No. 20005. ZATERDAG 30 MEI Anno 1925 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER AOVERTENTIEN: 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.36 portokosten. Z0.18, „0.18. Dit nummtr bestaat uit VlER Bladen EERSTE BLAD. Maandag a s., Tweeden Pinksterdag, verschijnt het „LEIDSCH DAGBLAD" liiet. Dien dag zijn onze kantoren gesloten. De Directie. Hei A. Z.-spel van Heiman Teiiiink en Johan de Meestei Jr. Met stijgende belangstelling volgt de Leidsche bevolking groot* en klein sinds ©enige weken de voorbereiding 'voor het Openluchtspel aan den Zoeterwoudscbe- Singel en het Plantsoen dat de Lustrum commissie van het Leidsch Studentencorps, ter gelegenheid van het 70ste lustrum van de Leidsche Universiteit zal aanbieden. Langzamerhand begint er in de getimmer ten over het water teekening te komen en vooral des avonds, wanneer bij zoeklicht repetities worden gehouden, krijgt de toe schouwer reeds een vaag begrip van bet geen er zal worden vertoond en het besef wordt bij hem levendig, dat hier iets bij zonders zal worden gegeven, wat trouwens van de samenwerking van kunstenaars als Herman Teirlink en Joh. de Meester im samenwerking met den architect Henfi van den Pauvert ook niet anders kan wor den verwacht. Dit spel verbeeld den strijd tu6schen Spanje en Holland in den 60-jarigen oorlog en voert ons dus terug ïiaar den tijd, die aan de stichting van onze Universiteit, vóór 350 jaar, vooraf gaat. Hoewel gestileerd, zal de vertooning hiet Bymbolisoh zijn. Een der bc- langrijkste eigenschappen van Teirlink s laatste werk is de overbodigheid van be schrijvende tekst; alles is volmaakt be grijpelijk voor den toeschouwer. Geen ab stracties, maar gestileerde realiteit zal hier worden vertoond. Door de voortvarend, fccid van den aannemer, de firma J. Zit man en Zoon alhier, staat reeds een be langrijk deel van het bouwwerk, dat door den architect H. J. van den Pauwert ontworpen. Het meest vallen in het oog de 'drie torens van ongeveer 12 M- hoog, elke toren met klokken, de twee buitenste met drie, de middelste met ócn klok.. Iedero klok behoort bij een der zeven groepen vari hot eerste bedrijf; de zeven leeftijden cn het einde er van: Wieg, Kinderen, Gelie ven, Bruiloft, Werkers, Ouderdom en Dood. De groepen werken canonisoh: met re gelmatige tusschenpoozen herhalen zij de zelfde bewegingen. Tedere groep heeft een eigen platform. Het eerste op waterpeil, het andere met toenemende hoogte. (Men zie ook de teekening en beschrijving in het 'derde blad.) Het orkest is verdiept, tu3scken het 'derde en vierde platform, ongeveer op wa terpeil. Men verwacht daardoor van de muziek een eigenaardig effect, zich aanslui tend bij het spel. Op een lorrie-baan, die loopt van het bene eind van het tooneel naar het andere kunnen de beide tien M. hooge, door Cris Agterberg vervaardigde beelden van Alva en Willem den Zwijger (A. en Z.) worden bewogen. Twee groote transparanten vor men den achtergrond voor het beeld dat zich in het midden van het spel bevindt. Hechts en links liggen de kampen van 9|>anje en Hollamd, aangegeven door aan eikenkant twaalf Masten van tien M hoox met raa'e en zeilen De groepen en het gevecht in de tweede acte worden door tien zoeklichten besche nen, die door den militairen verlichtings- dienst te Utrecht welwillend zijn afgestaan. De lichten worden door cellophaan ge kleurd. Het gevecht van Spanjaarden en Geuzen wordt begeleid met speciaal daar voor vervaardigd vuurwerk van de Leidsche firma Kat. Dezelfde tribune als bij de 3"October- feesten doet bij het A.-Z.