consulaat te Bor deaux le zijn, die op weg was naar Kopen hagen. Er wordt een onderzoek ingesteld. Te Antwerpen brak gisteren een ernstige brand uit in een opslagplaats van copra en jute, toebehoorende aan de firma Follet. Snel nam het vuur een onrustwekkenden omvang aan en tastte eenige aangrenzende huizen aan. Eerst ver in den avond was men het vuur in zoover meester, dat gevaar voor verdere uitbreiding wa9 geweken. De schade, waaromtrent nog geen juiste opgave te doen valt, wordt op ettelijke millioenen geschat. Zij wordt door verzekering gedekt. De schelden. WASHINGTON, 30 Mei (N.TA., draadloos) In verband met de kwestie der oorlogsschul- den, overweegt de Amerikaansche regeering het plan om in het vervolg meer waarborgen t£ eischen voor het verleenen van geld aan het buitenland. Dit Mexico City. MEXICO CITY, 80 Mei (N.TA., draadloos). De opstandeling Huerta en andere leidende rebellen zonden aan de militaire leiders een brief om zich bij de opstandige beweging aan te sluiten en de regeering van president Calles omver te werpen. De geadresseerden overhandigden de brieven echter aan het de partement van oorlog, waarop krachtiger maatregelen werden genomen om iedere re volutionaire beweging den kop in te drukken. Spoorongelnk. BOEDAPEST, 29 Mei (Belg. Tel. Ag.) Aan het station van Rakos bij Boedapest is een goederentrein met een personentrein in bot sing gekomen. Tot dusver zijn er twee doo- den en 30 gewonden. Deensch fascisme. LONDEN, 30 Mei (N.TA., draadloos). De „Daily Telegraph" verneemt uit Kopenhagen dat alhier een vechtpartij heeft plaats gehad tusschen fascisten en communisten. Ver schillende personen werden gewond en naar het hospitaal vervoerd. Amerikaansche legerveimindeiing. WASHINGTON, 30 Mei (N.T.A., draadl.) De generale staf bestudeert momenteel een plan om tot een verdere vermindering van het leger over te gaan. STADSNIEUWS. Piof. di. D. A. de Jong. f Hedenmorgen is in het Diaconessenhuis, waar hij een buikoperatie onderging, be trekkelijk nog onverwacht overleden prof. dr. D. A. de Jong, hoogleeraar in de verge lijkende ziektekunde en parasitologie a&n de Universiteit alhier. Prof. De Jong werd na het voorbereidend onderwijs te hebben ontvangen ingeschre ven als leerling aan de toenmalige Veearlse- nijkundige School te Utrecht, waar-hij al spoedig blijken gaf van buitengewone scherp zinnigheid en bekwaamheid met betrekking tot het onderzoeken naar ziekteoorzaken en verschijnselen. De toenmalige bekwame leeraar aan de Ulrechiscbe School, dr. Uam burger koesterde recd9 groote verwar-Stin< gen van zijn me*si gew.au rdeerden leerlia® Na als veerris le zijn geslaagd was kt eenigon tijd av.'slcnt van dr. lam burger. Daarna ging hij in de practijk en wa/ achtereenvolgens dierenarts te Delft, leeraai aan de Zuivelschool le Alphen, waarna hu werd benoemd lol gemeen te-veearts hier te) stede, waar hij krachtig ijverde voor de op. richting van een gemeentelijk abattoir, waarbij hij in zijn plannen stuitte op een krachtig verzet bij de slagers en een deel der burgerij. Gesteund door het toenmalige» college van B. en W. wist bij zijn plan eclii ter tot verwezenlijking te brengen en na df oprichting van het Openbaar Slachthui! was hij natuurlijk de aangewezen directeu' als hoedanig de Raad hem dan ook ba noemde ondanks het verzet van de zijd! der slagers. Reeds voor hij directeur was deed hi4 voor medici en medische hoogleeraren on' derzoekingen op ziektekundig gebied. In tusschen promoveerde hij te Bern in OD| land bestond niet de gelegenheid om alt leerling van de Veeartsenijschool te pro» moveeren. Aan het Openbaar Slachthuis wist hij eei goed ingericht laboratorium te krijgen waal hij bij zijn dagelijksche bemoeiingen mei het Slachthuis nog gelegenheid vond tol studie en onderzoek. Vooral legde hij zich toe op de bestudeering van de tuberculose. Hij was een veelzijdig man en werkte zich gemakkelijk in de medische studies in, zoo dat hij op zijn gebied