-spel dienst en 'door het uitbouwen in het water is een algsheele omsluiting van 'de speelruimte verkregen. De muziek is gecomponeerd door Leo Sinit, te Amsterdam en wordt uitgevoerd <loor de Koninklijke Militaire Kapel on der leiding van den componist. Requisiten worden door eenige leden van fiet Leidsch Studentencorps vervaardigd In het geheel spelen 275 personen mee, "waarbij 30 dames en 40 kinderen. Ongetwijfeld zal dit spel, dab iets zeer bijzondere op dit gebied vertegenwoordigd, groote belangstelling wekken. Vandaar dan ook. dat reeds van 5 Juni a.s. af, de toe- ganskaarten verkrijgbaar z.ullen worden gesteld Het Leidsch Muziekkorps. Onder voorzitterschap van den heer J. rA. van Hamel werd gisteren in „In den (Vergulden Turk" de jaarlrjtache algemeen© vergadering gehouden van de Vereeniging tot iu-stani-houding van het Leidsch Mu ziekkorps. Uit het verslag van den toestand van het Muziekkorps en zijn verrichtingen in het jaar 1924, uitgebracht door den se cretaris, den heer J. H. van Waveren, bleek, dat er geen veranderingen in het korps- zijn gekomen. Het bestaat uit 26 muzikanten en 2 leerlingen. Er heersebte een goede geest in het korps en de mm.-chappcn wa ren, zoodra zij voor een of andere gelegen heid voor het geven van muziek geroepen werden, steeds op het appèl en woonden getrouw de repetities, welke geregeld In een der bovenvertrekken van het Waag gebouw gehouden werden, bij. De un foim n waren goed in orde en ook de instrumenten hielden zich goed. Aan het verzoek van den dirigent om nieuwe muziek aan te schaffen, kou wor den voldaan. De secretaris liet zich bg aankoop voorlichten door den dirigent den heer Geijp. Tengevolge van het ongunstige weer konden enkele openbare muziekuitvoeringen, door het Muziekkorps uitgeschreven, niet dociga3iL Behalve de gewone concerten in het Van-der-Werff- en Kooipark en op de Korenbeurs, hadden uitvoeringen plaats in j het Kon. Mil. Invalidenhuis e*i in de ge stichten „Endegeest" en „Rhymgeest'. Ter gelegenheid van de 3-October-feesten I verleende het korp3 zfijn medewerking bij I de koraalmuziek, evenals ook bij de Volks- bjjeenkomsfcen en tö'dens het bezoek van H. M. de Koningin aan de gemeente, to?n I het korps zich van de trappen van het Stadhuis hooren liet. Eveneens speelde het korps op den dag, toen do electr. tram lijn LeidenKatwrjikNoordwijkDon Haag wero geopend. Eindelek liet het korps zich hooren bij de huldiging van twee ridders in dé Militaire Willemsorde^ ter gelegenheid van het feest, dat ajj vjjftig jaar geleden deze orde ontvingen. De korpsleden P. C. Bik en J. W. van Duur en herdachten in het afgeloopen jaar hun 50- en 55-jarig lidmaatschap ven het Leidsch Muziekkorps. Beden werden door H. M. de Koningin vereerd met de medaille in de orde van Oranje»-Nassau. Op 1 September had in een der zalen van het Kon. Militair Invalidenhuis de plech tige uitreiking van deze medailles plaats door den beschermheer, mr. dr. N. C. de Geselaar, en werden de jubilea feestelijk hei dacht. Het verslag van den secretaris werd on- deer dankbetuiging goedgekeurd. De penningmeester, de heer Van Wave- ren, deed vervolgens rekening en vorantr woordjng van het gevoerd geldelijk beheer, waarbij bleek, dat het aantal contribuanten gestadig achteruit gaat. De ontvangsten en uitgaven bedroegen in totaal f50.20. De rekening vertoond© daarbij'ecu klein bat:g saldo. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. H. van Waveren en J. J. ter Laag Czn. Daarna werd de vergadering na rond vraag gesloten. Leidsch Drank weer-Comité. Gisteravond is door bet Leidsdh Drank-' weer-Comité, de vierde en Laatste, ook goed geslaagde, propagamda-a/vond gehouden in de De-Genest et-straat. „Nieuw Leven" werkte door zijn muziek weer mee om een menigte menschen sa/mem te brengen. Nu waren er twee jonge mannen, die ec-n lans braken voor het blauwe ideaal. De eerste- spreker, de heer Slekelenburg, uit Utrecht, lid van don Jeugdbond voor Ont houding, begon, met een veel gebruikt argu ment, dat men niet wil toetreden bij een G. O.-vereeniiging, omdat dit een organisa tie is van bekeerde dronkaards. Ja, zoo zijn er, die dankbaar zijn voor den stap, die weer nieuw geluk en levensvreugde op hun pad bracht. Ook hij betoogde, dat de drink gewoonten, door de matige menschen in stand gehouden, ten sterkste bestreden die nen te worden. „Niet drinken, niet schen ken!" zij de leuze. Geon eigenbelang, maar innerlijke drang om de ellende van het al coholkwaad weg te nemen en de samen leving mooier te maken, drijft deze mannen in den strijd. Vrouwen, maar vooral de kin deren, lijden aan de gevolgen der drank ellende. Ter wilie van de kinderen, de hoop der toekomst, moeien wij strijden. ,,Doe de kroeg toch dicht!" is een meermalen ge hoorde wanhoopskreet, „want dan alleen bezwijk ik niet voor de verleiding". Met de kracht der overtuiging trachtte hij de tal rijke aanwezigen op le wekken mee te doen in den strijd voor een dramkvrij. Nederland. Daarna sprak de heer Rijsdorp, uit Naald wijk, propagandist van den Jongelïeden- Geheelonthoud-erebond. Hij begon met een beschrijving van een vergadering in een plaats in Pennsylvamië, waar men voor stelde de Regeering le verzoeken weer kroe gen op te richten. Reeds wilde men daartoe overgaan, toen een oud vrouwtje opstond en in roe-rende bewoordingen haar leed schilderde. Haar geluk, haar geld en goed, maar ook haar man en vijf zoons waren ge vallen' als slachtoffer van den drank. Zij zelve moest haar laatste levensdagen slij ten in het armhuis. Getroffen door haar woorden, zei de vergadering onder alge- •mecne instemming: „Neen, dal nooit weer!" en de kroeg bleef dicht. Nu schetste hij nog het treurig einde van een jongen man, die op een feest niet wilde drinken-, maar er toe werd geprest en wien later dat helse he vocht in de keel werd ge goten, tot hij stomdronken was. 's Avonds vond men hem dood iin een sloot. Niets dan leed en ellende brengt de dranknooit echte levensvreugde. Ook hij spoorde in gloedvolle woorden aan zich te scharen onder de blauwe vaan, opdat er betene levensvoorwaarden komen voor allen. Met een „op voor de onthouding, ter wille van de jeugd 1" besloot hij zijn met aandacht ge volgde rede. Hedenmiddag worden nog blauwe bloem pjes verkocht om de gemaakte onkosten te bestrijden en Pinkster-Maandag wordt offi cieel op een landelijk© bijeenkomst te Amersfoort de „Blauwe Week" gesloten. Onze vroegere stadgenoote mej. A. van der Zeeuw slaagde te Haarlem voor het di ploma kraamvTouwverpleging. De heer J. P. Mulder, alhier, is geko zen tot voorzitter van de Federatie van Boekdrukkerspadroons, afd. Leiden. Voor het examen voor apothekers assistent had de commissie, alhier gisteren opgeroepen vier candtidaten. Geslaagd zijn de dames E. B. van der Meulen, gcb. te Semarang; N. van der Plas, geib. te Har- dinxveid, en W. C. Roodzant, geh. le Rot terdam. Op 15 Juli a.s. zat de vijf en twin tigste Zendagsdag der Geref. Kerken uit de olassis Leiden op „Oud-Poelgeest" worden gehouden. Het „Casino-lhaler" was gisteravond uitstekend bezet; geen wonder, waar de populaire Deensche komieken Watt en V» Watt er wederom hun intrek hebben geno men. Er is weer gegierd om hun potsierlijke houding, om hun eenig spel met de tailooze vermakelijke incidenten, waaruit zij zich telkenmale op kluchtige wijze weten te red den. „Wat en V» Watt in den zevenden hemel" zorgen ervoor, dat de lach bij lijden niet van de lucht is. Bovendien word, het geen overigens nooit gebeurt, het program ma -vertoond geheel zooals dat was