weldra naast de beste medische hongleeraren kon genoemd woe den. Zoo is hij de ontdekker van de z.g. eenheid der tuberculose. Door zijn benoeming tot hoogleeraar de eerste'aan de lot Hoogeschool verheven Ulrechlsche Veeartsenijschool bedankte hij als directeur van het Openbaar Slacht-* huis en verliet Leiden, de stad, waar hij zoo hard aan zijn wetenschappelijke vor-) ming werkte en voorts aan de wetenschap, waaraan hij zijn hart had verpand. Ziin verlangen bleef naar Leiden uitgaan. En niet lang duurde het of aan dat verlangen werd voldaan. Hij werd in 1908 benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de verge» lijkende pathologie aan de Leidsche Univeri siteil, totdat hij in 1920 benoemd werd tof gewoon hoogleeraar in de vergelijkend* ziektekunde en parasitologie, de eenige leer stoel van dien aard in ons- land. Tevens was hij directeur van het Palhalozisch La boratorium. De Utrechtsche Universiteit verleende hem den graad van doctor honoris causa in dei geneeskunde. Zoo heeft prof. De Jong zich weten op te werken tot een geleerde van beleekenis, die naam had niet alleen :n Nederland, maar ook in het buitenland; wat ook de Regee ring heeft weten te waardeeren. Groot is het aantal publicaties van zijn hand, in het bijzonder over de tuberculose, waarvan hij een zeer diepgaande studie had gemaakt Zijn vrij onverwacht heengaan, betrek-* kelijk in de kracht van" zijn levejn, heeft in de wetenschappelijke kringen alhier en builen stad zijner inwoning, diepen in« druk gemaakt. De begrafenis zal plaats hebben Woens-i dag a.s., om 12 uur, op „Rhynhof". Hedenmorgen ongeveer halftwaalf had den 60-jarige heer het ongeluk op den Sta tionsweg ter hoogte van café „Zomerzorg" door een auto to worden aangereden. Met een bloedende hoofdwonde werd hij per auto naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht om daar verbonden te worden. In het Stedelijk museum de Lakenh^ wordt een tentoonstelling gehouden van Hollandsche en Fransche Kunstenaars deT 2de helft der 19de en het begin der 20ste eeuw, grootendeels uit een particuliere} verzameling en aangevuld door enkele reeds in het museum aanwezige schilde rijen vindt hieronder werken van Blom- mers, Boshoorn, Breitner, Gabriel, J. Is raels, Jaap en Matthys Maris, Mauve, Nou- huys, Alma, Tadema en Weissenbrueb, Drag, Dupré, Fantin Latour, Milet en Mou* ticelli. He tentoonstelling is heden geopend. In verband met het op 1 Juni 1925 ein-. digen van zijn Koninklijke benoeming tot penningmeester .van het Nederlandsche Roode Kruis, voor welke functie hij ge meend heeft zich niet meer beschikbaar fq moeten stellen, hebben secretaris, hoofd* ambtenaren en ambtenaren hedenmorgen ten bureele officieel afscheid genomen van jhr. A. W. G. van Riemsdijk. In tegenwoor digheid van de ten bureele werkzame per sonen heelt de secretaris jhr. O. J. Quarles van Ufford hem toegesproken om hem na mens de aanwezigen hun groot leedwezen te betuigen, dat bijzondere omstandigheden hem hebben doen besluiten een eventueele nieuwe benoeming niet meer te aanvaarden en om hem dank le beluigen voor al het geen hij ia het belang der Vereeniging heeft gedaan en in het bijzonder voor hen, met wie hij ten bureele werkzaam was. De heer Quarles overhandigde den schei denden penningmeester namens de aanwe zigen een aandenken, daarbij de hoop uit' sprekende, dat de heer Van Riemsdijk aan hen een aangename herinnering zal mogen behouden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie?, Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Geachte Redacteur. Vergun mij s.v.p. eenige regels in Uw Blad, waarvoor ik U hartelijk dank betuig. De Vrijdagsche marktdag of het moderne verkeer(d)sstelsel. Zooals ieder Leidenaar weet wordt dee Vrijdags een kaasmarkt gehouden. De kaas.» boeren nu, die met hun wagens naar de stad komen, plaatsen hun wagons op de Yischmarkt en Breestraat, enz. De breed#

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2