vastge steld. Een loffelijke gewoonte, die helaas maar al te weinig wordt nagevolgd. Na een alleraardigst Hollands Nieuws en kijkjes van overal krijgen we een drietal dolle kluchten :„De medeminnaars", „De aanhouder wint" en „Een nachtelijke wan deling". Vooral de Laatste 2-acter zit vol pittigengezonden humor; velen waren dan ook een lachkramp nabij toen zij na de voorstelling 'het theater verlieten. Wie eens echt hartelijk lachen wil, ga deze week naar „Casino". Ook in het „Luxor-theater' ia bet komi sche deel niet vergeten. De revue „Pas op, val niet" is tenminste zeer geschikt om de lachspieren in werking te brengen. Daar nevens biedt het programma een spannend spoorweg-drama in zes actem, getiteld „Ge vecht in 't Seinhuis", hetwelk voor de pauze wordt vertoond on tenslotte nog een drama in niet minder dan acht oclen „K, de Onbe- J kende", met Percy Marraomt ip de hoofdrol. Spel, aankleoding en muzikale begeleiding zijn zee r goed, zoo dat geconstateerd mag worden dat Luxor haar bezoekers deze weck een interesanfcen avond bezorgt. Het programma voor het Partcconcerl op Dinsdagavond 2 Juni, acht uur, luidt: No. 1. Marsch uit „Le Cid", Massenet; 2 Ouverture „Si pétais Roi", Adam; 8. ,An- dalubia", Valse Espagnola, (lsbe udtv.) Popy; 4. Potpourri van „Hol'landsche Volkszan gen", Geijp; 5. Indianola", Fox-Trot, Oni- vas; 6. Wals uit „Der Vogelh&ndler", Zei ler; 7. „Spearmint", marsch. Turine. Heden werd in het perceel Stations weg 8 het elfde verkoophuis in Nederland van Kasper Hiddink's Wijnhandel geopend. Reeds vroeger wa9 in dit pand een derge lijke zaak gevestigd. Het was dus alleen maar noodig eenige verandering aan te brengen, die wet zullen blijken verbeterin gen te zijn. De étalagokasten werden be langrijk uitgebreid, terwijl binnen in den winkel langs de wanden verschillende stel lages voor wijnflesschen verrezen. Het bin nenwerk werd geleverd door de heeren Mugge en Van Klaveren, het schilderwerk verricht door den heer Koet op keurige wijze. De vroegere tapperij is geheel ver dwenen, zoodat de verkoop uitsluitend per maatje of per flesch plaats heeft. Wij kun nen over de kwaliteit van een en ander moeilijk oordeelen, doch alles ziet er bij zonder smakelijk uit, waartoe niet in het minst de nette verpakking zal bijdragen. Zoowel gedistilleerd en advocaat, als li keuren en limonadesiropen zijn er ver krijgbaar. Ter kennismaking krijgt iedere kooper, die voor f 2.50 besteedt, een drietal kris tallen bitlerglazen cadeau; bij aankoop van een hoeveelheid ter waaide van f 10 krijgt men een theeblad van Japansch lak. Heden opent de heer J. J. Bredewold in het perceel Morschstraat 13, een nieuwe zaak in jmloniale- en grutterswaren. In zijn jaren lange practijk als grossier heeft de heer Bredewold het vertrouwen van zijn afnemers gewonnen en hij zal ook in den kleinhandel wel spoedig slagen zijn klan ten gunstig voor zich te stemmen. Voor namelijk tracht hij zulk9 te bereiken door coulante bediening, prima waren en uiterst lage prijzen. Behalve van genoemde waren zijn er voorts nog verkrijgbaar koek-, chocolade- en suikerwerken, zuidvruchten, fijne vleesch- waren enz. Zooals wellicht bekend is, werd vroeger in dit pand door den heer Brak een soort gelijke zaak gedreven. De winkel is echter sindsdien heel wat veranderd en heeft dan ook een geheel ander aanzien gekregen. Het schilderwerk werd tot volle tevredenheid van den heer B.- uitgevoerd door den heer F. Simons Jr. het timmerwerk aan de éta lage-kasten werd verzorgd door den heer Jac. van der Steen, terwijl de heer J. van Rijn de mooie electrische verlichting aan bracht. Gedurende den eersten tijd reikt de heer B. zijn klanten tal van aardige souvenirs uit; wij kunnen daarover hier niet uilwei den; men neme maar eens de proef 1 Hedenmorgen te ongeveer 9 uur reed de C-jarige G. L. P., wonende aan de Jan van Houtkade, op een vliegenden hollander. door een steeg, verbinding gevende tusschen deze kade en de Hoefstraat. Plotseling kwam van den anderen kant een brik, be spannen met een paard. Hoewel de koetsier het paard zooveel mogelijk trachtte in te houden, kon hij toch niet verhinderen, dat het dier met een zijner achterpooten een klap tegen het voertuig van den knaap gaf, waardoor deze tegen den muur van het al daar staande brandspuithuisje werd ge smakt. Wonder boven wonder kwam de on voorzichtige knaap er met een lichte schaaf wonde aan het been nog goed af. De Eerste Hulpdienst verrichtte de geneeskundige be handeling. Hedenmorgen had de 19-jarige druk ker A. B., in dienst bij Sijthoffs Uitg. Mij. bet ongeluk met zijn hand bekneld te raken tusschen de papiersnijmachine. Twee vin gertoppen werden er finaal afgesneden. Dit jaar zullen weder goedkoope treinen naar Arnhem en Nijmegen worden ingelegd, en wel: op de Dinsdagen 14, 21, 28 Juli, 4, 11, 18 en 25 Augustus van Rotterdam (Maas) en op do Woensdagen 15, 22, 29 Juli, 5, 12, 19 en-26 Augustas van^ Den Haag (S. S.) en' Leider. Verleden jaar liep slechts één trein van Rotterdam (Maas), Den Haag S. S. en Leiden, mat het gevolg, dat vaak plaats te kort kwam; door bovengemelde splitsing is het aantal treinen verdubbeld en zal plaatsge brek minder te duchten zijn. Met ingang van morgen opent de stoombootmaatschappij „Do Volnarding", al- bier, eon nieuwen passagiersdienst op Ara- sterdam via de Meren. Voor bijzonderheden verwoon wij naar de desbetreffende ad vertentie in ons Blad van hoden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Koorzang. Eglise wallonne: Dimanche malin, 107» heures, Mr. S. Cler. Choeurs. Evang.-Luthersche Gem.; Zondagmorgen, te lialfelf ds. C. de Meyere. Tweeden Pink sterdag te halfelf d3. J. Ph. Makkink. Ned. Protestantenbond. Reraonstr. kerk, ingang Middelweg: Zondagmiddag, te kwar tier over twaalf uur, ds. A. van der Wissel. Kinderkerk. Remonstrarilsch-Ge^ef. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen te halfelf, ds. A. van der Wissel. Koorzang. Vrije Kalh. Kerk, Bonifaciuskapel. Stille- Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. MUZIEK. Concert Pieterskerk. L. MnskansSleurs (sopraan) N. van Es (alt) G. van den Burg (orgel). Dit drietal respectabele musici heeft gisteravond onder de auspiciën van het ooncertburea-u De Koos een concert gege ven in de Pieterskerk. De kerk was akcJig leeg. Het seizoen is ten einde en we raken uitgemuziekt. Al ie het volmaakt verklaar baar dat ons concertbezoekend publiek geen meerdere belangstelling heeft getoond, jam mer is het dat hoogstrevende kunstenaars gedoemd zijn voor stoelen en banken te musiceeren. Maar ala zij desalniettemin het boste geven waarover ze kunnen beschikken en tooh nog uit de volheid des harten zin gen cn spelen, dan pleit dat in niet geringe mate voor hun innerlijke muzikale kracht. De belangrijkste van het drietal was de heer Van den Burg, organist te Amers foort., naar we vernamen, leerling van dr. Wagenaar. Een staal van virtuoos orgel spel heeft hij geleverd met de voordracht van een toccata (F.gr.t.) van Bach. Wat ons in zijn spel buitengewoon bekoorde was het strakke rythine, dat hij tot den laat- sten noot onverzwakt handhaafde. En dat eischt voor snelle Bacli-figuren een vol maakte beheersching van de orgelteolwiiok: men bedenke dat het voor letterlijk alle andere instrumenten zoo onmisbare voor dracht smiddel accent in den aanslag of den aanzet, voor het orgel is uitgeschakeld: Mi- BINNENLAND. Overleden is dr. D. A. de Jong, hoog- leeraar aan de Universiteit te Leiden. Mr. M. I. Dnparc, chei van de aldeeling Kunsten en Wetenschappen van het Dep. van Onderwijs, Kansten en Wetenschappen, is te Parijs plotseling overleden. De reorganisatie van den Hoogen Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid over het doen aansluiten van de bepalingen der Arbeids wet aan die der gewijzigde Onderwijswet. De wet op de coöperatieve vereenigingen 1925 treedt 15 Juni a.8. in werking. De inschrijving op de Amsterdamsche Olympiade-leening heeft een groot succes gehad. BUITENLAND. De ontwapeningskwestie schijnt nu in een beslissend stadium te komen. Het Duitsche veiligheidspact wordt door Frankrijk en Engeland nader besproken. Een motie van vertrouwen in de Fransche Kamer voor Painlevé inzake Marokko. nutieuze preciesheid alleen kan hier het i'ythme, dat beginsel van alle muziek red den. Hapert het hieraan dan wordt zoom Baoh-toocata doezelig en ongenietbaar; speelt men ze in rythmische duidelijkheid dan wordt ze een wereld van muziek. En dat ie ze onder Van den Burgs handen j geworden. j Het andante uit het 4e orgelconcert van I Handel, dat meer op de registratie aan komt, heeft hij met fijnen zin voor klank kleur voorgedragen. Een klein vergrijpje in de registers een vreemd orgel, niet waar deed aan het geheel geen afbreuk. De heer Van den Burg is een orgelvir tuoos, die zijn weg zal vinden. In tijden waarin het goud spaarzaam vloeit, spreke men niet geringschattend over het zilver. De damea Muskens en Van Es hebben ons in fraaien samenzang een vijftal duetten voorgezongen, waarin z© veel te genieten gaven. Het „O Friede, reich on Heil des Herrn*' uit Judas Maoca- baus" maakte grooten indruk evenals het bekoorlijke ,,die Geburt Christi" een, sterk op Peter Cornelius geïnspireerd, duet van Von Herzogenberg. Mevrouw Muskens, die door te groote Stemuitzetting in haar voordracht soms wat naar Bet ruwe neigt, wat jammer is van haar mooi en goed geschoold sopraan geluid, heeft zioh in Bachs grootsche aria „ïch endo behende mein irdisches Le-ben,J als een zangeres doen kennen, die in den grooten Bachstijl reeds veel vermag te# ge ven en in de toekomst, bij zorgvuldiger achevé, ongetwijfeld nog meer zal pres- teeren. Mej. Van Es, met haar donker gekleurd senoor alfcgeluid, zong zeer lofwaardig een tweetal liederen van Schulz (2o helft 18© eeuw) liederen, waarin de muzikale gedach te niet op het plan staat van den rcligieu- sen tekst. De duetcombinatie der beide dames is een zeer gelukkige en houdt een belofte in De orgelbegeleiding was allervoortref felijkst. BHITPWI Mïi. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en velligheldspact. Beden zal de Gazantenraad den toch bij eenkomen teneinde de gemeenschappelijke nota aan Duitschland vast te stellen, in zake ontwapening. Volg-fu Briand zou nu tusschen Frankrijk en Ehgeland overeen stemming zjjn verkregen. Of het nu vol ledig juist zal blijken? 't Is to hopen), maar geheel zeker we er nog niet van, helaas. Volgens de „Daily Telegraph" zon de nota de volgende eischen bevatten: le. ontbinding van zekere afdeelingenvan het Duitscne ministerie van rijksweerbaar heid, en van de hoofdkwartieren van 3 grootste troepenafdeelingen, welke een booT van generalen staf vormen alsmede ver mindering van het aantal vlagofficieren overeenkomstig de geoorloofde legersterkte; 2e. ontbinding van sommige geheime half militaire formaties, het verbieden van mi litaire africhting in gymnastiek- en studen tenverenigingen alsmede vermindering van het aantal instellingen voor tochnisch-mili- taire vorming van leden van de weermacht:

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1